Waddinxveense meubelindustrie werkt in spanning Vervuilde straten zijn er niet SATON REI U komt toch ook op de SHOW georganiseerd in samenwerking met SCHEEPJESWOL Bij VIKBIKII HoedeMii vlogen Kritisch kiezen voor grootse show van komende Utrechtse meubelbeurs J. H. Mol: B. MULDER’s en voor en ^CIIAAIv RUBRIEK I Schaaksport Herstellingen niet allemaal de komende winter gereed Raadslid Mol vraagt zich af: particuliere kweker het goedkoper „Kan na vragen van til PAGINA 3 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 5 SEPTEMBER ’63 ,i 1 I Niet vervuild Zwemcl. De Gouwe k gemeentelijke kweekkas rendabel i Bochtafsnijding in Gouwe aanbesteed Uw horloge vertelt wie u bent Niet overal tegelijk 4 i 11 GELEGENHEIDSKLEDING en HOGE HOEDEN Er heerst geheimzinnigheid rondom de afgesloten zalen, waar de nieuwste snufjes uit de meubelmakers-branche wachten op eventuele expositie 150 jaar Koninkrijk Gouweoevers worden met lampions vetpotjes romantisch verlicht Deelnemers aan gondelvaart kunnen zich nu melden Wandelver. ,WJ.K.’ Jonge branche I Laatste snufjes WEEKBLAD VOOR WADDINXVF.T.N nnwnPTïn a cl k cvnmmmTm lf 79 I 7 I de zaak met de buitenklok! telefoon 2077, b.g.g. 3080 0,8 miljoen 5,5 miljoen Over de Zuidelijke Dwarsweg: Het herstraten van deze weg is in de begroting 1963 geraamd. Of het werk zal worden uitgevoerd hangt af van de toelaatbare uitgaven. De vuilnisbelt hier is niet officieel. Op verschillende plaatsen is al gras verwijderd, maar men kan niet overal tegelijk zijn. Het herstellen van alle gebreken aan de straten Over de Stationsstraat en de Ju- lianastraat: Hierin moeten nog ri olen worden gelegd. Daarna zal de bestrating worden uitgevöerd. Dit geldt ook voor de Jan Dorrekens- kade. zal waarschijnlijk niet voor de win ter gereed komen, zo zeggen B. en W., maar er bestaat goede hoop, dat nog een en ander kan worden ge daan. Ingaande op het rapport van de heer Mol zeggen B. en W. onder meer: Over de Kanaalstraat: De rijweg zal voor de winter worden herstraat. Over de straten in het Sniep- kwartier: Algehele bestrating is met het oog op de beschikbare gelden niet mogelijk. Het plaatseljjk op halen van trottoirs bij de kolken is gepland. In de loop van augustus is daarmee begonnen. De vervui ling van straten en goten komt door dat de veegwagen veel hinder on dervindt van geparkeerde auto’s. Hef kiezen van een horloge is méér dan alleen een uurwerk kopen. De horloger/juwelier geeft U keuze en een vakkun dig advies. Dit nadelig saldo is, zo stellen B. en W. slechts een onderdeel van de salarispost. Het aantal werklieden is sinds 1959 gelijk gebleven. Wel menen B. en W. dat de di- rekte kosten van de kweekkas nog wel met zo’n duizend gulden per jaar te drukken zijn. Op de vraag van het raadslid Mol of de planten niet goedkoper ge weest zouden zijn, als zij van par ticuliere kwekers zouden zijn be trokken, gaan B. en W. echter niet in. HEDENAVOND 8 uur in het Verenigingsgebouw, Stationsstraat Kaarten a 75 cent aan onze zaak verkrijgbaar op deze avond koffie met gebak gratis Postduivenvereniging „De Sper wer” hield een wedvlucht vanuit Duffel. De afstand was 106 km. In concours waren 264 duiven. De duiven werden gelost om 7.30 uur. De aankomst van de eerste duif was 8 uur 46 min. en 55 sec. en de aankomst van de laatste duif (66e) was 9 uur nul minuten en 8 sec. De uitslag luidt als volgt: D. Heeren 1, 6, 12, 31, 47 en 65; O. O. Spruijt 2; Gebr. Metselaar 3, 19, 22, 30, 46 en 66; C. A. Bode 4, 28, 29 en 32; T. H. Twigt 5; J. v. d. Zijden 7, 18, 23 en 42; A. Lam 8; W. van Berkensteyn 9; Jac. de Jongh 10, De commissie, die de viering van het 150-jarig bestaan van ons Ko ninkrijk voorbereid, is zich er ter dege van bewust, dat deze dag al leen dan een succes wordt, wan neer de hele bevolking aan de fees telijkheden deelneemt en bereid is, ook mee te werken