1965 Waddinxveen bouwen tenminste 328 woningen van m GRIT SPAAR v<&veer kan in Nieuwe kerk vormde afsluiting ambtsperiode in Immanuëlgemeente Onafhankelijk nieuwsblad Herfstmode voor Ds. Kalkman verlaat Waddinxveen ^914-1964 Nutsspaarbank te Waddinxveen SPAAR GOED I Continuering woningbouw ook komende jaren gewaarborgd RAIFFEISENBANK „WADDINXVEEN” 40 JAAR WERELDSPAARDAG i j Verschijnt elke donderdag MANTELKOSTUUMS JERSEY DEUXPIECES JAPONNEN MANTELS Uw modehuis In september bij Raiffeisenbanken f 53 mln gespaard Europa-mode Snuif en wrijf j Scheidende predikant verwacht komende jaren belangrijke groei I Hogere winst bij N.V. Kempkes Voorlopige telling actie Antwoord ‘64 Gemeenteavond „Wet en Evangelie” j DONDERDAG 22 OKTOBER 1964 Gouda SPAAR BIJ DE PULLOVERS - BLOUSES - VES TEN o.a. in ASTRALON Goedkoper aardgas voor ruimteverwarming Kanaalstraat 9 Bijkantoor van de Stichting Nutsspaarbank te Gouda, opgericht 1857, de oudste en grootste spaarinstelling van Gouda en omstreken. Postgiro 47062 ten name van Drukkerij Veldwijk. Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen. 4$ Abonnement: -f 1,40 per kwartaal bij voor uitbetaling. Advertentietarief: f 0,10 per mm regel. Tarieven bij contract en voor tekst advertenties op aanvraag. Ook in Boskoop I hogere belastingen Precies 40 jaar geleden werd de Wereldspaardag ingesteld, omdat sparen de basis legt voor de vooruitgang zowel voor elk volk als geheel als voor ieder persoonlijk, ook voor u! Traditiegetrouw zal op de Wereldspaardag, vrijdag 30 oktober, aan een ieder die een inleg doet, de bekende fraaie kalender worden uitgereikt. De Bondsspaarbanken in Nederland hebben uitsluitend ten doel het welzijn van persoon, gezin en volk te dienen door bevordering van het sparen zonder winstoogmerk voor zichzelf. Uw belangen zijn daarom volkomen veilig bij de Weekblad voor Waddinxveen 20e JAARGANG - Nr. 1006 en Tiendeweg DESKUNDIGE VOORLICHTING K, Redaktie: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, telefoon 2238. MEER VRIJHEID VOOR GEMEENTEN Gevolg: exclusieve modellen van heel bizondere stoffen in Advertenties: Drukkerij Veldwijk, Oranje laan 9, telefoon 2238. Inzenden van advertenties en berichten tot dinsdag 12 uur v.m. In Gouda gevestigd: Korte Tiendeweg 12, Tel. 3033 7 huizen vanaf de Markt Kleiweg 108, tel. 6033 naast Kleiwegbrug KANS OP EXTRA CONTINGENT voor het maken van bouwplannen voor de toekomst. Bij de Raiffeisenbanken en Boe renleenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Raiffeisen bank te Utrecht en bij de Coöpera tieve Boerenleenbank te Eindhoven werd in de maand september 53 miljoen meer ingelegd, dan werd uitbetaald. In september 1963 be droeg dit spaarsaldo 54 miljoen. mogelijk present is, zal deze avond zeker slagen. Dus allen zaterdag avond op naar de Stationsstraat. Laat niemand deze avond verzuimen! Pi o K Oranjelaan 42, tel. (01828) 2265 Willem de Zwijgerlaan 57, tel. (01828) 20 46 Terecht! Nog nooit brachten wij in de najaarskollektie zo’n enorme verscheidenheid van binnen- buitenlandse modehuizen. Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg meti Voorts heeft minister Bogaerts aangekondigd, dat bij wijze van proef aan bepaalde categorieën ge meenten een grotere vrijheid zal worden gegeven bij het verschuiven Blijkens mededelingen van de minister van volkshuisvesting en bouw nijverheid wordt aan de provincies voor het jaar 1965 hetzelfde aantal woningen toegewezen als voor het lopende jaar. De doorwerking daarvan voor Waddinxveen betekent, dat in deze gemeente in 1965 tenminste 328 woningen in aanbouw kunnen worden genomen. Aan de provincie Zuid- Holland is ook nu weer het grootste contingent woningen toegewezen n.l. 17.890, verdeeld over 9280 woningwetwoningen, 4970 premiewoningen en 3640 vrije sector woningen. Blijkens een mededeling van mi nister Andriessen (Economische Za ken) zal de aardgasprijs voor ruim teverwarming van honderd wonin gen en meer waarschijnlijk met één cent worden verlaagd tot 9 cent