Raad werkte hard vakantietijd in Smalle slechte Wilhelminakade en ondergaat belangrijke verbetering Lezers Centrale TV-antennes in W addinxveen Vandalisme en ouderdom aan Tweede Bloksweg sluit op Rijksweg Schrijven Onafhankelijk nieuwsblad om Gemeente leende 3 miljoen lopende werken te financieren Verschijnt elke donderdag I Geslaagd 14 augustus 1914 14 augustus 1964 GROND GEKOCHT KREDIETEN SLECHT INGELICHT VERKEER WONINGBOUW RONDVRAAG RENTE NU 53/4% ONDERWIJS VREEMD Weekblad voor Waddinxveen 29e JAARGANG - Nr. 995 DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1964 Antje Kranenburg ging. (Trouw) In verband met de steeds toene mende uitbreiding van de gemeente Waddinxveen neemt ook het aantal auto’s in de gemeente steeds toe. Vele autobezitters rijden dagelijks naar Den Haag en Rotterdam en nog steeds wordt dit aantal groter. De verkeersdichtheid in de gemeen te baart het gemeentebestuur grote zorgen. Het grote knelpunt is gelegen nabij de Hefbrug over de Gouwe, waar vooral op de spitsuren het verkeer dikwijls volledig in de knoop zit. Redaktie: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, telefoon 2238. I i De raad ging akkoord met voorstellen van B. en W. over aankopen van grond. Zo werd d 2. gekocht van ruim 1 ha in het uit- Postgiro 47062 ten name van Drukkerij Veldwijk. Bank: Coop. Raiffeisenbank te W addinxveen. Wanneer de daar gevestigde fabrikanten bereid zijn bij te dragen, zal de smalle en voor het moderne vrachtverkeer onbegaanbare Wilhelmina kade worden verbreed en geheel verbeterd. Dit was het belangrijkste besluit van de gemeenteraad bij de raadsvergadering van vorige week, een vergadering die bepaald niet in het teken van de vakantietijd stond, gezien de lange agenda, en de tijd die aan de verschillende punten werd besteed. Voor het werk aan de Wilhelminakade moest de gemeente enkele grondaankopen doen, waarvoor een besloten vergadering werd gehouden. Het provinciaal bestuur is nadrukkelijk gewezen op de noodzaak van de verbreding van de Wilhelminakade, onder meer tijdens het laatste bezoek aan onze gemeente door de Commissaris der Koningin, mr. J. Klaassesz, op 15 mei jd. Nu de Provinciale Waterstaat snelle vorderingen maakt met het verbeteren van de Gouwe-oever tot aan het begin van de Wilhelmina kade, zullen - indien de provincie voelt voor de voorstellen van Waddinx veen - de werkploegen hun arbeid kunnen voortzetten tot aan de rijksbrug. Een voordeel van deze werkwijze is voorts nog, dat de weg van de Kanaaldijk naar de firma Boonstoppel kan komen te vervallen. Twee begrippen, die ogenschijn lijk niet bij elkaar horen, maar aan de Henegouwerweg zeer duidelijk zijn gedemonstreerd. De Citosa wachtplaats, zeer ge rieflijk ingericht, is nu reeds bijna een jaar door jeugdige vandalen tot een tochtige, ongezellige ruimte ge maakt, doordat bijna alle ruiten zijn kapot geslagen. Het is te hopen voor de wachten de busreizigers, dat gemeente en directie Citosa vóór de herfst het eens zijn geworden over de kosten van herstel. Maar de ouderdom heeft even verderop het boerderijtje van de familie Van Es voor een groot ge deelte tot een puinhoop gemaakt. Het dak is n.l. in het middengedeel te ingestort en het zal een aanzien lijk bedrag kosten om alles weer in goede staat te brengen. Het woon huis is echter nog vrijwel intact, maar de bedrijfsruimte is door de tand des tijds onbruikbaar gemaakt. Voor het gemeentebestuur is dat aanleiding geweest zich te beraden over de vraag hoe een goede oplos sing kan worden verkregen. Het college van burgemeester en wethouders heeft enkele jaren ge leden een plan gemaakt om de Tweede Bloksweg, gelegen even wijdig langs de spoorlijn in de rich- stellen voor de bouw van 94 wonin gen aan de Tesselschadelaan in de Vondel wijk, door de Chr. Woning bouwvereniging „Ons