150 jaar Koninkrijk Kolen- r voor Oliebollen actie De transen maakten van het land een moderne staat Bevolkings onderzoek I 24 goedkope eengezinswoningen Oranjemars W.I.K. Tien gulden regels de voetgangers en Oliehandelaren doen nu al weer druk zaken P. D. Stuurman bouwt: De Gouwe hield BURGERLIJKE STAND ff' I In Fondelwijk DE KEUKEN NODIGEN Gratis toegankelijk Tentoonstelling Raad en Daad geett inzicht in werk van Rijkspolitie Onbrandbaar hout zwemfestijn Spreekuur voor woningzoekenden Roep om Oranje Rijkspostspaarbank in augustus Vox Jubilans zingt in Amersfoort Pruikentijd Pan 10 tot en met 13 september Franse schrijvers WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 5 SEPTEMBER ’63 PAGINA 2 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 5 SEPTEMBER ’63 PAGINA 4 I 'il Uw plaats op de weg van ver- ervan DE ZONDAGSDIENST zal worden waargenomen door dokter Th. G. Blom, Kon. Wilhelminasingel 83, week van 27 aug. t/m 2 sept. 1963 Geboren: Door de regen worden de huizen - vooral de bene denhuizen - vochtig. Even een uurtje stoken, ’s avonds jaagt de vochtige kilte al gauw het huis uit. Het blijkt De N.V. Bouwbedrijf P. D. Stuur man gaat een complex van 24 goed kope eengezinswoningen met rijks- bijdrage bouwen. Deze woningen zijn uitsluitend bestemd voor ver koop aan economisch aan Waddinx- veen gebondenen, zo maakte de burgemeester begin deze week be kend. Het eerstvolgende spreekuur voor woningzoekenden zal worden ge houden op maandag 9 september’63 v.an 7 tot 8 uur n.m. in het gebouw van de gemeentelijke dienst voor, sociale zaken (achter het gemeente huis). De Oostenrijkse successie-oorlog maakte een einde aan de Pruiken tijd. Franse troepen vielen de zui delijke Nederlanden binnen. Ons land werd danig in het nauw ge dreven. En zoals in 1672, gebeurde het ook in 1747. Het volk riep om Oranje. Willem IV werd Stadhou der en kreeg grotere macht dan welke voorganger ook. Willem IV bestreed echter niet genoeg de mis standen, welke in de Pruikentijd waren ontstaan en waartegen men meer en meer in verzet kwam. Op 22 oktober 1751 stierf de stadhou- Voor het aanmaken van de kolenhaarden moet het echt koud worden. De mensen stellen dat ieder jaar weer zo lang mogelijk uit, want „brandt de haard eenmaal, dan doe je hem niet gemakkelijk weer uit en je zit al midden in de wintersfeer,” zoals iemand ons zei. Het gaat niet aan om bijvoorbeeld de Patriotten landverraders te noe men of om de Franse overheid de zelfde eigenschappen toe te kennen als de Nazi’s, die in de tweede we reldoorlog ons land bezet hielden. Het is genoeg bekend wie Napoleon was en wat hij beoogde. We weten ook hoe zijn politiek ons land veel nadeel bezorgde. Hoe armoede onze landgenoten ten deel viel. Hoe tal loze jongemannen werden wegge haald om op de vele slagvelden van Europa te vechten en te sneuvelen. Dit alles weten we maar al te goed. Het herdenken van 1813 is daarom een blij herdenken omdat in dat jaar een einde kwam aan al die ellende. Er kon opnieuw worden begonnen. Opnieuw, maar toch ze ker voortbouwend op de fundamen ten, welke de Fransen reeds had den gelegd 6. Als er geen zebra is, maar wel een vluchtheuvel, steek dan over in twee etappes; U kunt dan ook tweemaal zoveel uit kijken. Daarom wijdt het Verbond voor Veilig Verkeer het tweede deel van zijn kernthema-actie „uw plaats op de weg” speciaal aan de voetgan ger. En ook de automobilist, de motor- of scooterrijder is op z’n tijd voetganger! Tien gulden regels heeft het Verbond voor Veilig Ver keer