Russisch ruiter-evenement op 23 iuni en aan Plattelandvrouwen Werkweek tbr. ULO van KLUIZEN! feest bij W. A. Sliedrecht Djiguiten Kozakken met zang terrein van ponnyclub Plechtige ingebruikneming Hervormd centrum’„Bethel dans op het Piasweg VEIUG NACHT Bijzondere zangavond Ril LOM nieuwsblad Onafhankelijk Overvolle eerste kerkdiensten TEHUIS VOORDE NACHT: 'RAIFFEISENBANK W addinxveen krijgt beroemde groep Russische ruiters te zien, die neus van Gouda voorbij ging r hf*1 Verschijnt elke donderdag Jongetje aangereden in Oranjewijk Herv. Jeugd naar Waddinxveen Antiekwinkel geopend aan de Kerkweg y ZWERVERS Onrustige Zenuwen? Mi|nhardt's Zenuwtablettan LIJFEIGENEN OPSTANDEN FRAAIE KANSEL GRAAG MEDEGEWERKT r i ■- AVONDMAALSERVIES MOEDIG bruining Picmaderm F2.95 GEEN LUIDKLOK Weekblad voor Waddinxveen DONDERDAG 11 JUNI 1964 20e JAARGANG - Nr. 987 gen en tijdig voorzieningen treffen I1 i Redaktie: Vijverlaan 7, Tel. 2827 Bijdragen voor de redaktie tot dinsdag 20 uur. Advertenties: Drukkerij Veldwijk, Oranje- laan 9, tel. 2238. Inzenden van advertenties tot dinsdag 12 uur. De directie van Speelgoedfabriek W. A. Sliedrecht aan de Zuidkade, welk bedrijf ruim 55 jaar bestaat, bood het personeel met hun dames j.l. zaterdagmorgen een feestelijke bijeenkomst aan in de kantine van het bedrijf. Vooraf was een bezichtiging in de fabriek van de machines voor hout- en metaalbewerking, van de grondstoffenvoorraad, de expeditie- afdeling, de nieuwe showroom en de nieuwe kantoren door de directie georganiseerd. Het kozakkendomis ongeveer ge lijktijdig ontstaan in beide delen van Oud Rusland: in de Moskowi- sche staat en in Litauen (dat een zellig doorgebracht en de ruime tractatie bracht een sfeer van ver broedering. De heer Boon dankte de directie voor de zeer royale ont vangst en prees de goede geest onderling. De heren Tiele en Van Oudshoorn uitten hun dank voor alles. Tot slot sprak nog de jongste di recteur, die dank bracht aan allen voor de ongedwongen wijze waarop deze dag tot een feestdag is ge maakt. Vrijdagmiddag is het zoontje van de familie Mulleman uit de Anna van Saksenstraat plotseling de weg overgestoken vanaf de houten brug Postgiro 47062 ten name van Drukkerij Veldwijk. Bank: Coop. Raifeisenbank te W addinxveen. Waddinxveen heeft beslag kunnen leggen op een internationaal bekend - en beroemd - evenement: de kozakkengroep van baron Osteletzky zal op dinsdag 23 juni met vijftien Arabische volbloeds een voorstelling geven op het terrein van de heer Van der Breggen aan de Piasweg. Behalve ruitersport zullen Russische dansen worden vertoond en oude volks liederen worden gezongen. De Don Djiguitenkozakken, van oorsprong afkomstig uit het Tsaristische Rusland geven in juni 29 voorstellingen in ons land. De groep werd in 1962 samengesteld door de na de Russische revolutie naar Europa gevluchte baron Osteletzky. Aanvankelijk zou de groep in Gouda optreden, maar aangezien men daar niet tot overeenstemming kon komen, heeft Wad dinxveen de voorstelling kunnen aantrekken. Vorige week donderdag 4 juni was het voor de wijkgemeente van de Ned. Herv. Kerk in de Oranjewijk een vreugdevolle dag. Na enige maan den van voorbereiding, kon aan de Jan Willem Frisoweg een voorlopig kerkgebouw worden geopend dat aan 250 kerkgangers plaats biedt en dat tevens geschikt is voor elke andere kerkelijke activiteit. De heer W. Verboom, secretaris