Zomers worden laatste Tips bij onweer Toerisme is steunpilaar Hoededuiuen vlogen tijd aanzienlijk slechter fDorzakenjiog onbekend VOETBALTOTO WADDINXVEENS SPORTNIEUWS uiiiiiniiiHiiuiiiniwniiiiiiiniiimiiiiiiiiim^^ Ingekuilde cactus Poor het kleine bedrijf BURGERLIJKE I STAND PAGINA 3 u SCIIAAK- KUlKIMt V.V. Waddinxveen oefende WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 22 AUGUSTUS ’63 Lopen voor hen die het tegenloopt Wandel ver. Concerten „Vox -Jubilans „Service” staat voorop In eigen tempo Wie profiteerd het meest? Hier geeft dienstbetoon kde doorslag Het gaat om de gezelligheid Tien jaar „Be Fair” Hier ligt een kans voor U1 drs. HERMES. 5, I I ■mm, In de derde plaats moet men be reid zijn minimale investeringen te doen, die de seizoengolven kun nen opvangen en die de toerist het gevoel geven dat er iets voor hem wordt gedaan. DE ZONDAGSDIENST zal worden waargenomen door Dr. C. A. de Geus, Pr. Beatrixlaan 6, telef. 2676. kleinbedrijf voldoen om hier aan de spits te blijven? Het vindt zijn grote kracht in de eerste plaats in de „service”. De kleine baas kan en zal op zijn plaats juist iets harder lopen dan de op tarief werkende grote knecht. In de tweede plaats moet hij goede waar bieden voor het geld dat op hem afstormt. Wie denkt te kunnen profiteren van de „eenmalige” dienstverlening zal eraan ten onder gaan. De kracht daarvan mag nimmer worden on derschat. Nederlands Hervormde Kerk. 9.30 uur: Ds. Joh. Verwelius 6.30 uur: Ds. J. R. Cuperus Hervormd Wijkgebouw, Esdoornlaan 9.30 uur: Ds. J. R. Cuperus 6.30 uur: Ds. Joh. Verwelius N. Herv. Kring „Wet en Evangelie”. 9.30 en 7.00 uur Ds. E. H. Kalkman Gereformeerde Kerk. 9.00 - 10.30 en 6.30 uur: Ds. W. J. Smidt, Naaldwijk Remonstrantse Kerk. 10.00 uur: Mevr. W. H. ’s Jacob- Vaillant, Oegstgeest Christ Afgescheiden Gemeente. V.m. 9.30 en nam. 5 uur Ds. A. P. Verloop. Woensdag, nam. 7 uur Ds. A. P. Verloop. KERKDIENSTEN R.K. KERK Parochie St. Victor, Zuidkade. Pastoor: B. Emmelkamp, telef. 2452 Missen: ’s zondags 7 uur Vroegmis; 8.30 uur Hoogmis; 11 uur Late Mis; ’s avonds 7 uur Lof; 17.30 uur Mis in de rk-school, Kon. Wilhelminapl. Door de week ’s morgens om 8 uur; Elke eerste vrijdag van de maand 8 uur avondmis; Jehova’s Getuigen, Kerkweg 66. donderdag 19.30 uur Bedieningsschool 20.30 uur Dienstvergadering zondag 18.30 uur Wachttorenstudie P.V. de Zwaluw nam met 197 duiven deel aan een wedvlucht vanuit St Ghislain Hornu. Afstand 187 km. Gelost om 10.30 uur. Aan komst le duif 14.05.12 uur. Aan komst 49e duif 14.49.10 uur. De uitslag was: W. Boon 1, 2, 20, 23, 43; H. N. van Haren 3, 6, 10, 13, 14, 21, 25, 42; C. J. Smit 4; L. W. Versluis 5, 46; P. C. Loendersloot 7. A. J. Sytzema 8; L. C. ’t Hart 9, 22, 32; D. Boere 11, 31, 34, 47; A. J. van Essen 12, 19, 24; W. Hofman 15, 29, 36, 39, 48. H. Russcher 16, 18, 27, 28, 33; P. Mastop 17; J. Versloot 26, 38; W. Tamerus 30, 37, 44; C. de Lang 35, 41; J. Mulder 40, 45; Joh. Brans 49. Een veel sterker Alphen heeft verdiend van Waddinxveen ge wonnen. Na vijf minuten spelen had Alphen al succes, toen de links P.V. deZwaluw nam met 67 dui ven deel aan een wedvlucht vanuit Bordeaux. Afstand 888 km. De dui ven werden donderdagmiddag om 13 uur gelost. Aankomst eerste duif vrijdag 13.03.18 uur. Aankomst laatste duif zaterdag 17.00.24 uur. Zaterdag waren slechts 8 duiven op hun hok teruggekeerd. De uitslag luidt: D. Boere 1, 2, 6; W. Hofman 3, 7, 8; L W. Versluis 4; H. Russcher 5. Elk jaar komen er meer vakantiegangers. Zij komen uit binnen- en buitenland. Waar deze