-voor Winkelplannen moeten worden herzien Eerste prijzen in de St. Nicolaas actie Inkomsten en uitgaven niet boven gemiddelde ONDANKS het begrotingstekort, O zowel voor 1964 als voor 1965, zijn de uitgaven van de gemeente Waddinxveen in verhouding tot an dere gemeenten normaal te noemen Dit bleek uit gegevens, die vorige week donderdagavond tijdens een besloten bijeenkomst van de ge meenteraad, door burgemeester Van der Hooft ter tafel werden gebracht. Het groene hart redding 4,5^miljoen buren JAC. SATON KOOPAVONDEN Voorlichting aardgas Weer rondrit van Sint Nicolaas 4 Burgemeester herbenoemd Spoedig 2000ste na-oorlogse woning in^Waddinxveen ■<7erwacht wordt, dat binnen niet al te lange tijd in Waddinxveen V de tweeduizendste na de oorlog gebouwde woning gereed zal komen. Dezer dagen werd het aantal van 1981 bereikt. Het grootste aantal nieuwe woningen verrees in 1958, namelijk 1143. Van de totale Waddinxveense woningvoorraad behoort thans 58% tot de na 1945 gebouwde woningen. Voorts werden sedert het einde van de oorlog niet minder dan 203 krotten opgeruimd. Kleurwedstrijd laatste dag Uitbreiding van jeugdopleiding Gemeentefinanciën Bij’ Verheul: Volgende week: Luchtdrukpistool verboden Agenda Gemeente vraagt oordeel aan de middenstands verenigingen 4200 Paddestoel-bazar werd succes Zuigelingen Weekblad voor Waddinxveen - 26 november 1964 Plastic en leren BRIL-EÏUI’S 1 Agrarische belangen Samengaan van belangen Minste groen Rustige gebieden De zaak met de buitenklok gehele i K l Japans speelgoedpistool blijkt vuurwapen ter belangrijk hoger, respectievelijk met 177.30 en 183.22 per in woner. Zaterdag 28 november: Prij zenmiddag winkelactie voor kin deren, in Hervormd Wijkgebouw, Esdoornlaan, van 14 tot 16 uur. Donderdag 26 november: Raadsvergadering, gemeentehuis, aanvang 20.00 uur. Sint Nicolaasviering voor kinderen van leden van de Tennisvereniging ’Waddinxveen’ in de kantine van de firma Okkerse, aanvang 15 uur. Alle aangeslotenen op het gasnet ontvangen een per soonlijke uitnodiging voor een bezoek aan de toonzaal ge durende een bepaalde week. Het aantal woningen, dat in 1964 gereed zal komen is aanzienlijk lager dan in voorgaande jaren, namelijk 160. In 1960, een topjaar, kwamen er 280 woningen gereed. De verminderde produktie van dit jaar is een gevolg van de invoering van de zgn. rationele woning bouw. Hiervoor moest een andere opzet worden gemaakt, waarbij in één keer een veel groter aantal woningen in aanbouw zou kunnen worden genomen. Dank zij het rationele bouwen zullen er aan het eind van dit jaar in Waddinxveen 460 huizen in aanbouw zijn, een groter aantal dan ooit te voren in enig jaar. Inmiddels wordt Groenswaard in een snel tempo bouwrijp ge maakt. Aangenomen kan worden, dat reeds begin 1965 de eerste honderd woningen in dit nieuwste deel van Waddinxveen in aan bouw zullen worden genomen. Dinsdag 1 december: Filmavond van de Ned. Chr. Reis- vereniging in rest. ’De Beursklok’ te Gouda. Aanvang 20 uur. Orgelconcert door Feike Asma in de Grote of St. Janskerk te Gouda, aanvang 20.15 uur. Woensdag 2 december: Tweede trekkingsavond winkelactie, in café-restaurant ’Roy.al’, Kon. Wil- helminaplein, aanvang 19 uur. Donderdag 3 december: Sint Nicolaasviering Be Fair-jeugd. Dinsdag 1 december: Start aardgasvoorlichting, toonka- mer Jan Willem Frisoweg. Zaterdag 5 december: Prij zenmiddag winkelactie voor kin deren in Hervormd Wjjkgebouw, Esdoornlaan, van 14 tot 16 uur. Maandag 7 december: Derde en laatste trekkingsavond winkelactie, in Hotel „de Unie” aan de Kerkweg, aanvang 19 uur. Woensdag 16 december: Raadsvergadering, gemeentehuis, aanvang 20.00 uur. Donderdag 17 december: Kerstzangavond m.m.v. „Vox Jubi- lans” en „De