Amerikaanse biologe Carson stelt: meent prof. Jac. P. Tliij sse IS EEN FOTO Mensheid is bezig zichzelf langzaam te vergiftigen faxt - varia Weekagenda I i f 'r. „Vlucht uit de Randstad Chemische middelen in DF KERKEN NODIGEN De Paddestoel kreeg goedkeuring GARAGE GEHEEL AFGEBRAND Spit, Spierpijn en reumatische pijnen wrjjft U eveneens weg met Geref. Kerk beroept tweede predikant Bij de Gereformeerde Kerk alhier is als tweede predikant beroepen ds. J. van Drie te ’s-Gravenmoer. Hij is 31 jaar oud. Op bedoelde predikant werden tegelijk beroepen uitgebracht door de Kerken van Oost en West Souburg, Maassluis en Leidschendam. Foto Sjaak Noteboom MESTSTOFFEN UIT ZEEWATER Verkoopmiddag van bejaardenclubs F .O.-blij om vangrails E.H.B.O. hield jubi- leumwedstrijden COMPUTERS KUNNEN LEZEN Schrikbeeld van overbevolking BURGERLIJKE STAID J Ruimte-motortje in scheerapparaat landbouw vol gevaar DAMF»O Sint Nicolaas kado Het Kinder foto’s Portret foto’s Groeps foto’s enz. Goutudo-onderzoek Immuun Kringloop Erkend planoloog In ‘t hele land WEEKBLAD VOOR WADDINiVEEN - DONDERDAG 14 NOV. 1963 V En voor goede i 1'1 is het adres PAGINA 3 i (foto Sjaak Noteboom) I rassen. Kerkweg 143 magnesium- dat uit zee- De Speeltuinvereniging „De Pad destoel” heeft per 29 oktober 1:1. de Koninklijke Goedkeuring verkre gen op de statuten. Het bestuur hoopt nog dit jaar te beginnen met de bouw van een clubhuis. i Een felle, uitslaande brand in de autoreparatieinrichting van de heer M. Slooten, aan de Zuidkade, heeft vorige week donderdag deze zaak vrijwel geheel in de as gelegd. De brandweer, die het vuur met twee spuiten aanpakte, kon niet verhoe den, dat de garage geheel af brandde. Aan het röntgen-onderzoek in het Groene Kruis-gebouw werd deelge nomen door 5770 inwoners. Het aantal personen dat niet aan deze doorlichting heeft deelgenomen be draagt 2846. zondag 17 november 1963 Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uur: ds. Joh. Verwelius N.m. 6.30 uur: ds. A. Vroegindewey van Veenendaal Hervormd Wijkgebouw, Esdoornlaan V.m. 9.30 uur: ds. G. Biesbroek van Vlaardingen N.m. 6.30 uur: Cand. K. Pot van Nieuwerkerk a.d. IJssel N. Herv. Kring „Wet en Evangelie”. V.m. 9.30 uur: ds. E. H. Kalkman N.m. 7.00 uur: ds. E. H. Kalkman Gereformeerde Kerk. V.m. 9.00 en 10.30 uur: ds. J. Snoey N.m. ds. A. C. Hofland van Rotterdam-Charlois Remonstrantse Kerk. V.m. 10 uur: ds. J. G. Paardekooper Christ Afgescheiden Gemeente. V.m. 9.30 en nam. 5 uur: ds. A. P. Verloop Woensdag, nam. 7 uur: ds. A. P. Verloop KERKDIENSTEN R.K. KERK Parochie St. Victor, Zuidkade. Pastoor: B. Emmelkamp, telef. 2452 Missen: ’s zondags 7 uur Vroegmis; 8.30 uur Hoogmis; 11 uur Late Mis; ’s avonds 7 uur Lof; 17.30 uur Mis in de rk-school, Kon. Wilhehninapl. Door de week ’s morgens 7 en 8 u;; Elke eerste vrijdag van de maand Telefoon 2477 Waddinxveen Onderzoekers in Amerika zijn van mening dat binnen korte tijd kunstmest uit zeewater zal kunnen worden gewonnen. Behalve kunst mest komt er ook prima water ter beschikking. De produktiekosten van het water zouden ongeveer een gulden per duizend liter zijn waar bij de opbrengst van de gewonnen kunstmest nog weer kan worden afgetrokken. Een bestanddeel ammonium fosfaat water kan worden genomen is een waardevolle, zeer langzaam wer kende meststof. Deze meststof is reeds in de handel. Verder komen nog verschillende