Eén dag per maand Juffrouw E. F. Witkop leert ABC aan tweede generatie Jeugdige Waddinxveners hel pen in ziekenhuizen Bfonchïletten I F Onafhankelijk nieuwsblad II addinxveen krijgt drie extra treinen er bij Zilveren jubileum op Jan Ligthartschool Hebt U het gekregen? Verschijnt elke donderdag ■HM ES Nutsspaarbank te Waddinxveen V GEEN ROEPING PLEZIER SAMENWERKING JO GEEN INJECTIES KIL ENTHOUSIASME Gerrit Uollers'tm'Arie Noorlander nemen initiatief voor vorm maatschappelijk werk BEJAARDENTEHUIS GOED WERK J i I Weekblad voor Waddinxveen DONDERDAG 30 JANUARI 1964 19e JAARGANG - Nr. 968 er een ontvangst door het gemeente- i dinxveen. f Advertenties: Drukkerij Veldwijk, Oranje- laan 9, tel. 2238. Inzenden van advertenties tot dinsdag 12 uur. Redaktie: Vijverlaan 7, tel. 2827 Bijdragen voor de redaktie tot dinsdag 20 uur. Kanaalstraat 9 Een beeld uit vroeger jaren, toen de heer Van Zonneveld (in het midden) nog het hoofd der school was. Rechts wordt hij geflankeerd door mejuffr. Witkop en de heer Van Leeu- werden. Aan de andere zijde door mej. Blonk, die ook nu nog de kleuterschool leidt, en de heer Trommelen. i’ Hoestdrank in tabletvorm.95ct (Bijkantoor van 1 857, de oudste Naar wij vernemen zal de spoor wegverbinding tussen Waddinxveen en de omliggende plaatsen met ingang van de zomerdienstregeling een aanzienlijke verbetering onder gaan. Er worden enkele extra trei nen ingelegd, speciaal ten behoeve van het forensenverkeer. Ze zegt: „Het is niet zo dat dit beroep een roeping van me was. Na mijn H.B.S. moest ik iets leren om de kost mee te verdienen en de kweekschool was het meest voor de hand liggend. Maar iets in de ver pleging, of sociaal werkster lijken me ook heerlijke beroepen. Als het toen in die dagen niet zo’n gekke tijd was geweest, was ik dat mis schien wel gaan doen.” Ze zegt het heel nuchter en eer lijk, ieder aangedikt idealisme of pathos is haar vreemd. Maar uit alles wat ze vertelt over haar werk, uit de kleine voorvalletjes en de anekdotes blijkt de grote liefde die ze dit werk toedraagt. (lees verder op pagina 3) Sinds haar vader in Drente de deur van zijn manufacturenzaak voorgoed achter zich dichttrok en zich bij zijn dochter voegde, heeft juffrouw Witkop zich definitief in Waddinxveen gevestigd. Vader en dochter hebben samen veel plezier om de reacties van de kinderen op deze zilvergrijze ’opa’, die onmid dellijk als zodanig werd geaccep teerd. Wordt er eens getrakteerd, dan is er vaak niet alleen een snoepje voor de juf, maar ook een ’voor uw opa’, zo zegt dikwijls de gulle gever. Hoe juffrouw Witkop terug kijkt op deze zilveren loopbaan? jeugd zélf, van harte aan te bevelen. Nog af gezien van het grote maat schappelijk nut van het werk in een ziekenhuis; men leert als ge zond jongmens het leven ook eens van een andere kant kennen, en dat is goed. In Lekkerkerk had men in korte tijd meer dan zestig jongelui bij el kaar, die al roulerend één maal per maand een dag in een ziekenhuis dienst doen. Het Delta-ziekenhuis haalt de jongens en meisjes ’s zater dags en ’s zondags zelfs met een auto af. Zó zit men om ’amateur’- huln verlegen. Wanneer wij ook in Waddinxveen tot zestig actieve me dewerkers zouden kunnen komen, zouden enkele ziekenhuizen een heel stuk uit de zorg zijn, waar zij in het weekeinde verpleegsters van daan moeten halen. En de verpleeg sters - voor wie wij toch allemaal veel bewondering hebben - zouden eens wat meer een weekeind vrijaf kunnen krijgen. Wij hopen werkelijk, dat het initiatief van Gerrit Wolters en Arie Noorlander bij de Waddinx- veense jongeren ’aanslaat’. Nog eens het telefoonnummer: 2231. de Jan Ligthartschool, die op zo’n lange staat van dienst kan bogen. Zij heeft de een na de ander zien gaan en ’dient’ nu onder het vierde hoofd; eerst was er de heer Van Zonneveld, toen de heer Posma, daarna de heer Mier en nu, sinds anderhalf jaar de heer Koppelaar. Wat wil „Eén dag per maand”, en wat willen Gerrit Wolters en Arie Noorlander? „Wij willen een samenwerking tot stand brengen tussen de leden van alle Waddinxveense verschil