van SCHOUW I, Waddinxveen rekent op invoering aardgasin najaar van 1965 1 r a Kosten voor gemeente f 1,3 miljoen z WALDER en HILCO DE KERKEN NODIGEN Sint Nicolaas komt per helicopter CENTRALE VERWARMING? Verwarmingsbedrijf Zuid - Holland WILLEM DE ZWIJGERLAAN 16 - LEIDERDORP - tel. 01710-33318 Vergoeding aankoop nieuw gasapparaat Indien een gasapparaat niet kan worden omgebouwd voor aardgas, of men wil het niet meer laten om bouwen, dan zal bij aankoop van een nieuw apparaat en bij inleve ring van het oude toestel door de gemeente de volgende vergoeding worden gegeven: BURGERLIJKE VOOROFSCHE POLDER op woensdag 21 oktober WAT GAAT AARDGAS KOSTEN? Gouden zakenj ubileum I Ombouwwerkzaamheden aan^gemeentelijke j apparatuur starten binnenkort a.s. in m3 25 cent 20 cent 10 cent 9 cent I 0-300 301-600 600-2100 11- 35,— 59,— 72,50 125,— 62,— 125,— tot 102,— 125,— 87,50 24,50 J¥ed. Christ. Vrouwenbond .4' i 77,- 8,50 vooris i’ N.m. gids. I (wordt vervolgd) Jaarverbruik DE ZONDAGSDIENST zal worden waargenomen door dokter C. A. de Geus, Pr. Beatrixlaan 6, telef. 2676. OPPASCENTRALE telefoon 2934 of 3062 Huurgeisers In de voorombouwperiode zal de gemeente tevens de bijna elfhon- 2101-100.000 zondag 18 oktober 1964 Nederlands Hervormde Kerk V.m. 9.30 uur: ds. Joh. Verwelius N.m. 6.30 uur: dhr. J. Verboom van Culemborg GESLAAGD. De heer J. J. Buikema slaagde voor het hoofdakte-examen aan de „De Driestar” te Gouda. vertelde met veel elan en spontani teit van haar levenstaak. Met talrijke voorbeelden illustreer de zij haar lezing en wist met veel humoristische trekken de aandacht van al de dames gespannen te hou den. Naast veel trieste geschiede nissen vertelde Zr. Haaijer ook ver blijdende gevallen van Gods red dende genade, ook voor de grootste zondaar. Het is een leven van toewijding en duiken en modderpoelen van zonde en bruut geweld. In de ge vangenissen bezoekt zij de vrouwen die na een leven van ontucht en verleiding van minderjarigen, daar moeten boeten. Zij verhaalde van de hopeloos trieste cellen en hoe donker het vaak ook in de harten van die ongelukkigen is. Slechts de liefde tot Hem, die zichzelf tot op het diepst heelt vernederd, vermag liefde tot die afgedwaaiden te be tonen. Op ontroerende wijze schetste Zr. Haayer de soms verrassende ont knoping van schijnbaar hopeloos vastgelopen levens. Het gevallen meisje mag niet met minachting worden benandeid of genegeerd, maar moet opgevangen worden en door werkelijk Christelijke barm hartigheid een nieuwe levenskans worden geboden. „Oordeelt met, op dat gij met geoordeeld wordt.” Het werk aan het Zusterhuis, waarvan Zr. Haaijer directrice is, geschiedt interkerkelijk en heeft een orgaan genaamd: „De Reddings boot”, waarvan Zuster Haaijer de redaktie voert. Na dit boeiende betoog volgde nog enige bespreking, waarbij Zr. Haaijer gelegenheid kreeg iets die per op sommige details in te gaan. prijs per m 3 vast recht per jaar 18,— 33,— 93,— 114,— Over de prijs, die de Waddinxveense verbruiker t.z.t. voor zijn aardgas zal moeten gaan betalen, bestaat op dit ogenblik nog geen zekerheid. Het ligt echter in de lijn der verwachting, dat het Waddinxveense tarief niet veel zal verschillen van het Goudse tarief. Dit Goudse tarief is als volgt opgebouwd: Indien de vereiste toestemmingen worden