In Kunstzaal van Boekhandel Veldwijk Wereld- Raiffeisendag Elsev ier’s weekblad 3e donderdag in oktober Wanneer naar Har Sanders? Wat kost kunst? Van honderd vijf een Gouden jubileum ia C. v. d. Linde Zn Afscheid personeelsleden Straatbelasting gaat omhoog beslist de raad en twintig tekeningen en linoleumsneden, die maand verblijf in Dwingeloo opleverden, hing Sanders de twee en twintig beste op 7 i Zwemmen ook belangrijk Federatie In het bos Zelfstandig Ryper „Kruimelwerk” Voorzitter als verkoper Zwart-wit Bezeten Vijf jaar vuil kwijt (vervolg van pagina 1) op de dorpjes zijn spaarbanken van Niet zo veel als u vreest. Ons viel het tenminste erg mee. De tekeningen en lino’s zijn reeds keurig ingelijst. Voor een linoleum-snede, door de kunstenaar zelf afgedrukt en voorzien van een nummer, be taalt men 60,—. Voor een tekening brengt Har Sanders 150,in rekening. i’ in de winter te laten zwemmen, maar geloofde niet, dat het voorge stelde vervoersschema uitvoerbaar was. Het voorstel werd met de stem men van de heren Slob (CHU), Huizer, Uitbeyerse (Herv. Kiesver.) en Mulder (SGP) tegen aanvaard. Het huisje van het echtpaar Sentinus in de buurtschap Leek vlak bij Dwingelo. Evenals de andere tekeningen uit Dwingelo komt ook dit oude boerderijtje voor in de onlangs druk besproken roman van Willem van Toorn: „De Toeschouwers”, waarin de jonge roman schrijver het leven in Dwingelo met naam en toenaam schetst. Waddinxveense kunstschilder Har Sanders exposeert Drentse tekeningen en lino’s Har Sanders, druk bezig zijn tekeningen aan de wanden te hangen. (foto Sjaak Noteboom) Het schoolzwemmen in het Spaar- dersbad te Gouda gedurende de wintermaanden kon in de ogen van de heer Slob namens de financiële commissie geen genade vinden. Hij meende, dat het lesrooster door dit zwemmen geheel in de war zou raken. De voorzitter gaf hierop als zijn mening weer, dat het zwemmen als leerstof even belangrijk is als aard rijkskunde en geschiedenis. In de verdere discussie zei de heer Huizer het schoolzwemmen in de zomer wel toe te juichen, maar gedurende de winter moesten zijns inziens reken en taal voorgaan. De heer Kroes toonde zich enthousiast met het plan om de kinderen ook door. Je blijft vier uur, vijf uur, zes uur weg. Je vergeet de tijd. Dan terug naar het huisje en snel wat eten. En dan verder, snel werken tot zonsonder gang. Met de auto rij ik van plek naar plek. Soms zie je naast zo’n goeie plek iets anders, onder een andere hoek. Dat blijkt dan soms nog beter, dan je eerste idee. Het is ook maar net hoe het licht valt. Dat verandert een situatie soms volledig”. den. En je bent nu kritischer, dat zei ik al. Wat er vroeger doorheen slipte haal je er nu uit. Kijk maar eens wat ik van Dwingeloo maar heb overgehouden. Har Sanders is lid van de Fede ratie van Beroepskunstenaars. Via deze vereniging kan hij buiten het toeristenseizoen tegen zó redelijke prijs een zomerhuisje in Drente huren, dat hij er langer kan blijven dan de gemiddelde vakantieganger. Ook ’s-winters kan hij in Drente terecht, en hij heeft dat vroeger al eens gedaan, met z’n hele gezin. „Waddinxveen is rustig, maar Dwingeloo is iets unieks”, zegt hij. „De mensen komen niet bij je kij ken, als je aan het werk bent. Dat doen ze hier wel, in het westen. De Drent gaat rustig zijn gang, laat iedereen in vrede, zolang men hem ook niet lastig valt. Ongestoord werken, in een stil bos of vlak bij een boerderij, dat kan de kunst schilder in Drente. In het bos ontmoet je maar zel den mensen”, zegt Har Sanders, „je bent