voor de voetganger opgesteld. Ook de Waddinxveense brandstofhandelaren doen al weer goede zaken. Ko lenwagens en tankauto’s rijden af en aan, ook al omdat tegen het eind van augustus velen nog bestel lingen deden, tegen de toen nog geldende zomerprijzen. Maar ook het weer heeft er aan meegewerkt, dat men maar liever de olie tank of het kolenhok vol heeft. Fanfarecorps Concordia gaat weer de traditionele oliebollendag hou den op vrijdagmiddag en zaterdag 13 en 14 september a.s., dit ten bate van de kas. Wij twijfelen er niet aan dat weer velen van deze gele genheid gebruik zullen maken en de heerlijke oliebollen willen proe ven. De oude standplaats aan de Oranjelaan is weer uitgekozen. Zie advertentiein het volgende Een wel zeer democratische op vatting, welke door de schrijver en veel van zijn aanhangers ernstig werd gemeend. Bij de rijkspostspaarbank te Wad- dinxveen is in de maand augustus voor een bedrag van 63.916,13 in gelegd. Er werd in deze maand op genomen 34.479,22. dat velen hun elektrische kacheltje al weer regel matig gebruiken. Bezitters van oliehaarden ondervin den nu het gemak van hun stookapparaat: even een uurtje laten branden, en dan de knop weer omdraai en. Ook dit jaar zal in Waddinxveen weer een bevolkingsonderzoek op t.b.c. plaats vinden. Dit onderzoek gebeurt in de maand oktober a.s. Bijna 5000 inwoners werden vorig jaar onderzocht, wat tweederde deel is van de bevolking boven de veer tien jaar. Het onderzoek zal worden uitgevoerd door de stichting Gou- tudo te Gouda. Een aantal huisbe zoekers zal meewerken om het on derzoek zo vlot mogelijk te laten verlopen. Het staat vast, dat het publiek maar zeer weinig weet van de orga nisatie van de politie, de plaats van de politie in de gemeenschap, haar taken, haar bevoegdheden, haar mogelijkheden en haar middelen. Evenmin is het publiek bekend met de eisen, die aan een bekwaam politieambtenaar moeten worden gesteld, om zijn taak naar behoren te kunnen vervullen. In de tentoonstelling „Raad en Daad” worden de bezoekers gecon fronteerd met een opperwachtmees- ter-postcommandant. Door middel van ongeveer 80 pa- keer, dat om de hoek kan ko men èn om het afbuigende ver keer. 5. Als het verkeer bij het kruis punt wordt geregeld met lich ten of door een agent, wacht dan tot het verkeer dat in de zelfde richting gaat als u het teken krijgt om op te rijden. Ga altijd met de stroom mee, maar let op voor afbuigend verkeer. Zijn er speciale voet gangerslichten, wacht dan tot dat ze op groen staan en steek dan over; springen ze, als u halverwege bent, op rood, ga dan niet terug maar loop stevig door. Vandaag zal de Nederlands Her vormde zangvereniging Vox Jubi lans een concert geven in de Sint Joriskerk te Amersfoort. Aan dit concert werken mee de organisten Feike Asma en Wim van der Panne en de sopraan Netty Bos. Het wordt trouwens toch een drukke maand voor de leden van Vox Jubilans, want 19 september zal het koor een concert geven in de Ned. Hervormde Kerk te Oud- Beijerland op uitnodiging van de Ned. Hervormde jeugdraad. Op 3 oktober zal het koor zingen in de Sint Janskerk te Gouda. Tij dens dit concert zal ds. Van den Bosch uit Gorinchem spreken tot de jongeren uit het gehele land. Het is niet uitgesloten, dat het koor ook nog gaat concerteren in Veenendaal, Ede en te Rotterdam. Waddinxveen zal het koor kunnen beluisteren op 19 december tijdens het jaarlijkse kerstconcert A. van Ringelenstein; Christina Margaretha, d.v. A. den Berg en M. A. Rijkaart; Frans Alex Arie, z.v. W. Hilgeman en M. Verhoef; Manon, d v. J. van Pruissen en M. Revet. Ondertrouwd: J. L. B. van Uunen en J. G. J. van Rhijn; A. Jongerius en J. Breedijk; H. de Rooy en J. van Gils. Gehuwd: H. S. van Vliet en J. den Boer; J. B. Wattel en T. M. van Vliet. Overleden: Verzijden, Michiel, oud 82 jaar; Haarman, Jan Jacob, oud 72 jaar; van Elswijk, Cornelis, oud 79 jaar. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: grijs windjack; gymn. schoen; bruine portemonnaie met inhoud; bruine handschoen; grijze plastic jas; sleutelbos in zwart étui. Verloren: armbandhorloge; dames horloge; wit met blauwe sjaal; grij ze schooltas met inhoud. 8. Buiten de bebouwde kom moet u ’s avonds, als er geen voetpad is, links lopen. U heeft geen geen ogen in uw rug, en als u links loopt ziet u het verkeer van voren naderen. Probeer voor gewoonte te houden ook overdag en binnen de bebouw de kom, als er geen stoep is, links te lopen! 7. Als u wilt oversteken bij een stilstaande bus of auto, houd dan een afstand van zo moge lijk vijf meter tussen u en dat voertuig; u kunt dan gemakke lijker „om het hoekje” kijken. Houd het aan uw rechterhand, zodat u het gevaarlijkste ver keer van links, dus van de „vrije” kant, ziet naderen. In de praktijk betekent dat: aan de achterzijde van het voertuig oversteken. "We hebben allemaal wel eens ge hoord over de „Pruikentijd”, een periode, die na de zo roemrijke „Gouden Eeuw” in de geschiedenis boekjes staat genoteerd als „De eeuw van verval”. Dit „verval” is eigenlijk een natuurlijke reactie op het tijdvak, waarin ons volk naast opbloei ook tal van oorlogen moest meemaken. In de Pruikentijd vond ons volk eindelijk rust en zeker uiteindelijk ook nog wel mee. In- heid. En met dat verval viel het derdaad, in 1718 werd beweerd, dat als de gehele republiek werd ver kocht, dan nog de staatsschulden niet konden worden afbetaaid. Dus geen wonder, dat er een sterke neiging tot neutraliteit onstond. Onze regering hield zich ver van Europese conflicten en daardoor nam de welvaart zo langzamerhand weer toe en leefde men rustig en genoeglijk verder. Oranje regeerde niet. Een cen trale regering, bijvoorbeeld een Raad van State, met enige bevoegd heid bestond niet. De regenten re geerden. Zij waren lang niet altijd onbekwaam, maar voerden toch veel misbruiken in. Zo was er een levendige handel in ambten. Iedere regent zorgde niet alleen voor zich zelf, maar ook voor zijn familie. Zo ontstonden de familieregeringen. Aan pasgeboren baby’s werden al ambten geschonken, die zo’n slor dige 15.000 gulden per jaar oplever den. Toen een zeer rijk inkomen. Eigenlijk kregen de regenten geen salaris. Zij moesteen het hebben van de emolumenten, de extraatjes dus. En ook dit gaf aanleiding tot on regelmatigheden, want de regenten hadden vaak geen inkomsten uit bedrijf of handel, dat was voor die deftige lieden te min, maar toch wilden zij graag een goede stand ophouden. Hier zijn ze: 1. Het voetpad, het trottoir, de stoep is nog steeds het domein van de voetganger. Maak er dus zoveel mogelijk gebruik van, en vermijd het onnodig betreden van de rijweg. 2. Als u moet oversteken, maak dan zo mogelijk gebruik van het zebrapad. Goed uitkijken naar alle kanten, en als u dan merkt dat het verkeer voor u stopt, steek dan zonder aarze len zo vlug mogelijk over, even tueel in groepjes. 