DE KERKEN NODIGEN GEMEENTERAAD HERDACHT RAADSLID KOOYMAN Wordt over geplaatst uit Gouda-Noord Weekblad brengt het volgend jaar ook bioscoop-agenda R.K. NOODKERK A AN J.W. FRISO WEG nieuwjd.eRswens H. C. Kooyman overleden HLIRGËIlLlJkE STAM» Algemene ledenvergadering op maandag 13 januari 1964, ’s avonds om 8 uur in „De Unie” Onderwaterboerdery W at prefereert Rotterdam of Den Haag? I De keus aan de lezers ■■■I Grondonderzoek voor particuliere tuinbezitters Markante persoonlijkheid ging heen op dinsdag 31 dec. (oudejaarsdag) zullen de winkels om 5 uur sluiten. I PRINCIPIEEL VELE FUNKTIES ih GROENTEZAAK WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DINSDAG 31 DECEMBER 1963. PAGINA 6 ft Gouda I i I Leiden, graag de DE DOKTERSDIENSTEN ZIJN: 31 december/1 januari: dokter E. M. L. Hemminga, Dorps straat 66, telefoon 2078; za/zo 4-5 januari: dokter J. W. H. Helleman, Kerk- weg 222, telefoon 2979. GEM. VAN JEZUS CHRISTUS Het Volle Evangelie Samenkomst elke zondag om 7 uur in het C.N.V.-gebouw, Dorpsstraat. NEDERL. HERVORMDE KERK dinsdag 31 december: n.m. 7.30 uur: ds. Joh. Verwelius woensdag 1 januari: v.m. 9.30 uur: ds. Joh. Verwelius (bevestiging ambtsdragers) zondag 5 januari: v.m. 9.30 uur: ds. Joh. Verwelius n.m. 6.30 uur: ds. J. R. Cuperus BEJAARDENMIDDAG Dinsdag 7 januari a.s. zal in het Geref. Verenigingsgebouw aan de Stationsstraat weer een bejaarden middag worden gehouden. Aanvang 2.30 uur. week van 17 t/m 23 december 1963: CHR. AFGESCHEID. GEMEENTE dinsdag 31 december: n.m. 7.30 uur: ds. A. P. Verloop woensdag 1 januari: v.m. 10.00 uur: ds. A. P. Verloop zondag 5 januari: v.m. 9.30 uur: ds. A. P. Verloop n.m. 5.00 uur: ds. A. P. Verloop woensdag 8 januari: n.m. 7.00 uur: ds. A. P. Verloop Aan de redaktie van het Weekblad voor Waddmxveen, Vijverlaan 7, Waddinxveen. Ik ben óók in een uitgaans-agende geïnteresseerd en zou, behalve de agenda’s van Gouda, Alphen a.d. Rijn en 7 1 bioscoop- en theater-agenda van GEREFORMEERDE KERK dinsdag 31 december: n.m. 7.30 uur: ds. J. Snoey woensdag 1 januari: v.m. 10.00 uur: ds. J. Snoey zondag 5 januari: v.m. 9.00 en 10.30 uur: ds. Bos, van Zevenhuizen n.m. 6.30 uur: ds. J. Baayens van Leimuiden REMONSTRANTSE KERK dinsdag 31 december: n.m. 5.00 uur: ds. J. G. Paardekooper woensdag 1 januari: (geen dienst) zondag 5 januari: v.m. 10.00 uur: ds. W. Knoppers van Utrecht KERKDIENSTEN R.K. KERK Parochie St. Victor, Zuidkade. Pastoor: B. Emmelkamp, telef. 2452 dinsdag 31 december: n.m. 7.30 uur: Oudejaarsavondlof. woensdag 1 januari: als op zondag; rk-school, Kon. Wilhelminaplein: v.m. 9.00 uur: gelezen Mis. zondag 5 januari: Missen: ’s zondags 7 uur Vroegmis; 8.30 uur Hoogmis; 11 uur Late Mis; ’s avonds 7 uur Lof; 17.30 uur Mis in de rk-school, Kon. Wilhelminapl. In de week ’s morgens 7 en 8 uur Mis in de parochiekerk; Elke eerste vrijdag van de maand 8 uur avondmis. 