Lange vergadering gemeenteraad Felle discusies over kleuterscholen t dorp plaats volksonderwijs m en er Waddinxveen kreeg twee kleuterscholen bij Brouwer mag verbouwen if I ff iws 1 f Onafhankelijk nieuwsblad Ji® i VERSCHIJNT ELKE DONDERDAG z i LI fes -/ W- I R.K.-kleuterscholen Kabels en buizen /J F r f 9 1 Kleuterscholen W - Angstwekkend Kroon stelt Raad in ’t gelijk Geen „rechtsverkrachting” door Raad Rondvraag Geen uitvalsweg? Woningen Van Dop Vroeger en nu Opvolger vau J. L. Koopman: J. Meuleman 1 L. v. d. Meide vertrekt i -H S|L_JM MT M B LT» ai^Kü MS. r. Gd 'W Ww- P. Lips: „Discriminatie Folksonderwijs” koorzitter: k olksonderwijs kreeg le urgentie I kZi .-.vG- Leerling opgaaf Lening van f 375.000 Tijdelijk Felle woorden - Weekblad voor Waddinxveen DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1963 19e JAARGANG - Nr. 948 1 is aangekocht want de prijzen lopen 'r de aldus noemen I Advertenties: Drukkerij Veldwijk, Oranje- laan 9, tel. 2238. Inzenden van advertenties tot dinsdag 12 uur. Redaktie: Vijverlaan 7, tel. 2827 Bijdragen voor de redaktie tot dinsdag 20 uur. Een kijkje in de nieuwe kleuterschool. (foto Sjaak Noteboom) momenteel volkomen uit de hand,” aldus de voorzitter. voor het bij wonen van een „praat- avond”, waarbij in de informele sfeer van een niet openbare bijeen komst over verschillende dringende problemen zal worden gesproken. F 4. t: Misschien kwam het doordat die donderdag ook al twee Ned. Herv. kleuterscholen waren opengesteld. Daar kwam nog bij het voorstel voor de stichting van twee katho lieke kleuterscholen, dat door de raad werd aanvaard. Tenslotte kwam de bouw van een houten (nood)-kleuterschool voor de. vereniging Chr. Nationaal kleu teronderwijs aan de orde. Dit ge bouwtje zal op de dijk komen te staan, ten noorden van de afrit van de Willem de Zwijgerlaan. Een kleine discussie ontspon zich nog over de grondprijzen, die de laatste tijd angstwekkend stijgen. De voorzitter vertelde van een stuk grond, dat op de dag van de raads vergadering was verkocht voor 34.000, voor iets meer dan 1 ha. „Laten we blij zijn, dat voor onze uitbreidingsplannen de grond tijdig Het was vorige week woensdag voor Hervormd Waddinxveen een bij zondere dag. Twee nieuwe kleuterscholen werden in gebruik genomen, beide van de N.H. Kerk. Voor de eigenlijke opening vond in het Hervormd wijkgebouw aan de Esdoornlaan een bijeenkomst plaats, waarbij oan. aan wezig waren burgemeester C. A. van der Hooft en de beide wethouders, het Hervormd Kerkbestuur, de inspecteur van het kleuteronderwijs, de heer Smorenburg, alsmede tal van raadsleden en genodigden. De gemeenteraad van Waddinxveen heeft op 7 februari, toen met acht tegen zeven stemmen werd besloten vóór het verlenen van toestemming aan de heer A. Brouwer voor verbouwing van zijn pand aan de Nesse, bij het rechte eind gehad. Tijdens deze nogal rumoerige raadsvergadering maakten B. en W. onmiddellijk bekend, dat zij dit raadsbesluit ter ver nietiging zouden voordragen aan de Kroon, aangezien hier van „rechts verkrachting” sprake was. De Kroon was het met deze uitspraak echter niet eens. Vorige week donderdag ontving de heer Brouwer bericht van het ministerie van Volkshuisvesting, dat het besluit van de Waddinxveense gemeenteraad van kracht blijft, en dat hij dus mag gaan verbouwen. De rondvraag was ditmaal niet zo vruchtbaar, ook al omdat het tegenwoordig de gewoonte is, be langrijke kwesties niet, tijdens de rondvraag aan de orde te stellen, maar schriftelijk in een vraag aan het college van B. en W. te behan delen. Zodoende kwam een aantal in teressante