er alleen met de vogels en de herten.” Toch zou hij er niet definitief willen wonen. „Misschien een half jaartje....” twijfelt hij. „Maar ik wil toch wel wat menselijk contact, niet te ver weg van „het centrum”, zoals hij kennelijk de randstad Hol land ziet. De tentoonstelling van het nieuwste werk van Har San ders duurt van 6 oktober tot en met 27 oktober. De expo sitie wordt gehouden in de kunstzaal van boekhandel Veldwijk, Passage 145. De tentoonstelling is te bezich tigen op werkdagen tussen 10 uur en 12 uur en tussen 14 en 18 uur. Vrijdagavond is de tentoonstelling eveneens open en wel van 19 uur tot 21 uur. Woensdagmiddag is de expo sitiezaal gesloten. Woensdag 14 oktober zal het 50 jaar geleden zijn dat de heer C. van der Linde zijn zaak in textielgoe- deren en woninginrichting heeft opgericht aan de Dorpsstraat alhier. Deze zaak heeft in de loop van deze 50 jaar verschillende gedaante verwisselingen ondergaan en is en kele malen verbouwd en vergroot totdat in 1959 het tegenwoordige pand aan de Dorpsstraat werd vol tooid. De oprichter, de heer C. van der Linde, is inmiddels overleden, maar onder leiding van zijn zoon, de heer H. van der Linde, is de zaak steeds verder uitgebreid. De naam Van der Linde is in de loop der jaren in Waddinxveen en omstreken een begrip geworden. Belangrijke nieuwe bouwplannen staan op stapel in de Or.anjewijk aan het Kon. Wilhehninaplein. Het moge de familie Van der Linde gegeven zijn, dat zij nog vele jaren haar werk mag zien groeien, en wij zullen de eersten zijn om haar hiermede van harte geluk te wensen. Hoewel Sanders al heel wat in de omgeving van Waddinxveen heeft rondgezworven, met het schetsboek in de hand, heeft hij naast de open heid van onze frisse Zuidplaspolder toch zo nu en dan een innerlijke drang naar de beslotenheid van het bos. De laatste vier jaar heeft hij zijn vakanties dan ook doorgebracht in de lommerrijke omgeving van Dwingeloo (Drente), waar oude kromgetrokken boerenhuisjes, die dezelfde kleur als het omringende boomschors hebben aangenomen en waar de bescheiden en zijn eigen weg gaande boerenbevolking zijn grote liefde hebben. Die liefde komt tot uiting in de drie linoleumsneden en de negen tien tekeningen (redispen met Oost- indische inkt) die hij gedurende een maand in Dwingeloo maakte. „Eigenlijk doe je er maar twee weken over”, zegt hij. „Een week heb je nodig om te verkennen. De hele omgeving door met de auto. Dan werken, langer dan acht uur per dag, en zeer geconcentreerd. Dat hou je niet langer dan twee weken vol. Dan ben je leeg, alsof je als een fietsband bent leegge lopen. De laatste week is dan ook echt vakantie. Je probeert nog wel wat, maar het lukt niet meer en je houdt er vanzelf mee op.” Lang zal het niet meer duren, of Har Sanders gaat helemaal op eigen Donderdag 15 oktober a.s. wordt het feit herdacht dat F. W. Raiffei sen inl849 zijn eerste coöperatieve spaar- en kredietbank stichtte. Een grote gebeurtenis in het licht van het toenmalige tijdsbeeld. Groot genoeg ook om in de ge schiedenis te blijven voortleven als het werk van een onvergetelijk pionier. Want uit de eerste bank van Raif feisen zijn in vele landen in Europa en daarbuiten Raiffeisenorganisaties met duizenden aangesloten banken gegroeid. In steden en stadjes, dor pen en is de Kunststichting Waddinxveen weer nieuw leven ingeblazen. In juli organiseerde de Kunststichting een proeftentoonstelling van Paul Citroen, die veel belangstelling trok. Hierbij bleek, dat de kunstzaal van boekhandel Veldwijk aan de