aan het verkeer Acrobatiek Lezers aanleiding tot verwarring Elsevier’s weekblad J aarvergadering Chr. Nationale Scholen Boekhandel Veldwijk heropende moderne winkel aan de Passage Schrijven ADMINISTRATIES POLAROID ZONNEBRILLEN - OPTICIEN SATON er in De eerste duizend vol Kunststichting vindt onderdak i zijn 50 jaar kinderuitzending HAMMING Duidelijkheid in ’t verkeer II Spaarcijters Uitslag gratis verloting Boekh. Veldwijk FRA-VA-KO’s WARENHUIZEN OPEL KADETT CARAVAN, de wagen met onbegrensde mogelijkheden de Jong’s autohandel N.V. Reddingsmiddelen voor de ruimtevaart Orgelconcert Gouda Wat meneer A tegen mevrouw B zei op pagina 456 Bijzondere postzegels terugbetalen Bejaarden 17 juni op reis EXPOSITIERUIMTE Bron moet geld voor aardstralenkastje met rente W.S. V. ’De Paddestoel’ in uniform gestoken IB -I PAGINA 3 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 11 JUNI 1964. Iedereen en alles gouda telefoon (01820) 7122 PRAAT EENS MET DE ZAAK MET DE BUITENKLOK i 9 t 1 Vorige week woensdagavond hield de vereniging voor Chr. Nationaal onderwijs haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer M. P. van Tol, was blij met de opkomst, maar had toch graag een groter percentage van de ouders gezien. In het buitenland, waar de ouders het Christelijk onderwijs veelal zelf moeten betalen, naast het staatsonderwijs, is de belangstelling veel groter. Waar men offers voor brengt, waardeert men gewoonlijk beter, aldus de voorzitter. Bij de Rijkspostspaarbank werd gedurende de maand mei ingelegd: 65.389,- en opgenomen 56.561,03. Hieronder volgt de lijst van num mers waarop de daarachter vermel de geschenken zijn gevallen ter gelegenheid van de heropening van boekhandel Veldwijk in de Passage aan de Kerkweg alhier. Nummer 23 vulpenhouder; 45 doos postpapier; 60 boek; 92 ballpoint; 111 boek; 119 doos postpapier; 155 fotoalbum; 172 vulpenhouder; 201 vierkleuren ballpoint; 235 boek; 267 ballpoint; 289 fotoalbum; 328 vier kleuren ballpoint; 340 boek; 364 ballpoint; 391 ballpoint; 407 vulpen houder; 432 boek; 478 doos post papier; 489 boek. De trekking van deze prijzen is gedaan door notaris D. B. van der Most te Waddinxveen. Deze prijzen kunnen aanstaande zaterdag in onze nieuwe zaak aan de Passage worden afgehaald. Vrijdag j.l. is onder grote belang stelling boekhandel Veldwijk her opend in de Passage aan de Kerk weg. Het pand, waarin voorheen de kapsalon Doeleman was gevestigd, biedt aanzienlijk meer ruimte dan de vorige winkel aan de Oranjelaan. He interieur is smaakvol, modern en overzichtelijk ingericht. Behalve de boeken zijn ook de vele andere artikelen zoals kantoorbenodigdhe den, schoolbehoeften, tijdschriften, spellen, postpapier enz in afzonder lijke vakken ondergebracht. Verzorgen, opzetten of controleren. Geef het in handen van deskundigen. Het spaart U kostbare tijd. Kon. Wllhel- minaslngel 76 Telefoon 2808 Waddinxveen Als u toch in onze zaak bent vraagt dan tevens naar onze SPECIALE AANBIEDING WITTE AMERIKAANSE MUTSEN MET PONPOEN voor fl,50 Eikenlaan leplaan Telefoon 2401 b.g.g. 2184 kunt U meenemen in de nieuwe OPEL KADETT OPEL KWALITEIT O.K. De heer Van Willigen ten stad- huize, Markt 31, Gouda, zal gaarne toegangskaarten a 5,00 van de leden der commissie voor de propa ganda (en die van hun gezinsleden) desverlangd omruilen voor kaarten voor gereserveerde plaatsen. Dit kan vanaf heden onder kantoortijd op de afdeling onderwijs, Markt 31 te Gouda, geschieden. De loshangende arm met de tas zou kunnen doen vermoe den, dat dit meisje rechtsaf zal slaan. De door haar geko zen rijstrook