BEROEP INZAKE GROENSWAARD DOOR KROON AFGEWEZEN Waddinxveen van A tot Z Kantoorbediende is dood leve de „medewerker Adverteer Waddinxveense bejaarden bezochten „Huize Doorn” Koffiehuis it Centrum viel onder slopershand Draagbare telefoon Har Sanders JAN COMPEER Nieuw mineraal Nieuwe verbandtrommel Adverteer telkens weer! exposeert Net meisje gevraagd voor 2 ochten den of 1 dag in de week. Adres bureau van dit blad 2-d. linnenkast Lezers schrijven Jeugdbrand- weerdag DE KERKEN NODIGEN „W oningbouw niet belemmerd” •>r> een de Vleeshal van naar Boekh. Veldwijk Vogel liefhebbers Huis-aan-huis collecte Herfst en winter 1963-’64 Noodgebouw „De Rank” bijna gereed Road test in Verheul-bus Bejaardenmiddag Praatavond uitgesteld Kleuterscholen Weg langs weiland Voor kwaliteit en weinig geld ieder opgesteld dus dan vanzelf weer Meisje daar is WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 12 SEPT. ’63 PAGINA 4 I Constanze mode Beijer f 4,- f 4,20 f 4,75 f 4,50 Wandschildering Har Sanders nu overgedragen zouden verdwijnen. J. A Burda Film und Frau Laatste tentoonstelling van Kunststichting? Burgemeester C. A. van der Hooft heeft zich bereid verklaard om de 2. In de van kracht zijnde uitbrei dingsplannen kan nog zó veel wor den gebouwd, dat de woningbouw voorlopig geen belemmering hoeft te ondervinden. Volgens de Kroon hebben Gede puteerden terecht hun goedkeuring aan het noordelijk deel van het plan Groenswaard onthouden. WADDINXVEEN VAN A TOT Z is een boekje, dat wij persoonlijk vaak zullen hanteren! Te koop aangeboden: Modern Te bevr. Eikenlaan 34. ’s Avonds om half negen keerde men weer behouden en zeer opge togen in Waddinxveen terug. Ook dit jaar heeft de Waddinx- veense „bejaardensoos” zich niet laten weerhouden door het slechte weer. Regen of geen regen, weer of geen weer, omstreeks negen uur startte 3 sept. j.l. een tweetal bus- sen met bejaarden en de dames var de V.V.H. die dit werk regelmatig verrichten. DE ZONDAGSDIENST zal worden waargenomen door dokter E. M. L. Hemminga, Dorpstraat 66, tel. 2078 Het noodgebouwtje bij ’de Rank’, de christelijke landbouwhuishoud- school, zal waarschijnlijk volgende week al door leerlingen kunnen worden betrokken. Het aantal leer lingen is tijdens de drie jaar, waar in de school nu gebruikt wordt, zó gestegen (momenteel 184) dat er reeds lang een ernstig ruimte te kort was. In de tuin van de school is nu een noodgebouwtje opgetrok ken, waarin twee theorie-lokalen. Dit noodgebouwtje is echter maar een tijdelijke oplossing. Het school bestuur ziet met verlangen uit naar de definitieve uitbreiding van de school, ook al omdat door het nood gebouw een groot deel van de tuin verloren gaat. De bekende automobiel-tester B‘. Th. Hugenholtz zal a.s. dinsdag op het circuit van Zandvoort voor het eerst een autobus testen. Het is een Verheul-bus, die voor de ver voermaatschappij „De Twee Pro vinciën” te Sliedrecht is bestemd. De test begint om half elf. Wij vragen ons af, waarom deze bus op het circuit wordt getest. Of is dat soms, omdat de heer Hugen holtz geen rijbewijs voor het bestu ren van een autobus heeft? laatste tentoonstelling van de Kunst stichting in haar oude zaal - die boven het Kunstcentrum aan de Kerkweg - persoonlijk te openen. Deze tentoonstelling duurt van 24 september t/m 15 oktober. Er zul len hier vijfentwintig werken komen te