per kubieke meter. Volgens de minister is het beter deze ruimteverwarming voor kleine blokken woningen niet toe te passen. De bewindsman erkende, dat het vastrechttarief voor aardgas voor de klein-verbruiker in feite zwaar der telt dan Voor de grootverbruiker. De omzet van Kempkes Meubel fabrieken over het eerste halfjaar 1964 is 25 procent groter geweest dan die over de overeenkomstige periode in 1963. Ook de winst was hoger. Deze resultaten zijn hoofd zakelijk verkregen door het succes met het nieuwe aanbouwprogramma, dat de N.V. sedert vorig jaar in de handel brengt. Voor de rest van het jaar is het bedrijf voldoende van orders voorzien. Naar het zich laat aanzien, zullen de bedrijfsresulta ten die van het vorige jaar over treffen. van de toegewezen contingenten naar andere woningbouwsectoren. „Het is naar mijn mening een goed ogenblik om afscheid te nemen,” dat zegt dominee E. H. Kalman, die zondagmiddag a.s. om drie uur tijdens een speciale kerkdienst afscheid zal nemen van de Hervormde Immanuël- kerkgemeente. Ds. Kalkman, die zes jaar als predikant in Waddinxveen werkzaam is geweest, gaat zijn werkterrein verleggen naar Maassluis, in welke gemeente hij een beroep heeft aangenomen. De scheidende predi kant ziet de opening van de nieuwe kerk aan de Prinses Beatrixlaan tevens als een afsluiting van zijn Waddinxveense ambtsperiode. Voor zijn opvolger betekent deze situatie tevens een goed begin. Niet tégen, maar naast „Ik ben bijzonder blij, dat ook deze bepaalde groep Hervormden in Waddinxveen nu een eigen geeste lijk tehuis heeft,” zo zegt de schei dende predikant. De bouw van de Immanuëlkerk ziet hij overigens niet als een stap tégen de andere Hervormde Kerk in Waddinxveen, maar veel meer als een kerk naast de reeds bestaande. Over de kerkelijke situatie in Waddinxveen zegt ds. Kalkman: „We beleven nu gelukkig, om het met de woorden van deze tijd te zeggen, een ’vreedzame coëxistentie’, een rustig naast elkaar bestaan.” Het heeft de dominee getroffen, hoeveel sympathie de Immanuël- kerkgemeente in Waddinxveen on dervindt, ook van hen die met deze kerkgemeente geen binding hebben. „Dit is vooral tot uitdrukking geko men in de financiële steun, die we voor de bouw van de nieuwe kerk mochten ontvangen,” aldus dominee Kalkman. Voor Waddinxveen zal de totale toewijzing voor 1965 als volgt wor den verdeeld: 94 woningwetwonin gen, 94 premiewoningen en 140 wo ningen in de vrije sector. De wo ningwetwoningen kunnen zelfs nog dit jaap in aanbouw worden geno men en wanneer blijkt, dat deze woningen in 1965 gereed kunnen komen, kan voor dat jaar nog op een extra contingent van wederom 94 woningen worden gerekend in de woningwetsector. De vrije sector woningen zullen begin 1965 in aanbouw worden ge nomen en de premiewoningen in het tweede kwartaal. Met de toe wijzingen woningwet- en premie woningen zal in Putte-Noord weer een deel van de flatwoningen in vijf bouwlagen kunnen worden ge realiseerd. De contingenten, die de gemeen ten voor 1965 krijgen toegewezen, kunnen tevens worden beschouwd als richtcontingenten voor 1966 en 1967, wat uiteraard van betekenis is CONTACTLENZEN De gemeente Boskoop zal op korte termijn verscheidene belastingen moeten verhogen. Gedeput. Staten hebben B. en W. van deze gemeente n.l. medegedeeld niet akkoord te kunnen gaan met het begrotings tekort van 184.000. B. en W. van Boskoop hebben daarom de raad voorgesteld om in ieder geval de str.aatbelasting te verhogen, waardoor de opbrengst 13.000 meer zal bedragen. Voorts achten B. en W. het ook raadzaam de reinigingsrechten en de honden belasting te verhogen, waardoor de inkomsten uit deze belastingen per jaar met f 25.250 zullen stijgen. Tenslotte hoopt men op een toe name van de inkomsten door een wijziging van de precario-verorde ning. De voorlopige telling van de actie Antwoord’64 bedroeg in Waddinx veen tot op heden: Hervormde Kerk 7100; Ned. Herv. Kring „Wet en Evangelie” 10.000; en Gereform. Kerk 15.000. Totaal dus: 32.100. Een