moeilijk en van Oud -minister Furoi Keuze voor Waddinxveense wijkverwarming tussen stookolie en aardgas '■.laveer het aardgas is hoofdfactor in de strijd tussen vaste, vloeibare en gas vormige brandstof - ook éen-kamer haard of centrale verwarming sprak in Waddinxveen Bronchiletten nieuwsblad Onafhankelijk De aardqasbuizen naderen Waddinxveen IS Herfstmode Ajschrijvingkosten apparatuur bij aardgas aanzienlijk lager MANTELKOSTUUMS JERSEY DEUXPIECES JAPONNEN MANTELS dient heel de huid y Verschijnt elke donderdag In de advertentie van vorige is een FOUT INGESLOPEN bank: onze Uw modehuis f 2.50 iedere een voor aan f 2.50 iedere voor f5 iedere en aan een m premie nieuwe spaarder; 10e inl g"er 25e inlegger. Bovendien ontvangt iedere inlegger aardige attentie. VOORDELEN AARDGAS Europa-mode AUTO-W.A. verzekering X PRIJS VAN AARDGAS WAAROM HELE WIJK? FERREIN GUNSTIG KLIMAAT, GELUID, LICHT NOG ACHTER... C.V. KOMT ER IN MEEST ECONOMISCH BLOKVERWARMING MOEILIJKE KEUS PTT reddingsdtenst- wedstrijden Men gelieve te lezen onder premies en geschenken: Tijdens de Raiffeisen w eek Weekblad voor Waddinxveen DONDERDAG 15 OKTOBER 1964 20e JAARGANG - Nr. 1005 RECTIFICATIE en VES- Tiendeweg Gouda Redaktie: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, telefoon 2238. Advertenties: Drukkerij Veldwijk, Oranje laan 9, telefoon 2238. Inzenden van advertenties en berichten tot dinsdag 12 uur v.m. Hoestdrank in tabl«tvorm.95ct Abonnement: 1,40 per kwartaal bij voor uitbetaling. Advertentietarief: f 0,10 per mm regel. Tarieven bij contract en voor tekst advertenties op aanvraag. bruikt, kan men dertig tot veertig woningen warm stoken. Men ge bruikt dan HBO (huisbrandolie) H, die vergeleken met de veel zwaar dere stookolie, die bij wijkverwar ming kan worden gebruikt, aan zienlijk duurder is. Stookolie kost slechts de helft of nog minder dan HBO, maar kan alleen in grote ke tels worden toegepast. Ketels, die twee- tot zeshonderd woningen kun nen verwarmen. Bij zo’n grote in stallatie is steeds toezicht nodig. Het loon van de stoker en de dure stookinstallatie komen er pas uit, wanneer met de relatief goedkope stookolie een zo groot mogelijk aan tal woningen wordt verwarmd. Nu de aardgasbuizen ook Waddinxveen steeds dichter naderen, en de tijd niet ver meer is, dat ook wij hier het stadsgas voor aardgas gaan verwisselen, vragen velen ook in ons dorp zich af, welke reële voordelen aardgas voor verwarmingsdoeleinden kan bieden. Heeft het zin een kolen haard of een oliehaard te verwisselen voor een ’’aardgas-haard” voor één- kamerverwarming? Heeft het zin, de aanschaf van een centrale-verwar- mingsinstallatie, gestookt met olie, nog even uit te stellen, tot het aardgas er is en dan déze brandstof voor de verwarming van het hele huis te gebruiken? Zou ook aardgas bij de moderne wijkverwarming, die wij in de nieuwe Waddinxveense woonwijken krijgen, voordelen bieden boven de oliestookinstallaties waarmee men tot nu toe steeds werkte? Allemaal vragen, die des te dringender worden naarmate de geweldige graafma chines ons naderen, die de sleuven uitsnijden waarin de aardgasbuizen komen te liggen. Aardgas voor huishoudelijk ge bruik, dus voor koken en centrale verwarming, heeft vele voordelen, meende onze warmte-expert J» M. van Heel. Komt een oliestookinstal- latie al gauw op zo’n 6000, bij ge bruik van aardgas voor c.v. is men met een f 4000 totf 4500 klaar. Men heeft o.a. geen