waardevolle pro- dukten vrij die van belang zijn voor de chemische industrie zoals kali, chloor, soda en melaten. De bus naar ’t Noorden voor de wedstrijd NSV-WSE vertrekt zon dagmiddag om 1.30 uur vanaf hotel de Unie. Opgeven bij het bestuur. Donderdag 21 november a.s. is er weer een WSE-contactavond in het Verenigingsgebouw, Burgem. Trooststraat 4. WSE zal zondag a.s. tegen NSV in de volgende samenstelling uit komen: doel: C. Plomp; achter:C. Jacobi, L. v. d. Oudenrijn; midden: C. Verwoerd, F. Jacobi, J. v.d. Lans; voor: B. v. d. Sluis, T. Geers, J. Steenland, L. Tange, A. v.d. Starre. Het is de eerste grote brand, die deze winter in Waddinxveen een massa publiek aantrok. Aan de overkant van het water stonden honderden automobilisten toe te zien, hoe het vuur korte metten maakte met het autobedrijf, dat vlak naast de woning van de heer Verboom is gelegen. Dit huis liep slechts enkele gebroken ruiten op, veroorzaakt door een ontploffing, die ook het begin van de brand was. Door de vele brandbare stoffen, die in de werkplaats waren opge slagen, o.a. vele bussen spuitlak en verdunningsvloeistof, stond het be drijf meteen al in lichterlaaie. De brandweer, die het vuur met zeven stralen te lijf ging, kon gelukkig voorkomen, dat de vlammen naar de naburige percelen oversloeg. De woning en de werkplaats van de heer Slooten zouden binnen afzien bare tijd worden afgebroken. De werkplaats was verzekerd tegen brand en werd onlangs nog door de verzekering opnieuw getaxeerd. Tijdens de brand werd het ver keer op de Zuidkade volledig stil gezet. DE ZONDAGSDIENST zal worden waargenomen door dokter J. W. H. Helleman, Kerkweg 222, telef. 2979. 8 uur avondmis; Jehova’s Getuigen, Kerkweg 66. donderdag 19.30 uur Bedieningsschool 20.30 uur Dienstvergadering zondag 18.30 uur Wachttorenstudie Het einde van de vergiffen is voorlopig nog lang niet in zicht. Steeds nieuwe, sterkere middelen worden gevonden en toegepast. Dit komt ook al doordat de insekten zich op een wonderlijke manier te- Graantje meepikken Dit is een voorbeeld van de eerste wankele stappen, die de ruimtevaart doet om het leven op dit onder maanse wat te veraangenamen. Die eerste stap is gezet in de badkamer. Evenwel achten wij het geenszins onmogelijk, dat wij hier in Neder land in de toekomst meer ’graantjes zullen meepikken’ van de resulta ten, die de ruimtevaart-techniek oplevert. Toch verzamelt de mens via een sluipende kringloop steeds meer vergiffen in zich. Via melk, boter, honing, groente en fruit, maar ook via drinkwater en zelfs vissen. De middelen uit de DDT-groep hopen zich ook op in organen onder de grond, in insekten en andere kleine levende wezens. De (vergiftigde) insekten worden gegeten door klei ne vogels, die dan snel ziek worden. In gebieden, waar chemische mid delen gebruikt zijn tegen schade lijke insekten en onkruid is een grote sterfte geconstateerd onder vogels en zelfs onder katten en vossen, die de zieke vogels eten. De middelen, welke zijn .afgeleid uit de zenuwgassen, hopen zich niet in het lichaam op. Zij hebben echter weer het nadeel, dat zij on eindig veel giftiger zijn. In de stu die van Carson wordt het afschu welijke verhaal verteld over een Amerikaans scheikundige, die tij dens een proef een fractie van een gram parathion innam. Het gif werkte zo razendsnel, dat hij vol ledig was verlamd, vóórdat hij het