1 Strackx slaet de toorenclock haer twalef swaere slaagen, het Oude Jaer ging heen, het Nieuwe Jaer comt daagen. Wy sien een wyl terug, deels droevigh, deels oock bly, wat ging dat Oude Jaer toch schricklyck snel voor by! Het heucht ons noch, hoe tusschen sneeuwbedeckte velden wy in het voorich Jaer de laetste Uren telden. Wat was het bitter koud, al was oock d’aenblick schoon. Wij dachten aen Heemskerck en Willem Barentszoon, die eertijds ’t oude Jaer op Noova Zembla vierden en daerdoor onbedoelt beroemde Mannen wierden. Wij saten in ons landt in juyst dezelfde Kou, die maenden langh maar nyet voor Lente ruymen wou. Wij reeden op ’et Ys met waagens sonder Paerden, wy raeckten vast in sneeuw, die packend sich vergaerde. De brandtstof raeckte schaers, de Vaart was digt gevrooren. Wy liepen bibberent met deppen om de Ooren. De vroege Zoomer cwam, wy konden het gau mercken, vooral de arbeytslien, die in het Bouwvack wercken. Voor ’t eerst sints Jaeren scheen voor hen de lieve Zon, toen hun Vacantie - anders Reegentydt - begon. Maer laes! Twas gauw ghedaen, wy sagen Waaterstroomen van d’een op d’andre dag vanuyt de Wolcken koomen. Het Graen lag plat te veld, men con het nyet vergaeren, het ving te rotten aen, het schot sat in de Aeren. De jonge mannen, in de Waapenrock ghekleedt, sy snelden gau ter hulp en dat verzachtte ’t Leed. De Burghers koozen oock dit Voorjaer altemael de nieuwe Leeden van de Staaten Generael. Het was een lauwe Stryd en haest gheen Stryd te noemen, al stond elck staetsman op syn eighen werck te roemen. Er zat gheen spanning in, ’t vermogt ons nyet te roeren, de Strydlust sat all en maer by de Vrye Boeren, die sich nu mengen gaen inde Regeerings-saacken. En yedereen siet toe, wat sy daer klaer gaen maecken. o Oock buy ten Neederlandt is het drock toe ghegaen. Men maeckte plannen reeds voor reysen naer de Maen. Sal strakx de Sov-jet-ster met deese Eer gaen sleepen of wappren van de Maen de Sterren ende Streepen? De simple burgher siet het alles nugter aen en denckt: voor myn Part loopt ge allen naer de Maen. Dat duurt een heele Tyd, dat neemt U Jaren vast en al die Tyd hebben wy van jeluy gheen last. Hoe meenigh bugher ging oock booven het Verstand wat sich heeft afghespeelt daer ginds in Engellandt. Hoe Jufvrou Kieler met haer veederligte Zeeden, een Dienaer van de Kroon con noopen af te treeden. En een Regeering op haer seetels sat te beeven in swarte sorg, beligt door glans van ’t rosse Leeven. En hoe die Jonkvrou het noch soo wist uyt te cienen, met haer Memoiren noch een paer Ton te verdienen. Hoe wist de Spreukendigter ons reeds te waarschouwen in digterlycke Tael: Pas op voor vreemde Vrouwen! Och, had Profumo toch de Spreucken maer gheleesen, welligt sou hy dan nu noch steeds Minister weezen! Hoedt U voor Vrouwen, oock al syn se vol van gratie, maar wat is Neederland dan tog een nette Natie. Mogt by ons een Bewindsman oovertolligh raecken, men can met goed fatsoen hem Burghemeester maecken! o o Soo ging ’et Jaer voorby, met goed’ en slegte dingen. Ick can s’in kort besteck nyet allemael besingen. Ick can U noch alleen met alle andre Menschen voor ’t Jaer, dat koomen gaet, het allerbeste wenschen. Gy zult wel zugten, wanneer men als andre maelen Uw lieve centen aen Belastingh weg komt haelen. Maar beeter is het ’t aen de Fiscus af te draeghen, dan langs de deuren om een Aelmoes moeten vraeghen. En soo heeft yeder Wolck oock weer een Silvren Rand, Leef maar gheluckig in ons vrye Neederland. Schoon ’t elders mooyer schijn, ’et valt toch altydt teegen. Saluut! Een goed Nieuwjaar, en bovenal Gods Zeegen! Geboren: Margaretha Alberdina Arina, d.v. A. van den Heuvel en M. A. van Leeuwen; John, z.v. E. J. van Beek en A. van Wengerden; Gilbert, z.v. W. Wortman en F. van Reeuwijk; Jacob Peter, z.v. J. van Helden en visitator in de visitatoren-provin- ciaal. Als voorzitter van het stichtings bestuur van het Prot. Chr. bejaar dencentrum ijverde hij vele jaren voor een bejaardentehuis. Het slaan van de eerste paal voor dit tehuis had hij zo graag nog meegemaakt, maar dat was hem niet meer ge geven. Donderdag 2 januari a.s. is de be grafenis, tussen 13.30 en 14.30 uur op de algemene begraafplaats te Waddinxveen. Na de teraardebe stelling is er gelegenheid tot condo- leantie in het Hervormd Wijkge- bouw aan de Esdoornlaan. Zuid-Hollandse Vereniging HET GROENE KRUIS afdeling Waddinxveen Punten van behandeling De Algemene vergadering der prov. vereniging; Begroting der afd. Waddinxveen voor het jaar 1964; Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden zijn: Mevr. G. M. Ou- dijk-van der Loo en Mevr. L. Ch. van Dam-Schermerhorn; Benoeming van een kascommissie. H. Jenné, voorzitter. A. van Veen, secretaris. HERVORMD WIJKGEBOUW, Esdoornlaan zondag 5 januari: v.m. 9.30 uur: ds. J. R. Cuperus n.m. 6.30 uur: ds. C. Vos, NED. HERVORMDE KRING „WET EN EVANGELIE” dinsdag 31 december: n.m. 7.30 uur: ds. E. H. Kalkman woensdag 1 januari: v.m. 10.00 uur: ds. E. H. Kalkman zondag 5 januari: v.m. 9.30 uur: ds. H. van de Akker van Gouda n.m. 7.00 uur: ds. E. H. Kalkman Van den Courantier, die UE voorsiet van alt Nieuws by het verscheyden van ’t Jaer onses Heer en MCMLXHI en d’ingangh van het Nieuwe Jaer UE met heylwensch aengeboden. Huibertus Cornells Kooyman is geboren in Amsterdam en opge groeid in Gouda, waar zijn vader een weverij had. Hij woonde later in vele plaatsen, vooral in Zeeland, waar hij als onderofficier van 1914 tot 1918 diende. Voor hij in militaire dienst trad, was hij enige tijd bij de posterijen werkzaam. Hij trouwde in 1917. In de moeilijke jaren kreeg Hui bertus Kooyman plotseling een kans om bij de politie te komen. Hij wei gerde, omdat hij dan ’s zondags zou moeten werken. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: rode schooltas; grijze herenhandschoenen; geruite sjaal. Verloren: horloge; bedelarmband je; blauwe nylon wanten; grijze pet; groene wanten; zwarte handschoe nen; bruine want; witte knielap; zwarte kinderwant; blauw jasje; groene wanten; bruine portemon- naie met inhoud; groen met witte kinderwant; portemonnaie met inh.; rood kinderwantje; handschoen; hondenpenning; bril. - lil In Australië is een onderwater- boerderij gesticht aan de Oostkust van Tasmanië. Deze „boerderij” blijkt grondstoffen te kunnen leve ren voor de pharmaceutische pro- dukten, voedingsmiddelen en ver ven, aldus „De Nieuwe Veldbode”. In het ondiepe kustwater zullen een aantal uiteenlopende soorten water planten worden uitgezet. De plan ten staan over een afstand van on geveer 450 km en zullen worden gekweekt voor wetenschappelijke doeleinden. Het oogsten gebeurt met een speciale maaimachine die de planten op ongeveer een meter onder water afsnijdt. Deze planten zijn rijk aan een verbinding van algenzuur en natrium, welke chemi caliën aan de natriumverbinding zullen worden onttrokken. De hier