Nederlands Kamerorkest concerteert I woensdag in Waddinxveen IF addinxveen nam Publiciteitsbureau Geen ruimte voor 1 ONDERHOUDSMONTEUR ENKELE KRACHTEN I „Concordia” gaf Waddinxveen een film ALCOHOL MEDEOORZAAK VAN 65% DER ONGELUKKEN AARDGAS IN 1965’! en 1 CORVEEëR in Waddinxveen Jeugdbijeenkomst in kader van Hervormingsdag de fiets Schoolkinderen collecteerden voor geestelijk gehandicapten afscheid van zijn beuk Speeltuinvereniging Oranjewijk l I I Zilveren eremedaille Nieuws uit H. ’t Hart voor van Wij kunnen direkt plaatsen Voor de afdeling Galvano: Nieuwe winkel Nic. Vis opent 12 november Galvanisch bedrijf EMMELOT N.F. Eijk Verivarmingsbedrijf „Zuid-Holland” In 1965 geen verlies bij de Gemeentebedrijven Aanwinst voor de Passage 1 Agenda van Holland Szymon Goldberg brengt klassieke en moderne werken van Bach, Dvorak en Schönberg Culturele Kring groeit Arnold Schonberg 'vv Klassiek en modern Joh. ^ebastiaan Bach g| Solisten Antonin Dvorak ft 65 Friesland >5 Gelderland O de Aanmelden dagelijks tussen 9 en 18 uur: i hi ^wugi m mw bt «>u IJSSELLAAN 40 GOUDA TELEFOON 01820-7733 De Stichting Culturele Kring, die in Waddinxveen het initiatief tot deze avonden neemt, mag zich in een groeiende belangstelling ver heugen. In het half jaar, dat de kring nu bestaat, is het aantal do nateurs de 150 reeds ruim gepas seerd. Schonberg behoort tot de moder ne componisten, die zich echter toch ook weer niet geheel heeft kunnen onttrekken aan de invloed van Ri chard Wagner. Een van zijn meest bekende werken is zijn Verklarte V *.60,7 Maandag en dinsdag is tijdens voorstellingen ’s middags voor de jeugd en ’s avonds voor de ouderen in het Gereformeerde Verenigings gebouw aan de Stationsstraat de film vertoond: „Hoe alles hier reilt en zeilt”. Deze film was in het voor jaar opgenomen op initiatief van „Concordia”, die daarmede beoogde In Koudekerk werd vorige week de 65-jarige heer M. Harskamp on derscheiden met de bronzen ere medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De heer Hars kamp had deze onderscheiding te danken aan het feit, dat hij gedu rende 36 jaren de brug heeft be diend, die de verbinding vormt tus sen Koudekerk en Hazerswoude. In die jaren heeft hij niet minder dan zeven te water geraakte schoolkin deren gered. Bij de Boskoopse kwekers zijn de meningen over de nieuwe Britse im- portbepalingen verdeeld. Sommigen vrezen het ergste, anderen denken dat het nog wel zal meevallen. Van de totale export van Boskoopse kwekerij produkten gaat ongeveer een vierde naar Groot-Brittannië. - Groningen, Voor een bedrag van 18 miljoen gulden zal de gemeente Den Haag de komende tien jaren 78 sportvel den aanleggen. Men is daarbij uit gegaan van de gedachte, dat de aan leg van één sportterrein ongeveer 250.000 zal kosten. Men hoopt met deze 78 velden het huidige en toe komstige tekort aan sportaccomo- datie enigermate te kunnen bestrij den. HET ALCOHOLAANDEEL mVAN ONHERROEPEL'JKE VER- OORDELINGEN IN 1962 WEGENS MISDR'JVEN VOLGENS DE WEGENVERKEERSWET 67 In de kantine van de N.V. Ok- kerse Speelgoed- en Houtwarenfa- briek werd maandagmiddag de heer H. van Eijk gehuldigd in verband met het feit, dat hij veertig jaar aan het bedrijf was verbonden. De heer Van Eijk, thans chef van de machi nale afdeling, begon zijn loopbaan bij Okkerse in 1924 als leerling in de fabriek. De minimum bijdrage is 2, maar velen betalen vrijwillig meer. Niettemin werkt de kring op dit ogenblik nog met verlies, maar er bestaat