van de kerkvoogdij, droeg na woorden van welkom tot genodigden en gemeenteleden het gebouw over aan de Kerkeraad. Hij maakte gewag van de blijdschap en dankbaarheid die er bij het college heerste over deze plaats van gebed. Gaarne had men de opdracht van de Kerkeraad aanvaard om tot stichting van dit gebouw te komen omdat ook de kerkvoogdij er zich van bewust was dat men de ontwikkelingen in deze snel groeiende Oranjewijk op de voet moest vol- voor het houden van kerkdiensten. Er waren verschillende groepen kozakken. In het eigenlijke Oekrai- ne verdwenen de kozakken als in stelling geheel. Daar werden tot aan de revolutie met het woord ko zak de boeren aangeduid, wier voor ouders geen lijfeigenen waren ge weest. Zij waren in alle overige Th cTe 16e eeuw heeft de ataman Jermak in dienst van rijke koop lieden, aan het hoofd van een klein kozakkenlegertje, de hoofdstad van Siberië veroverd en op deze wijze een begin gemaakt van het Russi sche Rijk in Azië. De kozakken ble ven ook in de 17e en 18e eeuw on rustige elementen en namen deel aan alle opstanden tegen de tsaren. De Russische regering beknotte ge leidelijk de vrijheden van de kozak ken en wist ze tenslotte tot gehoor- herinneringen uit die 25 jaar, hul digde de oudste directeur de trouw en werkkracht van Cor Tiele. Hij heeft zich in de oorlogsjaren en daarna in de meest ongunstige om standigheden weten aan te passen en de machinale ontwikkelingen in het bedrijf zonder moeite ondergaan. De jubilaris is wars van alle lof, maar het moet hier, in aanwezig heid van zijn vrouw en collega’s, maar eens gezegd worden hoezeer nij wordt gewaardeerd. De heer Sliedrecht bood de heer Tiele een gouden horloge met inscriptie aan en zijn vrouw een bloemstuk. Namens het personeel sprak de heer J. Dongelmans, die op humo ristische wijze de prettige omgang met de jubilaris schetste en een elektrisch scheerapparaat overhan digde en tevens bloemen voor de echtgenote. Het bruidspaar P. van Oudshoorn- C. de Leeuw werd ook verrast met fraaie cadeaus van de directie en van het personeel. De here F. Giere sprak namens het gehele personeel en gaf wijze raad. De morgen werd verder heel ge- Het gebouw zelf bestaat naast de grote kerkzaal, welke zeer smaakvol is ingericht en waarvan vooral op vallen de zachte kleuren waarin het geheel is geschilderd waardoor een bijzonder prettige en rustige sfeer is verkregen, uit een ruime hal met Uitgaande van de Hervormde Jeugdraad ter plaatse zal aanstaand weekend een groot aantal jongelui, aangesloten bij de bond van Herv.- Geref. Jeugdverenigingen in Neder land; te gast zijn in Waddinxveen om deel te nemen aan het jaarlijkse jeugdweekend. Op het programma staat o.a. een fietstocht in de omgeving, gezamen lijke maaltijden en gezellig samen zijn. Na de avondkerkdienst van zon dag zal men met de plaatselijke predikanten bijeenkomen voor be spreking en vragen over de gehou den prediking. In verband hiermede zijn de aanvangstijden van de kerk diensten in alle drie de kerkgebou wen verschoven van 6.30 uur naar 5.00 uur namiddag. De fabricage van speelgoederen, tuinmeubelen en kampeeruitrustin gen werd met verschillende machi nes gedemonstreerd, om de dames te laten zien, zoals de directie het uitdrukte, waar hun mannen over dag mee bezig zijn. Een zeer inte ressante rondgang die een duidelijk beeld gaf van de groei van het ruwe