Mogelijkheden om begrotingstekort terug te brengen zijn totaal uitgeput om verzekering. l' beweer Alles gedaan om touwtjes aan elkaar te knopon Sint 1964 KAARSEN-SHOW RAIFFEISENBANK WIJ geven u de BEWAAR DEZE DIKKE KRANT nieuwsblad Onafhankelijk 330 paginal Nicolaas actie Onvermijdelijk niveau Herfstmode Deze week Brouwer Drogisterij A. VAN DER HEIDEN Gemeentebegroting PTT verplaatst brievenbussen Kleurwedstrijd voor de jeugd Verschijnt elke donderdag Bezoekt onze MANTELKOSTUUMS JERSEY DEUXPIECES JAPONNEN MANTELS Uw modehuis KVP vergadert hedenavond Uniek voor Waddinxveen en omgeving I Europa-mode Bijna 8000 schuld per gezin Trap bij afrit Brugweg Onzekerheid I Nesse 40 Personeelslasten ...dat onze bank uw assurantie- problemen kan oplossen. Verzekeren is een kwestie van persoonlijk over leg, van bijstaan met raad en daad. Want het gaat om uw individuele belangen. - Onze bank zal u graag van verzekeringsadvies dienen. ALTO-W.A. verzekering Begrotings- gelieimen X I Touwtjes aan elkaar Geen oplossing Meer ruimte voor locale belastingen Weekblad voor Waddinxveen i 20e JAARGANG Nr. 1009 DONDERDAG 12 NOVEMBER 1964 I i Laat het vanaf 14 november a.s. een feest zijn in ons dorp! 9/t Me. qe/ede heA-entd^xLLn^aken C. A. VAN DER HOOFT. (burgemeester) A- AANGESLOTEN BIJ DECOÖPERAT! EVE CENTRALE RAI FFEISE N-B ANK TE UTRECHT Koopcentrum Brug Tiendeweg Gouda Gevolg: exclusieve modellen van heel bizondere stoffen in Redaktie: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, telefoon 2238. PULLOVERS - BLOUSES - VES TEN o.a. in ASTRALON Oranjelaan 42, telefoon (01828) 2265, postrekening 79138 bijkantoor: Willem de Zwijgerlaan 57, telef. (01828) 2046 Kantooruren: dagelijks van 9 - 12.30 uur en van 2-4 uur, bovendien op vrijdagavond van 7-9 uur. Advertenties: Drukkerij Veldwijk, Oranje laan 9, telefoon 2238. Inzenden van advertenties en berichten tot dinsdag 12 uur v.m. De uitgaven voor 1965 zijn niet minder dan 615.000 gestegen, ter wijl de inkomsten, ondanks de di verse belastingverhogingen enz., met ongeveer f 365.000 zullen stijgen. Het tekort van ruim vierhonderd duizend gulden op de begroting 3 4 4 4 7 9 11 Natuurlijk bij ZUIDKADE 1 (hoek Kerkweg), telefoon 2135 ♦premie, f 75.-p. jaar Nederland f 100.- p. jaar Europa ♦dekking: f 1.000.000. ♦geen eigen risico inl.Van Beresteijnstraat 19 Reeuwijk - tel. 01829-662 Een gemeentebegroting is voor velen, hoewel het een openbaar stuk is, dat iedere burger vrij kan inzien, een gesloten boek. Het lijkt geschreven in een soort geheimtaal. De leek ziet alleen de eindcijfers en die zeggen thans: „groot tekort”. Hoe zit die begroting in elkaar, waaraan geeft de gemeente het geld uit, waar komt het geld vandaan en hoe lost men het probleem der te korten op? Het zijn vragen, waarop we in het Weekblad voor Waddinx veen van volgende week donderdag nader zullen ingaan. Terecht! Nog nooit brachten wij in de najaarskollektie zo’n enorme verscheidenheid van binnen- en buitenlandse modehuizen. wordt bijna de helft veroorzaakt door de enorme stijging van de lo nen en de daarmede gelijk gestegen sociale voorzieningen. Deze verho ging was destijds nog niet verwerkt in de begroting 1964. Andere ver oorzakers van het tekort zijn o.a. het onderwijs met sterk toegenomen exploitatiekosten en de toenemende renten, als gevolg van een aanzien lijk hoger bedrag aan geldleningen voor investeringen. tientallen guldens tot enkele tien duizenden guldens en nog meer. Toch lijkt een drastische bezuini ging op dat alles niet meer mogelijk, zonder dat de hoogst noodzakelijke voorzieningen in het gedrang ko men. Het onderwijs moet doorgaan, sociale zorg en maatschappelijk werk kunnen moeilijk overboord worden gezet, schoolartsendienst, subsidies aan kruisverenigingen, sneeuwrui men, onderhoud van pompen en ge malen, eh zovele andere zaken. Het is allemaal hard nodig, ook bijvoor beeld een bedrag van 110.222, voor verpleegkosten van niet min der dan 22 „arme krankgezinnigen” uit deze gemeente, die in verschil lende tehuizen zijn ondergebracht. De P.T.T. is voornemens de brie venbus aan de Brugweg (voor per ceel no. 5) te verplaatsen naar de Henegouwerweg bij perceel no. 64. Ten gerieve van de Brugwegbewo- ners komt er een nieuwe brieven bus ter hoogte van Brugweg no. 33. Postgiro 47062 ten name van Drukkerij Veldwijk. Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen. pagina Bouw tweede Geref. Kerk Route van Sint Nicolaas Concert Ned. Kamerorkest Baten van de winkelactie Drie prij zenavonden Opening firma A. Brouwer Deelnemers winkelweek Ladingen kinderspeelgoed 17 Koopcentrum Brug 21 TOEGANG VRIJ. Dagelijks geopend van 2-6 uur en vrijdagsavond van 7-9 uur. Het Weekblad voor Waddinxveen organiseert deze week een kleur wedstrijd voor alle kinderen tot en met 14 jaar. Op pagina 9 leest u meer over deze kleurwedstrijd met twaalf prijzen. Deze week telt het Week blad voor Waddinxveen 22 pagina’s. Behalve het begro- tingsnieuws, een inleiding v.an burgemeester C. A. van der Hooft tot de winkelactie en ander plaatselijk nieuws leest u verder in dit weekblad o.a. over: In november 1963 besloot de raad de minister van binnenlandse zaken en financiën te verzoeken Waddinx veen een aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds voor 1964 toe te kennen. Blijkens de nota zullen B. en W. de raad binnenkort een soort gelijk voorstel doen toekomen voor 1965. In de nota zeggen B. en W. echter: „Blijkens de mededeling van de minister van binnenlandse zaken zal eerst met de behandeling van deze verzoeken een begin worden gemaakt zodra de uitkeringen uit het gemeentefonds definitief zijn vastgesteld. De bijdragen zullen evenwel tot zeer bijzondere geval len worden beperkt. Het door de minister in deze in genomen standpunt betreuren wij ten zeerste omdat door deze gang van zaken een toestand van onze kerheid zal komen te bestaan, die een ernstige belemmering zal gaan vormen bij de vervulling van de gemeentelijke taken. Kon het tekort van de begroting van vorig jaar mede door de verhoging van ver schillende plaatselijke belastingen nog tot ongeveer de helft worden teruggebracht, voor 1965 zijn ook deze bronnen volledig uitgeput, waardoor uitsluitend nog een aan vullende rijksbijdrage uitkomst zal kunnen bieden.” veau geraamd,” aldus B. en W. Hier bij wordt er aan herinnerd, dat vo rig jaar het vertrouwen werd uit gesproken, dat het rijk de noodzaak zou inzien om de inkomsten van de gemeente op bijzondere wijze aan te vullen, waardoor Waddinxveen in staat zou worden gesteld de ge meentelijke taak naar behoren te vervullen. B. en W. vestigen er de aandacht op, dat bij de herziening van de be groting 1964 opnieuw enkele plaat selijke belastingen werden ver hoogd. Daardoor zijn echter naarde mening van het College de moge lijkheden om het tekort voor 1965 terug te brengen, volledig uitgeput. „De uitgaven zijn naar onze mening tot een volstrekt onvermijdelijk ni- ktediaq. diM de. aandaefit De afdeling Waddinxveen van de K.V.P. houdt hedenavond in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Burg. Trooststraat haar jaarverga dering. Aanvang 8 uur. Onder meer zullen de raadsleden J. P. v. Oosten en mr. H. Th. van Schaik een kort overzicht geven van het werk van de gemeenteraad en vragen beant woorden. Deze dikke krant van 22 pagina’s bevat veel nieuws over de morgen startende Sint Nicolaas winkelactie van de Waddinxveense middenstand. Bewaar deze krant goed, want ook de komende veertien dagen zullen veel van de hierin vermelde gege vens voor u van betekenis kunnen zijn. Voorts zijn de advertenties een waardevolle leidraad voor uw Sint Nicolaas-inkopen in Waddinxveen. Het was ons technisch onmogelijk de krant zodanig in elkaar te vou wen, dat u deze als één geheel in uw brievenbus ontvangt. Nu het hier een ’bewaarkrant’ betreft, zou den wij u willen adviseren zelf de losse delen even op de juiste volg orde in elkaar te schuiven. Aanvankelijk stand een krant van 24 pagina’s op stapel. Door het niet tijdig ontvangen van enige adver tenties is het aantal pagina’s terug gebracht tot 22. In uw krant, waar van de paginanummering doorloopt tot 24, zult U dus twee pagina’s missen. „We hebben alles gedaan wat mo gelijk was om de touwtjes aan el kaar te knopen.” Dit zei burgemees ter C. A. van der Hooft,toen we hem zijn mening over de zo somber aan doende begroting. „Die tekorten vormen vaak een bittere pil voor de bevolking, want ze betekenen be lastingverhoging en dat hebben we het afgelopen jaar gemerkt. We hebben het maximum gedaan om de uitgaven te beperken, maar een verder terugschroeven van de ge raamde uitgaven is naar mijn me ning niet meer mogelijk,” aldus burgemeester aV nder Hooft. De schulden van de ge meente Waddinxveen zijn het afgelopen jaar tot een bedrag van ruim 25 miljoen gulden gestegen, tegen bijna achttien miljoen gulden in 1964. Dat