ÏH8E33SI IE Keren door de middenberm herdenken BROUWER ZBB53B3I KINDER- BOEKENWEEK Be Fair Volleybal Groot-Brittannië gaat slag bij Hastings groots Gouden sieraden „Veldwijk” I ■iii oktober tot 7 november 31 met geschenk PASSAGE van was par De grens Holland-Utrecht ten oosten de Gouwe vanaf 1805 Voorradig grote keuze Woningruil hulp in de huishouding meisje „DE BLAUWE BOEKANIER" Nu vredige kust was negenhonderd geleden groot slagveld WE lM/i 1 1 n en NESSE 32 HOLLANDIA Ingebruikneming Sport-accommodatie Be Fair en H.S.E. Elektrische kabel kleeft zelf getuigen C.P.B. Vergadering Laat persbelang preva leren boven P.T.T.-tekort Jehovah’s WADDINXVÈËn"- boWDEKDAG^^2 UKTUBKif iyb4 PAGINA 9 K.BL. f ACTIE ZWARTE ZES GEVRAAGD: H 1 l HUIS- en ZAKBIJBELS DAGBOEKEN KINDERBIJBELS KLEUTERBIJBELS STICHTELIJKE ÖWBjMia Het historische en schilderachtige land van Willem de Veroveraar zal een indrukwekkende achtergrond vormen voor het schouwspel dat in 1966 zal plaats vinden. Gevr.: groot huis voor 10 personen; Aangeb.: flink huis (huur 9.90) en een kleiner huis (huur 5.25). Brieven onder nr. 1006-4 aan het bur. v. d. blad Bijna negenhonderd jaar geleden, op 14 oktober 1066, de belangrijkste dag in de Engelse geschiedenis, versloeg Willem, Hertog van Normandië, de Saksen, die aangevoerd werden door Harold II, in de slag bij Hastings. Hij riep zichzelf uit tot koning van Engeland en werd aldus de grondvester van wat één van de machtigste koninkrijken ter wereld is geworden - een koninkrijk dat verder vrijgebleven is van vijandelijke invallen. GEVRAAGD: voor 2 ocht. of 1 dag p. w. MEJ. GLASBEEK Julianastraat 6 Slecht begin Men beweert dat Willem het eerst voet aan wal zette bij Pevensey Bay en, zo wordt vermeld, struikelde bij het aan land stappen. Hij veroor zaakte hiermee ontsteltenis bij zijn volgelingen, die dit zagen als een voorteken van rampspoed. Maar de vindingrijke hertog raapte een handvol zand op, daarbij verkla rend dat hij Engeland in zijn hand had. Dit stelde hen weer gerust. Het is misschien interessant te weten dat er langs dit strand nog resten zijn van tankvallen en ande re verdedigingswerken, welke hier in 1940 werden aangebracht om een mogelijke invasie van Hitler’s strijd macht tegen te gaan. Een aantal Normandiërs wist het oude Romeinse fort Anderida te be reiken en het zonder slag of stoot te veroveren, daar het praktisch on bemand was en niet werd verde digd. Willem schonk de vesting aan zijn halfbroer Robert, Graaf van Mortain. Deze liet Pevensey Castle bouwen binnen de muren van de oude vesting. In de volgende jaren werd het kasteel versterkt en uit gebreid en het heeft vele belegerin gen moeten ondergaan. Nadat het een tijdlang was verwaarloosd werd het kasteel wederom belangrijk als verdediging tegen de dreigende in vasie van de Spaanse Armada. Zelfs Om deze gebeurtenis niet onge merkt voorbij te laten gaan is men nu reeds begonnen met de voorbe reidingen, vooral in Sussex en Kent voor wat wel eens het grootste his torische schouwspel in de geschie denis van Engeland zou kunnen worden. Er is al een comité ge vormd, de ”1966 Celebrations Coun cil” genaamd, en besprekingen vin den plaats tussen de autoriteiten van de plaatsen, welke het meest betrokken zijn geweest bij de over winning. Dit zijn in de eerste plaats Hastings en Battle en verder Peven sey, Bexhill, Hythe, Winchelsea, New Romney, Hailsham, Folkestone en vele andere plaatsen. Willem de Veroveraar Men hoop dat de afstammelingen van hen die vochten voor Willem de Veroveraar en die thans in Nor mandië wonen, opgespoord kunnen worden om aan de feestelijkheden te kunnen deelnemen. Men heeft er ook over gedacht, als er nog vol doende afstammelingen zijn, deze uit te nodigen naar Engeland te ko men als een binnendringend leger en een schijngevecht te leveren met plaatselijke verdedigers, om zo- in de tweede wereldoorlog speelde Pevensey Castle een