II burgerlijke; I week van 8 t/m 14 september 1964: VA STAND Of KERKEN NODIGEN FRA-VA-KO's Het einde van een gentleman Afsluiting van tennisseizoen In oktober twee raadsvergaderingen Adamo dinsdag in Gouda schoonheidsspecialiste pedicure en manicure Ria van der Vloed Speeltuinvereniging De Paddestoel Kil van Gevestigd: Stroopwatel-aktie Immanuëlkerk WARENHUIZEN Heidenuiatschappij: Veel geld nodig voor Groene Zone Cursus Verkooptechniek Jeugdbrandweer dag Reeuwijk in 1870 Dorado voor de huisvrouw in Ahoy-hallen Bakkerij van den Berg te Stolwijk vierde haar honderd-jarig bestaan O Fantastische voordeel koopjes 1 PAGINA 3 öEj 7 T r i is (wordt verolgd) JUSTUS VAN EFFENLAAN 25, tel.: aangevr. Lid Alg. Ned. Bond van Schoonheidsspecialisten Belanghebbenden kunnen bij de genoemde Kamer van Koophandel alle inlichtingen verkrijgen. De jeugd hoopt, dat er veel van deze wafels gekocht zullen worden. Koopt zoveel u kunt (het opeten is van later zorg)! Als u toch in onze zaak bent vraagt dan tevens naar onze SPECIALE AANBIEDING OPPASCENTRALE telefoon 2934 of 3062 Eikenlaan leplaan Telefoon 2401 bg.g. 2184 Op de vrijdag in Rotterdam ge houden algemene vergadering van de Koninklijke Nederlandse Heide maatschappij heeft de voorzitter, ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schu- eren gepleit voor voldoende finan ciële middelen om plannen zoals die van de ANWB voor Hollands groene zone, een groot parklandschap in het midden van de provincie Zuid- Holland te kunnen verwezenlijken. Hij herinnerde eraan, dat de Rijks dienst voor het Nationale Plan heeft gesteld, dat in westelijk Nederland tenminste nog negen groengebieden van een omvang als die van het Amsterdamse bos moeten worden aangelegd. Voor de komende maanden heeft de Speeltuinvereniging „De Pad destoel” weer verschillende activi teiten op het programma staan. Voor de oudere jeugd wordt bin nenkort in Waddinxveen een „vos senjacht” georganiseerd. De grote bazar, waarvan de baten voor de vereniging zijn bestemd, zal midden november worden ge houden. In het clubgebouw in het Sniep- kwartier heeft inmiddels ook een groepje jeugdige volksdansers on derdak gevonden. Het initiatief tot deze volksdansgroep werd genomen door twee jeugdige inwoonsters uit de Oranjewijk. Onder deze titel draait de komen de week in de Schouwburg Bios coop te Gouda een Franse Film met de misdaad als hoofdmotief. Twee misdadigers, wie de grond in Fran krijk hun te heet onder de voeten wordt, vluchten naar Amerika. Een van de twee neemt een aanzienlijk bedrag aan geld mee, dat in het verloop der film aanleiding wordt voor tal van verwikkelingen. De grote man in deze rolprent is wel Michel Maudet, gespeeld door de Franse acteur Jean-Paul Belmondo. vlucht, maar nu was teruggekeerd. Eén van Garis’ spion nen had hem herkend en de soldaten hadden hem gearres teerd. Na een lange ondervraging kwam Garis te weten, dat de jonge prins Walder nog leefde. Hierop ontstak de koning in hevige woede. Had hij niet de aanvoerder van zijn lijfwacht opdracht gegeven om Walder onschadelijk te ma ken? Hij liet Jaro bij zich roepen en dreigde hem met de ergste straffen, wanneer er niet voor gezorgd werd, dat hij niet in de toekomst onbevreesd als koning over dit land kon blijven regeren. Jaro beloofde niet te rusten, voordat hij de jonge prins gedood had. In het geheim zocht hij vier mannen van de lijfwacht uit, flinke kerels, waarmee hij het waagstuk wel aandurfde. En gehuld in him beruchte zwarte mantels ging de troep