en Op 23 november: Sint maakt grote rijtoer door heel Waddinxveen Bfonchiletten Bochtafsnijding en wegverlegging kosten meer dan een miljoen gulden Normalisatie Gouwe nu begonnen RUROL VAN EEUWEN V nieuwsblad Onafhankelijk Groot werk I Huidverzorging vergt 1% jaar Door uitgekiende planning zal doorvaarbreedte van de Gouwe tijdens de werkzaamheden gelijk blijven en scheepvaart niet belemmeren VERSCHIJNT ELKE DONDERDAG Planning Be Fair en WSE bouwen samen twee clubgebouwen Zachte grond F aarbreedte Arobé-hout Sloop begonnen Sprookjes-praalwagens rijden mee in indrukwekkende optocht door ’t hele dorp Nieuw en breed stuk van omgelegde Wilhelminakade heft moeilijkheden voor zwaar vrachtverkeer op DONDERDAG 31 OKTOBER 1963 I l I zacht-zuiver-gezond Puistjes drogen in met Purolpoeder I l| Hoestdrank in tabletvorm.95ct laegeroefening I Zelf tekenen Degeroefening II Ambulance nodig Weekblad voor Waddinxveen I 19e JAARGANG - Nr. 956 I ongehinderd door- I de I Advertenties: Drukkerij Veldwijk, Oranje- laan 9, tel. 2238. Inzenden van advertenties tot dinsdag 12 uur. Redaktie: Vijver laan 7, tel. 2827 Bijdragen voor de redaktie tot dinsdag 20 uur. Duidelijk is aan de uitgezette paaltjes te zien, hoe de Wilhelmina- kade weldra zal lopen. De panden op de achtergrond zullen moeten verdwijnen, of zijn reeds gesloopt, wanneer dit nummer uitkomt. De in de loop van de Gouwe uitstekende punt, die de scheepvaart nogal last veroorzaakt, zal worden weggebaggerd. De totaal nieuwe Wilhelminakade zal hier dezelfde breedte krijgen als de Zuidkade, waardoor de moeilijkheden voor het zware vrachtverkeer definitief uit de wereld zullen zijn. Het gehele werk, dus ook het omleggen van de Wilhelminakade, staat onder directie van de Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland, afdeling Waterbouwkundige Werken. (foto Sjaak Noteboom) il 1 I vaartverkeer gang vinden. Dat deze omvangrijke werk zaamheden veel kapitaal eisen is wel duidelijk. De aannemings- som voor het gehele werk be draagt 684.700,00. De totale kosten echter waarbij inbegrepen de aankoop van grond en gebou wen en het beschikbaar stellen van materialen door de Provin ciale Waterstaat, zullen meer dan één miljoen gulden vergen. Het werk aan de oevers van de Gouwe kan in twee delen worden gesplitst: de werkzaamheden aan de oostkant van de Gouwe en het werk aan de westkant. Op een ge geven ogenblik zal men aan twee kanten tegelijk bezig zijn, waarbij de planning zó is opgezet, dat de schepen altijd een maximale door- vaarbreedte kunnen behouden. Gezien van de kant van de rijks- brug af, bestaat het werk aan de oostelijke oever van de Gouwe achtereenvolgens uit het vervaar digen van een nieuwe beschoeiing ter lengte van ongeveer honderd vijftig meter, langs het rechte deel Naar wij vernemen hebben de beide Waddinxveense sportvereni gingen Be Fair en W.S.E. besloten, gezamenlijk twee clubgebouwen te bouwen. Deze zullen komen te staan bij de sportvelden in de Putte- polder en in het Warnaarplantsoen. Nadere details waren bij het af sluiten van dit nummer nog niet bekend. Wel weten de besturen van beide sportverenigingen al, dat de clubgebouwen zullen bestaan uit een aantal kleedkamers voor spelers en een ruime cantine. van de Gouwe. Hierna komt een gedeelte, waarbij een groot stuk land moet worden weggebaggerd. Dit is de opvallende uitstekende punt in de rivier, die voor de schip pers, varende in de richting van de rijksbrug, nogal last veroorzaakt. Deze gehele landtong, ter lengte van twee honderd meter, en met een grootste breedte van twintig meter, zal worden weggebaggerd. De grond wordt afgevoerd, en zal door de Provinciale Waterstaat weer worden benut bij de demping van de Kromme Gouwe. opnieuw wordt bekeken. Ons lijkt de tijd nu wel rijp voor een eigen ambulancewagen in ons dorp, waar mee wellicht ooit eens mensen levens kunnen worden gered. Voor al Uw feestjes SLIJTERIJ EN WIJNHANDEL ZUIDKADE 3 TELEFOON 2105 Aan de vooravond van de schrik barende legeroefening in ons dorp heeft het gemeentebestuur een persconferentie gehouden, waarbij de redaktie van het Weekblad be wust niet werd uitgenodigd. Gelukkig hadden wij reeds eerder een uitvoerig