vragen van het raadslid J. Mol (VVD) tijdens deze openbare raadsvergadering niet aan de orde, hoewel hij de voorzitter wel be dankte voor de snelle schriftelijke beantwoording. Bij de behandeling van het voor stel tot aankoop van grond aan de Noordkade deelde de voorzitter des gevraagd mede, dat B. en W. over wegen, om de geplande uitvalsweg van de Oranjewijk naar de Noord kade niet uit te voeren. De oprit hiervan zou de grondprijs ernstig De Nederlands Hervormde kleuterschool aan de Prinses Margrietstraat. (foto Sjaak Noteboom) (Opmerking van de heer Huizer: „Zit-em dat in die Broncorrector?”) Tenslotte de heer Mol: „Het hek werk van de Jan Ligthartschool verkeert in slechte toestand. Wat wordt er aan gedaan?” Antwoord: Het heeft de aandacht van B. en W. Over tienen gingen de raadsleden uiteen, nadat zij hadden vernomen, dat zij donderdag 5 septemberweer in het raadhuis worden verwacht, nomen en ons als het ware aan gespoord. De burgemeester bracht in herinnering dat een moeilijke en moeizame weg moest worden afge legd om tot deze resultaten te kun nen komen. De inspecteur van het kleuter onderwijs, de heer Smorenburg, wees vervolgens op het tekort aan goede kleuterscholen. „Het kleuter onderwijs zou in de toekomst wel eens één der belangrijkste takken van het onderwijs kunnen worden,” zo zei hij. Ook goede kleuterleid sters zijn van groot belang omdat deze op de kleuters veel invloed hebben. Hij benadrukte het feit, dat niet, zoals vaak wordt gedacht, een bepaalde richting wordt bevoor deeld met scholen. Wij hebben al leen het belang van de kleuters op het oog, aldus de heer Smorenburg. De heer P. Hoogendoorn, die het werk van architect B. Treffers heeft voortgezet, bood eveneens geluk wensen aan. De 4-jarige Desiree Treffers over handigde vervolgens ds. Cuperus de sleutels van de nieuwe gebou wen. Ds. Joh. Verwelius bood namens de Hervormde Scholen een klok aan en sprak de hoop uit dat Gods zegen op dit alles zou mogen rus ten. Van de vereniging Maria Mar tha mocht het Hervormd kleuter- schoolbestuur een bedrag van drie honderd gulden in ontvangst ne men. De heer G. Spiekstra van N.V. Kuipers zei tenslotte dat men niet verder dan een generatie vooruit moet denken, omdat de mensen van de toekomst over gebouwen waarschijnlijk weer een heel ande re ideeën zullen hebben. Hierna begaf het gezelschap zich naar het nieuwe verenigingsgebouw aan de Onderweg om dit te bezich tigen. Al voor de bewuste raadsverga dering had het college van B. en W. van Waddinxveen afwijzend be schikt op het verzoek van de heer Brouwer, te mogen gaan verbou wen. De heer Brouwer ging daarop bij de raad in beroep en de zaak werd in een openbare vergadering aan de orde gesteld. Het college stelde, dat de uitbrei ding die de heer Brouwer aan de Nesse wilde, in strijd was met de plaatselijke bouwverordening. Het was de heer Lips (P.v.d.A) die zich ter vergadering heftig te weer stelde tegen de uitdrukking „rechtsverkrachting”, die door de voorzitter van het college van B. en W. werd gebruikt. Met de uitspraak van de Kroon is nu aan een al twee jaar zich voortslepende zaak een eind geko men. Naar aanleiding van bepaalde klachten over woningen, die door de N.V. Dop’s Bouwbedrijf in Wad dinxveen zijn gebouwd, werd voor- Ds. J. R. Cuperus sprak zijn vreug de uit over het feit, dat er voor de opening zo’n grote belangstelling bestond. Hij trok een vergelijking tussen de scholen van vroeger en die van nu, die licht en ruim zijn. Hij stak ’n pluim op de hoed van de firma Rehorst, die de permanente kleuterschool in de Oranjewijk ge bouwd