WERKKRACHTEN Noor deinde Bel bij Brand 2222 Bedrijfswoningen leveren problemen op die toewijzingscommissie moet oplossen ONGESCHOOLDE als plaatsnamen in atlas Tekort op gemeentebegroting 1964 bijna twee ton verminderd nieuwsblad Onafhankelijk Waddinxveen nieuwbouw: Tien procent van voor en Inbreker betrapt door oplettende buren Baan-met-woning heetj consequenties werkgever, werknemer en gemeente, die men tevoren moet overzien Levensmiddelenbeurs in Utrecht Oranjemars voor de zesde maal W andelfestijn op 31 augustus Verschijnt elke donderdag zitmeubelen H. A. van Berkesteyn N.V. Vreemde vergissing in kostbare tvegengids voor Europa en Noordkade Verhoogde inkomsten en verdere besnoeing van uitgaven berichten CONSEQUENTIES MOEILIJK OPLOSBAAR r MEER INKOMSTEN ZEGGENSCHAP ONNAUWKEURIGHEDEN „NOOIT MEER TERUG" GEBONDEN AAN PLAFOND NIET OP STRAAT SPRINGEN Weekblad voor Waddinxveen en DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1964 20e JAARGANG - Nr. 998 Sollicitaties aan STOEL- EN MEUBELFABRIEK namen. H.V. in Wiihelminakade 69, Waddinxveen Redaktie: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, telefoon 2238. Advertenties: Drukkerij Veldwijk, Oranje laan 9, tel. 2238. Inzenden van advertenties tot dinsdag 12 uur. lang niet aan de beurt zouden zijn I gekomen. Zo kan het voorkomen, dat een jong echtpaar zonder kin deren een woning moet worden toegewezen, terwijl echtparen met kinderen daarop al jaren wachten. kele aanzienlijke verhogingen van bepaalde posten. Als gevolg van de salarisverhogingen moet voor 1964 ruim 47.000 meer worden uitge trokken dan was geraamd, terwijl voor renten van geldleningen 73.000 meer nodig zal zijn, dan was voorzien. Zonder deze verho.- gingen zou het tekort op de ge meentebegroting tot slechts 61.000 zijn teruggebracht. Het hele probleem draait er om, dat zowel werkgever als werkne- ,>fcr de consequenties van do be drijfswoning goed moeten overwe gen, alvorens zo’n woning uit te ge ven of te betrekken. Het bedrijf moet een bepaalde ze kerheid hebben, dat de nieuwe werknemer een „blijver” is, niet iemand, die via de bedrijfswoning op een vervroegde toewijzing van een gewone huurworung uit is. De werknemer moet óók de ze kerheid hebben, dat het bedrijf, de werkomstandigheden, en de toe komstmogelijkheden zó zijn, dat hij de „woning-binding” kan aanvaar den. Want zelfs een mooie bedrijfswo ning is een te hoge prijs voor da gelijks terugkerend onaangenaam, of te laag betaald werk. In de eerste plaats, dat het voor de leden van de toewijzingscom missie vervelende, moeilijk op te lossen „gevallen” zijn. Mensen als Jansen laten zich voor een woning inschrijven, en moeten eigenlijk onmiddellijk ge holpen worden. Andere gegadigden staan vele jaren op de lijst, en moe ten terwille van de Jansens ge passeerd worden. In de tweede plaats, dat men het de grote bedrijven niet kwalijk kan nemen, dat bij ontslag nemen, de bedrijfswoning onmiddellijk, (of binnen een maand) ontruimd moet worden. Zondagmiddag tussen drie en vier uur slaagde een zwerver erin zich toegang te verschaffen tot de woning van de heer D. Polderman aan de Henegouwerweg 2, waar op dat ogenblik niemand thuis was. Omwonenden zagen hoe een vreem de man via een raam naar binnen klom. Buren vatten in de nabijheid post en grepen de insluiper, toen hij langs dezelfde weg weer naar buitenkwam. Dank zij het optreden van de familie Koot kon de inmid dels gealarmeerde rijkspolitie de in sluiper overnemen. Bij onderzoek bleek, dat de arrestant, een zekere J.P.B. uit Beemster, die een zwer vend bestaan leidt, zich ruim hon derd gulden had toegeëigend. De man had door het wegnemen van een hor een raam kunnen openen. Postgiro 47062 ten name van Drukkerij Veldwijk. Bank: Coop. Raiffeisenbank te