Toekomst Zeldzame winter Een jaar van herdenken maar ook vooruitzien Nederland in het jaar dat achter ons ligt Het was het koudste jaar sinds 1879 Bel bij Brand 2222 Biljarten Nederland en België naar de Zuidpool Jaar van de kalme zon I J aarvergadering K.I. METEOROLOGISCH JAAROVERZICHT 0.50 FRA-VA-KO’s WARENHUIZEN A. C. M. Weck verlaat Sint Jozefschool Wandelver. 9WJ.K.’ Toneelavond voor nieuwe kerk PLASTIC EMMER PAGINA 3 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 16 JANUARI 1964 De Gaulle Als u toch in onze zaak bent vraagt dan tevens naar onze Ontspanning AUGUSTUS SLECHT Europa Grondwetswijziging Verlies Indonesië De K.L.M. Basis Waarnemingen Twee miljoen KOUDE MEI WARME NOVEMBER Aardgas Sovjet Unie I Eikenlaan leplaan SPECIALE AANBIEDING Het was niet het enige teken van ontspanning in de wereld van 1963. Onze relatie tot België werd nog beter dan zij al was, door een ver drag, dat de Schelde-Rijnverbinding tot stand zal brengen. Een honderd jarige twistappel tussen beide vol ken werd hiermede verwijderd. Ook de relatie tot West-Duitsïand werd verbeterd, doordat er een verdrag tot stand kwam, waarbij nazi-slacht. offers met een smartegeld worden bedacht en anderzijds Elten en Tud- dem weer aan Duitsland werden teruggegeven. Meer verzet wekte het in Nederland, dat aan Duitse legereenheden een legerplaats in Budel werd gegund. De Nederlandse regering voerde de demonstranten echter tegen, dat het in N.A.T.O.- De heer A. G. M. Weck gaat de Sint Jozefschool in Waddinxveen verlaten. Met ingang van 1 maart a.s. is hij benoemd tot onderwijzer aan de St. Jozefschool te Reeuwijk. De heer Weck is gedurende drie en een half jaar in Waddinxveen werk zaam geweest. Wie hem als onder wijzer op volgt, is nog niet bekend. De winter begon al vroeg. Op St. - Nicolaas 1962 werd’ al tien graden vorst gemeten, hetgeen na 1933 niet meer was voorgekomen op deze da tum. Tweede Kerstdag was in de cember, met een minimum van -14.5 gr C te Haamstede, de koudste dag. Het oudejaar sloot af met een sneeuwstorm. De meeste neerslag (144 mm) viel in Vaals, de minste (57 mm) in IJsselmuiden. In De Bilt werden 33 uren meer zon dan normaal gemeten. Zuid-Limburg kreeg 13 sneeuw- dagen tegen Den Helder vier. Ge middeld over het gehele land viel 88 mm tegen 61 mm neerslag nor maal. Nieuwjaarsdag was zeer koud en door de harde wind waren vele wegen geblokkeerd door sneeuwval. Bar veel sneeuw is er de hele win ter niet gevallen, maar het is voor namelijk de harde en droge Oosten wind geweest, die sneeuwbergen veroorzaakte. De laagste tempera tuur meldde Joure op 18 januari toen het kwik tot -20.8 gr C daalde. Gemiddeld over het gehele land gaf januari 19 mm neerslag tegen nor maal 64 mm. Op Terschelling viel slechts 5 mm. Op 13 a 15 dagen viel er wat sneeuw. De Elfstedentocht (19 januari) ken merkte zich door zeer koud winter- Het zomerse weer van eind mei duurde niet lang, want de Pinkster dagen (2 en 3 juni) waren te koud en ook wat regenachtig. Echter, de eerste helft van juni heeft geen regen van betekenis gebracht. De tweede helft was wel regenrijk, vooral in Brabant en Zuid-Limburg. Deurne kwam met 142 mm boven aan te staan. Er viel slechts 30 mm op Schiermonnikoog. Maastricht no teerde de natste juni van deze eeuw. Gemiddeld ook iets te koud was De Bilt met een tekort van 22 uren zon. Het grootste deel van juli was te somber, vooral de eerste helft, die ook te koud bleef. Zeer zwaar waren enkele onweersbuien op 1 juli, waarbij in Kollum (Fr) 57 mm re gen viel. Gemiddeld over het ge hele land was juli geen natte maand met 54 tegen normaal 77 mm regen. Op 22 juli werd in Zuid-Limburg op een tropische dag 31 graden