>3 oorzaak van was Elsevier’s weekblad öfe WttM (lulikaiiipioenschap Excelsior Regen voetballoos weekend WULCO WALDER en I haylafntna LINCOLN Zwemcl. De Gouwe LINCOLN-COMPRESSOR DEN HAAG Opstelling WSE 1 SP/ I IMF? l-i i-i I 1 J "W‘AJ .IN2 DAMMEN wedstrijden is als volgt samenge- 0—1 SCHAKEN 1—0 0—1 1—0 Totaal 3—7 PROGRAMMA JUNIOREN: 3.30 uur 2.00 uur 3.30 uur door Gitta Haandriks Hoofdstuk 10 - nr. 14 (wordt vervolgd) Afdeling A: Gouda 2 Be Fair 2, Afdeling B: W’veen 2 Gouda 4, Afdeling C: Woerden W’veen, 2 jaar gratis verzekerd het horloge met precisie en elegance luidt onze prognose, dat de beide Waddinxveense clubs het tot een goed einde zullen weten te brengen en de beide punten voor zichzelf zullen reserveren. 1—0 0—1 0—1 100 °/0 waterdicht 100 °/0 condensvrij 0—1 1—0 1—0 0—1 2-2 ZELF^TUINIEREN Diverse soorten rozen, heesters koniferen bollen perkplanten, enz. enz. ZELFBED. TUINCENTRUM VAN OFWEGEN ZIJDE (t/o watertoren) TELEFOON 01728-514 - BOSKOOP N.S.V. 3 W.S.E. 2, W.S.E. 3 G.S.V. 6, 2—0 1—1 0—1 0—1 v/h SATON de zaak met de buitenklok Telefoon 2077 1—1 2—0 0—2 I 1—1 0—2 Helaas is ook het afgelopen week end wegens de nattigheid een voet- balloos weekend geworden voor de plaatselijke voetbalverenigingen. Hoewel het weer op zich tijdens het afgelopen weekend vrij gunstig was, hadden alle voetballiefhebbers vrijaf, daar de overvloedige regen val in de voorafgaande dagen de terreinen had doorweekt en deze dus niet bespeelbaar waren. Door deze stagnatie kunnen wij deze week slechts het programma en de prognose voor het komende weekend publiceren. Excelsior verliest van Damlust met 146. In haar eerste wedstrijd kwam Excelsior al meteen uit tegen het sterke Damlust; de grote candidaat voor het kampioenschap. Dat het een nederlaag zou worden stond wel vast, de vraag was slechts: hoe groot deze zou zijn, doch dat is nog al mee gevallen. Het is in elk geval geen smadelijke nederlaag gewor den. De uitslag luidt: PROGRAMMA voor a.s. zondag: W.S.E. Moerkapelle, 2.30 uur ESTO Wveen, 2.30 uur Moerkap. 2 - W’veen 2, 2.30 uur 2.30 uur 12.00 uur G.S.V. 7 W’veen 3, 2.30 uur Excelsior Damlust F.M.P.Jacobi-A.M.J.den Ouden, 11 C. H. Kramp - Adr. v. d. Berg, 11 T. Twigt - H. J. v. d. Wouden, 02 A. Blonk A. A. de Jong, T. Baan M. Zijlstra, D. Zwanenburg - S. M. van Eyk, 02 wandelen. Alleen die dag in juni, toen ze trouwden, toen lie pen ze gearmd. Zover had ze hem toch gekregen. Misschien was ook haar koppigheid wel de schuld dat hij dood was. Wanneer Joop niet die nacht in die afgelegen villa had doorgebracht, zou Arie hem niet aan de S.D. hebben kunnen verraden. Ach wat een onzin negenennegentig v.an de honderd kansen, dat hij toch H Waddinxveen (zondag) en W.S.E. treden respectievelijk aan tegen ESTO in Bodegraven en de club van Moerkapelle welke hiervoor naar Waddinxveen komt. Ook hier Hoofdstuk 11. De volgende dag reist Gerda terug naar Holland. De avond tevoren is ze op visite geweest bij burge meester Heimberger en zijn vrouw. En hoewel ze erg wantrouwend is geworden in de loop der jaren en niet spoedig sympathie voor iemand toont, en zeker niet voor Duitsers, had Frau Heimberger