op weg naar Bardije. Jaro begreep nog steeds niet hoe de jongens bij zijn vorige poging waren ontkomen, maar deze keer zou het hem wel lukken. Bijzondere manifestaties De bijzondere manifestaties zijn, naar het oordeel van de organisa toren, nog sterker dan in voorgaan de jaren, evenals het assortiment van de stands, afgestemd op het ge hele gezin. Deze door de ’Femina’ opgezette en uitgevoerde afdelingen hebben niet alleen tot doel het ge heel van de beurs te verlevendigen, maar willen daarnaast ”en passant” duiden op b.v. een mogelijkheid van een vrijetijdsbesteding of het geven van een idee dat nuttig in het huis of in de tuin kan worden toegepast. Hierdoor wordt het instructieve ka rakter van deze consumentenbeurs benadrukt. Wij hebben de indruk dat de fa milie v. d. Berg in Stolwijk méér betekent dan alleen de leverancier van brood. De huidige opa is n.l. ook wethouder, bestuurslid van vele verenigingen, een dertig j aar ouder ling of diaken van de Geref. Kerk te Haastrecht en secretaris van de bakkersinkoopvereniging Krimpe- nerwaard. Voorts is hij penning meester van de Bond v. Chr. Bak kerspatroons enz. en help hij nog steeds in de bakkerij. Gaarne wensen wij de „oude” en de jonge familie Van den Berg van harte geluk met dit eeuwfeest en wensen hen veel zegen in de eeuw die komt. De Tennisvereniging „Waddinx veen” sluit het seizoen 1964 af met een onderling tournooi. De eerste partijen van dit tournooi werden de afgelopen week reeds gespeeld. Verder wordt er, in het kader van dit onderlinge tournooi nog ge speeld in de beide komende week einden en zo nodig ook op enkele _.J_. avonden in de week. Het tournooi i aanstaande merken uit de elektrisch omvat zowel enkel als dubbelspelen huishoudelijke sector vertegenwoor- voor dames en heren. digd, waardoor men voorlichting tische machines voor huishoudelijk gebruik. De bezoekers kunnen zich ook alles laten vertellen over de aan schaf van een eigen bungalow in Spanje. Degenen die informaties willen hebben over het gebruik van de brandstoffen kolen en olie, kunnen deze in verschillende stands ver krijgen. Naast de laatste hoedenmode zul len de nieuwe snufjes van het tech nisch speelgoed getoond worden; ook over het behoud van de planten worden wetenswaardigheden ver teld. U, de herfst en de mode In de afdeling van Diergaarde Blij-Dorp zullen dagelijks een zes tal mode- impressies, van ieder cir ca 15 minuten van draagbare kle ding voor het gehele gezin worden gegeven. Na een periode van rust, breekt ook voor de Waddinxveense ge meenteraad weer een drukke tijd aan. In de maand oktober zijn twee raadsvergaderingen vastgesteld, res pectievelijk op 1 en 29 oktober. Deelname Als vervolg op de „Duitse Week” in Rotterdam, komt in de Glazen Zaal (900 m2) een Duitse deelname, onder auspiciën van ’’Bundesver- band der Deutschen Industrie”. Vooraanstaande fabrikanten (o.a. Agfa en Rosenthal) zullen hieraan deelnemen. Een spectaculair onder deel zal zeker het verplaatsbare Cinerama-theater zijn van de Duit se Spoorwegen. Het Nederlands Zuivelbureau zal voorlichting geven over het ge bruik van zuivelprodukten. De daarbij behorende demonstraties zullen middels een gesloten tele- visie-circuit in de 150 m2 grote stand zijn te volgen. De problemen rond het aardgas zullen door de afdeling voorlichting van het G.E.B. in hun stand worden toegelicht. Met een behendigheidsapparatuur wordt getest wie geschikt zou zijn voor Milva of Luva. Dat „in ieder huis een moderne keuken” past wordt