Minister trekt de subsidie melk-op-school m voor I 0 I I s r’ l® ivHSS nieuwsblad Onafhankelijk ótoppen het onder Hier groot succes Raken wij van schoolmelk verstoken de grond" mi A VERSCHIJNT ELKE DONDERDAG 250.000 flesjes Volgende week vrijdag op Be I air-terrein: Prijs verhoogd Gratis melk Comité vol lof 7 5 procent f 4000,- valt weg Weekblad vraagt ouders van schoolmelk drinkende kinderen, hun mening te geven: bijbetalen, of stoppen er mee? Ruim drie honderd schoolkinderen werken mee aan de viering van 150 jaar Koninkrijk y y I i Proclamatie 1813 Werkelijk Lees verder op pagina 3 Droom der bevrijding 'l i ar- r’v! SiSB B Weekblad voor Waddinxveen DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1963 19e JAARGANG - Nr. 949 lllllllllllll I Advertenties: Drukkerij Veldwijk, Oranje- laan 9, tel. 2238. Inzenden van advertenties tot dinsdag 12 uur. Redaktie: Vijverlaan 7, tel. 2827 Bijdragen voor de redaktie tot dinsdag 20 uur. In dit jaar consumeerde de Wad- dinxveense schooljeugd ca. 250.000 flesjes, tegen 230.000 flesjes in 1961. In liters uitgedrukt 61.000 liter in 1962, tegen 57.000 liter in 1961. In 1962 werd de schoolmelk ver strekt gedurende 37 weken, zodat gemiddeld per week 1600 liter werd geconsumeerd. Wanneer het kleine Waddinxveen al zó veel melk op de scholen Laat opdrinken, kunnen wij ons voor stellen hoe het Zuivelproduktschap op de berichten van de minister van Sociale Zaken heeft gereageerd Openluchtspel: „Oranje boven! Holland is vrij! heen gegooid wordt, zodat er van al dat kapitaal niets meer te zien is. Ondankbaar werk? Misschien wel eens. Maar zoals alle utiliteitswerk: absoluut onmisbaar. Want de volksgezondheid staat of valt met een doeltreffende afvoer van onze menselijke afvalmaterialen. Vandaar dat wij ook de graverij in de Dorpsstraat graag in beeld brengen, om onze lezers te tonen, dat er ook in ons dorp hard gewerkt wordt aan een project, dat vele jaren lang te weinig belangstelling had. De eerste werkzaamheden voor de bouw van de nieuwe kerk van „Wet en Evangelie” zijn op voortvarende manier aangepakt. Een groot aantal heipalen is in hoog tempo de grond ingedreven, waarmee aan het lawaaiige deel van ’t bouwwerk een eind is geko men. Wanneer het weer vol doende meewerkt, zal nu snel worden begonnen met de fundering, zodat de komende kerk wat de beschikbare vloerruimte betreft direct al vorm begint te krijgen. De prijs van de mik, die bij het begin van het jaar 49 cent per vier J-f lesjes bedroeg, werd met ingang van 24 september 1962 verhoogd tot 51 cent. In verband hiermee werd de ou derbijdrage die aan het begin van het jaar bepaald was op 35 cent, verhoogd tot 40 cent, met daarte genover een aantal weken gratis schoolmelk, ten gerieve van het on derwijzend personeel. De eerste week, waarin de gratis schoolmelkcomité vast. Laten wij hopen, dat het werk .van dit comité niet wordt teniet ge daan door het wegvallen van de ministeriele medewerking. Daarom drukken wij op deze pagina een eenvoudig formuliertje af. De redaktie verzoekt de ouders van schoolgaande kinderen vriendelijk, dit formuliertje te willen invullen en het voor het eind van de week te doen toekomen aan Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, of aan de redaktie, Vijverlaan 7. Dus als brief verzenden, op een briefkaart plak ken of even bezorgen. Het spel: „Oranje boven! Holland is vrij” dankt de naam aan de eerste regel van de Proclamatie uit 1813, toen ons volk de mededeling werd gedaan van de bevrijding van ons land. „Om in korte tijd een juist beeld van deze 150 jaar koninkrijk te ge ven, heb ik het spel in drieën ver deeld”, aldus de heer Geel. „Natuurlijk is het geen spel in de gewone zin, het is eerder een levend geschiedenisboek, waarin beschre ven wordt hoe ons volk werd be vrijd; eerst vrij van Franse over heersing, maar later ook vrij om te stemmen, vrij