hangen van de Wadinxveense kunstschilder Har Sanders De expo sitie zal bestaan uit schilderijen en tekeningen. De meeste zullen Wad dinxveen tot onderwerp hebben. Wij vernamen, dat het bestuur van de Kunststichting nog geen aanbie dingen heeft ontvangen voor ten toonstellingsruimte elders. Het ziet er dus wel naar uit, dat deze ten toonstelling voorlopig inderdaad de laatste zal zijn. Wij hopen dan ook, dat voor deze tentoonstelling veel belangstelling uit Waddinxveen zelf zal komen, omdat het jammer zou zijn, indien juist deze schilderijen en tekeningen, die Waddinxveen tot onderwerp hebben, uit het dorp Open-deur-dienst Gereformeerde Kerk. V.m. 9.00 en 10.30 uur: ds. Th. Swen, van Vlaardingen N.m. 6.30 uur: ds. G. Aalbergsberg, van Vlaardingen Remonstrantse Kerk. Geen dienst. Christ. Afgescheiden Gemeente. V.m. 9.30 en nam. 5 uur Ds. A. P. Verloop. Woensdag, nam. 7 uur Ds. A. P. Verloop. Dinsdag 17 september a.s. is er in het Hervormd Wijkgebouw aan de Esdoornlaan een middag voor be jaarden. De bijeenkomst begint om half drie. Iedere bejaarde is harte lijk welkom. uit voorraad leverbaar Chinese tijgervinkjes Pompay tijgervinkjes Loodbekjes Zilverbekjes Japanse meeuwen Zebravinken in diverse kleuren Goudbinkjes Wevers in soorten Wita’s Kanaries en Parkieten enz. enz. Ook kopen en ruilen wij uw broed van dit jaar in. ’s Avonds na 6 uur en za terdags en zondags de ge hele dag. LAAG BOSKOOP 70, BOSKOOP Dinsdag j.l. zouden de raadsleden op het gemeentehuis bijeenkomen voor een informele bespreking over allerlei zaken met de burgemeester. Deze „praatavond”, waarbij onder meer de bouwplannen van Wad dinxveen weer eens onder de loep genomen zouden worden, is echter tot nader order uitgesteld, wegens een flinke verkoudheid van de bur gemeester, die hem het spreken belette. Wij wensen de burgemeester van harte beterschap toe. Vorige keer schreven wij per abuis, dat de Ned. Hervormde Kerk nu over twee nieuwe kleuterscholen in Waddinxveen beschikt. Dit moest zijn: de Stichting Hervormd Kleu teronderwijs, een stichting, die ge heel onafhankelijk van de Ned. Hervormde Kerk is. Een woord van waardering voor de organisatrices van deze reis, die alles tot in de puntjes hadden voor bereid, tot en met de broodjes. Zelfs was een invalidewagentje meege bracht om de deelnemers die slecht ter been waren, van dienst te kun nen zijn. De Kroon heeft het beroep van de Waddinxveense gemeenteraad tegen het besluit van Gedeputeerde Staten, om het uitbreidingsplan Groenswaard gedeeltelijk niet goed te keuren, afgewezen. Dit betekent dus, dat het uit breidingsplan voorlopig maar voor een gedeelte kan worden gerealiseerd. De gemeenteraad voerde in zijn verweer tegen het besluit van Gede puteerde Staten het volgende aan: 1. In de Oranjewijk is nog maar plaats voor 174 woningen. Binnen afzienbare tijd zal ook de grond van de Vondelwijk (Putte Noord) in gebruik zijn genomen. Hier ko men 750 woningen. De raad ver wacht dan ook niet, dat de Vondel wijk nog in lengte van jaren kan voldoen aan de vraag naar bouw grond. Deze grond is ook niet al leen bestemd voor economisch aan Waddinxveen gebondenen, zoals GS veronderstelde. 2. Ook door de komende vervan ging van 700 oude woningen in de kom van het dorp (waarvan 200 voor directe onbewoonbaarverkla- ring in aanmerking komen), door de snel uitbreidende industrie zal het noodzakelijk zijn, nog vele wo ningen te bouwen voor economisch aan Waddinxveen gebondenen. Dit zullen in hoofdzaak goedkope wo ningen moeten worden. 