verkregen, zal Sint Nicolaas dit jaar niet per boot maar per helicopter in Waddinxveen arrive ren. De Sint wordt op zaterdag 14 november verwacht. Zijn bezoek wordt mogelijk gemaakt door de Sint Nicolaas-actie van de gezamen lijke middenstand, waarover in vol gende nummers van dit blad nadere mededelingen volgen. Gehuwd: N. de Kooter en M. P. Asschenman; G. Hol en J. A. Verboom. Overleden: de Vos wv Luiten, Wil helmina, oud 91 jaar; NED. KATH. VROUWENBEWEGING De K.A.V. is weer aan het werk gegaan. Zij vragen aan de dames een avond vrij te maken voor een gezellige avond. Woensdag 30 sep tember werd een avond in bloem schikken gegeven. Nu volgt op 14 en 22 oktober nog een cursus in bloemschikken. Aanvang 7.30 uur. Ongeveer 20 dames kunnen hieraan nog meedoen. Lerares is mej. Roon- nel uit Zoetermeer. Nu moesten de voorbereidingen worden getroffen. Zij wandelde samen het pad af, dat naar het dorp leidde en bekeken de toestand nauwkeuriger. Daar, waar aan weers zijden van het pad een groepje bomen stond, bleven zij staan en Wulco wees, hoe een en ander moest gebeuren. Toen ze daarmee klaar waren, gingen de jongens weer naar huis. Zij konden bijna niet wachten tot het avond was. De koningin en Egbert bemerkten wel, dat er iets bijzonders aan de hand was, want de jongens deden zo opgewonden, maar op hun vragen kregen zijn een ontkennend antwoord. Daarom berustten zij er maar in. Het werd bedtijd en allen begaven zich ter ruste. Ook de beide jongens gingen naar hun kamer, maar niet om te slapen. Samen namen zij het plan nog eens door en toen alles in huis stil was en iedereen sliep, slopen zij naar b”Ren, ieder met een pakje onder de arm. Snel begaven zij zich naar de bomen langs het pad en verstopten zich tussen de stammetjes. Buitelaar, Lena Maria, oud 64 jaar. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: bruine kinderportemon- naie met inh.; bruine hond; bruine herenportemonnaie met inh.; kin- derportemonnaie; blauwe wandel wagen; bankbiljetten. Verloren: broche; draagbare radio in etui; blauw nylon windjack; beige glacé dameshandschoen; grijze fiets tas met inhoud; bruin motorhand- schoen; bruine regenjas; bruine jongensportemonnaie met inh.; rode autoped; zonnebril; rode portemon- naie met inhoud; pianokussen. O De receptie welke j.l. woensdag middag ter gelegenheid van het gouden zakenj ubileum van de firma C. van der Linde en Zn werd ge houden was zeer druk bezocht. Een groot aantal familieleden, vrienden en relaties maakte van de gelegenheid gebruik om de jubile rende firma geluk te wensen met het feit dat de zaak haar 50-jarig bestaan viert. Een schat van bloemen zette aan dit feest grote luister bij. Onder de aanwezigen merkten we onder meer op: burgemeester C. A. van der Hooft, gemeente-secretaris de heer H. Jenné, alsmede de heer Beun, namens de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Gouda. GAö'lOESÏELLEN JölJ 1'mlllC ChlEKEN In een later stadium zullen alle in Wauainxveen staande gastoestei- len, by eixaar öüuü suiks, moeten woraen omgebouwd 01 vervangen. Op grond van de reeds eerder uit gevoerde schrnteiyke enquete, waarop 93 procent der geadresseer den deelt geantwoord, deelt de ge meente een goed rnzicdt kunnen Krijgen m deigeen er ter plaatse moet gescmeden. Bij de Gemeentebedrijven is in middels een