t Laatvakmantboiit slachten HEDEN (donderdag) II Op bezoek bij de vrouw van de Duitse bondskanselier J. F. Hijkoop ging heen „Vox Jiibikins*’ zingt Vogels zijn nu reeds op uw hulp aangewezen DIERENBESCHERMING: o.l.v. Mar. Egbers in Bouw Protestants bejaardentehuis gaat nu beginnen ’’VOX JUBILANS” de Ned. Herv. Kerk te Waddinxveen wij zijn aló kaarójeó.... ■k Y W f I M.m.v. Jeugdkoor FEIKE ASMA (orgel) ”DE ZANGVOGELS” - J 1 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 19 DECEMBER 1963 PAGINA 4 V» Mevrouw Erhard doet zelj haar huishouden i' Aanvang 7.30 uur. Deuren open 7 uur. Toegang vrij. (Collecte) Programma gratis. Patiencen en reizen Economische problemen Verplichtingen STRAFBAAR TRANSPORT EEN VERZOEK 1 -- KERSTZnH6fiU0HD De bouw van het Waddinxveense bejaardentehuis, door onze bevol king met spanning verwacht, kan nu eindelijk beginnen. Dezer dagen ontving men de rijksgoedkeuring voor dit plan, dat al dateert van 1956. Aan de Prins Bernhardlaan is ongeveer 6000 m2 grond voor het Protestants Christelijk bejaarden tehuis gereserveerd. Wanneer de eerste paal voor de bouw zal wor den geslagen, is nog niet bekend. pijnlijk) van hand tot hand, waar tegen kan worden opgetreden. Dierenbescherming dringt er op aan, dat zij die de verantwoordelijk heid voor de verloting dragen, een bon aan winnaars verstrekken, waarop wordt vermeld, waar het gewonnen dier geslacht kan wor den afgehaald. Bij het winnen van een dier zal dan de verplichting moeten worden gesteld, dat de eige naar het door een bonafide poelier of op een abattoir laat slachten. Ook in dit nieuwe leven blijven er voor mevrouw Erhard de lange, eenzame avonden, waarin zij haar patiencen legt, omdat het wachten op haar man zo lang duurt. Het is begrijpelijk dat Ludwig Erhard, niet hét leven van een ambtenaar kan hebben, die precies om zo en zo laat thuis komt. Hij is dikwijls ’s avonds bezet en komt op onregel matige tijden thuis. „Patiencen kal meert je zenuwen en het is net .als of de tijd veel vlugger gaat,” ver trouwt mevrouw Erhard mij toe. Mijn gastvrouw vindt het heerlijk om met mij te praten over de rei zen die zij samen met haar man naar het buitenland heeft gemaakt. Het waren wel allemaal officiële staatsbezoeken, zoals die aan Abes- sinië, Egypte, Griekenland, Turkije, Sicilië en een „heerlijk bezoek aan Spanje,” zoals zij het zelf noemt. „Natuurlijk heb je bij zo’n offi cieel bezoek geen contact met de bevolking van het land, maar het is wel erg fijn, dat je natuurlijk het mooiste en meest interessante van zo’n land krijgt te zien, want daar word je speciaal heengebracht. Ik „professor dr. Erhard” staat er op een naambordje van een gewoon huis midden in een rij op de Venusberg, een landelijke buitenwijk van Bonn. Hier in een eenvoudig huis temidden van andere soortgelijke huizen, die hoofdzakelijk door ambtenaren, diplomaten en journalisten worden be woond, leeft de nieuwe bondskanselier van West-Duitsland. In een mooie, grote, lichte kamer, waarin de herfstzon vrij kan binnen komen door de grote deuren naar de waranda, ontmoet ik mevrouw Erhard. Aangezien dr. Konrad Adenauer weduwnaar was, toen hij zijn ambt aanvaardde, is mevrouw Erhard nu de eerste vrouw van een bondskanselier in Duitsland. De hele wereld wacht in spanning af, welke politiek Ludwig Erhard in de toekomst voor Duitsland zal gaan voeren en daarom vonden wij het wel leuk eens kennis te gaan maken met de vrouw die hem in het leven vergezeld en wij willen wel eens weten hoe Luise Erhard het vindt, dat haar echtgenoot deze hoge positie heeft aanvaard en wat zij zelf denkt van de positie die zij als zijn vrouw nu gaat innemen. Na de vrouw van de president van de Bondsrepubliek en de vrouw van de president van de Bondsdag bezet de vrouw van de Bondskanselier volgens het protocol de derde plaats, zo is het thans volgens de etikette. In de praktijk echter, is de kanselier de belangrijkste man in het land. „Wij praten graag samen over economische vraagstukken,” zegt onze gastvrouw, „want mijn man bespreekt graag met mij de proble men waarmee hij in zijn werk wordt geconfronteerd.” Menigeen zal even raar kijken bij deze uitlating, want wat weet een gewone huisvrouw tenslotte van de grote economische proble men. Maar bij Luise Erhard ligt dit wel iets anders. Na de eerste we reldoorlog bezocht zij namelijk de universiteit van Neurenberg, waar zij economie en sociologie studeerde. In deze oorlog had zij