3. Volgens de raad zijn de huidige uitbreidingsplannen onvoldoende om in de nabije toekomst te kun nen voorzien in de behoefte aan bouwgrond. Zelfs als de bouwerij zich minder snel voltrekt, dan nu het geval is. Zoals wij al eerder schreven, heeft het zuidelijk deel van het plan Groenswaard wél genade ge vonden in de ogen van Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland. Dit stuk biedt slechts ruimte voor de bouw van tweehonderd woningen, omdat hier voornamelijk openbare gebouwen zijn geplanned. De ont sluiting van dit gedeelte kost, onder andere door een aan te leggen weg van het Noordeinde naar de Willem de Zwijgerlaan, zeer veel. Men vraagt zich nu af, of deze kosten de moeite lonen voor een zo klein ge bied, als waarvoor nu goedkeuring is verleend. Dit gebied ligt geheel ten zuiden van deze nieuwe weg, die dus aan één kant aan weiland gaat grenzen. In het Koninklijk Besluit stelt de Kroon onder meer het volgende: 1. Waddinxveen wil gaan bouwen op een gebied, dat voor agrarische doeleinden is bestemd. Deze be stemming is in 1954 op het gebied gelegd. Een goede plattegrond van Wad dinxveen is achterin het boekje ingestoken, zodat men zich nu ten minste behoorlijk oriënteren kan. Helaas kon het plan om een be zoek te brengen aan het dierenpark te Amersfoort niet volvoerd wor den, daar de regen bij stromen neerviel. In hotel „De Biltse Hoek” wachte het gezelschap een aange name verrassing nl. daar maakte burgemeester C. A. van der Hooft met zijn echtgenote hun opwachting bij dit gezelschap. De burgemeester bood de beiaar denclub koffie aan, die dankbaar werd aanvaard. Daar de weersomstandigheden niet verbeterden toog het gezel schap in plaats van naar Amersfoort naar „Huize Doorn”, waar het voor malig verblijf van de Duitse keizer werd bezichtigd. Het gezelschap legde voor dit verblijf een grote belangstelling aan de dag, vooral voor het prach tige handwerk dat er tentoonge steld is. De stemming zat er goed in en de thuisreis werd in .alle opgewektheid gemaakt langs Woudenberg naar Leersum waar' in hotel Darthuizen een consumptie werd gebruikt. Als er één veelgebruikte uitdrukking van pas is op de zojuist verschenen gids „WADDINXVEEN VAN A TOT Z”, dan is het wel het gezegde: Dit voldoet aan een reeds lang gevoelde behoefte. Want dat dóet de Gids voor Waddinxveen 1963, waarin het gehele maatschappelijke leven in nette rubrieken staat gerangschikt, compleet met telefoonnummers. Het boekje opent met een uitvoerig artikel van burgemeester Van der Hooft over de geschiedenis van Waddinxveen. Ook de toekomst, zoals hij die ziet, met de uitbreidingsplannen, de bevolkingstoeneming tot naar schatting 25.000, de recreatie, en de middenstand wordt belicht. In verschillende rubrieken valt de structuur van het dorp dan uit een. Het gemeentebestuur, brand weer en politie, medische hulp, BB, gemeentelijke diensten en instellin gen, het zwembad, de welgeteld ne gentien gemeentelijke commissies, met alle leden, natuurlijk de PTT, en de verschillende rijksinstellin- gen. Natuurlijk, het is in het tele foonboek ook te vinden, maar hier staat alles overzichtelijk bij elkaar, wat het zoeken aanzienlijk verge makkelijkt. Andere