seizoen voor D’ programma Jonge culturele kring heeft aantrekkelijk komend uitgaans en de plaats van de koffiebar ver keerd, volgens het bestuur. Straks gaan ze weer naar school nieuwsblad Onafhankelijk bouw Dorpshuis Brengt nieuwe stichting oplossing voor voordrachten Zes avonden en van Gerej. en m Zaal van grote toneel”; voor toneel, concert veren, gebouw en kerk Wet Geref verenigingsgebouw blijkt te klein voor Dorpshuis dringende noodzaak en Evangelie «1 1111 Verschijnt elke donderdag Gouden Bruidspaar Brand bij Kabelfabriek Doorbraken naar nieuwe wijken f- Vrachtauto in de Gouwe il AUTO-W.A. verzekering y"'" DORPSHUIS-TRAGIEK ADVIESRAAD ROTTERDAMS MANNENKOOR X, HEMELBED NOG GEEN BEROEPS BENEDEN F 2.50 ORGANISATORS Weekblad voor Waddinxveen DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1964 20e JAARGANG - Nr. 997 Redaktie: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, telefoon 2238. ♦premie, f 75.-p. jaar Nederland f 100.- p. jaar Europa ♦dekking: f 1.000.000.— ♦geen eigen risico inl.Van Beresteijnstraat 19 Reeuwijk - tel. 01829-662 19 augustus 1914 - 19 augustus 1964 Dinsdag heeft het echtpaar A. van Es en J. van Es-Meiderwijk, wonen de Noordeinde 9, in het Hervormd wijkgebouw aan de Esdoornlaan receptie gehouden ter gelegenheid van het feit, dat zij op woensdag 19 augustus hun 50-jarig huwelijks feest mochten vieren. Samen met hun kinderen en klein kinderen was het een blijde dag om te gedenken hoe op die lange weg zoveel huwelijksgeluk was beleefd, en waarbij lief en leed ook samen waren gedeeld. Beide jubilarissen zijn nog zeer vitaal en hebben met dankbaarheid deze gouden dag beleefd. Vrijdagmiddag ontstond brand bij de Kabelfabriek aan de Noordkade. De slang van een zuurstoffles bleek tijdens werkzaamheden lek te zijn en door een vonk vatte de zuurstof fles vlam. Met schuifnblussers wist het per soneel de brand te bedwingen, in afwachting van de hulp van de brandweer. De brandweer was snel ter plaatse en bluste het vuur. Dank zij het kordate optreden van het personeel is veel onheil voorkomen. De Stichting „Culturele Kring’’ Waddinxveen, waarvan de oprichtings- acte enige tijd geleden door notaris D. B. van der Most is verleden, komt met een aantrekkelijk programma, dat de bewoners van Waddinxveen het komend uitgaans-seizoen zal worden aangeboden. Zes grote evenementen zijn gepland op een aantal woensdagavonden, tijdstippen waarop volgens het bestuur men minder dan anders aan de beeldbuis gekluisterd zit. Er staan drie toneelavonden op het programma, twee concerten en een voor- drachtsavond. Het voorlopige programma is als volgt: 7 oktober: toneel; 11 november: concert; 20 januari: toneel; 25 februari: voordrachtsavond^ 17 maart: concert; 7 april: toneel. Bij het begin van het nieuwe schooljaar is een groot aantal kinderen ineens kleuter-af. Zij gaan voor het eerst naar de ’grote’ school. Bij al het nieuwe dat zij daar leren, moeten zij zich ook nog zelfstandig in het verkeer leren bewegen. Help hen daarmee, vraagt het Verbond voor Veilig Verkeer alle weggebruikers, door vooral in de omgeving van de scholen extra voorzichtig te zijn. Het blijft een voor ons dorp tra gische zaak, dat het bestuur van de „Stichting Dorpshuis” nog geen en kele werkelijke activiteit heeft ver toond, om aan middelen te komen, waardoor het dorpshuis althans zijn eerste ’aanbetaling’ bijeen zou krij gen. Het bestuur van deze stichting is na de prachtige schenking van 10.000 door de Kabelfabriek rus tig met de handen in de schoot blij ven zitten wachten op de volgende gulle gevers. Andere stichtingsbe sturen in vele kleine tot zeer kleine Nederlandse gemeenten hebben dat wel anders laten zien. Er verrezen de laatste jaren talloze dorpshuizen en grote verenigingsgebouwen, die Ook wat het „losmaken” van de eerste benodigde middelen voor de bouw van het dorpshuis betreft, zal het bestuur van de Kring nuttig werk kunnen en willen verrichten. Samen met de niet onaanzienlijke subsidies, die verschillende instel lingen voor dit soort gebouwen ter beschikking stelt - mits een eerste bedrag aanwezig is - moet het mo gelijk zijn binnen afzienbare tijd het Dorpshuis voor Waddinxveen te verwezenlijken. Pas dan kan de Culturele Kring goed van de grond komen. Daarvan is het bestuur zelf ook overtuigd. „Maar eerst gaan wii kijken, of we er dit seizoen doorkomen,” aldus de heer Quartero. „Het is voor Wad dinxveen een pure gok,” zo stelt hij heel reëel vast. „Toen wij begonnen was er nog maar één net op de t.v. Nu zijn er al drie netten, die de kijkers aan de beeldbuis binden. De mensen zijn er gek op, dat is dui delijk.’’ We hebben laatst ergens gelezen, dat er per jaar ongeveer driehonderd jonge kinderen in het verkeer om het leven komen. Als mensen van onze tijd zijn we een beetje afgestompt met cijfers en statistieken en zo’n be richt over driehonderd dode kinderen per jaar maakt dus niet eens zo’n verschrikkelijke indruk op ons. We raken alleen nog maar ontsteld over spectaculaire catastrofes, zoals bijvoorbeeld die van de schoolkinderen in Keulen, die door een maniak met een vlammenwerper om het leven wer den gebracht, terwijl hun onderwijzeressen met een lans werden door stoken Dat bericht maakte ons stil en vervulde ons met afschuw. Mannenkoor” zal ook het Neder lands Kamerorkest een concert voor zijn rekening nemen. De nog jonge Stichting heeft in ieder geval niet stil gezeten. Men heeft een programma opgezet, dat voor Waddinxveen zeker een suc ces kan worden. kunnen ook hun bijdrage leveren aan de veiligheid van de kinderen in het verkeer door b.v. bij zebra paden, waar kinderen staan te wachten, duidelijk vaart te minde ren en hen een teken te geven dat men gaat stoppen. En wannéér er een auto of ander voertuig voor zo’n zebrapad stopt, stop dan zelf ook, zodat het kind, in de mening dat het veilig de weg over kan, niet verraderlijk wordt gegrepen door onverwachts opduikende brommers, fietsers of auto’s. Groot is ook de verantwoordelijk heid van de ouders. Wanneer zij sa men met hun kinderen aan het ver keer deelnemen, dienen zij door een goed voorbeeld het kind als het ware op te voeden in het verkeer. Alleen maar zeggen, dat het kind wanneer het alleen de straat op gaat „voorzichtig moet zijn” heeft geen effect, wanneer men niet heeft laten zien hóé men voorzichtig moet zijn. Tenslotte kunnen zowel ouders als onderwijzers de kinderen zoveel mogelijk trachten in te prenten, dat zij gebruik moeten maken van ze brapaden, dat zij nooit hardhollend en plotseling, maar voorzichtig en duidelijk moeten oversteken, dat zij desnoods de hulp moeten inroepen van ouderen, wanneer ze het alleen niet aandurven. Wanneer alle ouderen dit najaar die aandacht zullen opbrengen voor het kind in het verkeer, die het Verbond voor Veilig Verkeer van hen vraagt, bestaat in elk geval de redelijke kans, dat de catastrofe van de driehonderd dode kinderen per jaar uiteidelijk zal kunnen worden ingeperkt. Nu de bouwvakkenvakantie ge ëindigd is, wordt met grote voort varendheid gewerkt aan de verbin dingen van oud en nieuw Waddinx veen. De doorbraak aan de Kerkweg, waarbij Kanaalstraat en Juliana van Stolberglaan rechtstreeks ver bonden worden, is reeds voor een groot deel voltooid. Verderop wordt de Esdoornlaan doorgetrokken naar het nieuwe bouwplan Groenswaard. De aarden- baan ligt er reeds voor een groot deel, zodat de toevoer van mate rialen gemakkelijk kan worden uit gevoerd. En dan aan het Noordeinde, ter hoogte van de voormalige „Witte Brug”, is de aanleg van een weg naar Groenswaard-noord in volle gang. Het is al activiteit in de bouw wereld, zowel in Waddinxveen als buitenom, waar o.a. aan de Brede- weg het grote veilingcomplex steeds meer vorm krijgt en waarschijnlijk reeds in de herfst in exploitatie kan worden genomen. Abonnement: f 1,40 per kwartaal bij voor uitbetaling. Advertentietarief: f 0,10 per mm regel. Tarieven bij contract en voor tekst advertenties op aanvraag. Advertenties: Drukkerij Veldwijk, Oranje laan 9, tel. 2238. Inzenden van advertenties en berichten tot dinsdag 12 uur. langen (zoals realisering van een dorpshuis) een „luidere stem” kun nen laten horen, dan iedere stich ting apart. De Kunststichting wil een dorps huis. De „Kring” wil het óók. Wat is logischer, dan de krachten te bundelen Dat bestuursleden van de Kunst stichting zitting zouden nemen in de adviesraad van de Culturele Kring lijkt ons niet