Begin”. Het worden flats, die op de centrale wijk verwarming worden aangeslo ten. De raad stelde f 450.000,- voor de grond en bijna 2 miljoen voor de bouw zelf ter beschikking. De voorzitter deelde nog mede, dat de woningtoewijzing aan de wo ningbouwverenigingen geschiedt in verhouding tot het aantal inwoners, dat geacht kan worden tot een be paalde woningbouwvereniging te behoren. Dit in verband met het jaarverslag van de R.K, woning bouwvereniging, waarin men zich met het aantal toegewezen wonin gen niet tevreden toonde; Verschillende bedragen moest de raad nog voteren voor werken, die in de naaste toekomst voor uitvoe ring in aanmerking komen. Ver nieuwing van de watertransport- leiding in de Groenswaard vergt 20.000,—. Een nieuwe transportleiding voor verbetering van de waterdruk in ons dorp eist een investering van 9500,Voorzieningen aan het gas- en waterleidingnet bij de voor malige ’Witte Brug1 vroegen f 5500. Tenslotte beet de raad in het voorstel tot verlaging van het tekort op de gemeentebegroting 1964 met 190.000 waardoor dit tekort werd teruggebracht tot f 181.000. De heer Van Gent was van me ning, dat de wijziging op vele pun ten nogal ingrijpend en principieel was. Hij vroeg zich af, waarom de r,aad hierover niet uitvoeriger was Al in 1961 werd door de raad de weg onderlangs de opritten naar de hefbrug, in de richting Zuidkade- Kerkweg gesloten verklaard. De uitvoering van dit besluit werd uit gesteld, in verband met de plannen tot doortrekking van de Jan Dorre- kenskade en de Stationsstraat. Nu de doortrekking van de Jan Dorre- kenskade is gerealiseerd zal dit be sluit worden doorgevoerd, waardoor het verkeer ’onderlangs’ nog maar in één richting doorgang zal vinden. Over de plaats van de linksaf- strook op de provinciale weg bij de hefbrug werden nog enkele opmer kingen gemaakt. Het is gebleken, dat 65 a 70 procent van het verkeer op de Henegouwerweg in de rich ting Waddinxveen rijdend, bij de hefbrug linksaf slaat. De situatie is nog niet ideaal te noemen, maar men weet nog niet precies, welke oplossing de beste is. De Tweede Bloksweg is door de provincie op het tertiair wegenplan gezet, wat betekent dat de grond aankopen voor de verbreding van deze weg kunnen beginnen. De pro vincie zal 75 procent van de kosten subsidiëren. De Piasweg blijft voor lopig ook nog op dit tertiair wegen plan. De fietsenstalling bij het station schijnt niet te voldoen. Er lekt pek uit het dak en daarom voelen vele wielrijders er niet voor, hun fiets hier te stallen. Toch nam de raad het voorstel aan, om het neerzetten van fietsen bij het station te ver bieden. Het werden er de laatste tijd te veel. Een kwartier zal men hier nog buiten kunnen ’parkeren’. Zonder hoofdelijke stemming nam de raad een voorstel van B. en W. aan, om kredieten beschikbaar te Tijdens de rondvraag ging de raad in op twee artikelen, die in het Weekblad van vorige week werden gepubliceerd. De heer Huizer merkte op, dat de kwestie van de ziekenauto voor Waddinxveen in behandeling is bij een door B. en W. ingestelde com missie, waarin verschillende raads leden zitting hebben. Volgens de heer Huizer moeten wij nu maar even rustig afwachten, tot deze commissie met zijn werk gereed is. De heer Ververs vroeg de voor zitter van de raad om inlichtingen over de stand van zaken bij de schooltandverzorging in Waddinx veen, waarover het Weekblad uit voerig schreef. De voorzitter .antwoordde de heer Ververs, dat hij hierop nu niet wenste te antwoorden. Hij zal er later wel eens op terugkomen, zo beloofde hij. De heer Ververs wenste de voor zitter na deze uitleg van harte een prettige vakantie toe. De heer Hui zer merkte nog op, dat de klok op de Kerkweg stil staat, wat meer ge beurt, hetgeen hij betreurt. Met intense verbazing nam onder getekende nota van het