goede hoop, dat met de toe name van het aantal donateurs de ze tekorten in de nabije toekomst zullen verdwijnen. Nieuwe dona teurs kunnen zich opgeven bij het secretariaat, Burg. Trooststraat 2. Kaarten voor het concert door het Nederlands Kamerorkest zijn verkrijgbaar bij Sigarenmagazijn v. d. Krans, Kerkweg 175; Sigaren magazijn Sonneveld, Kon. Wilhel- minaplein 5, Boekhandel Veldwijk, Passage en woensdagavond aan de zaal. Het Nederlands Kamerorkest be staat thans negen jaar en wordt sinds de oprichting geleid door Szy- mon Goldberg. De vaste kern om vat ongeveer 25 strijkers en één cla veciniste. Goldberg, in 1909 geboren in de Poolse stad Weoclawek, werd reeds op 16-jarige leeftijd benoemd tot concertmeester van het Dres- dens Philharmonisch Orkest. Vier jaar later benoemde Furtwangler hem tot concertmeester van het Ber lijns Philharmonisch Orkest. In 1933 kwam hij naar Nederland. Vlak voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog ging hij naar het toen malig Nederlands-Indië. Goldberg, die bekend staat als een uitstekend Bach-vertolker, is vele malen als solist opgetreden en gaf concerten over de gehele wereld. Op het programma voor woens dag in Waddinxveen staan twee klassieke werken; respectievelijk het concert in D kleine terts voor twee violen en strijkorkest van Jo han Sebastian Bach en de Serenade voor Strijkorkest in E grote terts opus 22 van Antonin Dvorak. Voorts de „Verklarte Nacht” opus in 4 voor strijkorkest van Arnold Schonberg, die tot de moderne componisten wordt gerekend. Dit prachtige dubbelconcert in d klein was het eerste vioolconcert dat men leerde waarderen. Beide solopartijen zijn in dit werk gelijk waardig. De beide vioohnelodieën omspelen elkaar voortdurend en zijn door hun ritmische afwisseling prachtig te volgen. De solo-partijen zijn bijzonder fraai behandeld. In het 2e deel, het Largo, zijn uitslui tend de beide solisten aan het woord en steelt een dialoog voor tussen Jezus en de ziel over de hemelse gelukzaligheid. Ook in het 3e deel (Allegro) heeft het orkest een be geleidende taak. Beide solo-instru- menten volgen elkaar op de voet en vullen elkaar ritmisch aan. Het dubbelconcert is een compositie, die ook door zijn magnifieke melodie terecht een vooraanstaande plaats inneemt tussen de meesterwerken van onze muziekcultuur. Vraagt vrijblijvend offerte over GASGESTOOKTE CENTRALE VERWARMING Willem de Zwijgerlaan 16, Leiderdorp, telefoon 01710-33318 In Reeuwijk is dezer dagen over leden mevrouw N. Verkaik-Van Leeuwen. Met haar 91 jaren was zij de oudste inwoonster van deze gemeente. Thans is mevrouw A. Wensveen-den Houdijker, eveneens 91 jaar, de oudste inwoonster. De oudste inwoner van Reeuwijk is de bijna 95-jarige heer A. Bunnik. Een Bodegraafse slager werd door de Haagse politierechter ver oordeeld tot tachtig gulden boete, omdat hij sulfiet door zijn gehakt had vermengd waardoor de kleur van het vlees wordt behouden. Se dert 1954 mag echter geen sulfiet meer voor deze doeleinden worden gebruikt. Een Boskoopse melkhandelaar kreeg vijftig gulden boete omdat hij zijn melk niet goed had afgedekt. Dit werd geconstateerd door een controleur, die procesverbaal op maakte. De gemeentebedrijven (gas, licht en water) zullen in 1965 een winst maken van ongeveer 21.000. Dit blijkt uit de in de begroting voor de gemeentebedrijven opgenomen bedragen. Voor 1964 werd op de le vering van gas en stroom een winst geraamd van ruim 4000, waar ech ter een geraamd