Waddinxveen in Elsevier’s weekblad Saton HET ERFENISHUWELIJK Vakantieregeling kruideniers 1961 hetjaar1870 Ook pillen brengen weggebruikers onder invloed’’ eminent W ILIH E en WULCO Indus Horloges Zelfs koffie kan gevaarlijk zijn hardwerkende mensen hebben recht op de muzikale ontspanning van n Vakantieregeling slagers 1964 PLASTIC EMMERS OPEL KADËTT CARAVAN, de wagen met onbegrensde mogelijkheden de Jong’s autohandel N.V. FRA-VA-KO’s WARENHUIZEN Iedereen en alles n gouda telefoon (01820) 7122 WEEKBLiAD VUUK W ABIJIIN 2Y V boinuilku/yit z jum rjt)4. BALxlINA 2 9 f 8 10 liter voor f 1,25 VOOR naar (de zaak met de buitenklok) telefoon 2077 b.g.g. 3080 V9 door Henk BJ Hoofdstuk 16 - nr. 30 L (wordt vervolgd) Deze regeling is vastgesteld door B. W. van Waddinxveen. Een picknick in het gras: het is weer zo ver, dat we zelfs in het vlakke polder land van de recreatie kunnen genieten. Gesloten van 6 t.m. 18 juli: P. C. van Beest, Zuidkade Gesloten van 13 t.m. 25 juli: Lochmans, Passage C. de Rooy, Dorpsstraat. Gesloten van 20 juli t.m. 1 aug.: W. en S., Zuidkade Gesloten van 27 juli t.m. 8 aug.: C. Kerver, Dorpstraat Gesloten van 3 t.m. 15 augustus: F. Versluis, Kerkweg Gesloten van 10 t.m. 22 augustus: C. Koot, Kerkweg Gesloten van 17 t.m. 29 augustus: K. van Tilburg, Kon. Wilhelm.plein i Als u toch in onze zaak bent vraagt dan tevens naar onze SPECIALE AANBIEDING kunt U meenemen in de nieuwe OPEL KADETT OPEL KWALITEIT O.K. Het Aardrijkskundig woorden- denboek van Nederland door P. H. Witkamp uit 1877 was over het al gemeen goed geïnformeerd, reden Eikenlaan leplaan Telefoon 2401 b.g.g. 2184 binnenkomen Ze voelde haar hart als een razende slaan en op nieuw slikte ze. Met moeite drong ze haar tranen terug. Het leek haar een eeuwigheid te duren, voor de deur ontsloten werd en geopend. Als door een waas z.ag ze hem staan, in zijn pyama, met een haastig over zijn schouder geworpen ochtendjas. Ze zag, dat zijn lippen haar naam prevelden en het volgende ogen blik lag ze in zijn armen en snikte het uit: „O, Kees.” Hoe lang ze daar in de deuropening gestaan hadden kon ze later op geen stukken na vertellen. Maar op een gegeven ogenblik trok Kees haar verder naar binnen en sloot de deur achter zich. En opnieuw vonden hun lippen elkaar in een lange omhelzing. Maar later, veel later, toen ze samen op de rand van het bed zaten, schudde hij zijn hoofd en zei met toonloze stem: „Waarom ben je me achterna ge gaan?” Dat had je niet moeten doen. Nu begint de van Heeswijk Hij keek haar lachend aan en trok haar met een ruk naar zich toe. „Och, lieveling, moet ik dat persé zeggen? Je bent het licht van mijn ogen, dat weet je.” Ze knikte. „Dan bestaan er verder geen maren meer. Dan zijn wij het eens en dan ben je van mij, enkel en alleen van mij. En ik van jou, enkel en al leen van jou. Hoor je dat, man van m’n hart?” Er kwam meer licht in zijn ogen. Hij keek haar verrast aan. „En Wim dan?” vroeg hij, nog maar half gelovend, dat zijn liefde voor haar nu beantwoord werd.” „Wim bestaat niet voor me.” „Ja, maar. die .avond zei je toch, dat je van hem hield en alleen van hem en „Kees, ik was een dwaas. Ik was verblind. Wie kende ik vroeger? Wim en ik zijn opgegroeid en we gingen altijd met elkaar om. Later, toen we groter werden en hij me kuste, vond ik het prettig. En ik dacht: ik houd van Wim. Hij houdt van mij. Maar we kregen ruzie en we verbraken onze verloving. En gek, maar eigenlijk miste ik hem helemaal niet meer. „Ik legde ze uit. „De Men vervaardigt er papier, plan ken, schuiers, tuigen enz. Ook vindt men er scheepswerven en eene door stoom gedreven kaasfabriek. De ge meente bevat het dorp Waddinx veen, het zuiderdeel van het dorp Boskoop, de buurten Waddinxveen- sche Brug, Noord-Gouwekade, Zuid Gouwekade en Kleiweg. Tot de ge meente behoort het n.o.