in verschillen de stands getoond. Veel deelname is er dit jaar uit de sector van de woninginrichting, met name die van de fabrikanten van vloerbedekking. Naast de vele stands uit de levens middelensector, zijn ook alle voor water dus juist die planten verzor gen, welke in de doorgaans droge atmosfeer van de huiskamer niet tot wasdom komen. Het is een tak van liefhebberij, welke vooral de dames aanspreekt. Speciaal voor deze inzending wordt een paludarium gebouwd van 3 x 1.25 x 1 meter. Volgens de des kundigen op het gebied van de „oever-opbouw-achter-het-glas” een paludarium van dergelijke af metingen nog niet in Europa ge toond. Boven op het water zullen tientallen orchideeën, bromelia’s e.d. te bewonderen zijn en in het water exotische planten, reptielen en ook vissen. Door do Kamer van Koophandel en Fabrieken te Gouda zal in sa menwerking met het Voorlichtings centrum Detailhandel te Den Haag een aantal cursussen worden gege ven over Verkooptechniek en Ver- kooptraining. Onder het motto: „Ondernemers- beleid in het winkelbedrijf” zullen allerlei problemen hieraan verwant onder de loupe worden genomen, terwijl in de cursus „Verkooptech niek en Verkooptraining” voorna melijk voor het verkooppersoneel een brede voorlichting gegven zal worden. Eerstgenoemde cursus bestaat uit 7 lessen en dé volgende uit 12 lessen van circa 3 uur. Zij worden gegeven in het tijdvak van 23 september tot 9 november. Gaarne herinneren wij onze jeug dige lezers eraan, dat de zo geliefde Belgisch-Italiaanse zanger dinsdag avond a.s. zal optreden in de Nieu we Schouwburg te Gouda. Aan dit eerste optreden van Adamo in deze omgeving zijn nog tal van andere attracties verbonden. Ook dit is natuur In samenwerking met Diergaarde Blij-Dorp zal in het Paviljoen Rot terdam (900 m2) een prettige com binatie worden gearrangeerd van plant, bloem en dier. De vereniging „Vrienden van Blij-Dorp” zal aan deze manifestatie medewerken. Jongens en meisjes, ja dit jaar ook meisjes, al zijn dit dan alleen meisjes van de U.L.O.-scholen, a.s. zaterdag 19 september gaan we weer brandweerman en nu ook brand- weervrouw spelen. Hebben jullie je allemaal al op gegeven bij de onderwijzer We kunnen dan zaterdag vlot beginnen. De Waddinxveense Vrijwillige Brandweer begint zaterdagmorgen om 9 uur eerst met een rondrit door de gemeente. Het spuitfestijn begint ca. 9.30 uur. Er is een mooie wisselprijs van ons Gemeentebestuur en nog vele andere prijzen. De heer Van Straalen zal met be hulp van enige onderwijzers de ad ministratie voeren. De brandweer, onder leiding van de brandmeesters De Wilde en De Bas, vormt de jury. Na afloop van de wedstrijd, als klap op de vuurpijl een echt’fikkie’. Tot ziens aanstaande zaterdag Namens de Waddinxveense Vrij willige Brandweer, commandant A. M. Zwamborn. Wetenswaardige gegevens van het oeveraquarium De Drinkwaterleiding Rotterdam zal 12.500 liter water „bewerken”’ waardoor het geschikt wordt voor de waterfauna. Het paludarium of oeveraquarium weegt 3500 kg. „Aqua Vero” is een overkoepelende organisatie van Rotterdamse aquaria verenigingen. Geëxposeerd worden: 3 aquaria met specialiteiten; 3 terraria (rep tielen); 3 streekaquaria (uitzwem- mers); 6 kweek-aquaria; 9 aquaria met diversen; 1 paludarium (3 x 1 x 1.25 meter); 1 paludarium (145 x 70 x 100 cm); 10 gezelschapsaquaria; 3 zeewater-aquaria; en één show- aquarium. Het totaal aantal strek kende meters van het geëxposeerde bedraagt 38. Naar een betrouwbare schatting zijn er 350.000 