grens voor komkommers weer opengaat Niet somber Risico’s Er is genoeg ver tier binnen onze eigen grenzen W. L. Slaman: „Ervaring leert wel dat Duitse W addinxveense tuinders niet nerveus r X i nieuwsblad Onafhankelijk veilig uit veilig thuis L 1 lïi VERSCHIJNT ELKE DONDERDAG van Wonderen uit vakantieland (3) Kostbaar Genoeg vertier Minder ooglijk Goudsche veiling Duitse prijs stijgt ’s Nachts vissen Verzekering Groene kaart Consumenten in Duitsland zullen geen genoegen nemen met hoogoplopende prijs van t eigen kiveekprodukt Met kinderen 'I WW r - W Iwt Weekblad voor Waddinxveen DONDERDAG 25 JULI 1963 19e JAARGANG - Nr 942 de Nederlander, die naar het buitenland gaat. buitenland u (lees verder op pagina 2) ^■5 Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen. Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen flinke prijzen. Maar juist de goed kope Italiaanse komkommers vorm den een bedreiging voor het Duitse produkt. Eerder sloot Duitsland de grens al af voor de goedkope Hongaarse en Bulgaarse komkommers, steke lige vruchten, die bepaald niet op kunnen tegen de Nederlandse kas- Ziek worden in het buitenland is veelal een kostbare zaak. Het is niet te hopen, maar een ongeluk ligt nu eenmaal in een klein hoek je. U doet er dus goed aan op alles voorbereid te zijn. Tenslotte kan uw blindedarm het best begeven Het door velen beschimpte bermtoerisme is voor vele anderen een bron van vreug de. Geen weldenkend mens kan er eigenlijk tegen zijn - mits maar aan bepaalde voor waarden wordt voldaan. sloten wordt, dan dat hij langzaam maar zeker wordt dichtgeknepen. Want nu komt de Duitse consument zeker in opstand.” Volgens de heer Slaman zal de grens waarschijnlijk maar drie da gen dicht blijven, en daarna zal voorzichtig aan de export weer op gang komen. bekende centra te zijn. De vakantie en augustus-periode zo overvolle in eigen land heeft heel wat voor delen. Men behoeft niet bang te zijn voor verrassingen. Tenslotte is men in eigen land. Taalmoeilijk- Prosit! En prettige vakantie! Maar laat die vakantie niet bederven door, voordat u gaat rijden, een alcohol-hou- dend drankje te gebuiken. En juist nu er zoveel koude kom kommers aan de markt komen. Voor de komkommers, die over één en twee maanden leverbaar zijn, is niemand bang. Overigens zijn het voornamelijk de Italiaanse komkom mers, waarvan de Duitsers zo’n last hebben. De Hollandse komkommers waren nog goed te verkopen, tegen De vakantie moet een zorgeloze tijd zijn. Zenuwachtige huismoeders, die zich al duimenbijtend door de dag worstelen omdat zij van alles vrezen over het vakantieverblijf, waar zij de nacht zullen doorbrengen, kunnen juist die twee luttele weekjes tot een hel maken. Huisvaders, die zich van uur tot uur op de been moeten houden met kalmerende mid delen omdat zij iedere minuut onaangename verrassingen menen te zul len ontmoeten, zijn ook niet ideaal. Een zekerheid, die als een veilige stok achter de rug kan worden gehouden, is zeker aan te bevelen voor Hoeveel Nederlanders zich ook jaarlijks voor hun vakantiegenoe- gens over de grenzen laten duwen, er zijn er toch altijd nog genoeg, die in het eigen land blijven. En ze hebben geen ongelijk. Ons brave vaderland heeft tal van schone niet kan wedijveren. En dat be streken, waarmee het buitenland hoeven nog niet eens de in de juli Drukke wegen, file-vorming, kettingbotsingen: de bekende reeks in het vakantie-hoog- seizoen. Zomaar een vakantie- tip van het Verbond voor Veilig Verkeer: houd ter voor koming van kettingbotsingen steeds voldoende afstand tus sen u en uw voorganger. komkommers. Ook in veiling-kringen is men echter van mening, dat de stop ze ker met lang zal duren, omdat de Duitse consument gewend is ge raakt aan het Nederlandse produkt, dat bovendien goedkoper is dan de Duitse komkommers, die nu aan de markt gaan komen. als u in Zwitserland of Duitsland zit. Medische behandeling en zie kenhuistarieven zijn in vele landen veel hoger dan in Nederland. De Nederlandse ziekenfondsen vergoe den echter op basis van het Ne derlandse kostenpeil. Het is dus raadzaam een speciale buitenland- verzekering af te sluiten om die extra medische kosten, welke voor eigen rekening zouden komen, op te vangen. Kosten van die verze kering: opnieuw anderhalve gul den in de week. We hebben de tijd gehad, dat België de grens afsloot voor Neder landse sla. Dat duurde maar kort. Frankrijk heeft