-deel van de Zuidplas, benevens den droogge- maakten Achterofschen polder. Het dorp Waddinxveen heeft een Herv. kerk en telde in 1870, in het deel, dat toen nog aan Zuid-Wad- dinxveen behoorde, 876, en in het Noord-Waddinxveensche deel 464 inwoners. De Rem. kerk, z.o. van daar, is in 1801 aan de Voorkade langs de Gouwe gebouwd, ter ver vanging van die, welke tot dezen tijd nabij Boskoop stond. De R.-K. kerk heeft hare plaats aan de Zuid- Gouwekade. waarom het de moeite waard is om na te gaan hoe de gemeente er in die tijd voor stond. Waddinxveen of Waddingsveen, gemeente in Zuid-Holland, in 1870 gevormd door de vereeniging der gemeente Noord-Waddinxveen en Zuid-Waddinxveen en het grootste gedeelte van de gemeente Broek c.a. Ingesloten door Gouda, Reeu- wijk, Boskoop, Hazerswoude, Bent huizen, Moerkapelle, Zevenhuizen en Moordrecht, beslaat zij 3531 bunder, deels laagveen, deels door uitvening en droogmaling verkre- Dat veiligheidsgordels letterlijk iedere dag verwondingen voorko men of verzachten, dat iedere dag mensenlevens worden gered door de veiligheidsgordels, kan worden be vestigd door iedere verkeersdeskun- dige, door ieder wetenschappelijk instituut ter wereld, in Nederland door het RAI-TNO Instituut te Delft Het vermogen van de veiligheids gordels om mensen te beschermen kan ook worden vastgesteld door artsen, specialisten, chirurgen in de ziekenhuizen, die de slachtoffers van het moderne verkeer in ont vangst moeten nemen uit de am- bulancewagens. Tenslotte zijn er ook nog de duizenden automobilis ten, die niet eens een dokter nodig hadden, omdat ze door hun veilig heidsgordels zelfs beschermd wer den tegen een buil op hun hoofd. Het Verbond voor Veilig Verkeer wijst er evenwel op, dat veilig heidsgordels hun beschermende, levensreddende taak niet kunnen vervullen, wanneer ze ongebruikt ter zijde moeten blijven hangen. Wanneer het ongeluk gebeurt - en wie weet dat tevoren - moeten ze onmiddellijk kunnen fungeren. Dat men de veiligheidsgordels gebruikt is eigenlijk het belangrijkste en het duurt per slot van rekening niet meer dan enkele seconden om ze aan te gespen. Zouden er dan wer kelijk mensen bestaan, die zo’n haast hebben, dat ze er niet aan toe komen om deze luttele seconden te wij den aan hun eigen veiligheid Niet alleen op de grote weg, maar ook in het stadsverkeer is het ge bruik van de veiligheidsgordel nood zakelijk. Het ongeluk, de botsing, kan even goed plaatsvinden op de hoek van een straat als in ’n bocht van de autosnelweg en u hoeft zelf „O, Kees kreunde ze smartelijk, „waar zit je? Waar kan ik je vinden?” Om half tien passeerde ze Aulnoye. Toen ze voor een gesloten overweg even moest wachten, knipte ze het binnenlicht aan en keek op haar kaart. Een kleine negentig kilometer scheidde haar nog van Saint Quentin. Dat was misschien een uurtje rijden. En vandaar was het nog ongeveer zeshonderd kilo meter naar Clermont-Ferrand. Dan kon ze morgen, nieuws jaarsdag, zo in het begin van de namiddag in die stad zijn. Als Kees het plan had, om daar weer te gaan werken, dan zou hij mogelijk op 2 januari er heen kunnen gaan. Dus moest ze zorgen ’s morgens vroeg bij de fabrieksingang te zijn. Terwijl ze een sigaret opstak, knikte ze in zichzelf. Ja, dat zou ze doen. Dan overnachtte ze maar in Saint Quentin, want ze begon nu toch wel vermoeid te geraken. Nadat de trein voorbij geraasd was en de bomen omhoog gingen, trapte ze het gaspedaal in en weldra slingerde de wijzer van de snelheidsmeter weer bo ven de honderd. Met een verbeten gezicht tuurde ze op de thans geheel verlaten weg. Zoveel te beter, kon ze goed opschieten. Om kwart voor elf passeerde ze de eerste huizen