verdedigende rol, daar toen in het metselwerk boven de westelijke poort kleine bunkers werden gebouwd. Delen van de buitenmuren van Anderida bestaan nog en de over blijfselen van het oude Normandi- sche kasteel zijn nog in tamelijk goede staat. Een bezoek aan het kas teel, dat men benadert over een oude ophaalbrug, is zeer de moeite waard. Het grootste deel der strijdkrach ten landde op het strand bij Has tings en St. Leonards. Het is waar schijnlijk dat Willem het oorspron kelijke Hastings Castle heeft laten bouwen. Hastings werd de belang rijkste haven. De grote platte steen op de strandboulevard geeft de nlek aan waar, naar men zegt, Willem zijn eerste maaltijd genoot na de landing. Sommigen beweren zelfs dat de steen hem indertijd tot tafel heeft gediend. De hertog had niet zoveel tijd als hij wel wilde om zijn positie te ver sterken en werd gedwongen land inwaarts te trekken, omdat hem bericht werd dat Harold met zijn Saksen snel oprukten naar de kust. De beide legers stootten op elkaar waar zich thans de stad Battle be vindt en Willem zette zijn aan spraak op de troon van Engeland hier om in de daad. bouwd. Op voorstel van de land drost, toen het hoofd van het ge westelijk bestuur, werd bij konink lijk decreet van 30 maart 1808 (nr 42) door Lodewijk Napoleon de grens naar het oosten verlegd en wel naar de Dubbele Wierikke, van Goejanverwellesluis naar Nieuwer- brug. Woordelijk staat er: „van de Goejanverwellesluis, langs de groote en kleine Wierikke, tot in denRhijn, bij de nieuwe brugge Bij het herstel van de onafhanke lijkheid in 1814 gold van 1814 tot 1820 de oude grens van Holland weer. Bij de wetten van 27 april 1820, Staatsbladen 12 en 13; werd de te genwoordige oostgrens van (Zuid-) Holland vastgesteld. E.v.E. voor huishouding/winkel NEELEMAN, Kerkweg 183 telefoon 2303 1 doende een landing tot stand te brengen - maar dit keer een vriend schappelijke invasie. Het zou een interessant schouwspel opleveren als zij konden worden uitgerust en gekleed in de mode van die tijd. De feestelijkheden zullen worden gehouden in een schilderachtige, historisch interessante omgeving, die vele bezoekers zal trekken, zo wel uit Groot-Brittannië zelf als uit het buitenland, w.o. de Gemenebest- landen. Er zullen evenementen plaats vinden in de charmante, populaire badplaats Hastings, waar de belang rijkste landing plaats vond; bij Pe vensey Bay, die er grimmig en on aanlokkelijk kan uitzien bij somber weer, maar verrukkelijk als de na tuur zich van haar beste kant laat zien; bij de oude, romantische ruïne van Pevensey Castle; in het golven de land rondom Battle, de stad die zijn naam dankt aan het feit dat de plaats bij de plek is gebouwd waar de Slag bij Hastings heeft plaats gevonden; en in nog vele andere plaatsen in de groene graafschap pen Sussex en Kent. BOEKHANDEL Passage Ongetwijfeld krijgt de bestuurder, die door de middenberm tracht te keren, de schrik van zijn leven, wanneer hij de massieve tankauto op zich af ziet stormen. De schrik van de chauffeur van die tankauto is misschien nóg groter. Want volkomen onverwacht ziet hij een auto tussen het haagje van de middenberm door schieten. Een rampzalige botsing kan het gevolg zijn van de grove verkeersfout van de bestuurder van de personenauto. Keren door de middenberm is levensgevaarlijk. Het is een fout, die met voorbedachten rade wordt gemaakt en waarvan men nauwelijks kan zeggen, dat fouten maken menselijk is. De Surveillancegroep Auto Snelwegen van het Korps Rijks politie en het Verbond voor Veilig Verkeer bestrijden deze fout in hun gezamenlijke Actie Zwarte Zes. Zij adviseren de gebruiker van de autosnelweg, die te ver is gereden, door te rijden tot de volgende afrit. Het is dan mogelijk over het viaduct of via de onderdoorgang de andere rijbaan weer te bereiken en terug te rijden. Eindelijk is het dan zover De bouw van de sportaccommo datie in het