Bel bij Brand 2222 G RIT Har Sanders gaat lesgeven aan Academie Nertsfokker Joep de Jong heeft vij/honderd nertsen in even zo veel kooien 4 Hi li iifcw 'II Sl fe Bi' Ki i I RAIFFEISENBAN K nieuwsblad Onafhankelijk het Noordeinde Laatste boerderij links aan Geref. Kerkkoor SPAREN VOOR DE STUDIE sas Tachtig onvriendelijke dieren leveren pelsjes voor één lange bontjas, die dertig a veertig duizend gulden kost maakte uitstapje f IIH Ki Sneller leren lezen door gekleurde letters ui I njflir j H Verschijnt elke donderdag mi Jl Rectificatie - CON TACTLENZEN De aktiviteiten in het komend seizoen 40-jarig dienstverband AUTO-W.A. verzekering 9 A r >- fel. Bil wil f IjFH SPANNEND SPECIALIST IImms UITREKKEN Maatschappelijk werkster DIEPVRIES DRIE PER NEST J /I NIET BANG ONVRIENDELIJK HOKKEN ZELF TWAALF HONDERD Spreekuur voor woningzoekenden -mil rJ -■» Weekblad voor Waddinxveen DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1964 20e JAARGANG - Nr. 1001 ongeveer voor H.V. DESKUNDIGE VOORLICHTING on- Kantooruren: Redaktie: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, telefoon 2238. Advertenties: Drukkerij Veldwijk, Oranje laan 9, telefoon 2238. Inzenden van advertenties en berichten tot dinsdag 12 uur v.m. De pels brengt tussen en ‘premie, f 75.-p. jaar Nederland f 100.- p. jaar Europa ‘dekking: f 1.000.000. ‘geen eigen risico inl.: Van Beresteijnstraat 19 Reeuwijk - tel. 01829-662 Woudrichem. Deze expositie duurt van 19 januari tot 20 februari. In Gouda geveestigd: Korte Tiendeweg 12, Tel. 3033 7 huizen vanaf de Markt Kleiweg 108, tel. 6033 naast Kleiwegbrug In een j.l. vrijdagmorgen op het directiekantoor van Kempkes Meu belfabrieken N.V. te Waddinxveen gehouden bijeenkomst werden drie werknemers in verband met hun 40- jarig dienstverband gehuldigd. Nadat de jubilarissen eerst door de heer Hk. Kempkes waren toege sproken, reikte de burgemeester van Waddinxveen aan de heren U. Bruinsma, D. Degenhardt en G. van Reewijk de ere-medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau uit. Een meter lang is de stalen ren, waarin zich het korte leven van de nerts afspeelt. Aan het eind van de ren sluit het nachthok aan, dat van hout is, want de nerts is géén knaagdier. Dat zijn spannende dagen, waar in geen enkele vreemde op het erf van de fokkerij mag komen, want de rust van deze felle roofdieren mag niet worden verstoord. Even spannend is de tijd, waarin de jongen geboren worden, eind april begin mei. Ook dan zijn vreemde gezichten in de fokkerij taboe. De nesten variëren van één tot tien jongen. „Landbouwer en nertsfokker”, staat er in het telefoonboek in de afdeling Waddinxveen achter de naam A. de Jong. „Dat is eigenlijk niet goed,” reageert de jonge boerenzoon („zeg maar Joep”), wanneer wij hem in zijn bepaald niet aan een boerderij herinnerende woning aan de Vijverlaan 52 opzoeken. „Ik melk nog negen koeien, maar ik heb vijfhonderd nertsen. Dus dat nertsfokker kunt u gerust op de eerste plaats zetten en het zal niet zo lang meer duren, of ik ben alleen nog maar nertsfokker.” Een uniek beroep, want veel nertsfokkers zijn er in Nederland niet. Over het gehele land verspreid wonen driehonderd mensen die van de nertsfokkerij hun beroep maken. Het is ook een vrij riskant beroep, want ook nertsen kunnen ziek worden en dat kan betekenen, dat er een heel jaar verloren is. Ieder j.aar op dezelfde tijd worden de dieren bij elkaar gebracht. In maart is de bronstijd, de enige pe riode, waarin een reu bij een teef kan worden gebracht, zonder dat zij elkaar de strot afbijten. maneschijn is zo’n nertsenfokkerij