Zangvogels” in de Herv. Kerk, aanvang 19.30 uur. Zaterdag 19 december: Kindermiddag Personeelsvereniging Verheul, in Thaliatheater te Gouda, aanvang 14.30 uur. Dinsdag 22 december: Kerstconcert door het Vrouwenkoor en ’Concordia’ in het Geref. Vereni gingsgebouw, Stationsstraat. Woensdag 23 december: Kerstwijding Ned. Chr. Vrouwen bond, in Hervormd Wijkgebouw, Esdoornlaan, aanvang 19.30 uur. Volgende week maandag, dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag zijn alle winkels ’s avonds tot negen uur geopend. De woensdagmiddag- sluiting komt volgende week te ver vallen. nog door een definitief advies moet worden gevolgd. Wel zou dit tus sentijdse advies een belangrijke rol kunnen spelen bij het overleg tus sen gemeente en middenstand ten aanzien van de toekomstplannen. Zaterdag 28 november: Ruilbeurs speeltuinvereniging ,,De Paddestoel” in clubhuis Lijsterbes straat. Burgemeester C. A. van der Hooft heeft donderdagavond in het Geref. Verenigingsgebouw aan de Stati onsstraat de drie dagen durende ba zar geopend van de speeltuinver eniging „De Paddestoel”. Hij was vergezeld van zijn echtgenote, wet houder S. Pille en de heer A. C. Kraneveld, directeur van openbare werken. De heer Van der Hooft zeide zeer verrast te zijn door de grote opzet van de bazar, die de indruk gaf van een gezellig warenhuis. Spreker wees erop, dat burge meester en wethouders niet alles in de gemeente kunnen openen, want dan zou er weinig tijd overblijven voor het normale werk. Maar op de uitnodiging van de speeltuinvereni ging was men toch ingegaan. „Want wij hebben bewondering voor de activiteiten van „De Paddestoel” zei de burgemeester. „Dat er in deze tijd mensen zijn, die zich zo voor de jeugd inzetten, dus voor heel Wad dinxveen, verdient grote waarde ring.” Nadat hij het bestuur na drukkelijk dank had gebracht gaf de burgemeester het startsein. Het draaiende prij zenrad, de schiettent, hengeltent, ballengooitent, e.d. de den daarna onmiddellijk goede za ken. Jong en oud verdrongen zich, om zoveel mogelijk fraaie prijzen te kunnen bemachtigen. Ook vrij dag en zaterdag was het bijzonder druk. Tot aller verrassing kwam zaterdagmiddag Sint Nicolaas een kijkje nemen, waarbij hij door de aanwezige jeugd enthousiast werd toegezongen. De opbrengst van de succesvolle bazar bedroeg 4200. Zaterdagmiddag a.s. zal Sint Ni colaas opnieuw in een open auto een rondrit maken door Waddinx veen. Deze maal zal hij worden voorafgegaan door het plaatselijke fanfarekorps „Concordia”. De rond gang van de Sint begint in de Sint Victorwijk, daarna gaat het via de Zuidkade naar de Burgem. Troost- straat. Aan het eind hiervan keert de stoet om en gaat weer naar de Zuidkade. Vervolgens langs de Zuid kade naar het Brugcentrum, Kerk weg, Sniepkwartier en Dorpsstraat. Tijdens de rondgang delen de Zwar te Pieten, evenals vorige zaterdag, rood-wit-blauwe vlaggetjes uit. Voor een periode van zes jaar is bij Koninklijk Besluit per 1 decem ber a.s. herbenoemd tot burgemees ter van Waddinxveen, de heer C. A. van der Hooft. Burgemeesters worden benoemd steeds voor een ambtsperiode van zes jaar. Daarna is herbenoeming noodzakelijk. Het plotselinge sterven van ogen schijnlijk gezonde zuigelingen vormt reeds vele jaren een moeilijk me disch probleem. In een aantal ge vallen sterven zuigelingen onder verschijnselen van heftige benauwd heid en ademnood. Hart en longen waren bij deze kinderen vooraf wel onderzocht en gezond bevonden. Volgens Engelse onderzoekers zou deze plotselinge dood in de wieg veroorzaakt worden doop het opris pen of teruggeven van koemelkei- witten. De eiwitten uit de koemelk zouden tot overgevoeligheidsreacties bij zuigelingen kunnen leiden waar door weer