fyut - varia Lezers Vakantie-regelina in de> wudd Een ramp dreigt voor recreatie Vakantieregeling Melkhandel kruideniers 1961 schrijven WALDER en WULCO Vakantie Bakkers Nodig: één miljard gulden EEN ADMINISTRATIEVE KRACHT (vrl) Gouwe-nieuws Automatische waar schuwing voor elke doorsmeerbeurt LINCOLN V akantieregeling slagers 1964 LINCOLN-COMPRESSOR de Jong’s autohandel N.V. Wandelaars komen bijeen J. DEN HAAG SPORTMIDDAG Sportver. „Be Fair” WSE voetbalde iu De luier - 5 GEVRAAGD: (wordt verolgd) door Gitta Haandriks Hoofdstuk 5 - nr. 6 f het horloge met precisie en elegance 2 jaar gratis verzekerd Gesloten van 10 tan. 22 augustus: C. Koot, Kerkweg Gesloten van 17 tan. 29 augustus: K. van Tilburg, Kon. Wilhelm.plein Van 10-22 augustus: Gebr. Cammeraat, Zuidkade 232, W. D. van Vuuren, Nassaulaan 36. Na afloop werden de uitgeloofde standaards aan de aanvoerders uit gereikt, terwijl de aanvoerder van WSE vóór de wedstrijd aan de Lierse aanvoerder een herinnering aan deze wedstrijden had aangebo den, welke geste zeer op prijs werd gesteld. Vries en v. Schaaik; midden: Kruit- bos, de Gruil en Alblas; voor: Ouds- hoorn, Langerak, Hornes, Bollerop en Hoogendoorn. Met dank voor de plaatsing, Het bestuur. I 100% waterdicht 100% condensvrij p.a van 10 t.e.m. 22 augustus: H. Cammeraat, Zuidkade 232 K. van Ringelenstein, Burgem. Trooststraat 31 s Z/ doende ervaring uit Polen en andere bezette gebie den. U weet de rest: wij vonden uw man en. nu ja, u weet het allemaal. In gedachte knikte Gerda bevestigend. De laatste Voor telefoon en boekhoudmachine. Ulo-diploma en enige kantoorervaring vereist. Vijfdaagse werkweek. Fluwelensingel 59a Gouda Telefoon 01820-7122 officiële vóórwedstrijd en gaat om de bekende lauwertak. Om 4.30 uur begint de hoofdwed strijd Gouda I tegen U.V.S., om de wisselbeker. Dit alles zal worden af gewisseld door feestelijke klanken van muziekvereniging ’Voorwaarts’. Als het weer ook nog mee wil wer ken, dan krijgen we weer die ge zellige sfeer die er nu eenmaal bij behoort. Temeer omdat we er van overtuigd zijn er goed aan te doen, voor deze middag te werken of onze belangstelling te tonen. Een uiterst lage toegangsprijs, voor een hoogstaand doel. Voor dit doel (kankerbestrijding) mag nie mand zich afzijdig houden, en daar om dus a.s. zaterdag in grote getale naar het Warnaarplantsoen. De opstelling van de beide elf tallen luidt als volgt: U.V.S.: doel: Vermeer; achter: v. d. Berg en v. d. Kaay; midden: Ra- vensbergen, v. Kooperen en Witte- man; voor: Jansen, Zuma, Teske, v. d. Starp en v. Schooten. Gouda: doel: Klerks; achter: de Woensdagavond 26 augustus a.s. wordt er weer een clubavond ge houden. We hopen dat alle leden weer aanwezig zullen zijn. Laten we vooral komen, want de Oranje- mars is weer in zicht en daar moet nog veel voor gedaan worden. Ook moeten de leden zich nu op geven voor Oosterbeek; het in schrijfgeld bedraagt 1, Tot woensdagavond 26 augustus v/h Saton De zaak met de buitenklok telefoon 2077 1 lend ovër stukken steen strompelden ze verder. Zij ont velden hun handen aan de ruwe wanden en het ademhalen werd steeds moeilijker. Hijgend schuifelden ze voort. Plotseling gaf Wulco een harde schreeuw van schrik. Er was iets vlak langs zijn hoofd gevlogen, iets, dat wild flad derde. „Wat kan dat nu zijn?” riep hij wanhopig uit. Wal der lachte. ’’Hoor je dat niet, dat zijn vleermuizen!” sprak hij zijn vriend bemoedigend toe. Wulco was maar half ge rustgesteld en bleef vlak bij Walder lopen. Maar nu was het de beurt