doet echter het tegenovergestelde vermoeden. Duidelijk kenbaar maken aan het andere verkeer, welke manoeuvres men gaat maken, is noodzakelijk voor een vei lig verkeer. was. In het nieuwe onderkomen heeft mej. Veldwijk een ruime arm slag, die, zo verwacht zij, in de toe komst zeker nodig zal zijn, om het boekenassortiment gelijke tred te laten houden met de groei van Waddinxveen. Het interieur van deze nieuwe boekhandel werd geheel uitgevoerd volgens het ontwerp van de heer J. H. M. Happel uit Waddinxveen. De moderne ontwikkeling van de techniek beweegt zich in velerlei richting. Voor de verzameling van gegevens en het ’bewaren’ daarvan (’data processing1) worden nu ook grote schijven gebruikt in de vorm van buitenmodel grammofoonplaten waarop miljoenen cijfers of letters kunnen worden .aangebracht en dus een groot aantal gegevens kunnen worden bewaard. Met een speciaal apparaat worden deze gegevens op de schijven aangebracht en met hetzelfde apparaat kunnen ze ook weer worden ’gelezen’. Indien men bijvoorbeeld op een dergelijke schijf een roman ’schrijft’ kan binnen de seconde worden vernomen, wat me neer A. tegen mevrouw B. zei op pagina 456. De schijven, bijna anderhalve meter in doorsnee, zijn vervaardigd van magnesium dat, bedekt met een zeer dunne laag magnetisch mate riaal, de gegevens, die aan de schijf worden verstrekt, bewaart. Naar gelang van de behoefte kunnen eenheden worden samengesteld tot twaalf schijven. ken, kwesties van assortimentsbe leid, onderzoeken naar de beste ju ridische bedrijfsvorm en hoe daar toe te geraken etc. Vaak wordt niet één bepaald aspect aan de orde ge steld, maar gevraagd het gehele be- A1 met al: belangrijke beleids- drijf en bedrijfsbeleid onder de loep te nemen. D.w.z.: algehele doorlich ting van het bedrijf. vraagstukken op alle vlakken van het ondernemerschap. Het is een bijzonder verheugend verschijnsel, dat men ook in de sec tor van het midden- en kleinbedrijf rijp wordt voor de gedachte de hulp van deskundigen in te roepen voor de oplossing van bedrijf svraagstuk- ken, waar men zelf niet of moeilijk uitkomt. In de industrie doet men dat al heel lang; in het middenstandsbe- drijf is delegatie eigenlijk alleen ten volle ingeburgerd op het gebied van administratieve en fiscale aan gelegenheden. Het spreekt vanzelf, dat het A.W. M. de doorlichting en advisering nooit met succes ter hand had kun nen nemen wanneer het niet had kunnen steunen op en putten uit zijn veeljarig ervaring als krediet instelling. De eerste duizend zijn vol. Met het tweede duizendtal van onder zoeken, anders dan voor krediet verlening, is inmiddels een begin gemaakt. Adres? Sarphatikade 11, Amsterdam, telef. (020) 24 54 51. K.B. De spreker van deze avond was, de heer J. Poot uit Amersfoort, di recteur van „He-Ma-Va”. Ter ver duidelijking: Heldring-, Martha- en Valkenbos-stichtingen voor gehan dicapte kinderen. „Deze kinderen zijn voorwerp van zorg voor de Kinderbescherming. Er is geen systeem om zulke kinde ren afdoende te helpen. Wij hebben te leven uit de opdracht van God, om buigende voor Zijn gezag, het gezag dat zij gemist hebben in de geborgenheid van het gezin, hen in liefde bij te brengen. Want gezag is liefde en die hebben deze gehandi capten niet gekend!” aldus de heer Poot. De kinderbescherming beoogt hen weer geschikt te maken voor de maatschappij en daarvoor is nodig dat zij weer vertrouwen krijgen. Dat moeten we winnen door open te staan voor nieuwe wegen in de opvoeding. Wij moeten oog hebben voor de nieuwe vormen, waarin onze jeugd zich uitdrukt. Soepel zijn