ge- Voor de toekomst van haar bevol king heeft de Nederlandse regering echter het oog toch wel vooral ge richt op de Europese eenwording. Dat was ook het accent, dat konin gin Juliana en prinses Beatrix aan de herdenking van 1813 gaven. Dit ligt ook wel voor de hand. Onze bevolking neemt snel toe: twee mil joen was zij in 1795; twaalf miljoen werd zij dit jaar en in het jaar 2000 zal zij waarschijnlijk twintig mil joen omvatten. Geboorteregeling - het bleek uit het debat dat de nieuwe staatssecretaris der volksge zondheid, dr. Bartels, met de socia listische medicus Lamberts in de Tweede Kamer voerde - wil de Ne derlandse regering niet gaan bevor- De winter van 1962/1963 heeft historie weten te maken en was op één na de koudste van de laatste 21 eeuw. Ook de lente en de zomer bleven kouder dan normaal met als gevolg, dat het klimatologische jaar (winter- voorjaar-zomer-herfst) van 1963, met in De Bilt een etmaalgemiddelde van 7.7 gr C in de laatste 100 jaren alleen in 1879 met 7.9 gr C kouder is geweest. Vooral augustus en november waren natte maanden, maar de winter bleef droog. De hoge sneeuwbergen waren meer een gevolg van de sneeuwstormen dan van het aantal centimeters sneeuw dat er viel. Gemid deld was 1963 over het gehele land ongeveer 20 tot 50 mm natter dan normaal. Alle drie wintermaanden waren zonnig met een totaal overschot van 90 uren zon, maar de lente gaf een tekort van 103 uren, de zomer van 100 en de herfst een tekort van bijna 40 uren, zodat De Bilt in totaal op 1420 uren in 1963 kwam, hetgeen 152 uren minder is dan normaal. Globaal kan worden gezegd, dat 1963 in weerkundig opzicht ver onder de maat is gebleven met te veel koude maanden, te weinig zon. Als bijzon derheid kan nog worden opgemerkt, dat de periode van de „bouwvak- vakantie” nog tot de het allerbeste deel van het gehele jaar heeft behoord. Woensdagavond 22 januari houdt de wandelsportvereniging W.I.K. in het clubgebouw aan de Dorp straat haar jaarvergadering, De vereniging wekt al haar leden op deze avond aanwezig te zijn want er zal o.a. het komende marspro gramma besproken worden. Boven dien kunnen de Vierdaagse lief hebbers zich voor deze tocht reeds aanmelden bij de secretaris. De aanvang van de vergadering is 7.30 uur. Dit jaar werd met het oog op die toekomst ook de grondwet herzien. Er werd wijziging gebracht in de volgorde der troonopvolging, in die zin, dat kinderen uit een eventueel huwelijk van prinses Beatrix zullen voorgaan bij haar zuster Irene, Margriet en Christine. Dit was ove rigens niet de enige wijziging, welke in de grondwet werd aangebracht. Er werd ook een verjonging aange bracht in de leeftijdseisen voor het kiesrecht. Voortaan zal de Neder lander op 21-jarige leeftijd kunnen stemmen; en op zijn/haar 25ste zal hij of zij in de Eerste of Tweede Kamer kunnen worden gekozen. Terwijl de grondwetgever aldus vooruit zag, rekende hij tegelijk met het verleden af. Nieuw-Guinea werd uit onze constitutie geschrapt. De Verenigde Naties hadden het beheer over dit vroegere Nederlandse rijks- deel op 1 mei overgedragen aan Indonesië, in afwachting van een volksstemming, w.aarbij de Papoea’s te zijner tijd gebruik van hun zelf beschikkingsrecht zullen kunnen maken. Als. Indonesië de afspra ken nakomt. Tegenover deze winst staan ook verliezen; vele voortreffelijke Ne derlanders ontvielen hun vaderland in het afgelopen jaar. Wij noemen er slechts enkelen, om een indruk te geven van him betekenis. Onder hen bevonden zich geleerden, zoals prof. Van Oven, Hoogewerff, Van de Meer en Van Oordt, een architect, zoals ingenieur Oud, kunstenaars, zoals Harry van Tussenbroek, Hans Kaart, Cruys Voorbergh, Herman Bouber en