verlies van 18.780 tegenover stond op de levering van water. Het totaal verlies van het Gemeentelijk Gas-, Water- en Elek triciteitsbedrijf van ruim 14.000 in 1964 is thans dus omgezet in een winst. Dit werd o.m. mogelijk door de dit jaar doorgevoerde verhoging van de waterleidingtarieven. In 1965 zal het gasverbruik voor huishoudelijke doeleinden volgens de ramingen toenemen met ruim 23.000 kubieke meter tot 173.000 ku bieke meter, wat neerkomt op een gemiddeld gasverbruik per aanslui ting van ruim vijfhonderd kubieke meter per jaar. Voor verwarmings- doeleinden en aan grootverbruikers z,al in 1965 230.000 kubieke meter gas worden geleverd, 70.000 kubieke meter meer dan voor 1964 was ge raamd. Het waterverbruik in Waddinx veen wordt in 1965 geraamd op 455 miljoen liter. Gerekend over de 3850 aansluitingen komt dit neer op een gemiddeld jaarverbruik van bijna 120.000 liter per aansluiting of 330 liter water per aansluiting per dag. Het stroomverbruik in Waddinx veen zal in 1965 met ca. 1,3 miljoen kWh stijgen tot 7,7 miljoen kWh. De Waddinxveense industrie zal hiervan ruim één miljoen kWh af- nemen. Voor de straatverlichting is 200.000 kWh nodig. De totale kosten van de straatverlichting in Waddinxveen zullen in 1965 een bedrag van ruim 60.000 belopen. De solisten bij dit concert zijn Thomas Magyar en Piet Nyland. te ontsnappen en terug te keren naar Waddinxveen. Hier begon hij een smederij, die van vader op zoon overging en thans zijn bij het be drijf reeds de vijfde en zesde ge neratie betrokken. De smederij, die vanaf het begin reeds gevestigd is geweest aan de Noordkade, heeft in ’t verleden ver scheidene gedaanteverwisselingen ondergaan. Ook is de smidse gerui me tijd in gebruik geweest als een scheepswerf voor metalen schepen. In 1936 werd de winkel aan de Kanaalstraat geopend en in 1947 werd het smederij bedrijf aan de Noordkade weer in volle glorie her steld. Ook voor de winkel aan de Kanaalstraat bestaan voor een ver dere toekomst nog verbouwings- plannen. De nieuwbouw aan de Kerkweg werd uitgevoerd door het aanne mersbedrijf Mulckhuizen uit Vinke- <veen, onder toezicht van het Wad dinxveense architectenbureau Stuurman. In een recordtijd is aan de Kerk weg, naast de Passage, een nieuw winkelpand voor de fa. Nic. Vis verrezen. Nadat ongeveer drie jaren op de Rijksgoedkeuring voor deze uitbreiding van de veel te kleine winkel aan de Kanaalstraat was ge wacht is men er met inzet van alle krachten in geslaagd op korte ter mijn de bouw te realiseren. Hoewel men dat aan de buiten zijde nog niet kan zien, heeft de firma Vis het voornemen de nieuwe winkel volgende week donderdag 12 november, officieel te openen. Hier door zal de verkoopruimte met 225 vierkante meter worden uitgebreid, terwijl er tevens zestig vierkante meter magazijnruimte bijkomt. In het nieuwe pand zal men de verkoop onderbrengen van verwar mingsapparaten in de ruimste zin, gasfornuizen, huishoudelijke artike len en elektrische apparaten terwijl een ruime collectie glas- en aarde werk als een nieuw element aan het toch al uitgebreide assortiment van de firma Vis zal worden toegevoegd Over twee jaar bestaat de firma Vis 150 jaar. Het was Daam Vis, die in 1814 kans zag aan zijn inlijving bij de Napoleontische legerscharen Thomas Magyar is sinds de oprich ting in 1955 concertmeester van het Nederlands Kamerorkest. Hij is ge boren in Budapest en kwam na de eerste wereldoorlog als pleegkind naar Holland. Hij bezit thans de Nederlandse