WONDEREN UIT VAKANTIELAND (II) Thomas Cook nam wat mensen mee op reis Koopt Anjerloten Koopt Anjerloten aan Koopt Anjerloten Koopt Anjerloten Wat doen wij in ons vrije weekend Botsing goedkope reizen werd in 1841 geboren Idee voor Automatische telefoniste neemt de boodschap PU ROL Auto in de Gouwe Onderzoek C.B.S. Sportweek nieuws Geslaagd 1' erpleegsters- opleiding* Hengelsport De rijken gaan de wereld rond Huidverzorging zacht-zuiver-gezond Metaalslijpers EMMELOT Ouderavond' WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 4 JULI 1963 PAGINA 4 Het van Iterson ziekenhuis te Gouda Puistjes drogen in met Purolpoeder Geen voorrang verleend Scooter over de kop Spaar cijfers Vakantie melkhandelaren Niet exclusief Eerste reisvereniging Op visite Vluchtenlingenhulp (C.J.V.) Geboren reisleider Internationaal Boodschappen Overzee In Europa Droomreizen I deze be- De opleiding omvat een theoretisch zowel als een praktisch gedeelte, terwijl tevens aandacht wordt besteed aan persoonlijkheidsvorming. Het ziekenhuis zorgt voor prettige huisvesting, verstrekt uniformen en betaalt tijdens de opleiding een salaris van 243,tot 294, per maand. 5-daagse werkweek. De gehele wereld zal echter Cook blijven eren als de man, die het maken van prachtige grote reizen ook voor de minder gefortuneerden mogelijk heeft gemaakt. Wanneer we met onze reisvereniging of reis- club deze zomer op stap gaan, mo gen wij de grote Thomas Cook in alle stilte wel even gedenken. roept sollicitanten op voor de In de vooropleiding die in de maanden augustus en september begint is nog plaats voor meisjes van 18 jaar en ouder. Mulo-, Huishoudschool- of INAS-opleiding is gewenst. Geïllustreerde folders kunnen worden aangevraagd bij de Adjunct- Directrice van het Van Iterson Ziekenhuis te Gouda; inlichtingen eventueel telefonisch (01820-5555). Op de rijksweg verloor het afge lopen weekeinde de bestuurder van een scooter de macht over het stuur. Het voertuig sloeg over de kop. De bestuurder, afkomstig uit Rotterdam kwam er met wat schaafwonden af; De duopassagiere kneusde haar dij been. Zoals bekend worden hele week, eveneens in van Bij de Rijkspostspaarbank werd gedurende de maand juni ingelegd 62.071,33 en opgenomen 36.868,46. nog niet eens zo gek duur. Honderd gulden voor een treinretour. Ruim vierhonderd gulden voor een volle dig verzorgde busreis. Op eigen re kening kunt u dan de Oostzóne be zoeken. Er in, komt u altijd, zegt men, er uit is een andere zaak. Op de Henegouwerweg botste een inwoner uit Boskoop met zijn auto tegen de wagen van een Lei- denaar. Beide wagens werden be schadigd. van 8 tot 20 juli: Gebr. Cammeraat, Zuidkade F. J. Bos, Brugweg van 22 juli tot 3 augustus: G. Kool, Sniepweg W. van Vuuren C. J. de Bruin, Zuidkade van 5 tot 17 augustus: D. Kool, Dorpstraat C. van Leeuwen, Kerkweg Zaterdag 6 juli a.s. organiseert de Waddinxveense Hengelsportvereni- ging H.S.W. een visconcours in het recreatiecentrum „Het Weegje”, bij de heer. Rozendaal. Aanvang 7 uur v.m. Er wordt 2 maal 1% gevist. Inschrijvingen bij de hengelsport- speciaalzaak J. Hoogendoom en Zn, Zuidkade 29. Tennis er de ge- het kader de sportweek, open tenniswed strijden gehouden op de tennisbaan in het Wamaarplantsoen. De gewone man kan er eens heerlijk bij dagdromen. Bij die luchtige programma’s van zeer exclusieve reisbureaus, die zonder enige emotie vakantiereizen aanbeiden a raison van een compleet jaarsalaris. Als u wel eens een bioscoop bezoekt, hebt u ongetwijfeld de films wel eens gezien: het zonnige verleidelijke Hawaï, Bermuda, verzamelplaats van miljonairs, of