Piet Wiegman, schrijvers, zolas David de Jong en Postma, een componist zoals Daniël Ruyneman, militairen, zoals Van Voorst tot Voorst, Dürst Britt en Scharroo, po litici, zoals Van Meel, Serrarens en K. ter Laan, de grondlegger van de droogmaking der Zuiderzee, De Blocq van Kuffeler en journalisten, zoals Jan Derks en Vaz Dias. Maar hun arbeid is niet vergeefs geweest. Nederland gaat het nieuwe jaar, 1964 zeker niet zonder zorgen tegemoet. Inflatoire impulsen be dreigen zijn welvaart. Maar bezit ook het vermogen om die dreigin gen te overleven. der slecht, ondanks de profetie van kapper Flink, die had gezegd: „Paas- weer. dat zit wel snor”. Konin ginnedag, (30 april) was een zon nige en mooie lentedag. Er is flink wat gegroeid in april en het zou zelfs een voorspoedige lente zijn geworden, wanneer mei niet zo koud was gebleven. Behalve veel te koud, werd mei ook een sombere maand met een tekort van 49 uren zon. Eerst de laatste drie dagen van de maand brachten zomerweer met op 31 mei in het Zuiden 28 graden. Op 10 mei kwam er zware nachtvorst voor, zo dat de IJsheiligen goed op tijd wa ren. In haar geheel een koude lente met een tekort van 100 uren zon. Deze grondwetsherziening onder streepte hoeveel gelukkiger de ver houding van Nederland tot de vroe gere koloniën in de West zich heeft ontwikkeld. Dit jaar kon worden herdacht, dat in Suriname de sla vernij 100 jaren geleden werd afge schaft. Belangrijker nog was, dat dit feit kon worden herdacht door een minister-president als Jo Pengel, die uit de negerbevolking van Suri name naar voren is gekomen. Suri name kreeg dit jaar ook een in heemse gouverneur in de persoon van de vroegere premier Cusie, zo als de Nederlandse Antillen al eer der in de schrijver Cola Debrot de eerste eigen gouverneur hadden mogen begroeten. Ondanks alles is de verhouding met Indonesië in het afgelopen jaar iets verbeterd. Het diplomatieke contact werd hersteld door het uit wisselen van zaakgelastigden. Han- delsmissies reisden over en weer om te zien of herstel van de econo mische betrekkingen mogelijk zou zijn. En de KLM werd door toedoen van dr. Konijnenburg weer toege staan in Indonesië te landen. Dat Nederland de Europese een wording nodig heeft, bleek ook uit de belevenissen van de K.L.M. Gro te verliezen dwongen dit nationale bedrijf tot reorganisatie. Begin van het jaar trad president-directeur Van de Beugel met drie mede directeuren af. Later volgde direc teur De Block, die werd benoemd tot staatssecretaris voor Europese zaken op het departement van bui tenlandse zaken. Tegen het einde van het jaar ontstonden nieuwe spanningen binnen de nieuwe be drijfsleiding. Directeur Larive kwam te staan tegenover president-direc- teur Albarda en diens plaatsvervan ger, Dr. Van de Wal. Het personeel koos partij voor directeur Larive, omdat het van mening was, dat de beide andere directeuren er teveel commissariaten op na hielden om zich geheel aan de K.L.M.-belangen te kunnen wijden. De vraag rees of, eerder dan ruzie, een fusie met an der Europese luchtvaartmaatschap pijen een uitweg zou kunnen bren gen Wat bij deze herdenking vooral opviel was, dat niet verzuimd werd vooruit te zien, naar de toekomst. Daardoor is 1963 niet een jaar van alleen maar herdenken, maar voor al ook van vooruit zien geworden. Prinses Beatrix hervatte de wereld reis, die zij vorig jaar in verband met het overlijden van haar groot moeder had onderbroken. Zij trok nu naar Japan en naar Canada en de Verenigde Staten. Daar had zij een laatste ontmoeting met de jon ge president Kennedy en woonde zij een concert van het Residentie orkest in Washington bij. Aldus zich voorbereidend op de taak, die haar als