voortdurende toeneming wel aan te danken is In de eerste plaats maakt de stijgende welvaart het mogelijk dat een stijgend percentage van de volken vakantie geniet. Vervolgens danken wij het alweer aan de welvaart dat steeds meer mensen zich kunnen ver plaatsen in hun vrije tijd. Iemand behoort immers pas tot de vakantie gangers wanneer hij zijn vrije tijd niet thuis doorbrengt. Welnu, in 1960 waren er nog een slordige vijf miljoen Nederlanders die wel vrije dagen kregen maar toch thuis bleven. Sommigen uit geldgebrek, anderen omdat zij er de voorkeur aan gaven thuis te blijven, maar het geld speelt wel een belangrijke rol. Zo is het bij ons, zo is het ook bij onze buurlanden en daarom kan de toeristenstroom nog oneindig zwellen. iiiiiiinn De resultaten van de zaterdag- elftallen waren in overeenstem ming met de verwachtingen. Wad dinxveen toonde zich de meerdere van de 4de klasser Alphen-Za. 1. Van de aftrap af nam Waddinx veen het initiatief, wat na enkele minuten reeds resulteerde in een mooi doelpunt van G. Blom na goed aangeven van A. van Dijk. Toen Alphen meer ingespeeld raak te ontstond er een gelijk opgaande strijd, waarbij beurtelings de beide doelen in gevaar kwamen. Eerst maakte de Alphen rechtsbuiten ge lijk door handig gebruik te maken van een dekkingsfout in de Wad- dinxveense achterhoede. Midvoor A. Monster van Waddinxveen zorg de er evenwel voor dat W’veen met een voorsprong kon gaan rus ten (2—1). Na de thee had W’veen voort durend een veldoverwicht. Reeds vrij spoedig maakte Monster een doelpunt, maar om onbegrijpelijke redenen keurde de scheidsrechter dit doelpunt af. Tot vlak voor het einde bleef de stand ongewijzigd, maar toen maakte Monster aan alle onzekerheid een einde en doel puntte onhoudbaar (31). Waddinxveen-Za. 2 was te sterk voor Alphen Za. 2. Op vrij gemak kelijke wijze werd een ruime over winning behaald. Gezien het ver toonde spel verwachten we van dit elftal goede resultaten in de komende competitie. De doelpun ten werden gemaakt door L. Smith en G. van Vuuren. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: portemonnaie, vest, bruin jasje, sleutel, horloge; Verloren: portemonnaie, kindersokje, reke ning, 1 regenpak, 1 step, bankbil jet, gouden ring, riem, boodschap pentas, aktetas, montuur. Inleverings-adressen van WSE: J. Vaneman, Sint Victorstraat 36 C. Verwoerd, Kleikade 5 P. Kleiweg, Brugweg 26 Ph. Hegeman, Jul. van Stolbergl. 82 Sigarenmagazijn v. d. Krans, Kerkweg 175 Gehuwd: A. P. A. van den Elshout en J. E. L. Janssen; G. J. Terlouw en A. van der Flier; L. den Boer en W. P. Wilkens. van midden- en kleinbedrijf op dit veld de heersende figuren zullen blijven, want hier wordt niet naar de ratio gevraagd maar naar gezel ligheid en intimiteit, die met geen enkele investering verkrijgbaar is. Wanneer wij schatten dat in het seizoen 1963 het aantal deelhebbers uit midden- en kleinbedrijf aan £ie toeristenindustrie 75.000 zal bedra gen, blijven wij aan de veilige kant. Het vakantieseizoen verschuift het publiek uit de supermarkt- kastelen naar het platteland, al be ginnen zij ook daar de massa te volgen, Het seizoen schept tijdelijk zeer lucratieve verkoopplaatsen op de meest onverwachte plekken, die voor het grootbedrijf met zijn ge organiseerde continuïteit onbereik baar zijn. Er zijn mogelijkheden voor tijdelijke expeditie van ba gage, er zijn kansen voor auto- en botenverhuur. In een ligstoel, een parasol of een windscherm huurt de doorsnee vakantieganger het zalig nietsdoen, de zon en de illusie van de luwte. De