kaartsysteem in op bouw, bestaande uit 3200 zogenaam de groene kaarten betrekking heb bend op de huisaansluitingen. Ieder m de gemeente aanwezig gastoestel wordt vervolgens met alle daarop betrekking hebbende gegevens ge administreerd op gele kaarten, die per perceel achter de groene kaar ten worden gevoegd. Met behulp van dit kaartsysteem en een zeven tal inmiddels gereedgekomen platte gronden van .alle huisaansluitingen, waarbij tevens huisnummers en de ombouwnummers per perceel wor den vermeld, zal men van uur tot uur een inzicht hebben in de stand van zaken bij de ombouw. Een aantal gastoestellen zal niet kunnen worden omgebouwd en deze zullen dan ook moeten worden ver vangen. In de op 1 oktober door de gemeenteraad aangenomen veror dening, betrekking hebbend op de ombouw, zijn de bedragen vastge steld, die door de gemeente worden vergoed bij de aankoop van een nieuw apparaat, waarbij uiteraard het oude apparaat moet worden in geleverd. Indien wel ombouw mo gelijk is, geschieden deze werk zaamheden voor rekening van de gemeente. Toonkamer en voorlichting Inmiddels is gebleken, dat in vele gemeenten het publiek er de voor keur aan geeft, ook als ombouw mo gelijk is, toch nieuwe apparaten aan te schaffen, waarbij men dan profi teert van de gemeentelijke vergoe ding. In Gouda is het percentage van verbruikers, dat tot de aanschaf van nieuwe apparaten overging, zelfs opgelopen tot 75. De bedragen die in Waddinxveen worden vergoed bij de aankoop van nieuwe apparaten, vermelden wij elders in dit blad. Om administratieve en organisa torische redenen volgt ook Wad dinxveen de werkwijze dat zij, die van de vergoeding gebruik willen maken, him nieuwe apparaten al leen via het gemeentelijk gasbedrijf kunnen bestellen. De nieuwe toe stellen worden door de gemeente zonder verdere installatiekosten ge plaatst. In verband hiermede hoopt men aan het einde van dit jaar tij delijk een toonkamer in Waddinx veen te kunnen inrichten, waar de meest gangbare gastoestellen van goede kwaliteit zullen worden ge ëxposeerd en kunnen worden be steld. Onpartijdige en deskundige 15. TOEN Wulco hijgend van het harde lopen bij het huis kwam, vond hij daar zijn vriend Walder, die bij een oude eik zat te kijken naar een vogel, die haar jongen voerde. Wulco plofte met een zucht naast zijn vriend neer. „Moet je horen”, begon hij hijgend. En hij vertelde Walder van de zwarte ruiters en wat hij had gehoord. Walder was stomverbaasd. Een overval op dit huis? En ze zagen hem voor een prins aan? Hij moest er hartelijk om lachen. Maar toen werd hij ernstiger, want hij begreep, dat de zwarte ruiters de nacht zouden komen. „Wij moeten dei aanval afslaan!” riep Walder. En vurig begon hij plan nen te maken, die uiteindelijk niet bleken te helpen. De aanvallers zouden volgens gegevens van Wulco met vijf man zijn en de jongens waren met hun tweeën, want Egbert wilden ze er niet bij hebben. Dan konden ze later zeggen, dat zij samen de aanval hadden afgeslagen. Geen van de beide jongens zag de ernst van de toestand in. Plot seling had Wulco een idee. Hij vertelde het aan zjjn vriend en lange tijd zaten de jongens te fluisteren. Voor ombouw De voorbereidingen tot de over- scnaKeimg op aaragas zyn reeds geruime tyd aan ae gang, ue direc teur van openbare Werken en Be- dryven, de neer A. C. is-raneveid, onuer wiens leiding het geneie pro gramma verband noudende met de overscnaKeimg van stads- op aard gas wordt ungevoerd, zei byzonder verneugd te zyn met de goedkeu- rmg van G.