nationaliteit. Na het gymnasium wijdde hij zich geheel aan de vioolstudie onder zijn leer meester Hubay en later Carl Flesh. Piet Nijland, geboren in Rhoon is plaatsvervangend eerste concert meester. Hij behaalde zijn einddi ploma aan het Amsterdamse Con servatorium en voltooide zijn studie onder leiding van Carl Flesch en Szymon Goldberg. Zijn concert- tournees voerden hem door nage noeg alle Europese landen, Indone sië, West-Indië en Zuid-Amerika. In het Hervormd Wijkgebouw aan de Esdoornlaan werd zaterdagavond in het kader van Hervormingsdag een jeugdbijeenkomst gehouden. Ds. J. R. Cuperus gaf een uiteenzetting van de Hugenotenvervolging in Frankrijk en de bloedbruiloft in Parijs, waarbij duizenden Hugeno ten werden vermoord. Bij duizen den vluchtten de Hugenoten uit Frankrijk om daarna hun grote strijd te beginnen voor het herstel van de reformatie. Ds. Cuperus illu streerde zijn lezing met een aantal dia’s. Na Smetana is Dvorak de groot ste Tsjechische componist. Zijn grootste betekenis ligt in zijn in strumentale muziek, wat niet te verwonderen is, daar hij zelf tij dens zijn studiejaren in zijn onder houd moest voorzien als solist in een amusementsorkest je. Hij was dus bij uitstek met de viool ver trouwd en werken voor strijkin strumenten nemen dan ook een be langrijke plaats in. In de Serenade dei wordt uitgevoerd openbaart zich in bescheiden mate de invloed van de folklore. De opzet van het stuk is, evenals bij de oude serenade, die van de suite: het bestaat uit vijf delen van afwisselend lyrisch en dansachtig karakter. Bezorgers van kranten, postbodes, bodes van verzekeringen en vele anderen, die voor hun werkzaam heden in de gemeente gebruik ma ken van de fiets, kampen voortdu rend met het probleem, dat er in de nieuwe wijken vaak zo weinig mogelijkheden zijn om de fiets neer te zetten. Voor de nieuwe woningen ontbreken in veel gevallen hekken. Bomen en heggen zijn nog niet vol doende sterk om als steun voor de fietsen te kunnen dienen. Meestal moet een lantaarn uitkomst brengen. Ongeveer vijftig leerlingen van de beide Ulo-scholen en van de chr. landbouwhuishoudschool kwamen vrijdagochtend in de raadzaal van het gemeentehuis bijeen. Tijdens die bijeenkomst vroeg burgemeester Van der Hooft of zij, als gezonde kinderen, zich wilden inzetten voor de geestelijk gehandicapte kinderen, door in de gemeente te collecteren. De reactie van de schooljeugd was enthousiast. Door de directeur van sociale za ken, de heer Jac. van Steijn, werd nog een overzicht gegeven van de moeilijke situatie waarin het gees telijk gehandicapte kind verkeert. Landelijk gemiddelde Drente II Met ingang van 1 november heeft de heer J. H. Mol in Waddinxveen een publiciteitsbureau gevestigd on der de naam ”Mol Publicity”. Het bureau is gespecialiseerd in het ont wikkelen en uitvoeren van public relation campagnes, journalistieke werkzaamheden en algemene publi citeitscampagnes ten behoeve van bedrijven, organisaties en instellin gen. yo langzaam, als betrof het een begrafenisstoet, reed j.l. dinsdag- Ll middag een zware vrachtauto over de Zuidkade, Kerkweg en Oranjelaan. In feite ging het hier ook om een tragische rit. In de laadbak lag de vele honderden kilo’s wegende stronk van de eens zo trotse beukenboom naast het raadhuis. Wederom werd een stukje Waddinxveense historie afgevoerd. Ruim 150 jaar heeft de beuk naast het raadhuis gestaan. Het wa ren de vroegere bewoners van het pand, dat nu tot gemeentehuis