Afrika, waar de geslaagde zakenlieden op safari gaan. Dit alles is moge lijk in de tijd van razendsnelle vliegtuigen en luxe oceaanschepen. Fabel achtige reizen voor fabelachtige prijzen. Maar och, wie de voetbalpool heeft gewonnen kan er eens over denken. Wij dromen wel mee. alle oorlogen allang weer te boven is. Een treinretour komt u op 130 gulden, een volledig verzorgde 14- daagse busreis op zo’n vijfhonderd gulden, gaat u „volledig verzorgd” met de trein, dan behoeft u 150 gulden minder op tafel te leggen. En dan Berlijn, steeds meer de wensdroom van velen. De stad, die op de rand van haar bestaan leeft. Let maar eens op de verbaasde ge zichten in de familie als u zegt: „de muur? Praat me er niet van. Ik heb er zelf overheen gekeken”. Het is Een automobilist uit Zoetermeer verleende op de noordelijke afrit v,an de rijksweg geen voorrang aan een andere personenwagen waar door een frontale botsing het gevolg was. Een der bestuurders moest zich onder medische behandeling stellen. Beide voertuigen liepen zware schade op. De Rivièra en Italië zijn niet meer die zeer exclusieve streken van vroeger. U hebt altijd kans om daar, net <als op de Drachenfels aan de Rijn, stromen vaderlanders te gen te komen, compleet met feest- toeters en hoedjes. Maar er zijn ook nog genoeg niet ontdekte streken. De witte laars van Italië bijvoor beeld, waar de bevolking arm, maar zeldzaam gastvrij en vriendelijk is. En, dichter bij huis, wat te denken van Frankrijk en de Ardennen? Heerlijk romantisch beboste heu vels, vol verrassingen. Dromen kan men in alle maten, reizen ook. (wordt vervolgd) Zijn eerste reizigers waren de le den van een vereniging waarvan hijzelf lid was en zo gebeurde het, dat ruim vijfhonderd personen in de door Cook gehuurde trein voor het lage bedrag van één shilling per persoon een gezellig reisje maakten van Leicester naar Lough borough en terug. Zijn reizigers, het publiek en de pers waren geweldig enthousiast over deze unieke onderneming, die had aangetoond, dat het reizen ook voor de gewone man mogelijk was, ging. Thomas Cook begreep, dat er grote mogelijkheden in zijn project lagen en hij zette er vol ijver zijn schouders onder. Zijn vereniging moedigde hem aan, want zij had in hem een reismanager gevonden, die zijn weerga niet had. Gestimuleerd door het succes, or ganiseerde Cook voor zijn vereni ging nog enkele aardige reizen te gen billijke prijzen. Hij had enorm succes en zijn naam kreeg al spoe dig meer bekendheid. In 1843 orga niseerde hij per speciale treinen reizen naar de beroemde paarden rennen te Derby. Zesenveertighon- derd personen werden door hem in de gelegenheid gesteld de races te bezoeken. Aanvankelijk ging het langzaam, want Cook was een voorzichtig man, die geen grote sprongen maak te, doch zijn organisatie kalm liet rijpen. In 1845 organiseerde hij voor het eerst een reisje naar Liverpool. In tegenstelling tot de vrijdag avond, die het wat dubbele karakter heeft van enerzijds veel werk en anderzijds veel televisiekijken en lelden, vertoont de zaterdagavond het beeld van een vrije ontspan ningsavond. Deze avond is voor ruim een derde deel der bevolking een bezoekavond; voorts is hij een topavond voor de televisie: 40 van de bevolking zit dan lange tijd Ruim honderd jaar geleden, in 1841, leefde er in Leicester in Engeland een jonge man, Thomas Cook geheten, die een levendige fantasie had. Een fantasie, die zich niet verloor in niet te verwerkelijken luchtkastelen, doch die speelde met de mogelijkheden, die het toen juist nieuwe tijdperk van technische ontwikkeling bood. Gedurende een