Slechte kwaliteit draadomroep in Waddinxveen aan Elsevier’s weekblad meer verzekeren is een vertrouwens kwestie Hefbrug geen brug Wachtend op centraal antenne-systeem doet PTT niets meer aan oude ongesaneerde net 1 r 4 M nieuwsblad Onafhankelijk m verwachten er van Veldwijk Har Sanders draadomroep geeft ongesaneerde gebieden niet, wat muziekliefhebbers VRAGEN OVER DE BRUG IN WADDINXVEEN RAIFFEISENBANK toont zijn werk Klassieke' a I l|l I i I’ yA f. lil Verschijnt elke donderdag Aan Ged. Staten: F! Wlr u i I >13 ALTO-W.A. verzekering GEEN ZIN MEER INTERESSE VERLIES 9 MILJOEN CENTRALE ANTENNNE TE DUUR? STORINGEN NIET AAN 'T EIND KOST VOOR BAAT Ij NIEUW KABELNET OUDE KABELS NIET SANEREN kf A I 1 IxJ A u wa Weekblad voor Waddinxveen DONDERDAG 1 OKTOBER 1964 20e JAARGANG - Nr. 1003 I gouda - turfmarkt 2 - hoek kleiweg Kantooruren: 1 AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAI FFEISEN-B AN K TE UTRECHT 'v y ,y-.’ Redaktie: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, telefoon 2238. „De basis voor verfijnde weergave. Een nieuwe stijl van luisteren. Een stijl die getuigt van goede smaak en kritisch oordeel: Draadomroep. Een volkomen geluidniet vervormd, niet gestoord, studioklank Draad omroep voor fijnproevers Met deze slogans maakte de PTT enkele jaren geleden propaganda voor de Draadomroep, het systeem van lijn verbindingen, waardoor men muziek in zijn kamer kan ontvangen van „studiokwaliteit”, zoals dat heet. Maar in Waddinxveen kwam van die mooie kwaliteit van het draadomroepgeluid niet veel terecht. En vooral het laatste jaar komt het regelmatig voor, dat de verschillende lijnen gestoord zijn, dat er stations door elkaar klinken of dat het geluid terug* valt. Vooral de „vierde lijn” geeft nogal eens aanleiding tot klachten, omdat er verschillende stations te horen zijn. De lijnen één en twee hebben minder last van deze storing, maar zijn vaak niet goed in geluids sterkte te regelen. Advertenties: Drukkerij Veldwijk, Oranje laan 9, telefoon 2238. Inzenden van advertenties en berichten tot dinsdag 12 uur v.m. ook een grotere veerpont ingelegd.) In Gouda wordt geklaagd over de hoogte van die noodbrug, maar hier zou men blij zijn als zulk een op lossing mogelijk was. bestuur van de Kunststichting aan- moedigt deze kunstexposities steeds meer gevarieerd te organiseren, en aldus het culturele leven in ons dorp te bevorderen. De expositie duurt tot 27 oktober en is te bezichtigen dagelijks van 10 tot 12 uur en van 14 tot 18 uur, vrijdags tevens van 19 tot 21 uur, op woensdagmidag is de expositie niet toegankelijk. •premie, f 75.-p. jaar Nederland f 100.- p. jaar Europa •dekking: f 1,000.000.— •geen eigen risico inl.Van Beresteijnstraat 19 Reeuwijk - te). 01829-662 In Gouda geveestigd: Korte Tiendeweg 12, Tel. 3033 7 huizen vanaf de Markt Kleiweg 108, tel. 6033 naast Kleiwegbrug Oranjelaan 42, telefoon (01828) 2265, postrekening 79138 bijkantoor: Willem de Zwijgerlaan 57, telef. (01828) 2046 van Gedeputeerde Staten om, als de brugverbinding langere tijd ver broken zal zijn, zodanige maat regelen te treffen dat het verkeer vlot en zo goed mogelijk kan verlopen? Welke maatregelen zal uw College dan treffen? Na het dramatisch gebeuren van vorige week woensdagmorgen is er enige stabiliteit in het verkeer gekomen. Voetgangers en wielrijders kun nen nu met het veerpontje van oost naar west Waddinxveen en omgekeerd gaan, echter zonder passen, zoals dat in West-Berlijn het geval is. Het geeft ongetwijfeld enige vertraging, maar het is een oplossing en vooral wanneer straks een motorveerpont wordt ingelegd is de belemmering voor de scheepvaart slechts zeer gering. Hoewel de storingsdienst er hard genoeg aan werkt, blijven de klach