dient, de familie Van der Torren, die anderhalve eeuw geleden deze boom plantten. Veel van het andere groen in de omgeving van de beuk moest in de loop der jaren wijken voor uitbreiding, bouw, enz. Alleen de beuk bleef staan en zou ook zijn blijven staan Maar de moderne tijd heeft op een andere wijze het vonnis geveld over deze oudgediende, die altijd heeft gezwegen over het vele, dat zich vrijwel onder zijn takken heeft afgespeeld. Synthetische was middelen hebben de laatste jaren de wortels van de stoere boom aangetast en daarvan begon hij nu merkbaar te lijden. Via de sloot kwam met afwasmiddelen vermengd afvalwater ook aan de voet van deze boom. De wortels waren niet met hun tijd meegegaan en con sumeerden ook de allesvernietigende chemische stoffen, als gold het nog het heldere water van weleer. De levenssappen van de boom werden vergiftigd. Het einde kwam maandagmiddag. Nadat vorige week de machtige takken al waren afgezaagd deed de bulldozer maandagmiddag de rest. De reus werd geveld door een nog sterkere machine. Een groot aantal Waddinxveners was getuige van het verdwijnen van dit stukje groen, van deze trouwe wachter, die ons misschien nog zo vele jaren vreugde had willen schenken; vreugde in het voorjaar met het prille groen, vreugde in de zomer en vreugde in het najaar met z’n kleurenpracht. Vaarwel, Waddinxveense beuk. meer aandacht van de inwoners te krijgen voor het plaatselijke ver enigingsleven. Bij de verschillende voorstellin gen was het bezoek bevredigend, hoewel niet overweldigend. Er is hartelijk gelachen, zoals in het pro gramma al was voorspeld, doch dit betrof meer enkele komische situa ties, dan de film zelf. Het was juist gezien om tevoren bekend te maken, dat er geen do cumentaire over Waddinxveen te zien zou zijn, noch een kunstzinnige uiting van het culturele leven. Het was als het ware een familiealbum, met in grote meerderheid beelden van het schoolleven. Voor de moe ders in de zaal en ’s middags voor de kinderen wel bijzonder aantrek kelijk, maar feitelijk een vertekend beeld van Waddinxveen. Hoe het hier reilt en zeilt kwam maar zeer gedeeltelijk tot zijn recht. Men kreeg de indruk dat enkele oudere straattypen en de jeugd het leven in ons dorp bepalen. Voorts zag men het Raadhuis en zijn be woners, een aantal winkels en be drijven, maar voornamelijk rolden schooltafereeltjes aan onze ogen voorbij. Na de pauze kwamen de sport velden met de „eigenbouw” van de clubhuizen en training van de voet- voetballer aan de beurt. De „optocht” aan het einde van de film bracht wel veel mensen op het doek, maar gaf niets te zien van de industrie, noch van het verkeer, dat hier juist zoveel levendigheid brengt. Het verkeer te water, dat zo aantrekkelijk is voor onze gemeente, kwam slechts even op het doek. Het initiatief van „Concordia” heeft velen een genoeglijke middag of avond bezorgd. Ook de slotfilm: „Lachen is gezond’’ droeg daartoe bij. En als de baten de lasten over treffen, dan kan „Concordia” met recht de lachende derde worden genoemd. Donderdag 5 november: Jaarvergadering Partij van de Ar beid, in hotel „de Unie”, Kerkeweg. Vrijdag 6 november: Opening A. Brouwer woninginrich ting, Nesse, (om 3 uur n.m.) Dinsdag 10 november: Bejaardenmiddag in Herv. Wijkge bouw Esdoornlaan, aanv. 14.30 uur. Woensdag 11 november: Concert Nederlands Kamerorkest, Geref. Verenigingsgebouw, 20 uur. Donderdag 12 november: Opening firma Nic. Vis, aan de Pas sage, Kerkweg. Jaarvergadering