ook import-stoppen toegepast, maar kon het ook al niet volhouden. Men kan nu eenmaal niet ongestraft de prijzen van het voedsel onmatig laten oplopen in een land. En wat die komkommers betreft: de Duitsers kweken voornamelijk natuur-komkommers, die er nu eenmaal minder ooglijk uitzien dan onze kaskomkommers. De heer Slaman, met 4000 ramen komkommers, ziet de toekomst dus bepaald niet somber in. Met dit fleurige affiche ves tigt het Verbond voor Veilig Verkeer de aandacht op het belangrijkste moment van elke vakantie: de veilige, on gedeerde thuiskomst. Want vooral in de vakantieperiode zijn er bijzondere gevaren, die de toerist bedreigen. Om slechts enkele te noemen: on voldoende kennis van de ver keersregels, die gelden in het land van uw keuze; de buiten landers in ons land; overver moeidheid; file-vorming en kettingbotsingen enz. Laat de tekst van dit affiche elke va kantieganger steeds voor ogen blijven, zowel bij de voorbe reidingen als op de reis zelf! Wij spraken ook met de directeur van de Goudse Veiling, de heer L. Heling. Ook deze was niet somber gestemd over de berichten omtrent het afsluiten van de Duitse grens voor buitenlandse komkommers. „We moeten nog nagaan of Duits land in EEG-verband zijn verplich tingen wel is nagekomen. De kwa liteit „extra” mogen ze nooit weige ren, maar die bestaat niet in de komkommer-teelt. Wel bij tomaten, dus die kunnen zij in de toekomst nooit tegenhouden. Wel is het jammer, want de om zet zal aanvankelijk wel teruglopen. Gelukkig zien de ervaren tuinders zelf de toestand nog allerminst som ber in. Wij spraken onder meer met de heer W. L. Slaman, die ook dit jaar in zijn prachtige bedrijf aan de Tweede Bloksweg zich geheel op de komkommers heeft gericht. „Ik neem die berichten maar mét een korreltje zout”, begon hij. „Ik loop zo al enkele jaartjes mee, en ik heb het meer meegemaakt, dat een regering meende, plotseling de grens te moeten afsluiten voor het Hollandse kweekprodukt. Natuur lijk hebben die Duitse tuinders het op het ogenblik moeilijk en kan ik mij heus wel voorstellen, dat de Duitse collega’s op tegenmaatrege len zinnen, om hun produkten nog behoorlijk te kunnen verkopen. met de munt evenmin. En meer heden zijn er niet. Verwarringen dan in het buitenland kunt u hier terecht voor toeristische informa ties. Elke gemeente, die zich maar enigszins belangrijk vindt, heeft een eigen V.V.V.-afdeling, die ie dereen wegwijs kan maken in de omgeving. Het eigen landje heeft wonderen genoeg. Kent u die allemaal? De rustige plekjes in de rijke duinen, de bossen van Utrecht en de Velu- we, de rustieke Achterhoek, en de Friese meren? Velen geven er de voorkeur aan in tent of caravan door het eigen land te trekken. Wat dit betreft, is Nederland welhaast niet te overtreffen. Overal zijn goed-georganiseerde, veilige kam peerterreinen. Met een kampkaart - voor één gulden verkrijgbaar - kimt u overal terecht. Behalve met uw caravan. Denk er wel om, dat vele gemeenten hiervoor aparte re gelingen hebben en dat u uw rij dend huisje niet overal mag neer zetten. Soms kunt u zelfs de veld wachter zien opdagen als u uw car avan neerzet op een eigen lapje bosgrond. Maar met het afsluiten van die grens is men er in Duitsland niet. Want hierdoor zullen onmiddellijk de prijzen van de Duitse komkom mers, die beslist van mindere kwa liteit zijn dan de Hollandse, sterk stijgen. En de consumenten zullen dat niet nemen. En voor u het weet, staat die grens weer wagenwijd open.” De heer Slaman zegt zelfs, dat hij deze g.ang van zaken nog zo slecht niet vindt. „Ik heb liever, dat de grens in één keer hermetisch ge- In de zomermaanden is er ook weer genoeg te genieten in tal van Nederlandse plaatsen. In Spaken burg kan men meedoen met nach telijke vistochten op het Ijsselmeer, in Gouda en Alkmaar draaien de overbekende kaasmarkten en de kunstliefhebbers kunnen tussen midden juni en midden juli him hart ophalen aan de evenementen van het Holland-Festival. Alleen al hiervoor komen talrijke buitenlan ders naar ons land, waarom zoudt u er ook niet van genieten? Er is zoveel nieuws te genieten. Natuurlijk hebt u wel eens gehoord over de Deltawerken, waarmee wij onze oude naam van waterbedwin- gers hoog houden. Hebt u er wel eens aan gedacht daarin uw vakan tie eens een kijkje te nemen? Dat is vooral voor watersportliefhebbers aan te raden. Het nieuwe Veersche Meer wordt een van ’s lands be