heeft. Zoals bekend moest de vroegere hervormde kleuter school aan het Zwarte Pad verdwij nen voor een toegangsweg naar de Oranjewijk. Ook herdacht ds. Cuperus de ontwerper van het plan, de archi tect B. Treffers die tijdens de bouw van de school overleed. Een bij zonder woord van dank richtte de predikant tot burgemeester C. A. van der Hooft, die voor de totstand koming zoveel medewerking had verleend. „Zonder uw steun zouden wij te vergeefs naar Den Haag zijn ge reisd”, aldus ds. C xperus. Voorts bracht hij dank aan inspecteur Smorenburg, de Hervormde vrou wenvereniging Maria Martha (de opbrengst van verkoopdagen stelde deze vereniging voor de bouw van de scholen ter beschikking), de heer Oudijk, die een gedeelte van zijn land aan de Onderweg beschik baar stelde om het Hervormde wijk gebouw te kunnen laten verrijzen, alsmede de N.V. Kuipers uit Nun- speet, die het houten verenigings gebouw voor haar rekening nam. Dit laatste gebouw zal voorlopig als kleuterschool worden gebruikt. Burgemeester C. A. van der Hooft noemde het ook voor het gemeente bestuur een bijzondere dag. U hebt zelf het initiatief voor de bouw ge- De opvolger van de heer J. L. Koopman, nu burgemeester van ’s-Gravenmoer (NBr.) is de heer J. Meuleman, momenteel hoofd commies te Gaasterland en even eens loco-secretaris. Dit werd offi cieel medegedeeld tijdens de raads vergadering van vorige week don derdag. Het was die dag echter reeds door de ambtelijke dagblad correspondenten gepubliceerd. De raad stelde vlot 18.000 ter beschikking voor de vervanging van een kabel van het elektrische net in de Kerkweg, tussen Oranjelaan en Prinses Beatrixlaan en het doen plaatsen van een laagspanningsrek. Voor aanleg van nieuwe hoofd leidingen voor gas en water aan de noord- en zuidkant van de Kerk weg was 52.000 nodig, dat even eens werd gevoteerd. De leidingen zullen aan beide zijden van de weg langs de bebouwing worden gelegd. De water- en gasleidingen voor de Eurowoningen in de Oranjewijk en de 36 huizen van Stuurman vergden een bedrag van 69.000, waarbij inbegrepen xeen bedrag voor de electrische huisaansluitin- De raad stemde in met het voor stel, om de jaarwedden van de amb tenaren van de burgerlijke stand te verhogen. Dit voorstel was af komstig van Gedeputeerde Staten. Het voorstel voor het stichten van twee katholieke kleuterscholen werd zonder hoofdelijke stemming eveneens aangenomen. In het plan Zuid komt een katho lieke kleuterschool, ter vervanging van de huidige kleuterschool in de Burg. Trooststraat. In de Vondel- wijk zal eveneens een R.K. kleu terschool verrijzen, noodzakelijk geworden door de sterke groei van de bevolking hier en de vraag naar r.k. onderwijs in deze wijk. Ook de heer L. van der Meide, ambtenaar op het Waddinxveense raadhuis gaat onze gemeente ver laten. Hij is benoemd tot commies te VeenendaaL onderzoeken. De voorzitter advi seerde echter, hiermee nog te wach ten tot de stukken onder de raads- !<eden zouden hebben gerouleerd. Wel merkte de voorzitter op: „Van Dop bouwt goede woningen, maar werkt ze slecht af.” Andere vragen, tijdens de rond vraag gesteld: Van de heer Ververs „Hoe staat het met de toestand van het Gouwewater, i.v.m. zwemmen? Antwoord: van de voorzitter: „Het water is weer gekeurd en goed be vonden.” Van de heer Lips: „Hoe ver zijn de sportterreinen in Putte Noord nu? Heeft de KNVB al gekeurd Antwoord: „Dat is een kwestie die de verenigingen aangaat. De sportverenigingen hebben reeds lang een bouwvergunning voor de accomodatie op deze velden. Maar er moet snel gebouwd worden, an ders raken zij deze vergunning