tegengif, dat vlak voor hem op tafel stond, kon pakken. Hij stierf kort daarna. Op de boerderijen in de Amerikaanse staat California wordt overigens ieder seizoen genoeg pa rathion gebruikt om er de gehele mensheid vijf tot tien maal mee uit te roeien. Zaterdag 16 november: Puzzel-rit, De Gouwe-Rijders, om 13.45 uur, vanaf het Verenigingsgebouw, Stationsstraat. Maandag 18 november: Kienavond en prijsuitreiking van de club- kampioenschappen 1963, in hotel „de Unie”. Woensdag 20 november: Ouder avond Theo Thijssenschool, aan vang 8 uur n.m. Donderdag 21 november: Verkoop middag Bejaardensocieteit, in het Verenigingsgebouw aan de Sta tionsstraat, aanvang 2 uur. Hij heeft dus, wat erkende vak kennis betreft, recht van spreken. Zijn waarschuwing komt niet als een verrassing. Al dikwijls hebben Nederlandse deskundigen gewaar schuwd tegen te grote concentraties in de Randstad Holland, het gebied tussen Amsterdam, Utrecht, Rotter dam en Den Haag. Verwaarlozing van de provincies zou het gevolg kunnen zijn met het bizarre resul taat, dat Nederland slechts op één (Randstad)-been zou kunnen staan. Toch moedigt het planologisch be leid van de regering vestiging aan in de snelgroeiende randstad. Voor al grote bedrijven zouden hier hun thuishaven - en dan in de meest letterlijke zin moeten vinden. Voor de bedrijven is het wel aan trekkelijk zo dicht bij de zeehavens Rotterdam en Amsterdam te zitten. Maar voor de mensen, die er wer ken Op het ogenblik is de wo ningnood in het Westen groter en schrijnender dan in andere delen van ons land. Op het ogenblik. Maar hoe zal het zijn als in het jaar tweeduizend Nederland 20 mil joen inwoners zal hebben? „Het zou een schrikbeeld zijn als 19 miljoen daarvan in de Randstad Op donderdag 21 november .a.s. zal een grote verkoopmiddag wor den gehouden van de bejaarden club. De opbrengst van de verkoop dient om het werk van de bejaar den gedurende de wintermaanden doorgang te kunnen doen vinden. De middag zal om 2 uur worden geopend door de echtgenote van de burgemeester mevrouw J. van der Hooft-Lourens. Tevens zal dan de trekking plaats vinden van de ge houden grote verloting, ten behoeve van het werk voor de bejaarden. wordt af geremd,” aldus prof. Thijs- se. Hiervoor is een doelbewust pla nologisch beleid nodig. De gunstige ligging van de Randstad biedt na tuurlijk voordelen, waardoor die ontwikkeling nooit helemaal zal worden Lamgelegd, maar toch moe ten de industrieën, welke niet nood zakelijk aan zee zijn gebonden, zich elders in het land, bij voorkeur bij die toekomstige grote steden, vesti gen. Dit vereist grote voorzieningen. Nieuwe wegen, veel recreatieter rein, veel nieuwe huizen. De pro vincies zullen verder, steeds verder moeten groeien. Het vereist veel van de plaatselijke overheden, maar er is niet aan te ontkomen. Want waar blijft men met 20 miljoen inwoners? 19 miljoen van hen zul len in de steden onderdak moeten vinden, aldus prof. Thijsse. Zorg dus dat die steden er op voorbereid zijn, is zijn welgemeende raad. Briljante gedachte Wie bij Remington in Amerika op de briljante gedachte is gekomen om de scheer-troebelen van het mannelijk deel der mensheid te verlichten door dit Klein Duimpje uit Cape Canaveral in te bouwen in een scheerapparaat, weten wij niet. Een feit blijft evenwel, dat het er buitengewoon geschikt voor is. Dit motortje ontwikkelt - het