koningin in de toekomst wacht. Zij vergezelde haar ouders op een staatsiebezoek aan Perzië. De tien Belgen en vier Nederlan ders - de natuurkundig ingenieurs J. Rietman en P. Buis, de KNMI- meteoroloog J. van Ameijde en de marine-radiotelegrafist P. Verschoor - zullen op de pool een basis op richten in de nabijheid van het voormalige Belgische Koning-Bou- dewijn-kampement, dat in 1958 voor het laatst werd gebruikt. Aan boord van de Maga Dan zijn voor raden voor veertien maanden inge scheept: olie, koffie, drie ’snowcats’ (sterke sneeuw-rupsvoertuigen), bergen voedsel in blik en dikke, De Zuidpool is een ideale plaats voor het doen van waarnemingen. De lucht is de zuiverste, welke op de gehele aarde te vinden is, vol komen vrij van stofdeeltjes. In het kader van het „Internationale Jaar van de Kalme Zon” zullen op liefst 35 verschillende bases op de Zuid pool een dozijn landen hun beste wetenschapsmensen inzetten voor het bestuderen van de zon. Of de Zuidpool nu ook zo’n ideale plaats voor mensen is? De veertien dap pere Belgen en Nederlanders, die 8 december vertrokken met de Deen se ijsbreker Maga Dan uit de haven van Antwerpen, weten wat hun staat te wachten. Als zijn aanko men - eind januari - zal het op de pool zomer zijn met temperaturen, welke best eens boven de 0 graden kunnen komen. Maar geleidelijk zal het steeds kouder worden. De Rus sen, die 700 kilometer van de Bel- gisch-Nederlandse nederzetting een basis hebben en daardoor de naaste buren zijn, hebben in juli zelfs tem peraturen van -93,7 gr C gemeten. Abnormaal zijn in juli, het hartje van de poolwinter, in ieder geval niet de temperaturen van rond -50 graden Celcius. De Belgisch-Nederlandse expedi tie zal vooral metingen doen van weersomstandigheden, zonne- en ra dioactieve straling, zwaartekracht, ionosfeer en poollicht. De kosten van de reis worden geschat op bijna twee miljoen gulden. Nederland zal hiervan zeshonderdduizend gulden voor eigen rekening nemen. De Ne derlandse marine heeft bovendien een heel belangrijke taak: zijn zal de ontspanning van de veertien mannen moeten verzorgen. Aan boord van de Maga Dan zijn grote hoeveelheden boeken, gezelschaps spelen en films gebracht, afkomstig uit de voorraden van de Konink lijke Marine. Ontspanning is een heel belangrijke zaak als je veer tien maanden lang op de pool zit. deren. Zij wenst dit aan de ouders en de artsen over te laten. Die toe nemende bevolking moet echter worden gevoed. Ons grondgebied mag door de indijking van het IJs- selmeer en de Deltawerken, die de oesterteelt ten dode doemen, een ietsje groter worden: voor onze eco nomische positie is het gewenst, dat Nederlandse produkten en werk nemers toegang tot ’n ruimere Eu ropese markt krijgen. Gelukkig nam ook dit jaar de welvaart in ons land nog toe. De 5-daagse werkweek werd nu ook voor lagere scholen beproefd. Aan 14-jarige jongens werd de arbeid verboden. Maar vol gens de directeur van ’t Centraal- Planbureau, prof. De Wolf, zal de arbeider, die nu 6000,- verdient, in het jaar 2000 15.000,a 18.000,- krijgen. De gemiddelde arbeidsduur zal 35 uren per week bedragen. Nu heeft de Europese eenwording dit jaar wel in economisch opzicht doch niet in politiek opzicht voor uitgang geboekt. De Franse presi dent De Gaulle heeft begin van dit jaar de Engelse regering van pre mier Macmillan de toegang tot de Euromarkt versperd. Dit wekte vooral bij de Nederlandse regering, en met name bij minister Luns, die steeds pleitbezorger voor de Engelse toetreding was geweest, verzet op. Nederland wil het Europese conti nent met de blik naar zee, naar Engeland gericht houden. Veertien barre maanden lang zullen veertien Nederlandse en