Na oppervlakkig onderzoek blijkt stratennet ernstig verwaarloosd KLEUTERCURSUS flsO Onafhankelijk nieuwsblad snel uitbreidend Waddinxveen Groeistuipen van Ernstig verkeersongeval VERSCHIJNT ELKE DONDERDAG en Ook bochten Alles went Geen onderhoud Graspollen Somber beeld f- Verzakkende trottoirs, scheve trottoirranden, kuilen, uitstekende, verstopte kolken, en onkruid, héél veel onkruid Actie nodig En wat het welig tierende on kruid betreft: misschien zouden alle personeels-leden van ge meentewerken met elkaar een actie kunnen organiseren, om binnen bepaalde tijd althans het onkruid, dat de kolken verstopt, te verwijderen. Wanneer ieder een meewerkt, kan dit werk met aller hulp toch binnen en kele weken gebeurd zijn, dunkt ons. 10-jarig bestaan „Be Fair” G 1 4. a Visconcours in ’t Weegje Enkele tips Wel gereedschap i x» j-.s "’Ui - - jOF d» AF /««tl Weekblad voor Waddinxveen DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1963 19e JAARGANG - Nr. 945 Adres Redaktie: Vijverlaan 7, Waddinxveen DE WEG IN WADDINXVEEN I. '0' j DE WEG IN WADDINXVEEN II. ■Ar (Red.: Desgevraagd gaf de heer A. C. Kraneveld, direkteur van rand. Eerst dan bemerkt men dat. er iets mis is en dat er nodig iets goed georganiseerd moet worden. Hier is, na de eerste aanleg, ab soluut niets meer aan onderhoud gedaan. Niet aan het bijstellen van door de „zetting” van de grond scheefzakkende trottoirranden, en niets aan het wieden van onkruid en gras, dat nu eenmaal - wanneer polder verandert in woongebied - de eerste tijd veel zorg eist. Van die zorg hebben de bewoners van nieuwe Waddinxveense wijken niets bemerkt. Wij keken rond in de bomenwijk, in de Puttepolder, en - op weg daarheen - in het oude deel van Waddinxveen. Overal het zelfde beeld: verzakte stoepranden, ontbrekende klinkers in de rijweg, kolken die met hun voor auto- en fietsbanden gevaarlijk scherpe ran den vele centimeters boven het wegdek uitstekend, kuilen en bob bels en overal welig tierend gras en onkruid, dat - nog afgezien van het armoedige gezicht - de afvoer van het regenwater door de kolken in ernstige mate hindert. Aan de Kerkweg zien de kolken er zó uit: totaal dichtgegroeid met gras en onkruid. Bovendien ligt de goot er zo, dat ook al zou de kolk niet dichtzitten, het water er toch niet in zou wegstromen. Wij spreken van verwaarlozing. Want ging het alleen om de schrik aanjagende verzakkingen, dan zou den wij alle begrip hebben voor de moeilijkheden, die een straten dienst nu eenmaal heeft in een ge meente als Waddinxveen, waar de ondergrond bepaald niet ideaal ge noemd kan worden. In het „Weegje” is zaterdag een visconcours gehouden door de plaatselij ke hengelsportvereniging. 34 Personen namen aan dit con cours deel. De vangst was redelijk, daar er 263 vissen op het droge werden gebracht. De grootste bliek was 29 cm lang en werd gevangen door de heer C. Oskam. De hoogste punten zijn behaald door: 1. C. Oskam 85 punten; 2. Jan van Egdom 65 punten; 3. C. J. v. d. Wal 55 punten en 4. E. Boerman met 49 punten. Na 3 wedstrijden is de stand van de koplopers thans. I. van Egdom 155 punten; C. Oskam 109 punten; S. Kuipers 99 punten en M. Hoo- gerdijk 80 punten. Ook in de bochten zou een rij weg zo snel mogelijk gereed ge maakt moeten worden, hoewel dit natuurlijk een lastig karwei is. Maar blijft, zoals op één der foto’s te zien is, het klinker- plaveisel gewoon weg, dan zal het omringende stuk rijweg des te sneller verzakken. Bovendien trekt het open zand kleine kin deren aan, die er in gaan