artikel „Ziekenauto liet 40 minuten op zich wachten”, in uw blad van 27 juli j.l. Evenals zovele lezers was onderge tekende verbolgen over het feit, dat een dergelijk gebeuren kon voorko men in een moderne tijd en een vooruitstrevende plaats als Wad dinxveen. Ook was ondergetekende gebrand op de chauffeur van de G.G.D. van de gemeente Gouda, die toch ook verantwoordelijk is voor een redelijk snel vervoer van het slachtoffer naar een der Goudse ziekenhuizen. Dit artikel toch betekende een grove aanklacht tegen de G.G.D. en het feit ten ene male ontoelaatbaar. Daarbij komt nog, aldus het artikel, het grove abuis van de chauffeur, om de rijksweg op te rijden. Vinden de lezers het vreemd, dat ondergetekende z’n licht ging op steken bij die personen, die direct of indirect bij dit vervoer betrok ken zijn geweest Immers deze mensen kunnen toch alleen maar de waarheid spreken over dit ge beuren, omdat van de ambulance, zowel het vertrek naar de plaats van het ongeval, als ook de terug komst in de garage, worden geno teerd en gecontroleerd. Na deze ontvangen inlichtingen was ondergetekende nog meer ver baasd en dat zal een ieder die dit leest ook zijn. Hij ging zich afvra- gen: Waar haalde de schrijver van het artikel in vredesnaam al die 40 minuten vandaan? Heeft hij als zo velen doen na tien minuten gezegd: We wachten al bijna een half uur’? We weten, vooral bij een dergelijke gebeurtenis duurt wachten erg lang. De werkelijke tijdwaarneming die ontleend is aan het logboek van het Van Itersonziekenhuis te Gouda, waar de ziekenauto gestationeerd is, luidt; melding ongeval 18.55 uur; vertrek ambulance 18.58 uur; af melding garage 19.30 uur. Tot onze grote verbazing bleek, dat in plaats van 40 minuten op de ziekenauto wachten na 35 minuten alles al achter de rug was en de patiënt in het Diaconessenhuis was gebracht. Hierbij komt nog de melding, die aldus luidde: „uitrukken naar rijks weg 12.” Op die rijksweg hoorde de bestuurder van een voorbijgaande automobilist, dat er een ongeluk had plaats gevonden op de Henegouwer weg richting Waddinxveen, dus géén abuis van de chauffeur. Geachte lezers, u en ondergete kende zijn beslist vóór een eigen ambulance in onze gemeente, maar niet via voorgewende blunders van de Goudse G.G.D. of via de rug van een ziekenauto-chauffeur, die al ja ren lang op een perfecte wijze zijn verantwoordelijke plicht doet. Wij verwachten voortzetting van aktie voor dit mooie doel, want dat Aan de Chr. U.L.O. school Prinses Wilhelmina te Waddinxveen slaag den dit jaar de volgende leerlingen: Diploma A met Middenstand: Hans Geluk, Ar.s Niezing, Rini van Noort en Anneke Sliedrecht. Diploma A: Marlies v. d. Hooft en Dicky Vos. Diploma A met wiskunde: Jannie Binnekade, Dini v. Eerbeek, Frits Fickweiler, Everdien v.d. Laan, Bou Los, Arie de Pater, Ria Roos, Jan Timmermans en Marianne Wa- gensveld. De raad aanvaardde een aange boden geldlening van bijna drie miljoen gulden, met een looptijd van 30 jaar, een koers a pari, rente 5| procent. Deze lening zal worden gebruikt voor verschillende nog in uitvoering zijnde werken. De voorgestelde verordening, die de politie het recht geeft, spijbelen de kinderen naar school „op te brengen”, werd door de raad goed gekeurd. Ook de overige onderwijs zaken, die op de agenda stonden, werden vlot behandeld. Volksonderwijs kreeg medewer king voor de aanschaf van meubi lair en kachels voor een waarde van 10.000. Dit is bestemd voor het kleuteronderwijs. De Vereni ging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs vroeg een krediet voor de bouw van een tweeklassige kleuterschool. Het bedrag werd door B. en W. geraamd op f 161.805, welk bedrag ook is uitgetrokken voor eenzelfde school voor Volks onderwijs. Ook deze school zal een houten gebouw worden. De heer Lips: „Waarom toch