bepaalde afsluitingspro- cessen in de longen zouden ontstaan. In ieder geval, aldus menen deze onderzoekers, is voor zuigelingen de borstvoeding te verkiezen boven kunstmatige voeding met koemelk. Bij borstvoeding zijn deze overge voeligheidsreacties niet of minder te verwachten. voor zij zelf aan het actiecomité twee cent per stuk moeten betalen) dat uit de opbrengst kunnen wor den gefinancierd: de aankomst en rondgangen van Sint Nicolaas, de kinderspeelgoedactie, en de prijzen voor de drie trekkingsavonden met iedere avond een prijs van 250, en meerdere prijzen oer avond van 5 tot 25. Tenslotte moet de actie nog een batig saldo opleveren van tenmin ste 3500 tot 4000 om ook in 1965 de traditionele dagtocht voor de plaatselijke bejaarden weer moge lijk te kunnen maken. Het ziet er naar uit, dat het plan voor een nieuw winkelcentrum aan de Stationsstraat tussen Zuidkade en Julianastraat, van veel geringere omvang zal worden, dan in eerste instantie was gedacht. Zoals bekend gingen de gedachten aanvankelijk in de richting van een soort „Lijn baan”. Adviezen van deskundige instan ties, o.a. van het Centraal Orgaan ter bevordering van de bouw van middenstandsbedrijfspanden hebben er toe geleid, dat de Waddinxveen - se toekomstplannen ten aanzien van de winkelcentra opnieuw onder de loupe genomen zullen worden. Wel zal er blijvend naar worden gestreefd de winkelcentra aan de Kerkweg en nabij de brug een wat betere binding met elkaar te geven. Ook de aan de Kerkweg ontwor pen tweede winkelgalerij zal waar schijnlijk iets minder van omvang moeten worden. Zowel over deze winkelcentra als over de andere winkelbuurten in Waddinxveen zal de komende tijd ongetwijfeld overleg plaatsvinden, zowel binnen de gemeenteraad, als met de plaatselijke middenstands- bedrijven, teneinde tot een verant- wóorde verdeling van het aantal nieuw te bouwen winkels in de ver schillende delen van Waddinxveen te komen. Inmiddels hebben B. W. van Waddinxveen een schrijven gericht aan de beide Waddinxveense mid denstandsorganisaties met het ver zoek ook van die zijde met een oor deel te komen over hetgeen er in de toekomst op het gebied van de win kelbouw in Waddinxveen moet ge beuren. Het Centraal Orgaan ter Bevorde ring van de Bouw van Midden standsbedrijfspanden (C.O.M.) heeft kortelings aan B. W. een nota inzake winkelvoorziening in de ge meente Waddinxveen uitgebracht. Het betreft hier volgens B. W. een soort tussentijds rapport, dat Maandagmiddag 30 novem ber a.s. opent burgemeester C. A. van der Hooft het tijde lijke gebouw voor de Aard gasvoorlichting Waddinxveen aan de Jan Willem Frisoweg vlak bij de Willem de Zwij- gerlaan. Het voorlichtingscentrum, annex toonzaal is voor het publiek dagelijks, met uitzon dering van maandag en zon dag, geopend van tien uur ’s ochtends tot vijf uur ’s mid dags. Op dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag boven dien ’s avonds van zeven tot 9 uur. Deskundigen geven U ter plaatse uitvoerige voorlich ting over de omschakeling op aardgas en de daarmede ver band houdende ombouw of i aankoop van nieuwe gastoe stellen. De agrarische belangen werden verdedigd door ir. H. G. Kuipéri van de Cultuur-Technische Dienst in Zuid-Holland. Volgens hem mag het groene hart nooit inhouden, dat verboden, e.d. het agrarische grond gebruik gaan beperken. In West- Nederland ligt een natuurlijke rijk dom aan bodem en klimaat, die een belangrijke bijdrage levert aan ons nationale inkomen. Ondanks de af name van de agrarische beroepsbe volking tot beneden 10% van de bevolking bedraagt het agrarische aandeel 30 van het nationale ex- portpakket. Van de zijde van de Cultuur- Technische Dienst zegde hij overi gens de grootst mogelijke