Feest kost Concert Zebra actie 1963 Schoolmelkregeling moet blijven Weekagenda geld V anavond gemeenteraad [t^ FOUNDATIONS Vox Jubilans Hup W.S.E. VERBAKEL 2 Duitse Herders Aanvaring bij rijksbrug Identiteitsplaatje voor kleuters weekblad wijst uit: t KOUDE WINTERS OP KOMST KORSETTERIE Bejaardenmiddag Jan G. Haan Tweede heljt oktober Laatste expositie in Kunstcentrum Motor-met-zijspan contra scooter Waddinxveen nu 13.000 inwoners ONTDEK HÖE VEEL MOOIER JONGERUW VORMEN ZIJN IN Enquête van H 1 A V 1 I Café-restaurant ,De Unie’ uitgebreid en vernieuwd PAGIK WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 26 SEPT. 1963 4 si 3 i i It 4 H d ?l I] i I "5^ I j X.. S3 KERKWEG 95 Pi f NOG AAN TE BIEDEN: (Red.: Over de expositie zelf zul len wij in ons volgende nummer nog schrijven.) De foto’s van de viering van het 150-jarig Koninkrijksfeest zijn gemaakt door fotograaf Sjaak Noteboom. Aan het onderzoek wordt niet deelgenomen door kinderen in de leeftijd tot en met 14 jaar. Dezen zullen door de schoolarts worden onderzocht. De kosten van het onderzoek be dragen 1,25 per persoon. Wanneer iets meer wordt gegeven zal dit gaarne worden geaccepteerd om op deze wijze het tekort te dekken, dat ontstaat doordat sommige per sonen deze bijdrage niet of niet geheel kunnen betalen. In het grootste deel van de ge meente komen huisbezoekers in de periode van 1 t.m. 11 oktober a.s. de noodzakelijke gegevens opne men. Dinsdag 1 oktober a.s. zal weer een bejaardenmiddag worden ge houden worden in het Hervormd Wijkgebouw aan de Esdoornlaan. Aanvang 2.30 uur. drie maanden oud; kampioensafstamming. Bevolkings onderzoek tuberculose Tekeningen en schilderijen van Wa ddinx vener Sanders Nu het winterseizoen weer nabij komt en de tijd van vergaderingen en uitvoeringen is aangebroken, doet de redaktie een beroep op de heren secretarissen, om ons tijdig op de hoogte te stellen van een op handen zijnde vergadering of con cert, om deze in de weekagenda op te nemen. wees bedacht op zebra’s om de hoek, ook als het verkeer door politie of lichten wordt geregeld. 4. Wees bij slecht weer of duisternis nog meer bedacht op zebra’s, die dan minder goed zichtbaar zijn. 5. Parkeer nooit op of tegen de zebra, maar blijf er tenminste 5 meter vandaan. Zondagmiddag is op de oprit van de hefbrug aan de kant van de Kerkweg een aanrijding gebeurd tussen een motor met zijspan van de rijkspolitie en een scooter. Het ongeluk gebeurde, doordat de be stuurder van de motor met zijspan de macht over het stuur verloor, toen de zijspan tegen het trottoir reed bij het nemen van een bocht. De scooter werd bereden door de heer J. v.d. K., die zijn verloofde achterop had. Het voertuig werd zwaar beschadigd. De berijders kwamen er met wat schrammen af. Ook een bromfietser, die door de scooter werd ingehaald, werd bij de aanrijding betrokken. De brom fiets werd beschadigd, de berijder kwam er goed af. Qe viering van het 150-jarig be staan van het Koninkrijk in Waddinxveen is een succes gewor den. Ook het weer werkte voor de volle honderd procent mee. Het comité is tevreden, zowel over het jeugdspel, als over de PAC-rit, de optocht van antieke bespannen wa gens en de gondelvaart. Na afloop sloeg men aan het re kenen. De opbrengst toegangskaar ten bleek rond 2500 te bedragen. De totale kosten voor deze feest dagen bedroegen echter rond 4500 zodat er 2000 bij moet. De ge meente zal dit bedrag fourneren. Een regeling, waarmee iedereen het volkomen eens zal zijn. Voor die 2000 heeft de Waddinxveense ge meenschap een aantal zeer bijzon dere evenementen beleefd. Wat uit deze financiële uitkomst echter wel duidelijk blijkt, is dat de Oranjevereniging nooit zélf een feest van deze omvang