van Saint Quentin en nu voelde ze opeens, dat ze doodop was. Het eerste het beste hotel maar stoppen. En dan slapen, alleen maar slapen. In een spaarzaam verlichte straat zag ze een uit hangbord en meteen stuurde ze de wagen naar de ingang, waarvoor ze stopte. Ze zette de motor af en slaakte een zucht van verlichting. Met de koffer, die ze altijd op de achterbank had staan, ging ze het hotel binnen en vroeg een kamer; logies met ontbijt, voegde ze er bij. De nachtportier, die al in dienst was, legde haar het boek voor en automatisch bladerde Jo even terug. Meteen kreeg ze de schok van haar leven, want op de vorige bladzijde prijkte zijn handtekening. Ze herkende onmiddellijk zijn krachtige handschrift. Terwijl ze een kleur van opwinding kreeg, vroeg ze aan de man: „Wanneer is die meneer vertrokken? Hij is namelijk een eh familielid van me, ziet u?” De man zette zijn bril recht en draaide het boek naar zich toe. Hij bekeek even de naam en blikte toen over zijn schouder naar het sleutelrek. „Die meneer is er nog, madame,” antwoordde hij kalm. „Hij is momenteel op zijn kamer. Kamer 23.” Wist u, dat het gebruik van veiligheidsgordels in uw auto het risico van dodelijke verwondingen bij ongelukken met niet minder dan 60-70% ver mindert? En wist u, dat de kans op verwondingen in het algemeen met de helft wordt gereduceerd, wanneer u veiligheidsgordels gebruikt? Toch zijn er nog steeds personenauto’s, om nog maar niet te spreken van stationcars, bestelauto’s en vrachtwagens, die niet zijn uitgerust met deze zo nood zakelijke, nuttige attributen. En het is eigenlijk een absurde gedachte, aldus het Verbond voor Veilig Verkeer, dat er nog zo veel mensen zijn, die aan het verkeer deelnemen zonder de bescherming, die veiligheidsgordels bieden bij verkeersongelukken. niet eens de oorzaak te zijn van dat ongeluk. De redenering: „In de stad rijd ik zo langzaam, dat ik daar geen veiligheidsgordel nodig heb”, gaat in de praktijk niet op, want de talrijke ongelukken met verwondin gen. als gevolg gebeuren bij snel heden onder de vijftig km per uur. De kracht, waarmee bij een botsing, ook bij lage snelheden, de bestuur der en de naast hem zittende passa gier naar voren worden geslingerd, kan even groot zijn als die, welke nodig is om de hele auto op te til len. Zelfs botsingen tussen auto’s, die niet harder rijden dan 20 - 30 km 4. TERWIJL beneden in de ridderzaal volop feest werd gevierd, de edelen zich te goed deden aan reebout en de bokalen werden geheven, sliepen Walder en Wulco in één van de grote zalen boven in de burcht. Niemand bemerkte de sluipende gedaante, gehuld in een zwarte mantel, die zachtjes op zijn tenen de trappen van het kasteel besteeg. Onder aan de trap kijkend had hij precies gezien, welke kamer Lugi met de kleine prins was binnengegaan. Een vergissing was dus uitgesloten en hij wist precies, wat hem te doen stond. Boven aan de trap gekomen, keek hij snel om zich heen en stapte op de kamer toe. Zachtjes schoof hij het gordijn op zij. Ja hoor, bij het licht van een brandende kaars zag hij het prinsje slapend in zijn bedje liggen. Maar wat was dat? Er stond nog een bedje. Wie lag daar in? Voorzichtig boog hij zich er over heen en zag een klein, donker jongetje liggen. Het leek wel, of het ventje iets merkte, want met een diepe zucht keerde het kind zich om en opende de ogen. Snel trok de man zich terug. Als het kind nu maar niets gemerkt had en stil bleef. Vlug stapte hij op het bedje van de kleine prins toe, greep het jongetje, wikkelde het in zijn mantel en met een paar grote stappen was hij weer bij het overhandigde die. „Vierentwintig is vrij, madame. Het is er vlak naast.” ’’Trés bien, et merci beaucoup,” antwoordde ze, een biljet van tien franc achteloos