tegenover de jeugd van 12 tot 16 jaar. Het is ook de schuld van de Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het Nederlandsch Bij belgenootschap en de aangekondig- de uitgifte van twee Nederlandse postzegels met - voor de eerste maal in ons land - een bijbel in het ont werp, verschijnt in het midden van deze maand bij de Uitgevers-Com- pagnie „De Branding” te Amster dam een door dr. J. M. Fuchs sa mengestelde kleine filatelistische uitgave onder de titel DE BIJBEL OP POSTZEGELS met een alge meen informatieve tekst, een re gister op de verschenen postzegels en een register op de bijbelteksten. In liefst 41 landen werden reeds meer dan 250 postzegels, waarop een bijbel of een bijbeltekst voor komt, uitgegeven. De heer J. Bron, thans wonende te Enschede, moet aan de assistent- accountant J. Haitsma uit Leeuwar den de 650 gulden terugbetalen, die hij in april 1962 na verkoop van een aardstralenkastje had geïncas seerd. De Arnhemse rechtbank, die aldus besliste, vermeerderde dat bedrag met de rente vanaf de datum van dagvaarding (27 mei 1963) en met de kosten van het geding, ad 252,90, zo meldde het Algemeen Dagblad. De heer Haitsma had het appa raat van de heer Bron gekocht in de hoopvolle verwachting dat het een eind zou maken aan de reuma tische aandoeningen van zijn vrouw en aan de vochtigheid van het huis. De heer Bron gaf vijf jaar garantie op de technische uitvoering en zeg de toe dat hij tachtig procent van het gestorte bedrag zou terugbeta len als het aardstralenkastje niet aan de verwachtingen zou voldoen. De heer Haitsma kreeg bijzondere belangstelling voor deze bepalingen toen bleek dat zijn vrouw niet be ter en zijn huis niet droger werd. Na herhaaldelijk bij de heer Bron te hebben geklaagd, wendde deze assistent-accountant zich tenslotte tot de Arnhemse rechtbank. De rechtbank overwoog, dat de verkoper na herhaalde klachten het kastje had moeten controleren of moeten laten vervangen door een aopar,aat dat de toegeschreven ei genschappen wél bezat. Door dit na te laten en te volstaan met de mededeling dat de koper het kastje tegen een restitutie van tachtig pro cent kon terugsturen, heeft de heer Bron naar het oordeel van de recht bank de garantieverplichting ge schonden en zich schuldig gemaakt aan wanprestatie, aldus het A.D. De traditionele reis van de Wad- dinxveense bejaarden zal dit jaar op woensdag 17 juni a.s. worden ge maakt. De route van deze tocht zal gaan via Montfoort, Oudewater, de Meem, Lage Vuursche naar paleis Soestdijk. Vervolgens langs kasteel Drakesteijn naar het vliegveld Soes- terberg en via Renswoude en Arn hem naar de Posbank. Het middenstandsbedrijf van deze tijd heeft veel geld nodig om bij te blijven en zijn kansen te benutten in de nieuwe wijken of waar ook. Geld en soms veel geld is ook no dig voor de beginnende middenstan der, die de plaats wil innemen van een oudere collega, die er mee op houdt. Geld in de vorm van kredieten, leningen van familie, van leveran ciers en noemt u maar op, is be langrijk, maar toch niet alles. Dit is gebleken, toen het Algemeen Waar borgfonds voor de Middenstand en kele j.aren geleden begon met het beschikbaar stellen van zijn kennis en ervaring, ook aan die zakenlie den die het niet - of niet in de eer ste plaats - om geld en crediet te doen was, maar om de oplossing van andere problemen. En nu de eerste duizend onder zoeken en rapporten over die an dere vraagstukken achter de rug zijn en de deur uit, is er toch wel reden om aan dit moeilijke maar zo dankbare werk meer bekendheid te geven. Wat voor onderzoeken waren