verwachtingen voldeed, zodat de moeilijkheden van de Kunststich ting, die zijn eerste zaal «k wijt raak te, waren opgelost. Zes exposities zijn nu gepland. Na Har Sanders zullen aan de Pas sage exposeren: Meike Sund, Thea v. d. Heuvel, Auke de Vries en Ge rard Lutz. Ook een tentoonstelling van de in Waddinxveen schilderen de en tekenende amateurs staat op het programma. H.V. mand eigenbelang in zocht, groeide uit tot een hechte instelling waar aanvankelijk velen toevlucht von den in hun financiële nood, doch waaruit spoedig ook een stimulance groeide, die de gemeenschap aan- moedigde tot sparen. Raiffeisen had iets groots verricht! Hij had bewe zen dat spaarzaamheid tot grote dingen in staat stelt. Overal in Duitsland vonden zijn denkbeelden weerklank en weldra breidden zij zich uit tot ver over de grenzen. In Nederland kwam de Raiffeisengedachte eind vorige eeuw tot werkelijkheid en is thans uitge groeid tot een Raiffeisenorganisatie met meer dan duizend aangesloten banken en bijkantoren. Het totaal aantal spaarders be draagt momenteel ruim 1.750.000 met een totaal aan ingelegde spaar gelden van ruim 4.000.000.000, Over de gehele wereld wordt bur gemeester Raiffeisen jaarlijks op de derde donderdag van oktober her dacht. In ons land is dit de „Raif feisendag”, die de laatste jaren we gens grote belangstelling van nieu we spaarders uitgebreid is tot de „Raiffeisen-spaarweek” (de week van 12 - tot 17 oktober a.s.). In Amerika vindt de herdenking plaats op dezelfde datum met de ’’Credit Union Day”, waarbij het ge bruikelijk is, dat de President van de United States een speciale bood schap uitgeeft. Vorige week hebben de heren G. Vlasveld en Manusuwa afscheid ger nomen van de gemeente wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd. Burgemeester Van der Hooft betreurde het dat de heer Vlasveld ging vertrekken. Hij was nog een werker van de oude stijl. Namens het gemeentebestuur wer den hem bloemen aangeboden. Ook de heer C. Kraneveld, direc teur van gemeentewerken en be drijven, roemde de werklust van de heer Vlasveld. Hij reikte hem een enveloppe met inhoud over. De heer Manusuwa werd toege sproken door de burgemeester en de gemeente-ontvanger, de heer Van der Krans. Ook hem werd een geschenk overhandigd. Tengevolge van hongersnoden, misoogsten en sociale ontreddering was de financiële nood groot en de invloed van woekeraars en geld schieters bracht menige kleine on dernemer tot de bedelstaf. Sociale voorzieningen van staats wege ter bescherming en onder steuning van de economisch zwak keren bestonden nog niet. Om de ergste nood te kunnen le nigen riep Raiffeisen de hulp in van enige financieel-draagkrachtige be woners van de gemeente. Zijn doel was te komen tot de oprichting van een niet-commerciële coöperatieve spaar- en kredietinstelling van waaruit leningen tegen betrekkelijk lage rentevergoedingen konden worden verstrekt aan hulpbehoe vende inwoners. Daarbij was zijn eerste zorg, de op woekerwinsten beluste geldschieters uit te scha kelen. Reeds eerder had Raiffeisen be wezen moedig en vasthoudend te zijn waar het hulpvaardigheid be trof. Daarmee had hij zich veel sympathie verworven. Het kostte hem dan ook weinig overredingskracht om enthousiasme te vinden bij een aantal dorpsnota- belen, die bereid waren hem daad werkelijk te steunen in de vorm van spaargelden tegen rentevergoeding. Op 1 december 1849 vond de offi ciële oprichting plaats. En deze eer ste pnieke bankinstelling, waar nie- Wat Har Sanders zélf van zijn werk vindt? „Vergeleken met