Ö., omdat nu aaadwer- kenjK Kan worden begonnen. De heer Kraneveid meent, nat nog lan ger wacnten de ombouw alleen maar moeinjKer zal maKen. Naar mate er meer gemeenten over gaan op aardgas, ontstaan er steeds meer levermgsprobiemen van toestellen en onderdelen en komt er ook een gebreK aan goed geschooid tecn- mscn personeel. De directeur van de Bedrijven hoopt met de zogenaamde vocrom- bouw op de kortst mogelyke ter- myn te kunnen beginnen. Deze werKzaamheden worden uitgevoerd door de firma Van Leeuwen uit Arnhem, die ook de voorombouw in Gouda en Boskoop verzorgt. De voorombouw houdt in, dat van de 3200 in Waddinxveen staande gasmeters er ongeveer twaalfhon derd moeten worden omgewisseld. Hierdoor zullen tevens vrijwel alle nog in de gemeente staande munt meters gaan verdwijnen. In tal van woningen zullen voorts de hoofd kranen dienen te worden vervan gen, omdat een groot deel der kra nen waarschijnlijk niet bestand zal zijn tegen de veel hogere druk van het aardgas. V eiligheidsmaatr egelen In dit verband dienen ook alle binnenleidingen te worden gecon troleerd op eventuele lekkages, ter wijl voorts moet worden nagegaan, of deze binnenleidingen bestand zijn tegen de hogere druk. De inspectie op de binnenleidin gen gaat in twee delen geschieden. Eerst worden namelijk de leidingen onder de druk gebracht, die deze thans voor het normale stadsgas moeten kunnen weerstaan. Lekka ges, die dan aan het licht komen, dienen voor rekening van de huis eigenaar te worden hersteld. In de tweede fase worden de lei dingen onder een zwaardere druk gebracht, waarvan de eisen zijn aan gepast aan de hogere druk van het aardgas. Indien er dan lekkages worden geconstateerd, worden deze voor gemeentelijke rekening her steld. De ervaringen elders, o.a. te Gou da, hebben geleerd, dat ongeveer acht procent van de binnenleidin gen, voornamelijk in oudere wonin gen, moesten worden gerepareerd of vervangen. Deze veiligheidsmaatregelen zijn van uitermate groot belang. Aard gas is namelijk reukloos en bij eventuele lekkages zalmen dit over het algemeen niet terstond opmer ken. Het gevaar is dan niet denk beeldig, dat zich reeds vrij grote hoeveelheden gas in huis bevinden, die bij de minste aanraking met open vuur een ernstige explosie tot gevolg kunnen hebben. Aardgas is echter niet giftig, zoals stadsgas. Volgens de heer Kraneveid worden in groter verband de mogelijkheden bestudeerd om aan het aardgas een lucht je te geven, het zogenaamde ’odoliseren’, teneinde lekkages snel ler te kunnen waarnemen. I voorlichting kan ter plaatse worden I gegeven. Hoewel het de vrije keuze is van de verbruikers om nieuwe appara ten te kopen of hun eigen appara ten te laten ombouwen, sprak de heer Kraneveid de hoop uit, dat er maar zoveel mogeiijk nieuw zou worden gekocht. Hy zag hierin na- melyk twee voordelen: geen om- bouwrisico’s en nazorg enerzijds en anderzyds een grootscheepse ver nieuwing van de in gebruik zijnde gastoesteiien, wat de veiligheid al leen maar ten goed komt. Strop of voordeel voor installateurs? Evenmin als in andere gemeen ten, worden de plaatselyke