Waddinxveen. Abonnement: f 1,40 per kwartaal bij voor uitbetaling. Advertentietarief: f 0,10 per mm regel. Tarieven bij contract en voor tekst advertenties op aanvraag. In overleg met provinciale auto riteiten is de begroting opnieuw in studie genomen, waarbij men het voordeel had, dat veel meer gege vens bekend waren, dan tijdens het opstellen van deze begroting in 1963. Daardoor bleek het nu beter mogelijk een aantal correcties tot stand te brengen, die het tekort tot ruim 181.000 konden terugbren gen. Tal van gemeentelijke inkomsten bleken aanzienlijk hoger te zijn, dan aanvankelijk was geraamd. De inkomsten op leges bouwvergun ningen, in de begroting gebaseerd op de cijfers van 1963, werden aan vankelijk geraamd op 7000, welke post nu kan worden cpgevoerd tot 19.000. De door de gemeenteraad goedgekeurde verhoging der markt- ge'lden per 1 januari 1964 betekent een verdubbeling van deze inkom sten. De inkomsten uit de reini gingsrechten kunnen als gevolg van een verhoogd tarief met dert’en- duizend gulden worden vermeer derd. De opbrengst uit de rioolrech ten wordt ongeveer f 9000 hoger dan geraamd. Van de Rijksoverheid wordt bijna 15.000 meer ontvan gen dan was geraamd, voor uitga ven verbandhoudende met het la ger onderwijs. De drie Waddinxveense woning bouwverenigingen hebben zelf wei nig zeggenschap bij het toewijzen van woningen. De algemene wo ningbouwvereniging „Waddinx veen” heeft zelfs geen leden, maar bestaat uit een stichtingsbestuur dat lakens uitdeelt. De Katholieke- en de Christelij ke woningbouwverenigingen heb ben wel leden en zien dan ook wel bepaalde wensen vervuld, maar de hoofdmoot van de woningen wordt door de gemeente toegewezen, via de Adviescommissie Woonruimte verdeling. Deze bestaat uit vijf door de Raad benoemde mensen, die B. en W., zoals dat heet, terzijde staan, of technische hulp bieden. Dat het probleem van de bedrijfs woning in Waddinxveen zeker aan dacht verdient is duidelijk, wanneer men weet dat van de 2000 wonin gen die in ons dorp na 1945 gereed kwamen, er 200 bedrijfswoningen zijn, d.w.z. 10 procent. Noordeinde terecht kwam, bestaan de uit twee kamertjes en een kra kende vliering. Weg was het modern flatgerief, weg h x mooie uitzicht. Een nieuwe werknemer van het woningbezit- tende bedrijf had zich reeds tevre den in Jansens huis geïnstalleerd. En het is voor het gezin Jansen maar helemaal de vraag, of en warmeer zij weer in een gelijk- w.aardige woning zullen komen als die zij verlieten. Wat moet nu de conclusie zijn uit deze (gefantaseerde) geschiedenis, die met andere namen en omstan digheden, in Waddinxveen in een jaar tijd reeds vijf maal is voorge vallen? vraagt voor alle afdelingen In de onmiddellijke omgeving van Waddinxveen zijn onverwacht drie nieuwe dorpen uit het niets verrezen met voor deze omgeving overigens vertrouwde Noordkade, Noordeinde en Brug zijn de plaatsnamen, die we aan troffen in de nabijheid van Wad dinxveen op de kaart van Nederland in de zojuist verschenen „Grote Shell Atlas Benelux en Europa”. De Shell Atlas 1964-1965 is een indrukwekkende uitgave met niet minder dan 94 kaarten van de Be- neluxlanden Nederland, België en Luxemburg, alsmede van de vol gende Europese staten: West- en Oost-Duitsland, Erankrijk, Italië, Oostenrijk, Zwitserland, Albanië, Griekenland, Joegoslavië, West- Turkije, Portugal, Spanje, Groot- Brittannië, Ierland, Finland, Noor wegen, Denemarken, Zweden, West Tsjecho-Slowakije, de eilanden Cor sica, Sardinië, Sicilië, Kreta, Mal lorca en Gotland, alsmede delen van Roemenië en Noord-Afrika. Over het algemeen genieten de wegenkaarten van de grote benzi- nemaatschappijen een goede repu tatie, met name ook die van de Shell. Hoewel de bedoelde Shell Atlas een uit jive is van de Duitse Uitgeverij Mair te