lende verenigingen, om samen een idee te verwezenlijken, waardoor de verpleegsters van een aantal ziekenhuizen in het weekeind wat meer vrijaf kunnen krijgen, zonder dat de dienst in het honderd loopt. Het komt er op neer, dat een aantal jongelui zich bij Gerrit en Arie aan sluiten, om éénmaal per maand, een zaterdag of een zondag als „ver pleegster’’ in een ziekenhuis dienst te doen. Een kwart eeuw lang is het nu, dat mejuffrouw E. F. Witkop - sinds twintig jaar onderwijzeres aan de Jan Ligthartschool in Waddinxveen - kordaat, maar o zo vriendelijk, de kinderen het prille begin wijst van de lange weg die leidt van aap-noot-mies en twee-plus-twee naar Vestdijk en Pythagoras. Dit zilveren jubileum zal dit weekeinde dan ook feestelijk gevierd worden. Zaterdagmiddag van half vier tot 5 uur is er voor oud-leerlingen, ouders en belangstellenden tijdens een receptie gelegenheid de jubilaresse geluk te wensen. Vrijdagavond vindt bestuur plaats. De eerste jaren van haar loop baan bracht juffrouw Witkop door voor klassen met Drentse kinder tjes. In die oorlogsjaren was het moeilijk om goed aan de slag te komen, en zelf afkomstig uit 2e Exloërmond, verving zij in vele klassen in de gemeenten Odoorn en Emmen. Toen zij dertig was, besloot juffrouw Witkop te gaan solliciteren op een vacature in het verre Wad- -- Abonnement: f 1,35 per kwartaal by voor uitbetaling. Advertentietarief: 0,10 per mm regel. Tarieven bij contract en voor tekst advertenties op aanvraag. Postgiro: 47062 ten name van Drukkerij Veldwijk. Bank: Coöp. Raiffaisenbank te Waddinxveen. Dezer dagen is of wordt u het beknopte jaarverslag toegezonden, in een oogwenk kunt U zien wat (J aan uw spaarbank hebt. Al bijna anderhalve eeuw staan de Bondsspaarbanken als een rots in de branding. Zij beheren voor de spaarders nu al meer dan 4 miljard gulden. Ook Uw spaargeld is veilig bij de „Natuurlijk kunnen wij geen in jecties geven en zo,” zegt Arie, „maar wel kunnen we een heleboel lichter werk opknappen, het de pa tiënten w.at plezieriger maken.” Ietwat sceptisch vroegen wij de jongelui, of hun hulp in de zieken huizen wel gewenst was. Want ten slotte kan men nóg zo goedwillend zijn, het vak van verpleegster be heerst men natuurlijk nfet. „Of onze hulp gewenst is? Meneer, het Delta-ziekenhuis in Rotterdam betaalt zelfs zes gulden voor een dagje hulp door een volslagen leek. Of ze daar ook omhoog zitten!” Gerrit en Arie hebben het idee overgenomen van het meisje van Gerrit, Marie Mudde uit Lekker kerk. In Lekkerkerk draait „Eén maal per maand’’ nu ongeveer een half jaar en de directies van ver schillende ziekenhuizen zijn er bij zonder goed over te spreken. Gerrit maakte via zijn meisje kennis met Zo zal de trein, die tot nu toe al leen op zaterdagen, zon- en feest dagen reed, van Alphen (v. 8.26) Boskoop (,a. 8.32 v. 8.33), Waddinx veen (a. 8.38 v. 8.41) naar Gouda (a. 8.49) met ingang van 31 mei dagelijks gaan rijden. Op deze route wordt bovendien nog een geheel nieuwe trein inge legd, nl. Alphen (v. 16.04) Boskoop (a. 16.10 v. 16.11) Waddinxveen (a. 16.16 v. 16.18) Gouda (a. 16.26). Op den duur wil de Nederlandse Spoorwegen op deze route boven dien nog een extra „tegen-trein” laten rijden, nl. Gouda (v. 16.33), Waddinxveen (a. 16.41 v. 16.42), Boskoop (a.-v. 16.47), Alphen (a. 16.53). De bestaande treinen op dit tra ject blijven dus ongewijzigd. Deze regeling betekent, dat er voor de Waddinxveense forensen drie trei nen bijkomen, op tijdstippen, dat de verbindingen juist’erg slecht’ lagen. Momenteel maken ruim 400 inwo ners van Waddinxveen dagelijks van de trein gebruik om naar hun werk te gaan. Voornamelijk zijn dit bewoners van de Oranjewijk die in Rotterdam of Den Haag hun werk kring hebben. Verwacht wordt dat dit aantal in de toekomst nog be langrijk zal stijgen. Immers als de uitbreidingsplannen Groenswaard en Vondelwijk zullen zijn voltooid, zal Waddinxveen enkele duizenden inwoners rijker zijn. Het treinver keer tussen Waddinxveen en andere plaatsen in ons land is in 1963 ten opzichte van het jaar daarvoor met circa 30 