van kinderarbeid, vrij van slavernij, vrij van onderont wikkelde gebieden en natuurlijk van duitse dwingelandij.” Het schoolmelkcomité is vol lof over de medewerking van het on derwijzend personeel, dat zich im mers met de melkvoorziening heel wat extra werk op de hals haalt. „Als men ziet, dat in andere ge meenten de schoolmelkverstrekking strandde op onvoldoende medewer king van het onderwijzend perso neel, terwijl in onze gemeente al zeven jaar lang de melk verstrekt wordt aan bijna alle scholen, dan zijn wij terecht tevreden over dit mooie resultaat,” zo stelde het Het gemiddelde aantal leerlingen van de Waddinxveense scholen, zon der de landbouwhuishoudschool en de openbare ULO-school, was in 1962: 2105. Ruim 75 pet. vgp deze leerlingen hebben van de schoolmelkverstrek king gebruik gemaakt. Inmiddels is ook de openbare MULO-school gaan deelnemen aan de schoolmelkverstrekking (met in gang van 24 september vorig jaar). Hiertegenover staat het afvallen van de christelijke ULO-school, we gens te geringe animo onder de leerlingen. Dit gebeurde met ingang van 17 december vorig jaar. Want op de begroting, die voor het jaar 1964 is gemaakt, staat voor een bedrag van 10.600 aan subsi dies vermeld. De rijkssubsidie hier van was 4.000. Het Centraal Schoolmelkcomité (de provincie) gaf 3.200 en de gemeente zelf sub sidieerde f 3.400. De ouders zouden in 1964 26.000 bij elkaar brengen. Zou, de schade nu door ouders en gemeente samen worden gedragen, dan zou dat betekenen, dat de ge meente 2.000 extra subsidie zou toekennen en de ouders 2,000 extra aan melkgeld moesten bij eenbrengen. Dat zou betekenen, dat de ouders per week 3 cent meer zouden moeten betalen dan nu. Wij zijn benieuwd, hoe de ouders van de schoolmelk drinkende kin deren over deze kwestie denken. Gisteren heeft de minister van Sociale Zaken officieel medegedeeld, dat hij de rijkssubsidie voor schoolmelk per 1 januari 1964 wil intrekken. Dit voornemen was al min of meer bekend gemaakt in het weekblad van de Vereniging van Nederlandse gemeenten, zodat insiders zich al eerder zor gen maakten over deze kwestie. Want voor Waddinxveen, waar zeer in tensief gebruik werd gemaakt van de regeling, die de kinderen goedkoop schoolmelk kon verschaffen, betekent het besluit van de minister, dat een subsidie van 4.000,— (67.000 liter a 6 cent) wegvalt. Of hiermee ook de gehele schoolmelkvoorziening in ons dorp wegvalt is de vraag. Er zijn verschillende mogelijkheden: óf de gemeente verhoogt haar sub sidie, óf de ouders moeten meer gaan betalen, óf men kiest het midden en besluit zowel ouders als gemeente het ontbrekende bedrag te laten bijpassen. Want het zou bijzonder te betreuren zijn, wanneer in Waddinx veen, waar de schoolmelk-regeling - mede dank zij het harde werk van de schoolmelkcommissie - zonder meer zou wegvallen. schoolmelk is verstrekt, viel in het begin van januari 1963. Het aantal weken waarin gratis schoolmelk wordt verstrekt, is afhankelijk van de consumentenprijs van losse melk. Het rijk verleende n.l. voor de deelnemers van de lagere en kleu terscholen een subsidie van 6 cent per liter, doch stelde hierbij de voorwaarde, dat die subsidie in zijn geheel aan de ouders ten goede kwam. Bedraagt de consumentenprijs thans 44 cent per liter losse melk, dan betekent dat, dat de gemiddelde ouderbijdrage niet hoger mag zijn dan 38 cent per week, wat neer komt op twee weken gratis ver strekking van schoolmelk, uitgaan de van 40 schoolweken per jaar. Gemiddeld kregen over het afge lopen jaar 63 leerlingen de school melk tegen verminderde bijdrage en acht leerlingen kregen de melk geheel gratis. volk danst om de Meiboom, maar de Vrijheid blijkt uit onderdrukking te bestaan. Een onderdrukking die eerst in 1813 eindigen zal, wanneer .de zoon van Willem V te Seheve- ningen ons land binnen komt en als koning Willem I ons koninkrijk