3. Is er geen zebrapad in de buurt steek dan altijd haaks over. Ook dan weer geldt: uitkijken naar alle kanten, en blijven uitkijken 4. Moet u bij een kruispunt over steken? Dan nooit diagonaal, maar altijd haaks, dus eerst de ene straat, en dan de andere. der, van wie men tevergeefs zoveel had verwacht. Zijn opvolger, Willem V, was een conservatief man, die weinig in zijn tijd paste. Hij regeerde over ’n volk, dat steeds kritischer kwam te staan tegenover de zeden en ge woonten van de „oude” tijd. Er was geen armoede er was zelfs welvaart. Maar velen van de gegoede burge rij en van de - vooral jonge - re genten waren vol studiezin. Zij onderzochten alles en discussieer den met elkaar over vele onder werpen, óók staatkundige Bij aanzienlijken, maar ook bij de rij kere burgerij zag men bibliotheken en laboratoria. In tal van plaatsen werden wetenschappelijke genoot schappen opgericht. In 1770 bijv, het „Bataafse Genootschap der Proefondervindelijke Wijsbegeerte” te Rotterdam. Utrecht, Leiden en Haarlem volgdenNu nog be kend is de „Maatschappij tot het nut van het algemeen”, opgericht in 1784. Het doel hiervan was het stichten van een maatschappij, die - zoals Simon Stijl, een bekend Patriot, schreef - de eer des vader lands, het geluk van de burgerstaat en de verbetering onzer zeden in het groot bedoelde, door vermeer dering van gezond verstand over de ganse menigte onzer landgenoten, door het zuiveren van hun smaak. „Tot dat doel” - zo schrijft Simon Stijl in zijn veel gelezen brochure verder - „moet men zoeken ook in de weeshuizen, naar de edelste ver standen om die te leiden, juist zo als men in een mijn naar diamanten zoekt Dit bouwplan is geprojecteerd in het nieuwe uitbreidingsplan „Von- delwijk”. De woningen zijn gelijk aan de reeds bestaande woningen in de Prinses Irenestraat, Prinses Margrietstraat en de Charlotte de Bourbonstraat. De koopsom van deze woningen bedraagt 21.000,vrij op naam, inclusief de door het rijk te verle nen premie. De maximaal te verle nen hypotheek bedraagt 90°/o van de stichtingskosten, zodat een be drag van 2.100,aan eigen geld reeds voldoende is om in het bezit te komen van een goede, eigen wo ning! Bovendien kan de gemeente zich zonodig voor 90% van de netto stichtingskosten garant stellen voor de betaling van rente en aflossing Wanneer wordt herdacht, dat 150 jaar geleden ons land weer zijn vrij heid herkreeg na een Franse provincie te zijn geweest, dan is het zonder meer duidelijk, dat dit een vreugdevol herdenken zal zijn. „Wij leven vrij, wij leven blij zingen de kinderen nu nog op school. En degene, die in 1945 de bevrijding van het Duitse juk meemaakte, weet dat vrijheid en blijheid wel degelijk samengaan. Toch zou men het aan een waarlijk herdenken van het jaar 1813 te kort doen wanneer ook niet de positieve dingen van de „Franse tijd” naar voren werden gebracht. Want al hebben „Franse tijd en „Duitse tijd” veel gemeen er is toch ook sprake van zeer grote verschillen. Zaterdag werd te Waddinxveen voor de 5e maal op 31 augustus de Oranjemars gehouden. Ondanks de slechte weersomstandigheden be stond voor deze mars een vrij grote belangstelling. Al naar de leeftijd bedroeg het parcours 10, 15 en 20 km. Ook uit de omgeving van Wad dinxveen waren er flink wat deel nemers. Het parcours ging dit jaar voor het grootste deel buiten de bebouwde kom om. Voor de groepen op de 10 km wist de wandelsportvereniging Quik uit Alphen aan den Rijn beslag te leggen op de eerste prijs met 811 punten, de 2e prijs werd behaald door de padvindersvereniging te Waddinxveen met 736 punten en de derde prijs behaalde de speeltuin vereniging De Paddestoel met 735 punten. Slechts één punt verschil