zeer Autokaart LOCHMANS m 59 ct Boekhand. Veldwijk ïakantie-regeling kruideniers 1961 Geen afval Gouwe sinds 1636 I Mt 1964 een brandjaar De gezondheidszorg Nederland wordt Boekhandel ’Veldwijk’ SPAR ZELFBEDIENING EN SLAGERIJ Nu of nooit 119 cent No. 2 is doet. met vakantie? Kort en goed. Het LOCHMANS die het DE KERKEN NODIGEN „WIJ ZIJN DE Boeren gewaarschuwd in werkster f2,60 f2,90 f3,10 f3,40 kinderwagen net meisje voor één ochtend p. week. Aanmelden (na 7 uur): Prinses Beatrixlaan 7 boekenkast BEATLES” Afd. Slagerij BURGERLIJKE STAND week van 2 t/m 8 juni 1964: P. van Beem Diepvriesgebruik in Zweden Aalt] es in tuinen Th. G. BLOM, arts Afwezig van 18 juni (6 uur n.m.) t/m 5 juli herenleden „Morgenrood” dames- en Waddinxveense brug in 1632 500 gr. Halscarbonade 500 gr, Ribcarbonade 500 gr. Haascarbonade 500 gr. Hamlappen Plastic stenen dekken bouwkosten ’t Volle Evang. Amerikanen: veel huizen maar weinig aandelen WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 11 JUNI 1964. PAGINA 4 schaft dan een aan heeft weinig maar GOED NIEUWS 10 kakelverse EIEREN voor slechts 96 cent No. 4 Bij aankoop van f7,50 aan boodschappen (ook uit de slagerij) 250 gram bekende GOUDMNDJGS van 79 ct voor slechts ALLEEN VRIJDAG EN ZATERDAG Room in blik Jaar 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959 1960 1961 1962 1963 1964 Aantal hooibroeibranden 69 35 134 43 56 125 50 39 191 57 79 Plattegronden van grote steden, Reisboekjes, Toerist- en Bromfietskaarten Passage J. v. Nielen, Dorpsstraat 47 Zo juist verschenen: EXTRA PRISMA n; DE SPAR GEVRAAGD: De eerste volledige biogra fie met talrijke foto’s en tekeningen: 1,75. TE KOOP: i.g.s.z. MAURITSLAAN 16 Arbeiders Toneelver. vraagt: Wegens vakantie moeten de na volgende bedrijven gesloten zijn: van 22 juni t.e.m. 4 juli: J. Hofman, Burgem. Trooststraat 35 G. Visser, Noordeinde 95 van 29 juni t.e.m. 11 juli: J. Asscheman, Kon. Wilhelminapl. 1 van 6 t.e.m. 18 juli: T. Broer, Dorpsstraat 46 voor het nieuwe seizoen. Aanmelden bij G. Vis, Lijs terbesstraat 48; mevr. Van Langen, Mauritslaan 44. DE ZONDAGSDIENST zal worden waargenomen door dokter J. W. H. Helleman, Kerkweg 222, telef. 2979. zaterdag 9.00 uur: H. Mis. Jehovah’s Getuigen, Kerkweg 66. donderdag 19.30 uur Bedieningsschool 20.30 uur Dienstvergadering zondag 18.30 uur Wachttorenstudie GEVRAAGD: Onze Dick mist zijn ZWART LEDEREN JASJE (met rits). Wie weet waar het is? Graag bericht aan Wolthers, Kerkweg 151. TE KOOP: z.g.a.n. Beckers kolenhaard 16000 kalorieën; 150, JOH. KOSTER, Sniepweg 46, telefoon 3138. TE KOOP: 2/3 glasdeur, 1/3 dicht Anna Paulownastraat 9 Tegenwoordig wordt in de Ver enigde Staten van Amerika slag room in blik in de handel gebracht, waarbij zich onder in het blikje een dubbele bodem met perslucht be vindt. Door een klepje kan de lucht ontwijken en neemt dan via een opening in het deksel een hoeveel heid ’geslagen’ room mee; er is vol doende lucht tussen de dubbele bo dem, om alle room uit te drijven. De Amerikaanse huisvrouw be hoeft dus niet meer zelf de room op te kloppen. belangrijke verkeersregel ook op het inschuren v,an hooi van toepassing is, namelijk: „Als u twijfelt, doe het dan niet Twijfel mag in geen geval be staan over het verzekeren van have en goed. Wie maar enigszins op de hoogte is van de stijging der bouw kosten, zal weten, dat alleen al het regelmatig herwaarderen van de opstallen voor de verzekering drin gend noodzakelijk is. Het spreekwoord: „Voorkomen is beter dan genezen”, geldt in het bijzonder voor boerderijbranden, omdat deze meestal ongeneeslijke wonden achterlaten. Zeven van de tien Amerikanen in de middenklasse hebben een auto; zes van de tien hebben een eigen huis en