langrijkste centra op die gebied. En overigens - overal in Zeeland rijzen de bungaïowkampen als als padde stoelen uit de grond. meringen. Zorg er dus voor, dat u meer Een reis naar het brengt nu eenmaal risico’s mee. Sterke verhalen doen, wat dit be treft, de ronde over het zonnige, maar niet zo zuivere Zuiden. De eigenaar van ons stamcafé bijvoor beeld heeft vorig jaar wekenlang het verhaal verteld, hoe hij zijn kostbare smalfilmcamera kwijt raakte. In een straat in Rome kreeg hij een lekke band. Hij zette zijn wagen aan de kant en dook spor tief in het bagageruim om het re servewiel te pakken. Bijzonder ga lant schoten enkele Romeinse jon gemannen te hulp. Neen, neen, de Ollandese toerist mocht geen vuile handen krijgen. Het werd een be drijvig heen-en-weer-geren van de warmbloedige knapen. Na enige tijd zat het nieuwe wiel er onder. De knapen verdwenen na de no dige dankbetuigingen. Maar toen de brave caféhouder wilde probe ren of zijn wiel wel goed was vast gezet en de moersleutel wilde pak ken ontdekte hij, dat uit de baga geruimte de tas was verdwenen, waarin hij camera met toebehoren had opgeborgen. De politie in het Zuiden is niet al te geestdriftig als het gaat om het opsporen van dit soort vingervlug ge dieven. Zij zijn moeilijk te pak ken en u bent over veertien dagen weer terug in het verre Holland. Uw kostbare spullen bent u kwijt. Heel gelukkig is het dan als u thuis een reisverzekering hebt af gesloten. Die verzekering kan gel den voor de bagage en voor de tent. Uw dure spulletjes behoeven niet te worden gestolen - U kunt deze hoe vreemd ook - zelfs ver liezen. Dat komt vaker voor dan u denkt. Men is op vakantie nu een maal wat zorgelozer. Zo’n bagage- verzekering is niet duur. Ongeveer een kwartje per dag, waarbij uw bagage dan is verzekerd tot 750 gulden. Abonnement per kwartaal f 1.35 bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur Autobezitters, die in hun wa gentje de grens over trekken, heb ben natuurlijk aan hun - in vele landen voorgeschreven - groene kaart gedacht. Met deze kaart is men verzekerd tegen wettelijke aansprakelijkheid, meestal tot een maximum van een kwart miljoen gulden. Hoe hoog dit bedrag ook kan zijn, het is best mogelijk, dat het in het buitenland niet voldoen de is. De rechter hanteert daar bij de bepaling van smartegeld enz. andere normen dan in Nederland. Naast dit soort schadeverzekerin gen is er nog altijd het pechduivel- tje, dat in het buitenland onver wacht een spaak tussen het wiel kan steken. Sinds enige tijd kent Nederland hiervoor een zeer bruik bare oplossing. Het ei van Colum bus: Dat is de reis- en kredietbrief van de ANWB. Een soort reis- en ongevallendekking, die ook goed is voor de nodige autoreparaties. Bij die brief behoren namelijk kre- dietbonnen voor het opvangen van de soms dure reparatiekosten. Ze kunnen ook worden gebruikt voor onverwachte ziektekosten. Is uw voertuig - wat opnieuw niet te ho pen is - door een ongeval onher stelbaar beschadigd, dan haalt een speciale dienst van de ANWB uit het buitenland terug. Wilt u er meer van weten, neem dan contact op met een A.N.W.B.- of K.N.A.C.- kantoor. Ook in Waddinxveense tuinderskringen is het bericht dat Duitsland de grens gaat afsluiten voor komkommers als een donderslag bij heldere hemel ingeslagen. Wanneer die grens inderdaad afgesloten blijft, zal dit een zware strop voor de tuinders betekenen, van wie velen zich juist dit jaar helemaal op de kweek van komkommers hebben geworpen. Vooral voor de mensen met nieuwe bedrijven, die nog geen zware verliezen kunnen dragen, kan het afsluiten van de Duitse markt voor het Neder landse produkt een catastrofe worden. Vooral veel gezinnen met kinde ren blijven in eigen land. Zij zien op tegen de beslommeringen van de buitenlandse reis en bovendien is het goedkoper. Laat u bij uw keuze niet leiden door buren of kennissen. Laat hen rustig een fraaie prentbriefkaart sturen van de Eiffeltoren of de Sint Pieter. Misschien hebben zij het lang niet zo goed gehad als u in uw pension in Katwijk of de schone stadjes van Zuid-Limburg. Snobisme is een le lijke zaak bij de vakantiekeuze. Laat u niet wegsturen als u wilt blijven. Het eigen land biedt vol doende. De vakantie kunt u maar één keer per jaar genieten. Het is een rustpunt in de dagelijkse beslom- niet juist in die korte periode s - feil 1

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 1