rubrieken zijn o.m. Ver keer en Vervoer, de Waterschappen, het Bankwezen, onderwijs, (waar om hebben zo vele scholen geen telefoon?) de kerken, en tenslotte het verenigingsleven. Vooral deze rubriek is voor Wad dinxveen zeer belangrijk. Het lijkt wel alsof iedere ingezetene in een verenigingsbestuur zit. Wij telden precies honderd negen en vijftig clubs en verenigingen, variërend van de damclub tot de politieke vereniging. Ook het onderwerp maatschap pelijk werk en gezondheidszorg be slaat vier dichtbedrukte bladzijden. Culturele instellingen hebben wij in een aantal van acht. Er zijn vijf woningbouwverenigingen. Vele fotos van Sjaak Noteboom verluchten dit boekje. Ook de Waddinxveense midden stand is keurig ingedeeld, van AANNEMER tot ZUIVELHANDEL. Door doktoren in München is een verbandtrommel samengesteld, die naar men mag aannemen als eerste hulp bij verkeersongelukken zeer goede diensten zal gaan bewijzen. Deze OCI-Box (ongeval-chock-in- farct-box) bevat behalve de ge bruikelijke verbandmaterialen een bloedplasma - vervangingsoplossing. Deze kan iedereen, ongeacht de bloedgroep, worden toegediend en is beslist ongevaarlijk voor de even tuele gewonde. Eveneens bevinden zich in deze trommel lampullenmet pijnstillende en bloedsomloop stimulerende op lossingen, alsmede een identiteits kaart. Een plaquette, met daarop het woord ’dokter’, die op de voor ruit van de auto kan worden aan gebracht, maakt de inhoud volledig. De OCI-box is in iedere Duitse apotheek verkrijgbaar en kan des gewenst naar behoefte worden bij gevuld. Een nieuw, <aan de wetenschap nog onbekend mineraal, is onlangs door twee Kazachtanse geologen ontdekt in de steppen van Sary- Arka. Het is zuiver wit van kleur en bevat naar gebleken is een reeks elementen, die betrekkelijk zeld zaam zijn, zoals fosfor, aluminium, aalcium en thorium. De vondst van dit nieuwe mineraal betekent een aanvulling van het aantal minera len dat men in de aarde aantreft dat’reeds bijna de 3000 bereikt. Het heeft - naar de plaats waar het is gevonden - de naam gekregen van Saryarkitmineraal. vullen, de lampeglazen schoonmaken en de pitten snuiten. Eens per week moeten zij de vensterruiten wassen. 4. Snij uw pen zorgvuldig bij. U mag dat doen naar eigen smaak. 5. Het kantoor is dagelijks geopend van 7 uur ’s morgens tot 8 uur namiddags, behalve op de sabbat; dan zal het gesloten blijven. 6. Mannelijke employés wordt één avond per week vrijaf gegeven om te vrijen, of twee avonden in de week als zij geregeld ter kerke gaan. 7. Ieder employé moet een behoorlijk deel van zijn verdiensten opzij leggen voor de oude dag, zodat hij geen beroep hoeft te doen op de liefdadigheid van hen, die het beter gaat. 8. Elke employé die Spaanse sigaren rookt, sterke drank drinkt van enigerlei soort, zich laat scheren bij de barbier, of meedoet aan gokkerijen of zich in openbare gelegenheden vertoont, geeft mij goede re denen zijn waardigheid, zijn plannen, zijn betrouw baarheid en zijn eerlijkheid in twijfel te trekken. 