in oen raming van Tot op cent nauwkeurige alle posten Gemeentelijk inkomsten uit vele bronnen Strijd om bezwaren die niet meer bestaan Gemeentelijk huishoudboek raamt uitgaven in 1965 op f7,5 milj en Nieuw Rotterdams Toneel in Gouda Enkele groten en vele kleintjes leveren f 7 miljoen op Sint Nicolaas bij tennisvereniging Wijkverwarming werkt spoedig Jubileum bij turnkring Ruim honderd mensen dienen de gemeente Gedeputeerde Staten wachten op nieuw plan Zuidkade Paard van de Sint Bejaardenmiddag r -i Postduiven vereniging vveeMjic^ Pagina 4 h Rome en Reformatie Rente - inkomsten V Maatschappelijke steun Gemeentelijke belastingen Volksgezondheid Volkshuisvesting Openbare werken grootste slokop Onderwijs Openbare veiligheid 'I Vreemde zaken spekken gemeentekas Rijk draagt bij Formeel Voor wie de schade aaainxveen - iznovemiper I en i 4 I I Tegenover de 7,5 miljoen gulden, die de gemeente Waddinxveen in 1965 moet uitgeven voor de dagelijkse gang van zaken in de gemeente staat een bedrag van ruim zeven miljoen gulden aan inkomsten. Voor lopig is er dus een ongedekt tekort van 438.556, waarvan op dit moment nog niet vaststaat, waar dit ontbrekende bedrag vandaan moet komen. Bezuiniging op de begroting is nauwelijks mogelijk, omdat de stijging van het tekort voornamelijk wordt veroorzaakt door gestegen loonkosten ener zijds en een belangrijke toename van de rentelasten anderzijds. De enige opuossing op dit ogenblik is een extra uitkering door het Rijk uit het zgn. gemeentefonds. terrein uiteraard rekening is houden. zijn Het Gezien de huidige politiek echter van de minister van binnenlandse zaken ten aanzien van de financiering van de gemeentelijke zaken, moet worden afgewacht, of er inderdaad zulk een uitkering zal komen. Een andere oplossing kan zijn een lening op de kapitaalmarkt. Het sluiten van leningen zal echter in de nabije toekomst zijn gebonden aan nieuwe thans in de maak zijnde regelingen, waarbij een maximumbedrag, dat de gemeenten per jaar mogen lenen, wordt vastgesteld. In dat geval zou een lening ter dekking van het begrotingstekort nadelig werken op de uitvoe ring van andere zaken, die voor hun financiering eveneens op leningen zijn aangewezen. De gemeentebedrijven keren aan de gemeente een bedrag uit van 32.000 voor het hebben van bui zen, kabels e.d. in openbare gron- Het hoofdstuk Volksgezondheid op de begroting vraagt een bedrag van 60.576,30. Hieronder vallen subsi dies aan kraamcentra, kruisvereni gingen, enz. Voorts de uitzending en verpleging van kinderen in ge zondheids- en vakantiekolonies, bij drage in de kosten van de school artsendienst 6400), kosten zwem bad 16.000), rattenbestrijding e.d. Voor Waddinxveen gaat het hier om een aanzienlijk bedrag. Het tra cé voor de rijksweg doet een aan slag op gronden, die waren bestemd voor industrievestiging. De thans te reserveren strook grond heeft ruw- gerekend een oppervlakte van meer dan dertigduizend vierkante meter. Als grondprijs voor dit industrie terrein was een bedrag vastgesteld van 35,per vierkante meter. Dit thans voor Rijkswaterstaat open te houden stuk zou dus bij in- dustrie-vestiging ongeveer één mil joen gulden hebben opgebracht, met welk bedrag in de totale ex- ploitatieopzet voor het industrie terrein uiteraard rekening is ge- Op zaterdagmiddag 28 november brengt Sint Nicolaas een bezoek aan de kinderen van de leden van de tennisvereniging ’’Waddinxveen” De kinderen komen bijeen in de kantine van de fa Okkerse, waar een gezellig programma zal worden afgewerkt. is daarvoor ook een afzonderlijke begroting opgesteld. De totalen van deze begroting vindt men weer te rug bij de algemene dienst van de gemeentebegroting. Onder het hoofd openbare werken vallen o.a, onderhoud en bediening van klokken (klok hervormde kerk en elektrische klok in de dorps straat), alle kosten van de algemene begraafplaats 29.000), onderhoud van straten, pleinen, enz., sneeuw ruimen alsmede gladheidbestrijding 18.000), onderhoud van plantsoe nen 175.000), kosten van de week markt 7000), onderhoud van pompen en riolen 69.000), ge- meentereiniging 144.684), open bare urinoirs 170), e.d. Teneinde tot een juiste kostenbe rekening te komen, worden bij de dienst openbare werken in de be dragen per object oo de loonkosten verwerkt, alsmede de zgn. tractie- kosten, dus het transport van mate rialen, grondstoffen, enz. Onder het hoofdstuk onderwijs, kunsten en wetenschappen vallen voorts bijvoorbeeld subsidies aan muziekkorpsen, militaire tehuizen, speeltuinverenigingen en gymnas tiekverenigingen. Ook de kosten van sportvelden en tennisbanen, alsmeded de kosten verbonden aan de sportraad, totaal 17.300 ressor teren onder deze rubriek. De komende gemeenteraadsvergaderingen komt de gemeentebegroting 1965 aan de orde, en zullen de vertegenwoordigers van de diverse politieke groeperingen een algemene beschouwing wijden aan het gemeentelijke huishoudboek voor het volgend jaar. Want veel meer is de tegenwoordige gemeentebegroting niet. In het verleden kon men een begroting zien als een document, dat een duidelijke afspiegeling gaf van het beleid, dat een gemeentebestuur zich de komende periode voorstelde. De beperkte finan ciële mogelijkheden van vele gemeenten en zeker van een gemeente als Waddinxveen, maakt het vrijwel onmogelijk van de begroting een beleids stuk te maken van enige politieke waarde. Het hoofdstuk Volkshuisting vergt het op één na grootste bedrag op de begroting, namelijk 821.000. Hier in zitten uitkeringen aan de wo ningbouwcorporaties, bijdragen in de ongedekte exploitatiekosten van woningen voor bejaarden, kosten bouwpolitie, welstandstoezicht en alle andere kosten direct verband houdende met de woningbouw en huisvesting. De verwachting bestaat, dat in de Vondelwijk over twee weken de eerste huizen zullen kunnen profi teren van de centrale wijkverwar ming. In de toekomst zullen meer dan zevenhonderd woningen, scho len e.d. op deze verwarming wor den aangesloten. De ketels zijn inmiddels in de ke telhuizen geplaatst. Zij worden ge stookt met olie, die is opgeslagen in twee tanks, ieder met een inhoud van vijftigduizend liter. Voor de woningbouw heeft het stoken van de centrale verwarming het voordeel, dat de in aanbouw zijnde huizen ook reeds kunnen worden verwarmd, waardoor min der stagnatie bij het afwerken zal optreden. Gronden voor wegenaanleg over het algemeen goedkoper, is dus begrijpelijk, dat de gemeente Waddinxveen enige vrees koestert ten aanzien van financiële gevolgen, omdat er op de begroting voor dit industrieterrein een gevoelig ver lies zou kunnen ontstaan. Het zou niet redelijk zijn, dit ten behoeve van het Rijk te lijden verlies te gaan verwerken in de prijs van de overige voor industrievestiging te verkopen gronden. Waddinxveen hoopt er dan ook op, dat Rijkswa terstaat