Middenstanders dienen krachten te bundelen Bouw van veilinghal begint in september MeiMogen SAni VHI KklVG Welke kleuren? voor onze nieuwe drukkerij vragen wij een mnl. kracht Zware karper uit ’t Weegje I Welk voordeel? Hoe samenwerken? Vakantie-regeling kruideniers 1963 Vakantie melkhandelaren SCHAAK- initKIldi Wonderen uit vakantieland Welke oplossing? Vergelijking Bedrijfsbezoek Samenwe rkings- krediet WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 25 JULI 1963 PAGINA 2 N.V. DRUKKERIJ KOCH KNUTTEL door P. DE VRIES C. J. J. Mulder 18, 33; L. W. Versluis 22, i ’’Snow-flake” door de storm gekomen was. Tegen het vallen van de avond wees de lange HOOFDSTUK 16 - Nr. 22 Sollicitaties dagelijks aan ons adres Nw. Gouwe-OZ, Gouda (bij spoor brug). Uit deze foto komt het wel niet zo duidelijk naar voren, maar deze karper, die vorige week gevangen werd door de Rotterdamse hengelaar J. de Keijzer in ,Het Weegje’, weegt 12 pond. positief kan staan tegenover econo mische samenwerking. De middenstand zal, door velen is daarop al gewezen, alle zeilen bij moeten zetten, om geen terrein te verliezen. Op de ontwikkelingen in de laatste jaren behoeven we hier bij niet in te gaan. Die zijn aan ie dere ondernemer, ook in het mid den- en kleinbedrijf, bekend. van de andere deelnemers van de club. Aan- Aan- Na een inwerkperiode zal hij onze drukkers assisteren bij de bediening van de offset- drukpersen. lijking”. Hierbij gaat het erom, dat een aantal branchegenoten in club verband op geregelde tijden bijeen komt, en dan bedrijfseconomische ervaringen en cijfers uitwisselt. Zo’n discussie is voor ieder van de deelnemers zeer leerzaam. (vervolg van pagina 1) zorgen krijgt dan anders. Het bud get moet steeds zorgvuldig worden vastgesteld. Doe het liever wat goedkoper dan steeds maar weer op een dubbeltje te moeten kijken. Er zijn nog heel wat Nederlanders, die een verre, dure reis bestellen en in hun vakantieverblijf tot de conclusie komen, dat zij vrijwel geen „zakgeld” hebben. Met vijftig gulden voor veertien dagen komt men echt niet meer toe bij een reisje door Italië of Zwitserland. Ook al is die u „volledig verzorgd” aangeboden. Deze opgaven in te leveren bij: W. van Oort, Jan Willem Frisoweg 29, Waddinxveen, wegens vakantie van onze vereniging. Wij betalen een goed loon aan de juiste man. van 22 juli t.e.m. 3 aug.: A. v. d. Sluis, Dorpsstraat 104 J. v. Triet Zn, Noordkade 87 N. M. v. Rooyen, Dorpsstr. 50 H. Timmermans, Wilhelm.k. 72 N.V. Combi, Kerk weg 177 G. Visser, Noordeinde 95 C. Voshol, Zuidkade 186 P. Asscheman, Trompstraat 9 G. v. Ringelenstein, leplaan 71 T. Broer, Dorpsstraat 46 J. Hofman, Burg. Trooststr. 35 G. Bosman, Burg. Trooststr. 79 van 5 augustus t.e.m. 17 augustus: K. van Ringelenstein, Burg. Trooststraat 31 Gez. Rip, Dorpsstraat 27 P. v. d. Starre, Piet Heinstr. 1 A. van Eeuwen, Zuidkade 3 D. Kool, Dorpsstraat 39 A. Koster, Jan Dorrekensk. 