alles zo half doen?” De voorzitter: „Voor lopig zullen we het nog met houten gebouwen moeten doen, als de goed keuringen voor stenen scholen niet komen.” Hoew 1 de goedkeuring voor de bouw van deze school pas in het vierde kwartaal van dit jaar wordt verwacht, kan men door de nu gevolgde gang van zaken snel ler tot bouwen komen, zo vertelde de voorzitter nog, in antwoord op verschillende vragen. Het verzoek van de Vereniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs om een dependance te mogen vestigen in de Oranjewijk vond geen instem ming bij de heer Uitbeyerse. Hij vond het vreemd, dat deze school een dependance wilde, waardoor een lokaal in het oude gebouw zal komen leeg te staan. De voorzitter was bedroefd, dat het juist de heer Uitbeyerse was, die zich tegen dit voorstel verzette. Hij wees hem op de moderne werkmethode: de school zo veel mogelijk naar de kinderen te brengen, waardoor vooral de kleintjes geen gevaarlijke straten hoeven over te steken, in dit geval de Kerkweg. De heer Lips vond de hele scho lenkwestie maar een moeilijke pas geschiedenis. De oprichting van de derde ooenbare school ondervond weinig moeilijkheden. Alleen met de door het personeel voorgestelde naam (De Springplank) kon de raad zich niet verenigen. Het wordt dan ook de Claes de Vriesschool, op voorstel van wethouder Venema, die zich wist te herinneren dat deze onderwijsman niet alleen veel voor het openbaar onderwijs heeft ge daan, maar ook in Waddinxveen aanwezig was, toen hier de vereni ging voor Volksonderwijs van start Bij alle nog nieuw te bouwen woningen in de Vondelwijk en Groens waard zal ten behoeve van de televisie-ontvangst een centraal antenne- systeem worden toegepast, waardoor slechts één TV-antenne per woonblok nodig zal zijn. De centrale antennes zijn geschikt voor de ontvangst van het eerste en tweede televisienet, de REM-TV, alsmede voor FM-ontvangst. Bij een aantal nieuwbouwwoningen in de Oranjewijk is reeds een proef genomen met het centrale antennesysteem. De resultaten zijn bijzonder bevredigend en over het algemeen kan van een betere ontvangst worden gesproken. Van de zijde van de gemeente hoopt men, dat het centrale antenne systeem in de toekomst voor geheel Waddinxveen kan worden toegepast. In het najaar zal in de Oranjewijk een enquête worden gehouden, ten einde na te gaan in hoeverre er belangstelling bestaat de reeds eerder gebouwde woningen alsnog van het centrale antenne-systeem te voorzien. Volgens de thans beschikbare gegevens zullen de kosten per aansluiting circa f 165,— bedragen. Bij huurwoningen komt dit gemiddeld neer op twee kwartjes per week. De centrale antenne heeft het voordeel, dat deze zonder al te veel kosten kan worden aangepast aan eventuele nieuwe mogelijkheden. Met de cen trale antennes kan vooral worden bereikt, dat er op de Waddinxveense daken geen woud van antennes gaat verrijzen, vooral wanneer door uit breiding van het aantal programma’s een dak-antenne een noodzaak zou gaan worden. ting van de rijkswegen te bestem men tot uitvalsweg. In verband hiermede werden bij Gedeputeerde Staten plannen inge diend en verzocht de nieuw te ma ken weg op te nemen in het tertiair wegenplan. Opneming in het tertiair wegenplan houdt in dat de provincie 75 procent van de kosten van de nieuw te maken weg zal dragen. Het gemeentebestuur heeft thans bericht ontvangen dat de Tweede Bloksweg zal worden opgenomen in het tertiair wegenplan. Op deze wijze kan al het verkeer uit Waddinxveen rechtstreeks naar de rijksweg worden geleid en wordt het verkeer over de hefbrug via de Henegouwerweg belangrijk ontlast. Het verkeer over de Henegouwer weg is de laatste maanden belang rijk drukker geworden in verband met de openstelling van het wegge deelte Alphen a.d. Rijn-Boskoop. Abonnement: f 1,40 per kwartaal bij voor uitbetaling. Advertentietarief: f 0,10 per mm regel. Tarieven bij contract en voor tekst advertenties op aanvraag. is dringend nodig in een gemeente van bijna 15.000 inwoners. Maar in dit geval verwachten wij ook een eenvoudig excuus van de artikel- schrijver tegenover de G.G.D. te Gouda en de bestuurder van de zie kenauto, wiens adres bij ondergete kende bekend is. Met dank voor de plaatsruimte, L. Rehorst. (1. De bestuurder van de Goudse ziekenauto hebben wij in ons artikel niet verantwoordelijk gesteld voor de late komst. 