namelijk haar eerste echtgenoot verloren en sinds dien woonde zij met haar dochter tje uit dit huwelijk bij haar ouders in Fürth in Beieren. Bij de colleges die zij volgde, ontmoette zij regel matig Ludwig Erhard, die boven dien een broer was van haar beste vriendin. Na hun universitaire studie trouw den zij in 1923 en uit dit huwelijk werd nog een dochtertje geboren. Inmiddels zijn de Erhards de groot ouders van twee kleindochterj es en wel één van 8 en één van 10 jaar. Van het nieuwe leven dat haar als vrouw van de bondskanselier wacht, heeft mevrouw Erhard tot nu toe weinig bemerkt, „althans buiten de vele journalisten die mij bezoeken,” lacht zij met een knip oogje naar mij. Tot nu toe doet zij haar huishou den zelf. „Dat is namelijk iets dat ik graag zelf doe. Ik heb eigenlijk geen andere hobby, ik fotografeer niet, ik rijd geen auto of iets derge- lijks.” Voorlopig heeft zij nog vrije tijd om te lezen, iets dat onze gast vrouw graag doet. „Het liefst lees ik boeken van oudere schrijvers zoals: Gottfried Keller, Mörike, Stiffer.natuurlijk ook wel moder ne schrijvers, maar niet die hyper- modernen, die zijn mij te problema tisch en dikwijls ook te bar!” Dat neemt echter niet weg, dat zij kort geleden het boek van Joachim Fer- naus, „Rozen voor Apollo” las, dat de Griekse geschiedenis weergeeft in een soort journalistieke stijl. En dat boek vond zij toch wel bijzon der interessant. geloof nauwelijks dat wij in de toe komst nog zulke prachtige reizen zullen maken. Natuurlijk heeft mevrouw Erhard zich wel een bepaalde voorstelling gevormd met betrekking tot de vele representatieve en andere plichten die op haar schouders gaan druk ken nu haar echtgenoot dit hoge ambt heeft aanvaard. Wat de repre sentatie betreft is mevrouw Erhard van plan hieraan mee te werken slechts voor zover het beslist nood zakelijk is en wat de andere ver plichtingen betreft meent zij dat het er van afhangt of een en ander haar ligt en of zij er aan kan vol doen. merking zie ik duidelijk dat vooral dit laatste haar bittere ernst is. Me vrouw Erhad ziet in haar huidige positie een mogelijkheid om op so ciaal terrein actief te zijn. Ik kijk nog eens rond. Het is ge zellig in huize Erhard er hangt een prettige intieme sfeer in dit huis en het zijn al die kleine dingen die daaraan meewerken, zoals een boe ket prachtige bloemen in een mooie vaas, het schilderij van een oude meester aan de muur tegenover mij, de heerlijke door de herfstzon be schenen kamer. Hier is het goed, hiep kan men bijkomen van de slo pende vermoeienissen van de dag, hier kan men nieuwe kracht verza melen voor de volgende dag en zo moet ook echtgenoot Ludwig Erhard het voelen als hij thuiskomt. Het staat wel vast, dat zeker de vrouw van een hooggeplaatst ambtenaar een bijzonder belangrijke taak heeft. Zij kan haar man helpen en steunen doorhem een gezellig thuis te geven. En die kunst verstaat me vrouw Erhard heel goed! Zoals wij reeds meldden, geeft ’Vox Jubilans’, het wijd en zijd bekende Waddinxveense gemengde zangkoor, zijn Kerstconcert vanavond in de Hervormde Kerk bij de Hefbrug. De toegang voor dit concert is vrij. Aan deze avond werken mee: het Hervormd Jeugdkoor ’De Zangvogels’, de Rotterdamse bariton Henk Wage- naar en de organist Feike Asma. „Ik ben er van overtuigd, dat hoe raar het ook mag klinken, er nu voor mij een zeer geregeld leven begint, althans ik zal onder de nieuwe omstandigheden genood zaakt zijn steeds volgens het plan voor die dag te leven en te werken, gezien verschillende dingen die ik in verband met het ambt van mijn man moet doen. Ik zal er alleen voor moeten zorgen, dat ik ook voldoende rust krijg.” De eerste gasten die mevrouw Erhard moet ontvangen zijn de dames van het Corps Diplomatique, de vrouwen van de buitenlandse vertegenwoordigers in de Bondsre publiek en dan de vrouwen van de verschillende ministers. „Och, zegt ze lachend,” een bij eenkomst van dames is niet zo’n probleem. Als de ruimte onvoldoen de is, dan gaan we gewoon wat dichter bij elkaar zitten. Dat kan met de hooggeplaatste heren nu eenmaal niet.” Zij doelt hierbij op het nog niet opgeloste probleem van de woning voor de bondskanselier, want het staat vast, dat het lieve huis dat zij nu bewoont, over on voldoende ruimte beschikt voor der gelijke bijeenkomsten. „Overigens denk ik, dat ik een en ander wel naar eigen idee kan doen. Ik zal vrij zijn in de accep tatie van uitnodigingen en betrek