onderhoud gehad met de leger-autoriteiten, zodat onze lezers in de krant van vorige week donderdag behoorlijk konden wor den ingelicht over de op handen zijnde nachtelijke oefening. Dit veelomvattende werk, dat pas over anderhalf jaar gereed zal zijn, wordt uitgevoerd door de N.V. Aannemersbedrijf v.h. Van Dongen en Van Hoven te Dordrecht. Het werk staat onder directie van de Provinciale Waterstaat van Zuid- Holland, afdeling Waterbouwkun dige Werken. De heer J. Kamstra, bouwkundige bij de Provinciale Waterstaat te Gouda, heeft de da gelijkse leiding. Abonnement: 1,35 per kwartaal bij voor uitbetaling. Advertentietarief: 0,10 per mm regel. Tarieven bij contract en voor tekst advertenties op aanvraag. Postgiro: 47062 ten name van Drukkerij Veldwijk. Bank: Coöp. Raiffaisenbank te Waddinxveen. Ook het werk aan de (gemeen telijke) Wilhelminakade zal onder directie van de Provinciale Water staat worden uitgevoerd, door de N.V. Van Dongen en Van Hoven. Onder het wegdek zullen hoogoven- slakken worden aangebracht, waar door men in de hier wel zeer slech te, sponsachtige zachte bodem een goede ondergrond hoopt te ver krijgen. Als bijkomend werk, zal ook een deel van de Alpher Wetering moe ten worden omgelegd. Aangezien de schepen zo min mo gelijk hinder van deze bochtafsnij ding mogen ondervinden, is het werk zó ingedeeld, dat altijd over een maximale vaarbreedte kan woraen beschikt. Men begint met het omleggen van de Wilhelminakade, waarin is begrepen het graven van het nieu we gedeelte van de Alpher Wete ring. Daarna begint men de werkzaam heden aan de oostelijke oever. Tegelijkertijd vangt het wegbag geren van grond aan de westelijke oever aan, zodat de Gouwe zich geleidelijk op dit punt iets in oos telijke richting verplaatst Zodoende blijft de doorvaart- breedte gelijk, en kan het scheep- Hoewel wij, met vele van onze lezers, er ernstig bezwaar tegen hebben, dat de gemeente werk zaamheden uitvoert, die ook door particulieren kunnen worden ge daan (o.a, het kweken van bloemen en planten) lijkt ons het instellen van een gemeentelijk tekenbureau toch wel aanvaardbaar. Nadat wij ons oor hier en daar te luisteren hadden gelegd, bleek wel, dat de particuliere bureaus absoluut vol werk zitten. De vraag blijft natuurlijk wel: wat gebeurt er met het kantoor van 30.000 en met de tekenaars, wan neer het plan Groenswaard bouw rijp is? Zaterdag 23 november zal Sint Nicolaas zijn intocht in Waddinx veen maken, gevolgd door een uit gebreide rijtoer door het dorp, zo wel door het centrum, de Sniep, als de Oranjewijk. Hoe de Sint zal arriveren is nog niet bekend. Eerst zou dat op de traditionele manier per boot ge schieden, maar de heren, die de komst van de goedheiligman in Waddinxveen organiseren, zijn daar op dit moment nog niet zeker van. Vast staat, dat Sint Nicolaas on geveer ter hoogte van de N.V. Kempkes zal arriveren aan de Zuid kade. Hij zal, met zijn pieten, wor den welkom geheten door de bur gemeester, en door een ere-comité van een groep jongens. De triomfantelijke rijtoer, die door heel Waddinxveen voert, zal waarschijnlijk wel de meest indruk wekkende worden, die wij ooit in Waddinxveen te zien hebben ge kregen. Maar liefst vijf praalwagens zul- Ook langs de nieuwe oever, die hier na het wegbaggeren van de grond ontstaat, zal een nieuwe be schoeiing worden gemaakt, even als het rechte stuk van azobé-hout. Kijkend in de richting van Wad dinxveen, zal de hierop aansluiten de bocht in de Gouwe over een lengte van honderd en elf meter worden gedempt en een betonnen beschoeiing krijgen. De Henegouwerweg blijft voor lopig nog het oude tracé volgen, maar zal later, als de „zetting” van het dempmateriaal eenmaal is af gelopen, worden verlegd op het nieuwe stuk oever, en dus weer langs het water lopen. De bocht, die het dichtst bij de De zwaarste aanvallen tijdens deze legeroefening vonden plaats tussen half vier en half zes in de nacht. Kinderen werden huilend wakker en waren ontroostbaar, want de mitrailleurs bleven maar doorratelen. Wanneer deze oefeningen nu absoluut in Waddinxveen moeten plaats vinden en wanneer de Raad het met het houden van die oefe ningen binnen onze bebouwde kom eens is, waarom die zware aanval len dan niet vroeger in de avond? Dat gebeurde vorig jaar toch ook? j van verlenging al te zien aan de u..