Borstels en Wat Elsevier’s weekblad Schuur brandde af Beierse jakjes boenders Tuingrond aantrekkelijker voor de bouw dan weiland i is Bel bij Brand 2222 DE KERKEN NODIGEN I en RoeM,. Ue£diu-ij£ Contakt-avond BURGERLIJKE STOD volksonderwijs Bezems, kwasten, ragebollen, stoffers, schuiers en schrobbers Litvoering „Concordia"6 i PAGINA 3 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 19 MAART 1964. In juni naar Texel Strijken Derde predikantsplaats Opbrengst collecte Kunststof heeft nadelen Koop met verstand Haugen! Azijn voortaan in wegwerpverpakking IViet wringen Zelfs een goede stoffer Controleur Citosa redde drenkeling Wassen Wandelver. ’t Mosterdzaadje 9? Zonder examen naar HBS en Gymnasium UW zélf spelen m 11pV- en genieten 111UZ1CK van de wereld rijkdom van eminent VOLWAARDIG ELEKTRONISCH ORGEL W ^1 I week van 10 t/m 16 maart f l tussen winter Op een pantalon staan ze sportief en op een gladde rok romantisch. In het kader van het concours, dat door de Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen jaar lijks wordt gehouden, zal ’Concor dia’ zaterdag 6 juni a.s. deelnemen aan een muziek-concours op Texel. ’Concordia’ speelt daar in de afde ling Uitmuntend. Zoals wij reeds meldden, geeft het fanfare-corps ’Concordia’ morgen avond in het Geref. verenigingsge bouw een uitvoering. Vóór de pauze wordt muziek gespeeld. De toneel groep van ’Concordia’ brengt na de pauze het stuk „De Rauwe Grond”, onder regie van G. L. de Knegt sr. De hoge pachtprijzen zijn een moeilijke zaak voor de veehouder en akxerbouwer. Deze worden ver oorzaakt door de hoge grondprijzen. De hoge onteigenmgsvergoedingen werken de hoge agrarische prijzen in de hand. Hoe men bij nieuw te bouwen ver warmde kassen een woonhuis moet bouwen en vergoeding kan krijgen voor de onrendabele top. Verder kwam de agrarische kost prijs voor Landbouwers en veehou ders ter spraKe. Bij tuinders speelt dit met zo'n grote rol. ze verder voor het raam laat dro gen. Dat drogen is trouwens in een wipje klaar. Katoenen gordijnen kunnen, als het nodig is, desnoods uitgekookt worden, met nylon en terlenka gor dijnen doet men dit niet. Om gordijnen te strijken, zo, dat ze netjes recht en zonder punten voor de vensters hangen, is nog een hele kunst. Bij de Ned. Hervormde Gemeente alhier bestaan plannen tot het stich ten van een derde predikantsplaats. Woensdag 25 maart a.s. wordt de jaarlijkse contact-avond gehouden van Volksonderwijs, in het Geref. verenigingsgebouw aan de Stations straat. Aanvang 8 uur. De opbrengst van de gehouden collecte voor de Groesbeekse Te huizen bedroeg 396,15. handdoeken zoveel mogelijk droog knijpen. v.a. f 1995, De heer Krajenbrink stelde vast dat de grondprijzen aanmerkelijk zijn gestegen, vooral in het westen van net land. Dat gronden die ont sloten zijn, d.w.z. aan een weg ge legen en van verscmhende leidin gen voorzien, veel hogere prijzen oporengen dan gronden die nog omsioten moeten worden. En komt er weer zo’n gure, winter se dag dan is een trui er onder wel heerlijk warm, de col er boven uit staat apart. Tuinbouwgronden hebben een ho gere bouwgrondwaarde dan bouw en weiland. Naast de grondprijzen bespraK spreKer de waarde van de gebouwen; De vergoeding onroe rende goederen met zijn verschil lende Kanten, o.a. bedrijfsschade, liquidatieschade, belastingschade (bij