zitten spelen, terwijl de auto’s langs flitsen. Een wel zeer gevaarlijke situatie. Openbare Werken, commentaar op de in dit artikel genoemde feiten. De heer Kraneveld zei: „Dat de straten er slecht onder houden uitzien, is in de eerste plaats te wijten aan het grote personeelstekort. Bovendien is de helft van mijn mensen mo menteel met vakantie, dus kan er weinig aan onderhoud gedaan worden. Als de vakanties achter de rug zijn, gaan wij direkt met de nieuwe sproeimachine aan de gang, die tot nu toe alleen op de sportvelden werd gebruikt. De kapotte straten in de nieuwe wij ken worden veroorzaakt door het zware bouwverkeer, waarop het klinkerdek niet is berekend. Wij kunnen ons voorstellen, dat er lezers zijn die zeggen: „Nou nou, is het zó erg? Het is mij eigenlijk nog niet opgevallen. Dat klopt, want ook wij moesten van verschillende kanten op deze wantoestand geattendeerd worden, voordat wij eens serieus gingen rondkijken. Het gaat nu eenmaal zo in het leven, dat men aan aller lei toestanden went. Die verwaar lozing van het stratennet gebeurt nu eenmaal niet yan de ene dag op de andere. Dat gaat heel gelei delijk. Tot er Opeens ’n bejaarde vrouw struikelt over een putrand, of een auto een as breekt in een gemene kuil of banden kneust op een kolk- Maar wie de rijkelijk bloeiende graspollen ziet, die tussen de gaten en spleten van verzakte trottoir randen groeien, wie ontdekt dat zelfs de kolken hun water niet meer kunnen afvoeren, omdat zij totaal zijn dichtgegroeid, overwoekerd met gras en onkruid, die gebruikt volkomen terecht het woord ver waarloosd. In het afgelopen weekend vond op rijksweg 12 een ernstig ver keersongeval plaats. Een Renault, bestuurd door mej. C.J. de V. uit Nieuw en St. Joosland, werd onbe stuurbaar doordat de voorband van de auto klapte. Hierdoor kwam zij met haar wagen op de linkerweg- helft. Juist op dat moment wilde de heer v. K. uit den Haag haar inhalen, doch een aanrijding was onvermijdelijk. De heer v. K. sloeg over de kop en kwam op de mid denberm terecht en kwam wonder boven wonder met de schrik vrij. Mevr. v. K. liep een dij beenbreuk op en werd opgenomen in het Rode Kruisziekenhuis in den Haag. Mej. C.V. de V. brak een sleutelbeen. De materiële schade aan de auto van de heer v.K. was aanzienlijk. TVe vorst heeft ook in ons dorp 1/ door het beruchte verschijnsel „opdooi” veel schade aangericht. Kuilen, ontzettingen, verzakkingen, het zag er na de strenge winter maar somber uit. Maar nu schrijven wij augustus. En nog steeds liggen er die kuilen, waarin voetgangers struikelen, au to’s hun veren kraken en waaraan eigenlijk iedereen zich ergert. En het moet al een bijzóndere diepe kuil zijn, wil er wat aan ge daan worden. In een gemeente, waar men terecht trots is op de snelle uitbreiding, zouden wij toch op zijn minst mogen verwachten, dat het al aanwezige stratennet be hoorlijk onderhouden wordt. derhouden in het snelgroeiende Waddinxveen te kampen hebben. Maar juist een gemeente als Wad dinxveen, die trots is op zijn snelle groei, en die grootse plannen op stapel zet, voor nóg meer wonin gen en nóg meer wijken, juist zó’n gemeente moet er op toezien dat de heel gewone gemeentelijke taken soepel en geruisloos worden uitge voerd. Het feit, dat wij deze bij velen ergernis verwekkende ver waarlozing moeten signaleren, is al een teken, dat er toch iets niet klopt. Op die manier dreigt het snel groeiende Waddinxveen uit zijn krachten te groeien. Laten we oppassen, dat we geen kind met een waterhoofd