twee van de tien zijn in het bezit van aandelen, naar blijkt uit een enquête van het bevolkings- bureau van de Amerikaanse Federal Research Board. Het gemiddelde bezit van elk van deze Amerikanen was rond 75.000,—, maar naar beide zijden waren er belangrijke afwijkingen. Acht op de honderd hadden minder dan geen bezit, dat wil zeggen dat het totaal van hun schulden en verplichtingen de waar de van him bezittingen overtrof; 25 van de honderd bezaten minder dan 1.000 3600,—), maar daarte genover stonden zeven huisvaders die elk 50.000 of meer bezaten. sullen werden, een derdendeel ten behoeve van den aenbrengher, ende de twee vordre derdendeelen ten behoeve van den Dijckgrave, ende ’t landt van Rhijnlandt, met sulcken verstande, dat alwaert dat de ghe- melte boeten aen den Contraventeur door sijne sobere ende onvermo- ghende conditie, ende middelen, niet en waren te verhalen, dat ech ter den aenbrengher, sijn volle por tie sal goet gedaen werden, met des Gemeenlandts van Rhijnlandts beur se, welcke bekeuringen ghedaen sullen werden by den Dijckgrave, ende de Boden, mitsgaders ’s Landts van Rhijnlandts toesienders, ende Brugge-wachters.” E.v.E. Brand veroorzaakt in de meeste gevallen veel ellende Behalve de schade aan have en goed wordt bo vendien het bedrijf veelal geheel ontwricht om van de uitwerking er van op het gezin nog niet eens te spreken. Als wij waarde zouden hechten aan voortekenen, dan ziet het er statistisch naar uit dat 1964 inder- daar een brandjaar wordtDat is te concluderen uit de volgende lijst van het aantal branden tengevolge van hooibroei. Branden tengevolge van hooibroei in de maanden juli t/m oktober: Hieruit blijkt dat in de loop der jaren na twee betrekkelijk rustige jaren ineens een jaar met veel brand door hooibroei volgt. De ja ren 1955, 1958 en 1961 vormen een reeks van jaren met uitzonderlijk veel hooibroeibranden. In deze reeks past, althans statistisch, ook het jaar 1964, tenzijbij de hooiwin- ning en -bewaring de grootst moge lijke voorzorgen in acht worden ge nomen. Dat betekent vooral: Schuur het hooi tijdig in, niet vroegtijdig Draag zorg voor een goed func tionerend hooi-ventilatiesysteem met deugdelijke ventilatoren en' van voldoende capaciteit Verdeel het hooi regelmatig in de tas Het is op de boerderij, ook in de hooitijd, net als met het verkeer: Het wordt alsmaar drukker Daar om is het goed te bedenken dat een Britse architecten belast met de bouw van de kathedraal van de Anglicaanse kerk in Liverpool, ge bruiken voor het binnenwerk van de kerk een met glasvezel versterk te plastic ’steen’. Toen men enige jaren geleden met de bouw van deze kerk begon gebruikte men een roze zandsteen, die uit de omgeving afkomstig is. De prijs van deze steen is in de periode van de bouw echter yertwaalfvoudigd. Om nu een enorme stijging van de bouwkosten tegen te gaan, is men ertoe overgegaan voor het in terieur versterkt plastic ’stenen’ te gebruiken. Met de toepassing hier van denkt men de kosten met twee derde te verlagen en een bedrag van tien miljoen gulden te bespa ren. De plastic ’steen’ wordt met een mengsel van hars en zand ’ge metseld’. De naam van de steen - ’Woolston’ - is ongetwijfeld afgeleid van de naam voor de roze zand steen: ’Woolton’. Voor degene, die in vroeger tij den onwillig was het bestaande recht te betalen voor het passeren van schepen met staande masten door de brug te Waddinxveen, werd een boete verbeurd van drie pon den. Keur 227 van het Hoogheem raadschap van Rijnland luidt: „Dat de Schout van Waddincxveen midtsgaders den Schout ende ge- meene gebuyren van Blommendael den Schippers, passeerende met staende masten door de brugghe tot Waddincxveen, die onwilligh sijn ’t behoorlijck recht daertoe staende te betalen, sullen mogen afnemen een boete van drie ponden, houden de tot verseeckertheit van dien in bewarenderhant tou, ende takel, tot dat sy de voorsz. boete sullen heb ben betaelt, van welcke boete den Dijckgrave sal hebben de twee dee- len, ende aenbrenger een derde part.” Zij, die in de 17e eeuw met hun schepen vóór zonsopgang of na zonsondergang door deze brug pas seerden betaalden dubbel recht. De „keure” dato 6 „Mey” 1632 luidt: Alsoo tot kennisse van Dijck grave ende Hooghe-heemraden van Rhijnlandt was gekomen, dat veel tij dts questiewas ontstaen, tusschen de Schippers ende andere persoo- nen, passeerende de Heymans- brugghe, Alpher-brugghe, Goutsche sluyse, ende brugghe tot Boschkoop ende Waddincxveen, ende de Pach ters der selver brugghens, op ’t beta len van doubelt recht vande door- vaerte, soo wanneer sy een uyr, voor of naer der sonnen op ofte onderganck deselve brugghe pas seerden. Soo ist, dat Dijckgrave en de Hoogheheemraden willende daer inne voorsien als naer behooren, op nieuws goet ghevonden, ghekeurt ende gheordonneert hebben, dat voortaen alle Schippers ende andere persoonen, deselve brugge met hun ne schepen door varende sullen be talen doubelt recht der selver door- vaerte, soo wanneer syluyden voor der sonnen opganck, ofte naer der sonnen onderganck door eenige van de voorsz. bruggen sullen passeeren. Item, dat mede voorts aen van alle Ponten, Klinckwerck, ofte Carveel- werck betaelt sal werden een stuy- ver: Midtsgaders Damloopers, Krab- be-schuyten, Heuden en Kaghen van ghelijcke, mede een stuyver.” E.v.E. Gereformeerde Kerk V.m. 9.00 en 10.30 uur: ds. A. Firet, uit Assen N.m. 6.30 uur: ds. A. Firet Remonstrantse Kerk geen dienst Christ. Afgescheiden Gemeente V.m. 9.30 en nam. 5 uur: ds. A. P. Verloop Woensdag, nam. 7 uur: ds. A. P. Verloop KERKDIENSTEN R.K. KERK Pastoor: B. A. Emmelkamp Kapelaan: G. L. U. Paardekooper Zuidkade 176, telefoon 2452 Parochiekerk St. Victor, Zuidkade Zondag 7.15 en 9.45 uur: H. Mis In de week 7.00 en 8.00 uur: H. Mis St. Petruskapel, J. Willem Frisoweg zondag 8.30,11.15 en 17.30 uur H. Mis dinsdag 8.00, donderdag 20.00 en zondag 14 juni 1964 Nederlands Hervormde Kerk V.m. 9.30 uur: ds. Joh. Verwelius N.m. 5.00 uur: ds. J. R. Cuperus Hervormd Wijkgebouw,Esdoornlaan V.m. 9.30 uur: Ds. J. R. Cuperus N.m. 5.00 uur: ds. J. Vroegindewey van Maarssen Herv. wijkcentrum Oranjewijk (Jan Willem Frisoweg) V.m. 10.00 uur: dhr. Neijenhuis N.m. 5.00 uur: ds. Joh. Verwelius N. Herv. Kring „Wet en Evangelie” V.m. 9.30 uur: ds. E. H. Kalkman N.m. 7.00 uur: ds. Lamping uit Leiden Geboren: Petronella, d.v. P. Uitten- bogaard en W. J. la Grand; Bernardine Antoinette Maria, d.v. A. G. M. van Ginkel en A. S. Prevosti; Renate Isabelle, d.v. J. Tuwanakotta en G. K. Lohmüller; Marike Francisca, d.v. A. Kleijer en H. G. ter Weel; Edward John, z.v. J. H. de Kleijn en J. van Eijk; Monica Johanna, d.v. M. G. van der Meulen en P. Kok; Jolanda, d.v. A. van der Sloot en C. E. J. Lugthart. Ondertrouwd: G. P. de Vogel en A. J. Koops. Gehuwd: D. de Pater en L. van den Berg; D. Schmidt en A. Baas; J. M. Russcher en M. A. Hogebrug. Overleden: geen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: parkiet; rode step; brui ne portemonnaie; dameshorloge; 1 bruin kinderschoentje; tang; passer; zwart lederen jongenswindjack; 1 bruine jongensschoen; gouden ring met bruine steen. Verloren: wieldop van kinderwagen; paar witte balletschoenen; sleutel bos; doublé dameshorloge; bedel- armbandje; 2 auto-sleutels; dames horloge; trui; zilveren bedelarm band; bruine portemonnaie met in houd; doublé horloge; badhanddoek; groene step; rood kindersokje. Dinsdagavond 16 juni om 8 uur spreekt evangelist C.N.V.