efficiënt. Deze raad zal in de praktijk waarschijn lijk slechts ééns per half jaar bij eenkomen. Kunststichting cn Culturele Kring zijn beide algemene verenigingen, waarbij politieke en godsdienstige richtingen niet aan de orde zijn. Er zijn geen twee verenigingen in Waddinxveen te vinden die zó goed zouden kunnen samenwerken, lie ver nog samensmelten, als deze twee. We hopen dat het er gauw van komt. H.V. Het oorspronkelijke bestuur is tijdens de laatste vergadering ge splitst in een dagelijks bestuur, be staan de uit vijf mensen, en een adviserende raad, waarin nog men sen zitting kunnen nemen. Het dagelijks bestuur van de stichting bestaat nu uit: ir. L. A. v. d. Putte, voorzitter; de heer W. P. Quartero, vice-voorzitter; mej. G. T. Welke gezelschappen zullen op treden is nog niet helemaal bekend. Het bestuur van de Culturele Kring vergadert nog een keer tegen het eind van deze maand, tijdens welke vergadering de definitieve indeling van het programma zal plaats vin den. Wel staat reeds vast, dat op 17 maart het Rotterdams Mannenkoor zal optreden, hoogstwaarschijnlijk in de nieuwe kerk van Wet en Evan gelie, die zich voor dit soort uitvoe ringen het beste leent. Voorlopig heeft men voor de an dere evenementen maar weer het verenigingsgebouw in de Stations straat gekozen, hoewel men zich realiseert, dat deze zaai eigenlijk minder geschikt is voor behoorlijk toneel. Postgiro 47062 ten name van Drukkerij Veldwijk. Bank: Coop. Raiffeisenbank te Waddinxveen. Vice-voorzitter W. P. Quartero: „Eigenlijk kim je in deze zaal al leen „Het Hemelbed” opvoeren, twee personen en een bed kunnen net op het toneeltje. Behalve de zes grote evenemen ten, die voor dit seizoen op het pro gramma staan, zal de Culturele Kring nog een aantal kleine bijeen komsten organiseren, zoals lezingen over culturele onderwerpen, wel licht filmvertoningen en andere activiteiten, waarover men zich in het bestuur van de jonge stichting druk beraadt. Wat de toneel-uitvoeringen be treft kon het bestuur nog weinig concrete gegevens verstrekken. Al leen de data staan vast en de zaal is gehuurd. Men is in onderhandeling met en kele bekende amateurgezelschappen zoals de Rederijkerskamer Inter Amico uit Dordrecht, de Koninklijke Rederijkerskamer te Utrecht en het Leidse gezelschap Litterus Sacrum. Drie gezelschappen, waarvan de prestaties tegen die van het be roepstoneel aanliggen. „Bekende beroepsgezelschappen zijn voor Waddinxveen, althans voor het komende seizoen, nog niet mogelijk,’’ vertelde ons de heer Quartero, „aangezien die prijzen vragen, die met een kleine zaal als het verenigingsgebouw eenvoudig niet op te brengen zijn.” Wat die prijzen betreft: wanneer men in Waddinxveen beroepsgezel schappen zou aantrekken, zouden de plaatsen in het minder geschikte verenigingsgebouw al gauw rond de zeven gulden gaan kosten. Dit nu acht het bestuur in Waddinxveen vooralsnog geen haalbare zaak. Door voorlopig nog genoegen te nemen met overigens uitstekende amateurs, kan men de plaatsen waarschijnlijk beneden de twee gulden vijftig houden. Hierdoor hoopt men in ieder geval de zo no dige belangstelling voor het werk van de Stichting bij de Waddinx- veense ingezetenen op te wekken. Over de voordrachtsavond heeft men contact opgenomen met Enny Mols de Leeuwe, die in principe heeft toegezegd, mits zij door haar gezelschap in de gelegenheid wordt gesteld, deze avond in Waddinx veen te verzorgen. Behalve het bekende „Rotterdams in de praktij k uitstekend exploiteer baar bleken. Wanneer de huidige bestuursleden van de reeds bejaar de Stichting Dorpshuis iets meer activiteit hadden ontplooid, zou de wél actieve Culturele Kring nu een waardig onderkomen voor het ko mende seizoen hebben gehad. Gelukkig bestaat het bestuur van de nieuwe stichting uit mensen, die in hun beroep dagelijks met organi seren te maken hebben. Men heeft binnenskamers reeds uitvoerig over een dorpshuis in Waddinxveen ge confereerd. Het ziet er naar uit, dat de Culturele Kring zeer binnenkort de kat de bel gaat aan binden, en wellicht door het gemeentebestuur in de gelegenheid zal worden ge steld, de belangen van het vereni gingsleven in Waddinxveen, belan gen die in de eerste plaats ook