vestzak-formaat in aanmerking genomen - reuzekracht, is bijna onverslijtbaar, heeft eeh aantal omwentelingen, dat dichter bij de 10.000 dan bij de 9.000 per minuut ligt, kan naar twee kanten draaien, geeft weinig geruis en bijna geen trillingen. „Is dat alles?” Als u een schroevedraaier neemt (meer is er niet voor nodig) en dit ruimte-motortje uit zijn .aardse scheerapparaat-omhulsel haalt zult U waarschijnlijk verbaasd zeggen: „Is dat nou alles?” Een technicus uit Cape Canaveral zou u antwoor den: „Inderdaad, dat is alles!” Maar hij zou dan verzwijgen hoeveel moeizame experimenten, geld en tijd er nodig zijn geweest om te komen tot deze krachtbron, welks kracht en betrouwbaarheid juist liggen in die tot het uiterste door gevoerde eenvoud en precisie. Wat volgens hem nodig is, zijn grote steden, verspreid over het gehele land .Eindhoven bijvoorbeeld dat gunstig ligt tussen Roergebied, de Randstad en de grote Vlaamse centra, zou samen met Helmond moeten uitgroeien tot een miljoe nenstad. Nog drie belangrijke ag glomeraties moeten in dit systeem uitgroeien tot steden met meer dan 700.000 inwoners, steden zo groot als het huidige Amsterdam, Rotter dam en Den Haag. Deze agglome raties zijn: de Rijn- en Waalstad (Arnhem-Nijmegen), de IJsselstad (Apeldoorn-Deventer-Zutphen) en de Twentse stad (Almelo-Enschede -Hengelo). Een groot aantal provin ciale kernen zal rond het jaar 2000 zo’n half miljoen inwoners tellen. Hierbij zijn Meppel (met Steen wijk, Emmen en Lelystad), Zwolle, Den Helder, Alkmaar en Hoorn, Middel- burg-Vlissingen-Goes en Temeuzen en in het zuiden Breda, Tilburg, Sittard (met Heerlen en Kerkrade), Roermond en Maastricht. „Eens en vooral blijft echter no dig, dat de groei van de Randstad Het hoofdbestuur van de Alge mene Verladers- en Eigen Vervoer ders Organisatie E.V.O, is zeer ver heugd over het snelle besluit van de minister van Verkeer en Water staat de middenbermbeveiliging krachtig aan te pakken (waardoor ook op het Waddinxveense deel van rijksweg 12, minder dramatische ongelukken zullen gebeuren. Red.) In een open brief wordt minister Aartsen dank gebracht met de vol gende woorden: „Het zal in onze parlementaire ge schiedenis zelden zijn voorgekomen dat een nieuwe bewindsman zo kórt na de aanvaarding van zijn ambt reeds tot een daad overgegaan is, waardoor hij blijvend op ons aller erkentelijkheid aanspraak kan ma ken en zichzelf een monument heeft gesticht. Aan regeringen wordt wel eens verweten dat het tegenwoordig ontbreekt aan regeerkracht, dat het regentenbloed niet meer aanwezig is. U heeft daarentegen, nauwelijks Uw portefeuille aanvaard hebben de, reeds blijk gegeven regeerder te zijn in de ware zin des woords.” Tijdens jubileumwedstrijden, die de Kon. Ned. Veren. E.H.B.O., afde ling, Gouda ter gelegenheid van haar gouden bestaan zaterdagmid dag in de Technische School te Gouda organiseerde, behaalde de ploeg van Verheul in box 2 een fraaie derde plaats met 327punten. Dit team werd op de voet gevolgd door de groep van Waddinxveen met 306 punten. Bij de leidersprij- zen kreeg Verheul de tweede en Waddinxveen de derde prijs toege kend, met respectievelijk 54 en 52 punten. Bij de groepen waren er in totaal 465 punten te behalen, voor de leiders 100 punten. Bij uitstek, is een goede foto, het geschenk waar mee U een ieder kunt ver gen een gebruikt gif immuun we ten te maken. Na