onmiddellijk - zadels los op de paardenruggen kwamen te liggen. Inmid dels was Walder te voorschijn gekomen en onder een luid ’’Huuuuhhh!” geroep wierp hij zich op de los op de grond liggende mannen. Vreselijk sloeg hij er met zijn dikke knuppel op los. Een van de mannen sprong overeind en onder het roepen van „verraad”! koos hij zo snel mogelijk het hazepad. Nu kwam ook Wulco zijn vriend te hulp en ook hij ram melde er met zijn stok duchtig op. De vier overgebleven mannen wisten eindelijk danig gehavend op te springen en holden naar hun paarden, die iets verderop ronddoolden. In hun grote haast wierpen ze zich met een zwaai in het zadel, maar tuimelden er met zadel en al aan de andere kant weer af. De jongens hadden de mannen achtervolgd en toen deze naast hun paarden weer op de grond lagen, deelden Walder en Wulco weer harde klappen uit. Vol angst en ontzetting over zo’n onverwachte nederlaag wisten de mannen niets anders te doen dan te trachten onder de zwiepende stokslagen uit te komen en op hun ongezadelde paarden zo snel mogelijk te vluchten. Even later zagen de jongens vier zwarte ruiters diep over de paardenekken gebogen in razende vaart in de verte ver dwijnen. te eniger tijd tegen de lamp was gelopen. In Nederland is het volop zomer en de eerste va kantiegasten hebben zich al in Loenen en omgeving geïnstalleerd. Als Gerda met de bus arriveert, ziet ze enkele vreemdelingen eveneens uitstappen. Bepakt en bezakt en op de straat, als de bus vertrokken is, maken ze veel lawaai en hebben ze veel drukte in het anders zo rustige dorp. Gerda kijkt enige ogen blikken en pakt dan haar koffers op. Rustig loopt ze naar haar verblijf, dat slechts een paar minuten lo pen van de bushalte is verwijderd. Achter zich hoort ze nog de stemmen van de stedelingen. Mensen, die vijftig weken hard gewerkt hebben en nu aan een tien- of veertiendaagse verlofperiode beginnen. Voor Gerda is het twee-en-vijftig weken in het jaar meer aan haar teruggegeven. Nu is er geen S.D. meer en Gerda heeft zichzelf wel honderd malen afge vraagd, of het geluk met de Sicherheitspolizei van de aardbodem is verdwenen. Doch als ze op een van de vele zonnige middagen in een of ander duits dorpje loopt, en ze ziet de paartjes, stijf gearmd, of met de armen om elkaar heen geslagen langs haar gaan, dan voelt ze die pijn in haar hart weer. Zó heeft ze nooit met haar Joop kunnen lopen, want Joop was vóór haar huwelijk praktisch nooit bij haar en gedurende de schaarse uren, dat ze bij elkaar waren, zaten ze meestal op een verborgen plekje met elkaar te pra ten. „Het is nu geen tijd voor liefde,” zei hij soms, maar tijd om te vechten.” En als hij dan haar teleur gestelde gezicht zag, boog hij zich voorover en streel de haar zacht. „Kom,” troostte hij dan, „kop op. Na de oorlog, he? En dan daarbij, het staat toch in de Bijbel Ergens in het boek Prediker: een tijd om dit te doen en een tijd om dat. lees het maar eens na.” Nee, Joop Overdinkel was een fel begeerde prooi voor de Duitsers. Daarom kwam hij overdag vrijwel nooit op straat en had ze nooit zo met hem kunnen voor het komend weekend: (behoudens plensbuien) a