bij de voorbe reidingen. Zo bereikte ons het verzoek van dit comité, dat deel van de bevol king, dat aan de Gouwe-oevers woont, te animeren voor het ver lichten van woningen en tuinen. Uitslagen van de eerste ronde der wintercompetitie 1963/’64: P. Broer-W. Verstoep 10 A. Versluis-W. van Oort afgbr. J. van Oort- W. van Vuren 01 P. Perdijk-A. v. d. Starre 01 A. Brouwer-G. v. d. Berg J. Visse-A. Doornhein 10 J. Kleiweg-Th. Verbree 01 C. H. Faas-J. C. Adriaansen 0-1 Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij W. van Oort, Jan Willem Friso- weg 29 en op clubavonden: elke maandag in het verenigingsgebouw in de Stationsstraat. Jeugdschakers van 16 tot 18 jaar kunnen zich te gen lagere contributie laten in schrijven als lid van W.S.V. Deze contributie bedraagt 0,50 per maand. Mede naar aanleiding van onze reportage over de slechte toestand van het Waddinxveense stratennet heeft het raadslid J. H. Mol (VVD) zich met een schriftelijke vraag tot het college van B. en W. gewend. „Welke mening is het college in deze toegedaan?” zo vraagt hij. „Is er een inzicht in de omvang van de schade?”, zo vraagt hij zich voorts af. De heer Mol deed zijn schriftelijke vraag vergezeld gaan van een uitvoerig rapport over de toestand van de Waddinxveense straten, in welk rapport hij straat voor straat beschrijft, welke schade hij er aantrof. Over de Zuidkade en de oprit naar de brug: De omhoog gekomen rails en de putten zullen worden gerepareerd. Dit behoort tot de „kleine reparatiewerkzaamheden”. Over de Kerk weg: Door de in uitvoering zijnde werken kunnen herstratingen worden Over de Sniepweg: Het bijstraten van de trottoirs is nog voor de win ter gepland. Met het ophalen van de rijweg wordt gewacht tot het plan Verbetering Sniepweg is goed gekeurd. Over de Kanaaldijk: Met het teer werk is nu begonnen en men zal ononderbroken doorwerken. 13 en 21; W. van Ringelenstein 11, 25 en 54; P. Bonefaas 14, 38 en 39; H. Lagendijk 15, 34, 37, 44, 48, 52, 55, 61 en 63; J. Vogel 16; N. van Vliet 17 en 45; H. v. d. Willik 20, 43, 50 en 60; L. W. van Hevelingen 24 en 33; Jac. de Beer 26, 36 en 41; H. van Dijk 27, 40 en 58; L. de Bruyn 35; Gebr. van Wageningen 49, 51, 56 en 62; C. van Ringelen stein 53; A. H. Fase 57; J. C. Koren 59 en F. Rip 64. Over de Dorpsstraat: De verzak kingen en gaten worden gerepa reerd, zodra met de uitvoerder de financiële kant is geregeld. In hun antwoord aan de leden van de Waddinxveense gemeente raad zegt het college van B. en W. het volgende: In sterke mate vervuilde straten zijn er o.i. niet. Tijdens hevige re genval is niet gebleken, dat kolken verstopt waren. Voor de verdelging van het gras tussen de straatstenen en trottoir- tegels is nog geen ervaring opge daan met de sproeimachine, als ge volg van personeelstekort door va kanties en het overnemen van het werk van vakantiegangers. TOERNOOI. Gouwe nam met een combinatie deel aan een polotoernooi van Z.P. C. in Rotterdam. Door overwin ningen op Z.P.C. (61) en R.E.T. (31) werd ons team eerste. Voor het huren van De Waddinxveense meubelindustrie zit al weer tot over de oren in het werk voor de komende Utrechtse meubelbeurs. Nieuwe modellen worden aangemaakt, op het laatst worden nog kleinigheden gewijzigd, en in de eigen besloten toonzalen beraden de directies zich over die exemplaren, die van 4 tot en met 9 november a.s. in Utrecht het „nieuwe gezicht” van de meubelmode zullen vertonen. Buitenstaanders komen er in deze span nende tijd niet aan te pas. Net als in de damesmode-branche zijn de nieu we modellen nog diep geheim en alleen de vertrouwensmannen mogen de afgesloten ruimten betreden, waar de nieuwe modellen de laatste ver beteringen ondergaan. „Is het juist dat de exploitatie van de gemeentelijke kweekkas niet die resultaten heeft opgeleverd die B. en W. destijds bij de stichting van deze kweekkas