zeven jaar geleden, ben ik natuurlijk, zo als dat heet „rijper” geworden. Hoewelik was toen wel heel eerlijk, naief misschien. Nu komt meer het vakmanschap op de voor grond. Dat naieve raak je kwijt hè. Hoewel je - tenminste ik - toch blijft proberen, dat naieve te hou- sie uit te zien naar een verbran dingsoven, die in samenwerking met andere gemeenten zou kunnen worden geëxploiteerd. Dit, omdat de voorgestelde uitbreiding van de stortplaats slechts vijf jaar respijt zou geven. De voorzitter antwoord de hierop direct door te zeggen, dat hij een aantal jaren geleden reeds een plan voor een gezamenlijke verbrandingsoven had gemaakt. De meeste gemeenten, waaraan hij dit plan had voorgelegd, hadden weinig interesse getoond. Zonder hoofdelijke stemming ver leende de raad 15.000,krediet voor de uitbreiding van de stort plaats. Eerder tijdens de druk bezochte vergadering was het heffen van leges op af te geven visakten aan de orde geweest. Het voorstel werd aanvaard, zodat na 31 mei 1965, wanneer het nieuwe aktejaar is in gegaan, grote en kleine visakten één gulden, en bijdragebewijzen vijftig cent duurder worden. De heer Slob vond de extra-in- komsten hierdoor verkregen zo ge ring, dat hij sprak over „kruimel werk”. De heer Ververs hoopte, dat bejaarden de nodige reductie zal worden verleend. De raad is accoord gegaan met het voorstel van B. en W. over te gaan tot vaststelling van de „Ver ordening ombouw aardgas”. Over de inhoud van deze verordening gaven wij in het Weekblad voor Waddinxveen van vorige week reeds uitvoering bericht. De voorzitter zei nog, op een vraag van de heer Lips, hoe het pu bliek van een en ander kennis zal kunnen nemen, dat in de Oranje- wijk een showroom zal worden in gericht, waar men over alles met betrekking tot de omschakeling op aardgas deskundige voorlichting zal kunnen krijgen. Ten behoeve van het aanbrengen van een centraal T.V. antenne-sys- teem in de Vondelwijk had het col lege van B. en W. de raad voorge steld in principe een krediet van 101.000,te verlenen. De heer Slob vond, dat het echter wel aanbeveling verdiende dit voor stel nog even aan te houden, totdat meer gegevens bekend zijn omtrent de investeringskosten, temeer nu ook de overheid iets wil gaan doen. De voorzitter antwoordde hierop, dat hij graag zag, dat nu goedkeu ring kon worden gegeven aan het voorstel, ten einde zo vlug mogelijk een beslissing van gedeputeerde staten te kunnen uitlokken. In zijn verdere betoog, trachtte hij het cen traal t.v. antenne-systeem zo goed mogelijk te „verkopen”. „Wanneer we eerst moeten wachten op de kostenberekening,” zo zei hij, „dan komen we weer achteraan.” Hij voegde daar aan toe, dat het thans voorgestelde systeem te zijner tijd ook op het centraal antenne-sys teem, waarover in de Troonrede werd gesproken, kan worden aan gesloten. „Het beeld is heel goed, en kosten zijn niet zo hoog,” aldus de voorzitter. Hij toonde aan, dat wan neer 50 procent van de televisie- bezitters op het systeem zou willen worden aangesloten, dit per aan sluiting hoogstens f 115,zou kos ten plus een maandelijkse bijdrage van 75 cent. De heer Van Schaik kon zich nog niet met een en ander verenigen en daarom vroeg ook hij het voorstel aan te houden tot de volgende ver gadering. De voorzitter ging hiermee ac- coor en nam het voorstel terug. volgens het idee Raiffeisen geves tigd. F. W. Raiffeisen - burgemeester het Duitse dorpje Flammers- feld (Westfalen) - was ambtshalve gezagsdrager, doch in zeer mense lijke zin „burgervader”. Een onder scheiding die