lange wandeling piekerde hij over de kortelings gereed gekomen spoorweg tussen Nottingham en Derby, een wonder van techniek dat velen fascineerde. Ideaal leek het hem te reizen met een dergelijke trein. Grote afstanden af te leggen zonder een enkele inspanning, terwijl men op comfortabele wijze werd vervoerd. Maar voor hem en zovele anderen was dit niet weggelegd, aangezien de prijzen te hoog waren voor de beurzen der meeste burgers. Hij besefte, dat dit ook voor de spoorwegen een belemmering betekende, terwijl deze prijzen ook de populariteit van het reizen in de weg zouden staan. Onder het lopen rijpte bij hem een plan en geruime tijd speelde hij daarmee. Thomas Cook bleek een jongeling die van doorzetten wist en na enkele weken nam hij een kloek besluit. Hij stapte naar de spoorweg maatschappij en huurde een gehele trein. een verlies had geleden door con tractbreuk van een hotel, zo wer den zijn reizen en goede verzorging op prijs gesteld. Het duurde niet lang, of Cook kreeg een wereld naam. Ruitersport Op het voetbalterrein van „Wad- dinxveen” verzorgden „de Gouwe- ruiters” dinsdagavond in het kader van de sportweek een bijzonder aantrekkelijke show met paarden en pony’s. Naast de verschillende spelletjes die met de pony’s werden gedaan kon men ook een optreden op de wip bewonderen, terwijl de oudere leden met him paarden en kele fraaie rij- en springstaaltjes ten beste gaven. Ondanks het zachte weer van die dag was de belang stelling voor deze demonstratie maar matig. De afdeling „Vluchtelingenhulp” van het Christ. Jongeren Verbond (C.J.V.) in Gouda en omstreken heeft ook dit jaar weer 80 kinderen geadopteerd uit vluchtelingen kam pen in Oostenrijk en West-Duits- land, z.g. DP’s (displaced persons). Gedurende zes weken, gelegen tussen 17 juli en 27 augustus, zullen deze kinderen een gastvrij tehuis vinden bij hollandse pleegouders in Gouda en omstreken. Ook in Wad- dinxveen zullen enkele van deze vluchtelingetjes worden opgenomen. Echter voor 7 jongens en één meisje in de leeftijd van 4-7 jaar zoeken we nog een aantal gastvrije pleegouders. Stelt u ons niet teleur zodat wij deze kinderen ook een goed tehuis kunnen bezorgen. Inlichtingen kimt u vrijblijvend verkrijgen bij: D. C. Brem, Goejan- verwelledijk 71, telef. (01820) 3669, Gouda. bepaald uur bereiken is. Dit is echter niet de enige mogelijkheid van deze uitvinding. De heer De Bruijn kan dit ant- woordapparaatje nog met een normale band opname-apparaat ver binden, dat de perso nen, die opbellen, on danks de afwezigheid van de abonnee, toch de een of andere bood schap kunnen achterla ten. In dit geval hoort men dan de medede ling: „U kunt spreken, wanneer u een bood schap wilt achterlaten”, hierna wordt het band- opname-apparaat auto matisch ingeschakeld en neemt dan de boodschap op. Als de heer De Bruijn dan ’s avonds thuis komt, dan heeft zijn automatische tele foniste elk binnenko mend telefoontje woord voor woord overgeno men. Al spoedig bemerkte Cook, dat hij een denkbeeld verwezenlijkt had, dat tot de fantasie van de massa sprak en waarvoor zeer veel belangstelling bestond. Dat dit mo gelijk was, vond zijn oorzaak niet alleen in het idee, maar voor een groot deel ook in de manier waarop het werd verwezenlijkt. Cook was hiervoor namelijk de geschikt man. Alles werd volkomen serieus behandeld. Alvorens een reis te organiseren, ging Cook de reis hoogst persoonlijk maken, be zocht het doel van de reis, infor meerde en liet zich rondleiden. Voorts maakte hij afspraken en sloot overeenkomsten met hotels en restaurants, die de verzorging van zijn reizigers