voorraad-tank nodig en de brander vergt veel minder onderhoud. Verder hangt de stook- prijs natuurlijk weer af van wat men in het geheel gebruikt, waarbij men eigenlijk de prijs van de brand stof, die men vroeger voor koken wat onderwerpen aan de orde. Al de vragen over: defensie, belasting- politiek, onderwijsvernieuwing, de doelstellingen van de Partij van de Arbeid, propaganda, verkiezingen in België, auto bezittende .arbeiders enz., werden alle grondig en af doende door de spreker beantwoord. De voorzitter dankte tenslotte allen en hoopte de heer Suurhof nog wei eens weer in Waddinxveen te zien. v< menteel is het zo, dat de laatste vorm goedkoper uitkomt. Maar. de prijs van ruwe olie schommelt Terecht! Nog nooit brachten wij in de najaarskollektie zo’n enorme verscheidenheid van binnen- buitenlandse modehuizen. geschikt te maken is, acht ir. Van I gebruikte, Bremen niet geschikt. Bij de instal latie voor stookolie komt er n.l. zó veel extra apparatuur bij - zoals een tank, die verwarmd moet zijn i.v.m. de taaie, stroopachtige olie - die men bij het overgaan op aardgas allemaal kwijt is. •premie, f 75.-p. jaar Nederland f 100 - p. jaar Europa •dekking: f 1.000.000. •geen eigen risico inl.: Van Beresteijnstraat 19 Reeuwijk - tel. 01829-662 Deze laatste prijs komt neer op 3J cent per kg olie, die aan warmte- energie gelijk staat met 1,2 kubieke meter aardgas. Daar kan de aard- gasprijs, zelfs die van 6 cent, niet tegen op. Maar, alwéér, de vaste lasten bij stookoliegebruik liggen veel hoger. Het blijft uitkienen, let ten op tiende delen van een cent, en dat over vele jaren. De keuze van een brander, die nu voor stookolie en later voor aardgas In de vorige week gehouden ver gadering van de afdeling Waddinx veen van de Partij van de Arbeid, trad als spreker op, de heer J. G. Suurhof, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het gezellige zaaltje van hotel „de Unie” was geheel bezet, toen de voorzitter van de afdeling, de heer A. H. van Gent, alle aanwezigen en in het bijzonder de Partijvoorzitter, de heer J. G. Suurhof, welkom heette op deze eerste vergadering in dit seizoen. De heer Suurhof ving zijn rede aan met een terugblik op de laatste Troonrede. Spreker constateerde daarin een gemis aan oog voor de grote dingen die er in de wereld gebeuren. Er wordt met geen woord aandacht geschonken aan de zeer concrete veranderingen in de poli tieke en maatschappelijke verhou dingen in het buitenland. Zo is de verwijdering tussen Rusland en China, het uiteenvallen van het communistische blok, en de nieuwe mogelijkheden die daardoor zijn ontstaan, in de Troonrede niet ge noemd. Over de toekomstplannen, in verband met de ontspanning die is ingetreden in het contact met de volken, laat dit staatsstuk ons in het onzekere. De mogelijkheden voor beperking van de bewapening moeten meer bestudeerd worden. Grote mogelijk heden zijn er in de toekomst, nu de kolonisatie heeft afgedaan en er zo veel jonge staten zelfstandigheid krijgen. Dat houdt gevaren in, om dat China met zijn niets ontziend revolutionair communisme die jonge landen aan zich wil binden. Alles moet daar van de grond af opge- Postgiro 47062 ten name van Drukkerij Veldwijk. Bank: Coop. Raiffeisenbank te Waddinxveen. En dan komen wij uiteraard op het gebruik van aardgas voor blok- en wijkverwarming. „Bij aardgas hangt de prijs nauw samen met de hoeveelheid die men afneemt,” zegt ir. Van Bremen. „Dat begint al bij huishoudelijk gebruik, waarvoor prijzen aan de gemeenten geadviseerd worden, die variëren van een kwartje tot negen cent per kubieke meter. Bij toepassing voor wijkverwarming waarbij per jaar meer dan een mil joen kubieke meter kan worden verbruikt, zou de prijs kunnen da len tot ongeveer zes cent per ku bieke meter. Bij toepassing voor blokverwarming zou die prijs kun nen zweven tussen zeven en acht cent per kubieke meter. (Bij ge bruik in uw eigen c.v.