kelijk vrij wat de indeling van mijn tijd betreft,” zegt ze peinzend. Mevrouw Erhard is lid van de Bond van academisch gevormde vrouwen en beschermvrouwe van het „Colloquium Humanum”, een vereniging, die de persoonlijke en algemene goede verstandhouding tussen mensen van verschillende nationaliteiten wil bevorderen. „En dan wil ik ook graag sociaal werk doen. Werken voor oude en arme mensen. Och er valt nog zo veel nood te lenigen.” Bij deze op- Vorige week heeft de heer J. F. Hijkoop afscheid genomen als be heerder van het plaatselijk bureau van de Hollandse Maatschappij voor Landbouw. In het wijkgebouw aan de Esdoornlaan organiseerden de drie landbouworganisaties, de CTB, de LTB en de Hollandse Maatschap pij een bijeenkomst, die door een groot aantal landbouwers en tuin ders werd bezocht. De voorzitter van de CBTB, de heer C. van der Sar, noemde de heer Hijkoop een man, die recht door zee ging. Drie-en-twintig jaar is de heer Hijkoop op landbouwge bied werkzaam geweest, beginnend als CCD-controleur. De scheidende functionaris werd onder meer toegesproken door ir. J. ter Hofstede, provinciaal voedsel- commissaris, de heer W. Verburg, namens de algemene inspectiedienst, de heer W. Jonge jan, voorzitter van de districtsraad van het landbouw schap, A. Burggraaf, opvolger van de heer Hijkoop, en vele anderen. Uit de vele toespraken kwam nog eens duidelijk naar voren, welk een plaats de vitale heer Hijkoop in onze Waddinxveense landbouwge- meenschap inneemt. Ook in vele landelijke organisaties bekleedde hij tal van functies. Zo is hij hoogheem raad van Schieland. Van 1949 tot en met 1953 maakte hij deel uit van de WD-fractie in de gemeenteraad. Telken jare bereiken de Nederlandsché Vereeniging tot Bescherming van Dieren uit alle delen van het land klachten, dat kleine dieren, als b.v. pluimvee en konijnen, op vaak afschuwelijke wijze worden gedood. Er zijn in ons land verschillende abattoirs, waar men voor zeer geringe prijs de dieren kan laten slachten; het vlees wordt dan ook nog door deskundigen gekeurd. Men kan zich voor het slachten van dieren ook tot bonafide poeliers wenden. De dierenbescherming wijst er voorts op, dat o.m. het ophangen van konijnen en het levend pluk ken van kippen en dergelijke voor de wet strafbaar is en dat meer dan anders - en wel in verband met de zeep vele klachten die haar berei ken - door de inspecteurs der Ne- derlandsche Vereeniging, die over het gehele land hun standplaats hebben, nauwkeurig zal worden toegezien. De politie is ten opzichte van dit toezicht haar sterke bond genoot. Deze laatste mededeling wil niet in de eerste plaats een dreigement zijn; Dierenbescherming rekent im mers op de goodwill van ieder wel denkend mens. Evenwel in gevallen waarbij dui delijk opzettelijke wreedheid of niet te verontschuldigen ondoordacht- zaamheid blijkt, zal zeer zeker wor den opgetreden. Wenken voor pijnloos doden van kleine huisdieren formuleert de Nederlandsche Vereeniging tot Be scherming van Dieren als volgt: Gevogelte moet men ongebonden in een net met een vaste bodem vervoeren en vissen in water. Is dit laatste niet mogelijk, dan late men ze door de verkoper op de boven aangewezen wijze bewuste loos maken en uitbloeden. Het bewaren van kreeften in winkels en restaurants met dicht gebonden scharen is voor die dieren een kwelling. Is het nodig ze levend te bewaren, dan doe men dit in ijs. Het komt voor, dat levende die ren voor de consumptie worden verloot. Ze worden dan soms weken van te voren in etalages van win kels geplaatst ,als lokmiddel voor het kopen van loten. Wat bazars en tentoonstellingen aangaat: de levende dieren behoren niet als ’lokmiddel’ daar aanwezig te zijn. Bovendien: gewonnen die ren gaan vaak ondeskundig (dus Daar de vorst het water op de meeste plaatsen al tot een ijsvlakte heeft gemaakt, verkeren de watervogels weer in een positie, die ze helemaal van de mens afhankelijk maakt. In de wakken zitten weer vele tientallen watervogels rustig te wachten tot wij merisen met oud brood langs komen, waarmee ze weer even geholpen zijn. Als het ook nog gaat sneeuwen, raken ook de andere vogels hun mogelijkheden voor het zoeken van voedsel (toch al mini maal door de hardgevroren grond) helemaal kwijt. U zult de schooljongens, die regelmatig om brood langs de deuren gaan, dan toch niet met lege handen wegsturen? NA ■'Si wCtV '"•'T 2 - 2*

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 4