op zich namen. Al spoedig wist men, dat wanneer men met Cook reisde, de reis attractief, de verzorging buitengewoon en de prijzen zeer laag waren. Cook was een man van zijn woord, want al leverde een reis hem tegen verwachting een verlies op, dan handhaafde hij de prijs waarvoor hij de reis had aangebo den, zodat de reizigers na afloop nimmer een navordering ontvingen. Dit werd buitengewoon gewaar deerd en het is wel voorgekomen, dat de reizigers vrijwillig de reis- som verhoogden, toen hun leider Op de Henegouwerweg raakte dinsdagmiddag omstreeks 5 uur een 36-jarige monteur uit Leid- schendam zodanig verblind door een bliksemschicht, dat de man met zijn auto moest afremmen. De wa gen ging door het natte wegdek aan het slippen, zwaaide naar links en kwam in het water van de Gou we terecht, even voorbij de Toe gangsweg. De chauffeur kwam met een nat pak en de schrik vrij. Bij omwonenden werd hij van droge kleding voorzien. Een kraanwagen heeft de bestelauto later op het droge gebracht. uitgevoerd. „De heer de Bruijn is na zes uur vanavond weep telefonisch te be reiken „De heer de Bruijn is na 6 uur van avond weer deze mededeling krijgt men te horen wanneer men de heer De Brujjn over dag tracht op te bellen en deze om de een of andere reden niet thuis kan zijn. De tekst wordt voortgebracht door een klein apparaatje, dat op ’t telefoontoestel wordt aangesloten. Het hart van dit ap paraat, wordt gevormd door een eindloze ge luidsband, die bij een telefonische oproep au tomatisch gaat lopen. Met behulp van deze uitvinding is de abonnee dus1 voortdurend in staat tijdens zijn of haar af wezigheid de binnenko mende gesprekken af te doen met de mede deling, dat men na een In 1851 reisde hij met gezelschap pen naar de wereldtentoonstelling te Londen. Spoedig volgden reizen naar het Europese vasteland en wel de eerste naar Parijs met een gezel schap van bijna zeshonderd touris- ten. Hier bleef ’t niet bij en Cook’s reizen strekten zich na verloop van tijd ais de draden van een spinne- web over Europa uit. Gesteund door zijn successen greep Cook nog ho ger. Reizen naar Amerika, Noord- Afrika, Palestina en de Egyptische pyramiden volgden. Cook had zich inmiddels te Lon den gevestigd als reisbureau, een firma met een klinkende wereld naam, die al spoedig elders in de wereld navolgers vond. Zijn gezel schappen reisden nu over de gehele wereld en toen Cook op hoge leef tijd overleed, werd zijn bedrijf door zijn familie voortgezet, totdat het in 1928 een fusie aanging met de Belgische Cie International des Wa gon de Lits. In onze afd. SLIJPERIJ is plaats voor Wij bieden aan serieuze werk nemers: vast werk tijdens leerperiode hoog loon vijfdaagse werkweek gratis koffie tijdens och tend- en middagpauze gratis melk gratis bedrijfskleding gratis wassen van s drijf skleding deelname bedrijfspen sioenfonds douche gelegenheid met vakantie-afspraken wordt rekening gehouden Aanmelden dagelijks van 9 tot 6 uur. GALVANISCH BEDRIJF IJssellaan 40, Gouda Telefoon 01820-7733 De heren J. A. Kok, voorman monteur bij de gemeentebedrijven en D. Solkema slaagden te Arnhem voor het diploma adspirant-electro- technisch-opzichter. Aan de christelijke kweekschool „De Driestar” te Gouda slaagden de volgende inwoners voor de akte onderwijzer (es)J. J. Binnenkade, M. Loendersloot, T. P. Wapenaar, J. J. Buikema en H. van Egmond. Aan de lagere technische school te Gouda slaagden voor het gezel- diploma schilderen: J. P. de Bruijn, M. J. Vlasveld en M. L. v. d. Stelt. Aan het christelijk lyceum te Gouda slaagde onze plaatsgenote mejuffrouw Ineke de Nooy voor het diploma H.B.S.