Warnaarplantsoen is gereed. Bestuur en leden van de r.k. voetbalvereniging W.S.E. en de chr. sportvereniging Be Fair kunnen met trots en voldoening neerzien op het resultaat van ruim tien maan den ’doe het zelven’. Een zelfwerkzaamheid die mede gestimuleerd is geworden door B. en W. van Waddinxveen en een niet te tellen rij van gevers. Veel medewerking is verkregen van di verse fabrikanten die de voor deze bouw benodigde materialen tegen sterk verlaagde prijzen hebben af gegeven. Het resultaat is, dank zij veler medewerking, beslist fantastisch te noemen. Beide verenigingen gaan dit heuglijke feit op gepaste wijze vieren. Voor de werkers aan deze clubgebouwen wordt a.s. vrijdag avond 23 oktober om 8 uur een ge zellige avond aangeboden. De officiële opening zal plaats hebben op zaterdagmiddag 24 okto ber ’smiddags om 3 uur door burge meester C. A. van der Hooft. Tenslotte worden alle sympathi- serenden, supporters en belangstel lenden, donateurs, vrienden en be kenden v,an beide verenigingen in de gelegenheid gesteld deze sport accommodatie te bezichtigen en wel op zaterdagavond 24 oktober van 7 tot 10 uuur. Ingang aan de Sniep- weg, via een speciaal tegelpad. U komt toch ook? U zult er geen spijt van hebben. Een elektrische kabel die men zonder omslag aan elk vlak, glad oppervlak kan bevestigen - om het even of dit bestaat uit metaal, plas tic of cement, wordt in Zwitserland on de markt gebracht. Deze kabel is speciaal bestemd voor de aanhangers van de „doe- het-zelf”-hobby. Hij bestaat uit een plat snoer, waarvan één zijde be dekt is met een klevende substan tie, die vóór het gebruik met pa pier wordt beschermd. Dat papier kan men gemakkelijk van de kleeflaac afstropen wan neer men de kabel gaat aanbren gen. Aldus bevestigd kan, nodig, ’t snoer ook weer gemakkelijk verwij derd worden want de kleefstof zet zich niet. Bij gebruik moet al leen op die punten waar het snoer de muur of de zoldering verlaat dit volgens de conventionele methoden vz rden bevestigd. Overwinningskerk Overeenkomstig zijn belofte een kerk te stichten op de plaats van het gevecht als God hem liet over winnen, bouwde hij er een kerk, waarvan het hoogaltaar zodanig werd aangebracht, dat het op de plek stond waar Harold neerviel toen een pijl zijn oog doorboorde. Er zijn nog maar weinig zichtbare tekens van de oude kerk, maar de plek waar eens het hoogaltaar stond is aangegeven door een stenen mo nument, dat er tijdens een bezoek aan Battle in 1903 is geplaatst door leden van de Normandische vereni ging, ’’Souvenir Normand”. Benedictijner monniken bouwden er een abdij, welke een van de rijk ste en meest bevoorrechte in het land werd. Toen koning Hendrik VIII later de kloosters ophief, werd Battle Abbey geschonken aan de koninklijke opperstalmeester, Sir Anthony Browne. De nieuwe eige naar sloopte of veranderde vele van de gebouwen en verbouwde de wo ning van de abt tot een privé woon huis. Toch zijn er nog vele over blijfselen van de middeleeuwse bouwsels en zijn er enige sporen van de oorspronkelijke kerk uitge graven. Behalve het huis, dat geheel ge restaureerd is en waarin een meis jesschool is gevestigd, is het terrein en zijn de gebouwen voor het pu bliek geopend. Battle is een aardige oude stad. In de High Street, welke gedeelte lijk door het slagveld loopt, vindt u vele schilderachtige bouwwerken, waarvan sommige dateren uit de veertiende en vijftiende eeuw. Zondag 11 oktober j.l. werd de driedaagse kringvergadering van Jehovah’s Getuigen welke van 9-11 oktober 1964 in de Stadsgehoorzaal te Leiden werd gehouden, tot een succesvol einde gebracht, zo vertel de ons de heer K. Zweere, opziener van de Getuigen te Waddinxveen. De op zondag uitgesproken open bare lezing getiteld: „Onze verdeel de wereld - zal er ooit verandering komen?”, vormde het hoogtepunt van deze vergadering, waar circa 60 Getuigen uit Waddinxveen aan wezig waren. De