het verplaatsen van een tuin- dersbedrijf naar nieuwe grond); Luycks Produkten N.V., ’t vorig jaar door brand totaal verwoest, liet in het thans verrezen bedrijf een installatie plaatsen welke een primeur is voor Nederland. De ,af- vuding van Luycks natuurazijn kan nu geschieden in één arbeidsgang. Uitgaande van PVC-folie vormt, vult, etiketteert en stanst de ma chine de plastic flessen. Deze wegwerpverpakking, kort weg WW-pack genoemd, heeft tal van voordelen zowel voor de han del als voor de consument. De nieuwe verpakking is aller eerst buitengewoon hygiënisch. De PVC-folie is steriel, omdat hij ver hit is tot een temperatuur van 110- 130 graden C; de azijn wordt voor de axvulling gepasteuriseerd, en is daardoor langer houdbaar. Dankzii een praktische schenxtuit, kan de huisvrouw de azijn beter doseren, hetgeen een aanzienlijke besparing kan betekenen. Tenslotte is de WW- pack lichter in gewicht dan de glas- fles en neemt hij bovendien veel minder plaats in. Overigens zal de meermalige fles voorlopig verkrijgbaar blijven. De huisvrouw zal zelf moeten bepalen of zij aan deze nieuwe ontwikkeling wil meewerken of niet. I 1964: Geboren: Anthonis Christina, d.v. C. H. Pelgrim en J. M. Kop; Bianca Dorothea, d.v. R. Beivroy en J. M. van der Kraats; Ingeborg Dorien, d.v. J. Brouwers en D. M. T. van der Ven; Wilhelmina Adriana Maria, d.v. W. D. van Vuuren en C. C. Segers; Sonja Francis, d.v. W. J. G. J. de Laat en A. C. van Goor; René Willem, z.v. A. de Bruijn en R. Vis. Ondertrouwd: C. J. Derksen en E. Hofman; J. Zijderhand en J. E. van Es! P. Molenaar en G. Markus. Gehuwd: H. van Nielen en J. Oudshoorn Overleden: de Vries, Hendrik Sybrand, oud 66 jaar; Verweijowv Verboom, Antje, oud 95 jaar. De wandelsportvereniging Willen Is Kunnen begint zaterdag 21 maart het seizoen met een mars in Loos- duinen. De deelnemers vertrekken om kwart over één bij de hefbrug. Woensdagavond 25 maart organi seert WIK weer een clubavond. Kokos, stro, palmvezels en nog vele anaere piamen dienen ook ais grondstof voor borstels. Bovendien zijn er dan nog de Kunststofdraden, zeer verscniuend in aiKte en soe pelheid, die voor allerlei soorten borateis gebruiKt worden. Deze laatste borsteis hebben het voordeel dat ze goed tegen water kunnen en dat ze ongevoelig zijn voor de in werking van logen en organische zuren. Een nadeel dat hier tegenover staat is, dat .als de ’haren’ van zo’n borstel door hitte of door een ande re oorzaak gebogen zijn, ze zich niet meer oprichten. Bij bezems van dit materiaal is als nadeel te noemen, dat stof en vuil er in blijven hangen, omdat de kunststot zien bij het vegen elek trisch oplaadt. Men kan dit verge lijken met het kammen van droog haar, waarbij het verschijnsel op treedt, dat de kam door de wrijving die ontstaat, het haar aantrekt. Na tuurlijk is het vuil wel uit de be zems te wassen. Bij het kopen is het ook belang rijk, dat u probeert of een borstel goed in de hand ligt, zodat u er later prettig mee werkt. Ook de vorm is iets waar op gelet moet worden. Met een meubelborstel, die puntig toeloopt, kunt u goed in alle hoekjes komen; heeft deze borstel bovendien ook aan de zijkant inge plante haren, dan wordt het hout van de meubelen veel minder gauw beschadigd. Voor stoffen lampenkappen zijn zachte geitenharen borsteis aan te bevelen. En weet u dat er