Waddinxveen (zaterdag) gaat dit weekeind de strijd aanbinden tegen Zwervers uit Capelle aan den IJssel. Wij nemen aan dat onze plaatsge noten, na de gedwongen rustperiode van de afgelopen twee weken staan te popelen om Zwervers met een nederlaag naar huis te zenden. H R.C. Verheul gaat dit keer op bezoek bij Boskoop; hierover is te voren moeilijk iets te zeggen. Wij houden het maar op een uitslag welke winst zal betekenen voor de club van Verheul. H. Troost P. Versloot, H. Boele P. Tom, T. Driessen C. Molenaar, J. Slappendel - A. v. Beuzekom, 02 Totaal 614 Voor het clubkampioenschap van Damvereniging „Excelsior” werden de volgende wedstrijden gespeeld: A. Blonk C. H. Kramp, 11 H. C. P. Geers - J. Slappendel, 02 J. de Heer A. Zwanenburg, 02 F. M. P. Jacobi - A. A Rietveld, 20 A. Zwanenburg-W.v.d. Heijden, 20 J. de Heer J. Fahalele, A. A. Rietveld B. van Eijk, In de bondscompetitie heeft WSV I zijn eerste wedstrijd gespeeld. Deze wedstrijd is door onze schakers op mooie wijze gewonnen. De uit slagen van deze wedstrijd zijn: ’t Zwarte Paard I - Waddinxveen I Th. J. Ravestijn - W. v. Vuren, 01 J. Zwart P. Broer, J. Moerer J. van Oort, A. de Bruyn J. Peters, J. v. Grootveld - W. van Óort, 01 A. Leerentveld P. Perdijk, 01 L. F. Piek A. v. d. Starre, H. v. d. Kraan Th. Verbree, Ji P. v. d. Kraan A. Versluis, i J. Henkelman A. Brouwer, Gerda’s hart voor zich gewonnen. En toen ze zich ’s avonds laat in haar hotelkamer ontkleedde, hoorde ze nog de vriendelijke stem van de burgemeester, terwijl hij met een arm om de leest van zijn vrouw in de deuropening staat, afscheid nemende van Gerda: Wij zijn God ontzettend dankbaar, dat Hij ons iedere dag weer zoveel schenkt aan liefde en geluk.” Terwijl ze bij het echtpaar in de kamer zat, had ze zich aan dat geluk verwarmd. Nu, in haar hotelkamer, voelde ze zich weer arm en verlaten. Een volkomen eenzaam mens in deze ontzaglijk grote wereld. In bed ligt ze nog lang wakker. Dikwijls neemt ze een slaappoeder, maar de normale hoeveelheid helnt ook al niet veel meer en ze wil er niet aan verslaafd raken. Soms knipt ze het licht weer aan en neemt een boek. Maar in alle boeken gaat het het over een jon geman en een jonge vrouw of een ouder paar, dat uiteindelijk het levensgeluk vindt, en dan legt ze doorgaans, na enige bladzijden gelezen te hebben, de lektuur weer weg. Dat, wat je zelf niet bezit, wordt in alle mogelijke standen uitgebeeld in de boeken: en ze leefden lang en gelukkig en kregen veel kinderen. Maar Gerda leeft niet gelukkig, want haar geluk is op 22 juni 1943 door de S.D. gearresteerd en nooit Indeling wintercompetitie 64/65 Dames: Brandenburg I, Donk I, de Vest I, de Robben II, Welskracht I, Zwemlust I en Gouwe I; Heren: A.Z.’70 I, D.W.R. I, Neptu- nus I, Rotterdam I, het IJ II, de Zijl I en Gouwe I. De eerste wedstrijd voor de Heren is vastgesteld op a.s. zaterdag. De Heren zullen dan de strijd moeten aanbinden tegen Rotterdam I, de ploeg die de Gouwe in ’62 uit de eerste klasse hield maar het zelf ook niet Langer dan één seizoen vol hield. De wedstrijd wordt gespeeld in het Sportfondsenbad in de Van Manenstraat te