gaat regeren. Uit het financieel overzicht over de verstrekking van schoolmelk in Waddinxveen, uitgebr,acht door het plaatselijk schoolmelkcomité, (voor zitter S. Pille, secretaris L. van der Meide) blijkt dat de toeneming van het gebruik van schoolmelk zich in 1962 weer verder heeft voortgezet. Abonnement: f 1,35 per kwartaal bij voor uitbetaling. Advertentietarieff 0,10 per mm regel. Tarieven bij contract en voor tekst advertenties op aanvraag. Postgiro: 47062 ten name van Drukkerij Veldwijk. Bank: Coöp. Raiffaisenbank te Waddinxveen. Daarmede ijs de droom ten einde. De Vrijheid is gekomen! De snelle opeenvolging van droombeelden maakt plaats voor de werkelijkheid van het heden. De tekst die in het eerste deel een lang gedicht leek, verandert in deel twee in klare, krachtige taal. De korte zinnen, zonder rijmwoorden, symboliseren de nieuwe tijd. Het tweede deel heet: „Troon der Bevrijding” en laat zien de verbe teringen die in ons land tijdens de regering van de koningen en konin ginnen van het Oranje Huis heeft ondergaan: bevrijding op geestelijk en sociaal gebied, ontwikkeling van verkeer, verbetering van dijken en tal van ontdekkingen. Het volk brengt hulde aan het Koningshuis: „De Troon der Bevrij ding”, onder de tonen van ’t „Wilt heden nu treden voor God den Heere”. Doch de vrijheid gaat een tijdlang verloren; 19401945: de periode van verzetsgedichten, de periode ook van Anne Frank. Velen gaven voor onze Vrijheid het leven, maar de Vrijheid keerde terug. En in deze na-oorlogse tijd klinkt de oproep van onze Koningin Juliana: „Moedig gaan wij voorwaarts”, een oproep die vooral ook de jeugd geldt. Zo breekt dan dit feest aan van 150 jaar Koninkrijk, een feest in i De natte zomer maakt het voor de boeren wel bijzon der moeilijk, hun oogst nog in behoorlijke staat binnen te krijgen. Langs de Sniepweg staan de schoven druipnat in het drassige land, terwijl men voortdurend bezig is, de oogst te keren, en zodoende nog zo droog mogelijk te krijgen. Ongeveer 300 Waddinxveense schoolkinderen zullen op vrijdag 20 sept. a.s. ’s avonds om 8 uur het openluchtspel: „Oranje boven! Holland is vrij” opvoeren op het terrein van „Be Fair” aan de Kanaaldijk. Het spel werd door de heer J. D. Geel, leraar aan de Chr. Landbouwhuishoudschool, geschreven i.v.m. de „Nationale Herdenking 18131963”. De schrijver verzorgt tevens de regie en spreekt de tekst van het spel. Het eerste deel heet: „Droom der Bevrijding”. Aan een groep Wad dinxveense kinderen uit 1963 wordt door herauten het feest van het 150- jarig bestaan van ons koninkrijk aangekondigd. Dan verschijnen als in een droom de groten van ons land uit vroeger eeuwen: Willem v. Oranje, Frederik Hendrik met zijn vrouw Amalia van Solms, de kuns tenaars Retnbrandt en Vondel, de zeeheld De Ruyter en stadhouder Willem III die met zijn vrouw Mary Stuart ook over Engeland regeerde. Zij komen „als in een droom” - een ogenblik slechts, maar: „zij vestigen in ’t Lage Land d’ Oranje- Troon van Nederland”, aldus de tekst. Na deze „Gouden Eeuw” zien wij de „Pruikentijd” voorbij trek ken, wij zien hoe het gepeupel los breekt in het op roer tegen de rijke stand en hoe stadhouder Willem V het land wordt uitgejaagd. De Fransen trekken binnen, het - „We stoppen het geld onder de grond,” hoorden wij een ingenieur eens zeggen, die zich bezig hield met de bouw van utïliteitswerken voor de overheid. „Dat is het vervelende: je hebt tonnen en tonnen nodig, en als het werk klaar is, zie je er niets meer van,” zo vervolgde hij een beetje bitter. Ook in ons Waddinxveen stoppen wij op het ogenblik vele duizenden guldens „onder de grond”. Waar straten open liggen zien we hoe zware riool-buizen netjes in het gelid worden gelegd, hoe ka bels en buizen glanzend nieuw de grond in gaan, en hoe er zand over n ..V f® Ad

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 1