voor radiatoren speciale borstels zijn met lange, verende stelen? Vergeet u ook niet een ragebol aan te schaf fen, ze zijn onmisbaar voor grote ramen. Bewerkte eiken meubelen moeten stevig geborsteld kunnen worden, omdat de nerven van het hout open horen te blijven. Het beste kiest u hiervoor een ovale borstel met een handgreep. Een Lange, dunne paardeharen schuier met lange steel is ideaal om het stof achter en onder de zware meubelstukken weg te halen. Ja, goed materiaal vereenvoudigt het werk zeker. Of u er Lang plezier van zult hebben, zal ook van het ge pruik af nangen. V raagt u daarom als het even mogelijk is, om een gebruiks aanwijzing. Dan zult u weten, dat bezems van paardehaar hangend opgeborgen moeten wor den. Dat u scnuiers en kleerborstels bij het schoonmaken met te lang in het sopje moet laten liggen, om dat het hout en de lak dan te veel lijden. Kostbare houtsoorten kan men van te voren met een bescher mend laagje vette creme insmeren. Na het wassen en spoelen de bors teis goed uitslaan en op de haren laten drogen, zodat het nog aanwe zige vocht niet in het hout trekt. Meubel-, kleden- en lampenbors tels en stoffers worden in een hand warm sopje van een goede zeep- soort gewassen. Hangend drogen is het beste, de haren komen dan niet in de verdrukking. Doordat het 7-jarig zoontje van de veehouder D. Oudijk met lucifers speelde, is zondagmiddag een grote landbouwschuur geheel afgebrand. In de schuur was 30.000 kg hooi op geslagen, die geheel verloren ging. Ook enkele landbouwwagens, werk tuigen en een transporteur liepen zware schade op. Het vuur werd bestreden met de motor spuit van de Waddinxveense brandweer. Deze stond onder lei ding van brandweercommandant A. M. Zwamborn. Zo snel mogelijk werd het vee uit de nabijgelegen schuur gehaald. Later kon het on gedeerd weer op stal worden gezet. De schade bedraagt enkele tiendui zenden guldens. Vouwt u ze vóór het strijken eens twee maal dubbel in dezedde rich ting. De zelfkanten en het midden van de gordijnen komen dan tegen elkaar te liggen. In deze opgevou wen toestand, de gordijnen eerst aan de ene kant en dan aan de an dere kant strijken. Dan één maal open vouwen en weer aan beide kanten strijken. Daarna het gordijn geheel opengevouwen nog één keer overstrijken. De Waddinxveense afdeling van de Christ. Boeren en Tuinders Bond heeft vorige week met aandacht geluisterd naar de woorden van de heer mr. D. J. Krajenbrink, die sprak over taxaties, grond- en pachtzaken. Deze problemen zijn zeer actueel in een snel groeiende gemeente als Waddinxveen. Een gemeente waar veel grond aan de agrarische bestem ming wordt onttrokken. Mr. Krajenbrink gaf een duidelijk overzicht van de gang van zaken bij een door de gemeenteraad opge steld uitbreidingsplan, waarin zijn vastgelegd plannen voor: woning bouw, agrarische bestemming (kas senbouw), rooilijnen en speciale bestemmingen. Hoe men bezwaren in kan dienen bij de gemeenteraad, Gedeputeerde Staten en tenslotte Het is thans aan de huisvrouwen om te beslissen, of de glasfles als verpakking voor azijn weldra tot het verleden zal behoren. De Com binatie van Nederlandse Azijn-Fa- brikanten (CONAF) brengt deze maand z’n azijn niet meer alleen in flessen maar ook en vooral in een éénmalige verpakking. Ook besprak mr. Krajenbrink nog de problemen welke ontstaan als