niet. Het heeft zijn goede, maar ze ker ook zijn kwade kanten. Wanneer de voor de pels bestem de nertsen in december gedood zijn, gebeurt het stropen en bereiden van de pels door een specialist. Deze zorgt voor het drogen, het ontvet ten en het „louteren” van de pels; het soepel maken van het leer. De ruwe nertsvellen worden door de heer De Jong zelf verkocht. „Dat kan op grote bontveilingen, zoals in Londen, Stockholm, Kopenhagen en Oslo, maar ook direct aan een bont werker. Dat laatste doe ik tot nu toe.” Postgiro 47062 ten name van Drukkerij Veldwijk. Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen. In vier open schuren, d.w.z. alleen een dak, maar zonder zijwanden, zitten de nertsen luchtig in hun stalen kooien; vijfhonderd stuks, aan het eind van het Noordeinde. Uiteindelijk vormen een heleboel nertsen een bontmantel, die - als het een mooi exemplaar is, waarin alleen de ruggen zijn verwerkt - wel dertig tot veertig duizend gul den kost. Tachtig tot honderd nert sen zijn er nodig om een lange bontmantel te kunnen maken. Al leen de „grondstof’ kost dus al een achtduizend gulden En dan moet al het werk nog beginnen en drukt er nog eens de 35 procent weelde belasting op. Het voer voor de nertsen wordt óp het gaas van de kooi gelegd. De dieren moeten zich dus iedere dag uitrekken, om him vis en vlees te pakken te krijgen. Dat is ook pre cies de bedoeling, want wie zich dagelijks flink uitrekt, wordt beslist een béétje langer. En lange nertsen brengen meer op dan korte Door de Stichting voor Gerefor meerd Sociale Arbeid, uitgaande van de Chr. Geref. Kerk te Gouda en de Gereformeerde Kerken te Gouda en Waddinxveen, is per 16 oktober a.s. tot maatschappelijk werkster be noemd mejuffrouw Meindertsma te Vlaardingen. durende leventje acht gulden opeet. Een bericht in ons blad van 3 sep tember j.l. betreffende het optreden van Shirley in de teenagershow te Boskoop op 2 oktober a.s., is niet geheel juist, daar geen contract ge maakt is en Shirley die dag ergens anders zal optreden. Begunstigd door prachtig weer mocht vorige week het. Gereform. Kerkkoor „Dient den Heer” haar jaarlijkse uitgaansdag beleven. Met een tweetal reisbussen reed men naar de stichting „Zon en Schild” te Amersfoort. Voor personeel en patiënten werden door het koor enige liederen gezongen waarna men van een kopje koffie genoot. Na een korte toespraak van ds. J. Snoey werden de werkplaatsen van de patiënten bezocht. Na de lunch te hebben gebruikt arriveerde het gezelschap om 3 uur in Doorn voor een bezoek aan het revalidatiecentrum. Ook daar wer den weer enige liederen ten gehore gebracht. De directrice sprak na mens het tehuis een woord van dank voor het gebodene. Na een bezoek aan de patiënten, ging de reis naar Woudenberg, waar een goed en ge zellig diner werd genoten. Zeer voldaan keerde het gezel schap ’s avonds om half tien weer in Waddinxveen terug. Har Sanders, de enige beroeps- beeldende kunstenaar die Waddinx veen rijk is, gaat les geven aan de Academie voor Industriële Vorm geving in Eindhoven. Dit mag ge zien worden als een erkenning van het kunstenaarschap van deze jonge Waddinxvener, die nu aan jongeren zijn inzichten en vakkennis mag gaan doorgeven. Gedurende twee avonden en één middag per week zal Har Sanders een basisklas gaan vormen. Hij zal ook de mensen „waar wat in zit” uit de nog ongevormde jongeren te voorschijn moeten halen. Dit jong talent krijgt in Eindhoven alle kan sen. Har Sanders blijft wonen in Wad dinxveen en zal dus met zijn lelijke eend naar de Lichtstad heen en weer reizen. Zijn functie als etaleur