9. De employé die getrouw en zonder fouten zijn werk verricht gedurende vijf dienstjaren, die zuinig is en goed zijn godsdienstige plichten heeft vervuld en die door zijn medemens wordt geacht en be schouwd als een belangrijk, ordelievend burger, zal een salarisverhoging worden gegeven van vijf cent per dag, onder voorbehoud dat de gang van zaken dit toelaat. (overgenomen uit Intergrafia, vakblad voor drukkers) (buiten verantwoordelijkheid van de redaktie) Vooreen plaats als Waddinxveen, die de twaalf duizend inwoners al reeds is gepasseerd, vind ik het le dental van onze plaatselijke dam club ’’Excelsior” wel wat, aan de lage kant. Zijn er nu in héél Wad dinxveen niet meer actieve dam mers, waar onze club op kan reke nen? Ik wil daarom een beroep doen op de vele ’thuisdammers’ en vooral op de jeugdige thuisdam mers, om eens een kijkje te komen nemen op onze clubavonden. U zult ervaren, dat het ook op een dam club heel gezellig kan zijn. U bent welkom in het Gereformeerd Ver enigingsgebouw aan de Stations straat, iedere woensdagavond om half acht. W. v. d. Laan, Onderweg 63. Zaterdag a.s. wordt er op de rol schaatsbaan in de Puttepolder voor de Waddinxveense jeugd een spuit- wedstrijd georganiseerd door de brandweer. Ongeveer 200 jongens uit de 5e en 6e klassen van de la gere scholen en van de ULO scho len zijn uitgenodigd om samen met de brandweerlieden de spuit te hanteren en hun kundigheid in het bluswerk te tonen. Om negen uur worden de jeug dige blussers - in regenkleding - verwacht en men denkt een goed deel van de zaterdag door te bren gen met wedstrijden tussen de jon gens onderling en demonstraties door de brandweer zelf. Het initiatief voor deze Jeugd- brandweerdag had een inwoner uit de Puttepolder, die de toepasselijke naam Van Stralen draagt. Hij had een dergelijk evenement in zijn vo rige woonplaats in het Westland meegemaakt, en hij vond bij de commandant van de Waddinxveense brandweer, de heer A. M. Zwam- born, direct een gewillig oor. De heer Zwamborn beschouwt deze Jeugdbrandweer dag als een experiment. „Het is leuk voor de kinderen en men raakt meer vertrouwd met het werk van de brandweer”, zo zegt hij. „We kijken het eerst eens aan en misschien kunnen we zoiets later nog eens herhalen.” js^adat de termen „klerk” en „schrijver” op de ach tergrond gedrongen waren, kunnen we in de laatste jaren constateren dat ook de „kantoorbe diende” naar de historie is verwezen. Wij zoeken nu (of liever gezegd: „onze gedach ten gaan uit”) naar een actieve en .accurate mede werker, die belast zal worden met de verzorging van onze fabrieksadministratie? Of, zoals ik citeer uit de krant die voor mij ligt: „Op groot fabriekskantoor kan geplaatst worden chef afdeling boekhouding, leeftijd ca. 25 jaar. Het ligt in de bedoeling deze te belasten met de finan ciële administratie.” En verder deze advertentie in hetzelfde blad: „Eén der grootste banken vraagt: „ter versterking van de bezetting van haar magazijn van kantoorbehoeften enz. enz.” Kort en goed, de standing, de behandeling en de werving vooral van dezelfde man voor dezelfde func tie evalueert nog van dag tot dag. Hieronder volgt een taakomschrijving van de kan toorbediende uit 1872. We vonden die in de „Derde- daagse Injectie”. Kantoorvoorschriften uit 1872 van Zachary U. Geiger, eigenaar van de Mount Cory Carriage and Wagon Works in Amerika: 1. Kantoorbedienden moeten dagelijks de vloeren vegen, het meubilair, kasten, planken en etalages af stoffen. 2. Elke kantoorbediende moet een emmer water en een kit kolen voor dagelijks gebruik verzorgen. 