hem meer dan recht matig toekwam om de nimmer af latende zorg en toewijding, die hij had voor de minder-bedeelden in zijn gemeente. Hij beijverde zich het algemeen welzijn te bevorderen en de armoede te bestrijden door de noodlijdende bevolking naar draagkracht financieel bij te staan. Hoewel het begin van de vorige eeuw diverse aspecten vertoonde, die duidden op een economische vooruitgang, heersten in de streek waar Raiffeisen leefde en werkte erbarmelijke toestanden. wieken drijven. Waarmee hij be doelt, dat hij misschien zijn baan in Den Haag er aan kan geven en al leen van zijn kunst kan bestaan. Natuurlijk verkoopt hij zijn werk, maar dat is nog niet voldoende als volledige „living”. Hij geeft momen teel met veel plezier les in Eind hoven, aan de Academie voor In dustriële Vormgeving. Donderdags- en vrijdagsavonds een basisklas en zaterdagsmiddags een groep die komt figuur- en portrettekenen. Ook in Waddinxveen geeft Har Sanders op het ogenblik teken- en schilderles. Nog een paar klantjes en Sanders kan „Den Haag” vaar wel zeggen en gaan pendelen tus sen Eindhoven en Waddinxveen. „Ik rij wat af, in m’n eend,” zegt hij. „Soms zit ik per week zestien uur achte het stuur. Maar we zoe ken een paar kamers in Eindhoven, zodat wij drie dagen per week daar kunnen blijven. Of misschien een caravan, die ik daar ergens neerzet. Want dat heen en weer racen be valt me niet.” Kunststichting Met deze openingstentoonstelling In kunstzaal van boekhandel Veldwijk aan de Passage heeft de burge meester dinsdag j.l. een nieuwe tentoonstelling van de Waddinxveense kunstschilder Har Sanders geopend. Het is voor de twaalfde maal, dat de nu 35-jarige Har Sanders exposeert. Hij begon in 1957 in Den Haag in de zaal van Martinus Liernur aan de Zeestraat, in de tijd toen hij zelf nog in Den Haag woonde. Hij bleef de Hofstad trouw, want later gingen er nog drie exposities van zijn werk. Vier maal exposeerde Har Sanders in Wad dinxveen, één maal in Reeuwijk, twee maal in Gouda en één maal in Boskoop. Vijf maal nam hij deel aan de Haagse Salon, waarbij de critici zijn werk steeds meer gaan waarderen. Het werk, dat nu bij Veldwijk in de kunstzaal achter de boekwinkel hangt, zou Sanders niet graag meer vergelijken met zijn eerste produkten. Har is kritischer geworden, in de vaak lang niet gemakkelijke jaren, die sinds die eerste tentoonstelling ver streken. „Veel van wat ik toen exposeerde, zou ik nu zonder aarzelen in de prullebak gooien”, zegt hij. Hij is kritisch geworden. Streng beoordeelt hij eigen werk. Lang moet hij schiften, voor hij uit een grote serie juist die exemplaren te voorschijn haalt, die hij goed ge noeg acht voor een tentoonstelling. „In een maand tijd maakte ik in de omgeving van Dwingeloo zeker honderd vijf en twintig tekeningen en lino’s. Ter plaatse - je kan er van opaan dat ik er thuis niets meer aan gedaan heb. Alleen moest ik uitzoeken, schiften, oordelen over eigen werk. En daar zijn dan nu twee en twin tig stuks van overgebleven. Die al leen hang ik op. De rest gebruik ik misschien nog eens als idee voor nieuwe lino’s, maar verkopen doe ik ze niet”. „Maar als je echt werkt, die twee weken, dan lijk je wel bezeten. Weet je hoe dat gaat? Je deelt je dag natuurlijk in hé, want de kin deren zijn niet voor niets uit. Tot elf uur ’s-morgens hou je je met ’t gezin bezig. Dan ga je er van- Ten aan zien van het volraken van de vuilnisstortplaats aan de Middelburgseweg, adviseerde de heer Lips namens de bouwcommis-

Weekblad voor Waddinxveen | 1964 | | pagina 2