ten terugkomen. De meesten leggen zich er bij neer, wanneer de mon teurs drie of vier maal hebben ge tracht, de storingen weg te nemen. Sommigen blijven doorklagen, maar helpen doet het niet. Wij spraken over deze kwestie met een functionaris van de Draad omroep te Rotterdam. Na ons ge sprek kwamen wij, eerlijk gezegd, maar tot één conclusie, die door deze functionaris niet werd weer legd: het heeft weinig zin meer om zich te abonneren op de Draadom roep in Waddinxveen. Wat is n.l. het geval De Hefbrug in afgetakelde toestand, hangende aan een bok (foto Sjaak Noteboom) Hiervan waren echter ruim 900 abonnees alleen maar geïnteresseerd in de tv-programma’s. Zevenhon derd aangeslotenen maakten zowel gebruik van de radio (fm) -ontvangst als van de t.v. Twintig geïnteres seerden verlangden alleen een aan sluiting op de radio-programma’s. Ook in de nieuwe polder Oostelijk Flevoland werd een proef genomen met deze uitgebreide draadomroep. De scheepvaart kan thans zonder ongeduldig toeteren de brug passe ren, tot ongelimiteerde hoogte. Voor het gemotoriseerde wegverkeer is het wegvallen van de hefbrug een ernstige handicap en het is te hopen dat spoedig het wegverkeer over een veilige, gereviseerde brug kan worden hervat. Vele automobilisten hadden vo rige week noch van de Goudse kant noch van de Boskoopse kant, enige aanduiding van de wegstremming over de Gouwe kunnen vinden en kwamen pas bij de weggenomen brug tot die onaangename verras sing. Hier had toch een duidelijke aanwijzing veel oponthoud kunnen voorkomen. De bewering, dat de kans op een ernstig persoonlijk ongeluk slechts gering zou zijn geweest, daar het neerstorten van het contra-gewicht alleen mogelijk was bij het m be weging zijn van de brug, terwijl de afsluitbomen dus gesloten zijn, is wel erg simpel, maar wel voor tegenspraak vatbaar. Immers, wan neer het brugongeval wat later op de dag was gebeurd, zou de school jeugd, als naar gewoonte, die af sluitbomen als speeltuig hebben be. nut met alle gevaren daaraan ver bonden. Al deze omstandigheden in aan merking genomen kan dus worden gezegd, dat Waddinxveen voor een nog groter ramp bewaard is geble ven. Was ons dorp de laatste jaren wel in het nieuws door de vele bouwactiviteiten, deze week wel in het bijzonder door radio en televisie en zelfs door vragen aan Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland over de oorzaak van dit trieste ongeval. In Gouda is de Kleiwegbrug weg genomen, maar kon een noodbrug uitkomst brengen. In Waddinxveen, waar het verkeer over de hefbrug zeker zo intensief was als in Gouda, moet een klein veerpontje het ver keer opvangen. (Inmiddels is nu Postgiro 47062 ten name van Drukkerij Veldwijk. Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen. Wie zich verzekert wil zich in de r eerste plaats verzekeren van een goed advies. Hij vraagt om des- kundige voorlichting, om raad in alle assurantiedetails. Geef uw verzekerings-vertrouwen K aan onze bank. Vraag onze specia- h listen wat voor uw geval de juiste oplossing is. Assurantie is een vak. Wij verstaan dat vak èn wij voelen ons verantwoordelijk voor uw finan ciële zekerheid, voor uw veilige toekomst en voor die van uw gezin. Abonnement: 1,40 per kwartaal bij voor uitbetaling. Advertentietarief: 0,10 per mm regel. Tarieven bij contract en voor tekst advertenties op aanvraag. Had men in 1963 bij de PTT op de telefoon een winst van 64 mil joen gulden, de draadomroep heeft dat jaar een verlies van 9 miljoen gulden opgeleverd. Zevenduizend abonnees zegden hun draadomroep in 1963 definitief op. Ook bij de draadomroep is een verandering van het beleid hard nodig; de PTT zelf is de eerste die dat vaststelt. Men zoekt de oplossing in het centrale