K.V.P. afd. W’veen in R.K. verenigingsgebouw, Burg. Trooststraat. Aanvang 8 uur n.m. Vrijdag 13 november: Aanvang Sint Nicolaas winkelactie. Zaterdag 14 november: Aankomst Sint Nicolaas te 14.30 uur op het Be Fair-terrein, Kanaaldijk. Woensdag 18 november: Ned. Chr. Vrouwenbond, spreker: ds. Spoelstra, Geref. Vereningings- gebouw, aanvang 19.30 uur. Donderdag 19 november: Ledenvergadering .Chr. Boeren- en Tuindersbond, spreker: de heer F. A. van den Berg, Gereform. Vereni gingsgebouw, aanvang 19.30 uur. Donderdag 26 november: Raadsvergadering, gemeentehuis, aanvang 14 uur. In de provincies Overijssel en Zeeland was in 1962 het alcoho lisch aandeel in de verkeersmisdrijven het hoogst, n.l. 73,5 «/o in Overijssel en 71,6% in Zeeland. In Noord-Holland was dit per centage met 54,9 het laagst van het gehele land. Het landelijk percentage van de verkeersmisdrijven als gevolg van alcohol was in 1962 slechts 0,1% lager dan het jaar tevoren. Het landelijk gemiddelde bedroeg in 1962 65 procent. Nog steeds blijkt dus in Nederland nog ruim twee-derden van het aantal verkeersmisdrijven (mede) te worden veroorzaakt door gebruik van alcoholische dranken. iiïilllllllllllllllllllllllIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IIIIIIIIIIIIMIinillllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIW^ BL De directeur, de heer G. Okkerse, sprak van de jubilaris als een zeer gewaardeerde kracht en bood hem een geschenk aan onder couvert. Namens het personeel gaf de heer B. van der Wouden uiting van dank voor de goede samenwerking. Hij liet zijn gelukwensen vergezeld gaan van een geschenk in de vorm van boeken, terwijl mevrouw Van Eijk die met de kinderen de fees telijke huldiging bij woonde, een fraai bloemenhulde ontving. Een grote verrassing was het, dat loco-burgemeester Luidens van Gouda zijn stadgenoot de ere-me- daille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau kwam aan bieden. De heer Luidens getuigde van waardering voor mensen, die heel hun leven hun krachten aan één bedrijf wijden. Onder leiding van de bekende dirigent Szymon Goldberg concerteert woensdagavond 11 november a.s. het Nederlands Kamerorkest in het Ge reformeerd Verenigingsgebouw aan de Stationsstraat. Op het programma staan werken van J. S. Bach, Schönberg en Dvorak. Deze uitvoering mag voor Waddinxveen als een bijzondere gebeurtenis worden beschouwd. Het was de in mei van dit jaar opgerichte Stichting Culturele Kring Waddinx veen, die het initiatief tot dit concert heeft genomen in het kader van een serie van zes culturele avonden gedurende het winterseizoen 1964-1965. Nacht, gecomponeerd in 1899 en oorspronkelijk voor strijksextet. La ter werd het voor strijkorkest be werkt. Aan dit werk dat de onein dige schoonheid schildert van een lichte sterrennacht, waarin twee mensen zich in grootse harmonie vinden, ligt een gedicht van Richard Dehmel ten grondslag. De financiële situatie van speeltuinvereniging Oranjewijk laat toe, dat het klimhek wordt uitge breid en dat er een gelegenheid wordt gemaakt om volleybal te kun nen spelen. Dit werd medegedeeld tijdens de jaarvergadering van deze vereniging in het Gereform. Vereni- gingsgebouw aan de Stationsstraat. In februari zal er voor de kinderen van de leden een feestmiddag wor den georganiseerd. Tot voorzitter van het bestuur werd gekozen de heer Angenent, terwijl mevrouw Metselaar tot be stuurslid werd benoemd. 71,6 NZeeland,

Weekblad voor Waddinxveen | 1964 | | pagina 4