in deze begrip zal tonen en dat er een voor beide partijen aan vaardbare oplossing kan worden ge vonden. Op woensdag 25 november a.s. wordt in de Nieuwe Schouwburg te Gouda opgevoerd het blijspel in drie bedrijven van Neil Simon. De regie heeft Jan Teuling, ter wijl de rollen worden vertolkt door Eric Schneider, Annet Nieu- wenhuyzen, Enny Meunier, Jan Teu lings en Sacco van der Made. ambtenaren, met de daarbij komen de kosten, en de vergoedingen aan wethouders en raadsleden. Zo ver gen de raadsvergaderingen en de vergaderingen van de raadscommis sies in 1965 een bedrag van 4820,-. Andere kosten ten gemeentehuize zijn bijvoorbeeld onderhoud en schoonhouden raadhuis, verlichting en verwarming, contributies, abon nementen, telefoon, enz. In totaal worden deze uitgaven geraamd op ruim vijfhonderdduizend gulden. Maatschappelijke steun en voor zorg vergt in 1965 een bedrag van bijna 605.000. De kosten van over brenging, plaatsing en verpleging van arme krankzinnigen, voor 1965 geraamd op 22 personen, kost de gemeente bijvoorbeeld 110.222. Onder de maatschappelijke steun vallen posten als ondersteuning in geld en natura 82.000), voor schotten aan behoeftigen 15.000), kosten uitbesteding van bejaarden 92.000), uitbesteding van maat schappelijk ongeschikten en gebrek- kigen 54.000), uitbesteding van kinderen (ƒ8300), verpleegkosten in ziekenhuizen en sanatoria (ƒ20.250), kosten bejaardensociëteit, kosten te werkstelling op de beschutte werk plaats te Gouda van tien personen 13.400), sociaal-economische hulp aan zelfstandigen, voorzieningen voor werklozen, hulpverlening aan gerepatrieerden (ƒ40.000), uitkering aan blinden ter vergroting van hun maatschappelijke zelfstandigheid ad 5000), bijstand aan ongehuwde thuis wonende minder validen, die geen regelmatige arbeid kunnen verrichten 35.000), bijdragen aan verenigingen voor gezinshulp en gezinsverzorging alsmede diverse subsidies. Openbare Werken is met ruim één miljoen gulden wel de grootste slokop op de begroting. Aangezien het hier een aparte dienst betreft, Hoofdstuk 8 op de begroting is onderwijs, kunsten en wetenschap pen, met een bedrag aan geraamde uitgaven van 970.000. Hiervan is bijna een kwart miljoen bestemd voor het openbaar gewoon lager onderwijs, 61.000 voor het Ulo, 81.000 voor het kleuteronderwijs, 50.000 voor het nijverheidsonder wijs, alsmede voor de exploitatie van bijzonder scholen 128.000. In deze posten zijn o.a. verwerkt sala rissen van de leerkrachten van het openbaar onderwijs, aanschaf van leermiddelen, ongevallenverzeke ring voor leerlingen, schoolbiblio theken, huur van diverse schoollo kalen, kosten van schoolfeestjes en -reisjes, bijdrage aan de schoolmelk- voorziening, exploitatiekosten gym nastieklokalen en schoolzwemmen. In de verplegingskosten voor krankzinnigen draagt het rijk bijna achttien duizend gulden bij, in de kosten van de gemeentelijke sociale werkvoorziening 14.000, in de hulp aan gerepatrieerde 36.000, in de bijstandsregeling voor minder validen 21.000. Aan renten van uitstaande gemeentegelden wordt voor 1965 een renteopbrengst ver wacht van rond honderdduizend gulden. Kleinere bedragen uit vele bron nen verhogen verder de gemeente lijke inkomsten. Zo kennen de rech ten inzake de vuurwapenreglement rechten ingevolge het rijtijdenbe sluit, pacht van de jacht en visserij, diverse rijksuitkeringen ten behoe ve van sociale en maatschappelijke