uit vervaardigde produkten zullen naar de Verenigde Staten en lan den in Zuid-Oost-Azië worden ge ëxporteerd. D. A. van Eijk; Eric, z.v. I. van Sparrentak en B. Kaptein. Ondertrouwd: F. J. P. van der Vel den en M. M. Boekhoff. Gehuwd: G. Zevenbergen en A. C. Vis. Overleden: Both, Jan, oud 57 jaar; Vat, Lena Aplonia, oud 75 jaar; Wijdenes ev van der Krans, Aaltje, oud 44 jaar. Van vele zijden ontving de redaktie van het Weekblad voor Waddinxveen het verzoek, om volgend jaar een meer uitgebreide agenda te gaan publiceren. Hierin zouden dan niet alleen de komende Waddinxveense bijeenkomsten moeten worden vermeld, maar ook de bioscoop- en theater-programma’s van enkele om liggende plaatsen, zoals: Gouda, Alphen aan den Rijn en Leiden. Aangezien vele gemotoriseerde Waddinxveners voor een bios- coopje of schouwburg regelmatig naar Den Haag of Rotterdam trekken, kregen wij ook verzoeken, van deze steden de uitgaans agenda te publiceren. Nu zou een agenda van beide steden in het bestek van ons Weekblad te veel ruimte gaan vergen. Wij moeten dus kiezen tussen Rotterdam en Den Haag. Hoewel wij wel vermoeden, dat de meeste Waddinxveners voor hun avondje-uit op Rotterdam georiënteerd zijn, willen wij de keus toch graag ,aan onze lezers overlaten. Wij verzoeken onze lezers, die in een uitgaans-agende geïnte resseerd zijn dan ook vriendelijk, onderstaande bon in te vullen en te zenden naar de redaktie: Vijverlaan 7. Zo was hij al in 1924 tweede voor zitter van de Hervormde Mannen vereniging ’Onderzoekt de Schrift’. In 1945 werd hij eerste voorzitter. Vele jaren was hij ook tweede voor zitter van de SGP, afd. Waddinx veen. Na de oorlog volgde hij de heer J. Modderkolk op als raadslid voor de SGP in Waddinxveen. Sa men met de heer G. Mulder vormde hij de SGP-fractie. Later maakte de SGP een kies-combinatie met de Hervormde Kiesvereniging. De heer G. van Tilburg staat nu als opvolger van de heer Kooyman op de lijst. Ook op kerkelijk gebied nam de heer Kpoyman een grote plaats in. Hij had veertien jaar zitting in de Hervormde Kerkeraad, waarvan vele jaren als scriba. Hij was afge vaardigde van de classis Gouda van de Ned. Hervormde Kerk naar de Provinciale Kerkvergadering Zuid- Holland. Daar werd hij gekozen als 1 Vele particuliere tuinbezitters heb ben in de afgelopen jaren gebruik gemaakt van de mogelijkheid om hun tuin of gazon te laten onder zoeken op de bemestingstoestand bij het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oos- terbeek. In zeer veel gevallen met succes omdat het bemestingsadvies uitwees dat een geheel andere be mesting moest worden gegeven dan voorheen werd toegepast. Aangezien in het voorjaar minder monsters uit de landbouw en de tuinbouw binnenkomen dan de on- derzoekcapaciteit van de laboratoria is, zullen komende winter speciale acties worden gehouden in een aan tal plaatsen. Hierbij zullen ook de handelaren in kunstmest, zaaizaad en bloemisterij gewassen worden in geschakeld. Thans worden reeds voorbereidingen getroffen om in de gemeente Wassenaar en Renkum een speciale actie te voeren. Op deze wijze zullen ook de stedelin gen kunnen profiteren v.an de mo gelijkheid tot onderzoeken aan het laboratorium dat ruim dertig jaar geleden door de gezamenlijke