houders van een aquarium in Nederland. Miniatuur-circus In 2000 werkuren heeft Ab Rem- melt, uit Utrecht, het Circus Krone minitieus nagebouwd. Op een op pervlakte van 2.5 x 2.5 meter staat het circus met het volledige toebe horen dieren, tent, tribunes, wagens, kooien e.d.) opgesteld in de Energie- hal te Rotterdam. Deze 17e ’Femina’ is van 25 sep tember tot en met 8 oktober dage lijks, behalve de zondagen, geopend van 10 tot 17 uur en van 19 tot 23 uur. De entree-prijs bedraagt f 1,50. Het in 1877 uitgegeven Aardrijks kundig woordenboek van Nederland door P. H. Witkamp geeft aan, dat het dorp Reeuwijk eerst in 1306 wordt vermeld. Deze gemeente in Zuid-Holland, die in 1822: 927 en in 1840: 1032 inwoners telde, is sedert die tijd veel vergroot bij de wet van 11 juli 1855 met Middelburg en bij die van 1 juni 1870 met Sluipwijk en het grootste deel van Stein. Bin nen de kom telde Reeuwijk met Tempel in 1840-slechts 78 inwoners. De nieuwe grenzen in 1870 reikten in het noorden tot Alphen en Zwammerdam, in het noord-oosten tot Lange-Ruige-Weide, in het zuid oosten tót Hekendorp, in het zuiden tot Haastrecht en Gouda en in het westen tot Waddinxveen en Bos koop. De vroegere gemeente Reeu wijk had 1070 bunder oppervlakte. Met Middelburg breidde het zich uit tot 1385 en met Sluipwijk en het oostelijke Stein tot 3321 bunder. In 1860 had Reeuwijk met Middelburg 1275 en op 30 juni 1870: 1310 inwo ners. Daarbij kwamen op 1 juli 1870 963 ingezetenen van Sluipwijk en 339 van het niet bij Gouda gebrach te deel van Stein, zodat de gemeente binnen haar nieuwe omkring toen 2612 inwoners bevatte. Deze bevol king was op 1 januari 1875 tot 2584 verminderd. Bij de volkstelling voor 1870 bevatte Reeuwijk, zonder Sluip wijk en het oostelijke Stein, 759 Herv., 12 Chr. Geref. en 478 R.Kath. De hoofdbronnen van bestaan waren in 1870 veeteelt, zuivelberei ding en veenderij. Grond: laagveen. Reeuwijk bevatte de dorpen Reeu wijk, Randenburg, Middelburg en Sluipwijk, de buurten Reeuwijkse- Brug en Oud-Reeuwijk, een deel van Stein benevehs de gehuchten Vogelzang en ’s-Gravenbroek. Tenslotte maakt het woordenboek melding van een korenmolen onder Reeuwijk staande ter plaatse v,an de buitenplaats Kant wijk, later Doesrust geheten, waar de zeeheld Johan Arnold Zoutman werd ge boren. E.v.E. gebleven zou zijn, want hij moest nu toch bijna de leeftijd hebben, om koning te worden. Er waren er enkelen die het gemene spel van Garis doorzagen maar zij konden niets ondernemen. Op een dag brachten de soldaten van Garis een hevig spartelende man binnen. Hij bleek één van Garis’ oude vijanden te zijn, die zoals zovelen naar Bardije was ge- zondag 20 september 1964 Nederlands Hervormde Kerk V.m. 9.30 uur: ds. L. Vroegindeweij van Delft N.m. 6.30 uur: ds. Huizinga van ’s-Greveduin-Capelle Hervormd Wijkgebouw,Esdoonilaan V.m. 9.30 uur: dhr J. W. Grisnigt N.m. 6.30 uur: de heer Van Hoeven Hervormd Wijkcentrum Oranjewijk (Jan Willem Friso weg) V.m. 10.00 uur: de heer Van Hoeven N.m. 5.00 uur: ds. J. R. Cuperus N. Herv. Kring „Wet en Evangelie” V.m. 9.30 uur: dr. W. H. Beekenkamp van Delft N.m. 7.00 uur: ds. E. H. Kalkman Gereformeerde Kerk V.m. 9.00 en 10.30 uur: ds. J. Snoey N.m. 6.30 uur: ds. J. Snoey Remonstrantse Kerk Geen dienst. Christ. Afgescheiden Gemeente V.m. 9.30 en nam. 5 uur: ds. A, P. Verloop Woensdag, nam. 7 uur: ds. A. P. Verloop KERKDIENSTEN R.K. KERK Pastoor: B. A. Emmelkamp Kapelaan: G. L. U. Paardekooper Zuidkade 176, telefoon 2452 Parochiekerk