Belgische mannen in 1964/1965 doorbrengen op de vijandige vlakten van de Zuid pool. Hun doel is zoveel mogelijk gegevens te verzamelen over ons trouwe hemellicht, de zon. Volgend jaar begint voor de zon een vreemde tijd. Een periode, waarin het oppervlak van de zon een min of meer rustig beeld zal geven en de zogenaamde zonnevlekken - uitbarstingen aan het oppervlak van de zon, waarbij waterstofbommen slechts onschuldige knal- kurken zijn - veel minder frequent zullen voorkomen. Het is een ideale tijd voor onderzoekingen op tal van gebied. Vooral ook doordat nog maar kort geleden - in de jaren 1957/1958 - juist de meest bewogen tijd in het (geregistreerde) leven van de zon werd waargenomen. In deze periode werden de meeste zonnevlekken geteld sinds de mens tweehonderd jaren geleden begon met het systematisch waarnemen van die gigantische gas bol, die miljoenen lichtjaren van ons verwijderd is. warme kledingstukken voor de on derzoekers. De mannen zullen hun poolleven vrijwel geheel onder de sneeuw doorbrengen. De ervarin gen hebben uitgewezen, dat de ijs koude, bikkelharde blizzards, de verschrikkelijke sneeuwstormen, de onderkomens geheel bedekken. Al leen de radiomasten, de waarne- mingskoepel en de schoorsteen voor de dieselmotoren steken dan nog boven de witte wereld uit. weer en zaterdag 20 januari was wel de meest Syberische dag met een Oosterstorm en strenge vorst. In De Bilt scheen de zon 40 uren meer dan normaal. Ook in februari duurde (Piet Flink had het al voorspeld!) de winter voort. De laagste tempera tuur van -19.2 gr C werd op 25 fe bruari op het vliegveld Eelde ge meten. Gemiddeld over het gehele land viel er 15 mm neerslag tegen normaal 49 mm. De Bilt registreerde 86 uren zon, hetgeen 17 uren meer was dan normaal. Het was een ver ademing, dat eind februari het kwik ’s middags weer 3 tot 5 graden bo ven het vriespunt kwam. Een win ter, zoals maar hoogst zelden in ons land werd waargenomen, met een overschot van 90 uren zon. De lentemaand, maart, ging zeer koud van start. Op 3 maart werd in Spijk (Gr) nog -17.6 gr C gemeten, maar na4 maart verdween de winter en ook de sneeuw als sneeuw voor de zon. De temperatuur steeg en de winter verdween rustiger dan menigeen had durven hopen. Over het gehele land werd gemiddeld 58 mm neerslag gemeten (normaal 42 mm). Oldebroek kwam met 80 mm aan de kop. Opmerkelijk koud was de laatste dag van maart toen het kwik nergens boven 5 graden kwam. Het tekort aan zon kwam in De Bilt op 37 uren. April heeft zich gunstiger gedra gen. Iets te weinig zon en iets war mer dan normaal. Op 22 april werd in Zuid-Limburg al 22 graden ge meten. De Paasdagen waren bijzon- In de afdeling A van de Verenig de Biljartvereniging Gouda en Om streken versloeg ’Sportvrienden’ ’Cosy Corner’ (6-2). M. Elshof speel de een goede partij in 20 beurten, moy. 4.75. B. v. d. Sluis maakte zijn partij in 16 beurten uit, moy. 10.81. In de afdeling B was het ’Sluisje’ de meerdere over ’Sportief’ 2 (8-0). Tijdens een inhaalwedstrijd kreeg het ’Sluisje’ echter op zijn beurt klop van ’Het Centrum’. In de afde ling D zag ’Sportief’ dat ’Gouwe- vrienden’ op bezoek kreeg zich de buit ontnemen. Tegen DOS boekte de Gouwevrienden een gelijkspel. meten. Zulke dagen zijn echter zeldzaam gebleven. De bouwvak kers, die van 20 juli tot 5 augustus met vakantie waren, hebben het bijzonder goed getroffen. Zij kregen meer dan 120 uren zon en weinig regen. Het was strikt genomen de beste periode van de gehele zomer. Augustus heeft het met zomer weer nauwelijks 5 a 6 dagen kun nen volhouden. Toen brak een pe riode met zeer veel regen aan en van strand- of vakantieweer is vrij wel geen sprake meer geweest. Op 