een zoon de vader opvolgt in het bedrijf en de hoge pachtprijzen die deze moet betalen aan even tueel andere kinderen. Dit vormt vaak de tragiek voor de boeren families heden ten dage. Tot slot kwamen nog de verschillende wet telijke regelingen bij het pachten ter sprake. Vitrage van kunstzijde (rayon) extra voorzichtig wassen, omdat ze in het water veel van hun sterkte verliezen. Deze gordijnen dus zeker niet wringen of stevig wrijven. Nylon en terlenka gordijnen zijn buitengewoon sterk. En als u ze in een ruim sop wast, zodat er geen kreukels ontstaan, behoeft u ze ze ker niet te strijken. Na het spoelen, dat ook in ruim water moet gebeuren, kunt u ze nat aan de lijn hangen, of als daar geen gelegenheid voor is, kunt u ze op een badhandoek uitleggen. Ze zullen dan niet meer druipen als u bij de Kroon. Ook besprak hij hoe een bouw- verbod schadelijk kan zijn voor de landeigenaar. Voorts kwam het omeigeningsplan ter sprake en de tervisieiegging ervan. Boe de gang van zaKen is bij de aankoop van gronden door diverse gemeentebe sturen. SpreKer wees er op dat het be.angnjK is dat grondeigenaren gezamenlijk overleg piegen onder uesKundige leiding en eiKaar met in de wieien moeten rijden. Ideaal voor die zo onberekenbare tijd tussen de kille winter en het zoele voorjaar zijn de z.g. Beier se jakjes van ge watteerde doorge stikte katoen. Nu het voorjaar in de lucht zit en de schoonmaakwoede niet meer te stuiten is, is het voor de huisvrouw een nuttige zaak zich even te wijden aan de toestand van haar bezems, kwasten, ragebollen, schuiers en andere stof- en schrobapparaten. Een belangrijk onderdeel van goed werkmateriaal zijn zeker de borstels. We gebruiKen veel soorten borstels en bovendien gebruiken we ze vaak, zeKer in een huishouden. Daarom is het zaak, bij het aanschaffen van borstelwerK een goede keus te maken. Dat die keus bemoeilijkt wordt door de enorme veelheid en verscheidenheid weten we allemaal. Grote verscheidenheid in prijzen en grote keuze in materiaal, doen ons wel eens twijfelen wat we zullen kiezen. Er zijn vrij kostbare handwerk borstels en voordeliger machinaal gemaakte borstels. Er zijn borstels van dierlijke haarsoorten, van plantaardige vezels en van kunststofdraden. De haren borstels zijn meestal van varkenshaar, paardehaar, ossehaar of geitenaar. Deze natuurharen borstels kunnen zo geverfd en bewerkt worden, dat zelfs een vakman moeite heeft de verschillende soorten te onderKennen. In de meeste gevallen zal uw leverancier u echter wel de juiste voorlichting kunnen geven. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: halsketting; stofjas; een bruin speelgoedbeertje; ’n reserve band; witte dameshandschoenen; gummi hondje; parkiet; kinderwant (rood met wit); bruine jongens- handschoenen; twistketting. Verloren: damesportemonnaie met inh.; zwarte ceintuur; zijden sjaal; beige kinderschoentje; kinderfietsje; grijze want; jongenshorloge; witte portemonnaie met inhoud; zwarte schooltas; bankbiljet; kinderwanten; lipssleutel in étui. We kunnen zelfs in deze tijd van allerlei elektrische apparaten niet buiten een stoffer. Ze zijn er, heel erg mooi, van paardehaar, maar er zijn ook goede goedkopere soorten v,an gemengd materiaal. Bij kleerborstels hoort het haar dicht en goed ingeplant te zijn. Van uw persoonlijke voorkeur hangt het af of u