39 J. Asscheman, Kon. Wilhelminaplein Glazenwasser Paul de Rooy, die de afgelopen winter zo trouw de bijten in het ijs heeft gehakt, waaraan ook deze karper toen zijn leven wel te danken zal hebben ge had, kreeg deze zware vis cadeau van de heer Rozen- daal, beheerder van ’t Weegje. Er wordt de laatste tijd trou wens toch goed gevangen in dit viswater: dezelfde heer De Keijzer ving nog een karper van 8 pond, en zondag j.l. haalde de Rotterdammer J. Kooyman een karper van 9 pond op het droge. De Hage naar P. Bruinsma tenslotte ving een karper van 7 pond. (foto De Rooy) Het doel van economische samen werking is, het verkrijgen van eco nomische voordelen voor de samen werkende ondernemers. Oorspron kelijk ging het erom de concurren tie van de middenstands-onderne- mers t.o.v. de andere bedrijfsvorm te behouden en/of te versterken. Nadien werd economische samen werking ook aangegaan tot verbe tering van de bedrijfsresultaten van de individuele ondernemer. Al sa menwerkende, kan men grotere projecten onder handen nemen zon der dat men zijn zelfstandigheid ge heel prijsgeeft. als wij meegemaakt hebben, kan toch al niet, zou ik denken. Ik had niet anders verwacht, dan dat we zouden vergaan.” „Maak je maar geen zorgen, miss,” antwoordde de kok luchtig. „De Snow-flake kan wel een stootje heb ben. En om deze tijd van het jaar kan het in deze contreien vaak lelijk spoken.” „Nou, ik hoop zoiets nooit meer mee te maken, wat jij, Kees?” „Och,” antwoordde deze, behaaglijk zijn koffie drinkend, „Er waren momenten, gedurende de storm, waaraan ik nu met genoegen terugdenk.” Whiteheaven begreep het onmiddellijk en schoot in een vrolijke lach, maar Josien kleurde en boog zich dieper over haar beker. De schade, veroorzaakt door de blikseminslag, bleek nogal mee te vallen. De marconist had het toestel ge deeltelijk gedemonteerd en enkele onderdelen door andere vervangen. En toen hij alles weer in elkaar gezet had en de antenne nagezien, kon hij in ieder geval weer enkele stations opvangen en des middags had hen opnieuw kontakt met het radiostation van De Waddinxveense schaak- liefhebbers worden door de schaakvereniging W.S.V. in de gelegenheid gesteld hun kennis te testen op een drie tal schaakproblemen. De juiste oplossing wordt beloond met een bedrag van 2,50, terwijl bij meerdere goede inzendingen het lot zal moeten beslissen. De problemen moeten wor den opgelost door het mat in twee zetten. De problemen voor deze maand zijn: le probleem: Wit: K H 7, D b 3, L e 4, P F 7, pion g 7. Zwart: K F 6, pion E 6 2e probleem: Wit: Ka 8, DE 4, Tg 7, PF4 •Zwart: K H 4, L g 4, piond2 3e probleem: Wit: K d 6, T g 2, L d 7, L g 5, pionen b 2, c 5. Zwart: K E 4 Zoals, hiervoor reeds vermeld, kan er op verschillend gebied en in velerlei vorm worden samenge werkt. Bijvoorbeeld op het terrein van de inkoop, de verkoop, de pro- duktie, de reclame, de financiering enz. Het zou ons te ver voeren op ieder van deze vormen uitvoerig in te gaan. Bovendien zijn er voor be langstellende ondernemers moge lijkheden genoeg om de gewenste voorlichting te verkrijgen. In het algemeen stellen wij, dat het voor iedere ondernemer, zowel in de de tailhandel als het ambacht en de dienstverlenende sector, zonder meer duidelijk moet zijn, dat sa menbundeling van krachten macht’ betekent. Enkele Waddinxveense winkeliers zagen dit reeds in. Bij gezamenlijke - massale - in koop, kunnen lager inkoopprijzen worden bedongen. Gezamenlijke reclame->acties kunnen veel grootser worden opgezet dan individueel en daardoor meer effect sorteren. Gezamenlijk opereren maakt het mogelijk specialisten aan te trek ken, waardoor meer kans op succes ontstaat. Samenwerkende producenten, het is hiervoor reeds gezegd, kunnen grotere opjecten onder handen ne men dan ieder van de deelnemer” afzonderlijk. Wij stellen hierbij