thuisschakers worden door onze schaakvereniging in de gelegenheid gesteld hun kennis te testen op een drie tal nieuwe schaakproblemen. week van 13 t/m 19 augustus 1963 Geboren: Adriaan Jacob, z.v. M. Willemstein en M. J. Windhorst; Robbert, z.v. J. Hogerbrugge en A. F. van den Brink; Judith Gertrude Marianne, d.v. F. J. Helderman en M. J. S. Versloot; Teunis, z.v. G. van der Zijden en J. van Bruggen; Trudy, d.v. A. Lugthart en P. Andeweg. Onder trouwd: H. S. van Vliet en J. den Boer. De Waddinxveense wandelvereni- ging Willen is Kunnen (WIK) or ganiseert op 31 augustus een Oran- jemars, al weer de vijfde achter eenvolgende. De start is tussen 2 en 3 uur ’s-middags op het school plein van de Willem van Oranje- school aan de Oranjelaan, waar men zich ook nog kan opgeven. Het parcours is dit maal bijna geheel buiten de bebouwde kom van Waddinxveen uitgezet, zodat de deelnemers kunnen genieten van het vele natuurschoon, dat rondom het dorp te zien is. In Rusland worden proeven ge nomen met het inkuilen van cac tussen die op de grote woestijn achtige vlakten van Centraal Azië goed willen groeien. Jaren geleden heeft de Amerikaan Luther Ber- bank een cactus zonder doorns ge kweekt, maar die werd na zijn dood vergeten. De Russen zijn echter nu weer in deze richting aan het werk gegaan. Zo hebben zij in de Noordelijke Kaukasus een wilde cactus ontdekt die een temperatuur van 34° C kon verdragen en zelfs niet dood ging wanneer de grond tot op een diepte van 60 cm be vroor. Van deze cactus zijn nu een aantal proefvelden in de woestijn achtige vlakte van Azerbeidsjan aangelegd. De cacté ontwikkelde zich daar normaal. Wie weet is dus de tijd niet ver meer dat koeien in bepaalde delen van Rusland met ingekuilde cacté worden gevoederd. De Sperwer vloog met 447 duiven van Tergnier, een afstand van 282 km. Los 7.30 uur. Aankomst eerste duif 10-39-03 uur. Laatste duif 11- 08-13 uur. De snelheid van de eer ste duif was 1506,5 meter per min. H. v. d. Willik 1, 10, 13, 26, 62, 63, 64, en 65; D. Heeren 2, 16, 27, 47, 54 en liz; H. Lagendijk 3, 8, 14, 17, 25, 34, 3b, 45, 46, 73, 76, 77 en 93; L. de Bruyn 4, 37, 38, 42, 49, 100 en 101; E. J. de Jong 5, 67 en 71. Nic. van Vliet 6, 12, lu6 en 111; W. van hangelenstein 7; Nic. v. d. Zijden 9, 22, 24, 69 en 86; Gebr. van Wage- ningen 11 en 82; Jac. de Beer 15, 20, b2, 53, 84, 85, 87 en 89; W. van Berkesteijn 18 en 70; Abr. de Graaf 19; P. Vink 21, 23, 78, 81 en 83; Gebr. Metselaar 28, 30, 56, 59, 74 en 110; Abr. de Bruyn 29 en 109; P. Bonefaas 31, 55 en 72; N. Rupke 32, 48, 80 en 96; F. Rip 33, 36, 51 en 58;J. C. de Riet 39, 79, 94 en 98. A. H. Fase 40; S. van Harskamp 41, 43, 57, 60 en 91; H. J. van den Berg 44, 90, 95 en 97; D. Degen hardt 61; T. H. Twigt 66; A. Groe nendijk 68 en 99; J. C. Koren 75 en 102; P. Metselaar 88; C. A. Bode 92; J. van der Kraats 104 en 107; A. Lam 105; H. van Dijk 108. De juiste oplossing wordt beloond met een bedrag van 2,50, terwijl bij meerdere goede inzendingen het lot zal moeten beslissen. Vorige week zaterdag organi seerde de stichting ,Open het Dorp’ een wandelmars, waarvan de op brengst ten goede kwam aan „Het Dorp Ook de Waddinxveense speeltuin vereniging „De Paddestoel” kon dank zij medewerking van enkele automobilisten met een aantal kin deren aan deze wandeltocht deel nemen. Toen bleek dat er toch nog niet voldoende vervoer was, om iedereen mee te laten gaan, sprong ook de gemeente bij. Het bestuur en de kinderen van „De Paddestoel” zijn vast van plan volgend jaar weer mee te lopen, „voor