zal kunnen financieren, eenvoudig omdat deze vereniging dat niet ’rond’ krijgen kan. Want ondanks het feit, dat praktisch alle omstandigheden er toe hebben meegewerkt, dat de viering van „150 Jaar Koninkrijk” slaagde, was er een tekort van ca. 2000. Onze gemeente is nog te klein, om uit de burgerij zelf zo’n grootse opzet te kunnen verwezen lijken. Vandaar dat het goed is, dat de gemeente de helpende hand toe stak. De Waddinxveners zijn daar wel dankbaar voor. In het Engelse tuinbouwblad ’The Commercial Grower1 waarschuwt David Bowen de tuinders om gedu rende de komende tien jaren reke ning te houden met een toenemend aantal koude en droge winters. De voorspelling is niet alleen geba seerd op de weerstatistieken van de afgelopen jaren, maar ook op de trend van de periode van december tot april. De laatste serie van algemeen koude jaren zijn in de veertiger jaren geweest. De gletschers zijn toen steeds dikker en talrijker ge worden. Sindsdien hebben we veel mildere weersomstandigheden ge had met meer regenval dan nor maal. Het laat zich aanzien dat deze periode nu ten einde is en rekening moet worden gehouden met koude drogere winters waarbij uiteraard de gletschers weer dikker zullen worden. Vanavond komt de gemeenteraad van Waddinxveen weer voor een openbare vergadering bijeen. De agenda omvat slechts dertien punten, waarvan wij de belangrijkste hier laten volgen: Onderhoud van de Brugweg; Verbouwing van het gymnastieklokaal van de Theo Thijssenschool; Aanschaf van leermiddelen. Bouw van transformator-stations; Benoeming van leden van de woonruimte-adviescommissie; De sleepspits ’Vics’ uit Rotterdam gesleept door de sleepboot ’Hardy’, kwam vorige week vrijdag in on zachte aanraking met een van de dukdalven bij de rijksbrug over de Gouwe. De spits, die geladen was met steenkool, voer in de richting van Leiden. Het schip werd door de aanvaring aan de voorzijde be schadigd, zodat gevaar ontstond, dat het zou zinken. De baby spuit van de Waddinx veense brandweer kwam er aan te pas, maar de capaciteit bleek te gering voor het snel het schip bin nenstromende water. De grote spuit van de brandweer hield het echter goed bij en provi sorisch kon het lek worden gedicht. Voorzichtig werd de spits toen naar de werf van Alblas gemanoeuvreerd waar het zo dicht mogelijk tegen de helling werd aangetrokken, zo dat het definitief kon worden gere pareerd. Zoals wij al meldden, zal in de tweede helft van oktober in Wad dinxveen weer een bevolkingson derzoek op tuberculose worden ge houden. Het laatste bevolkingsonderzoek in Waddinxveen vond plaats in januari 1961, waaraan plm. 70 pro cent van de bevolking deelnam. Het zal niet meer nodig zijn om dit onderzoek uitvoerig aan te be velen. Nog steeds maakt de tuber culose slachtoffers. Een spoedige ontdekking van deze ziekte kan veel leed besparen. Vorige week heeft Waddinxveen zijn dertienduizendste inwoner ge kregen. Of beter gezegd inwoonster, want het was een meisje: Bonice Maaike Binkhuijzen-Harsveld, die door haar trotse vader op het ge meentehuis werd aangegeven. Daar was niet alleen de ambtenaar van de burgerlijke stand aanwezig, maar ook de burgemeester en de gemeen tesecretaris, die de vader van harte gelukwensten met de geboorte van zijn dochter, die Waddinxveens 13.000ste is geworden. De heer en mevrouw Binkhuijzen uit de Am. van Solmsstraat zullen binnenkort van de gemeente eën herinnering ontvangen. FEEST KOST GELD II gen ander facet, dat even de aan dacht behoeft, is het feit, dat voor verschillende attracties een toegangsprijs van één gulden voor volwassenen en van een kwartje voor kinderen werd gevraagd. Al leen de gondelvaart was gratis te bezichtigen. Hier en daar bemerkten