nadrukkelijk voorop, dat wij geen enkele vorm van samenwerking in het bijzonder aanbevelen. Iedere geïnteresseerde ondernemer zal er goed aan doen, nauwgezet na te gaan, met inscha keling van deskundigen, die hij bij zijn organisatie en/of bij de rijks- middenstandsvoorlichtingsdienst kan vinden, wat in zijn geval de beste oplossing zou kunnen zijn. Uiteraard blijft nadien de verant woordelijke beslissing altijd aan de ondernemer voorbehouden. Over wegingen met betrekking tot het geheel of gedeeltelijk prijsgeven van zijn zelfstandigheid, zullen bij het nemen van een beslissing zeker een belangrijke rol moeten spelen. Wij menen, dat voor zover econo mische samenwerking leidt tot handhaving en verbetering van de positie van de middenstand in het algemeen, en van de betrokken on dernemer in het bijzonder, men lijk verwensten ze op dit ogenblik de dag, dat ze voet aan boord hadden gezet. Rondom de tafel zaten de andere drie. Whiteheaven rookte, uiterlijk rustig, een sigaret. Tegenover hem zaten Josien en Kees en het meisje zocht instinctief bescherming bij haar landgenoot en schoof steeds dichter naar hem toe. Het schip stampte en zwoegde door het geweld der losgebroken elementen en nu kwam het slechts aan op de kundigheid van de drie officieren op de brug en de manschappen die, ieder op hun post, aan dek waren, alsmede de beide machinisten en de monteur in het binnenste van het jacht. Uren achtereen raasde deze storm over het een zame schip op de grote kolkende watervlakte, nog bijna honderd zeemijlen verwijderd van de dichtsbij- zijnde haven. Geen mens in de salon dacht er aan naar de hut te gaan om te slapen. Want wie zou er met zulk noodweer nog een oog dicht kunnen doen? Opeens sloeg de bliksem in. Een grote blauwe vlam verlichtte een seconde lang het schip en wijde omge ving. Vrijwel gelijktijdig klonk een donderende knal. Josien uitte een gil v.an schrik en sloeg haar armen om Kees heen. Deze, zelf allesbehalve op zijn gemak, trok haar dicht tegen zich aan en het meisje begroef haar gezicht tegen zijn borst. Whiteheaven’s vingers trilden toen hij zijn sigaret in het koperen asbakje uitkneep en de beide geologen zagen groen van schrik en ellende. Met opengesperde ogen keken ze door de ruit, waarvan het zee- en regenwater stroom de, in de dichte duisternis, die bij tijd en wijle weer hel verlicht werd door een nieuwe bliksemstraal. Ge lukkig klonk het geluid van de motoren nog even regelmatig als steeds en het schip ging niet ten onder. Geleidelijk aan trok het onweer weg. Wel bleef de stormwind nog doorrazen, maar ook de regen hield op en toen Kees op zijn horloge keek, zag hij, dat het middernachtelijk uur al verstreken was. Zou het ergste gevaar geweken zijn? Om half twee werd de deur van de salon geopend en een druipnatte marconist kwam binnen. Hij trok onmiddellijk de deur achter zich toe en knipperde tegen het felle lamplicht. Zijn pet, die droop van het zeewater, smeet hij in een hoek en hij ging naast Whiteheaven aan de tafel zitten, waarna hij een sigaret opstak. „Kapot,” zei hij somber. „De bliksem is in de an tenne geslagen. Ik heb geen contact meer. Ik denk, dat er wat doorgebrand is. Gunst, dat ben ik ge schrokken. De vlammen sloegen uit het zendtoestel.” Whiteheaven keek hem vragend aan. „Wat nu?” De marconist haalde zijn schouders op en trok heftig aan zijn sigaret. „Morgen is er