enkele generaties kan dan een superras zijn ontstaan, dat tegen dit gif bestand is. Bij de mens is dit onmogelijk. De mens is als organisme te zwak om zich na enkel generaties immuun te maken. Moet nu het gebruik van de be strijdingsmiddelen, die ontegenzeg gelijk ook veel goed hebben gedaan, zo maar worden afgeschaft? Nie mand zal dat willen beweren. Ook Carson niet. Men pleit wel voor een veel zorgvuldiger toepassing en voor een veelvuldiger inschakeling van biologen. De bestrijding van insekten of onkruid is tot nu toe steeds overgelaten aan de chemici, die nieuwe preparaten moesten sa menstellen. Met zorgvuldiger studie door biologen zou men er, aldus Carson, in kunnen slagen met na tuurlijker middelen rampen te voorkomen. In Australië werd een schadelijke cactus uitgeroeid door de invoer van een Argentijnse mot, die alleen die cactus schaadt. In Curagao liet men een insektensoort uitsterven door grote hoeveelheden op te vangen en te steriliseren met röntgenstraling. Wellicht is op deze wijze zonder gevaar voor de mens heid hetzelfde of meer te bereiken. Er is tegenwoordig een groot aantal documenten, zoals bank- en girochèques, rekeningen van aller lei aard, machtigingen etc. - dat velen wat mysterieuze perforaties heeft bij een gedrukte tekst. Nu is het wel bekend, dat dit alles nodig is, omdat men steeds grotere mate ponskaartenmachines en elektroni sche rekenmachines inschakelt om de voortdurend groeiende stroom van dergelijke documenten admini stratief te kunnen verwerken. Veel al beschouwt men het als een on gemak, dat er geen leesbare cijfers en letters worden gebruikt. Dit was tot voor kort onmogelijk. De pons kaartenmachines en de computers vroegen om hun eigen schrift, om dat het normale schrift weer niet voor hen leesbaar was. Allerwege heeft men voor dit probleem een oplossing gezocht. Door uitgebreide research slaagden enkele ingenieurs er tenslotte in een systeem te ont wikkelen, waardoor de computers een schijnbaar normaal schrift le zen en de perforaties kunnen ver vallen. Dit systeem is de C.M.C. 7 (Cara- tère Magnétique Codé a 7 baton- nets) waarbij elke normale letter en elk normaal cijfer gevormd wordt door 7 zeer fijne verticale lijntjes. De gebruikte drukinkt is magnetiseerbaar. Voor het mense lijk oog zijn dit makkelijk leesbare, vrijwel gewone gedrukte letters en cijfers. Zonder dieper op de tech nische details in te gaan, kan wor den gezegd, dat deze schrijfwijze de oplossing betekent voor het hier boven gestelde probleem. Dit is ook de mening van het Centre National d’ Etudes Télécommunication dat van de Franse banken opdracht kreeg tot bestudering van de C.M.C. 7. Deze instelling keurde de C.M.C. 7 volledig goed. Bij de Franse bankinstellingen en in het Franse postchequeverkeer zal het nieuw ontwikkelde magnetiseerbare schrift spoedig ’in gebruik worden geno men. Wil Nederland ontkomen aan het schrikbeeld van een overbevolking, dan is er maar één oplossing: vlucht weg uit die drukke Randstad. In de provincies is plaats voor nieuwe grote steden. Alleen daar zal Nederland over zo’n dertig tot veertig jaren de twintig miljoen Nederlanders kunnen herbergen. Deze raad geeft prof. Jac. F. Thijsse in een recente publicatie van de Vereniging voor Demografie. Prof. Jac. P. Thijsse is een planoloog van wereldfaam. Sinds 1946 is hij leider geweest van het Centraal Plano