-gehouw, Dorpsstr. In Zweden - het land met het hoogste welvaartspeil - blijkt het verbruik van diepvriesprodukten een jaaromvang van 41.400 ton te hebben bereikt ofwel 5J kg per hoofd van de bevolking. Van de liefst 140 artikelen in een 380-tal verpakkingen die tezamen dit diep vriespakket vertegenwoordigen, ma ken kabeljauw, gevogelte en spina zie niet minder dan 60 uit. Deze ontwikkeling is sterk bevorderd door de omstandigheid, dat 20 van alle Zweedse huishoudingen de beschikking heeft over een diep vriesruimte. Bij de bovenvermelde cijfers moet naar schatting nog 100.000 ton worden opgeteld aan produkten die door de consumenten zelf worden ingevroren. De Zweedse diepvriesconsumptie wordt slechts overtroffen door die in de Verenigde Staten, alwaar deze zelfs het viervoudige bedraagt. Tot onze spijt is er geen overeenkom stig Nederlands cijfer bekend; we kunnen slechts vermelden dat er twee jaar geleden in ons land per hoofd van de bevolking 505 gram diepvriesgroenten (en kleinfruit) werd geconsumeerd, aldus „Groente en Fruit—- (algemeen), dat in de provincie Noord-Holland de naam het Witte Kruis draagt; het Wit-Gele Kruis (rooms-katholiek) en het Oranje- Groene Kruis (prot.-christelijk). Van deze drie heeft het (algemene) Groene Kruis verreweg de meeste leden. De helft van de bevolking is erbij aangesloten. In de drie noor delijke provincies is zelfs nagenoeg de gehele bevolking lid van het Groene Kruis (Groningen circa 97%, in Friesland en Drente elk bijna 90%). Het Witte Kruis (Noord-Holland) dateert al van 1875; het Groene Kruis werd in 1900 opgericht. Aan vankelijk bedoeld ter bestrijding van epidemische ziekten en tot hulpbe toon tijdens epidemieën, richtte het werk van het Groene Kruis zich later in de eerste plaats op de ver pleging aan huis en op het voor kómen van ziekten. De Kruis-orga- nisatie ziet de huiselijke ziekenver pleging, de bestrijding van volks ziekten, de verbetering van hygiëni sche omstandigheden als een ge meenschapstaak. Een zaak, die allen aan gaat. Deze gedachte komt ook tot uiting in het devies van het Groene Kruis „Door allen voor allen”. Het getuigt van een bereid heid tot helpen, een, gelukkig, veel voorkomende menselijke eigen schap. Het Groene Kruis maakte het voorkómen van ziekte en het helpen tot een vak en het bouwde in verband daarmee een in alle hoeken en gaten van het land door dringende organisatie op. Het bijzondere van dit particuliere initiatief is, dat het overal is afge stemd op de plaatselijke behoeften en noden. Elk van de plaatselijke Groene Kruis-verenigingen heeft het zelf voor het zeggen en elke vereniging draagt een eigen verant woordelijkheid. Het is dit systeem dat er toe bij draagt de zelfwerk zaamheid levendig te houden en daardoor zulke goede resultaten te bereiken. Ook aaltjes kunnen belangrijke schade doen aan de groei van ver schillende planten in de tuin. Aal tjes zijn microscopisch kleine (met het blote oog niet te zien) worm vormige wezens, die voor een deel leven van plantensappen die uit de wortels en stengels worden gezo gen. Andere aaltj essoorten leven van dode organische stof en zijn dus niet schadelijk. Speciaal wan neer grote hoeveelheden schadelijke aaltjes in de grond voorkomen, kun nen de plantenwortels sterk bescha digd worden, waardoor ook de groei van de planten ophoudt. Soms gaan ze kwijnen en gaan dood. Men spreekt dan van bodemmoeheid. Vele plantensoorten kunnen door (vaak speciale) aaltjessoorten wor den aangetast. In de bloemensector zijn dit o.a. roos, tulp, narcis; in de tuinbouw o.m. sla, peen, aardbei, tomaat en in de landbouw aardap pel, biet, erwt enz. Bij intensieve teelten kan