wij enige wrevel over deze toegangsprijzen. „Waarom moeten wij betalen voor iets, dat toch als een nationale ge beurtenis moet worden gezien?” Vroegen sommigen zich af. Eigenlijk hadden deze lieden wel gelijk. Een feest zoals „150 Jaar Koninkrijk” zou voor iedereen gratis toegankelijk moeten zijn. Een gróte gemeente zou er ook zeker wel iets op gevonden hebben. Een potje voor bijzondere uitgaven, dat in zulke gebeurtenissen kan voorzien. Maar Waddinxveen, met zijn hef tige groei, is een arme gemeente. Vandaar ook die toegangsprijs, want meer dan 2000 kon de gemeente - c.q. de provinciale overheid - niet beschikbaar stellen. De toegangsprijs die gevraagd werd, was dus alleszins verant woord. Bovendien had men nü het voordeel, dat alleen werkelijk ge ïnteresseerden op het Be Fair-veld en de Willem de Zwijgerlaan ver schenen. Zou de Oranjevereniging deze viering zelf hebben georgani seerd, dan zouden althans de eigen leden recht op gratis toegang heb ben gehad. En dit was - zo bleek reeds - financieel onmogelijk. De burgemeester beloofde het bestuur van de Kunststichting, dat altijd op zijn medewerking kan worden gerekend, omdat hij van het grote nut van deze kunststich- tuigd is. Tot Har Sanders richtte hij nog speciaal het woord, zeggend: „Ik wilde wel, dat ik nog meer zou kunnen doen om u verder vooruit te helpen,” en sprak de hoop uit, dat al het hier geëxposeerde werk vlot zal worden verkocht. FEEST KOST GELD IH Het vriendelijke verzoek van het comité dat de voorbereidingen voor deze feestelijke dagen in han den had, aan de bedrijven en be woners langs Zuid- en Noordkade, om zo veel mogelijk verlichting aan te brengen, heeft maar in één rich ting gewerkt. Nagenoeg alle bewoners langs de Noordkade hebben al het mogelijke gedaan, om van de gondelvaart een succes te maken. Woningen en tui nen van deze particulieren waren prachtig verlicht. Hier en daar za gen wij illuminaties, waarbij wer kelijk kosten noch moeiten gespaard zijn, om het voor de toeschouwers zo aardig mogelijk te maken. Ook de bewoners van de Henegouwer- weg bouwden verlichte bogen en hingen lampions in hun bomen, die duizendvoudig weerkaatsten in het water van de Gouwe. Enkele bedrijven echter, die hier een unieke kans hadden om naar voren te treden, lieten hun oever in sombere duisternis gehuld. Nog afgezien van het feit, dat het - in vergelijking met wat de particulie ren deden - geen erg aardige ma nier van doen is, hier misten deze bedrijven domweg een prachtkans voor een unieke goodwill-reclame. Heel Waddinxveen stond immers langs de Gouwe opgesteld, en ook de televisie toonde belangstelling voor de Waddinxveense gondel vaart. Ook de middenstand heeft hier een paar mooie kansen laten liggen. Wel was er een boot van de geza menlijke middenstand, maar ieder voor zich had hier toch meer kun nen doen. Wij hadden bijvoorbeeld zeker een grote, helverlichte, varende modeshow verwacht, van één der kledingbedrijven. Óf een gondel met brandende haarden (de brand weer was trouwens vlak bij Al leen Triumph heeft deze mogelijk heid begrepen en uitgebuit. Enkele figuren uit de ’Gouden Eeuw’, die in deel I ’Droom der Bevrijding’ van het spel ’Oranje Boven! Hol land is Vrij!’ optraden. Beha... Elegance in ge borduurde Sanfor pop lin. Accentueert uw vrouwelijke charmes. B, C en D cups 6.95 Voorgevormd in nylon 8.95 Gaine van luchtig tule- elastiek. Geeft dankzij 2-zijdige rek de steun, die u ervan verwacht. Kruipt niet op door ver nuftige pasvorm (een Wala-geheim!) 