weer kwijt. De toestand van de grasmat is op het ene veld beter dan op het andere. Er is ingezaaid met een verschil van 14 dagen.” i - Abonnement: 1,35 per kwartaal bij voor uitbetaling. Advertentietarieff 0,10 per mm regel. Tarieven bij contract en voor tekst advertenties op aanvraag. Postgiro: 47062 ten name van Drukkerij Veldwijk. Bank: Coöp. Raiffaisenbank te Waddinxveen. -bX f De twee en twintig punten tellende raadsagenda vergde vorige week donderdag meer dan twee uur. Er werden een aantal zeer belangrijke beslissingen genomen in verband met hoge kredieten voor de nutsbedrij ven, die nog vele kapitaalintensieve werken moeten uitvoeren. De span ning kwam er echter pas in bij een agendapunt, dat er op het eerste gezicht uitzag als een snel af te handelen routine-zaak. verhogen, en dat is, in verband met de soort woningen die hier zul len verrijzen, niet verantwoord. Het moeten eenvoudige woningen blij ven. Er zal hier ter plaatse ook niet worden gerioleerd. De afvoer blijft verlopen via het open riool: de sloot. r8 L- -e gen. De vervanging van oude gas- i gesteld, een commissie ad hoe te meters in Waddinxveen vroeg een benoemen, die deze klachten zou bedrag van 13.000. --~J~’ De raad was het ook eens met een noodzakelijke verhoging van de bedrijfszekerheid van de stroom voorziening aan de Bloemendaalse- weg, de Zwarteweg en de Zuid- kade, waarmee 14.580 gemoeid is. Tevoren had hij al medegedeeld, dat aan alle kleuterscholen een leerlingopgave was gevraagd, als mede een overzicht van de wacht lijsten. Hierdoor hoopt de gemeente te kunnen nagaan, welke scholen het snelst geholpen moeten worden. Bovendien kan men hiermee uit zoeken, of er ook ouders zijn, die him kinderen bij verschillende scholen op de Wachtlijst hebben gezet, zoals al is voorgekomen. De uitslag van dit onderzoek zal binnenkort aan de raad worden uitgereikt. De andere agendapunten werden zonder veel discussie afgehandeld. De raad besloot tot het aangaan van een geldlening van 375,000 voor aankoop van grond, tegen en rente van 4J pet. Een aanvullend krediet van 29,000 werd vlot ter beschik king gesteld voor de bouw van een keermuur onder het spoorwegvia- dukt aan de Sniepweg. De heer J. L. Koopman, reeds benoemd tot burgemeester van ’s-Gravenmoer, kreeg eervol ont slag als gemeenteambtenaar van Waddinxveen. De voorzitter wees er op, dat met dit houten noodgebouw het einde van de tijdelijke huisvesting voor kleuterscholen wel zal zijn bereikt. (Ook bij de R.K. noodkerk in de Oranjewijk zouden twee lokaaltjes voor kleuteronderwijs worden in gericht) Dit alles was kennelijk voor de P.v.d.A.-raadslid Lips aanleiding, om de opmerking te maken, dat (hoewel misschien niet opzettelijk) er volgens hem toch sprake was van discriminatie, waarbij de neu trale vereniging „Volksonderwijs” aan het kortste eind trok, De voorzitter nam met deze op merking geen genoegen en verzette zich er in felle bewoordingen te gen. „Reeds in 1958, toen ik hier kwam, verwonderde ik mij er over, dat er hier geen enkele behoorlijke kleuterschool was. Het bleek mij, dat er geen aanvraag voor was in gediend. De besturen kregen toen een brief van mij, waarin zij op de mogelijkheden voor scholenbouw werden gewezen. De eerste aanvraag kwam van Hervormde kant. Volksonderwijs was nummer twee. Toch kreeg deze vereniging de urgentieverklaring, omdat deze school het hardst om lokalen ver legen zat. „Ik kan dat toch moeilijk discriminatie noemen”, aldus de voorzitter. De houten school aan de Onderweg. (foto Sjaak Noteboom) s I'”

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 1