weer een dag. Morgen vroeg zal ik wel proberen, of het te repare ren is en anders moeten we de eerstvolgende haven maar binnenvaren. Misschien dat ze me daar aan onderdelen kunnen helpen, hoewelik heb zelf ook wel het een en ander in reserve.” Even later kwam de kok binnen met een grote pot koffie en een aantal kroezen. Hij lachte, toen hij de gezichten van de mensen zag opklaren. „He ja, hete koffie,” verzuchtte Josien, die nu weer wat gekalmeerd was, „dat zal smaken.” „Mens, hoe ben je er doorgekomen vanaf de kom buis,” riep Whiteheaven met respect uit. „Och, langs stuurboord gaat het nog wel,” lachte de kok, terwijl hij de emaille kroezen volschonk. „Ik heb het nog wel eens erger meegemaakt. Eens, een paar jaar geleden, stond het fornuis finaal onderste boven na een grondzeetje „En toen?” vroeg Josien, hem met verschrikte ogen aankijkend. „Wel,” meesmuilde de olijke kok, „Toen ben ik maar op m’n kop gaan staan en zo heb ik toen koffie gezet!” „Klets,” zei Josien, maar ze glimlachte toch even, omdat ze zo bij de neus genomen was. „Maar erger Kleur is voor de mens even on ontbeerlijk als licht en lucht, eten en drinken. Bewust of onbewust ervaart ieder van ons kleur in zijn leven. We hebben zelfs voorkeur voor bepaalde kleuren. Uit die voorkeur hebben moderne psychologen onze geaardheid afge leid. Ze hebben ontdekt, dat de mensen met een voorkeur voor rood over het algemeen bedrijvig zijn, doch vaak spontaan reageren en een tikkeltje ongeorganiseerd. De liefhebbers van geel zijn de egoïs ten (van de goede soort) en hebben veel organisatietalent, maar weinig durf. De ’blauwe’ zijn koele men sen met een rustige natuur die heel doordacht kunnen handelen en veel voor een ander over hebben. De ’groenen’ zijn de standvastigen, die onder alle omstandigheden van het leven zichzelf blijven. De ’paarsen’ daarentegen zijn de meest wankele naturen. Ze zijn een mengsel van rood en blauw, van twee tegenpolen dus, en kunnen dus moeilijk „kleur bekennen”. Wie van oranje houdt is optimist en loopt gauw warm voor alle mogelijke en onmogelijke plannen, doch heeft behoefte aan tedere genegenheid en warmte om zich heen. De grijzen zijn bang om de vingers te branden, houden zich vaak op de vlakte, maar zijn trouwe echtgenoten en eerlijk tot op de laatste cent. Wil het Waddinxveense midden- en kleinbedrijf zich in de toekomst kunnen handhaven, dan zal het zijn kracht, meer dan tot nu is gebeurd, moeten zoeken in samenwerking. Samenwerking op economisch terrein is mogelijk in velerlei vorm en op verschillend terrein, dat wordt de laatste tijd wel duidelijk. Economisch samenwerken moet dan ook niet beperkt blijven tot de klassieke vormen van samenwerking, zoals inkoop- combinaties e.d., doch men zal ook moeten streven naar meer moderne uitingen van samengaan, zelfs over de branche-grenzen heen. Gelukkig zijn er in onze gemeente al enige initiatieven genomen. Hierbij attenderen we op de verschillende winkelcentra, een belangrijk initiatief van de middenstanders. Niettegenstaande deze resultaten, menen wij er goed aan te doen, aan economische samenwerking in het midden- en kleinbedrijf enige aandacht te besteden. Wellicht ter overtuiging van een aantal twijfelaars. Een zeer belangrijke vorm van samenwerken willen wij niet on vermeld laten, nl. „bedrijfsverge in de salon zaten vijf mensen zwijgend bij elkaar. In een hoekje