voorzieningen, inkomsten uit drank vergunningen, verlofsrechten voor de verkoop van zwak alcoholische dranken in het klein en vele andere zaken. De heer N. Bontebal uit Waddinx veen herdenkt zaterdag a.s. het feit dat hij veertig jaar zitting heeft in het bestuur van de Commissie van de Turnkring Gouda en Omstreken. Het bestuur heeft besloten de heer Bontebal als dank voor het geen hij voor de kring en in het bijzonder voor de gymnastiek in het algemeen heeft gedaan, een receptie aan te bieden. Deze recep tie wordt gehouden zaterdagmid dag 21 november van 4 tot 5.30 uur in café Ter Gouw, Bleekerssin- gel 1 te Gouda. Dinsdag 24 november zal in het Hervormd Wijkgebouw aan de Es- doornalan weer een bejaardenmid dag worden gehouden. Aanvang 2.30 uur namiddag. Met de openbare veiligheid in Waddinxveen is in 1965 een bedrag gemoeid van 112.638,Hiervan gaat ruim 37.000,- naar de brand weer. In dit bedrag zijn tevens be grepen de aflossingen en renten op vroeger aangegane leningen voor de aankoop van brandweerauto’s, e.d. Voor de Bescherming Bevolking wordt 9500 uitgetrokken. Op het hoofdstuk Openbare Veiligheid drukken ook de lasten van de straatverlichting (in 1965 60.000), jeugdverkeersbrigade, veilig ver keer acties, en b.v. ook subsidies aan ANWB, EHBO, Tuchtunie, Le ger des Heils, Pro Juventute en reclasseringsvereniging. Het paard, waarop Sint Ni colaas zaterdagmiddag j.l. zijn rondrit door Waddinxveen maakte, was ter beschikking gesteld door de manege Rei- gersburg van de heer A. Ph. van der Breggen. De vier ponyruiters, die aan de Sint vooraf gingen, bereden de New Forest pony’s, die on langs in Aken deelnamen aan een demonstratiedag. ..Rome en de Reformatie” was het onderwerp van de lezing die ds. J. Spoelstra uit Boskoop gister avond hield voor de afd. Waddinx veen van de Ned. Christenvrouwen- bond in het Geref. Ver. geb. Het onderwerp van zijn voordracht bracht spreker in verband met het oecemenisch concilie in Rome. Met ds. Besselaar uit Eindhoven has ds. Spoelstra dit concilie als waarne mer bezocht. Volgens ds. Spoelstra is er een verblijdend streven naar begrip voor de kerken der reformatie. Men staat er in r.k.-kringen niet meer afwijzend tegenover de reformato rische bijbelstudie. De nieuwe r.k.- bijbelvertaling komt veel nader bij die van het Ned. Bijbelgenootschap en verschilt op kardinale punten heel veel van de vorige r.k.-bijbel- vertaling. Na de pauze werd door ds. Spoel stra een serie dia’s vertoond over de omgeving van het concilie Zover men die begroting dan toch nog als een uiteenzetting van het te voeren beleid zou willen zien, dan toont die begroting een vrij strak en zakelijk aandoend beleid zonder franje en geheel gericht op het meest noodzakelijke, dat moet ge beuren en waarover iedereen het, ongeacht politieke kleur, vrijwel eens is. Verschillen van inzicht over strak zakelijke begrotingen, zoals die van Waddinxveen voor 1965 kunnen er weliswaar zijn, maar ze zullen weinig invloed uitoefenen op het geraamde tekort van 438.556, Het gemeentelijk huishoudboek 1965, 330 pagina’s dik, noemt een bedrag van 7,5 miljoen als uitga ven en een bedrag van ruim zeven miljoen gulden als inkomsten voor de gewone dienst. De gewone dienst omvat alle dagelijkse inkomsten en uitgaven van de gemeente. Een apart deel van de gemeentebegro ting, ter onderscheiding van de rest gedrukt op blauw papier, behandelt de