St. Victor, Zuidkade Zondag 7.15 en 9.45 uur: H. Mis In de week 7.00 en 8.00 uur: H. Mis St. Petruskapel, J. Willem Frisoweg zondag 8.30,11.15 en 17.30 uur H. Mis dinsdag 8.00, donderdag 20.00 en zaterdag 9.00 uur: H. Mis. (Kindercrèche in de kleuterschool aan het Koningin Wilhelminaplein tijdens de H. Mis van 11.15 uur) Jehovah’s Getuigen, Kerkweg 66 donderdag 19.30 uur Bedieningsschool 20.30 uur Dienstvergadering zondag 18.30 uur Wachttorenstudie DE ZONDAGSDIENST zal worden waargenomen door dokter J. W. H. Helleman, Kerkweg 222, telef. 2979. Geboren: Wilhelmus Johannes Maria, z.v. H. J. M. Bangert enM. A. J. Frederiks; Marcus Johannes Cornelius, z.v. P. C. J. Wesseling en P. M. Hoogeveen; Abraham, z.v. A. van den Hoek en T. Hoogerdijk; Robertus Leendert, z.v. P. L. Koster en R. van der Stelt; Ellen Elizabeth, d.v. A. de Waardt en A. C. Broer; Johanna Gijsbertha Maria, d.v. A. P. Captein en M. Segers; Adriana Catharina Isabella, d.v. J. C. Adriaansen en I. C. C. de Klerk; Marcus, z.v. G. Bax en H. W. Kolster; Mattheüs, z.v. M. Besteman en J. A. Hessels; Marcus Wilhelmus Leonardus, z.v. H. L. H. M. Frederiks en B. M. C. van Saaze. Ondertrouwd: geen. Gehuwd: geen. Overleden: geen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: een grijs-beige regenjas; bruine herenportemonnaie met inh.; wit meisjesvest; een blauw kinder- schoentje; rode step; blauw regen- kapje; twee gebreide poppen; bruin etui met 5 sleutels; rode step; sjaal; bruine aktentas met inhoud. Verloren: pop; grijs-beige regenjas; bril; een herenhorloge; .aktentas met inhoud. Stands De belangstelling van de zijde van de fabrikanten, importeurs en han- delsondernemingen voor het geven van voorlichting aan de consument is dusdanig, dat met de 450 beschik bare stands, de 16000 vierkante me ters van het Ahoy’-complex, volle dig zijn bezet. Talloze nouveautés op het gebied van de mode en de huishouding zullen worden getoond. Individuele voorlichting Op het Entresol (direct ’boven’ de ingang) zal de Stichting Huis houdelijke- en Gezinsvoor lichting persoonlijke mondelinge voorlich ting geven, met medewerking van: Voorlichtingsdienst van de Gasbe drijven; Kruisraad Rotterdam; Lan delijk Voorlichtingsinstituut voor Ouders en Opvoeders; Stichting ter Bevordering van Hygiënische Ge woonten en de Nederlandse Vrou wen Electriciteits Vereniging. Dit „voorlichtingscentrum” kan (tijdelijk) voorzien in een grote be hoefte die bestaat aan een objectie ve voorlichting door deskundigen. 75 jaar K.N.V.B. Eveneens op het Entresol wordt een 150 m2 grote expositie ingericht, die een beeld geeft van 75 jaar voetbalsport in Nederland. Deze ex positie wordt gerealiseerd in ver band met het jubileum van de Ko ninklijke Nederlandse Voetbal Bond in december aanstaande. Aquarium In de Energie-hal zal met mede werking van „Aqua Vero”, onder auspiciën van de Nederlandse Bond Aqua Terra (N.B.A.T.) een 600 m2 grote aquarium-expositie worden ingericht, bedoeld als een blik op een „stille” vrijetijdsbesteding. In veertig aquaria zal men tal van ’huiselijke’ vissen kunnen zien, maar ook zeer bijzondere en/of spectaculaire vissen, zoals de schut ter-, vlinder- en olifantsvis zijn er, evenals de morene-vis, die nog de enige pré-historische vis is. De spontaan gegeven medewer king van ’Artis’ Amsterdam, culmi neert in een spectaculaire inzending van de zwijnsvis (40 cm). Geen an dere dierentuin ter wereld heeft een vis van deze soort, die, zoals deze, reeds acht jaar in leven is gebleven. Oeveraquarium