die van de Culturele Kring zijn, te gaan behartigen. De Culturele Kring is reeds tot de conclusie gekomen, dat het be staande ontwerp voor het Dorpshuis niet voldoet en geheel moet worden herzien. Het toneel blijkt veel te klein te zijn, de indeling van de zaal is fout Maar toch is de verkeersramp m ons eigen land, waarbij driehonderd kinderen - driehonderd! - verminkt, gedood, niet door vlammenwerpers, maar door rijdende brokken staal, minstens even indrukwenkend en spectaculair, als wij ons even in denken, dat het ónze kinderen, broertjes, zusjes, of kleinkinderen kunnen zijn, die we op deze ver schrikkelijke manier kunnen ver hezen. Of wanneer deze verkeers ramp, die zich nu uitstrekt over een heel jaar, zich zou voltrekken binnen één dag. Zouden er dan geen schuldigen worden gezocht Zou dan niet openlijk worden geëist dat er maatregelen werden geno men om herhaling van zo’n cata strofe te voorkomen? Ongetwijfeld. Maar is het dan niet reëel, dat we ook maatregelen eisen en nemen, nu die driehonderd kinderen niet op één dag, maar binnen één enkel jaar ten offer vallen aan de maniak, de moloch, van het moderne ver keer In zeker opzicht zijn wij volwas senen verantwoordelijk voor de driehonderd dode kinderen per jaar en de maatregelen zullen wij dus ook van onszelf moeten eisen. Voor al nu de zomer ten einde raakt, de scholen weer beginnen, en tiendui zenden kleuters voor het eerst naar de grote school gaan en dus ineens kleuter-af zijn. Die jonge kinderen hebben geen ervaring, geen inzicht in het verkeer, maar moeten er toch alleen doorheen, want de meeste ouders hebben geen gele genheid om elke dag opnieuw hun kinderen zelf weg te brengen. Het Verbond voor Veilig Verkeer vraagt ook dit jaar weer de aan dacht van alle volwassen wegge bruikers voor de moeilijkheden van het jonge schoolgaande kind. Het doet een beroep op alle gemotori seerde weggebruikers om in het verkeer rekening te houden met de onverwachtse bewegingen van kin deren, die verdiept in hun spel van en naar school, want kinderen spe len altijd, plotseling tussen gepar keerde auto’s de weg op kunnen schieten, die een bal kunnen nalo pen, die onvoorzichtig oversteken. Voetgangers kunnen kinderen hel pen bij het oversteken, kunnen hen behoeden tegen gevaren, die ze niet zien. Wielrijders en bromfietsers M. van den Dool, secretaresse; de heer J. de Leede, penningmeester; en de heer J. A. Kwaak, bestuurs lid. De andere bestuursleden zijn uit het dagelijks bestuur getreden en vormen nu het begin van de ad viserende raad. „Met dit bestuur is nu snel en vlot te werken, en we kunnen tot een dotte besluitvor ming komen,” aldus de vice-voor- zitter. Behalve het directe organiseren van evenementen heef( de nieuwe stichting meer pijlen op zijn boog. Heel in het algemeen, wil men de culturele ontplooiingsmogelijkheden in Waddinrveen en omgeving be vorderen. Hierbij denkt men onwillekeurig aan een samenwerking met de reeds bestaande - en onlangs weer nieuw leven ingeblazen - „Kunststichting” die zich alleen bezig houdt met het organiseren van tentoonstellingen op het gebied van de beeldende kunst. Gezien de statuten van de nieuwe stichting zou een samen werking tussen Kunststichting en Culturele Kring binnen de kleine cirkel rondom Waddinxveen zeker aan te bevelen zijn. Beide stichtingen - waarvan de eerstgenoemde reeds een aantal be talende leden heeft, dat zich zeker evenzeer voor de activiteiten van de „Kring” interesseert - zouden tal van activiteiten kunnen combi neren. Beide stichtingen zouden samen, wanneer het gaat om bepaalde be- Ten behoeve van de herbestra- tingswerkzaamheden aan de Hene- gouwerweg lag er vorige week een zandhoop op de berm. Vrijdagmiddag j.l. passeerde ter plaatse ee-' vrachtauto van de firma de Waardt uit Waddinxveen, doch bij het ontwijken van het te bestra ten gedeelte geraakte de wagen in de zandhoop en de chauffeur ver loor de macht over het stuur waar door de wagen in de Gouwe terecht kwam. De auto was reeds geheel onder water verdwenen, toen de bestuur der en zijn bijrijder uit de cabine kl-uterden. Het ophalen van de zware vracht wagen heeft veel tijd en moeite gekost.

Weekblad voor Waddinxveen | 1964 | | pagina 1