logisch Bureau. Op het ogenblik werkt hij bij het Institute of Social Studies in Den Haag, waar studenten uit vooral de jonge Afrikaanse landen leren hoe een staat bestuurd en geleid moet worden. Prof. Thijsse vertrekt binnenkort naar San Francisco om daar met Amerikaanse, Engelse en Zweedse planologen de toekomst van miljoenensteden en de problemen van de bevolkingsspreiding te bespreken. zouden moeten leven”, zegt prof. Thijsse. week van 5 t/m 11 november 1963 Geboren: Theodorus Antonius Martinus, z.v. A. P. Steenland en E. M. Borst; Maria Johanna, d.v. R. van Tilburg en J. A. M. van der Krans; Elbert Jacob, z.v. B. Tukker en J. Engels; Catharina Thona, d.v. A. N. Wort man en E. A. van Loon; Hendrikus Johannes Adrianus Tho mas, z.v. B. van Rijn en C. J. Pan- nebakker; Pieter Adriaan, z.v. P. A. Konijn en H. Molenaar; Martinus, z.v. P. Hoogendoom en T. Verberk; Johannes Frederik, z.v. M. Verver en W. F. Dreef; Mariska, d.v, G. Gelderblom en G. A. Schering; Petronella Henriëtte, d.v. A. Pit en R. Mendel; Humphrey Martin, z.v. M. H. Klatt en R. A. Cowan. Ondertrouwd: M. Hoogenboom en A. C. de Bruin Gehuwd: geen. Overleden: geen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: step; wit kinderbeursje; zwarte dameshandschoen; groene kinderwant; 4 pannesponsen; brui ne kinderportemonnaie; bruine por- temonnaie met inhoud. Verloren: reservewiel van auto; zwart herenrijwiel; wit kinder- schoentje; gele handschoen; step; plastic regenjas; step. De miljoenen-verslindende onder zoekingen, die aan de vluchten der Amerikaanse ruimtevaarders voor afgaan, hebben een welkom neven resultaat opgeleverd: Een nietig motortje oorspronkelijk bestemd voor het instrumentarium in de neuskegel van een raket - doch nu ingebouwd in een scheerapparaat. „Een tragedie, oneindig veel erger dan het Softenon-drama, dreigt, als wij niet op onze tellen passen.” Dit verklaarde onlangs dr. W. H. Thorpe, een geleerde van de vermaarde universiteit van Cambridge over de toe passing van chemische middelen in de landbouw. De Britse geleerde zei dit naar aanleiding van een studie van de Amerikaanse biologe Rachel Carson, die na jaren studie tot de slotsom is gekomen, dat de mensheid zich langzaam aan het vergiftigen is. De gevolgen van het misbruik van chemische bestrijdingsmiddelen kunnen, aldus Rachel Carson, even ont stellend zijn als de besmetting van de atmosfeer met radio-actieve deeltjes. De chemische middelen worden al twintig jaren overal ter wereld op grote schaal gebruikt, maar de mogelijke gevaren daarvan zijn nog lang niet voldoende onderzocht. De insektendodende middelen kunnen worden verdeeld in twee groepen: de DDT-groep en de mid delen, welke zijn afgeleid van de in oorlog ontwikkelde zenuwgassen. De DDT-groep heeft de - veront rustende - eigenschap zich in het lichaam van de mens op te hopen, bij voorkeur in de vetrijke delen, zoals nieren, bijnieren, lever en ze nuwgestel. Volgens Carson hebben de bewoners van Zuid-Engeland gemiddeld 1/20 gram DDT of een daaraan verwante chemische sa menstelling in hun lichaam. Bewo ners van de Amerikaanse staten Georgia en Washington hebben al vijfmaal deze hoeveelheid in hun lichaam verzameld. Geen geleerde weet nog waar de schadelijke grens ligt. ZLlsltAVit (affie.ve kooldragées) dij maag-en ingewandsklachten.fi.25

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 3