Rotterdam-noord en begint, zaterdagavond om 9 uur. ZWEMMEN IN GOUDA De laatste jaren was het goede gewoon, e van de automobilisten die in Gouca gaan zwemmen om de jeugdleden mee te laten rijden. Nu echter de hefbrug kapot is nemen de automobilisten, volkomen terecht, de kortst mogelijke weg naar Gouda en dat is het Kanaal uit, met het gevolg dat de jeugd leden worden vergeten en te ver geefs staan te wachten. We doen dan ook een beroep op degenen die voor de bus uit naar Gouda gaan, om even langs de hef brug te rijden eo, wat jeugdleden op te halen. De ;,fevgd zal u daar voor zeker dankbiSit zijn Doel: C.’ Plomp; achter: K. Ver- woerd, K. Steenland en Fr. Bonte; voor: L. Tange, Th. Geers, A. van Ft. -fc. -w Rhijn, A. v.d. Starre en B. v.d. Sluis, vakantie. Haar hele leven is ingesteld op één doel: Joop. Maar tot nog toe zonder resultaat. Op haar kamer in ’Regina’ bekijkt ze zichzelf in de spiegel. En uit een kast haalt ze een foto-album. Er is één foto gemaakt v.an hun huwelijk, toen ze de kerk binnengingen. Alles moest toen immers zo ge heimzinnig gaan. Maar die éne foto heeft ze dan toch. En voor de zoveelste maal zoekt ze die op en bekijkt zichzelf in haar nieuwe mantelpak, dat ze voor deze gelegenheid had laten maken. Zwart gekochte stof, want op haar textielpunten kon ze immers bij lange na niet voldoende kopen. Ook haar schoenen waren toen door bemiddeling van Fred zwart gekocht. Op de foto is ze een stralende bruid. Het is bijna, alsof ze met een triomfantelijke blik naar de foto graaf heeft gekeken. Hoe jeugdig was ze toen nog en hoe ontzettend veel verwachtte ze op die huwelijks dag nog van het leven. En wat had het haar gebracht? Ze beziet zichzelf nog eens in de spiegel. Dat ben jij nu, Gerda, na zoveel jaren. Van je stralende, ge lukkige lach is niets meer overgebleven. Nu zijn je trekken hard en wreed. Kijk maar eens naar die mond van je. Aanvankelijk geschapen om gekust te worden door een liefhebbende man. Kijk maar weer naar die foto Daar sta je nog met volle, rode lippen. En nu? Twee smalle rode streepjes zie je. En er zijn al rimpels in je voorhoofd. En let eens goed op je haren? Lopen er niet zilveren draadjes doorheen? Het verdriet heeft een stempel gezet op dat eertijds zo aardige gezichtje. Dat is er van de lieve bruid overgebleven een verbitterde, harde vrouw Eens had ze tegen een Duitser, die haar op haar verzoek inlichtingen verstrekte over een bepaalde periode in een bepaald kamp, gezegd: „Ik wou wel, dat ik een vlijmscherp mes had en dat ik jullie één voor één daarmee kon doorsteken. Dwars door jullie verdorven, zwarte hart héén.. als jullie tenminste nog een hart hebben Hoe vaak had ze zulke dingen gezegd, vooral die eerste jaren na de oorlog. Hoe diep had de haat toen nog bij haar gezeten. O, als ze Wiesenhahn gedurende die eerste maanden ergens ontmoet had zou ze hem vermoord hebben Ze zuchtte en wendde zich van de spiegel af. Wat had het allemaal voor zin Tienduizend dode Duit sers zouden haar Joop niet meer levend kunnen ma ken, als hij dood was. Als maar dit laatste wilde ze hardnekkig niet aanvaarden. Nog steeds had ze het gevoel, dat hij in