ont smetting uitkomst bieden maar in de meeste gevallen is vruchtwisse- ling de aangewezen weg. In parti culiere tuinen kan het planten van Afrikaantjes uitkomst bieden, om dat deze de aaltjes ook terug drin- Ook voor de bewoners van Wad dinxveen is het verboden om - in gevolge de Keuren en Ordonnantiën van het Hoog-Heemraadschap van van Rijnland - zand, puin, aarde enz., hetgeen ondiepte kan veroor zaken, in de Gouwe te werpen. Het ontstaan van deze keur, welke da teert van 3 juli 1636 en waarop destijds een boete van 300 pond stond, is mede veroorzaakt door enige kwaadwillige personen, die zich, daarvóór, niet hebben ontzien om bij nacht en ontij afvalmateriaal in de Gouwe, nabij Gouwesluis, te storten. De Gouwe kwam daar zo ondiep te staan, dat de schippers met hun schepen en ingeladen goe deren moeilijk konden passeren. Het „Verboth van dato den 3 Julij 1636” luidt als volgt: „Alsoo Dijckgrave ende Hooghe heemraden van Rhijnlandt, in ’t seecker bericht sijn, dat eenighe quatwillighe persoonen hen niet en ontsien by nacht ende ontij den in ’t water vande Gouwe omtrent de Goutsche sluys, materije van Sant, Peuyn ende andre Aerde te werpen, ende ’t water vande Gouwe daer mede soo ondiep te maecken dat de Schippers met hunne Schepen ende ingeladen Koopmanschappen aldaer seer qualijcken konnen passeren, streckende tot merckelijcke ondien ste, niet alleen vande voorsz. door- vaerte, maer oock sonderlinghe ten nadeele van des gemeene Landts waterloosinge aldaer. Soo ist, dat Dijckgrave ende Hooghe-heemraden des voorsz. landts, willende daerinne voorsien als naer behooren, op nieuws gekeurt ende geordonneert hebben, keuren ende ordonneren by desen dat hem voorts aen niemant en sal vervorderen eenigerhande materije, 't sy van Sant, Peuyn, Aerde of yet anders ’t welck on diepte veroorsaecken kan, in ’t voorsz. water vande Gouwe te wer pen, of doen werpen, telckens op een peene van drie hondert ponden te XL grooten ’t pont, by de Con- traventeurs te verbeuren, en boven dien arbitralijcken ghecorrigeert te werden naer ghelegentheydt van saecken, welcke boeten verdeelt gen. Waarneming plaatselijke artsen I gewaardeerd Nog onlangs - bij de Wereldge- zondheidsdag - bleek op welk een hoog peil de gezondheidszorg in ons land staat. Door de internationale organisatie in Genève werd Neder land aan de rest van de wereld als voorbeeld gesteld voor zijn aandeel in de bestrijding van de tuberculose. Van alle landen heeft ons land het laagste t.b.-sterftecijfer. Dat is een prachtig compliment. Dat de zorg voor de volksgezond heid in ons land zulk een hoog peil heeft kunnen bereiken is naast de nimmer aflatende arbeid van de medici, vooral mede te danken aan de uitstekende samenwerking tus sen overheid en particuliere organi saties. Tot de belangrijkste van deze organisaties behoren stellig de Kruisverenigingen. Er zijn er drie in Nederland: het Groene Kruis van 13 t.e.m. 25 juli: A. v. d. Sluis, Dorpsstraat 104 G. Lochmans, Kerkweg 141 Mevr. N. Koster-Heijns, Jan Dorrekenskade 39 Mej. C. Rip, Dorpsstraat 27 van 20 juli t.e.m. 1 augustus: H. Timmerman, Wilhelminakade 72 P. Asscheman, Trompstraat 9 J. van Triet Zn, Noordkade 87 en Koningin Wilhehninaplein van 27 juli t.e.m. 8 augustus: C. Voshol, Zuidkade 186 G. Bosman, Burgem. Trooststraat 79 N. M. van Rooijen, Dorpsstraat 50 A. van Eeuwen, Zuidkade 3 D. Kool, Dorpsstraat 39 P. v. d. Starre, Piet Heinstraat 1 van 3 t.e.m. 15 augustus: G. van Ringelenstein, leplaan 71 van 10 t.e.m. 22 augustus: H. Cammeraat, Zuidkade 232 K. van Ringelenstein, Burgem. Trooststraat 31 Deze regeling is vastgesteld door B. W. van Waddinxveen. (Michelinkaarten)

Weekblad voor Waddinxveen | 1964 | | pagina 4