van de jonge prins om een schreeuw te geven. Hij had namelijk flink zijn hoofd gestoten. Voorzichtig tastte hij met zijn hand in de hoogte en het bleek, dat de bovenkant van de grot hier veel lager was, dan aan het begin. Gebukt gingen de jongens nu verder. Maar het duurde niet lang, of zij stootten weer hun hoof den en moesten nog lager zakken. De gang werd ook steeds nauwer en na een poosje moesten de vrienden op handen en knieën kruipen. Geachte lezers, Zaterdag is het weer zo ver: de tiende sportmiddag ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds (de kankerbestrijding), georganiseerd door de afdeling Waddinxveen. Het belooft weer een fijne middag te worden voor alle sportliefhebbers. W.S.E. komt met 4 elftallen in het veld tegen Donk uit Gouda. De wedstrijd van W.S.E. II geldt als 10. WALDER EN WULCO waren de grot binnengegaan en zochten tastend in het duister de weg. Plotseling hoor den zij achter zich een geweldige harde slag. De grond en de wanden van de grot dreunden en hier en daar rolden stukken rots naar beneden. Het was nu volkomen donker en toen de jongens omkeken, zagen zij geen uitgang meer. De weg terug was afgesloten. Vreselijk geschrokken bleven ze staan. Wat moesten ze nu beginnen Geen van beiden vermoedde, dat de jager hun deze poets had gebakken. Zij geloofden, dat het een ongeluk was en voorzichtig schuifelden ze terug naar de plaats, waar eens de ingang van de grot was. Onbeweegbaar lag het 'enorme rotsblok voor de ingang en hoe de jongens ook duwden, zij konden er geen beweging in krijgen. Ook hun roepen om hulp werd niet gehoord. Zij gluurden door een spleet tussen de rotswand en het steenblok, maar zagen alleen de ver laten vallei en in de verte een ruiter in een wapperende zwarte mantel, die zich snel verwijderde. De jongens begrepen, dat zij er hier nooit uit zouden komen en besloten de grot verder in te lopen om te zien of er geen andere uitgang was te vinden. Tastend en struike lt) tot 29 augustus: C. van der Spoel, W. J. Los, J. van der Loo en J. de Graaff. Uitslagen tournooi Dames II 1. Gouwe II; 2. Plas I; 3. Z.P.S. I. Tournooi Heren Hl 1. Gouwe 3; 2. De Linge I; 3. Triton I. Tournooi Heren I 1. Gouwe 1; 2. D.W.K. I; 3. Z.IJ.V. I. De laatste competitiewedstrijd in het zomerseizoen was die tussen Dames H en De Plas I om het kam pioenschap van de 2de klas kring. Na een bijzonder spannende wed strijd kwamen de dames met een 31 overwinning uit het water en mochten zij zich Kampioen noemen. Proficiat, en nu maar hopen dat zij het ’t volgend jaar in de eerste klas net zo doen zodat z~ kunnen pro moveren naar de bond. PROGRAMMA: Donderdag 20 augustus a.s.: Aanvang 7 uur: Tournooi Dames I tussen wedstry d: Gouwe I Sleutelstad I Zaterdag 22 augustus a.s.: Aanvang 7 uur: Tournooi Meisjes A tussenwedstrijd: Gouwe I-De Zijl I Dinsdag 25 augustus a.s.: Aanvang 7 uur: Tournooi Heren 5 tussenwedstrijd: Gouwe I IJ H Woensdag 26 augustus a.s.: Aanv. 7.15 uur: promotiewedstrijd: Donk I Rotterdam I (dames) nee. Het moest alles in het geheim geschieden, want lange Joop werd door ons gezocht. Dat weet u, Frau Overdinkel. Hij werd al bijna een half jaar gezocht. Maar hij was, zoals men dat Holland noemde, onder gedoken. Wel, die Hollander vertelde ons alles. De naam van de villa, waar u beiden da nacht zou doorbrengen o.a. Hij vertelde ook, dat het huis scherp bewaakt zou worden door andere partisanen, om op ales voorbe reid te zijn. Het huis lag midden in de bossen tussen Beekbergen en Loenen. Hij beschreef ons