betekent in feite, dat de schuld per hoofd van de be volking ruim 1900 bedraagt of ongeveer 7750 per gezin. De bedoelde schulden betref fen langlopende leningen en rijksv oorschotten. De nota van B. en W. geeft geen oplossing voor het tekort op de be groting. Bij het doorbladeren van het 330 pagina’s dikke boek, dat op de omslag de titel draagt: „Begro ting van inkomsten en uitgaven met memorie van toelichting voor de dienst van 1965” ziet men lange rij en cijfers. Bedragen van enkele ,Dit jaar is wel heel erg spoedig omgevlogen”, zullen velen onzer verzuchten. Al weer Sint Nicolaas - Kerstfeest - Nieuwjaar! Men zegt wel eens, dat een jaar voor iemand, die boven de vijftig jaar is vlugger voorbij is dan voor de jongeren onder ons. Ik kan me voorstellen, dat voor de kleine kinderen, die ver langend uitzien naar het Sint Nicolaasfeest, de tijd veel te lang duurt. Maar er zijn ook veel oudjes onder ons, die het veel te lang duurt. Zoals u allen bekend, hoewel het voor onze nieuwe inwoners (en dat zijn er dit jaar alweer 685) nieuws is, gaan onze mid denstanders de winkelweekactie weer in onder het motto: „Alle inwoners van Waddinxveen zorgen voor een onbekommerde en heerlijke vakantiedag voor de bejaarden”, of korter gezegd: „Jong zorgt voor oud”! De middenstanders geven allen een percentage van hun winst voor de reis van de ouden van dagen. Nog maar zelden is het voorgekomen, dat door een collecte dit bedrag - en dat zijn dui zenden guldens - moest worden verkregen. Tegelijk met deze actie - aan de afstand dus van een deel van de winst - koppelen onze winkeliers een leuke prijsvraag door middel van bonnen plakken op een kaart. Mooie prijzen kan men winnen. Kortweg - door in Waddinxveen te kopen helpt men onze bejaarden aan een mooie vakantiedag - houdt men de koop kracht in Waddinxveen - steunt men onze middenstand, die zich grote offers getroost met het bouwen en verfraaien van de win kels en brengt men in ons dorp gezelligheid, want waar mensen zijn en zeker waar winkelende dames zijn, komt er een sfeer, die feestelijk aandoet. - Abonnement: f 1,40 per kwartaal bij voor uitbetaling. Advertentietarief: 0,10 per mm regel. Tarieven bij contract en voor tekst advertenties op aanvraag. De enige mogelijkheid om de plaatselijke inkomsten te verhogen, zien B. en W. in de verruiming van het gemeentelijk belastinggebied, zoals die op 14 mei 1963 in een aan de Tweede Kamer aangeboden wetsontwerp werd voorgesteld. Uit de toelichting op het wetsontwerp blijkt verder, dat de gedachten van de regering uitgaan naar een ge meentelijke belastingheffing op on roerend goed, te heffen zowel van gebruikers als eigenaren. De grond en personele belasting zouden dan geheel worden afgeschaft. Voor de gemeenten zou hiermede de moge lijkheid worden geopend om de nieuwe heffing met alle bestaande belastingen v.an onroerend goed - zoals straat- en rioolbelasting, in één nieuwe heffing te combineren. De regering heeft bij de afweging van de voor- en nadelen van de in voering van een gemeentelijke woonplaatsbelasting of een belas ting op onroerend goed - ter verrui ming v,an het gemeentelijk belas tinggebied - voorkeur gegeven aan de gemeentelijke heffing op onroe rend goed. „Overigens,” zo stellen B. en W. in de nota, „mag niet worden ver wacht, dat de verruiming van het gemeentelijk belastinggebied op korte termijn zal kunnen plaats vinden.” Op aandringen van de gemeente Waddinxveen heeft de Provinciale Waterstaat alsnog besloten een trap aan te leggen langs het talud van de oprit naar de brug bij de hoek BrugwegHenegouwerweg, waar door de daar thans vrijwel geïso leerd liggende rijwielhandel J. Kraijesteijn beter bereikbaar wordt. De trap zal komen in het ver lengde van een aan de zuidzijde van de brug aan te leggen voetgangers- oversteekplaats. Of dit een officiële oversteekplaats wordt, een zgn. zebra, staat nog niet vast. „Wij zijn er niet in geslaagd om U een sluitende begroting van de algemene dienst voor 1965 aan te bieden.” Dit schrijven B. en W. in een toelichtende nota op de gemeentebegroting 1965 aan de leden van de gemeenteraad. Vorige week berichtten wij reeds, dat het tekort op de Waddinxveense gemeentebegroting 1965 wordt geraamd op 438.556,70. „Ten opzichte van de herziene begroting 1964 is het geraamde tekort voor 1965 gestegen met rond 249.000,” schrijven B. en W. verder in hun nota.

Weekblad voor Waddinxveen | 1964 | | pagina 1