hen die het tegenloopt in het leven,” zoals het bestuur zegt. Deze oplossingen in te leve ren op de clubavonden (elke maandag in het verenigings gebouw aan de Stationsstraat of bij W. van Oort, Jan Wil lem Frisoweg 29. Reeds direkt na de vakantie weken moesten de leden van „Vox Jubilans” de schouders weer onder het werk zetten, want een druk concertprogramma staat hen weer te wachten. Zaterdagavond a.s. zal dit bekende koor o.l.v. Mar. Eg berts op uitnodiging van het ge meentebestuur van Haastrecht een concert geven in de Ned. Herv. Kerk aldaar. Dit concert wordt de inwoners aangeboden in het kader van de herdenking „Nederland 150- jaar Koninkrijk”. Het zal dan ook een nationaal getint programma zijn dat aldaar geboden wordt. Onder meer zal worden uitgevoerd „Kind van Hol land” van Mar. Egberts en „Domine Salvam Fac” van Van der Giessen. W. van der Panne die het koor op het orgel zal begeleiden, speelt lied- bewerkingen van Jan Zwart uit Valerius Gedenkklanken. Drie dagen later, dinsdag 27 au gustus, zal Vox Jubilans staan op gesteld in de Nieuwe Kerk te Kat wijk aan Zee, om aldaar het slot concert te geven van de reeks wel ke daar jaarlijks door het V.V.V. worden georganiseerd. Donderdag 5 september zal het koor haar jaarlijks concert geven in de St Joriskerk te Amersfoort, waaraan tevens medewerking zal worden verleend door de organis ten Feike Asma en Wim van der Panne, de sopraan Netty Bos en een koperensemble. Donderdag 19 september zingt Vox Jubilans op uitnodiging van de Herv. Jeugd raad in de Grote Kerk te Oud Beyerland in het kader van een J eugdappèl. Donderdag 3 oktober is het Wad dinxveense koor te beluisteren in de Grote- of St Janskerk te Gouda waar zij zal zingen voor jongeren uit het gehele land, die tevens dan kunnen luisteren naar de spreker van deze avond: ds. C. v. d. Bosch Ned. Herv. Pred. te Gorinchem. Voorts ontving het koor nog uit nodigingen voor concerten te Vee- nendaal, Ede (kerstconcert) en te Rotterdam. Het kerstconcert te Waddinxveen is voor dit jaar vast gesteld op donderdag 19 december a.s., met medewerking van Feike Asma. Al met al een druk pro gramma, waar echter met veel ani mo aan wordt gewerkt. goede, of een maar middelmatige zomer kunnen spreken. minder erg want daarbij herstelt het zomerse weertype snel. Dat het onweer dit jaar verraderlijker is dan voorafgaande zomers blijkt uit de reeds 5 dodelijk getroffen personen welk aantal groter is dan in 1959, 1960, 1961 ien verleden jaar. binnen na een dieptepas, alleen voor doelman Van Vuuren stond en geen fout maakte (10). In de tiende minuut bleef de Waddinx veense achterhoede voor buiten spel staan, waardoor de linksbui ten ook alleen voor doelman Van Vuuren kwam te staan en hem met een boogbal passeerde (20). Na 17 minuten verkleinde Waddinx veen linksbinnen De Bruyn de achterstand, door een voorzet van Brandt, goed in te koppen (21). Ook dit was geen injectie op de zeer stroef lopende Waddinxveen- ploeg op gang te helpen. Na de rust was het vaak prijs schieten op het Waddinxveen-aoel en het is aan doelman Van Vuuren te danken dat de score niet te hoog werd. In de derde minuut knalde de rechtsbinnen van Alphen, uit een hoekschop, de bal hard in de touwen (31). Twaalf minuten later werd het 41 door een tref fen van de midvoor. Met nog vijf minuten te spelen kreeg Alphen midvoor de bal in vrije positie en keurig plaatste hij de bal, buiten bereik van doelman Van Vuuren, in de hoek (51). Uitslagen: Alphen Zl-W’veen Z1 13 Alphen Z2-W’veen Z2 24 Alphen comb.-W’veen 1 51 Alphen comb.