leven was. Dat hij ergens in Duits land verbleef. Maar waarom kwam hij dan niet naar haar toe? Waarom liet hij dan niets van zich horen? Een uur later zat ze bij Fred op zijn kantoor, en ze was zeker al een half uur met hem in gesprek, toen ze pas bemerkte, dat er overal bloemen stonden: op zijn bureau, op het tafeltje bij de deur, bij het raam, op een kast. 16. HET duurde niet lang of tussen de bomen kwamen twee witte gedaanten te voorschijn. Het waren Walder en Wulco, als spook verkleed. De jongens hadden witte lakens omgeslagen, die wijd tot op de voeten hingen. Door twee gaten konden zij kijken en zij hadden dikke stokken in de hand. Tussen twee bomen, die elk aan een kant van het pad stonden, spanden zij een stevig touw, flink hoog, zodat zij er onder door konden lopen en toen verborgen zij zich weer tussen de bomen. Een bleek maantje wierp een flauw licht over het landschap en de jongens zaten in spanning te wachten op de dingen die komen zouden. Het duurde niet lang of in de nachtelijke stilte hoorden zij het trappelen van paardehoeven. Daar kwamen de zwar te ruiters. In gestrekte draf reden zij het smalle pad af. De jongens konden hen nu duidelijk zien in het flauwe licht van de maan. Daar naderde zij de boompjes. De paarden renden onder het strakgespannen touw door, maar de be rijders werden door het stevige koord en de onverwachte schok uit het zadel gegooid. Vreselijk geschrokken tuimel den zij over de grond. De paarden zonder ruiters draafden een eindje door, waar zij door Wulco werden opgevangen. Snel sneed hij met zijn scherpe mes de zadelriemen door, waardoor de nog terug naar Holland of blijft u nog een paar dagen?” „Ik wilde morgen met de middagtrein afreizen.” „Mag ik u dan uitnodigen ons, mijn vrouw en ik, vanavond te bezoeken? We zullen het als een grote eer beschouwen.” „Uw vrouw?” vroeg Gerda niet-begrijpend. „Ach j>a, ik vergat het u te zeggen ik ben in 1951 getrouwd met de jongste zuster van mijn eerste vrouw Haar man ze was pas enkele maanden gehuwd kwam in de oorlog om. We konden elkan der vertroosten. Later werden we het eens. We heb ben nu samen een zoon een schat van een jongen.” Hier volgen de uitslagen van de gespeelde wedstrijden in de winter competitie: le ronde: P. Perdijk P. Broer, afgebroken W. v. Vuren - J. v. Oort, afgebroken A. A. v. Oort - A. Versluis, afgebr. Th. Verbree W. Boom, 10 J. C. Adriaansen - J. Kleiweg, 10 A. v. d. Starre - W. van Oort, 2e ronde: A. Versluis W. Verstoep, J. Kleiweg Th. Verbree, A. Doornhein - J. Krayenstein, 01 J. van Oort P. Perdijk, P. Broer W. van Vuren, H. Kerver A. Littooy, 3e ronde: W. Verstoep Th. Verbree, A. Versluis A. Doorhein, W. van Oort P. Perdijk, J. Kleiweg H. Kerver, J. van Oort P. Broer, afgebrok. W. van Vuren J. Peters, 10 A. van de Starre A. Littooy, 10 J. Krayenstein - A. A. v. Oort, 01 4e ronde: W. van Oort P. Broer, P. Perdijk W. van Vuren, J. van Oort A. v. d. Starre, 10 W. Verstoep J. Kleiweg, A. Doornhein A. A. v. Oort, gJ G. v. d. Berg - J. Krayenstein, 10 A. Littooy A. Versluis, 1 „Ik zou gek geworden zijn van verdriet mom pelde Gerda. „Mevrouw, twaalf jaren lang was ons land