op de balie depone rend. „En kan iemand mijn wagen even wegzetten?” „Zeker, madame. En moet madame morgen vroeg gewekt worden?” „Dat eh dat zal wel niet nodig zijn.” Ze draaide zich om, doch de man riep: „Madame, uw handteke ning alstublieft.” O ja, dat was ze in de consternatie vergeten. Even aarzelde ze, doch meteen schreef ze met forse halen: Mevrouw J. Blokker-Bergsma, Holland. Precies zoals Kees had gedaan: C. Blokker, Holland. De man draaide opnieuw het boek naar zich toe en bekeek haar naam. Daarna sloeg hij een blad terug en bekeek Kees’ naam. Toen wendde hij zijn blik naar de nieuwe gast en fronste zijn wenkbrauwen. Jo knikte glimlachend. „Ik ben zijn vrouw,” ant- narigheid weer van voren af aan.” Ze was nu weer geheel zichzelf. Ze had de man terug, van wie ze ontzettend veel hield. En nu. Wist ze het heel zeker: ze voelde zich overgelukkig. Ik houd van hem, dacht ze. O, wat houd ik veel van hem Met een blik vol liefde keek ze hem aan en greep hem bij de schouders, zodat hij gedwongen werd naar haar te kijken. „Luister nu eens goed naar je vrouw, Kees: we hebben elkander trouw beloofd op die negenentwintigste mei van dit jaar, en ik zal mijn belofte houden. Het bewijs daarvan heb je: ik ben je achterna gegaan, tot hiertoe. En ik verwacht van je, dat jij ook je belofte houdt.” Hij schudde nog eens zijn hoofd en begon: „Ja, maar. Jo legde haar vingers op zijn lippen. „Stil, man van me houd je van me Kees „Ja, maar luister nu eens. „Stil. Ik wil eerst een eerlijk antwoord. Houd je echt zoveel van me, als een man van zijn vrouw be hoort te houden? Nou? Geen uitvluchtjes. Nu meteen een antwoord: ja of nee.” Hij keek haar lachend aan Wegens vakantie moeten de na volgende bedrijven gesloten zijn: van 22 juni t.e.m. 4 juli: J. Hofman, Burgem. Trooststraat 35 G. Visser, Noordeinde 95 van 29 juni t.e.m. 11 juli: J. Asscheman, Kon. Wilhelminapl. 1 van 6 t.e.m. 18 juli: T. Broer, Dorpsstraat 46 van 13 t.e.m. 25 juli: A. v. d. Sluis, Dorpsstraat 104 G. Lochmans, Kerkweg 141 Mevr. N. Koster-Hejjns, Jan Dorrekenskade 39 Mej. C. Rip, Dorpsstraat 27 van 20 juli t.e.m. 1 augustus: H. Timmerman, Wilhelminakade 72 P. Asscheman, Trompstraat 9 J. van Triet Zn, Noordkade 87 en Koningin Wilhelminaplein van 27 juli t.e.m. 8 augustus: C. Voshol, Zuidkade 186 G. Bosman, Burgem. Trooststraat 79 N. M. van Rooijen, Dorpsstraat 50 A. van Eeuwen, Zuidkade 3 D. Kool, Dorpsstraat 39 P. v. d. Starre, Piet Heinstraat 1 van 3 t.e.m. 15 augustus: G. van Ringelenstein, leplaan 71 van 10 t.e.m. 22 augustus: H. Cammeraat, Zuidkade 232 K. van Ringelenstein, Burgem. Trooststraat 31 per uur, kunnen levensgevaarlijke verwondingen veroorzaken. Het zijn immers enorme krachten, die zich bij zo’n botsing manifesteren en zou men een snelheid moeten be palen waarbij de armen en benen van een mens de stoot van een bot sing geheel zelfstandig zouden moe ten kunnen opvangen, dan bedraagt deze snelheid zegge en schrijve ze ven (7) km per uur. En wanneer rijdt u zo langzaam? Het Verbond voor Veilig Verkeer wil er met klem op wijzen, dat het gebruik van de veiligheidsgordels niet beperkt mag blijven tot de gro te weg, dat de veiligheidsgordel overal is gemotiveerd, meer nog: overal noodzakelijk is ter bescher ming van mensenlevens, ter ver zachting van pijn, leed en verwon dingen. VOLWAARDIG ELEKTRONISCH V-°- ORGEL f 1995,- Vraag telefonisch (tel. 01726-2125) of schriftelijk dealerlijst en brochure aanN. V. Eminent-Bodegraven. woordde ze. Ze diepte haar pas uit de tas en over handigde die. ’’Voila, ma passeport.” De man zag het boekje in en begon te grijnzen. ’’C’est bon, madame. Weet u zeker, dat u kamer 24 nodig hebt?” Maar hierop gaf Jo geen antwoord. Ze stopte haar pas weg en beklom de trap. Ze