2 augustus werd in het Zuiden nog 33 graden gemeten. De Bilt kreeg een tekort van 76 uren zon en ge middeld over het gehele land viel er 131 mm regen tegen normaal 82 mm. Uitzonderlijk veel regen kreeg Zeeland, bijna record-nat met te Wissekerke 223 mm regen. Alleen al op 28 augustus werd daar een dagsom van 68 mm regen gemeten. In zijn geheel toch een wat teleur stellende zomer, die aan de koude kant bleef, een tekort van 100 uren zon opleverde met in De Bilt zeven tegen normaal negentien zomerse dagen met een maximum boven 25 gr C. De stille hoop op een nazomertje ging ook in rook op. Alleen in het midden van de septembermaand kwam nog een korte zomerse perio de voor met op 17 september in Venlo een maximum van 28 graden. Eind september bracht al een paar koude nachten met plaatselijk lichte nachtvorst. Veel regen viel er voor al in Noord- en Zuid-Holland en Friesland. Kolhorn kwam met 132 mm bovenaan, Schinnen (Zuid-Lim burg) bleef met 27 mm het droogst. Oktober is een wat te sombere herfstmaand geworden, maar alleen op de Waddeneilanden (Terschel ling 103 mm) veel te nat. Op 20 oktober steeg het kwik in Limburg nog tot boven 21 graden, maar op 30 oktober werd lichte vorst geme ten. In De Bilt een tekort van bijna 20 uren zon. In de nacht van 7-8 oktober werd in Twenthe al 2 gra den vorst gemeten. November was een zeer warme maand. Slechts driemaal in de laat ste honderd jaren was november iets warmer. De eerste vorstdag in De Bilt kwam op 27 november, het geen na 1883 niet meer zo laat was geweest. In de derde week dienden zich twee zware stormdepressies aan, met een windstoot in Den Helder van 140 kilometer per uur. Overdag was het na 1899 niet meer zo warm gebleven in de slachtmaand. Het was met april de enige maand van het jaar, die warmer dan normaal verliep. Er viel veel regen, waarbij IJmui- den tot bij 150 mm kwam. De maand besloot met rustig en mistig weer. Een groot verschil met een jaar daarvoor, toen wij in november al heel wat kou hadden geleden en ook de eerste sneeuw al hadden De Jonge Kerk van de Ned. Her vormde Kring „Wet en Evangelie” hield zaterdagavond j.l. een toneel avond waarvan de opbrengst be stemd was voor het bouwfonds van de in aanbouw zijnde kerk aan de Pr. Beatrixlaan. Opgevoerd werd het toneelspel „De Spooktrein”. Na afloop kon er een opbrengst van circa 800,- aan het bouwfonds ter hand worden gesteld. In dit jaar 1963 heeft Nederland herdacht, dat het anderhalve eeuw geleden zijn onafhankelijkheid, na de Franse overheersing, terug kreeg. Toegegeven, de regering had die herdenking gestimuleerd. Zij had een comité onderleiding van Prinses Beatrix 300.000,ter beschikking ge steld om er iets feestelijks van te maken. Een schouwspel, dat Carel Briels, buiten het comité om, in Nijmegen had georganiseerd, werd echter een grote mislukking. De eigenlijke herdenking op 30 november viel beter uit toen in Scheveningen de landing van koning Willem I werd nagebootst. Prinses Beatrix hield een toespraak bij het nationale monument op Plein 1813 in Den Haag, vlak voor het departement van algemene zaken van minister-president Marijnen, en Koningin Juliana bracht een bezoek aan het Vredspaleis, dat dit jaar zijn 50-jarig bestaan herdacht. En ’s avonds verscheen het gehele koninklijk gezin voor de televisie om de koninklijke figuren uit de afgelopen 150 jaren te gedenken. verband óók gebruikelijk is, dat Ne derlandse troepen in Frankrijk of West-Duitsland oefenen. Toen twee hoogleraren - Van Bemmel en Pom pe - er echter op aandrongen om nu ook de laatste vier Duitse oor logsmisdadigers, die hier nog ge vangen zitten, maar vrij te laten, rees fel protest op. Minister Beer man