voor ogen ston den?”, aldus de heer J. H. Mol, voor de VVD lid van de gemeenteraad, in een schriftelijke vraag aan het college van B. en W. Verder bor durend op deze kwestie, die hij reeds in december 1962 aan de orde stelde, vraagt hij, of de kostprijs van de planten niet lager zou zijn, als die van particulieren zouden worden betrokken. In hun antwoord aan de leden van de raad stellen B. en W., dat de kweekkas aan de verwachtingen beantwoordt. In een exploitatieoverzicht, waar in niet van de kweekkas, maar van de kwekerij wordt gesproken, die behalve de kas ook het terrein bij de kas en de boomkwekerij langs de Puttelaan omvat, tonen B. en W. aan, dat de totale kosten in 1962 rond 20.500 hebben bedragen, en dat de opbrengst rond 9000 is ge weest, zodat het nadelig saldo over 1962 11.500 bedraagt. Bekijkt men de kweekkas alléén, dan blijkt er een nadelig saldo te zijn van 4000, LAATSTE EVENEMENT A.s. zaterdag houdt de Gouwe een polotoernooi voor het le heren zevental. Deze wedstrijden zijn de laatsten in het seizoen. Deelnemen de verenigingen zijn: L.Z.C. uit Leiden, Sedna (Amersfoort), Z.P.B. (Barendrecht), Gouwe (Waddinx- veen). Alle ploegen spelen in de 2e klasse, zodat een goed toernooi mag worden verwacht. We hopen, dat velen voor de laatste maal in dit seizoen naar het bad zullen ko men om te genieten van goede wedstrijden. Aanvang 7 uur. Uitslagen: Gouwe 1-S.V.H. 1 43 Brandenburg 1-Gouwe 1 04 S.V.H.-Gouwe-jong.) 1—0 Met de wedstrijd Gouwe-S.V.H. is de nederlaagserie geëindigd. De eindstand is: 1. Het Y; 2. Nereus; 3. G.Z.C. den gezegd, dat het moderne Ne derlandse meubel goed is aange slagen in de wereld. Bijzonder sterk tot dit succes heeft ook het stalen meubel bijge dragen, waarin Nederland niet al leen voor de inrichting van kan toren, maar ook van huizen een eigen stijl en vorm heeft ontwik keld. De export ervan is in de laat ste vijf jaar praktisch verdubbeld. Sterk in opkomst is de verwerking van plastics en de vervaardiging van kunststofmeubelen, waarin thans een aantal Nederlandse fa brieken zich met behoorlijk succes heeft gespecialiseerd. De Meubelbeurs te Utrecht, de negende beurs in successie, zal in zijn compleetheid en zijn kwaliteit van dit alles een getuigenis zijn. nog geen verricht. De thuisschakers worden door onze schaakvereniging in de gelegenheid gesteld hun kennis te testen op een drie tal nieuwe schaakproblemen. Deze problemen worden elk gewaardeerd met een bepaald aantal punten. Het maximum aantal is 20 punten; zodat er voor ieder de mogelijkheid aanwezig is om toch de prijs 2,50) te winnen wanneer deze 20 punten behaald zijn. De problemen voor deze maand zijn: le probleem: Wit: K-E 1, D-D 2, L-D 1, Pa-E 2 (4 stukken) 2 punten. Zwart: K-H 4, T-A 5, T-H 3, Pa-H 1, pionnen E 5 en H 2 (6 stukken). Wit geeft mat in 2 zetten. 2e probleem: Wit: K-F 7, D-D 4, L-G 4, Pa- E 5, Pa- F 5, pion D 3 (zes stukken). Zwart: K-G 5, Pa- H 5 (drie stukken) 3 punten. Wit geeft mat in 2 zetten. Wit: K-G 7, D-G 8, T-C 3, T-E 3 (4 stukken). Zwart: K- D 4, T-D 5, pionnen D 6, D 7, G 6 (5 stukken). 2 punten. Wit geeft mat in twee zetten. Deze oplossingen in te leve ren op de clubavonden (elke maandag in het verenigings gebouw aan de Stationsstraat of bij W. van Oort, Jan Wil lem Frisoweg 29. Postduivenvereniging „De Zwa luw” nam met 169 duiven deel aan een wedstrijd vanuit Roosendaal. ITe afstand was 58 km. De duiven werden om 12 uur gelost. De aan komst van de le duif was 12 uur 33 min. en 22 sec. De aankomst van de laatste duif was 13 uur 6 min. en 21 sec. landen, hebben de laatste jaren een geheel eigen nieuwe stijl gevonden, die in vele opzichten goed is aan geslagen bij het binnen- en buiten landse publiek. Een groot aantal van hun produkten heeft een weg gevonden naar ongeveer 50 landen overal ter wereld, die tot de vaste kopers Van het