dus tussen de 2e en 3e prijs. Natuurlijk hebben de Franse schrijvers grote invloed op derge- lijke uitspraken gehad. Men las veel Franse auteurs: Voltaire, Rous seau, Montesquieu. De Franse taal was omgangstaal in de betere krin gen en bovendien werden veel Franse boeken vertaald. En nieuwe ideeën vonden in ons land grif aanhangers. Vooral op godsdienstig gebied begon er iets te veranderen. Het rustige aanvaar den van Opperwezen en Overheid maakte ruimte voor heel andere denkbeelden. Men werd minder bij gelovig, minder naief, meer opti mistisch ten aanzien van de mens, meer kritisch tegenover kerk en staat. Maar men werd ook ver draagzamer tegenover andersden kenden, tegenover Joden en katho lieken en doopsgezinden, waarvan de laatsten een zeer actief aandeel hadden in de geestelijke strijd van die tijd. Steeds meer boeken wer den uit het Frans vertaald. Steeds heftiger werd de strijd tussen de nieuwe geest, die - hoewel niet atheïstisch - zo geheel anders was, en het oude vaderlandse Calvinis me. Maar op den duur spitste de situatie zich toe tot een staatkundig conflict. Patriotten en Prinsgezin- den kwamen steeds scherper tegen- telefoon 2112. over elkaar te staan. De Franse ideeën wonnen terrein, maar de Van 10 tot en met 13 september houdt de Waddinxveense Rijks politie aan de Kerkweg een ten toonstelling over haar werk. Deze duidelijke en mooie expositie beeft tot doel, de burger - leek op politie- gebied - een inzicht te geven in het werk van de rijkspolitieman. Er worden speciale demonstraties met de speurhond gegegven. Nederlands Hervormde Kerk. 9.30 uur: Ds. Joh. Verwelius 6.30 uur: Eerw. heer Vroegindewey, van Middelhamis Hervormd Wijkgebouw, Esdoornlaan 9.30 uur: Eerw. heer Vroegindewey, 6.30 uur: Ds. Joh. Verwelius N. Herv. Kring „Wet en Evangelie”. 9.30 uur: Ds. E. H. Kalkman 7.00 uur: Ds. D. ter Steege, Jeugddienst van Overveen Gereformeerde Kerk. V.m. 9.00 en 10.30 uur: Kand. J. C v. d. Stelt, Amstelveen 6.30 uur: Ds. J. Snoey, Jeugddienst Remonstrantse Kerk. 10 uur: Ds. J. Laforet, Rotterdam Christ Afgescheiden Gemeente. V.m. 9.30 en nam. 5 uur Ds. A. P. Verloop. Woensdag, nam. 7 uur Ds. A. P. Verloop. KERKDIENSTEN R.K. KERK Parochie St. Victor, Zuidkade. Pastoor: B. Emmelkamp, telef. 2452 Missen: ’s zondags 7 uur Vroegmis; 8.30 uur Hoogmis; 11 uur Late Mis; ’s avonds 7 uur Lof; 17.30 uur Mis in de rk-school, Kon. Wilhelminapl. Door de week 's morgens 7 en 8 u.; Elke eerste vrijdag van de maand 8 uur avondmis; Jehova’s Getuigen, Kerkweg 66. donderdag 19.30 uur Bedieningsschool 20.30 uur Dienstvergadering zondag 18.30 uur Wachttorenstudie Ruim 70 pet van de ongevallen die - blijkens gegevens uit een twintigtal gemeenten - op zebra paden gebeuren, worden veroor zaakt door de schuld van de voet gangers zelf. Dit heeft de hoofd inspecteur van politie J. Kuipers uit Amsterdam bekend gemaakt op de onlangs door de A.N.W.B. georga niseerde 8e Politie Verkeersleer- gang. Ruim de helft van de hierbij be trokken voetgangers waren kinde ren, ongeveer een kwart waren ouden van dagen. Als wij aan een leek vragen eens enkele brandbare stoffen te noe men dan zal deze onder de vele brandstoffen ontegenzeggelijk ook hout rekenen. Tot voor kort zou dit volkomen juist zijn; maar nu hebben enkele Amerikanen er voor gezorgd, dat deze vlieger niet altijd op gaat. In een Amerikaans laboratorium is men er namelijk in .geslaagd hout niet alleen onbrandbaar te maken, nl. door er onder hoge druk bepaalde chemicaliën in te persen, maar tevens