-W’veen 2 60 Alphen comb.-W’veen 3 70 Programma a.s. zaterdag: W’veen-Jodan Boys-comb. 16.15 uur W’veen 2-Jodan Boys comb. 14.30 uur De wedstrijden worden gespeeld op het terrein Noordeinde. Programma a.s. zondag: W’veen-GSV-comb., 2.30 uur W’veen 2-GSV-comb., 2.30 uur W’veen 3-GSV-comb., 12.00 uur Terrein: Warnaarplantsoen. Aan welke voorwaarden moet het Ziehier een drietal condities, die voor de kleine man haalbaar zijn omdat zij hem niet dwingen tot een bankkrediet of ander risico. Het geeft hem gelegenheid een bedrijf te bouwen in een hem passend tempo. Wij moeten alleen vrezen dat ook hier het landelijk tempo door de massaficatie van het soci aal toerisme zal worden ingehaald. Wij mogen hopen dat de vakan- tie-industrie een welkom explora- tiegebied mag blijven voor de trek kende handel en het overige mid den- en kleinbedrijf, met name de detailhandel. Op deze wijze kunnen ook hier welvaartsverschuivingen dienstbaar worden gemaakt aan de handhaving en verstrekking van ’n belangrijke groep in ons-economisch leven, die in de rest van het jaar zich beslist niet koesteren kan in een weldadig overheidszonnetje. ills er onweer in aantocht is, neem dan de antennesteker van uw televisietoestel uit het antenne- contactdoosje (meestal aan een raamkozijn bij de antenneinvoer aangebracht), dan wordt uw kostbare ontvanger gespaard bij het afvloeien van bliksemuitlo- pers via uw antennemast. Wie in een zeilboot vertoeft, doet er goed aan bij naderend onweer een metaaldraad of goed nat ge maakt touw aan de metalen slag lijnen vast te maken en over boord in het water te hangen, zodat bliksemuitlopers op die wijze naar het water kunnen af vloeien. In een auto of andere gesloten metalen voertuig loopt u geen enkel gevaar, daar de bliksem juist door de geleidende carros serie en de natte wielen naar de aarde af vloeit. Wielen en weg zijn dan juist nat van de regen en daardoor sterk geleidend. Fietsers kunnen beter afstappen als een onweer recht boven hen komt, de fiets een einde verder neerleggen in nat gras en zelf in een kuil of greppel gaan liggen. Schuilen onder een boom is le vensgevaarlijk. Als uw huis hoger is dan andere bouwwerken in de onmiddellijke omgeving, of geheel alleen staat, is het toch verstandiger een deug delijke bliksemafleider te laten aanbrengen en/of de televisie- antennemast met een kabel van voldoende diameter te aarden aan een staaf die tot in het grond water reikt, ook indien dit op zijn laagste peil staat. U behoeft het licht niet aan of uit te draaien als de netstroom per ondergrondse kabel wordt inge voerd. Die gewoonte de lamp aan te doen steunt uit de tijd van de bovengrondse lichtnetten. Ten einde schade in huis te voorko men bij blikseminslag in een bo vengronds net, is het echter veel verstandiger bij onweer de hoofd schakelaar uit te draaien. Sluit de ramen en deuren bij on weer, dan voorkomt u het bin nentreden van bolbliksems. Betonnen flats en kantoorgebou wen zijn niet onveilig als de ouderwetse bliksemafleider van Franklin ontbreekt. Deze gebou wen zijn vaak beschermd door de metalen bewapening of een metalen rooster, dat de blik sem langs de muren doet afvloei en en het inwendige vrij houdt van elektrische invloeden. Schuil echter niet tegen regen of on weer in een onbeschermd laag schuurtje, als zich daarnaast goed beveiligde grotere gebou wen bevinden, want de bliksem kan dan toch juist het onbe schermd lage bouwsel treffen. Alle vakantiegangers geven geld uit. Daar protiteren de toeristische bedrijven van. In de eerste