zaten de twee geologen en waarschijn- Naar wij vernemen zal de Coöpe ratieve Tuindersvereniging Gouda in september met de bouw van het nieuwe veilinggebouw in Waddinx veen gaan beginnen. Deze veilinghal, die aan de Bre de weg zal verrijzen zal volgens de plannen volgend jaar om deze tijd gereed zijn. De rijksgoedkeuring voor de bouw van de Waddinxveense veiling zal in september worden verstrekt. „In .afwachting hiervan zijn echter de aanleg van de toegangswegen en de bouw van de omheining al gegund. De Goudse firma Van de Linden zal voor een bedrag van 48.600, deze werken uitvoeren. Alle technische problemen zijn inmiddels opgelost en de ligging van de veilinghal aan de Bredeweg is definitief vastgesteld. Er wordt ook aan bedrijfsbezoek gedaan. Sommige clubs hebben zelfs de gewoonte, hun bijeenkomsten bij toerbeurt .bij een van de deelne mers in het bedrijf te houden. Bij zo’n gelegenheid becritiseert men dan - in opbouwende zin - eikaars bedrijf, de etalages, de winkelruim te en de inrichting, de werkplaats, de ligging van het magazijn, de op slag van de voorraad enz. Iedereen - er zijn vaak ook mede werkers van de ondernemer aan wezig - komt met zijn eigen mening en ervaring voor den dag. Het is immers vaak zo, dat collega’s scher per de onvolkomenheden in het be drijf zien, dan de ondernemer zelf, omdat zij voldoende afstand ervan kunnen nemen, om zich een objec tief oordeel te kunnen vormen. In het gezamenlijk gesprek wordt dan gezocht naar een doeltreffende op lossing van eventueel vastgestelde inefficiënte bedrijfstoestanden. De rijksoverheid vindt samenwer king belangrijk. Daarom is door haar een „krediet voor economische samenwerking” in het leven geroe pen. De garantie die de overheid voor dit krediet geeft, maakt het mogelijk, dat samenwerkende onder nemers een rationelere bedrijfsop- zet kunnen financieren. Dit samen- werkingskrediet kan zowel dienen voor financiering van investeringen (bijv, aanschaffing van machines, uitbreiding van bedrijfsruimte etc.) als voor het verstrekken van be drijfskapitaal, (bijv, ter financiering van voorraden en vorderingen). De kredietverstrekking moet in een re delijke verhouding staan tot het door de aanvragers reeds in hun ondernemingen geïnvesteerde eigen of op lange termijn aangetrokken vreemd geld. „Hebben we weer pech?” v™eg1_ze^J Hij schudde ontkennend het hoofd. Gelijktijdig kwam Kees binnen en deze keek de ingenieur slechts vragend aan. Whiteheaven knikte slechts, waarna Kees weer wegliep, naar de brug. Josien keek van de een naar 'de ander en begreep er niets van. Whiteheaven lachte en klopte haar ge moedelijk op de schouder. „Jullie Hollanders zijn er immers voor bekend, dat jullie zoveel geduld hebben, nietwaar? Welnu, dan zeg ik nu: geduld, meisje, vanavond of morgen zul je wel meer horen.” (wordt vervolgd) stuurman, die na de stormnacht vrijwel de hele dag had geslapen, met zijn vinger naar het noordwesten, waarna hij zijn kijker aan Josien overhandigde. „Eén van de eilanden van de Louisaden-groep,” lichte hij toe. We schieten nu al aardig in de richting. Door de kijker zag Josien heel in de verte een kuststrook. Land, na meer dan een en twintig dagen varen. „Gaan we er niet aan?” vroeg ze. De man schudde ontkennend het hoofd. „Het doel van onze reis is niet de Lousiaden maar de Salomons- groep. En wel in het bizonder Saint George. Wel, als