onverwoestbaar voor termieten en andere houtverterende insekten, terwijl het aldus bewerk te hout ook niet meer kan krom trekken. Op deze manier slaat de wetenschap drie vliegen in één klap. Als u een huis wilt laten bouwen van dit hout zal dit niet meer dan 5% duurder dan normaal worden. Dit zelfde laboratorium was ech ter niet tevreden met drie vliegen in één klap, neen, het is nog verder gegaan en met succes! Het heeft namelijk bekend gemaakt een me thode te hebben ontdekt, volgens welke uit hout o.a. suiker, gist, al cohol, kunstharsen en agromatische stoffen kunnen worden gewonnen. U ziet dus dat uw tafel thuis meer geheimen bezit dan alleen het ge heime laatje. 9. Is er geen voetpad, maar wel een fietspad? Loop daar dan, de fietsers tegemoet! Ga uit beleefdheid bij bushaltes niet zo staan, dat een ander niet kan passeren. Wees, be halve voorzichtig, óók hoffelijk in het (voetgangers) verkeer nelen, voorzien van speciale foto’s of beschilderingen en tekst vertelt deze opperwachtmeester over zijn positie, zijn bevoegdheden, de orga nisatie waartoe hij behoort en over zijn dagelijkse ervaringen en zor gen. Hij confronteert de bezoekers met veel voorkomende slechte gewoon ten, welke misdrijf of ongeluk in de hand werken. Hij wijst de jeugd op de gevaren welke haar in de samenleving be dreigen. Hij houdt hun de resultaten voor van hun onvoorzichtige, onberaden spel, him baldadigheid welke een gevaar vormen voor of schade be rokkenen aan anderen. Hij vraagt de aandacht voor de verschrikke lijke gevolgen van het onverant woord gebruik maken van de weg. Door middel van film en dia’s wordt de verdere aandacht op het bovenvermelde gevestigd. Een geheel nieuw ingerichte ver- keerstafel completeert de tentoon stelling. Een bezoek aan deze tentoonstel ling kan er toe bijdragen dat een beter begrip omtrent de politie en haar taken wordt gevormd. Franse legers ook De oude Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden verdween; de Bataafse Republiek kwam er nu voor in de plaats. „De Franse tijd zou een einde maken aan de glorie en waardigheid van de Republiek der Verenigde Nederlanden, maar ook aan de vele versteende ver- Gerardus Albertus, z.v. G. A. Brandt houdingen en bedorven toestanden” en r e Harte velt* -Jonias Martinus Augustinus, z.v. J. J. Rahajaan en J. Koldenhof; Johanna Mathea Marina, d.v. C. H. Compeer en C. A. Jaspers; Nicolaas^ z.v. N. Vermeulen en C. Zaterdagavond j.l. werd in het gemeentelijk zwembad een groot zwemfestijn gehouden. Hieraan werkten onder andere mee de Goudse Reddingsbrigade. Om het geheel te doen slagen was de duiktoren omgebouwd in een kasteel, terwijl een gevaarlijk oor logsschip in het zwembad niet veel goeds voorspelde. Het geheel was georganiseerd door de poloclub „De Gouwe”. Het feest werd geopend door het uitrollen van de clubvlag van „De Gouwe”. Hierna werd een demon stratie zwemmen gegeven door kin deren beneden 10 jaar onder leiding van de badmeester de heer A. J. Troost. Vervolgens vond een badpakken show plaats, die badpakken te zien gaven uit het stenen tijdperk, 1850, 1890,1900, 1920, 1930 en heden. Deze show was mogelijk gemaakt door de medewerking van de Tweka- fabrieken. Verder vonden nog een aantal attracties plaats, doch de hoofd schotel was een spel, voorstellende Ivanhoe. Tijdens het gevecht wer den de dames met de brandspuit uit hun kas‘e 'es” n, maar van de boot blee feel over. De stukken vIop n ook letterlijk en figuurli^ 10.

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 4