instal lateurs met by de verkoop van de nieuwe apparaten ingeschakeld. In Gouda en andere gemeenten heeft men van de zyde van de overheid naar wegen gezocht, om deze instal lateurs met al te veel te benadelen, want het is duidelyk, dat hun om zet m de verkoop van gastoesteiien gedurende enige tijd zal dalen. In Gouda is de oplossing gevonden, door voor de gezamenlyke installa teurs een bedrag van 10 procent van de verkoop te reserveren. Zodra de betrokken bedrijven onderling een verdeelsleutel hebben vastgesteld, zal de gemeente de bedryven de hun dan toekomende bedragen uit keren. Het ligt in de lijn der ver wachting, dat in Waddinxveen een zelfde gedragslijn zal worden ge volgd in overleg met de installa teurs. Overigens zijn de resultaten voor de Goudse bedrijven als ge volg van deze regeling aanzienlijk gunstigeer uitgevallen, dan aanvan kelijk was berekend. Ondertussen heeft de Nederlandse Consumentenbond zich in haar blad de Consumentengids van 6 juni 1964 tegen deze gang van zaken verzet en zegt in een artikel, getiteld: „aardgasprofiteurs in opmars” o.m.:, „Heilloos achten wjj in dit verband het voornemen van het gemeente bestuur van Rotterdam om de de taillisten tien a twintig procent uit te keren van de prijs van toestellen, welke door het gemeentelijk gas bedrijf rechtstreeks aan de verbrui kers zullen worden geleverd. Die detaillisten krijgen aldus tiendui zenden guldens toegeworpen, waar voor zij niets, maar dan ook niets presteren,” aldus de Consumenten- Vragen Gezien de vele vragen, die er in de gemeente met betrekking tot de omschakeling van stads- naar aard gas leven, zal het Weekblad voor Waddinxveen in de komende tijd extra aandacht aan deze aangele genheid blijven schenken. Schrifte lijk bij de redactie ingezonden vra gen zullen wij gaarne in de krant beantwoorden. In het Herv. Wijkgebouw aan de Esdoornlaan kwam dinsdagavond jl. de afdeling Waddinxveen van de Ned. Christen Vrouwenbond bijeen onder leiding van haar presidente, mevrouw Van Rhijn-Kooyman. Mevrouw Wan Rhijn hield een in leidende toespraak over: Jezus en de rijke jongeling, en wees er op, dat wij aüen bereid moeten zijn om alles op te geven, om het Leven te winnen. Vervolgens heette de presidente de spreekster van deze avond, zus ter M. P. Haaijer uit Rotterdam, hartelijk welkom. Zuster Haaijer, die haar arbeids veld vindt onder de gevallen en ge vangen vrouwen, en dit werk reeds 25 jaar met veel zegen verricht, Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben thans hun goedkeuring gehecht aan het raadsbesluit van 27 februari, om voor de ombouw van het Waddinxveense gasnet en de gastoestellen in verband met de omschake ling op aardgas, een bedrag van 1,3 miljoen gulden uit te trekken. Het provinciale akkoord betekent, dat Waddinxveen naar het zich laat aan zien, in de tweede helft van ’65 zal worden aangesloten op het aardgasnet. Dat betekent ook, dat voor die tijd ongeveer twaaiifaonuerd gasmeters moeten worden omgewisseld en tenminste 6300 gastoestellen moeten wor den omgebouwd of vervangen. Aardgas heeft een hogere calorische waarde dan stadsgas, met als gevolg, dat men met één kubieke meter aardgas meer kan doen, dan met eenzelfde hoeveelheid stadsgas. Hieruit mag men con cluderen, dat het aardgasverbruik over het algemeen iets voor deliger zal uitvallen. -Bij een gemiddeld jaarverbruik van 400 kubieke meter stadsgas zal men na de invoering van het aardgas met ca. 220 kubieke meter aardgas kunnen volstaan om hetzelfde resultaat te be reiken. 