we niet weer zo’n storm krijgen, zijn we er misschien binnen een week. Hoewel we vannacht aardig uit de koers zijn geraakt. Dat scheelt ons minstens een halve dag langer varen.” „Och, wat betekent een halve dag op een maand,” meende Josien. „En dan, ik vind de reis wel leuk.” „Gisteravond soms ook?” vroeg de stuurman spot tend. Daarop gaf Josien geen antwoord. Zwijgend draaide ze zich om en ging naar de kombuis om de kok te helpen. Hoofdstuk 17. In de ochtend van de négen en twintigste dag na het vertrek uit Townsville zaten Whiteheaven en Kees in de salon te schaken, toen een der matrozen binnenkwam en namens de kapitein verzocht, of de heren in diens hut wilden komen. Ze lieten hun spel in de steek en begaven zich naar Bream, die een kaart voor zich had en daarop met alle aandacht keek. Zonder op te kijken wees hij hun een stoel en toen het tweetal gezeten was, zei Bream: „Mijne heren, het wordt nu langzamerhand tijd, dat we eens even overleggen, hoe we op de beste wijze het eiland kunnen benaderen. We zijn er nog ongeveer zes uur varen vandaan. Ik neem aan, dat we het omstreeks het middaguur met de kijker reeds zullen kunnen zien. Wat is nu uw bedoeling? Dat we op een mijl of vijftien afstand blijven liggen tot het donker is?” „Kent u het eiland, kapitein?” vroeg Whiteheaven. „Ik bedoel dit: Is het u ook bekend, of er natuurlijke inhammen zijn, waarin we zouden kunnen varen?” Voor werkkleding en het schoonhouden daarvan wordt gezorgd. van 22 juli tot 3 augustus: G. Kool, Sniepweg W. van Vuur en C. J. de Bruin, Zuidkade van 5 tot 17 augustus: D. Kool, Dorpstraat C. van Leeuwen, Kerkweg tuurde door de ruit naar buiten. Het duurde enige tijd, alvorens hij antwoord gaf. „Kennen, kennen. dat is het woord niet. Ik ben er wel eens langs geva ren en de meeste van die kleine eilanden lijken op elkaar. Maar dat neemt niet weg, dat ik van Saint George wel weet, dat het bergachtig en bebost is. Of er natuurlijke inhammen zijn, tja, dat zou ik niet kunnen zeggen.” „Wel, als we nu eens op een behoorlijke afstand van Saint George voor anker gaan tot het donker is,” vervolgde Whiteheaven, „en er dan op halve kracht heen varen tot, bijvoorbeeld, een mijl. We kunnen dan een der bóten uitzetten en naar het eiland varen. Als we dan een der stuurlieden meenemen, kunnen we op onderzoek uitgaan naar een baai of iets derge lijks. Hebben we die gevonden, dan kunnen we terug gaan en met de „Snow-flake” die baai invaren.” „En als er geen baai is?” vroeg de kapitein. „Wel, dan zal de „Snow-flake” uit de gezichtskring van het eiland moeten blijven, althans overdag en zullen we des nachts dichterbij kunnen komen, net zo lang, tot we ’n veilige schuilplaats gevonden hebben.” Bream snoof. „Ik houd niet erg van die geheimzin nigheid, heren, en wat dat verhaal betreft over even tuele ’’Germans” op dat eiland ik geloof er niet veel van. Maar ja, u bent belast met de leiding, dus u moet m.aar beslissen.” „Welnu,” zei Whiteheaven tenslotte op vaste toon, „dan varen we verder tot het eiland met de kijker zichtbaar is en dan blijven we liggen tot de avond. Daarna gaan we verder en zullen met een der bootjes wel eens een eerste onderzoek gaan instellen.” Om half een wees de eerste stuurman, die met zijn kijker onafgebroken naar voren had getuurd, White- heaven op een smalle strook land, die heel even zichtbaar was. „Saint