worden. Wij zijn bij openbare werken op het ogenblik razend hard aan het werk, om de achterstand met de gas- en waterleiding bij te werken. Dat vind fik ook be- langrijker dan graspolletjes”) Bovenstaande foto’s, die wij o.a. namen aan de Sniepweg, aan de Prinses Beatrixsingel, aan de Kerk weg en aan de Wilhelminasingel illustreren duidelijk en af doende, wat er in Waddinxveen met de straten aan de hand is. En toch keurde de gemeenteraad van ons dorp enige tijd geleden de aankoop goed van ’n super-moderne onkruidverdelgings-installatie. Dit apparaat zou een vloeistof over het ongewenste gras en onkruid spui ten, dat dan vanzelf zou afsterven. En toch rijden er enkele indruk wekkende vrachtwagens rond van gemeentewerken. Toch is er een moderne bezem- wagen, waarvoor een grote stad zich niet zou behoeven te schamen. Misschien kunnen enkele tips er nog toe bijdragen, dat bij de aanleg van nieuwe straten het verzakken althans de eerste tijd wordt tegen gegaan. De kolken in de trottoirranden, die in Waddinxveen worden toegepast, zijn van ’n verouderd type. Men gebruikt nu hiervoor kolken met uitstulpingen en randen, die de trottoirbanden niet alleen behoeden tegen voor overkantelen, maar die er ook voor zorgen, dat de bovenrand van kolk en trottoirband gelijk blijft. Verzakt de rijweg dan valt het bij modèrne kolken DAMES „HET GROENE KRUIS” organiseert voor U een kleutercursus die gegeven wordt door ’n lerares kinderverzorging/opvoeding. De cursus bestaat uit zeven lessen. Aanvang dinsdag 3 sep tember van 19.30 tot 21.00 uur, in het Groene Kruis gebouw, Stationsstraat 12, Waddinxveen. Aanmelden bij de wijkzusters. De kosten van de gehele cursus zijn 2,per persoon. Het gereedschap is er dus ken nelijk wel, maar wordt niet vol doende, of niet effectief gebruikt. Excuses voor de staat van ver waarlozing, waarin het Waddinx veense stratennet zich bevindt, zijn er natuurlijk aan te voeren. Na de strenge winter bleek dat in vele gemeenten het wegdek ernstig van de vorst - of liever van de dooi - te lijden heeft gehad. Zelfs asfalt wegen leden onder het verschijnsel opdooi. Maar het is nu midden augustus. Nog maar even en er kan niets meer aan de straten worden ge daan. Het lijkt ons nuttig, wanneer men zich ten raadhuize eens be raadt over een werkelijk effectieve werkwijze, waardoor de straten er op zijn minst weer enigszins toon baar gaan uitzien. valt het bij minder op. De trottoirbanden, die wij hier en daar zagen toegepast zijn niet erg modern. Vele korte stukjes stoeprand trekken sneller uit het gelid, dan enkele lange, zware beton-balken. Ook deze lange stukken zijn bij iedere handelaar in straat-meubilair volop verkrijgbaar. Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen Het Waddinxveense stratennet verkeert in een verregaande staat van verwaarlozing. Dat is de conclusie die wij moesten trekken, toen wij op herhaald aandringen van een aantal lezers, zowel in het oude deel van Waddinxveen, als in de nieuwe buurten met de camera in de hand hebben rondgelopen. In nog geen half uur hadden wij een dertigtal opnamen bijeen, die afdoend illustreren hóe slecht het er wel voorstaat met straten, trottoirs, kolken en goten. Er zijn stukken bij, waar men als voetganger overdag al gevaar loopt, weg te zakken in een kuil, of te struikelen over een vele centimeters omhoog gekomen kolk. Laat staan ’s avonds, wan neer de scherpe schaduwen van het ongelijke wegdek zijn weggevallen. Abonnement per kwartaal f 1.35 bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur Tenslotte nog dit: de redaktie van het Weekblad heeft alle begrip voor de moeilijkheden, waarmee de mannen, die de wegen moeten on- -C- aJ .I-, T angs die hobbelige Waddinx- JLl veense weg liggen de kolken, oftewel putten, waarin het regen water pleegt te worden afgevoerd. Maar wie deze kolken eens nader bekijkt, ziet al gauw, dat het regen water maar heel moeizaam kan weglopen, omdat de putten een voudig dichtgegroeid zijn met gras en onkruid. Hierbij komt nog, dat de trottoirbanden vaak vele centi meters boven de put zijn komen te liggen, of dat de put een stuk boven het trottoir uitsteekt. Blijft de vraag, wat er toch met die mooie, hoogst moderne onkruid- verdelgingsspuitmachine gedaan wordt, die enige tijd geleden zo dringend noodzakelijk was. Het 10-jarig bestaan van de Chr. sportvereniging „Be Fair” te Wad dinxveen gaat zoals gemeld haar 10-jarig bestaan feestelijk herden ken. Zaterdag 17, 24 en 31 augustus zullen diverse voetbaltournooien worden gespeeld met verenigingen uit de omtrek van Waddinxveen. De tournooien zullen worden ge speeld door junioren, senioren en veteranen. Voor deze tournooien zijn zowel door dagbladen als door plaatselijke middenstanders ver schillende fraaie prijzen beschik baar gesteld. Aan de tournooien wordt deelge nomen door verenigingen uit de gemeenten Alphen aan de Rijn, Waddinxveen, Bergschenhoek, Wil ms, Vreeswijk, Gouda, Schiedam, Nieuw-Lekkerland, Woerden en Rotterdam. Zaterdag a.s. worden de feeste lijkheden geopend met een twee kamp tussen de jubilerende vereni ging en Unicum uit Rotterdam. Het programma luidt als volgt: Be Fair-Unicum 2.30 uur Be Fair 2-Unicum 2 2.30 uur Be Fair 3-Unicum 3 2.30 uur Be Fair Cl-Unicum Cl 2.30 uur Be Fair 4-Unicum 4 4.15 uur Be Fair 5-Unicum 5 4.15 uur Be Fair bl-Unicum bl 3.45 uur Om 4.30 uur volgt dan de hoofd wedstrijd van deze middag tussen Gouda en een Sparta-comb. uit Rotterdam. De opbrengst van deze sportmiddag komt zoals bekend geheel ten goede aan het Konin- Vier uit een hele reeks: links boven ziet de hoek van de Prinses Beatrixlaan, tegenover de bejaardenwoningen. Hier ontbreekt een groot deel van klinkers. Rechts daarnaast: de Kerkweg, met de geheel verzakte en met onkruid begroeide trottoirrand. Ook de stoeptegels zijn verzakt. Links onder: ook een opname uit de Pettepolder - op deze kolk verspelen auto mobilisten hun banden. Daarnaast de opname van de Sniep, waar praktisch geen enkele kolk goed ligt. DE WEG IN WADDINXVEEN Hl. IVTadrukkelijk willen wij vaststel- 11 len, dat onze reportage over de slechte toestand van het Wad dinxveense stratennet géén per soonlijke kritiek is op de gemeente, of op de direkteur Openbare Wer ken in het bijzonder. Wij hebben alle begrip voor de moeilijkheden, waarmee de dienst in deze tijd van personeelstekort heeft te kampen. Wij hebben slechts een euvel willen signaleren, dat uit de weg geruimd moet worden, en wel zo spoedig mogelijk. Want niets werkt zosnel door, als verwaarlozing. Het doet de gemeente als geheel ook geen goed, wanneer de boel er bij ligt zoals nu het geval is. Wij hopen dan ook, dat het gemeentebestuur een oplossing weet te vinden, des noods met hulp van buitenaf, om het stratennet binnen niet al te lange tijd weer op peil te brengen. gin Wilhelminafonds. De verwachting is dat de be langstelling voor deze wedstrijden uit de gehele omtrek groot zal zijn, omdat Be Fair een goede naam heeft. f - Jy' "«IK. 4 .1 ,z-z

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 1