3. Kantoorbedienden moeten elke dag de lampen Zaterdag j.l. is de wandschilde ring, die de Waddinxveense kunst schilder Har Sanders voor de St. Jozefschool maakte, officieel aan de opdrachtgever overgedragen. Deze wandschildering stelt een jongen en een meisje voor, met als achtergrond de Gouwe, met de Zuidkade en het silhouet van de r.k. kerk. Het werk oogst ieders bewondering, en het schoolhoofd laat het gaarne aan be langstellenden zien. KERKDIENSTEN R.K. KERK Parochie St. Victor, Zuidkade. Pastoor: B. Emmelkamp, telef. 2452 Missen: ’s zondags 7 uur Vroegmis; 8.30 uur Hoogmis; 11 uur Late Mis; ’s avonds 7 uur Lof; 17.30 uur Mis in dë rk-school, Kon. Wilhelminapl. Door de week ’s morgens 7 en 8 u.; Elke eerste vrijdag van de maand 8 uur avondmis; Jehova’s Getuigen, Kerkweg 66. donderdag 19.30 uur Bedieningsschool 20.30 uur Dienstvergadering zondag 18.30 uur Wachttorenstudie zondag 15 september 1963 Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uur: ds. J. R. Cuperus N.m. 6.30 uur: ds. Joh. Verwelius Hervormd Wijkgebouw, Esdoornlaan V.m. 9.30 uur: ds. Joh. Verwelius N.m. 6.30 uur: ds. J. R. Cuperus N. Herv. Kring „Wet en Evangelie”. V.m. 9.30 uur: ds. M. J. C. Visser, van Rotterdam N.m. 7.00 uur: ds. J. Gras, van Dordrecht Het oude Waddinxveense „Koffyhuys” Centrum, waar in de tijd van postkoets en trekschuit de passanten verwijlden onder het genot van een geurige oud-Hollandse tas „koffy” is dezer dagen onder slopershanden gevallen. Het eertijds in ons dorp zeer bekende gebouw, dat vorig jaar nog in het nieuws kwam door de militaire oefeningen die hier een hoogtepunt vonden met een zware beschieting en een overval vanuit een boot op de Gouwe, is definitief uit de oude dorpskom verdwenen. Met het Centrum - wel geen móói gebouw verdween een stuk oude romantiek, waaraan bejaarde Waddinxveners nog terugdenken, als zij door de Nesse wandelen, vroeger de hoofdstraat van Waddinxveen, waar het oeroude raadhuisje nog te zien is. Vele jaren was in dit koffyhuys een school ondergebracht. Daarna werd het weer als café ingericht. Er waren een paar vergaderzaaltjes, waarin vroeger jaren het gehele verenigings leven zich afspeelde. Het pand moest verdwijnen door de sanering van het oostelijk deel van de Nesse door de gemeente. Volgens het uitbreidingsplan zal hier later een modern café-restaurant verrijzen. Een aantrek kelijke plaats, ook al door de aanlegsteiger voor jachten, die hier door de provincie Zuid-Holland is aangebracht. De verdere sanering van de Nesse schijnt niet lang meer te duren. De huis-aan-huis-collecte van Herwonnen Levenskracht wordt gehouden van 12 t/m 18 september. Het wordt de mensheid steeds ge makkelijker gemaakt. We kermen al een draagbare radio, de draag bare televisie, een draagbare pick- up en nu is zelfs een draagbare telefoon ontwikkeld, die heel wat praktischer is dan de staande. Deze draagbare telefoon is in Groot-Brittannië geconstrueerd. Zij werkt on batterijen die geen ener gietoevoer van buitenaf nodig heb ben. De telefoon kan gebruikt wor den over afstanden tot 32 kilometer. Zij is hoofdzakelijk bedoeld voor gebruik op boerderijen, in havens, op vliegvelden en bij brandbestrij ding. Zij heeft een zoemer, een transformator en een speciaal soort ontvanger, die het volume en de helderheid van het gesproken woord vergroot. BIEDT ZICH AAN: voor de huishouding of werkster. Br. nr. 494-7 bur. v.d. bl.

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 4