produkt naar het geperfectioneerde einddoel. De vernieuwingen waren de eer ste aanleiding tot de feestelijke bij eenkomst, doch daarnaast was het 25-jarig jubileum van de houtbe werker, de heer Cor Tiele en het a.s. huwelijk van de boekhouder, de heer P. van Oudshoorn, een aange legenheid die men niet onopge merkt voorbij wilde laten gaan. In een geestige toespraak, vol zame dienaars van de tsaren te maken. opzichten volkomen gelijk aan de andere boeren. Na de eerste wereld oorlog werd het kozakkendom af geschaft. Later echter, werd uit militaire overwegingen besloten de kozakkenregimenten te herstellen, zij het in gewijzigde vorm. Vermel denswaard is nog, dat sommige kozakkenlegers een eigenaardige structuur hadden. Zo b.v. vormden de Oeralkozakken behalve een mili- taire organisatie ook voor een groot gedeelte een coöperatie van vissers. zeer groot gedeelte van Rusland bezat). Het woord Kozak is van Tartaarse origine en duidde oor spronkelijk een vrije zwerver aan. In Moskowië werden de kozakken voornamelijk gerecruteerd uit de elementen die zich niet konden schikken in het gezag. Zij vluchtten naar de steppen ten oosten van de Moskowische verdedigingslinie, waar zij het bestaan van vrijbuiters leidden. daaraan grenzend de garderobe, een keuken en nog een zaal voor kleine bijeenkomsten. Achterin de kerk zaal staat de bijzonder fraai uitge voerde kansel welke in teakhout door een onbekend wensend te blij ven ontwerper is gemaakt. Naast de kansel bevind zich de deur naar de consistorie. Een eenvoudig har monium begeleidt de gemeentezang. Tot koster is benoemd de heer J. Rehorst. Onder nog grotere belangstelling als bij de opening werden zondag de eerste kerkdiensten gehouden, zodat het toelaatbare aantal van 250 personen ruim overschreden werd, velen moesten daarom met een ge ïmproviseerde zitplaats genoegen nemen. De wijk-consulten ds. Joh. Verwelius bediende als eerste het Woord uit Handelingen 26 vers 29, terwijl tevens aan een 5-tal kin deren de H. Doop werd bediend. over de Koningin Wilhelminasingel. Een taxi uit Gouda naderde, doch deze kon een aanrijding niet meer voorkomen. Het jongetje werd ge wond en naar het ziekenhuis ver voerd. Bescherm uw waardevolle bezittingen bij nacht en ontij.Geef ze nachtkluis-veiligheid. Vooral ideaal voor het deponeren van kas-ontvangsten na sluitingstijd. Dit behoort tot de dienstverlening van onze bank. U kunt er voordelig gebruik van makenl Wethouder Pille bracht de geluk wensen namens het gemeentebe stuur over en verzekerde daarbij dat het college van B. en W. heel graag haar medewerking had ge geven voor de totstandkoming van het gebouw, hoewel de plaats van vestiging een grote moeilijkheid was geweest. Voor de classis Gouda van de Ned. Herv. Kerk sprak de heer Oosterom. Voor de Herv. Jongelingsvereni ging sprak de heer A. Noorlander, die de stoelen van de consistorie aanbood. Kerkvoogd W. Verboom en Ds. J. R. Cuperus dankten allen voor hun geschenken en aanwezigheid en nadat de gemeente Psalm 150 1 had gezongen sloot ds. Cuperus deze drukbezochte bijeenkomst met dank gebed. Vermeldt zij nog dat ver schillende predikanten en afgevaar digden uit buur-gemeenten de ope ning bijwoonden, w.o. ds. W. A. S. Laurensen uit Benthuizen, ds. J. Kooien uit Reeuwijk en ds. C. Vos uit Gouda. Waddinxveen gaat met zijn tijd mee; een winkel in antiek ontbrak er tot dusver nog