bij V. D. houdt hij voorlopig ook nog aan, hoewel door zijn benoe ming in Eindhoven de kansen om zich geheel aan de kunst te wijden aanzienlijk groter zijn geworden. Over enkele weken wil Har San ders in Waddinxveen weer eens ex poseren, met nieuw werk, dat onder meer in onze gemeente gemaakt is. Deze tentoonstelling wordt gehou den in de expositieruimte van boekhandel Veldwijk. In januari zal hier een tentoonstelling worden ge organiseerd van werk van de be kende schilderes Meike Sund uit lijke gebeurtenissen de nodige aan dacht schenken, het nieuws aan kondigen en in veel gevallen een verslaggever zenden. We gaan weer beginnen. Het Week blad voor Waddinxveen zal graag al het nieuws melden uit onze ge meente; zij blijft ook in het komend seizoen openstaan voor brieven van schrijvende lezers en alle mogelijke suggesties, maar doet daarbij (in ons aller belang) een beroep op uw welwillende medewerking. dagelijks van 9-12.30 uur en van 2-4 uur, bovendien op vrijdagavond van 7-9 uur. „Als je gemiddeld drie jongen per nest hebt, mag je blij zijn,” zegt Joep. „Ik heb meestal iets meer dan drie jongen gemiddeld, tenminste tot nu toe.” Natuurlijk is de Wad- dinxveense nertsenfokker begonnen met het beste fokmateriaal dat er maar te krijgen was. Hij fokt nert sen in vier kleuren: blauw, grijs, bruin en zwart. „De Laatste tijd is donker nerts in de mode. Vandaar dat donkere pel zen het meest opbrengen. Maar toch houd ik al mijn kleuren aan,” verklaart de nertsenfokker. Het menu van de nertsen is zeer simpel. Een beetje water in het bakje, waarvan ze wat druppeltjes oplikken. Grote drinkers zijn het niet. En verder vis. en vleesafval, dat 15 tot 20 cent per kilo kost. Voorts nog wat vismeel met vita minen. Het komt er op neer, dat een nerts die voor de pels gefokt wordt, gedurende zijn zes maanden Vorige week zag u in dit blad weer berichten over verenigingen die weer beginnen en ook nu is dit het geval. Daarnaast zijn er tal van gebeurtenissen waaraan een plaat selijke krant meer aandacht kan schenken dan een dagblad. Natuurlijk weetniet iedereen, hoe het redigeren van een nieuwsblad gebeurt. Men denkt wel eens dat de redacteur een helderziende is. Maar hij k,an er slechts van op de hoogte zijn dat vereniging A een avond geeft, en meneer B vijftig jaar ge trouwd is of mevrouw C honder,d jaar wordt, wanneer hem dat tevo ren is verteld. Daarna kan de re dactie aan deze belangrijke plaatse- I Hollandse Cognac, - Vieux per liter 8.55 - Eau de Vie hele fles 7.90. fles 4.20 SLIJTERIJ EN WIJNHANDEL VAN EEUWEN ZUIDKADE 3 TELEFOON 2105 Oranjelaan 42, telefoon (01828) 2265, postrekening 79138 bijkantoor: Willem de Zwijgerlaan 57, telef. (01828) 2046 de vijftig de tachtig gulden op, dus de winst is duidelijk. Natuurlijk moet men z’n arbeid rekenen en de af schrijving van de hokken, maar een winst van vijftig procent op het er in gestoken geld zit er toch dik in. Maar daarvoor moet men iedere dag bij de nertsen zijn. Een leek kan de dieren niet verzorgen. Va kantie houden kan alleen, wanneer een ander nertsenfokker de dienst een paar weken wil overnemen en dat kan dan natuurlijk werderkerig. Bovendien vragen de zóveel hon derd pelsjes aan het eind van het jaar om een dagelijkse duik in het zéér koude (diepvries) vis- en vlees afval. Dus helemaal rozegeur en Maar de Waddinxveense nerts fokker Joep de Jong is voor dat risico niet bang. De kwaliteit van zijn pelzen wordt steeds beter en het bedrijf - op het terrein van de boerderij van zijn vader, helemaal achteraan het Noordeinde - breidt zich ieder jaar regelmatig uit. Hoe