spreker, de heer A. Wiegersma, gaf in zijn inleiding een paar oor zaken aan voor de verdeeldheid van de wereld, zoals politieke ideologie ën, tegenstrijdige geloofsovertuigin gen, rassendiscriminatie en econo mische ongelijkheid. De gedachte overheerst dat zulk een verdeelde wereld blijvend is en dat er derhal ve geen uitzicht bestaat op een al tijd durende vrede en eenheid. Deze driedaagse vergadering werd in totaal door 1883 personen bezocht. Woensdag 14 oktober j.l. verga derde de C.P.B. in de Christelijke Landbouwhuishoudschool ’de Rank’ waar de Nederlandse Fruittelers- organisatie een voorlichtingavond verzorgde. De heer A. Glas uit Hoofddorp toonde de dames verschillende ras sen van appels en peren. Verder zette de heer Glas uiteen hoeveel zorg de fruittelers aan hun gewas besteden om tot een goed produkt te komen, dit mede omdat de huis vrouw zich goed bewust is wat zij koopt. Er werd nog een wedstrijd ge houden waarbij de dames van vijf verschillende soorten appels en pe ren de namen moesten raden. Er waren vele goede antwoorden zodat er geloot moest worden. Twee da mes vielen in de prijzen en kregen elk een kistje cox oranje pipin en voor de derde dame was er een troostprijs n.l. een bakje met fruit. Na de pauze werden enige mooie films vertoond. Het was een mooie en leerzame .avond. DANKBETUIGING. Mede namens onze kin deren danken wij allen hartelijk voor de belang stelling, ondervonden bij onze 25-jarige echtvereni ging. G. Both C. Both-van Maaren Boskoop, oktober 1964. Parklaan 2 In zijn „Korte geschiedenis van de grenzen van de provincie Zuid- Holland” meldt drs. J. L. van der Gouw, dat de gewestelijk grens tus sen Holland en Utrecht, bij Staats- besluit van 21 december 1805 gelegd werd van Haastrecht door de IJssel, Nieuwsbladpers tot Minister: In een schrijven aan de Minister van Verkeer en Waterstaat heeft de vereniging „De Nederlandse Nieuws bladpers” (N.N.P.) haar verontrus ting uitgesproken over het voorne men van de P.T.T. om het reeds met 30 procent verhoogde nieuwsblad- tarief binnenkort wederom te ver hogen. De N.N.P. wijst op de schadelijke gevolgen, die van dergelijke in ver houding tot de algemene trend ex orbitante stijgingen van een belang rijke exploitatiepost zijn te duchten voor de voorlichting door de pers. In haar antwoord op de bekende nota van de dagbladpers, zo zegt de N.N.P., heeft de Regering te kennen gegeven, dat zij zich bewust is van de specifieke functie van de pers en zij doordrongen is van het wezen lijke belang van het gezond kunnen functioneren van de pers voor onze samenleving. De N.N.P. vertrouwt, dat deze in stelling van de Regering ten op zichte van de pers in casu zal mani festeren in het doen prevaleren van het persbelang boven dat van de dekking der aan de postbestelling van couranten en tijdschriften ver bonden kosten, m.a.w. in het afzien van een verdere verhoging van het nieuwsbladtarief. MARGRIET Uit de uniéke brushed nylon collectie van Hol- landia <dons-zacht van binnen, satijn-glad van buiten) ziet u hier Mar griet. Met geweven meer- kleuren kant; in rose, saffier, marine en maïs. Maten S M L 29.75. Extra Large 33.75. Maandag speelden we tegen MVC 3 in Gouda. We hadden ons zo goed mogelijk voorbereid en toen de wedstrijd begonnen was, waren we overtuigd vrijwel even sterk te zijn. Het was een tegenvaller dat twee van onze dames geen enkele keer goed serveerden, terwijl er bij MVC enigen waren meet zeer goede ser ves, die door ons gemist werden. De eerste set werd verloren met 15-7, maar we hadden geode moed voor de tweede set. Daarin kreeg Be Fair inderdaad een voorsprong, totdat er een aantal serves kwamen' die gemist werden en met 15-11 was ook deze set voor MVC. De derde set ging goed tegen el kaar op en stonden we wederom voor tot 12-12. Daarna weer 3 ser ves die we niet konden opvangen; te trage reactie en met als gevolg 3-0 winst voor MVC. Toch