-installatie tussen de negen en tien cent Bij gebruik van aardgas, voor welke doeleinden dan ook, springt één voordeel direct in het oog: de luchtvervuiling, waarmee wij in Nederland allemaal steeds meer te maken krijgen, is aanzienlijk min der. „Waarom stapt men nu over van blokverwarming op wijkverwar ming,” vroegen wij ir. Van Bremen. „Dat wat tot nu toe een kwestie van brandstof-economie,” zei hij. „Met een kleine ketel, zoals die voor blokverwarming wordt ge- De keus tussen blok- of wijkver warming is trouwens nog van an dere factoren afhankelijk. Het ter rein moet gunstig liggen, niet door sloten of kanalen doorsneden wor den. Ook de bodemgesteldheid is van belang, in verband met een eventueel noodzakelijke ondersteu ning van het buismateriaal. Liggen deze factoren allemaal gunstig, dan kan stookolie (en dus wijkverwar ming) concurreren met huisbrand olie (en dus blokverwarming). De laatste tijd is er in het kader van de luchtvervuiling in ons Land nog een factor bij gekomen. In Rot terdam bijvoorbeeld is het gebruik van zware stookolie voor wijkver warming reeds verboden, omdat het residu dat bij stookolie overblijft de lucht op onverantwoorde manier bezoedeld. Dat is weer tegen te gaan met kostbare filter-installaties, waardoor het economisch voordeel van het gebruik van stookolie ech ter voor een deel weer verloren gaat. bouwd worden en daar is veel geld voor nodig. En de hulp aan die onderontwikkelde landen moet veel meer intensief en effectief geschie den. De opbouw van die jonge sta ten is van het aller grootste belang voor onze Westerse wereld. En heel Europa moet zich stellen achter dit allesbeheersende probleem. De regering Marijnen voert geen doelbewuste politiek en komt gedu rig in tegenspraak met vóór de ver kiezingen gedane toezeggingen. Met geen woord worc^. gerept over de rassendiscriminatie en een duidelijk geluid zou hier zeker moeten wor den gehoord. Europa en Amerika moeten grondig afrekenen met elke vorm van rassendiscriminatie. Dat willen Chnia en de Afrikaanse vol ken straks uitspelen in hun zucht naar wereld-communisme. Minister-President Marijnen geeft herhaaldelijk blijk van met beheer sen van de grote politieke lijnen en is veel te veel passief. De beste dingsbeperking, in 1963 niet meer nodig geoordeeld, wordt nu weer wél nodig geacht. De loonexplosie van 1964 krijgt de schuld van de overbesteding, maar dat is niet juist. De consumptie is met 6 pro cent gestegen, maar de investerin gen met 13 procent. Géén verhoging van lonen in 1965 zegt de regering, maar wél verzwa ring van de lasten. De aangekon- digde belastingverlaging wordt nu weer uitgesteld tot 1966 en de WD slikt dat ook maar weer. Er zit geen lijn in de regerings- politiek en dat wreekt zich hoe lan ger hoe meer. De minst draagkrach- tigen worden daar de dupe van, al dus sprak de heer Suurhof. Bij de bespreking kwamen heel Om enkele van die vragen voor onze lezers te kunnen