George,” zei hij ter Verduide lijking. „Dan moeten we maar stoppen, besliste deze. De telegraaf rinkelde en even later kwamen de motoren tot rust. Tot grote verwondering van Josien, die juist in de salon aan het dekken was. Whiteheaven kwam binnen en het meisje keek hem vragend aan. 125 km. Gelost om 13 komst le duif 14-43-46 komst 75e duif 15-25-43 De uitslag werd: H. Russcher 1, 4, 32, 63, 71; Smit 2, 19, 30, 44, 55; P. C. Loen- dersloot 3, 37, 38, 52; Th. Colla 5, 16, 42; H. N. van Haren 6, 14, 41, 58, 72; J. Versloot 7, 17, 21, 61, 67, 68; W. Tamerus 8, 9, 11, 49, 75; D. Boere 10, 15, 20, 47, 48, 53, 54, 56, 60; W. Boon 12, 13, 25, 28, 59, 69; J. Mulder 18, 33; L. W. Versluis 22, 26, 57, 66; P. Mastop 23, 50; A. J. v. Essen 24, 51, 70; A. J. Sytzema 27, 29, 36, 62; W. Hofman 31, 35, 39; G. A. van ’t Slot 34, 45, 46. 73; C. de Lang 40, 43; L. C. ’t Hart 64, 65, 74. P.V. DE ZWALUW P.V. De Zwaluw organiseerde een wedvlucht vanuit Angoulême. Afstand 783 km. Gelost om 5.45 uur. Aankomst le duif 17-11-44 uur. Aankomst 14e duif 18-54-46 uur. De uitslag luidt: W. Tamerus 1; C. J. Smit 2, 11; D. Boere 3, 5, 7, 8; J. Versloot 4; L W. Versluis 6, 10; W. Hofman 9; H. N. v. Haren 12; H. Russcher 13; G. A. van ’t Slot 14. P.V. DE SPERWER *P.V. De Sperwer hield een wed vlucht vanuit Corbeil. Afstand 412 km. In concours 228 duiven. Gelost om 7 uur. Aankomst le duif 12-32- 16 uur. Aankomst 57e duif 13-05-45 uur. De uitslag werd: F. Rip 1; J. C. den Riet 2, 32, 33, 47, 51; P. van Gelooven 3; Jac de Beer 4, 13, 30; H. v. Dijk 5; N. L. v. d. Zijden 6, 8, 19, 37; Jac. de Jongh 7, 34, 57; P. Bonefaas 9, 22; Gebr. Metselaar 10, 24; H. v. d. Willik 11, 18, 21, 42, 54; H. Lagendijk 12, 17, 36, 40, 43, 52; J. C. Koren 14, 29; D. Heeren 15, 39, 44, 48, 55; E. J. de Jong 16, 23, 25, 35, 50; A. v.d. Graaf 20; L. Verhoef 26; N. v. Vliet 27; N. Rupke 28; A. de Bruyn 31; W. van Ringelenstein 38, 53; L. de Bi^iyn 41; S. v. Harskamp 45, 56; P. Met selaar 46; H. J. v. d. Berg 49. P.V. DE ZWALUW P.V. De Zwaluw nam met 301 jonge duiven deel aan een wed vlucht vanuit Vilvoorde. Afstand uur. uur. uur. Onze gedachten gaan uit naar een serieus iemand die het op prijs stelt afwisselend werk te verrichten in een modern bedrijf. Door vergelijking van de bedrijfs- cijfers en door uitwisseling van er varingen met andere ondernemers, kan men vaststellen, hoe het er met de bedrijfsvoering bij staat. En met hoe meer ondernemers dit ge beurt, des te meer kans bestaat er op resultaat. Gelukkig is bedrijfsvergelijking in ons land, vooral in het midden- en kleinbedrijf, geen onbekende bezigheid meer. In verschillende branches, o.a. kantoormachines en kantoorboekhandel, woninginrich ting, foto-detailhandel, huishoude lijke artikelen, etc. bestaan reeds een aantal clubs. Alleen de rijks- middenstandsconsulenten leiden er al een vijftigtal. Regelmatig komen de deelnemers aan deze clubs bijeen om hun bedrijfs-economische erva ringen en het daarop betrekking hebbend cijfer-materiaal uit te wisselen en te vergelijken. Bedrijfsvergelijking of ervarings- uitwisseling, is het met branche-ge- noten uitwisselen van bedrijfseco- nomische-ervaringen en cijfers. Het doel is, het opsporen en zo mogelijk verhelpen van onvolkomenheden in de eigen bedrijfsvoering, door toet sing van de eigen gegevens aan die

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 2