dat alzo die op aanvraag door het Bu reau van het A.W.M. werden ver richt? Een hele collectie: wij noe men onderzoeken naar de kansen op een bepaald vestigingspunt in de nieuwbouw of elders, bepaling van de waarde en perspectieven van bestaande zaken (o.a. goodwill), ex pansiemogelijkheden, financierings- kwesties, toetsing van ondernemers- capaciteiten, organisatievraagstuk- De voorbereidingen voor een ruimtevlucht door twee Amerikaan se astronauten in één cabine, het zgn. Gemini-project, omvatten ook reddingsmiddelen in geval er iets mis gaat bij de terugkeer van de cabine in de atmosfeer. Een groep parachutisten heeft onlangs proeven genomen met wat de fabrikant, Goodyear Aerospace Corporation, noemt een ’Ballute’ (samentrekking van ballon en parachute). De ’Bal lute’ is ontwikkeld om bij sprongen van zeer grote hoogten - de proef- sprongen geschiedden van hoogten tussen 11.000 en 13.000 meter - een verticale val van de parachutist te verzekeren in de hogere en dus ijle luchtlagen. Er zijn een aantal proef modellen van diverse doorsneden gemaakt. Het model met een door snede van ongeveer 120 cm bleek bij de proeven het best te voldoen. De ’Ballute’ vult zich automatisch bij de aanvang van de sprong en bewerkstelligt de verticale positie van de parachutist, die na een val van vele honderden meters zijn pa rachute kan ontplooien na de ’Bal lute’ te hebben afgekoppeld. De ’Ballute’ stabiliseert ook de valsnel heid en voorkomt de grote schok ken, waaraan men vaak wordt blootgesteld bij het plotseling ope nen van het valscherm. of de voet aan de grond te zetten, maar zich ’banlancerend’ op de pe dalen in evenwicht te houden. Het is dan wel heel moeilijk te zien, of zo’n acrobatische wielrijder zal wachten, dan wel tóch zal doorrij den. Een dergelijke houding geeft aanleiding tot verwarring. Het Verbond voor Veilig Verkeer adviseert alle deelnemers aan het verkeer deze verwarring te voorko men door een duidelijk gedrag op de weg. Verwarring kan in vele ge vallen aanleiding geven tot ernstige ongevallen. ouders als er verwijdering komt, wanneer zij niet openstaan voor onze kinderen van deze tijd, aldus spreker. Een vruchtbare bespreking volgde op dit pedagogisch onder werp. De voorzitter deed vervolgens mededelingen over de scholen en memoreerde dat het hoofd van de Koningin Wilhelminaschool, de heer H. Postma, wegens voortdurende ziekte, met vervroegd pensioen zal gaan. In zijn plaats is per 1 septem ber 1964 benoemd de heer Zoete- meyer. De kleuterscholen worden per 1 januari 1965 in een zelfstan dige stichting ondergebracht. De penningmeester, de heer H. Kempkes, gaf verslag van zijn be heer. De kascommissie deelde bij monde van de heer E. W. Haagsman mede, dat de financiën in orde wa ren bevonden. De heer Kempkes werd dank gebracht. In het bestuur werden herkozen: de heren C. Hoogendoom en A. Ou- dijk en in de vacature C. Graafland werd gekozen de heer N. Olofsen uit de Vondelwijk. De heer C. Graaf land werd hulde gebracht voor alles wat hij in 28 J jaar als bestuurlid voor de scholen deed. Na de rond vraag sprak de heer J. van Steyn het dankgebed uit en sloot de voor zitter deze vergadering. Het achterste gedeelte van de nieuwe zaak wordt ingericht als expositieruimte. Hierin zal de Wad- dinxveense Kunststichting, die on langs het Kunstcentrum moest mis sen, een onderkomen vinden voor de werken van schilders en teke naars. In de toekomst zullen dan ook weer regelmatig tentoonstellin gen worden gehouden. De ruimte, die door de verhuizing aan de Oranjelaan vrij komt, zal de firma Veldwijk, uitgever