a 40 gestegen. Vrijdag 31 januari a.s. hoopt Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix, onze kroonprinses, haar zesentwintigste verjaardag te vieren. Deze dag is voor ons gehele land een ware feestdag, want ten slotte neemt onze kroonprinses in de harten van ons volk een speciale plaats in als onze toekomstige koningin. Dat zij zich serieus op deze belangrijke taak voorbereidt blijkt wel uit ver schillende feiten. Zij heeft zitting in de belangrijkste colleges in ons land en vervult diverse representatieve taken. Wij wensen onze geliefde prinses nog vele jaren toe in gezond heid, voorspoed en geluk de Stichting Nutsspaarbank te Gouda, opgericht en grootste spaarinstelling van Gouda en omstreken). Ze vertelt er zelf van: „Het was toen januari 1944, het regende, en Waddinxveen lag er koud en kil bij. Het bomenkwartier bestond nog niet en via de lange Kerkweg kwam ik bij de school en achter de school hield het dorp weer op. Ik dacht toen bij mezelf: dat wordt op z’n hoogst twee jaar.” Vanaf de Jan Ligthartschool keek je in die dagen op het uitgestrekte polderland uit en in de verte liep een grindpad, de tegenwoordige Sniepweg. In een behaaglijke flat aan deze zelfde weg denkt juffrouw Witkop in deze dagen nog dikwijls terug aan dat kille begin. Van echt lesgeven was er in die dagen nauwelijks sprake. De Jan Ligthart school werd bezet door de Duitsers en zo kwam ze halve dagen voor de klas in de Theo Thijssenschool, die in die tijd nog Brugschool heette. Na enige tijd werden die lessen ook onmogelijk en mejuffr. Witkop ging met kort verlof naar Drente, niet wetende dat ze door het sluiten van de IJssellinie Waddinxveen voorlo pig niet zou terugzien. Pas in juni 1945 keerde zij weer in een zich wat vrolijker tonend Waddinxveen en begon toen met enthousiasme aan haar onderwijs taak. En sinds enkele jaren verwel komt zij onder de nieuwe leerlingen steeds kinderen met bekende na men: kinderen van oud-leerlingen. Zelf zegt ze hiervan: „Als er dan zo’n kind komt, wiens moeder of vader je nog in de banken hebt ge had, dan voel je je oud, hoor. Maar het contact met de ouders is dan meestal wel erg leuk.” Juffrouw Witkop is de enige op u> Dat de jeugd, en zéker de Waddinxveense jeugd, heus niet alleen bestaat uit bromfiets-racende, bij patat-kramen rondhangende nozems, bewezen gisteravond weer eens twee jongelui, die bij de redaktie aankwamen met een idee, dat zij graag in wijde kring wilden verspreiden. Het waren Gerrit Wolters (19) en Arie Noorlander (ook 19) twee vrienden, die over morgen de wapenrok zullen aantrekken, maar in hun vrije weekeinden toch verder willen werken aan „Eén dag per maand”, de organisatie die van Waddinxveen uit een helpende hand gaat bieden. dit werk, rouleerde zelf een zondag mee in de dienst in het Rotterdamse Delta-ziekenhuis, en dacht toen: „Dat moeten wij in Waddinxveen ook gaan doen.” In eigen kring maakten beide jon gelui het idee al ’warm’. Reeds vijf jongens en meisjes hebben zich op gegeven en zijn enthousiast voor het idee. Wat is tenslotte één dag per maand? En je verdient er ook nog wat mee. Voorlopig denkt men aan de Goudse en Rotterdamse ziekenhui zen. Wanneer het Waddinxveense bejaardentehuis er eenmaal is, wil len de ondernemende jongens ook hier hun diensten, en naar zij ho pen die van anderen, aanbieden. Hoe kan men nu één dag per maand in een ziekenhuis gaan wer ken. Gerrit en Arie zoeken mede werkers tussen de zestien en dertig jaar. „Het zullen wel vrijgezellen zijn,” zeggen ze, „want getrouwde mensen heben er natuurlijk geen tijd voor.” Jongens en meisjes, ouder dan 16 jaar, kunnen zich opgeven bij drie adressen, waarvan er één telefonisch bereikbaar is. Gerrit Wolters woont: Meidoorn- straat 43. Arie Noorlander woont Zuidkade 215 en heeft telefoon 2231. Verder kan men zich ook opge ven bij Eef Overdam, een bekende figuur in Waddinxveense sportkrin gen, die óók meedoet met „Eén maal per maand”: Noordkade 93. Wij willen niet nalaten, deze actie, die spontaan voortkomt uit de O

Weekblad voor Waddinxveen | 1964 | | pagina 1