400 kubieke meter stadsgas tegen 0,22 ct (Waddinxveens tarief) kosten 88,220 kubieke meter aardgas tegen 33, vast recht en 20 ct per m3 (Gouds tarief) kosten 77, 1- vlams gaskomfoor 2- vlams gaskomfoor 3- vlams gaskomfoor 4- vlams gaskomfoor gasfornuis keukengeiser badgeiser gashaard muurkachel gasradiator losse oven industriekomfoor of sudderkomfoor Voor bepaalde gastoestellen zijn afwijkende vergoedingen vastge steld, wanneer men b.v. een groter apparaat wil aanschaffen, dan wordt ingeleverd. derd huurgeisers, die in Waddinx veen reeds in gebruik zyn, ombou wen oi vervangen, zodat deze by de invoering van net a ardgas door een laatste kieine ingreep ter plaatse meteen gesemkt zyn voor aardgas. zal m het Waddinxveense gasnet, dat is onderverdeeld m vyï sectoren, nog een aantai aisiuitKra- nen moeten worden aangeoracnt, waardoor net mogeiyk worut de in voering van aardgas sector voor sector te noen veriopen. zineen al met deze voorombouw is een beurag gemoeid van ruim J 7ÖU.UUU, week van 6 t/m 13 oktober 1964 Ondertrouwd: W. F. van der Wal en J. Both; C. van Leeuwen en M. A. Kroon. Geboren: Johannnes Gerardus, z.v. J. G. Steen kamer en J. P. M. van Leeuwen; Berend Johannes, z.v. B. J. Hermans en G. J. Wijnia; Willem Cornells, z.v. P. N. Verloop en W. Marinissen; Jacob Pieter, z.v. G. A. van Klave ren en M. Bakhuijzen; Agnes Nicotine, d.v. A. Brouwer en A. B. Hofman; Neeltje, d.v. F. C. Schouten en N. Peters; Maria Johanna Francisca Paulina, d.v. J. A. M. Ruhe en A. M. van Gemert; Abraham Matheus, z.v. A. den En gelsman en G. E. Pipping; Cornells, z.v. W. Slagboom en A. A. Koning; Petrus Anthonius Maria, z.v. P. J. Verkieij en A. M. T. Suijker; Ingrid, d.v. C. van den Bosch W. Ramp; Elisabeth Alida Johanna, d.v. M. van der Heiden en C. J. M. G. La- feber. Hervormd Wijkgebouw, Esdoornlaan V.m. 9.30 uur: dhr. J. Verboom N.m. 6.30 uur: dhr. Kruithof Hervormd Wijkcentrum Oranjewijk (Jan Willem Frisoweg) V.m. 10.00 uur: ds. J. Kooien van Reeuwijk 5.00 uur: ds. Joh. Verwelius N. Herv. Kring „Wet en Evangelie” „Immanuëlkerk” V.m. 9.30 uur: ds. E. H. Kalkman N.m. 7.00 uur: ds. E. H. Kalkman Gereformeerde Kerk V.m. 9.30 uur: ds. B. Koekkoek N.m. 6.30 uur: ds. B. Koekkoek Remonstrantse Kerk Geen dienst. Christ. Afgescheiden Gemeente V.m. 9.30 en nam. 5 uur: ds. A. P. Verloop Woensdag, nam. 7 uur: ds. A. P. Verloop Oud Geref. Gemeente, Zuidkade 158 dinsdagavond 20 oktober, 7 uur: ds. Wilting, van Doetinchem KERKDIENSTEN R.K. KERK Pastoor: B. A. Emmelkamp Kapelaan: G. L. U. Paardekooper Zuidkade 176, telefoon 2452 Parochiekerk St. Victor, Zuidkade Zondag 7.15, 9.45 en 11.15 uur: H. Mis In de week 7.00 en 8.00 uur: H. Mis St. Petruskapel, J. Willem Frisoweg Zondag 8.30 en 11.15 uur: H. Mis dinsdag 8.00, donderdag 20.00 en zaterdag 9.00 uur: H. Mis. (Kindercrèche in de kleuterschool aan het Koningin Wilhelminaplein tijdens de H. Mis van 11.15 uur) Jehovah’s Getuigen, Kerk weg 66 donderdag 19.30 uur Bedieningsschool 20.30 uur Dienstvergadering zondag 18.30 uur Wachttorenstudie en A. m-i

Weekblad voor Waddinxveen | 1964 | | pagina 3