van dit blad, benutten om zijn drukkerij uit te breiden. Mej. A. Veldwijk leidt deze boek handel, die aan de Oranjelaan de laatste jaren uiterst krap behuisd De afdeling Waddinxveen van het Centraal Genootschap voor Kinder herstellingsoorden en Gezondheids- kolonies herdenkt dit jaar een fees telijke datum. Het is in 1964 niet minder dan 50 jaar geleden, dat in deze ge meente met de uitzending en ver pleging van zwakke en herstelbe- hoevende kinderen werd begonnen. In 1914 werd contact gezocht met de landelijke organisatie „Het Cen traal Genootschap”. Dat uit dit con tact een bloeiende afdeling is ont staan, moge blijken uit het feit, dat in die 50 jaar ruim 400 kinderen uit Waddinxveen werden uitgezonden. Het doel der vereniging komt in het kort hierop neer: met elkaar voorkomen, dat zwakke kinderen zieke kinderen wordenDat ge beurt door hen, wanneer de huis- of schoolarts dat nodig vindt, voor een kuur van zes weken of langer naar een gezondheidskolonie of her stellingsoord uit te zenden, hetzij aan zee of in bosrijke omgeving. Doordat de tijden veranderd zijn, moesten de bakens verzet worden en is de verpleging op een andere leest geschoeid. Ieder jaar weer stijgt namelijk het percentage, dat niet wegens of niet alléén wegens lichamelijke tekortkomingen bij het Genootschap komt, maar dat door dreigingen in zijn geestelijke ont plooiing wordt geremd. Het zijn nu geen ’bleekneusjes’ meer, het zijn ’zenuwpeesjes’ geworden, voor wie in deze tijd verantwoorde en tijdige hulp steeds onontbeerlijker wordt. En wanneer dan uit de resultaten van hernieuwd ingestelde onderzoe ken blijkt dat de gemoderniseerde kolonieverpleging inderdaad hulp aan deze ’zenuwpeesjes’ kan geven, dan ligt daarin mede het bewijs, dat een ongeschokt geloof in het werk, dat gedaan wordt, tenvolle gerechtvaardigd is. Daarom doet het Genootschap een beroep op uw offervaardigheid. Er wordt géén collecte gehouden, maar het Genootschap vraagt de lezers een jubileum-gift. Een eventuele gift kimt u overmaken naar post rekening nummer 79138 van de Coöperatieve Raiffeisenbank „Wad dinxveen”, t.g.v. Centraal Genoot schap, spaarboekje nr. 9434. Zij die sympathiseren met het werk van de afdeling kunnen zich opgeven als donateur bij één der onderstaande bestuursleden: Mevrouw A. H. van der Most-van Seters, Kerkweg 165, presidente; Mejuffr. M. P. Herfst, Zuidkade 37, secretaresse; Mej. R. E. van Dort Kroon, Kerk weg 163, penningmeesteresse; Mevr. A. Boonstoppel-Nieuwland, Jan Dorrekenskade 26; Mevr. D. van Hattum-Ruys, Sniep- weg 8. (buiten verantwoordelijkheid van de redaktie.) Enige tijd geleden werd door de Heer A. in uw blad gevraagd waar om het „Wilhelmus” foutief gezon gen wordt. Hier is nu de verklaring. Overgenomen uit „De Lofstem”, or gaan van de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumverenigingen, dd. november 1949: ONS VOLKSLIED We willen een poging wagen om een constant gemaakte fout in ons „Wilhelmus” uit de wereld te hel pen. Het gaat om de slotregel, die luidt: His-panje, Heb ik altijd ge-eerd. maar door ons volk aldus wordt verknoeid: His-panje, Hè-hèb ik al-tijd ge-eerd. waardoor ’t accent, dat op ’altijd’ moet vallen, verkeerdelijk op ’ik’ gelegd wordt. Hopelijk kunnen onze zangverenigingen (en onderwijzers) aan de verbetering meehelpen. J.P.M. Naschrift: op de eerste noot van de maat valt ’t accent. Door foutief de kwartnoot van al (tijd) te split sen in twee achtste noten valt het accent op ’ik’, wat volgens boven staande verkeerd is. W. A. van der Bijl, Nesse 18. (red: helaas konden wij de bijgete