Stuttgart, mogen we aannemen dat de Shell met het tot standkomen van deze atlas een zekere bemoeienis heeft gehad. We kunnen slechts vermoeden, dat de namen Noordeinde, Noordkade en Brug in deze atlas verband houden met verkooppunten van Shell-ben- zine, hoewel uit de verklaringen in de atlas nergens blijkt, dat de Shell verkoooounten on de kaarten wor den vermeld. Dit vermoeden wordt echter twijfelachtig, wanneer men in het plaatsnamenregister de naam „Brug” vermeld .indt tussen het Westduitse plaatsje Bruckhausen nabij Duisburg en Brugelette in België. Noordeinde wordt vermeld als liggende in Zuid-Holland en Noordkade wordt vermeld na het plaatsje Nordijk in Groningen, dat overigens Noorddijk blijkt te heten. Een andere verklaring zou zijn, dat men op deze kaart namen van oude buurtschappen is gaan vermel den. Dit geldt dan overigens alleen voor de buurtschappen Noordeinde en Noordkade, die in aardrijkskun dige woordenboeken als zodanig nog wel worden genoemd. Ook elders op de kaart troffen we namen aan die, voor zover wij konden nagaan, geen gemeentena men betroffen. Ook al zouden de namen benzineverkooppunten moe ten aangeven, dan nog zijn deze niet geheel juist, onvolledig en bovendien verkeerd aangegeven. Met de geografie van Nederland wordt het evenmin erg nauw geno men. Waddinxveen bijvoorbeeld ligt volgens deze kaart niet aan de Gouwe, maar westelijk van de spoorlijn Gouda-Alphen. Het ver meende plaatsje „Noordkade” ligt oostelijk van de Gouwe, enkele hon derden meters ten noorden van de Hefbrug. Het plaatsje „Brug” ligt volgens deze kaart bij de noorde lijke oprit van de Henegouwerweg naar Rijksweg 12. Teneinde alle schijn van chauvi nisme te vermijden, willen we ook enkele fouten elders in het land noemen. Hoewel voorin de .atlas staat vermeld, dat het hier de uit gave 1964-1965 betreft, ontbreekt de nieuwe weg Boskoop-Alphen a.d. Rijn op de kaart, evenals de reeds In de Jaarbeurshallen aan de Croeselaan te Utrecht wordt van 7 tot en met H september de „Roka 1964”, de algemene internationale levenmiddelenbeurs gehouden. Aan de beurs nemen meer dan zes honderd firma’s deel, die tezamen een oppervlakte van 35.000 vier kante meter expositieruimte zullen bezetten. Deze vakbeurs is alleen toegan kelijk voor hen, die bij de distri butie van voedings- en genotmid delen zijn betrokken Het is opvallend, hoe snel een gezin zich gewent aan béter woon- gerief. Na enkele maanden voelden de Jansens zich helemaal thuis in hun nieuwe flat en verwonderlijk snel pasten zij zich aan by de woon gewoonten in het flatgebouw. Ook het wonen in een „dorp”, waartegen men eerst nog even vreemd had aangekeken, viel deze stadsmensen alleszins mee en na ’n jaar was het zó, dat moeder Jansen tegen een vriendin verklaarde „hier nóóit meer weg te willen”. Maar wat gebeurde? Het werken bij de grote Waddinxveense onder neming beviel vader Jansen op den duur toch niet meer. Hij wist dat hij elders meer kon verdienen, maar hij realiseerde zich terdege, dat hem dat onmiddellijk zijn wo ning zou kosten. In de .arbeidsovereenkomst, die hij met zijn Waddinxveense werk gever had aangegaan, stond zeer duidelijk, dat bij ontslag de woning met ingang van het vertrek weer ter beschikking van het bedrijf zou moeten komen. Met de bedrijfswoningen kon dit bedrijf bepaalde werknemers, die op .andere manier niet aan een be hoorlijke woning voor hun gezin komen, zonder meer aan zich bin den. Een goede regeling, in de eerste plaats voor het bedrijf. Maar zeker ook voor bepaalde werknemers, die bij dit bedrijf nog een zekere carrière konden maken, die over een reeks van jaren een financieel steeds aantrekkelijker toekomst voor zich zagen. Deze werknemers vonden bij dit bedrijf én een woning én een toekomst, en zouden zeker tot de „oude getrou wen” gaan behoren. Vader Jansen echter oefende in het bedrijf een functie uit, die hij altijd wel zou blijven vervullen en waarbij hij met rijn loon „aan het plafond” zat. En toen hij zag, dat het met dit loon, ondanks de con- junctuur-verhogingen, steeds moei- lijker werd om rond te komen, ging Jansen rondkijken. Hij ontdekte, óók in Waddinxveen mogelijkheden om met zijn vak bij een andere werkgever meer te ver dienen. Toch durfde hij nog niet „te springen”, omdat hij „met han den en voeten” gebonden zat aan het bedrijf, dat eigenaar was van zijn woning. Werken bij je eigen huisbaas is niets, mopperde Jansen vaak. Tot hij opeens de kans kreeg om rijn inkomen aanzienlijk te verbeteren. Hij nam ontslag en meldde zich bij de gemeente aan voor een woning. „Op str.aat zetten kunnen ze me natuurlijk tóch niet met mijn ge zin,” zo redeneerde hij terecht. En zo kwam Jansen terecht de dossiers van de commissie die B. en W. adviseert over de toewij zing van vrijkomende woningen, kortweg de „toewijzingscommissie” genaamd, waarin vier particulieren zitting hebben, en een ambtenaar, die secretaris is. Jansen moest verdwijnen uit zijn dienstwoning - dat stond vast. En het gezin moest in Waddinxveen worden ondergebracht, dat stond ook vast. Maar een gelijkwaardige woning was eenvoudig niet beschikbaar. En zo kwam het, dat Jansen met rijn betere baan en zijn hogere inko men in een klein huisje aan het begin dit jaar gereed gekomen en onlangs opengestelde nieuwe pro vinciale weg Woerden-Wilnis. In Zeeland is volgens de kaart in de atlas de Oosterscheldedam, reeds voltooid. Volgens de publicaties van Rijkswaterstaat komt de Ooster scheldedam pas in de laatste fase van het Deltaplan gereed, namelijk na 1975. Het signaleren van deze onjuist heden kunnen we alleen maar be treuren, enerzijds omdat het hier een zeer fraai en degelijk uitge voerd boekwerk betreft met een vrij hoge aanschaffingsprijs, .ander zijds omdat aan deze atlas de naam is verbonden van een benzinemaat- schappij, die zich met haar eigen grote wegenkaarten zulk een goede naam heeft verworven. Voor de zesde maal gaan op maandagavond 31 augustus de wan delaars van start voor de langza merhand al traditioneel geworden Oranjemars. Deelname staat open voor iedereen, die zich fit genoeg voelt om één van de twee routes, respectievelijk 5 of 8 kilometer en twaalf kilometer te lopen. In déze tijd van motorisering zijn dergelijke evenementen ideaal om een meestal al lang bestaand goed voornemen meer lichaamsbeweging te nemen, te realiseren. De wandel- mars geeft u een doel en boven dien voeren de routes voornamelijk over wegen buiten de gemeente, waardoor men de gelegenheid krijgt kennis te maken met de om geving of deze kennismaking te her nieuwen. Overigens staat vast, dat men al wandelend dingen ziet, waarvan men het bestaan nimmer had vermoed, ook al komt men er dagelijks met de bromfiets of auto voorbij. De organisatoren van de zesde Oranjemars hebben voor de avond van de 31ste augustus goed weer voorspeld en hopen dat meer wan delaars dan ooit tevoren op hun uitnodiging zullen ingaan. De start vindt plaats om zeven uur op het plein van de school aan de Oranjelaan. ’s Middags van vier tot vijf uur bestaat de mogelijkheid tot voor-inschrijving. Daarna wordt het inschrijfgeld met een dubbeltje per persoon verhoogd. Verwacht wordt, dat behalve veel individuele wandelaars ook ve le verenigingen en scholen aan de wandelmars zullen deelnemen. Laten we het gezin Jansen noemen; de naam doet er niet toe. De heer Jansen kwam met vrouw en kinderen enkele jaren geleden naar Wad dinxveen. Hij kon hier een baan krijgen, bij één van de grote bedrijven. En hij accepteerde die baan, omdat er een woning aan vast zat. Om heel eerlijk te zijn: hij