Nederlandse pro- dukt mogen worden gerekend. Onder hen nemen West-Duitsland, België en Luxemburg, Engeland, Frankrijk, Zwitserland, Scandina vië en de Nederlandse Antillen een grote plaats in, maar in de laatste jaren zijn in Noord-Amerika en Canada behoorlijke orders geplaatst Met de nieuwe landen in Afrika en Azië bestaan plezierige en steeds groeiende internationale relaties, zodat over het algemeen kan wor- Zaterdag 7 september a.s. zal de W.S.V. W.I.K. met 2 groepen deel nemen aan de 17e Airborne wandel tocht te Oosterbeek. De bus gaat zaterdagmorgen om 8 uur bij de brug van Waddinxveen vandaan, gaat dan naar Boskoop en komt niet meer terug, dus leden, weest allemaal op tijd. Als we allemaal mee gaan, dan kan het een mooie en gezellige dag worden, maar weest op tijd, om 8 uur bij de hefbrug. Woensdag 11 september a.s. is er weer clubavond, komt allen, dan kunnen wij nog marsen bespreken waar we nog naar toe gaan. Tot woensdagavond 7 uur! De Provinciale Waterstaat heeft de bochtafsnijding in de Gouwe, ter hoogte van de fabriek van Boon- stoppel, begin deze week aanbesteed. Hoogste inschrijver was de firma D. Bos uit Amstelveen met een bedrag van 805.000. Laagste inschrijver voor dit werk was de firma Van Dongen uit Dordrecht, die met een bedrag van 684.700 uit de bus kwam. De uitslag luidt als volgt: Th. Colla 1, 21, 29 en 33; D. Boere 2, 10, 14, 35 en 36; A. J. van Essen 3, 4 en 5; Joh. Brans 6 en 16; A. J. Sytzema 7, 12, 19 en 26; W. Tame- rus 8, 11, 13, 22 en 32; S. de Way 9, 18, 28 en 34; G. A. van ’t Slot 15; P. Boer 17 en 25; J. Mulder 20 en 23 H. N. van Haren 24; L. W. Versluis 27, 30, 38, 40 en 41; A. Poot 31 en C. J. Smit 37, 39 en 42. Over de straten in de Sint Vic- torwijk: Deze wijk ligt op de slecht ste grondlaag van Waddinxveen. In 1961 werd een algehele opho ging en herstrating uitgevoerd. De begroting 1963 laat niet toe, deze wijk opnieuw te herstraten. makkelijk. Naaldhout wordt be trokken uit Scandinavië, Rusland, Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije; eike- en beukenhout komt voorna melijk uit .Zuidslavië, Frankrijk, Tsjecho-Slowakije, Duitsland en Japan; tropische houtsoorten als palissander, okoumé, iroko, teak en limba worden betrokken uit Azië, Centraal-Afrika, Midden- en Zuid- Amerika. Het produktieprogramma van de Nederlandse meubelindustrie is zeer omvangrijk en omvat bijna alles, wat er op het gebied van meubelen wordt gevraagd, terwijl de prijzen als zeer concurrerend worden be schouwd zelfs met de produkten uit die landen die er beter voor staan, wat de voorziening van de grondstoffen betreft. De Nederlandse meubelmaker heeft zich na de oorlog snel aangepast bij de moderne smaak en de nieuwe stijlen, die vaak ook het gevolg waren van nieuwe systemen in de woningbouw. Dit heeft het accent van de industrie doen leggen op het doelmatige, lichte, praktische meubel in plaats van de zware meu belen van voor de oorlog. De Ne derlandse meubelen munten dan ook uit door een verantwoorde vormgeving, waarin gestreefd is naar een harmonisch samengaan van sierlijkheid en degelijkheid, gepaard met comfort. De Nederlandse ontwerpers, die ’n lange tijd zich hebben gespiegeld aan goede voorbeelden uit de buur- De Nederlandse meubelindustrie is betrekkelijk jong en dankt haar opkomst in hoofdzaak aan de voor uitgang in de ontwikkeling van de houtbewerkingsmachines. In de Middeleeuwen is zij eigenlijk ont staan, toen de Nederlandse scheeps bouwers de behoefte gevoelden de scheepsinterieurs te verfraaien. Dit werd met zoveel vindingrijkheid en verve gedaan, dat de reders en kooplieden voor wie deze schepen uitvoeren, de behoefte gingen voe len de scheepstimmerlieden te hulp te roepen bij de verfraaiing van de interieurs der koopmanshuizen, kantoorgebouwen, kerken en ver gaderzalen. Toch is die industrie, door het handwerk