er een met of zonder steel neemt. Borstels, die we voor de toilet tafel kiezen, moeten niet alleen goed, maar ook mooi zijn. ”A thing of beauty is a joy for ever” en we denken hierbij aan ebbenhout, cel luloid of zilver Een excuus voor zo’n mooie borstel is zeker dat hij haast niet verslijt. Hebt u zich wel eens gerealiseerd, hoeveel borstels we wel in de keu ken gebruiken? Gootsteenborstel, We dragen pasteltinten, vooral rose en lichtblauw. Wie daar niet van houdt is ook ’in’ de mode met beige en oranje. Voor het voorjaar zijn er lichte, soepele wollen stoffen. Voor japonnen zien we linnen, veel synthetische weefsels, shantung, echte zijde en katoen. Voor zomerse japonnetjes, lage rugdécolleté’s en zonder mouwen. Jonge meisjes dragen hun blouses in de rok met daarbij een brede ceintuur. Ensembles hebben vaak mouwloze jasjes. Hierbij worden blouses van echte zijde met lange mouwen gedragen. Overhemdblouses hebben lange mouwen, die eventueel om geslagen gedragen worden. Zomerse regenmantels zijn lang of zevenachtste. Heel char mant zijn zeker de regencostuumpjes, bestaande uit een rok en jasje van poplin. Lange sportpantalons dragen we bij voorkeur in effen kleuren. Heel nieuw is het om rechte, mouwloze jurkjes te combineren met verschillende losse jakjes en plastrons. De chemisier japon heeft geen, of lange mouwen. Lange zomermantels hebben ook vaak geen mouwen. Voor de tieners een mantelpakje met broekrok. Natuurlijk worden er ook broekrokken apart gedragen, heerlijk bij een fietstocht. Chanel-pakjes blijven ’in’. Heerlijk voor kille zomerse dagen en avonden. Dinsdag 18 februari j.l. stond de Citosa-controleur, de heer J. S. Zwart in de gemeente Bleiswijk op een bus te wachten. Op deze weg reed op dat moment een tractor bemand met twee per sonen. Toen de tractor de heer Zwart op enige afstand was gena derd, reed de tractor met de daarop gezeten mannen in een langs de weg gelegen sloot en verdween onder water. Een der opzittenden kwam boven water en klom op de w.al en liep weg. Daar de heer Zwart de andere man niet boven zag komen en de tractor onderste boven in de vaart lag spoedde hij zich naar de plaats van het ongeval en zag alleen w,at luchtbellen boven water komen. Zonder zich te bedenken, sprong onze controleur in de sloot en wist onder water de (90 kg wegende) bestuurder van de tractor, die met een been vast zat onder de tractor, te pakken en hem na veel rukken en trekken los te krijgen en aan de overkant van de vaart op het droge te brengen. Daarbij bleek dat deze bijna zijn bewustzijn had verloren. De geredde man is vader van acht kinderen. De heer Zwart mocht later van de drenkeling een prachtig pols horloge in ontvangst nemen uit dankbaarheid voor de door hem verrichte redding. Dit werd hem overhandigd tijdens een bezoek, dat de geredde heer Van Schie, die in Naaldwijk woont, met zijn familie aan huize Zwart bracht. Een gepaste hulde voor een kordate redding; aldus ontlenen wij aan het maandblad van de auto- busdienstonderneming Citosa N.V. Bij het wassen van vitrage, dient u er rekening mee te houden, dat katoenen gordijnen, zoals marqui sette, die voor de eerste keer ge wassen worden, sterk zullen krim pen. Haalt u vóór het wassen de zo men los en meet u de preciese lengte van de gordijnen, zo>als ze voor de ramen hangen. Daarna de glasgordijnen