werd door de Eerste Kamer vlak voor zijn aftreden beduid, dat hij zoiets niet zou mogen doen. Beter ging het de Nederlandse Gasunie. De gasbel bleek, overeen komstig een voorspelling van de Belgische senator Leemans, niet 400 miljard m3 in het Noorden des lands te bedragen, doch 1100 mil jard m3. Daarmee kan Nederland geheel Europa bedienen. Natuurlijk heeft deze gashoeveelheid ook haar nadelen. Het Limburgse mijngas kan hier niet tegenop; de mijnbouw zal zich moeten reorganiseren. Voor alsnog echter komt men nog handen tekort. Het aantrekken van buiten landse werkkrachten - het bleek uit een staking en het daarop volgend vertrek van enkele honderden Span jaarden - kon daaraan slechts wei nig veranderen. Maar voor de wel vaart van onze bevolking zal de gasvondst zeer belangrijk kunnen zijn. Wordt Nederland, behalve de Europoort, de haven van Europa, ook een energiebron voor dit we relddeel? Om de ontstemming te temperen bracht premier De Gaulle half maart een bezoek aan ons konink lijk paar op Huis ten Bosch. Voor dit bezoek, dat 3J uur duurde, bracht de Nederlandse politie 600 a 700 man op de been, zo bang was men, dat de veiligheid van de Fran se president hier door O.A.S. agen ten zou worden bedreigd. Neen, dan verliep later het bezoek van de Amerikaanse vice-premier Johnson, die in Nederland een tentoonstelling van Amerikaanse produkten kwam openen, heel w.at gemoedelijker. Waar hij kwam schudde hij handen. Maar wie bevroedde toen, dat lut tele weken later zijn president, John Kennedy, zou worden vermoord? President Johnson kwam er bij zijn bezoek overigens rond voor uit, dat de Verenigde Staten Europa als een uitdaging beschouwen. Enige vordering in het proces der Euro pese eenwording werd overigens wel geboekt. Er kwam nieuw over leg tot stand tussen Engeland en de Zes binnen de Westeuropese Unie. Dat geschiedde op een conferentie in Den Haag. Dat Nederland daar bij een bemiddelende rol vervulde, bleek uit een bezoek, dat de toen malige Engelse minister van buiten landse zaken, Lord Home, de hui dige prime-minister, tevoren aan minister Luns had gebracht. In het veemarktrestaurant te Gouda werd vorige week woensdag de jaarvergadering gehouden van de ELI., afdeling Gouda en omstre ken. In zijn openingswoord merkte de voorzitter, de heer J. Vonk-Noor- dergraaf o.m. op dat de vereniging een bijzonder ongunstig jaar achter de rug had. De slechte weersom standigheden, alsmede de lage zui vel- en vleesprijzen hebben een na delige invloed op de financiën uit geoefend. In 1963 werden 1400 die ren ter inseminatie aangeboden. Dit is gemiddeld één koe pef lid. De resultaten van de inseminatie waren wederom beter (vier procent hoger dan in 1962). Het bestuur zag zich vorig jaar genoodzaakt om de inse- minatiegelden te verhogen. De he ren J. v. d. Sar uit Waddinxveen en A. A. Jongebreur uit Nieuwerbrug werden in het bestuur herkozen. De heer P. van Reeuwijk uit Wad dinxveen volgde zijn vader op die na 17 jaar zijn functie van stier- houder heeft neergelegd. Een symptoom van ontspanning was ook, dat de diplomatieke be trekkingen tussen Nederland en de Sovjet Unie werden hersteld. Deze waren enkele jaren geleden naar aanleiding van het zogenaamde Goloeb-incident verbroken. Thans werden van beide zijden weer am bassadeurs aangesteld. Tegen het einde van het jaar lieten de Russen bovendien twee gevangenen - Rey don en De Jager - die zij indertijd wegens ’spionage’ hadden gearres teerd, plotseling weer vrij als een bewijs van hun ’’goede wil”. Van Nederlandse zijde werd de P. C. Hooftprijs toegekend aan de com munistische schrijver Theun de Vries. [10 liter] voor

Weekblad voor Waddinxveen | 1964 | | pagina 3