trilde op haar benen van de emoties en ze was genoodzaakt de leuning stevig vast te houden. Op de brede gang bemerkte ze, dat haar handen beefden en ze moest even wachten om op adem te komen. Even Later stond ze voor zijn deur. Ze nam de klink in de hand, maar durfde toch niet zo naar binnen te gaan. Zacht klopte ze en toen ze na enige tijd wach ten geen reactie vernam aan de andere zijde van de deur, klopte ze opnieuw, nu iets harder. Er klonk wat gestommel en een stem vroeg: ”Qui est cela Jo herkende terstond zijn stem. Ze slikte en begon in het frans: ’’C’est moi maar meteen corrigeerde ze zichzelf: „Ik ben het, Kees, je vrouw, Jo. Mag ik gen kleiland. Noord-Waddinxveen, in 1822: 1076, 1840: 1292 en in 1860: 1400 inwoners, heeft bij de samenstelling 1179 bun der aangebracht; Zuid-Waddinx veen, in 1822: 400; 1840: 727 en in 1860 703 inwoners, 1010 bunder en. Broek 1342 bunder. Bij hare ver eniging den 1 Juli 1870 had deze gemeente 3843 inwoners, als uit Noord-Waddinxveen 1559, uit Zuid- Waddinxveen 856 en uit Broek 1428 op 1 januari 1876 telde de gemeen te 3955 inwoners. Bij de volkstel ling van 1870 hadden de drie ge meenten 4005 inwoners, van welke ongeveer 300, den 1 juli 1870, aan Gouda zijn gekomen. Die 4005 in gezetenen waren saamgesteld uit 2639 Ned. Herv., 1 W. Herv., 210 Chr. Geref., 159 Rem., 8 Luth., 3 Doopsg., 978 R.Kath., 3 Oud-R„ 2 Isr. en 2 ongen. Veeteelt, landbouw en nijverheid geven de bevolking het noodige onderhoud. Hoofdstuk 17. Als het hotel op dit ogenblik zou zijn ingestort, zou ze niet meer geschrokken kunnen zijn als n>a deze woorden. Ze voelde, dat alle kleur uit haar wangen wegtrok en terwijl ze wankelde, moest ze zich aan de balie vasthouden om niet te vallen. Kees is hier! flitste het door haar heen. Vlakbij, in dit hotel. Ze zag het verwonderde gezicht van de portier en ze poogde een glimlach op haar gezicht te brengen, ben een beetje oververmoeid. ,o ,,;t hele dag gereden, begrijpt u?” De portier knikte haastig. Ja, dat begreep hij ter stond. Portiers begrijpen immers alles dadelijk. Ze wist zich tenslotte weer te beheersen en met een stem, die bijna toonloos klonk, vroeg ze: „Waar is mijn kamer? Kan ik een kamer vlakbij krijgen?” De man keek en glimlachte. Ook dit begreep hij onmiddellijk. Als hij er maar niet door in moeilijk heden kwam, dan vond hij alles best. En als de fooi maar navenant was, dan wilde hij best een oogje dichtknijpen. Hij nam een sleutel van het rekje en gordijn. Maar Wulco, die wakker was geworden door iets, waarvoor hij onbewust bang was, zag een grote schaduw op de muur en hoorde het kraken van een plank in de vloer. Het kind, bang geworden, zette een luid gehuil in. De vreemdeling stond dadelijk op de gang en rende naar de trap. Walder spartelde verschrikkelijk in zijn mantel, maar de man hield hem stevig vast. Met drie treden tegelijk rende hij de trappen af. Daar was hij in de gang, die naar de uitgang voerde. Hij hijgde van inspanning en spoedde zich voort door de gang, die spookachtig werd verlicht door een harsfakkel aan de muur. Egbert die nog even naar de stal was geweest, om te zien of de paarden goed verzorgd waren, kwam juist terug toen hij zag, hoe een donkere figuur snel in een nis wegdook. De bediende stond stil. Wie was die onbekende? Hij meende iets gezien te hebben, dat hij meer had gezien. Dadelijk schoot het hem te binnen. De zwarte ruiters! Maar hoe kwamen die hier? Hij bedacht zich niet en stapte meteen de gang in, de hand aan het gevest van zijn zwaard. Zacht jes hoorde hij boven een kind huilen. Er was iets niet in orde, dat stond vast. Onmiddellijk stelde hij een onderzoek in. Scherp hield hij de nis in het oog. (Wordt vervolgd)

Weekblad voor Waddinxveen | 1964 | | pagina 2