mooi resultaat dus voor deze kerkbouwactie. Predikantenfamilie Dominee Kalman komt voort uit een complete predikanten-familie. Zijn vader begon zijn predikanten loopbaan niet ver van Waddinxveen n.l. in Nieuwerkerk aan den IJssel. Een jongere broer is predikant in Slijk-Ewijk, bij Nijmegen. Bij zijn intrede in Maassluis op zondag 1 november a.s. zal ds. Kalkman wor den bevestigd door een oudere broer, ds. W. A. Kalkman, predikant te Uithoorn. In Maassluis komt ds. Kalkman eveneens in een snel groeiende ge meente terecht. De plaats telt thans 16.000 inwoners en de groei zal de komende jaren naar de zestigdui zend inwoners voeren. Dat betekent voor de Hervormde gemeente te Maassluis, die thans 7500 leden telt ongetwijfeld ook een belangrijke groei. Daarom kan men ds. Kalk man daar als derde hervormde pre dikant best gebruiken. Spoedig opvolger De benoeming van een opvolger van ds. Kalkman kan spoedig wor den verwacht. Op woensdag 28 ok tober as. zal de Provinciale Kerk vergadering de beslissing nemen op een voordracht, waarop de namen van twee predikanten voorkomen. In de vacature-periode zal ds. L. Schellevis uit Gouda als consulent optreden. De drukke werkzaamhe den in Gouda staan hem echter niet toe ook in Waddinxveen al het werk te verrichten. Hij zal daarin dan ook worden bijgestaan door candi- daat H. Brok uit Waddinxveen. GOEDE JAREN „Het zijn hier zeer goede jaren geweest,” vertelt dominee Kalkman. „Ik kan nu wel zeggen, dat we hier met een zekere zorg zijn begonnen, vooral gezien de kerkelïjke situatie in Waddinxveen. Toen ik op 5 fe bruari 1958 naar Waddinxveen werd beroepen, telde „Wet en Evangelie” vijfhonderd zielen. Die zorg is ech ter ten onrechte geweest. Eigenlijk hebben we in de afgelopen jaren de wind voortdurend mee gehad. Mede dank zij de komst van nieuwe bewoners groeide de kerkgemeente uit tot vijftienhonderd zielen en de verwachting is,” aldus ds. Kalkman, „dat deze gemeente over een vier tal jaren de tweeduizend zielen zal hebben bereikt.” Dat in enkele jaren tijds 120.000 bijeen werd gebracht om de bouw van de Immanuëlkerk te realiseren w.as volgens ds. Kalkman een goed teken voor een gezonde vooruit gang. De minister verwacht dat in 1965 tenminste 95.000 woningen in aan bouw kunnen worden genomen. Tot nu toe zijn er voor dat jaar 78.500 woningen over de provincies ver deeld. Daarnaast houdt de minister nog een contingent van 10.500 wo ningen beschikbaar. Hieruit zullen toewijzingen worden verstrekt aan gemeenten voor het realiseren van geïndustrialiseerde bouw en voor aanvullende bouwcapaciteit. Groeiperiode „Als lichte dominee ben ik naar Waddinxveen gekomen,” zo schertst de predikant „en als zware dominee ga ik deze gemeente verlaten.” Met dat ’zware’ doelt hij overigens op zijn lichaamsgewicht, dat naar zijn zeggen in de Waddinxveense perio de is toegenomen. „Het was eigenlijk in alle opzich ten een groeiperiode. Zowel de snelle ontwikkeling van deze kerk gemeente als de bouw van de kerk. Verder kwamen wij in 1958 naar hier met twee kinderen en als ver- voermiddel een fiets. We vertrek ken nu met vier kinderen en een j auto. Waddinxveen zullen wij echt niet snel vergeten,” zegt dominee Kalkman met nadruk, terwijl hij dankbaar rondblikt door het fraaie interieur van de Immanuëlkerk. 3^ Zaterdagavond 24 oktober a.s. or ganiseert de Jonge Kerk-groep van de Ned. Hervormde Kring „Wet en Evangelie” in het Geref. Vereni gingsgebouw aan de Stationsstraat (het oude adres dus) een gemeente avond, welke om 8 uur aanvangt. Deze avond, waarvoor grote be langstelling wordt verwacht, hoopt men in een gezellige en ongedwon gen sfeer door te brengen. Op deze avond zal dominee Kalkman met zijn gezin voor de laatste maal in zijn Waddinxveense ambtsperiode op een minder officiële wijze te midden van zijn gemeenteleden ver keren. Tevens zal deze avond een film-documentaire worden vertoond over de bouw van de Immanuël kerk. Als de gemeente zo voltallig

Weekblad voor Waddinxveen | 1964 | | pagina 1