In september Prinses Irene jarig Har Sanders exposeert Waddinxveens werk Tentoonstellingen van beeldende kunst vragen dringend om behoorlijke ruimte nieuwsblad Onafhankelijk Kunststichting gedoemd te verdwijnen Zaaltje kwijt Streven naar ideaal VERSCHIJNT ELKE DONDERDAG Wie helpt? Belangstelling K Har Sanders houdt voorlopig de laatste expositie in september van dit jaar Verdwijnen 1 Wé H Weekblad voor Waddinxveen DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1963 19e JAARGANG - Nr 943 i koninklijk huis is Eén van de pentekeningen, die op de tentoonstelling van de Waddinxveense kunstschil der komen te hangen, in sep tember, in het zaaltje van de Kunststichting. Ook in „officiële kringen” begint men Har Sanders op te merken. De De laatste expositie die voorlopig op het programma staat van de door gebrek aan tentoonstellingsruimte in noodverkerende Waddinxveense Kunststichting, is een tentoonstelling die geheel in het teken van ons dorp zelf staat: Har Sanders exposeert in september vijf en twintig penteke ningen, die allemaal Waddinxveen tot onderwerp hebben. Har Sanders voor zijn laatste werk: een wandschildering voor de St. Josephschool, die in de hal zal komen te hangen. ling voor zijn tekeningen van Wad dinxveen een belangstelling zullen opwekken, die voor hem nog veel waarde voller zal zijn dan een aan moedigingsprijs. Want zoals alle kunstenaars moet ook tekenaar Har Sanders weerklank voelen, zeker uit zijn eigen omgeving, die hij twee jaar observeerde. toonstellingen van de Waddinx veense Kunststichting. Zelfs in Den Haag en Rotterdam hoort men in kunstkringen regelmatig de klacht, dat het publiek geen tentoonstel lingen meer bezoekt, en dat de be langstelling, ook voor de exposities van bekende schilders, helaas maar miniem is. Desalnietemin houden de Haagse en Rotterdamse kunst- zalen hun deuren nog geopend. Financieel zou, zo meent het be stuur van de Waddinxveense Kunst stchting, ook in ons dorp de stich ting nog wel kans van leven heb ben, zeker ook door de subsidies, die O.K. en W. geeft bij het orga niseren van tentoonstellingen en bij de aankoop van kunstwerken. Het bestuur vraagt zich dan ook af, wie de Waddinxveense Kunst stichting zo’n goed hart toedraagt, dat hij regelmatig een ruimte ter beschikking wil stellen voor het houden van exposities. De redaktie Van het Weekblad voor Waddinxveen, telefoon 2827 houdt zich gaarne voor tips aan bevolen. Over het algemeen was het zó, dat er tijdens de openstelling van tentoonstellingen bijzonder veel be langstelling was. Ook natuurlijk van de zijde van collega-schilders en andere kunstbroeders, maar be slist eveneens van de zijde van Waddinxveen zelf. Na zo’n min of meer officiële openstelling werden er vaak on- middelijk enkele werken verkocht. Maar daarnaals de volgende dag het zaaltje gereed was gemaakt om bezoekers te ontvangen, ver scheen er nog maar een heel en kele bezoeker en practisch geen kopers meer.* Nu is dat lage aantal bezoekers niet alleen geconstateerd bij ten- De tentoonstelling is het resul taat van twee jaar werken door de Waddinxveense kunstschilder. Twee jaar lang trok Har Sanders door de stille polders, door het rumoerige, bouwnijvere Putte Noord, hij keek bij de boeren in de stallen, hij zag het water klot sen onder de betonnen voeten van de hefbrug en hij tekende dit alles op met zijn vlugge pot lood, om het thuis, in zijn rustige atelier; in strak zwart-wit uit te werken. Deze machine is een oude schoenmakers-lederpers, die de schilder binnenkort hoopt te gaan gebruiken als ets- pers, waarmee hij van een werk dus meerdere afdruk ken kan maken. Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen Het gaat niet goed met de Waddinxveense Kunststichting. Ondanks het feit, dat het bestuur van deze nog jonge vereniging met allerlei initiatie ven heeft geprobeerd, de Kunstichting een hechte basis te geven in het Waddinxveense leven, dreigt nu op korte termijn een eind aan het werk van de stichting te komen. Tenzij de Kunststichting op korte termijn een behoorlijke expositie-ruimte vindt, die bovendien niet te veel geld mag kosten. TAe Waddinxveense Kunststichting 1/ zit in nood, want binnenkort zal het zaaltje niet meer tot haar mogelijkheden behoren. Oprecht hopen wij, dat de stichting snel een andere gelegenheid zal vinden, om het houden van exposities te kun nen voortzetten. Wij achten het voortbestaan van de Kunststichting een groot belang voor de Waddinx veense gemeenschap. rTlegelijkertijd vragen wij ons ech- JL ter af, of de Stichting er niet goed aan zou hebben gedaan, haar werkzaamheden breder op te zet ten. Wij denken in dit verband aan de Culturele Raad, waarvan wij nooit meer iets