12.50 Donderdag 3 oktober a.s. zal Vox Jubilans concerteren in de Grote of St. Janskerk te Gouda, waar een landelijke jeugdavond zal worden gehouden. Feike Asma zal het koor bege leiden en speelt diverse soli op het prachtige orgel van deze Kerk. Vox Jubilans zal o.m. uitvoeren werken van Bach, F. Abt, Egberts en tot slot van deze avond het machtige „Prés du Fleuve” van Gourond. Ds. C. v. d. Bosch uit Gorichem zal een korte meditatie houden onder de titel: „Van uitstel komt afstel”. Deze avond welke vrij voor ieder toegankelijk is vangt aan om 8 uur. dig, omdat de inzenders 2 kruisjes hadden gezet. De conclusie blijft dus dezelfde als de vorige keer, is er nu alleen nog wat sterker uitgekomen: Nie mand van de inzenders was van mening, dat Waddinxveen moet stoppen met zijn schoomelk-voor- ziening. Liever nog betaalt men zelf iets bij. Het woord is nu aan de gemeente raad, die in één van de komende raadsvergaderingen wel zal moeten beslissen, wat er met de school- melk in Waddinxveen zal gaan gebeuren. Door de minister van onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is een plan goedgekeurd om elke Neder landse kleuter die de kleuterschool bezoekt, te voorzien van een iden titeitsplaatje (z.g.n. schoolplaatje) waarop fotografisch zal worden vastgelegd: de roepnaam van het kind; de achternaam; de straat; de plaats; de gezindte; en indien be kend de bloedgroep. De onderwijzeressen zullen mee helpen met de uitvoering van dit plan. Als een kind het schoolplaatje draagt zal het bij verdwalen direkt teruggebracht kunnen worden. Bij een eventueel ongeval zullen de ouders dadelijk gewaarschuwd kunnen worden. Indien medische hulp nodig is, zijn de gegevens aanwezig. Elke agent of voorbij ganger kan het kind van dienst zijn, en zal in de toekomst Uw kind vragen naar het schoolplaatje. Vele kleuters zullen hiermee ge baat zijn. Het schoolplaatje kan ook in de vakanties gebruikt worden. Het zal uniform worden gedragen op de linkerschouder aan het lin- kerschouderbandje van het hemdje. De enquête, die het Weekblad voor Waddinxveen onder de ouders van schoolwelk drinkende kinderen heeft gehouden, heeft achteraf nog meer inzendingen opgeleverd dan wij vorige week meldden. Er kwamen nog een aantal formulieren binnen, zodat de stand van zaken momenteel als volgt is: Negenentwintig inzenders me nen, dat de ouders en de gemeente samen de per 1 januari a.s. wegval lende 6 cent rijkssubsidie moeten bijpassen. Dus drie cent voor de ouders en drie cent voor de ge- gemeente, indien dat tenminste mogelijk zou zijn. Negen inzenders gaven te ken nen, dat zij de schoolmelk-regeling zó belangrijk achten, dat zij bereid zijn de ontbrekende 6 cent per liter zelf bij te passen. Twee formulieren waren ongel- VOETGANGER: 1. Sta stil voor u het trottoir verlaat; kijk naar links, naar rechts en nog eens naar links. Kijk niet alleen naar het voertuig maar ook naar de bestuurder. Ziet hij u? 2. Blijf uitkijken tijdens het oversteken. Steek nooit aarzelend over. Wees duidelijk. 3. Loop nooit zomaar de zebra op; het rijverkeer kan niet plotseling stilstaan. Geef de bestuurder de kans u te laten voorgaan. 4. Bij glad en nat wegdek heeft een voertuig een langere remafstand nodig. Bij duisternis en slecht weer ziet men u later. 5. Steek zo mogelijk in groepjes over, houd rechts op de zebra en help kinderen en bejaarden. BESTUURDER: 1. Nader een zebra altijd met een matige snelheid. U kunt er voet gangers verwachten. Rijd nooit intimiderend. 2. Rijd nooit een zebra op wanneer u hem niet kunt overzien. Passeer een ander voertuig nooit bij de zebra. 