plaats hotels en pensions zult u zeggen. Maar zo is het met. De detailhandel slokt het leeu- wedeel op van de ongeveer 2 mil jard, die in ons land aan vakantie- uitgaven wordt besteed. Daar zijn de caravans schuldig aan en de vele kampeertenten. Het is dus duidelijk dat logiesverstrekking relatief in steeds geringere mate door de be- roepsbednjven geschiedt. Dat is be- treurenswaardig want hieruit blijkt dat deze bedrijven de juiste be hoefte dikwijls onvoldoende heb ben aangevoeld. De bestedingen zijn over ’t alge meen gegaan naar ue minder kapi taalintensieve bedrijven, zoals de campings en kampeerterreinen, de buitenwinkels enz. Dat betekent dat vooral het midden- en klein bedrijf van het toerisme zullen pro fiteren. Schattingen wijzen ook uit dat meer dan de helft van de va- kantiebestedingen in de zakken van de kleine luiden verdwijnt. Dat is een krachtig tegenwicht voor het machtsvertoon van het grootbedrijf dat door de vorming van de n.v.’s voor vakantieverblij ven trouwens bezig is de schade in te halen. Intussen zal het niet ge makkelijk zijn omdat juist de kracht van de vakantie-industrie niet zozeer ligt in de kapitaals investeringen maar in het persoon lijk dienstbetoon. De melk moet tot aan de beek worden gebracht en een reeks van artikelen kan aan de tent worden gekocht. Het is opmerkelijk dat naarmate de caravan- en tenten velden zich uitbreiden er luxueuzer kampeer- plaatsen worden gesticht met hy permoderne kampwinkeis. Wij moe ten hen economisch de vaxantie- zege nog zien behalen. Al die voor zieningen maken de camping duur en de staangelden worden jaarlijks hoger. Reeds nu zijn er vakantie gangers die wanneer zij alle kamp-, staan-, hg en andere verblijfsgelden optellen er de voorkeur aan zouden kunnen geven zich in een hotel te laten bedienen. En zodra dat punt nadert zal ook het campingbedrijf zijn grenzen vinden. Het zal echter terrein blij ven winnen zolang er tegen matige prijzen dienstverlening wordt ver leend, waarbij de aanwezigheid van geschikte arbeidkracht nood zakelijk is. Wij kunnen het er over eens zijn dat de typische vertegenwoordigers Het tien-jarig bestaan van de Chr. sportvereniging „Be Fair” is zaterdag ingezet met oefenwed strijden tegen Unicum uit Rotter dam. De elftallen van Be Fair speelden tegen elftallen van de op bezoek zijnde club, die bijna steeds aan de winnende hand was. De uitslagen zijn: Be Fair-Uni- cum 05; Be Fair 2-Unicum 2 3-5; Be Fair 3-Unicum 3 07; Be Fair 4-Unicum 4 39; Be Fair 5-Unicum 5 312; Be Fair b-Unicum b 16; Be Fair C-Unicum C 11. Zaterdag 24 augustus wordt het jubileum-programma voortgezet, met een veteranentournooi in het Warnaarplantsoen. In poule A ko men uit: Be Fair, R.C. Verheul, Gouda en Bodegraven. In poule B: Waddinxveen, Boskoop, Spirit en Ona. In poule C: W.S.E., R.V.C., Olympia en Jodan Boys. De wed strijden beginnen om 1.30 uur, ter wijl de finale-wedstrijd tussen 6.00 en 7.00 zal vallen. De problemen voor deze maand zijn: *le probleem: Wit K-d 6; T-g 2; L-d 7; L-g 5; pionnen B-2, B-5 (2 stuk.). Wit geeft mat in 2 zetten. Zwart: K-E 4 (1 stuk). I 2e probleem: Wit K-c 8; T-62; T-F 2; L-65; L-c 5 (5 stukken). Zwart K-E 1; pion C 2; E 2; F 4 (6 stuk ken). Mat in 2 zetten door 1 wit. 3e probleem: Wit K-B 6; D-a 3; P-g 5; pionnen C-2; E-2; F-4 (6 stuk- 1 ken). Zwart K-d 4; P-d 1; pi- i onnen B-7; C-4; D-5 (5 stuk ken). Mat in 2 zetten door wit. Hoewel de eerste helft van deze zomer een aantal bijzonder mooie dagen heeft opgeleverd, is nog niet te zeggen, of we na september van een