laten weken in wat schoon water. Zijn ze erg vuil, dan het weekwater enige keren ver versen. Nu kunt u met het wassen begin nen. Dit moet gebeuren in een ruim heet sop, crème-kleurige gor dijnen in lauwwarm sop, liefst met de hand. Geeft u er toch de voor keur aan de wasmachine te gebrui ken, doet u de gordijnen dan wel in het bijbehorende net voor de fijne was. De eerste keer spoelen in lauw water, daarna koud water. Het water telkens vernieuwen, tot het helder blijft. De gordijnen tussen vatenkwastjes, pannenschrobber- tjes, tuitreinigers, insmeerborstel- tjes voor schoenen, grote schoen borstels en flessenborstels. Kwast jes om bij het bakken te gebruiken en een stevige nylon borstels voor het afspoelen. Een afwasborstel met een lange steel helpt uw handen bij de afwas te sparen. DE ZONDAGSDIENST zal worden waargenomen door dokter E. M. L. Hemminga, Dorpsstraat 66, tel. 2078 zondag 22 maart 1964 Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uur: ds. J. R. Cuperus N.m. 6.30 uur: ds. Joh Verwelius Hervormd Wijkgebouw.Esdoornlaan V.m. 9.30 uur: ds. Joh. Verwelius N.m. 6.30 uur: ds. J. R. Cuperus N. Herv. Kring „Wet en Evangelie”. V.m. 9.30 uur: ds. E. H. Kalkman N.m. 7.00 uur: ds. E. H. Kalkman Gereformeerde Kerk. V.m. 9.00 en 10.30 uur: ds. H. Volten, uit Wageningen N.m. 6.30 uur: ds. H. Volten Remonstrantse Kerk. geen dienst. Christ. Afgescheiden Gemeente. V.m. 9.30 en nam. 5 uur: ds. A. Verloop Woensdag, nam. 7 uur: ds. A. P. Verloop KERKDIENSTEN R K. KERK Parochie St. Victor, Zuidkade. Pastoor: B. Emmeikamp, telef. 2452 Missen: ’s zondags 7 uur Vroegmis; 8130 uur Hoogmis; 11 uur Late Mis; ’s avonds 7 uur Lof; 17.30 uur Mis in de rk-school, Kon. Wilhelminapl. In de week ’s morgens 7 en 8 uur Mis in de parochiekerk; Elke eerste vrijdag van de maand 8 uur avondmis. Jehovah’s Getuigen, Kerkweg 66. donderdag 19.30 uur Bedieningsschool 20.30 uur Dienstvergadering zondag 15.30 uur Wachttorenstudie De Hervormde meisjesvereniging Het Mosterdzaadje, die meer dan honderd leden telt, hield vorige week de jaarvergadering in Het Anker. De bijeenkomst werd ge opend door ds. J. R. Cuperus en de avond werd verder gevuld met zang en sketches door de meisjes. De leidster, mevrouw N. Havenaar- Sekeris, vertelde een verhaal. Tijdens de vergadering werden twee Waddinxveense zieken, Henk Pijpers en mevrouw Groeneveld, bedacht met een mandje fruit. Burgemeester en Wethouders van ’s-Gr.avenhage hebben bes.oten bij wijze van proef in 1964 een nieuwe toelatingsregeling voor het gemeen telijk voorbereidend en middelbaar onderwijs toe te passen. De nieuwe regeling opent de mogelijkheid van toelating tot de eerste klas, zonder dat de leerling een examen moet afleggen. Het hoofd van de lagere school moet dan echter voor een leerling een verklaring hebben af gegeven, dat de betrokene geschikt is voor het volgen van onderwijs in de eerste klas van de gekozen school. Bovendien moet de leerling op de lagere school voor Nederlands, rekenen, geschiedenis en aardrijks kunde, bepaalde cijfers hebben gehaald. Kandidaten voor het VHMO, die niet aan de gestelde eisen voldoen, moeten wel een toelatingsexamen afleggen. Vraag telefonisch (tel. 01726-2125) of schriftelijk dealerlijst en brochure aan; N.V. Eminent-Bodegraven. I NATJURAZUN i SN"

Weekblad voor Waddinxveen | 1964 | | pagina 3