beantwoorden hadden wij voor het Weekblad een vraaggesprek met ir. H. van Bremen hoofd van de afdeling „klimaat, ge luid en licht” van de Stichting Ra- tiobouw te Rotterdam, en met zijn assistent, de heer J. M. van Heel, die gespecialiseerd is in het onder werp „Klimaat”. Ratiobouw, een nu geheel zelf standige afsplitsing van het Bouw centrum, geeft objectieve adviezen op bouwgebied, waarbij uiteraard efficiënte bouwmethoden worden aanbevolen. (Ratiobouw werkt ook mee aan de totstandkoming van de Waddinxveense wijkGroenswaard.) Ook verwarming van woningen, blokken of wijken, onderwerpen als geluidsisolatie en doelmatige ver lichting staan op het uitgebreide programma van Ratiobouw. Voor wij over het gebruik van aardgas begonnen, vertelde ir. Van Bremen ons eerst in het algemeen iets over de ontwikkeling van de verwarmingstechniek in ons land. „Nog steeds is het zo, dat in het merendeel van de Nederlandse wo ningen de éénkamer-verwarming wordt toegepast. Men gebruikt hoofdzakelijk kolen en olie, (petro leum, ook wel haardbrandolie ge noemd), waarbij de laatste brand stof steeds meer veld gaat winnen, naarmate de stookapparaten beter van kwaliteit worden. Gashaarden waren tot nu toe vrij duur in het gebruik. Evenals elek trische verwarming werden deze hoofdzakelijk als bij verwarming be nut. Voor de gashaard gaat dit dus anders worden, daar de prijs van de brandstof gaat dalen (bij grote afname) waardoor de vele voorde len van de gashaard (o.a. zeer goed thermostatisch te regelen) ten volle tot hun recht gaan komen,” aldus ir. Van Bremen. „Ik verwacht, dat het aardgas binnen niet al te lange tijd een minstens zo belangrijke plaats in ons land zal innemen, ,als momen teel de vaste en vloeibare brand stoffen. In Amerika, waar pas na de oorlog aardgas in grote hoeveel heden werd gevonden, heeft in zeer korte tijd de eerste plaats ingeno men in de rij van brandstoffen.” De centrale verwarming begint er in ons land nu eindelijk ook in te komen. Op dit gebied hebben wij in Europa nog een flinke achter stand in te halen. In het algemeen ziet men c.v. in Nederland voor de verwarming van woningen nog als een luxe. Maar in een land als bijv. Zweden is een woning zonder c.v. eenvoudig ondenkbaar. Men onderscheidt centrale warm- waterverwarming en centrale lucht verwarming. Kolengestookte c.v. ziet men niet zo veel meer. Tot voor kort waren de meeste voor zien van een automatische olie- Wijk- en stadsverwarming acht men over het algemeen de meest economische vorm van woningver- warming, daar waar mensen in blokken en rijtjes bijeen wonen. Een aantal ketels staat dan temid den van de woonblokken in speciale ketelhuizen, die via ondergrondse zeer goed geïsoleerde buizen met de woningen in verbinding staan. Wijkverwarming geschiedt voor alsnog altijd water als medium, en radiatoren als warmteafgevers in de huizen. Lucht als medium voor het warmte-vervoer kent men nog niet bij deze grote projecten. stookinrichting. Ook hier gaat het aardgas een zeer belangrijke rol spelen, wegens de vele voordelen (zoals o.a. de nu overbodige opslag tank) die aardgas voor c.v. verwar ming biedt. Blokverwarming is eigenlijk een zeer grote centrale verwarming van een aantal woningen binnen één pand. Het voordeel is dat men kan volstaan met één grote ketel, die het hete water levert voor aüe aan gesloten woningen. Wijkverwarming is het verwar men van een aantal blokken, die op één