precies, hoe wij er konden komen en van welke kant uit het huis het meest kwetsbaar was. Wij hadden hem, om zo maar te zeggen, voor het grijpen. Dat, Frau Overdin kel, vertelde die Hollander mij, zijn eigen landgenoot verradend. Wat moest ik onder de gegeven omstan digheden doen, Frau Overdinkel? Wat kon ik anders doen, dan erheen gaan, met een aantal manschappen? zee. De grootste steenmassa - -. Nederland, het complex Den x.j; g- Leiden-Alphen-Gouda-Delft en de agglomeratie Rotterdam, groeit pre cies de verkeerde kan op. Den Haag geraakt bekneld tussen zee, kassen en vliegvelden. In het kleine pol derland dat nog over is, wordt een nieuwe satellietstad (bij Zoeter - meer) gebouwd. Gelukkig zijn er elders in Neder land ontwikkelingen aan de gang, die weer hoop geven, zo vertelde ir. G. C. Lange, plaatsvervangend di recteur van de provinciale planolo gische dienst van Zuid-Holland. Juist nu de problemen van de Rand stad onoplosbaar gaan worden ko men er nieuwe mogelijkheden voor ontspanning in de vrije natuur in de omgeving van Amsterdam en Rotterdam door de drooglegging van het IJsselmeer en de afsluiting van de Zeeuwse delta. Van nationaal belang zijn ook de Randmeren Langs de IJsselmeerpolders, de recreatie gebieden op de Veluwe, de meren in Overijssel en Friesland en het natuurschoon van Drente. In de laatste provincie, maar ook in Over ijssel, Gelderland, Limburg en in Noord-Brabant worden uitgestrekte gebieden met natuurschoon veilig gesteld voor het nageslacht. De grootste moeilijkheden dreigen in de nabijheid van de grote bevol kingscentra in de Randstad. Hoe zulen de bewoners van deze steden in het jacr 2000, als Nederland 18 tot 2J miljoen inwoners heeft, nog een stukje vrije natuur kunnen vin den? Volgens ir. Lange zal Neder land zo snel mogelijk moeten gaan werken aan een ’ster’ van elf bos sen en grote parken, die elk mins tens duizend b groot zijn. Zeker negen van deze oossen zijn nodig voor de toekomstige Randstadbe- woners; vier bij Rotterdam, drie bij Amsterdam, een bij Den Haag en een bij Utrecht. De stadsbewoner wil in het weekeinde dicht bij huis een brokje natuur hebben. De over heid zal er, aldus ir. Lange, voor moeten zorgen en met geld over de decreatiebrug moeten komen. De aanleg van een enkel bos of park van de vereiste grootte zal rond 50 miljoen gulden kosten. Voor het gehele project is dus ze ker een half miljard gulden nodig. De lijst is hierna echter nog lang niet uitgeput. Het zal, aldus ir. Lange, onvermijdelijk blijken het oude plan voor een „groene zóne” in de beide Hollanden uit te voeren. De „gorene zóne” moet een combi natie worden van „bufferstroken” tussen de grote steden, gevormd uit zandaanwinningen, ruilverkavelin gen, weilanden, bossen, plassen enz. Ook voor dit nroject is een half miljard gulden nodig. Waar moet dit kapitale miljard vandaan komen? In Rotterdam was men nogal sceptisch. Maar, zo hield ir. Lange zijn pessimistische toe hoorders voor, .als wü niets doen „bouwen wij regelrecht naar een ramp”. De kosten van al die recre- atieplannen zullen zo hoog oplopen, dat niemand nog geld heeft om er ook van te genieten, werd in Rot terdam opgemerkt. Een stad moet echter per inwoner liefst tiendui zend gulden investeren in voorzie ningen, zoals drinkwater, bestra ting, verlichting en vervoer, ant woordde ir. Lange. Om de recreatie- plannen te realiseren moet men (bij minstens zes miljoen Randstadbe- vzoners in 2000) echter ’slechts’ iets meer dan 166 per hoofd uitgeven. Vergeleken met die