- gezette paaltjes. Hieraan is ook duidelijk te zien, waarom de pan den moesten verdwijnen. Op de westelijke oever is het werk vorige week begonnen. Op de plaats, waar nu het oude boere- huisje is gesloopt, zal eerlang dus het water van de Gouwe voorbij- stromen. De andere te slopen panden moesten plaats maken voor de Wil helminakade, die hier uiteraard eveneens anders is getraceerd. Het gevaarlijke smalle gedeelte - dus het begin van de Wilhelminakade - zal voorgoed tot het verleden be horen, en de Wilhelminakade zal over dezelfde breedte als de Zuid kade worden doorgetrokken, met nog maar een flauwe bocht er in. Op de foto, die wij hierbij af drukken, is het verloop van de rijksbrug ligt, dus nog steeds aan de oostelijke kant, zal behouden blijven, om de schepen hier gele genheid te geven, te „zwaaien”, d.w.z. om te keren. Nog ter gelegenheid van de herdenking van 150 jaar Ko ninkrijk is vorige week in de Oranjewijk een „vrijheids boom” geplant. Onze voor de ze gelegenheid wel uitgeno digde fotograaf maakte deze opname, op het moment dat de laatste scheppen grond in het plantgat werden gegooid. (foto Sjaak Noteboom) Wie ons Weekblad er op na slaat, bemerkt dat het .aantal verkeers ongelukken regelmatig stijgt. Bijna iedere week komt het voor, dat ge wonden naar een van de Goudse ziekenhuizen moeten worden over gebracht. Het ernstige ongeluk bij de Ne derlandse Kabelfabriek - waarbij een jongeman werd klemgereden tussen een vrachtauto en een muur - is voor ons echter aanleiding, ons weer eens af te vragen, of Wad dinxveen zo langzamerhand toch niet aan een eigen ambulance wagen toe is. De bedrijfsleider van de Kabel fabriek vertelde ons, dat de ambu lance uit Gouda reeds na twintig minuten op de plaats van het onge luk aanwezig was. „Ik stond ver baasd, dat het zó snel kon,” aldus deze zegsman. Toch zou een eigen Waddinxveense ambulance sneller ter plaatse zijn geweest, menen wij. Enkele jaren geleden onderzocht een commissie van artsen al eens de mogelijkheden voor een eigen ziekenauto in Waddinxveen. Men concludeerde toen, dat het nog niet noodzakelijk was. Maar door het groeiende verkeer en de uitbreidende industrie is he laas het aantal ongelukken nadien niet onaanzienlijk gestegen. Het lijkt ons dan ook dringend noodzakelijk, dat de zaak weer eens len in de feestelijke stoet meerij den. Iedere praalwagen brengt een sprookje in beeld. Verder zullen de jongere leden van de rijvereniging „De Gouwe Ruiters” op pony’s aan de rit deel nemen. Het ziet er nu reeds naar uit, dat behalve de praalwagens, die een sprookje voorstellen, ook enkele grote middenstandsbedrijven in Waddinxveen vooreen eigen praal wagen zullen zorgen. Natuurlijk zijn ook onze beide muziekkorpsen, Concordia en Voor waarts weer van de partij. Boven dien zal nog een groot muziekkorps van elders worden aangetrokken. Als extra attractie is er aan de intocht van Sint Nicolaas ditmaal een wedstrijd voor de jeugd ver bonden. De kinderen kunnen raden, welke sprookjes de verschillende praalwagens voorstellen. De organisatie van de Sint Nico- laas-intocht is nog druk bezig na dere details te regelen, zo verna men wij. Als onderdeel van de normalisatie van de Gouwe is vorige week de eerste hand gelegd aan het afsnijden van de vrij scherpe bocht in de Gouwe, ter hoogte van de Zuidelijke Dwarsweg. De Zuidkade gaat hier over in de Wilhelminakade, en deze laatste zal door de bochtafsnijding eveneens kunnen worden omgelegd. Hiertoe moeten een aantal panden worden gesloopt, o.a. de oude fabriek van Radder een metaalwarenbedrijf enkele woningen en een boer derij. Over een afstand van meer dan vijfhonderd meter krijgt de Gouwe hier een nieuwe beschoeiing. De werkzaamheden strekken zich ook uit aan de overkant van het water, dus langs de Henegouwerweg. Ook hier zal een nieuwe beschoeiing worden aangebracht en zal een hoeveelheid grond worden weggebaggerd, waardoor de schepen dit punt gemakkelijker kunnen passeren. te* verhoogt de vrijheid van uw vrije tijd

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 1