ketelhuis zijn aangesloten. Stadsverwarming is het meest uitgebreid. Hierbij wordt een be paald stadsdeel verwarmd, waarbij de warmte meestal geleverd wordt door een energiebedrijf. Utrecht had in 1938 al stadsver warming. Rotterdam kreeg het in 1947. Ook op dit gebied is men in Nederland nog niet ver. Hier zijn het al weer de V.S., Frankrijk en Zweden die de toon aangeven. Het verschil tussen wijkverwarming, zo als wij die ook in Waddinxveen krijgen en stadsverwarming hangt ook af van de leverancier. Van wijkverwarming spreekt men, wanneer bijvoorbeeld duizend wo ningen door één eigenaar gezamen lijk worden verwarmd. Van stadsverwaming, wanneer de warmte door een derde wordt ge leverd. Deze vorm van verwarming is ontstaan door de wens van bijvoor beeld een gemeentelijk energiebe drijf, om de overtollige energie, die bij een electriciteitscentrale wordt opgewekt, te benutten. In Rotter dam vloeide vele jaren heet water weg in de Maas. Toen ging men het voor stadsverwarming gebruiken (en verkopen). Nu moet men zelfs heet water speciaal voor die stads verwarming er bij maken, met spe ciale ketels. Bij het gebruik van aardgas wordt de keus tussen blok- of wijkverwar- warming echter moeilijk. Hoewel de gasprijs bij wijkverwarming la ger ligt, komen er een aantal kos ten bij, die niet mis zijn: een kost baar ondergronds buizennet, één of meer ketelhuizen, die bij blok verwarming niet nodig zijn. Wie hier moet kiezen, zal zeer nauw keurig te werk moeten gaan, bij de kostprijsbepaling. Maar zelfs de keus tussen (wan neer het gebruik is toegestaan) wijkverwarming met stookolie, of blokverwarming met aardgas is oor alsnog niet gemakkelijk. Mo- goedkoper uitkomt. Maar. ~2_ zV- de laatste tijd nogal. De officiële prijs is 95 per ton. Maar die prijs zakte de laatste tijd al naar f 50, 40 en zelfs f 35 per ton, ook al naarmate men veel of weinig af neemt. PULLOVERS - BLOUSES TEN o.a. in ASTRALON Op zaterdag 3 oktober j.l. werden in Den Haag de jaarlijkse regionale P.T.T.-reddingdienstwedstrijden ge houden. De bedrijf zelfbeschermings- ploeg van het PTT-kantoor alhier wist hierbij een derde prijs te be machtigen. Ook vorig jaar wist men op derde prijs beslag te leggen. De BZB-ploeg van het PTT-kantoor nam voor de zesde maal deel aan deze wedstrijden. Driemaal werd een 2e en driemaal een 3e prijs be haald. Voorwaar een uitstekend re sultaat. De BZB-ploeg bestond dit jaar uit J. C. Adriaansen, comman dant; E. J. van Beek en D. Immer- zeel. van de jaarprijs moet aftrekken. Aardgas staat momenteel in ieders belangstelling. Wetenschap en in dustrie houden zich er intensief mee bezig. In het Bouwcentrum komt zelfs een tentoonstelling, die geheel aan aardgas is gewijd. Daar is o.m. een aardgas-cel te zien, die door TNO is ontwikkeld, en die uit warmte-energie rechtstreeks elec- trische energie maakt. Zou dit ap paraat voor huishoudelijke doelen geschikt gemaakt kunnen worden, dan zouden wij alles met aardgas kunnen doen; verlichtmg, koken (eventueel electrisch) en verwar men (eventueel óók electrisch, en dus absoiuut stofvrij). Maar dat is nog verre toekomst. Trouwens, over dertig jaar is het aardgas op, en gaan we aan de kernenergie begin nen. Wie dan al (eventueel via de aardgasbrandstofcel) alles electrisch doet, hoeft tenminste niet helemaal om te schakelen. H.V. Gevolg: exclusieve modellen van heel bizondere stoffen in

Weekblad voor Waddinxveen | 1964 | | pagina 1