aan. De heer H. Hollaar heeft in deze leemte voor zien en in het pand aan de oprit naar de hefbrug, waar tot voor kort een schoenreparatiebedrijf geves tigd was, een rijk gesorteerde antiek zaak geopend. De heer Hollaar, die aan de Reeu- wijkse plassen het café-restaurant ,,’t Vaantje” exploiteert en daar een groot aantal oude klokken en antiek heeft verzameld, hoopt in Waddinx veen een goede toekomst voor zijn nieuwe zaak te vinden. Veel lief hebbers van oude meubels, klokken en andere antiquiteiten vonden reeds hun weg naar dit experiment in Waddinxveen. Donderdagavond j.l. is onder aus piciën van de Bijbelkioskvereniging een zeer geslaagde zangavond ge houden in de Gereformeerde Kerk. De bekende baritonzanger Kees Deenik leidde de samenzang en bracht enkele leideren ten gehore, waarbij hij tevens commentaar gaf. Het Gereform. Kerkkoor „Dient den Heer”, o.l.v. dirigent de heer D. v.d. Bosch, zong nieuwe en oude re liederen op zeer verdienstelijke wijze. Organist was de heer H. van Nielen. De heer Dekker, vertegenwoordi ger van de Bijbel-kiosk-vereniging, sprak een kort propagandawoord voor deze vereniging, waarin het doel: Gods Woord uit te dragen m deze wereld, duidelijk naar voren kwam. Ter afwisseling werden vele geestelijke liederen gezamenlijk ge zongen. De heer Dekker, die bij afwezig heid van ds. Snoey, wegens ziekte, en ds. Koekkoek, wegens vakantie, deze zangavond leidde, bracht aan het slot van deze mooie avond dank aan allen die hadden meegewerkt. in herinnering de oorlogsjaren waarin soms op de onmogelijkste plaatsen - concentratiekampen e.d. God werd gezocht. Parallel daaraan schetste hij de zegen die nu mag worden genoten om in alle rust en vrede met de gemeente te mogen samenkomen en Hem te mogen dienen. Spr. hoopte dat na niet al te lange tijd ook een permanent kerkgebouw kon worden verkre gen. Abonnement: f 1,40 per kwartaal bij voor uitbetaling. Advertentietarief: f 0,10 per mm regel. Tarieven bij contract en voor tekst advertenties op aanvraag. de spaarbank met volledige bankservice Oranjelaan 42, telefoon (01828) 2265, postrekening 79138 bijkantoor: Willem de Zwijgerlaan 57, telef. (01828 2046 Kantooruren: dagelijks van 9-12.30 uur en van 2-4 uur, bovendien op vrijdagavond van 7-9 uur. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT Woensdag j.l. maakten een aan tal leden van de Nederl. Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Wad dinxveen, het jaarlijkse uitstapje. Allereerst werd naar Zandvoort gereden, waar aan de boulevard koffie werd gedronken. Vervolgens werd op „het Kopje” in Bloemen - daal de lunch gebruikt, ’s Middags werd een bezoek gebracht aan de Linoleumfabrieken in Krommenie, waar een interessante rondleiding volgde. De dag werd besloten met een gezellig diner in Oud-Leusden, waarna het gezelschap, ondanks de wat minder prettige weersomstan digheden van die dag, zeer voldaan huiswaarts keerde. mens de meisjesvereniging „Sola Fide” een kanselbijbel aan, welke door ouderling W. J. A. Ming in dank werd aanvaard en op de kan sel werd geplaatst. Voor de Zondagsschool kwamen drie meisjes met een gedicht waarin ze declameerden hoe een prikkaar- tenaktie het geld had opgebracht voor een bijzonder fraai doopvont. Het bleek later, dat de ijver van de Zondagsschool ook nog het beno digde geld voor een electrische wandklok had opgeleverd, die na mens de jeudgraad