horen. Een kunst stichting, werkend als culturele raad, zou een aanzienlijk wijder terrein bestrijken, dat de Kunst stichting nu doet. En op dat wijde re terrein zijn allicht wat meer mensen te vinden, die zich dan voor het werk van de stichting zou den interesseren. W7at zou zo’n „brede kunststich- ting” kunnen doen? In de eerste plaats het werk dat door de Culturele Raad reeds lang gedaan had moeten worden: toe werken naar wat meer samen gaan tussen de verschillende ver enigingen, die zich met kunst zinnige zaken bezighouden. Wij denken aan de Waddinxveense fanfare-orkesten, aan de zang verenigingen. /Ander auspiciën van zo’n kunst- VF stichting zouden avonden kun nen worden georganiseerd, waarop de verschillende facetten uit het verenigingsleven aan bod zouden komen: wat zang, wat muziek, een film, een gymnastiek-demonstratie en der gelijke. ZAp die manier zou ook de ge- vJ dachte aan het „dorpshuis” waarvoor momenteel geen „propa ganda” wordt gemaakt bij de be volking én bij de geldgevers gaan leven. PTT vroeg hem een cursus te wil len gaan volgen voor het ontwerpen van postzegels. Op exposities in Den Haag kreeg Har Sanders in de grote bladen goede kritieken. H. A. Gerretsen noemde het werk van Sanders in het Vrije Volk: „Fijne tekeningen”, en hij zegt: „Licht en gevoelig is de lijn, waar mee Sanders hetgeen hij in de na tuur observeert, op het papier zet, motieven, veelal in de omgeving van Waddinxveen.” R. E. Penning, van de Haagsche Courant, zegt: „Sanders is één van die ras-tekenaars, die met wat dun ne lijntjes op een wit vel papier een hele wereld kunnen oproepen.” Har Sanders vordert dus gestaag. Vorig jaar kreeg hij van de ge meente Goua een aanmoedigings prijs. Wij hopen, dat de belangstel- Dit laatste zou bijzonder jammer zijn. In de loop van de jaren heeft de Kunststichting in, maar zeker ook buiten Waddinxveen een goede naam gekregen en ook de kunst schilders, tekenaars en beeldhou wers beginnen de naam van de Stichting te kennen en verzoeken regelmatig, te mogen komen expo seren. Ook over de verkoop, tenslotte een essentieel deel van de taak van een kunststichting, heeft het be stuur van de Waddinxveense Kunst stichting niet te klagen. Daarna krijgt het zaaltje een andere bestemming en zal de Kunststichting zich moeten beraden wat er nog overblijft: proberen door te gaan en incidenteel zaaltjes huren, in de schoolvakanties trach ten in lege schoollokalen iets te organiseren, of eenvoudig de Wad dinxveense Kunststichting opdoe ken. if De moeilijkheid is, dat de eige naar van het zaaltje boven „Het Kunstcentrum” deze ruimte binnen kort voor andere doeleinden nodig heeft. De Kunststichting is dus min of meer de huur opgezegd en zon der zaaltje begint een stichting, die tot doel heeft exposities van beel dende kunsten te organiseren, uiteraard niets meer. Aanvankelijk leek het er op, dat de Kunststichting een oude kleu terschool zou kunnen overnemen, maar deze mogelijkheid is er in middels niet meer. Vandaar dan ook, dat na een lange reeks van werkelijk niet on geslaagde tentoonstellingen, de ex positie van de Waddinxveense te kenaar en kunstschilder Har San ders, de laatste zal zijn. Vier-en-dertig is Har Sanders nu en hij nadert steeds meer tot het ideaal, dat hij zich heeft gesteld: zelfstandig te kunnen tekenen en schilderen, zonder daarbij zijn ge zin te kort te doen. Drie en een halve dag per week ontwerpt hij nog voor een Haags warenhuis. De rest van zijn tijd brengt hij door in zijn atelier, of buiten, waar de onderwerpen voor het grijpen liggen. Zijn werk ondervindt waardering ieder jaar meer. Onlangs heeft hij een uitnodiging ontvangen, om sa men met de bekende beeldhouwer Frank Letterie een expositie te komen houden in Leeuwarden. Dat gebeurt in december. Volgend voor jaar zal Eindhoven een expositie van Har Sanders te zien krijgen. Maandag 5 augustus a.s. hopen wij de verjaardag te vieren van prinses Irene Emma Elisabeth. Onze prinses zal dan 24 jaar worden. Uiteraard is die dag voor het gehele Nederlandse volk een feestdag, want de tweede prinses uit ons 1ie zeer geliefd bij haar volk. Evenals haar vader reist prinses Irene graag en zij heeft een voorkeur voor de zuideuropese landen, hetgeen waarschijnlijk samenhangt met haar Spaanse studie. Zo bezoekt zij evenals prins Bernhard ook graag Latijns-Amerikaanse landen en was zij twee jaar geleden tijdens haar verjaardag in Mexico. Wij wensen onze prinses van harte een prettige verjaardag en nog vele jaren van geluk, voorspoed en gezondheid temidden van haar volk toe. Abonnement per kwartaal f 1.35 bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur 1

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 1