inkomsten en uitgaven van de zgn. kapitaaldienst. Hier worden alle bedragen verwerkt, die op een of andere wijze verband houden met investeringen op lange termijn, welke investeringen veelal worden gedekt door leningen. De aflossin gen en renten van die leningen be horen echter weer tot de zgn. dage lijkse gemeenteuitgaven en worden dus geboekt bij de gewone dienst. Het is de moeite waard in grote lijnen na te gaan, waarvoor de ge meente Waddinxveen in 1965 meent 7,5 miljoen gulden te moeten uitge ven. Tot op centen nauwkeurig na melijk, kunnen we dat in de begro ting lezen. Keurig gerubriceerd in verschillende hoofdstukken, o,a. voor openbare veiligheid, volksge zondheid, volkshuisvesting, open bare werken, onderwijs, maatschap pelijke steun, economische aangele genheden, enz. Een van de eerste rubrieken is „Algemeen beheer”. Hierbij vinden we alle uitgaven terug, die direct verband houden met de werkzaam heden ten gemeentehuize. De sala rissen van de burgemeester en alle Tijdens de in het R.K. Vereni gingsgebouw gehouden jaarverga dering heeft de Postduivenvereni ging het overlijden herdacht van de heer H.J. van den Berg. Te zij ner nagedachtenis zal jaarlijks een wedstrijd om een wisselbeker wor den gehouden. De Postduivenvereniging, die thans zestig leden uit Waddinxveen en omgeving telt, organiseert op 18 december een tentoonstelling in lunchroom van de Water. Tijdens de vergadering werden verder de kampioenen gehuldigd. Lichtreclames, reclameborden, uit hangborden, automaten e.d. aan de gevels van winkel, luifels aan win- kelgevels, rijwieltegels, benzine- pompenreclamevlaggen, reclame- lichtmasten. Al deze zaken leveren de gemeente Waddinxveen geld op. Weliswaar zijn het kleine bedragen per object, maar per jaar brengt deze wonderlijke bron van inkom sten de gemeente toch nog enkele duizenden gulden in kas. Een en ander is het gevolg van de zgn. precarioverordening, die in 1962 werd ingesteld en die behelsde een heffing voor het gebruik van open bare wateren en gronden. Tot dat gebruik wordt ook gerekend het hebben van gevelschilden, etc. aan de openbare weg. De fraaie luifels voor de winkels aan de Passage bijvoorbeeld kosten iedere daar gevestigde winkelier per jaar twaalf gulden aan precario rechten. Een sigarettenautomaat kost per jaar vijftien gulden, een snoep of kauwgummi-automaat kost 7,50. De winkelier, die ten gerieve van zijn klanten rijwieltegels in de openbare straat voor zijn winkel wil aanbrengen moet daarvoor per jaar 1,50 per tegel betalen. Geld kosten ook de richting bord jes, die de meubelfabriek Kempkes in verschillende delen van de ge meente heeft geplaatst. De fabrie ken die smalspoortjes over de open bare straat hebben lopen, moeten daarvoor eveneens betalen. De Goudse Waterleidingmij betaalt aan Waddinxveen vijf gulden per jaar voor het hebben van waterleiding buizen in Waddinxveense grond. Op lange lijsten met omschrijving van het belastingobject, die als bij lage in de gemeentebegroting 1965 is opgenomen, komen ook nog voor: zeven meter draad ten behoeve van een omroepinstallatie voor zeven gulden per jaar, reclamevlaggen, verkoopwagen voor patates-frites, dammen voor woningen, zonne schermen, standplaats voor verkoop van bloemen, weegbrug, enz. Zelfs de hijsbalk aan de smederij van de firma Vis aan de Noordkade en de neon-verlichtingsbuis langs de gevel van het winkelpand van de firma Verbakel