tien mille speelt dat nauwelijks een rol, vond hij. hem nauwelijks de tijd om zich behoorlijk aan te kle den. Het laatste, wat ze van hem gezien had, was dat ze hem boeiden. Daarna voerden de soldaten hem weg, gevolgd door Wiesenhahn. Hij had geen woord gesproken, alleen maar geke ken. Men hoefde niet eens te vragen, of hij Joop Overdinkel was, want zijn foto en signalement waren al maanden lang bij de Duitsers bekend. En Joop had begrepen, dat iedere poging tot ontvluchten slechts de dood zou betekenen. Ze zouden geen enkel risico nemen, doch onmiddellijk schieten. Natuurlijk was Joop verraden. Dat stond vast. En toen ze ’s morgens vroeg beneden kwam, hoorde ze, dat vrijwel de hele groep opgerold was. Slechts twee mannen waren ontkomen: Berghuis, bijgenaamd de gladde, had ook nu weer zijn naam eer aan gedaan. Hij was de enige, die kans had gezien in het duister te vluchten. En de ander was Arie Balk, bijgenaamd het varken. Die was er niet bij geweest, omdat hij al een paar dagen ziek in bed lag. Bijna iedere automobilist heeft aan zijn dashboard een kaartje han gen, dat hem vertelt, dat hij bij kilometerstand zoveel zijn olie moet laten verversen. Het gebeurt echter maar al te vaak, dat de automobi list het kaartje vergeet en veel lan ger doorrijdt dan wenselijk is. Daar dit niet onmiddellijk nade lige gevolgen heeft is dit een ver raderlijke situatie. Een grote auto- fabriek in Amerika heeft met het oog hierop een apparaatje ontwor pen, dat gemonteerd wordt in het dashboard en gekoppeld aan de motor. Telkens na tachtig uur rijtijd valt er in een bakje onder het dashboard een kaartje dat de .automobilist precies vertelt dat het tijd is voor de kilometerbeurt. De praktijk wijst uit .dat 90 «/o van de automobilisten, wier auto met dit nieuwe apparaatje is uitgerust zich stipt aan het ge heugen hielden; 5O°/o van de .auto mobilisten die alleen gebruik ma ken van het kaartje van de garage vergeten dit tijdig te raadplegen. Het apparaatje kost rond veertig gulden, maar is nog niet in ons Land verkrijgbaar. Zaterdag vertrekt de bus naar Scheveningen om 1.45 uur van het terrein. Bergambacht b Be Fair b Bergambacht c Be Fair c Be Fair 5 D.S.O. 5, 3.30 uur Enkele junioren- en pupillen-elf- tallen zullen een bezoek brengen aan D.S.O. in Zoetermeer. Alle leden en donateurs betalen a.s. zaterdag normaal entree ten bate van de kankerbestrijding. woorden van de man tegenover haar deden haar op eens weer negen jaar terug leven. Ze herinnerde het zich nog als de dag van gisteren. Van bonzen op de deur waren ze wakker geworden. Joop was onmid dellijk overeind. „Duitsers!” siste hij tussen zijn tan den. En wild had hij naar het raam gekeken. Met een sprong was hij er, doch stapte onmiddellijk weer te rug, het gordijn laten vallend. „Ik ben er bij,” zei hij verslagen. „Het hele huis is omsingeld.” En weer werd er gebonsd, nog harder. Met een dreigement, dat het deurslot eruit geschoten zou wor den, als niet onmiddellijk open gedaan werd. Joop schoot haastig een paar kledingstukken aan en draaide toen de sleutel om. Terwijl iemand het licht aandraaide, zag ze vanuit het bed, dat er vier mannen binnenkwamen, één in burger en drie solda ten. De burger was Wiesenhahn geweest. Goed, hij was correct tegenover Joop en haar, maar ze gunden De grotere bevolking van Neder land - die bovendien over veel meer vrije tijd beschikt dan de vorige generatie - heeft één ding wel heel erg duidelijk gemaakt: ons land heeft een ontstellend gebrek aan recreatiemogelijkheden. Er