door de heer K. van Dijk werd aangeboden. De fir ma HABO had eveneens een elec trische klok toegezegd, die in de hal een plaats zal vinden. Een inwoner van de Oranjewijk, de heer Korpershoek, verraste na mens de leden van de wijkgemeen te de kerkeraad met een Avond- maalservies met bijbehorend tafel linnen als resultaat van een ge voerde korte financiële actie. De assessor van de centrale ker keraad, ds. J. R. Cuperus betuigde zijn blijdschap met déze noodvoor ziening waarin Gods Woord kan worden gepredikt en de sacramen ten bediend. Hij bracht daarbij Kozakken noemde men in tsaris tisch Rusland bepaalde groepen van de bevolking, die speciale troepen afdelingen, voornamelijk ruiterij leverden. De organisatie van de mi litaire eenheden en de wijze waar op de dienstplicht der kozakken ge regeld was, vertoonde veel eigen aardigheden. De kozak moest met eigen paard, eigen uniform en ge deeltelijk eigen wapenen opkomen. De dienst was zwaar en duurde lang maar daartegenover stonden zekere voorrechten. Aan het hoofd van alle kozakkenlegers stond een troon opvolger. De kozakken waren koene ruiters en hun aanvallen waren bij na onweerstaanbaar. Zij onderschei den zich door moed en uithoudings vermogen. Dit jaar werd voor het eerst voor de beide 3e klassen van de Chr. Ulo een werkweek georganiseerd. Onder leiding van mej. Bruitsman en de heer Bulthuis werd maandag 25 mei de tocht naar Zuid-Limburg onder nomen naar het kasteel Revieren in Klimmen. Van hieruit werden ver schillende tochten gemaakt. Men bezocht o.a. Valkenburg, waar de model-steenkolenmijn en de ge- meentegrot bezichtigd werden. Ook Maastricht werd met een bezoek vereerd; hier konden de jongelui o.a. in het Natuur Historisch Mu seum zien hoe het vroeger in Lim burg was en hoe flora en fauna toen waren. Tevens werd bij Eupen in België de stuwdam bezichtigd en konden de jongens en meisjes hun Duits eens goed ophalen in Mon schau. 's Avonds werd de tijd gevuld met het maken van een verslag en het verwerken van de Teerstof’ die men elke dag voorgeschoteld kreeg. Na de leerzame, maar toch ook fijne week keerde men zaterdag 30 mei terug, na een voortreffelijke reis, die evenals de heenreis, door de heer Plate, stationschef alhier, keurig was uitgestippeld. en bescherming De heer Verboom bracht dank aan het gemeentebestuur, vertegen woordigd in de heer S. Pille als wethouder en de directeur van ge meentewerken de heer A. C. Krane- veld, voor de welwillende mede werking bij de realisering van de bouw. Ook betrok spr. in zijn dank de firma HABO welke het gebouw heeft gebouwd en de verschillende instanties en firma’s welke er voor hebben gezorgd dat het centrum in zo’n korte tijd klaar kwam. Spijtig vond de heer Verboom het dat een luidklok ontbrak wat z’n oorzaak vind in de korte tijd van voorbereiding. Hij hoopte echter dat. ook dit binnen afzienbare tijd voor elkaar zou komen. Namens de kerkeraad aanvaardde Ds. Joh. Verwelius het bedehuis, dat voortaan de naam „BETHEL” zal dragen. De predikant hield daarbij een korte medidatie over de historie van Jakobs droom waarin hij God ontmoette en die plaats „Bethel” noemde. Hij sprak de wens uit dat ook dit Bethel voor velen tot zegen zou mogen worden; de plaats waar zij Jezus Christus zouden mogen vinden als hun Verlosser en Zalig maker. Mej. Van Wijngaarden bood na-

Weekblad voor Waddinxveen | 1964 | | pagina 1