Vol goede moed ging de zomer in juni van start met 12 volop zon nige dagen waarin de zon 133 uren scheen. In de 18 dagen die daarop volgden slecüts 68 uren zon. Ook juli is met een zomerse allure, hoe wel onbestendig, begonnen. Vooral het eind van deze maand was hoop gevend. De bouwvakkers hadden een paar mooi vakantieweken. Steeds slechter Klagen wij terecht over het ka rakter van de zomers in de laatste jaren? Een antwoord hierop kan het lijstje geven die ons de zomers van de laatste 102 jaar (1860 tot heden) te zien geeft. Bekijken wij deze grafiek die van links naar rechts de zomers over tien jaar toont, dan valt het op dat in de dertiger jaren de zomers veel be ter waren dan die tussen 1950 en 1960. Van 1901-1910 4 mooie 6 regenz. Van 1911-1920 5 mooie 5 regenz. Van 1921-1930 7 mooie 3 regenz. Van 1931-1940 7 mooie 3 regenz. Van 1941-1950 3 mooie 7 regenz. Van 1951-1960 2 mooie 8 regenz. Ook de laatste twee zomers wa ren zeer teleurstellend zodat wij duidelijk bergafwaarts zijn gegaan. Hieruit blijkt dat wjj de laatste jaren beslist niet ten onrechte op onze zomers mopperen. Naar de oorzaken hiervan moe ten wij nog raden. Wij zijn er niet klaar mee om te constateren, dat natte en koele zomers een gevolg zijn van een sterke westelijke luchtstroom boven de Oceaan en West Europa waarmee ons veel depressies bereiken. In eerste in stantie is dit wel de oorzaak maar logisch kan men zich dan afvragen waarom in 1955 en 1959 zoveel hogedrukgebieden met droog en veel zonnig zomerweer voorkwa men. Het zijn de laatste jaren vooral juli en augustus geweest die ten aanzien van temperatuur, zonne schijn en regenval een zeer slecht figuur sloegen. In het begin van deze maand was de situatie niet ongunstig. In ieder geval geen koele oceaanstroming met depressies. Een enkel warmte- onweer is voor de vakantieganger Het Koningin Wilhelmina Fonds houdt zijn jaarlijkse collecte van 26 augustus tot 8 september. Dat betekent: geven - geven - geven, om steeds méér te ontvangen. Ja, u hebt het goed gelezen: om steeds meer te ontvangen. Dat is een oud en nog steeds waar woord. U weet, dat jaarlijks bij vele duizenden medemensen kanker ge constateerd wordt en dat in ons land één op de vijf sterfgevallen door kanker veroorzaakt wordt. U weet ook, dat vele knappe koppen en toegewijde werkers dag- in-dag-uit hun beste krachten ge ven om de ware aard van deze ziekte te ontrafelen en het lijden van de medemens te verlichten. En u begrijpt, dat de materiële basis van al deze arbeid, van al die liefdevolle zorg, geld is, geld, veel geld, dat er moet zijn. Dat er moet komen, met dubbeltjes, kwartjes, guldens, tientjes en honderdjes, tot er miljoenen op tafel liggen, nodig om de, duidelijk en zo verheugende vooruitgang mogelijk te maken en bij te kunnen houden. En daarom, geef Opdat wij kunnen ontvangen: steeds vroegere diagnose, steeds hoopvoller uitzicht, steeds verfijn der behandelingsmethoden, kortom steeds minder lijden. U ziet het: hier ligt uw kans. Om deze collecte te realiseren is het niet alleen nodig, dat u diep in uw beurs tast. In onze snelgroeien de gemeente zijn vele collectanten nodig. U zou de plaatselijke afde ling van het K.W.F. dan ook heel erg helpen door u op één der on derstaande adressen op te geven als collettant(trice). Helpt u mee? Wij rekenen op u L. Rehorst, Trompstraat 24 Mej. C. C. Blonk, Mauritslaan 17 telefoon 2347 Mw. van Nielen, Piasweg 11 Mw. Pol, W. de Zwijgerlaan 34 Mw. Kleiweg, Piet Heinstraat 10

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 3