zal heel wat moeten gebeuren, wil men in de nabije toekomst een ramp voor komen. Deze conclusies werden on langs uitgesproken tijdens een door de ANWB in Rotterdam georgani seerde studiedag over de recreatie. Een ramp dreigt nog het meest in de Randstad Holland, zo werd in de Maasstad benadrukt. Het „groene hart van Holland” groeit in snel tempo dicht tot een grauwe huizen- Weet u, wat er met mij gebeurd zou zijn, als ik die Hollander de deur uit gesmeten had en gezegd had: Bemoei je er niet mee? Het ging om lange Joop, me vrouw, toen één der gezochte partisanenleiders. Dan zou er voor mij de volgende morgen maar één ding geweest zijn: de kogel. Vergeet u niet, dat het oorlog was, en dat de oorlog in 1943 al beslist geen spelletje schaak betekende, maar een strijd op leven en dood. Ook in de bezette gebieden. Ik deed, wat ik moest doen. Ik had nu eenmaal geen andere keuze. Ik heb het nog zo lang mogelijk gerekt en in stilte had ik een kleine hoop, dat we een fout zouden maken en dat er voortijdig alarm zou worden geslagen. Of, dat uw man reeds vertrokken zou zijn. Maar de partis,a- nenwachten waren binnen enkele seconden overrom peld, want onze mensen hadden in dit opzicht al vol- Opeens keek ze Wiesenhahn met grote ogen aan. Nee., dat kon toch niet? Zou hij..? Maar hij was toch ziek? Wiesenhahn begreep haar vragende blik. „Ik weet niet, of u hem kende, Frau Overdinkel,” zei hij zacht, „maar zijn naam heb ik toen opgetekend en nader hand steeds onthouden. Hij heette Balk, Arie Balk.” „Nee. prevelde haar lippen, bijna geluidloos. Ze schudde niet begrijpend het hoofd. Maar meteen ver mande ze zich weer. Ze wilde geen zwakte tonen tegenover deze Duitser. Ze wilde sterk zijn. „Kent u hem?” vroeg hij zacht. Gerda keek naar hem op. Hij zag onmiddellijk, dat hij een overbodige vraag stelde. Hij had begrepen, dat die naam haar niet onbekend was. Hoofdstuk 6. „Ik zal u wat vertellen,” begon ze na een lang stil zwijgen. „Misschien begrijpt u dan, dat ik alles wil geven om mijn man weer terug te vinden.” Ze slikte en keek voor zich uit, als zocht ze terug in haar herinnering. „Ik ben geboren in Loenen. Dat is een dorpje in de nabijheid van Apeldoorn. Mijn vader was fabrikant. Hij had een flink bedrijf en we woonden in een mooi huis, dicht bij het kanaal. Mijn jeugd was zoals de jeugd van de meeste kinderen: niets bizonders. Mijn buurman had een zoon, die op dezelfde dag als ik geboren was: de vierde juni: Fred Winter. Daarom kan ik zijn verjaardag zo goed onthouden. We groei den samen op en speelden samen, want we waren de enige kinderen in de buurt. We gingen samen naar dezelfde school en later naar dezelfde Ulo in Apel doorn. Met het treintje, dat toen nog reed. In die da gen overleed een familielid van ons, een tante, een weduwvrouw. Ze had één zoon. Hij kwam bij ons wonen, want hij had verder geen verwanten meer. Die jonge wees - ik was toen veertien jaar - was een jaar ouder dan ik. Hij was dus een achterneef van me en ik had, kort na het overlijden van mijn tante erg met hem te doen. We konden al spoedig goed met elkaar overweg en omdat hij ook behoorlijk kon le ren, ging hij al spoedig met ons mee naar de Ulo in Apeldoorn. In 1935 stierf mijn moeder. Dat heb ik me verschrikkelijk aangetrokken. Ik ben weken niet buitenshuis geweest, zo’n verdriet had ik ervan. Ik miste haar verschrikkelijk, want ze was zo’n schat. (wordt vervolgd) Zondagmiddag had een drietal ontmoetingen plaats op het terrein aan de Laan van Zeestraten in De