het begon? In 1959, eigenlijk als een hobby. „Ik zocht ook wel wat anders dan de landbouw, want ik kom uit een gezin van tien kinderen en die kun nen natuurlijk niet allemaal terecht op het bedrijf van vader. Daarom probeerde ik in 1959 eens iets met de nertsfokkerij, héél voor zichtig natuurlijk. Ik begon met zes tien dieren, twaalf teefjes en vier reuen.” Die verhouding tussen het aantal reuen en teven staat in de nertsen fokkerij al tientallen j.aren vast. In de praktijk is gebleken, dat één reu gemiddeld drie teefjes moet hebben, die dan ook alle drie in het voor jaar jongen werpen. Overigens mag zo’n reu maar zeer kort bij het teefje blijven, anders wordt het moord en doodslag. Vriendelijke dieren zijn nertsen niet, maar dat is uiteraard ook niet het doel waarvoor de kostbare bontdra gers worden gefokt. Toen Joep - nu 29 jaar - vijf jaar geleden zijn farm opzette met zes tien nertsen, was de prijs van fok- dieren nog aanzienlijk. Honderd- vijftig gulden voor een mooi exem plaar was toen niets. Nu kost een foknerts ongeveer honderd gulden, maar de investering voor iemand, die zo’n bedrijf wil beginnen is nog steeds vrij hoog. „De hokken voor mijn dieren maak ik zelf,” vertelt Joep de Jong. „De ren vlecht ik van gepuntlast gaas, en het nachthok - van hout, want nertsen zijn géén knaagdieren - timmer ik in een mum van tijd in elkaar.” Dat moet ook wel, want met een nertsen-hok doe je géén vijf jaar. Dan is het gaas doorgeroest en moet het door nieuw worden vervangen. En wie weet, dat Joep op het ogen blik in vier lange, open schuren meer dan vijfhonderd nertsen her bergt, begrijpt dat er toch nog heel wat voor komt kijken, wanneer er aan de behuizing getimmerd moet worden. Vijfhonderd nertsen. Waarvan er in december - wanneer de pels door de nachtvorst in topconditie is ge raakt - driehonderd worden gedood en „gepelsd”. Want dat is uiteraard het doel van deze fokkerij. Met de tweehonderd overgebleven dieren fokt Joep dan in het volgend voor jaar weer verder. Tot in het eindige? „Nee, tot ik er zo’n twaalfhonderd heb. Die kan je als eenling nog be hoorlijk verzorgen. Worden het er nog meer, dan moet je er ’n knecht bijnemen en dan gaat het wel erg veel ruimte kosten.” Een hobby is de nertsenfokkerij dus al lang niet meer voor Joep de Jong. Zijn blonde vrouw zegt te recht: „Dat zou dan wel een dure hobby zijn Hoe gaat die fok nu in zijn werk? Abonnement: f 1,40 per kwartaal bij voor uitbetaling. Advertentietarief: f 0,10 per mm regel. Tarieven bij contract en voor tekst advertenties op aanvraag. Het eerstvolgende spreekuur voor woningzoekenden zal worden ge houden op woensdag 30 september 1964 van 7 tot 8 uur n.m. in het ge bouw van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken (achter het ge meentehuis). Dr. Caleb Gattegno, een vroegere onderwijsdeskundige van de Unesco, heeft kort geleden in Londen een demonstratie gegeven met een me thode voor het leren lezen met be hulp van gekleurde letters. De letters krijgen een kleur, die in overeenstemming is met hun klank. De methode maakt gebruik van 21 klinkers en 27 medeklinkers. Volgens dr. Gattegno kunnen on derwijzers het systeem binnen een week onder de knie hebben. Moeilijk lerende kinderen zouden in korte tijd vorderingen van twee jaar kunnen maken. Het grote voor deel van het systeem zou zijn, dat de kinderen geheel en al zichzelf het lezen kunnen bijbrengen, vrij wel zonder dat de onderwijzer een woord behoeft te zeggen. In Engeland maken naar schat ting al 200 scholen gebruik van de methode. «wl

Weekblad voor Waddinxveen | 1964 | | pagina 1