brengen de ge meente nog geld op. In Waddinxveen zijn blijkens de lijst niet minder dan 57 lichtrecla mes aan de openbare weg en 80 rijwieltegels. De belangrijkste inkomstenbron voor de gemeente op dit ogenblik is het gemeentefonds, waaruit voor 1965 een bedrag van ruim 1,4 mil joen kan worden verwacht. Voorts nog een garantieuitkering uit het gemeentefonds ten bedrage van 59.000. Deze uitkeringen zijn ge baseerd op verschillende factoren, o.a. inwonertal en oppervlakte van een gemeente. Voorts ontvangen de gemeenten van het Rijk een deel retour van de door de Rijksblasting dienst geinde grond- en personele belastingen. Voor 1965 worden deze bedragen wat betreft Waddinxveen. geraamd op ruim 64.000 voor de grondbelasting en 80.500 voor de personele belasting. De ongeveer 450 honden in Wad dinxveen leveren de gemeente 6500 op. Uit de vermakelijkheids belasting verwacht men het vol gend jaar 2800 te ontvangen. De secretarieleges en rechten van, de burgelijke stand verhogen de in komsten met 10.000. Van de Keuringskring en het Openbaar Slachthuis te Gouda deelt Waddinxveen jaarlijks mee in het batig saldo, voor 1965 wordt ’t Waddinxveense deel geraamd op 2700. Ook uit het waterleidingbe drijf wordt een batig saldo van 8500 verwacht. De inkomsten van het zwembad zullen ongeveer de helft van de uitgaven hiervoor be dragen, namelijk 8500. De leges voor bouwvergunningen vullen de gemeentekas aan met 18.000. Van de woningbouwver enigingen wordt een bedrag van een half miljoen gulden terug ont vangen, omvattende renten en af lossingen van leningen voor de na oorlogse woningbouw. Het Rijk draagt met 1500 bij in de onge dekte exploitatiekosten van wonin gen voor bejaarden. den. Voor het gebruik van openba re wateren en gronden door parti culieren wordt 3600 ontvangen. De marktgelden zullen 4000 op leveren. Grote bedragen komen verder uit de straatbelasting 127.000), de reinigingsrechten 62.000) en de rioolrechten 66.000). De provincie draagt met een bedrag van bijna twintigdui zend gulden bij in het onderhoud van tertiare wegen. Huizen, gebou wen en landerijen, die gemeente- eigendom zijn, leveren aan huur en pacht ongeveer vijftienduizend gul den op. Van Rijkswege wordt krachtens de lager-onderwijswet een bedrag van drie ton ontvangen voor het openbaar lager en Ulo-onderwijs. Voor de kosten verbonden aan het kleuteronderwijs bedraagt de rijks- bijdrage ruim 77.000. Van het nij verheidsonderwijs komt uit Den Haag 50.000 bij. Het gebruik van gymnastiekloka len door derden levert aan huur per jaar 5600 op. De huurinkom sten van sportvelden en tennisba nen worden geschat op ruim negen duizend gulden. Voor het gehoor van vertegenwoordigers van het College van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland speelde zich vorige week donderdag een formele strijd af tussen de gemeente Waddinxveen en Rijkswaterstaat. Het ging om bezwaren van Rijkswaterstaat tegen het Waddinxveense uitbrei dingsplan Zuidkade. Inmiddels waren deze bezwaren ondervangen, omdat Rijkswaterstaat en de gemeente Waddinxveen het al met elkaar eens waren geworden. Niettemin achtten Gedeputeerde Staten het nodig het bezwaar van Rijkswaterstaat formeel te behandelen, omdat er door Wad dinxveen nog geen nieuw uitbreidingsplan was ingediend, waarin de be zwaren van Rijkswaterstaat worden ondervangen. Een wat ambtelijke procedure dus, die aan beide zijden veel geld