land bouworganisaties werd opgericht. Onder zeer grote belangstelling heeft gisteravond een bijzon dere raadsvergadering plaats gevonden, tijdens welke het over leden raadslid H. C. Kooyman is herdacht. Behalve de leden van de raad, waren vele genodigden aanwezig, onder wie een groot aantal vertegenwoordigers van de Waddinxveense industrie, de handel en de middenstand. Nadat de voorzitter van de raad een kort herinneringswoord had gesproken, waarin hij de heer Kooyman kenschetste als een man, die niet alleen pal stond voor zijn overtuiging, maar die een góede tegenstander was, die een .afwijzing charmant wist voor te dragen, sprak namens de raadsleden de man, die nu nestor van de raad is, de heer Ververs. Deze herinnerde aan de laatste raadsvergadering, toen de raads leden nog wensen van beterschap hadden uitgesproken. „Maar God heeft anders gewild,” aldus de heer Ververs. „Hij heeft tot het laatst toe gewerkt, en hij is, wat je noemt, in het harnas gestorven,” zo zei de heer Ververs, die zijn opponent Kooyman een man'noemde, die streed voor zijn beginselen, maar „van wie je altijd precies wist, wat je aan hem had”. In de commissievergaderingen bleek telkens weer, hoe goed juist de heer Kooyman zich steeds weer in de vaak moeilijke problemen inwerkte. Hij beheerste de stof als geen ander. Van daar dan ook, dat met zijn oordeel door iedere commissie, waarin hij zitting had, terdege rekening gehouden werd. „Hij diende de gemeenschap, maar hij wist toch, dat het geen blijvende stad was, waarvoor hij werkte,” zo zei de heer Ververs. „Hoewel wij in deze raad vaak voor grote meningsverschillen stonden, konden wij de persoon van de heer Kooyman steeds hogelijk waarderen. Namens de raadsleden betuigde de heer Ververs mevrouw Kooyman en de kinderen zijn deelneming met het verlies. Tenslotte sprak de oudste zoon van de overledene een kort dankwoord. Hij noemde het eigenlijk merkwaardig, dat juist zijn vader lid van de Waddinxveense gemeenteraad was geworden. Want toen de jeugdige Kooyman uit Amsterdam in Waddinxveen kwam, keek hij nogal op van de in zijn ogen vreemde manieren van de Waddinxveners. Toch is hij in de loop der jaren een echte Waddinxvener geworden. In de raad was hij de man, die hield van het debat. Al was hij het vaak niet eens met zijn mede- raadsleden, de verhouding van mens tot mens was altijd goed. Slechts éénmaal hadden de kinderen van de heer Kooyman hun sterke vader zien huilen. Dat was toen op 14 mei 1940 ons land capituleerde. De heer Kooyman zag de komst van de Duitsers als een str.af van God voor het Nederlandse volk. Tenslotte citeerde hij de laatste woorden van zijn vader, die hij op het sterfbed uitsprak: Tot God wilt u begeven, Zijn heilzaam Woord neemt aan. Na de bijeenkomst maakten velen van de gelegenheid gebruik, de familie Kooyman met het verlies van man en vader te condoleren. De St Victor-parochie te Waddinxveen krijgt er binnenkort een nieuwe (nood)-kerk bij, die zal worden geplaatst aan de J. W. Frisoweg, bij de Van Lippe Biesierfeldlaan. Deze kerk zal in gedeelten uit Gouda worden overgebracht, waar in ’noord’ een definitieve r.k. kerk wordt gebouwd. Begin vorig jaar werd voor de bewoners van de Oranjewijk al een kerkgelegenheid gecreëerd in