Lier, n.1. tussen de A-junioren, het tweede en eerste elftal van W.S.E. uit Waddinxveen en die van LVSJ uit De Lier. Deze wedstrijden gol den als een tegenbezoek van WSE aan LVSJ, dat verleden jaar dezelf de ontmoetingen had gespeeld te W addinxveen. De beide eerstgenoemde wedstrij den eindigden in een gelijk spel 3-3, wat de verhouding goed weergaf, maar LVSJ 1 kon het met drie in vallers, ook voor doelman Drukker, lang niet bolwerken tegen de eerste klasser van WSE. Spoedig werd dit overwicht reeds uitgedrukt in een doelpunt en in de loop van de eer ste helft kon T. van Veldhoven de Lierse eer redden met een fraai doelpunt. In het volgende deel van de wed strijd bleek zeer sterk het over wicht van de gasten, die regelmatig de stand konden opvoeren tot 1-8, ondanks de goede tegenstand die door de Lierenaars geboden werd. Hoewel ook de Lierse doelman van het derde elftal zijn best deed, kon hij toch niet verhoeden dat hij min stens acht maal moest vissen. De verjongde Lierse voorhoede was wel snel actief maar hier bleek de verdediging van de gasten technisch beter en zeer tactisch in haar op treden. De man zucht. Dan begint hij weer: „Als u me nu eens even wilt laten uitoraten, dan zal ik wat ver tellen, wat u schijnbaar in het geheel niet weet.” Gerda gaat wat meer op haar gemak zitten, diept een pakje sigaretten uit haar tas op en steekt een sigaret op. Onderwijl luisterend, naar wat de man te zeggen heeft. „U denkt, Frau Overdinkel, dat alle mensen van de Sicherheitsdienst in Holland sadisten waren. Ik weet het: Gestapo en S.D. waren namen, die een gevreesde uitwerking hadden. Niet alleen in Holland, in vele landen en ook in ons eigen vaderland. Maar ik ver zeker ulaat mij vertellen. U had het over die nacht in juni.in 1943. Ik had nachtdienst. Ik was ingeval len voor een collega, die een fuifje had en omdat ik één van de jongste personeelsleden was, kon ik dat niet weigeren. Ik stond tóch al niet te best aange schreven. Ik was misschien daarom die avond uit mijn humeur. Om tien uur kwam ik in dienst en ik zou pas de volgende morgen om acht uur afgelost worden. Ik moest rapporten lezen, rapporten over arrestanten. En ik moest een plattegrond van de plaats, van Apeldoorn - hij spreekt de naam uit met een zwaar duits accent - in mijn hoofd zien te krij gen. Goed. Ik zat die avond te lezen, toen er iemand kwam, die mij wilde spreken. Het was een Hollander en ik heb altijd een geweldige hekel aan verraders gehad. Maar ja, wat wilt u? Ik was lid van een orga nisatie, die onze soldaten en onze burgers moest be schermen tegen de partisanen. En ik was nog maar een week in Apeldoorn, toen ik al met die mensen in aanraking kwam. Ik kan u het lidteken nog laten zien, als u dat wilt. Goed, die Hollander kwam bin nen. Het was een jongeman, vijfentwintig jaar. Hij vertelde, dat hij ons een tip kwam brengen over een partisanenleider. En als het handig ingepikt werd, zouden we de hele groep in één slag kunnen oprollen. Ik vroeg de naam van die partisanenleider en hij noemde hem. Misschien begrijpt u, hoe de naam was, Frau Overdinkel?” Gerda bevochtigde haar lippen en knikte. „Ja,” antwoordde ze toonloos, „het was mijn man, Joop Overdinkel, bijgenaamd lange Joop.” De man knikt. „Die Hollander vertelde alle bizon- derheden. Hij zei, dat lange Joop die dag getrouwd was, heel in het geheim, met medewerking van de burgemeester en een vertrouwde ambtenaar. Later in de kerk, eveneens met medewerking van een domi-

Weekblad voor Waddinxveen | 1964 | | pagina 2