antenne-systeem, dat bij de behandeling van de be groting zeker ter sprake zal komen. Ook over de klassieke draadomroep heeft de PTT de regering voorstel len gedaan, in het vervolg-rapport draadomroep. Dit gebeurde ook n.a.v. de proef met een centraal antenne-systeem, die in de Haagse wijk Bezuidenhout is gedaan. De aangeslotenen op dit proefnet hebben de beschikking gekregen over twaalf FM (radio) en drie televisie-programma’s. Op een totaal van 5500 woningen (waarin 2300 tv-ontvangers aanwe zig waren) waren eind vorig jaar 1600 abonnees aangesloten, die de vrij hoge kosten er dus voor over hadden. De Kunststichting, die in vorige jaren verschillende kunstexposities in het Kunstcentrum bij de hefbrug organiseerde, gaat deze winter, zo mogelijk, weer zes exposities voor kunstliefhebbers organiseren. Hoewel thans nog geen winterse gedachten bij ons opkomen, wijst de kalender toch reeds oktober aan en het is daarom juist gezien van de Kunststichting om de heer Har Sanders, die zo langzamerhand een goede bekende in Waddinxveen is geworden op ’t gebied van de kunst, uit te nodigen een tentoonstelling van zijn etsen en tekeningen te houden. Zo zal op dinsdag 6 oktober a.s. in de expositieruimte van boekhan del „Veldwijk” aan de Kerkweg (Passage), de vierde expositie van Sanders’ kunstwerken worden ge opend door burgemeester C. A. van der Hooft. De opening van deze expositie zal ’s avonds om half negen plaats vinden en daarmee handhaaft de Kunststichting Waddinxveen een lofwaardige traditie. Voor de leef baarheid in het groeiende Waddinx veen zijn deze exposities van groot belang. Deze keer heeft de heer Sanders zijn impressies opgedaan in het schone Drentse landschap en deze studies in pentekeningen uitge werkt. Het is te hopen, dat het publiek in grote mate van zijn belangstel ling blijk geeft en daardoor het dagelijks van 9-12.30 uur en van 2-4 uur, bovendien op vrijdagavond van 7-9 uur. CITROEN JENEVER Sevens teru (zacht en toch pittig) Ltr 7.35 - i/2 Ltr 3.90 SLIJTERIJ EN WIJNHANDEL VAN ERDWEI ZUIDKADE 3 TELEFOON 2105 maar weer terugkomen, om te doen wat er aan het oude net nog te doeen valt. De achtergrond van deze manier van werken is, dat men bij de PTT eigenlijk niet weet, wat er met die draadomroep moet gaan gebeuren. Sanering van het net, waarvan Waddinxveen deel uitmaakt, bete kent een zeer hoge investering. En wat wij in ons vorige artikel over de telefoon-centrale al opmerkten, geldt ook voor draadomroep, eigen lijk nog méér, want als de radio- distributie in zijn huidige vormgaaf verdwijnen, heeft het geen zin nu eerst nog het net, dat in Waddinx veen zo veel storingen veroorzaakt, nog eens te gaan saneren. Dat zou n.l. neerkomen, op het leggen van een totaal nieuw net in Waddinxveen en omgeving, een ka pitaals- en arbeids-intensieve bezig heid, die eigenlijk niet meer ver antwoord is, zo meent men bij de P.T.T. De conclusie: „Neem maar liever een radio, want met de draadom roep wordt het (voorlopig?) toch niets,” is dus wel gewettigd. Studio-kwaliteit was er door het ongesaneerde net in Waddinxveen toch al niet. Verbetering van die kwaliteit zit er niet in, maar wel werkt men regelmatig aan het opheffen van de hinderlijke storingen, dat weten wij uit eigen ervaring. Ongeveer anderhalf jaar werkt men nu al aan die storingen, maar tot nu toe heeft dat alles nog niet veel geholpen. Dat door deze gang van zaken het aantal abonnees op de draadomroep in Waddinxveen terugloopt, zal niemand verwon deren. De aansluitingen luelden hier ge lijke tred met de bouw van nieuwe woningen, met name in de plaats Dronten, Bijna driehonderd aange slotenen op het kabelnet hebben de mogelijkheid om de drie tv-pro- gramma’s te ontvangen, die de