een lokaal van de Prinses Beatrix kleu terschool aan het Kon. Wilhelmina plein. Hier werd ’s zondagsavonds een H. Mis gelezen, bestemd voor hen, die niet naar de parochiekerk konden komen. Deze maatregel werd getroffen, omdat er in dit lokaal maar een heel beperkte ge legenheid was. Wanneer het weer meewerkt, zal nu spoedig met het overbrengen van de Goudse noodkerk worden begonnen. De nieuwe kerk zal de naam Sint Petrus-kapel krijgen. Honderden jaren geleden schijnen er ook al twee R.K. kerken in Waddinxveen te zijn gewees, waarvan er één Sint Petrus-kapel heette. Als de nieuwe noodkerk er een maal staat, zal ook het ruimtepro bleem van de R.K. kleuterschool in de Oranjewijk zijn opgelost. Bij de kerk kunnen nl. nog enige lokalen worden bij gebouwd, waaronder een klasselokaal. Het aantal katholieken in Wad dinxveen is evenredig met de groei van de gemeente meegegroeid. Voor het begin van de snelle bevolkings aanwas in 1955 bestond de parochie uit 1400 zielen. Momenteel zijn er in Waddinxveen ongeveer 2000 ka tholieken: 100 gezinnen in ’het oude dorp’, 100 gezinnen rond de kerk, 40 nabij de hefbrug, in de bomen- wijk 85, ongeveer 180 gezinnen in de Oranjewijk en 30 in de polder. donderdag: 19.30 uur: Bedieningsschool 20.30 uur: Dienstvergadering zondag: 15.30 uur: Wachttorenstudie In de nacht van zaterdag op zondag j.l. is op 68-jarige leeftijd de heer II. C. Kooyman overleden, een bekende en markante figuur in Waddinx veen, die behalve nestor van de Waddinxveense raad, vele openbare functies bekleedde. Als voorzitter van de Staatkundig Gereformeerde Partij, afdeling Waddinxveen, trad hij naar buiten op als een rechtlijnig denkend man, een krachtige figuur, die de afkorting SGP graag gebruikte voor Staat Gedurig Pal. Hoewel met de grootste moeite, heeft hij voor de algemene beschouwingen van 28 november zelf nog een rede samen gesteld, die hij ook persoonlijk voorlas en die hij zag als zijn ’politiek testament’. In deze rede gaf hij voor de laatste keer op niet mis te ver stane wijze blijk van zijn principes. Principes, waarvan hij nooit een duimbreed afweek. Principes, die omdat ze zo diep uit zijn hart kwamen, respect afdwongen, ook bij zijn politieke tegenstanders. Hoewel hij zijn zaak altijd met grote ijver dreef, was Kooyman toch niet het echte type van de groenteman. Zijn werkelijke inte resse lag verder. In de politiek, in het kerkelijk leven, en in het ver enigingswerk. JEHOVAH’S GETUIGEN, Kerkweg 66 NIEUWJAARSRECEPTIE. I Burgemeester en mevrouw f van der Hooft zullen de nieuwjaarsreceptie houden i op woensdag 1 januari, des n.m. van 4.30 tot 6.00 uur J ten raadhuize. J In 1920 nam hij de groentezaak van zijn schoonvader over, waar mee hij zich ook definitief in Wad dinxveen vestigde. Meer dan veertig jaar dreef hij deze zaak. Kooyman werd een bekende figuur, die dage lijks met paard-en-wagen door het dorp reed. Ook toen zijn collega’s reeds lang op auto’s waren overge schakeld, maakte Kooyman nog ge bruik van zijn bonte paard. Twee jaap geleden verdween de groente- kar van Kooyman uit het dorps beeld, toen hij met het bedrijf op hield. Q Rotterdam Q Den Haag, opgenomen zien. Eén van beide hokjes zwart maken.

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 6