kende muziek niet mee afdrukken.) Bij deelneming aan het huidige drukke en snelle verkeer kan niet meer worden volstaan met uitslui tend kennis van de verkeersregels en de toepassing daarvan. Begrip en inzicht in het verkeer zijn even zeer vereist. Begrip voor de proble men van de ander, de ander in de auto, de ander op de fiets. Het is noodzakelijk tijdig en vooral duide lijk kenbaar te maken, wat men gaat doen. Of men zal stoppen, of doorrijden, of men van richting gaat veranderen of niet, enz. Nadert men met grote snelheid een voorrangsweg of een voorrangs- kruising met de bedoeling pas op het Laatste ogenblik te remmen, dan zal het verkeer dat voorrang heeft in verwarring worden gebracht. Een wielrijder op de voorrangsweg, die de auto van rechts ziet naderen, denkt aanvankelijk, dat de auto zal stoppen, en hij rijdt dus verder. Wanneer hij echter ziet, dat de auto geen snelheid schijnt te minderen, zal de wielrijder ongetwijfeld uit drang naar lijfsbehoud een slinger naar links maken. De kans, dat hij daarbij door van achteren naderend verkeer zal worden aangereden, is niet gering. Dit alles had men kunnen voor komen door geleidelijk snelheid te minderen (daarbij enkele malen het rempedaal indrukkend, om met behulp van de remlichten het ach teropkomend verkeer te waarschu wen, dat men gaat stoppen, zodat het kruisende verkeer duidelijk had kunnen zien, dat de wagen zou stoppen. Fietsers hebben vaak de gewoon te bij een kruispunt, waar zij voor rang moeten verlenen aan van op zij naderende voertuigen, niet dui delijk te stoppen door af te stappen Gemeentebestuur kwam kijken. Voor de actieve speeltuinvereni ging „De Paddestoel” was het j.l. vrijdag een grote dag. De uniformen van de bloeiende wandelclub waren gereed en het gemeentebestuur kwam het resultaat bezichtigen. ’s Avonds stonden de 43 leden van de club opgesteld voor het clubhuis en burgemeester Van der Hooft die vergezeld was van zijn echtgenote, de wethouders Pille en Venema en gemeentesecretaris Jenné, nam per soonlijk het défilé af. De heer Van der Schee, de leider van de wandelclub en jeugdleidster mej. A. van Erk toonden vol trots de groen met witte combinaties, bestaande uit groene broek of rok, witte bloeses, waarop een geel koord met een paddestoel, die door de da mes van de speeltuinvereniging zelf genaaid werden. Het hoge bezoek toonde zich ver rast en de burgemeester hield een toespraak waarin hij de speeltuin vereniging met haar vele activitei ten hogelijk prees. „U bent een voorbeeld in deze gemeente,” zo zei hij. „Waddinxveen is zeer trots op u.” Hij bood zijn gelukwensen met deze belangrijke mijlpaal aan en complimenteerde de voorzitter, be stuursleden en alle medewerkers. Voor de a.s. wandeltocht in Arnhem bood hij een gemeentelijke tractatie aan. De wandelclub, die bestaat uit een senioren- en een juniorenafde ling, maakte hierna een rondgang door de bomenwijk. Op het ogenblik toont een deel van de club het nieuwe uniform ook tijdens de avondvierdaagse, die vanuit Gouda gelopen wordt. Zaterdag 13 juni vertrekken negen auto’s van particulieren, die dat ge heel belangeloos doen, met cluble den naar Arnhem, waar de „Open- het-dorp”-tocht gelopen zal worden. Wat de verdere activiteiten be treft bloeit en groeit de speeltuin vereniging. De toeloop voor de clubavonden is zeer groot. Aan het eind van deze maand staan er weer feestelijke gebeurte nissen op het programma: op 29 en 30 juni en 1 juli zal in een serie avondbijeenkomsten het tien-jarig bestaan gevierd worden. l

Weekblad voor Waddinxveen | 1964 | | pagina 3