2. Omtrent het tijdsverschil tus sen de waarschuwing na het onge val en de komst van de ambulance hebben ons verschillende bevoegde personen geïnformeerd. Dit nu in tegenstelling tot inzender van deze brief, die zijn inlichtingen maar uit één bron heeft. Conclusie: het excuus, na deze eenzijdige beschuldiging moet dus van de andere kant komen. H.V.) breidingsplan Zuidkade en van de heer D. Schoenmaker 91 are, in het zelfde plan. Om een weg te kunnen aanleggen van het plan Groens waard uit naar de Dorpsstraat (een wandelweg, met fietspad, dus niet voor auto’s) kocht de gemeente grond van de heer Van Meije-en. Om fót verbreding van de Noord- kade (gedeelte Lege End) te kun nen overgaan moest grond worden verworven van de provincie. Verkocht werd grond aan de PTT voor het aanleggen van een uitpad van het kantoor naar de Kanaal straat. Ook voor de bouw van de nieuwe telefooncentrale kocht de PTT grond, die 45,- per vierkante meter opbracht. Het stuk ligt aan de Jan Dorrekenskade oost en heeft een oppervlakte van 1400 ca. De huurverhoging is ook geëffec tueerd voor een aantalgemeente- woningen. Hiervan zullen de bewo ners 12J procent meer huur gaan betalen. Het betreft panden aan de Henegouwerweg, aan de Kerkweg, de Zuidkade en de Kromme Esse. De sportverenigingen zullen geen alcohol-houdende dranken mogen gaan verkopen in de cantines op de sportvelden. Dit besloot de raad naar aanleiding van de verhuur van de terreinen, die werd goedgekeurd. Deze gaan de gemeente een bedrag van 600,voor het hoofdveld en 200,voor het juniorenveld op brengen. de de r- o-van de heer De Jong een stuk grond Gouden bruiloft van K. C. Angenent en ingelicht. De besparing met een be drag van 22.000 op het onderhoud van onze straten en pleinen vond hij bijvoorbeeld niet erg geslaagd. De heer Lips wilde een uitvoeri ger omschrijving zien, en weten waar precies in de begroting was gesnoeid, om tot een verlaging van 190.000 te komen. De voorzitter zegde de raad toe, een uitvoerige nota samen te stel len en die toe te zenden. Zonder hoofdelijke stemming ging het voor stel er daarna dan ook door. Dit gouden bruidspaar, dat beiden 71 jaar oud is en woont aan de Dorpstraat 89, mag zich verheugen in een goede gezondheid en voorspoed in hun rijke huwelijk. Zij zijn nu 34 jaar Waddinx- veners en hebben steeds in hetzelfde huis gewoond. Afkomstig van Zevenhuizen, is de heer Angenent al die jaren bij de heer W. Verbreggen werkzaam geweest als landarbeider, tot zijn ge zondheid hem tot meer rust noopte. Thans verzorgt hij alleen nog een groenten tuint je, maar doet dit nog met veel plezier. Het bruidspaar heeft 8 kinderen, die allen een goed bestaan hebben en allen in deze omgeving zijn blijven wonen. Er zijn 24 kleinkinderen en een achterkleinkind. Met grote dankbaarheid ziet het bruidspaar terug op de afgelegde lange weg, die geen schatten heeft opgeleverd, maar toch in hun kinderen en klein kinderen rijk gezegend is geworden. Het zal op vrijdag 14 augustus stellig een drukke receptie bij Van de Water worden en het is te hopen dat deze dag veel vol doening mag geven. Advertenties: Drukkerij Veldwijk, Oranje- laan 9, tel. 2238. Inzenden van advertenties en berichten tot dinsdag 12 uur.

Weekblad voor Waddinxveen | 1964 | | pagina 1