Het houden van een paludarium óf oeveraquarium is een nieuwe richting in de aquaristiek. Het palu darium bestaat uit een oever als droog gedeelte. De plantenbegroei- ing gaat over van uit het water op het land. Naast het houden van vis sen en waterplanten kan men boven WALDER en WELCO 13. TEVERGEEFS wachtte prins-regent Garis op het be richt uit Bardije, dat Walder bij de jacht om het leven was gekomen. Tenslotte wilde hij niet langer wachten en liet hij zich uitroepen tot koning van Virgulië. Een groepje be vriende edelen diende op zijn bevel het voorstel in bij de landsraad, die bestond uit mensen, die Garis er zelf in ge plaatst had en die alles deden, wat hij wilde. Natuurlijk hadden zij geen bezwaren en zo werd Garis uitgeroepen tot koning. De arme onderdanen zuchtten en dachten terug aan de mooie tijden, toen koning Beowulf over het land regeerde en velen vroegen zich af, waar de jonge prins Walder toch De jeugd van „Wet en Evangelie” houdt nog éénmaal vóór de opening van de nieuwe Immanuëlkerk een stroopwafel-actie. En wel in de week van 21 tot 26 september a.s. ConsumentenbeursFemina opent weer haar poorten Op vrijdag 25 september a.s. zal mevrouw mr. J. M. van Walsum-Quispel, echtgenote van de burgemeester van Rotterdam, om 11 uur v.m. officieel de 17e Internationale Consumentenbeurs ’Femina’ openen, die tot 8 okto ber zal duren. Zij zal dit voor de tiende maal en wegens het nabije aftre den van de burgemeester, voor de laatste keer als eerste burgeres van de Maasstad doen. Traditie getrouw zullen de eerste honderd bezoekers een Femina-lepeltje ontvangen. Deze traditie dateert van de eerste ’Femina’ in 1949 en blijft onverflauwde belangstelling trekken. kan krijgen zowel over de kleine apparaten als over de volautoma- Dinsdag 15 september was er feest in Stolwijk (Z-H), want toen bestond de zaak van de familie Van den Berg 100 jaar en werd meteen een nieuwe winkelinstallatie aan het publiek getoond. Volgens de kronieken stamt de familie uit Frankrijk en vestigde zich in 1670 in de schuiloorden van de Biesbosch. In 1864 is één van de nazaten van de familie uit Werkendam naar Stolwijk vertrokken en begon daar een bakkerij, kruidenierszaak, vee voeder handel en kaaskoperij. Dit laatste als een vorm van tussen handel. De bakker kwam toch met zijn bootje (trek- of duw-schouw) door de poldersloten bij de boeren en verrekende dan het brood en veevoer met de kaas. Uitwisseling van goede diensten was in die tijd vaak nodig in het onbegaanbare polderland. Als de sloten vol kroos zaten of bij vorst en dooi kwamen de klanten een uur gaans tegemoet om het brood af te halen. Later ging het via de macadam- wegen met de hittewagen. Deze hit moest door de „winkel” in en uit, want een achteruitgang was de bakkerij toen niet rijk. De stichter stierf in 1894 en de zaak werd overgenomen door zijn zoon A. R. v. d. Berg. Deze overleed in 1922 en zijn zoon C. G. v. d. Berg nam zijn zaak in 1924 van de we duwe over. Op zijn beurt droeg C. G. de zaak in 1952 over aan A. R. van den Berg. Deze A. R. heeft ech ter meer banketbakkersallures en stichtte in 1960 een bloeiende ban ketbakkerij in Waddinxveen. Een jongere zoon C. G. v. d. Berg ging toen trouwen met een dochter van bakker v. d. Loo uit Waddinxveen en nam (hoe kunt u het raden) de zaak weer over van A.R. In het huis dartelen nu al weer kleine bakkertjes rond en de opvol ging in de lijn der geslachten lijkt verzekerd te zijn.

Weekblad voor Waddinxveen | 1964 | | pagina 3