-A. Van het weekend (vrijdagavond tot en met zondag) wordt de zaterdag morgen in sterke mate bepaald door de arbeid. Ondanks de invloed van de vijfdaagse werkweek is toch nog ruim twee derde gedeelte der bevol king van 12 jaar en ouder werkzaam in beroep, huishouding of op school. Deze gebondenheid aan het werk geldt in het bijzonder voor de gehuwde vrouwen van 18 tot 39 jaar, van wie op zaterdagmorgen 9O°/o haar gewone, dus meest huishoudelijke werk doet, de helft met kinderen bezig is en één derde boodschappen doet, alles minstens een uur lang. Dit zijn enkele conclusies uit een zojuist door het Centraal Bureau voor de Statistiek uitgebracht rapport, dat over tijdbesteding gedurende het weekend een aantal voorlopige uitkomsten bevat van een onderzoek dat in november 1962 werd gehouden. Wat de vrije-tjjdsbesteding be treft hebben gedurende het week einde rust, lezen, visites en televi siekijken de meeste betekenis. Het op zichzelf grote aantal be zoekers van vermaakcentra zoals bioscoop, café, dansgelegenheid e.d. valt daarmee vergeleken in het niet. Overigens is dit bezoek meer een mannelijke dan een vrouwelijke aangelegenheid, evenals het sport en verenigingsbezoek. Vooral voor sportbezoek op zondag geldt dit: 11% van de mannen kan men dan als toeschouwer langs de sportvel den aantreffen tegen 2% van de vrouwen. Vrouwen vinden daaren tegen vaker dan mannen gelegen heid tot het afleggen van visites e.d. Het winkelen en boodschappen doen is nog een typische aaterdag- middagbezigheid, ook al besteden velen hieraan, mede door de in vloed van de vrije zaterdag, een deel van de zaterdagmorgen. Van de gehele bevolking is op zaterdag middag een derde deel geruime tijd aan het winkelen of boodschappen doen, van de vrouwen afzonderlijk genomen zelfs bijna de helft. Het aantal uitvindin gen, dat jaarlijks op technisch gebied wordt gedaan loopt in de dui zenden. Een zeer groot deel van deze uitvin dingen worden in de industriële bedrijven zelf ontwikkeld en ver der uitgevoerd, zodat vaak de moeizame lan ge weg van uitvinder naar uiteindelijke pro ducent wordt verme den. Een grote stimu lans voor deze nieuwe uitvindingen zijn de ideeën-bussen, die bij steeds meer bedrijven in zwang komen. Het komt meer dan eens voor, dat een idee van een gewone fabrieksar beider, van zeer veel belang kan zijn voor een bepaald bedrijf. Onderstaand geven wij een representatief voorbeeld van een uit vinding, die in een in- dustrie-bedrijf is ont wikkeld en ook verder Puzzelrit Dezelfde avond organiseerde de „Gouwe-rijders” een puzzelrit voor auto’s, motoren en bromfietsen. De tocht leidde door Waddinxveen, Gouda en Moordrecht, waarna weer koers werd gezet naar Waddinx veen. De belangstelling was behoor lijk. 74 puzzelaars, aangetrokken door het lekkere weer, gingen op het Koningin Wilhelminaplein van start. Het traject was ongeveer 40 kilometer lang. De O.L. Jan Ligthartschool hield donderdag 27 juni haar ouderavond. In het jaarverslag van de secretaris werden verschillende activiteiten van de oudercommissie vermeld. Uit het jaarverslag van de penning- meesteresse bleek, dat de kas een batig saldo vertoonde. Door het hoofd van de school werden alle gebeurtenissen op de school van het afgelopen jaar be handeld. Tevens was dit de eerste keer dat hij officieel met de ouders kennis maakte. De onderwijzeres van de school, mejuffrouw Witkop werd voor haar waarneming van het hoofdschap gedurende het tijdvak dat er geen hoofd was, met een bloemstuk be loond. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Van Straalen als lid van de oudercommissie herkozen. Na de pauze volgde een lezing over Suriname door de gebroeders Hewitt, verduidelijkt met prachtige kleurendia’s. Verschillende vragen door de aanwezigen gesteld, werden door hen beantwoord. Hierdoor werden verschillende problemen betreffende dit deel van ons konink rijk op interessante wijze verdui delijkt. Is dat nu net iets teveel? Geen nood, voor duizend gulden kunt u ook tien dagen naar Kaïro, de stad van Nasser, of naar de Kanarische eilanden, die voorbij de Golf van Gibraltar in de Oceaan bengelen. Is u dat toch wat te min, dan kunt u altijd kiezen voor die droomreis naar Amerika. Voor zo’n duizend dollar brengt men u naar New York, Washington, Chicago en de Niagara-watervallen. Het is wat goedkoop om ook nog een ontmoe ting met Kennedy te organiseren, maar wie weet, hoeveel ex-Neder- landers u daar ontmoet. Droomreizen zijn er in alle soor ten. Bootreizen verdienen vooral de voorkeur. De zee heeft ’n merk waardig kalmerende invloed. En voor een paar honderd gulden kunt u al met Nederlandse schepen naar de Scandinavische landen. Veertien dagen naar Bergen in Noorwegen, inclusief Fjorden, komt u dan bij voorbeeld op zevenhonderd gulden. Acht dagen naar Helsinki voor een vierhonderd gulden kan ook. Ach, dan heeft Europa nog zoveel mogelijkheden. Wenen bijvoorbeeld de ruisende stad aan de Donau, het hart van het oude keizerrijk, dat aan het televisietoestel. Bij een nadere vergelijking van radio en televisie kan men vast stellen dat de radio tijdens het weekeinde duidelijk minder in trek is dan de televisie, met uitzondering van de zondag waarop beide massa- media elk een derde deel van de bevolking bereiken. ’s Zondags gaat de helft van de bevolking één of meermalen naar de kerk. Van degenen die bij een kerkgenootschap zijn aangesloten, gaat ruim één derde gedeelte niet. De helft van de Nederlanders slaapt minstens een uur uit, tegen bijna een kwart op zaterdagmorgen. Ook recreatie-bezigheden als lezen en het krijgen of afleggen van bezoek worden op zondag door de helft van de bevolking verricht. Waterpolo Voor hedenavond (donderdag) ziet het sportweekprogramma er als volgt uit: G.Z.C. I - Neptunus I (Arnhem) heren De Gouwe I - Swift I (heren) Gouwe 4 D.K.W. (heren) Deze waterpolowedstrijden tellen mee voor de zomercompetitie en beginnen om 7 uur. Van tachtig dagen rond de we reld per „Rotterdam” (kosten tus sen de drieduizend en bijna negen duizend gulden). Van Honoloeloe, ’s werelds sprookj eseiland, waar een goedkope boot u voor tweedui zend gulden naar toe brengt. Wilt u het snel doen, dan kunt u voor driehonderd gulden meer ’n straal vliegtuig nemen. Om op de wereld reis van de „Rotterdam’’ terug te komen; excursies zijn daarbij niet in de prijs inbegrepen. Maar u kunt deze wel maken, van India naar China bijvoorbeeld, voor bijna vier duizend gulden. Moet u de buren eens horen als u zo tussen neus en lippen vertelt: „ach, ja, en toen za ten we in India en we dachten, kom laten we ’s in China gaan kijken”. Zij zullen ook sprakeloos zijn als u hun even vertelt: „Onze vakantie? Tja, we hebben het eenvoudig ge daan. We zijn maar even naarZuid- Afrika geweest, naar het Paul Kru- gerpark. De leeuwen eten er uit je hand”. Ja, Zuid-Afrika adverteert veel in Nederlandse bladen, zo in de trant van „het nieuwste v.akan- tieparadijs”. Zeker, u kunt er naar toe als u wat slordige.briefjes van duizend kunt missen. Een retour Amsterdam-Johannesburg (natuur lijk neemt u dan het vliegtuig) kost maar 2,5 duizend gulden. weer te

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 4