draadomroep doorgeeft. Meer dan vierhonderd bewoners van de nieu we polder maakten gebruik van de mogelijkheid, de 12 fm-radio-pro- gramma’s op te vangen. Uit beide experimenten werd in ieder geval duidelijk, dat de draad omroep nog lang niet aan het eind van zijn bestaan is gekomen. De be langstelling voor de experimenten was bijzonder groot, en de P.T.T. ontving regelmatig vele reacties en vele inlichtingen over de kwaliteit van beeld en geluid. Wanneer de PTT de gelegenheid zou krijgen, heel Nederland van dit centraal antenne-systeem te voor zien, zou het verlies van de draad omroep waarschijnlijk snel in ruime winst kunnen verkeren, zoals dat bij de telefoon reeds het geval is. Maar: de kost gaat voor de baat uit. De investeringen - óók voor het centraal antenne-systeem - zullen vele miljoenen bedragen, die in vrij korte tijd voor de PTT ter beschik king zullen moeten komen. Hoe het ook zij, wii hopen dat de beslissing - wél of géén centraal antenne-systeem - er snel komt Want hiervan zal afhangen, of het oude net van de klassieke draadom roep al of niet zal worden ver nieuwd. Wij zijn van mening, dat de abonees van die oude draadom roep, ook al zijn dat er - door de slechte kwaliteit? - in Waddinxveen niet zo veel, recht hebben op sto- ringvrije ontvangst en op behoor lijke kwaliteit. Dat stond tenslotte zeer duidelijk in die advertentie. H.V. Het lid van de Provinciale Staten, drs. J. Borgman uit Gouda, heeft zich met de volgende vragen tot het College van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gericht: 1. Kunnen Gedeputeerde Staten ook mededelen waardoor het beton nen contragewicht van de hefbrug van Waddinxveen op 23 septem ber 1964 omlaag is gestort? Is dit het gevolg van menselijke en/of materiaalf outen 2. Zijn Gedeputeerde Staten tevens bereid mede te delen op welke manieren en hoe veelvuldig con trole van de desbetreffende in stallaties plaats vindt? 3. Door middel van welke maatre gelen menen Gedepueerde Staten dat voorkomen kan worden dat een dergelijk ongeval bij deze brug of bij gelijksoortige brug gen, zoals in Boskoop en Gouw- sluis, opnieuw plaats vindt? 4. Ligt het in de bedoeling De prachtige geluidskwaliteit, waarover in de advertenties van enkele jaren geleden werd gespro ken, had alleen betrekking op het „gesaneerde net”. Het grootste deel van Nederland heeft, toen de PTT de oude „Radio-distributie” van vele particuliere ondernemingen overnam, een geheel nieuw kabel net voor de draadomroep gekregen, een net dat aan de hoogste eisen van de radio-ingenieurs van de PTT voldeed. Door dit nieuwe net kon inderdaad van studio-kwaliteit ge sproken worden, zeker voor de lij nen één en twee, die direct van Hilversum naar de draadomroep- centrale liepen, en vandaar ver sterkt naar de duizenden abonnees werden doorgezonden. Maar WADDINXVEEN lag helaas niet in het gesaneerde gebied. Hier werkt men dus nog met oude ka bels, die inmiddels kennelijk zó slecht geworden zijn, dat herhaal delijk storingen optreden. De sto ringen in Waddinxveen hebben dan ook geen betrekking op de instal laties bij de mensen thuis, maar zijn onder te brengen in de cate gorie „netstoringen”, waardoor dus een hele wijk kan worden getroffen. Wat wordt er aan die storingen gedaan Incidenteel poogt de storingsdienst ze in Waddinxveen zoveel mogelijk te verhelpen, maar wat eigenlijk dringend nodig is, gebeurt niet, zo vernamen wij. De PTT zal het ongesaneerde net, waarvan Waddinxveen deel uit maakt, dus niét saneren. Dit Hgt ook in de toekomst niet in de be doeling. Wel blijven de technische ambtenaren, die met het verhelpen van de storingen zijn belast, steeds I 4 U j ï-f r i K ■p 1 w. h' -

Weekblad voor Waddinxveen | 1964 | | pagina 1