3. Let bij links en rechts afslaan niet alleen op het rijverkeer, maar Jongens, wat zijn jullie een sti mulans voor ons! Het is voor ons spelers een prettige gewaarwor ding te merken, dat niet alleen grote clubs zich tijdens een wed strijd, gesteund weten door een grote, enthousiaste supfcorters- schare. Het zou dan ook bijzonder jam mer zijn als van gemeentewege de ze onschuldige sportiviteitsuiting in de kiem werd gesmoord. Te weten, dat jullie medeleven uiting te ge ven aan het verlangen, dat WSE naar het hoogst bereikbare in de sport streeft, getuigt van een spor tief gezonde geest. Dat bovendien het sportterrein hiervoor de aangewezen plaats is, moge een ieder duidelijk zijn. Dus jongens laat merken dat je er bent, en tot zondag bij Waddinx- veen-WSE. Aanvoerder WSE, Kleikade 5. De laatste expositie in het zaaltje van het Kunstcentrum aan de Kerk weg is geheel gewijd aan Waddinxveens werk. Har Sanders heeft hier een aantal tekeningen en schilderijen opgehangen, die allerlei bekende plekjes in en rond Waddinxveen in beeld brengen. Dinsdag j.l. is deze expositie door de burgemeester geopend. In zijn welkomstwoord ging de voorzitter van de Waddinxveense Kunststichting, de heer H. M. v. d. Dool uitvoerig in op de geschiede nis van deze stichting, die aanvan kelijk is opgezet door de heer J. van Veen, eigenaar van het gebouw waarin ook de kunstwinkel van mej. Havenaar was gevestigd. Nu het pand zal worden verkocht, kijkt de kunststichting uit naar een an der expositieruimte. De heer V. d. Dool bracht dank aan de mensen, die in het oude zaaltje zo hard voor de stichting hebben gewerkt. In de eerste plaats Mieke Havenaar, die wegens haar huwelijk, Waddinxveen als woon plaats gaat verlaten en zich in Gouda heeft gevestigd. „Mieke heeft altijd klaargestaan, heeft geholpen met inrichting, heeft de boel schoongehouden en bij de openstelling van tentoonstellingen steevast voor thee gezorgd. Ook als secretaresse van de Kunststichting heeft zij vaak veel (en ondankbaar) werk verricht, waarvoor het be stuur van de Kunststichting haar zeer dankbaar is,” aldus de heer Van den Dool. Namens de vrienden van de Kunststichting bood de heer V. d. Dool mej. Havenaar een keuken weegschaal aan. Een woord van dank kreeg ook de heer J. van Veen, die indertijd het zaaltje in richtte en aan de Kunststichting ter beschikking stelde. „De Kunststich ting heeft in deze zaal mooi werk verricht,” aldus de voorzitter. „Veel jonge kunstenaars hebben hier een eerste expositie kunnen houden, en omgekeerd zijn veel jongeren door de stichting tot de kunst gebracht. De burgemeester richtte zich in zijn openingswoord voornamelijk tot de Waddinxveense tekenaar en schilder Har Sanders, „de enige echte kunstenaar in Waddinxveen”, zoals hij opmerkte. Hij wenste het bestuur toe, dat binnenkort een grotere en ruimere expositieruimte kan worden gevonden, omdat vol gens hem dit zaaltje voor het snel uitgroeiende werk van de Kunst stichting toch veel te klein was geworden. FO Enkele van de zesentwintig 1 deelnemers aan de PAC-rit, 1 die van heinde en verre naar T Waddinxveen kwamen, om f hun troetelkinderen hier te i vertonen. Het café-restaurant ’De Unie’ aan de Kerkweg is uitgebreid en ver nieuwd. De hal van deze zaak is nu bij het café-restaurant getrokken, zodat een aanzienlijk grotere ruim te is ontstaan. Ook de vergaderzaal kan door de nieuwe harmonica- deuren in te klappen bij de zaak worden getrokken, wat nog meer mogelijkheden biedt voor diners en lunches. De serre is eveneens bij de zaak getrokken. Deze zal nog van een wegneembare scheidingswand worden voorzien. Voorts is de nu wel zeer riante ruimte gemoderniseerd met nieuwe houten wanden, een nieuw plafond en nieuwe verlichting. De glas-in- lood ramen zijn verdwenen en zijn vervangen door helder vensterglas. De heer S. Versloot, eigenaar van ’De Unie’ heeft een heteluchtver- warming laten aanbrengen, die bovendien ’s zomers voor koele lucht kan zorgen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 3