klein van omvang ge bleven. Ook in onze eeuw bleef de industrie zeer beperkt van omvang en alleen voor binnenlands ver bruik. Pas na de jaren 1940-1945, toen door de vernielingen in de oorlog veel meubilair moest worden vervangen, kreeg de Nederlandse industrie de impuls die het nodig had. Niet alleen verrezen overal in het land grote en kleine meubel fabrieken, die op volle toeren gin gen draaien, de kwaliteit van het produkt nam zo zeer toe dat de be langstelling in het buitenland voor het Nederlandse produkt groeide. Exporteerde Nederland voor de Tweede Wereldoorlog jaarlijks voor niet meer dan 150.000 gulden, in 1947 bedroeg de export reeds 8,5 miljoen gulden. In 1962 exporteerde de Neder landse meubelindustrie voor bijna 70 miljoen gulden en wel als volgt gespecificeerd: houten meubelen 30,7 miljoen metalen meubelen 28,2 miljoen kunststof meubelen 4,6 miljoen rotan meubelen diverse meubelen Nederland is ook altijd een sterk meubel-importerend land geweest, vooral op het gebied van houten meubelen. In 1962 bedroeg de totale import 57,7 miljoen gulden (houten meubelen 40,5 en metalen meube len 12,2). Hoewel de import de laatste jaren sterker is gestegen dan de export, heeft men hiervoor een plausibele verklaring gevonden. De Nederlandse meubelfabrikanten hebben niet geheel aan de vraag kunnen beantwoorden en velen van hen hebben zich genoodzaakt ge zien een deel van hun orders in het buitenland onder te brengen. Het aantal meubelfabrieken in Nederland bedraagt tegenwoordig 376 fabrieken, waaronder 68 grote ondernemingen met meer dan 50 arbeiders. Him hele produktie voor het jaar 1961 bedroeg 270 miljoen gulden. Al deze fabrieken hadden in 1962 ruim 14.000 man personeel in dienst. In verband met de toegenomen vraag naar geschoold personeel heeft men speciale instituten in het leven geroepen die speciaal voor het meubelvak leerlingen opleiden. De Nederlandse meubelindustrie die direct na de Tweede Wereld oorlog haar grote expansie beleef de, heeft jaarlijks enorme bedra gen geïnvesteerd. In 1961 was dat voor ruim 15 miljoen aan nieuwe gebouwen, machines en installaties. Algemeen kan worden vastgesteld dat praktisch alle bedrijven zeer modern geoutilleerd en verregaand gemechaniseerd zijn. Nederland zelf brengt nagenoeg geen hout voort, dat voor de ver vaardiging van meubelen geschikt is. Dit moet derhalve worden ge ïmporteerd. De goede verbindingen en handelsbetrekkingen met de ge hele wereld maken deze import ge- melden bij de heer H. K. van der Loo, Zuidkade 51, telefoon 2563. Men denkt niet alleen aan de be zitters van boten, maar ook aan per sonen en bedrijven, die zelf niet over een vaartuig beschikken, maar er wel een willen optuigen. Uiteraard is het toegestaan, re clames op deze vaartuigen te voeren Triumph heeft al een boot gereser veerd, evenals de Waddinxveense brandweer. Herenkledingmagazijn Passage Telefoon 2127 Het is de bedoeling, dat particu lieren en bedrijven, van het Lege End tot aan de Rijksweg hun tui nen met lampions en vetpotjes ver lichten en hun woningen en ge bouwen illumineren op de dag van de gondelvaart: zaterdag 21 sep tember. Wat de gondelvaart zelf betreft: particulieren en bedrijven, die ook daadwerkelijk aan de gondelvaart willen meewerken, kunnen zich In Utrecht zal de Waddinxveense meubelindustrie weer de strijd moeten aanbinden met vele tien tallen van Nederlands beste fabrie ken, die hier hun laatste snufjes komen tonen. Meer dan tienduizend bankstel len, slaapkamers, eetkamers en on telbare losse meubelstukken van de laatste stijl en mode zullen dan worden tentoongesteld voor han delaren uit binnen- en buitenland; handelaren die zich de groeiende kracht en het kwalïteitsprodukt van de in de laatste jaren sterk opgekomen Nederlandse industrie bewust zijn geworden.

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 3