kost. Voor de noodzaak van dergelijke procedures kan de buitenstaander weinig begrip opbrengen, temeer omdat deze formele kwesties in feite worden uitgevochten over de rug van de belastingbetaler. Het uitbreidingsplan Zuidkade in onderdelen 1963, dat op 14 novem ber van het vorige jaar door de Waddinxveense raad werd goedge keurd, ontmoette ernstige bezwaren van de zijde van Rijkswaterstaat. Dit in verband met de overheids- plannen voor de aanleg van een Rijksweg die dit nieuwe industrie terrein tussen Zuidkade en Kanaal dijk moet gaan doorsnijden. Rijks waterstaat maakte bezwaar bij de Waddinxveense raad, die dit be zwaar voor kennisgeving aannam, omdat Rijkswaterstaat op dat ogen blik nog niet had bepaald, hoe deze weg moest gaan lopen. Daarop ging Rijkswaterstaat in beroep bij de Provincie. Terwijl de ze procedure liep, bereikten ver tegenwoordigers van Rijkswater staat en de gemeente Waddinxveen overeenstemming over de reserve ring van een bepaalde strook grond in het industrie-terrein Zuidkade voor de aanleg van Rijksweg 3. Hiermede kon Rijkswaterstaat het eerder ingediende bezwaar eigen lijk intrekken. Gedeputeerde Staten waren echter een andere mening toegedaan en vonden, dat de pro cedure formeel doorgang moest vin den, omdat er van Waddinxveen nog geen gewijzigd uitbreidingsplan was ontvangen, waarin voor de rijksweg gereserveerde strook grond was opgenomen. Aan die wijziging zal eerst de gemeenteraad van Wad dinxveen nog haar goedkeuring moeten geven. Tijdens de behandeling bij Gede puteerde Staten stelde burgemees ter Van der Hooft, dat de Waddinx veense raad ongetwijfeld met het nieuwe plan akkoord zou gaan, vooral, wanneer de financiële be langen van de gemeente hierbij zouden worden gewaarborgd. G.S. achtten de financiële regeling ech ter een zaak tussen Rijkswaterstaat en gemeente. In vaste dienst van de ge meente Waddinxveen zijn blijkens de gemeentebegroting voor 1965 108 personen. Hier van werken er 32 op de ge meentesecretarie, 55 bij de dienst van Openbare Werken en 21 bij het gemeentelijk Gas-, Water- en Electriciteits- bedrijf. In enkele gevallen is er van een zgn. dubbel-functie sprake. Zo is de directeur van Openbare Werken tevens di recteur van de -Bedrijven en van het Grondbedrijf. De ge meenteontvanger, de heer G. van der Krans is tegelijkertijd hoofdboekhouder-kassier van de gemeentebedrijven. De badmeester en ook de groundman van de tennisba nen, die hun taak alleen in de zomermaanden kunnen uit voeren, verwisselen in de win terse periode het zwembad en de tennisvloer voor een bu reaustoel ter gemeentesecre tarie. Enkele gemeentelijke amb tenaren vervullen voorts nog nevenfunkties. Zo treden vier ambtenaren op als zgn. „be zoldigd” ambtenaar van de burgerlijke stand, waarvoor zij boven hun salaris geza menlijk 780,per jaar ont vangen. Voorts zijn nog vier ambtenaren, onder wie de burgemeester, werkzaam als „onbezoldigd” ambtenaar van de burgerlijke stand. Behalve de eerde genoemde 103 personen in vaste dienst zijn er nog elf werksters voor de gemeente werkzaam, o.a. voor het schoonhouden van het gemeentehuis, de kanto ren van de bedrijven, alsmede de openbare scholen. Voorts komen op de lijst nog voor een serveerster, een cassière voor het zwembad, een bad knecht, de marktmeester en een brugwachter, die alleen maar dienst doen, wanneer dat nodig is.

Weekblad voor Waddinxveen | 1964 | | pagina 4