nam die baan eigenlijk alléén om de er bij behorende woning. Want het loon was niet bijster hoog. Maar hij en z’n vrouw had den genoeg van de jarenlange inwoning. Door die baan in Waddinxveen te accepteren, kon Jansen wegtrekken uit de kamers bij zijn schoonmoe der, in het noordelijk deel van Rotterdam. Er voor in de plaats kwam een frisse vierkamerflat, helemaal bovenaan in het complex aan de Julia na van Stolberglaan. Jansen had een éigen huis, met een éigen deur om achter zich dicht te trekken. Het investeren in woningen is voor deze bedrijven alleen verant woord, indien daarmee een vaste kern van geschoold en betrouwbaar personeel kan worden gevormd, personeel dat rich om deze en meer redenen aan het bedrijf verbonden voelt. In de derde plaats, dat de men sen, die een baan-met-woning ac cepteren, zich terdege moeten rea liseren, wat die woning-binding aan het nieuwe bedrijf betekent. Wie er niet volkomen zeker van is, dat hij zich voor een reeks van jaren aan zo’n bedrijf wil binden, moet de betrekking met bedrijfs woning niet accepteren. Wie de baan-met-huis alleen ac cepteert om er binnen een jaar uit te stappen en via de gemeente dan wel een woning toegewezen te krij gen, handelt natuurlijk niet erg sociaal. Hij moet zich daarbij wel reali seren, dat de gemeente niet ver plicht is, voor een zelfde woning te zorgen, als die moest worden ver laten. De huisjes aan het Noordein de zijn niet te vergelijken met een moderne flat Anderhalf jaar geleden was het nog zo, dat de arrondissements rechtbank bij uitzettingen de ge meente verplichtte, voor een ge- lijkwaardige woning te zorgen. Toen had het - voor de minder so ciaal voelenden - dus nog zin, om via de bedrijfswoning naar een goe de woningwetwoning te springen. Tegenwoordig is de gang van za ken anders. De gemeente biedt een vervangende woning aan, de arron dissementsrechtbank doet uitspraak, waarna de werknemer deze woning moet accepteren. Dit is natuurlijk minder prettig voor de werknemers. Maar óók voor de gemeente, die opdraait voor woningzoekenden, die anders nog De gemeentelijke begroting voor 1964 vertoonde vorig jaar bij de in diening van dit stuk een tekort van ruim 371.000. Gezien de financie- ringspolitiek van de regering ten opzichte van de gemeenten kon worden verwacht, dat er van Haagse zijde bezwaren tegen het begrotingstekort zouden worden geopperd. Ondanks alle berekeningen bleek het vorig jaar echter niet mogelijk verder op de gemeentelijke begroting te besnoeien. Een recente herziening van de begroting heeft dit tekort thans met bijna twee ton kunnen verminderen. De verhoging van de waterlei- dingtarieven per 1 maart van dir jaar zal ongetwijfeld tot gevolg hebben, dat het aanvankelijk ge raamde verlies voor het waterlei dingbedrijf van ruim 18.000 ge heel of voor een belangrijk deel zal verdwijnen. Door een verhoging van het uit keringspercentage voor de door de Rijksoverheid verstrekte uitkerin gen uit het gemeentefonds kan de raming voor deze ontvangsten met ruim 95.000 worden vermeerderd. Voorts kan door bepaalde vermin deringen van de kapitaalslasten ed. een verlaging van de uitgaven met ruim 26.000 worden verkregen. De post onvoorzien, die aanvanke lijk was geraamd op 60.000 kan, nu men over een groot deel van het jaar reeds een inzicht heeft in de diverse kosten, tot 40.000 worden teruggebracht. Bepaalde kleine vermindering van uitgaven bij de dienst open bare werken, alsmede het niet uit voeren van aanvankelijk voorziene werkzaamheden, o.a. in de sfeer van het onderhoud van straten en pleinen, kunnen de uitgaven van deze dienst met bijna 55.000 ver minderen. Tegenover alle vermindering van uitgaven en vermeerderde inkom sten staan echter toch ook nog en-

Weekblad voor Waddinxveen | 1964 | | pagina 1