was het spel van Be Fair niet onverdienstelijk. Er waren en kele mooie aanvallen en werkelijk mooie smashes. Afgesproken werd zich meer te gaan toeleggen op de teamtraining en de tijd vóór de training begint, niet in de kleed kamer te wachten, maar ons toe te leggen op serveren. Trainen: donderdagavond dames van 7.45 tot 9.15 uur in de Jan Ligt- hartschool, Kerkweg. Traning heren van 9.15 tot 10.45 uur. 26 oktober spelen de heren tegen Jod. Boys 2 om 8 uur in de zaal Coornhert te Gouda. I ten oosten van Gouda noordwaarts langs de zogenaamde Vaarweg naar de Rijn ten oosten van Bodegraven. In een voordracht aan het Staats bewind van 21 december 1805 (nr 1) heet het: „De grenzen van het mee- rendeel der departementen, bijzon der die van Holland en Utrecht. zijn zodanig in elkander geweven, dat het niet alleen zeer moeilijk, maar ook zeer kostbaar en voor de verantwoording der middelen aller- ongeschiktst zoude zijn, wanneer het gouvernement aan de territoriale indeling der Republiek gebonden ware, dat het daarvan geene schre de zoude vermogen af te wijken. U Hoog Mogenden gelieven zich slechts voor een oogenblik de kaart der beide opgenoemde departemen ten te laten voorleggen om van deze stelling ten aanzien van dezelve in het bijzonder, overtuigd te zijn.” Naar aanleiding van deze bezwa ren werd de geheel nieuwe grens lijn vastgesteld, die in hoofdzaak de tegenwoordige vorm van de provin cie heeft bepaald, als hierboven vermeld: „Tot op Haastrecht, met insluiting van deze plaats, langs en beziuden den IJssel tot op de hoogte van Gouda; vervolgens Langs en be oosten het zoogenaamde Vaarwater, loopende van Gouda op Bode graven.” Bij het streven naar natuurlijke grenzen liep de grens tussen Gouda en Bodegraven dwars door de oude .ambachten, waardoor zowel het wa terschapsbestuur als de afwikkeling van de financiële verplichtingen in het gedrang kwam. Hier bleek, dat niet elke waterloop in Holland een natuurlijke grens is - de meeste zijn het bij de veenkoloniale structuur der dorpen niet - ook was duidelijk geworden, dat de vaststelling van provinciegrenzen zonder acht te slaan op gemeentegrenzen tot onbe vredigende resultaten leidde. De provincie is niet in gemeenten ver deeld, zij is uit gemeenten opge- JUNELIERHORLOGER KERKWEG 207 TEL.0I8Z8-2495 WADDINXVEEH KEREN DOOR DE MIDDENBERM Keren door de middenberm is on gelukken uitlokken. Als u merkt, dat u te ver bent gere den, rijdt dan door tot de volgende afrit. Over het viaduct of via de onderdoorgang kunt u dan de ande re rijbaan weer bereiken en terug rijden. Twijfelt u op een verkeersplein aan de richting, die u moet nemen, om dat u een bord niet hebt kunnen lezen, rijdt dan nog een keer rond. 6 ERNSTIGE FOUTEN veroorzaken ruim negentig van de honderd ongelukken op de autosnelwegen: 1 Links uitwijken bij ingehaald worden Dit is de oorzaak van vele middenberm-ongevallen. Con troleer of de linkerweghelft vrij is, wanneer u zelf gaat inhalen. Zorg voor een goed gestelde spiegel. 2 Onjuist invoegen Geef duidelijk zichtbaar voor rang aan het verkeer, dat zich reeds op de snelweg bevindt. Maak snelheid op de invoeg- strook of vluchtberm, en niet op de weg. 3 Keren door de middenberm Hebt u zich vergist in de weg, dan móét u doorrijden tot de volgende afrit. 4 Onvoldoende afstand bewaren Voorkom kettingbotsingen door afstand te houden. Vuistregel: helft snelheid in km afstand in meters. Dus wanneer uw snelheid 100 km bedraagt, houd dan tenminste 50 meter afstand. 5 Te langzaam rijden, stilstaan of achteruitrijden Rijd vlot en regelmatig en stop nooit op de rijbaan. Gebruik de vluchtberm. 6 Onnodig links rijden Houd zoveel mogelijk rechts. De linker-rijstrook is de inhaal strook. Links rijden vermindert de wegcapaciteit en geeft aan leiding tot rechts inhalen. Vermijd ze alle zes en maak de autosnelweg tot een Veilige Weg

Weekblad voor Waddinxveen | 1964 | | pagina 5