door een gek geregeerd. Na 1945 hadden we andere men sen nodig, mannen, die hun schouders wilden zetten onder de wederopbouw. Die het verleden hun rug toekeerden, weliswaar nog met gebalde vuisten, maar vastberaden om een nieuwe, betere toekomst te scheppen, waarin mannen en vrouwen en kinderen rustig zouden kunnen leven, zonder doodsangst, zon der kerker en kamp, zonder afschuw en haat, zonder gebrek aan eten, drinken en kleding. Een maatschap pij, waarin weer gewerkt zou kunnen worden voor vrede en veiligheid, voor vriendschap en liefde Ik heb toen tot mezelf gezegd: ze hebben niet geleden ze hebben een snelle dood gehad. Ze zijn nu in een wereld, waarin alle tranen weggewist zullen worden en waarin het altijd vrede zal zijn en waar nieuwe liederen gezongen zullen worden, en waar nimmer meer leed zal heersen, doch enkel vreugde en blijd schap. Zo heb ik dat gezien, mevrouw. Toen ben ik weer aan het werk gegaan. Ik kreeg de vererende op dracht de wederopbouw in Nonweiler, in dit mooie stadje, op me te nemen en ik heb dit met grote dank baarheid aanvaard. Sedert 1947 ben ik hier burge meester en gelukkig heerst er nu weer welvaart in onze stad, die ons allen dierbaar is. Nog zijn niet alle sporen van de oorlog weggewist, maar dat is een kwestie van tijd. Vrijwel iedereen heeft hier weer een huis en werk. Het leed is langzaam weggesleten. En we begroeten in onze stad iedere vreemdeling, die ons met een bezoek wil vereren. Misschien hebt u het gemerkt, mevrouw, maar de ingezetenen van Non weiler volgen de raad van het gemeentebestuur en het Fremdenverkehr op: wees vriendelijk en voor komend tegen iedere toerist en iedere vakantieganger. Beschouw het als een bewijs van vergevingsgezind heid, als buitenlanders Nonweiler weer willen bezoe ken. Gaat u eens op een zondagmiddag langs de Rijn kijken, mevrouw, als grote boten met vakantiegan gers, de dagjesmensen langs varen. Dan zijn alle bankjes aan de over bezet door onze stedelingen en dan wordt er gewuifd en lacht men hen vriendelijk toe. Ik heb er van het begin af aan op gehamerd: wees onder alle omstandigheden vriendelijk en voor komend tegen vreemdelingen. Het resultaat is, dat in Nonweiler weer Hollanders komen en Fransen en Belgen. En daar ben ik geweldig blij om, mevrouw.” Gerda stond op. De burgemeester schudde zijn hoofd. „Neemt u me niet kwalijk, ik heb me weer helemaal laten gaan en het interesseert u natuurlijk niet.” Ze lachte hem vriendelijk toe. „Integendeel, burge meester, ik ben blij, dat ik u nu beter heb leren kennen.” Hij hield even haar hand vast. „Gaat u vandaag PROGRAMMA voor a.s. zaterdag: W’veen Zwervers, 3.30 uur BoskoopR.C.Verheul, 3.30 uur Jod. Boys 3 - W’veen 2. 3.30 uur Moerkap. - R.C.Verh. 2, 3.30 uur Schoonh. 2 - Be Fair 4, 3.30 uur Be Fair 5 - Jod. Boys 6, 3.30 uur R.C.Verh. 3 - Rijnstr. 3, 3.30 uur Het programma voor de komende steld: 28 okt. B.V.D. 2 Excelsior 2 11 nov.: B.V.D. 1 Excelsior 1 17 nov.: O.D.C. 1 Excelsior 2 23 nov.: D.E.Z. 1 Excelsior 1 25 nov.: Excelsior 2 B.V.D. 2 2 dec.: Excelsior 1 Damlust 2 14 dec.: Boskoop 1 Excelsior 1 I

Weekblad voor Waddinxveen | 1964 | | pagina 3