medewer king toe. Voorts gaf hij de raad om langs de weg van kleine projecten deel voor deel het gestelde doel te bereiken. Bij de interessante discussievroeg de heer Ph. Kroes uit Waddinxveen of er in dit verband geen subsidies voor de wegen, in het beheer bij de polderbesturen, konden worden ge geven. Deze wegen hebben thans een ruimere functie en dienen ook de recreatie. Ir. Kuipéri zag hierin meer een gemeentelijke taak. Dit werd onderschreven door voorzitter Van der Hooft, die overname van de polderwegen door de gemeenten ge zien de gewijzigde omstandigheden zeer reëel achtte. Daarnaast meent ir. Dieleman dat het agrarische landschap ook wat aankleding behoeft, door o.a. de randen met beplanting te verdich ten. Lelijke gedeelten in het land schap, waartoe de heer Dieleman In samenwerking met de provin cie werden de begrotingen 1964 van een viertal andere gemeenten door gelicht, namelijk die van Krimpen a.d. IJssel, Zoetermeer, Noordwij- kerhout en Maassluis. De keuze was op deze gemeenten gevallen, omdat men hier ongeveer eenzelfde aantal inwoners heeft als in Waddinxveen en globaal ook met eenzelfde stij- gingspercentage van de bevolkings toename heeft te maken. Het begrotingstekort per .inwoner over 1964 (in Waddinxveen ƒ162.79) ligt nog onder dat van Maassluis met 172.26 per inwoner én Zoe termeer met 171.97 per inwoner. Voor Krimpen en Noordwijkerhout lagen de begrotingstekorten onge veer twintig gulden per inwoner lager dan in Waddinxveen. De vergelijkende cijfers ten aan zien van de uitgaven geven even min een ongunstig beeld. Alleen in de sector openbare werken liggen de kosten in Waddinxveen aanzien lijk hoger. Inmiddels zijn reeds voorzieningen getroffen om deze lasten te doen dalen. Zeker zullen de komende jaren de kosten van de plantsoenendienst verhoudings gewijs worden verminderd. Met name bleek bijvoorbeeld, dat de straten in Waddinxveen in ver houding tot andere gemeenten „te goed” werden onderhouden. Ook wat betreft de gemeentelijke inkomsten bleek Waddinxveen tot de gemiddelde gemeenten te beho ren. In 1964 bedroeg dat hier per inwoner 166.20. Krimpen en ook Noordwijkerhout lagen aanzienlijk lager. Zoetermeer en Maassluis ech- Wat verder van de grote steden liggen de meer speciale recreatie gebieden. Een dergelijk gebied van algemene aard zou volgens ir. Die leman kunnen worden geprojec teerd tussen Zoetermeer en Moer- kapelle. Het is centraal gelegen ten opzichte van vele steden in dit ge bied. Incidenteel kunnen recreatie plaatsen ontstaan, daar waar bv. grote hoeveelheden zand ten behoe ve van wegenaanleg e.d. worden weggezogen. Naast het op vangen van massa’s recreanten zullen de verschillende gebieden ook rustiger gedeelten moeten bevatten, bestaande uit bos met open ruimten, waar het prettig toeven is en waar men tot rust kan komen. Het Reeuwijkse plassenge- bied is naar de mening van ir. Die leman voor een verdere uitbreiding en ontwikkeling vatbaar, zelfs ten noorden van de Rijksweg Den Haag Utrecht. In zijn slotwoord merkte burge meester Van der Hooft op, dat Ne derland in Europa het schaarst be deeld is met groen, in de zin van bos en natuurterrein, namelijk slechts 394 vierkante meter per in woner. In België is dat al ruim dui zend vierkante en in Oostenrijk 5647 vierkante meter per inwoner. In Nederland wordt de toestand ieder jaar ongunstiger door de be volkingstoename. En juist in het gebied, waar de concentratie van de bevolking het grootst is, is het minste groen, aldus de heer Van der Hooft. „Maar thans werd er studie van gemaakt”. Tot slot deel de spreker mede, dat het lid van gedeputeerde staten, mevrouw De Ruijter-de Zeeuw het komende voorjaar voor de gemeenteraden van de zestien gemeenten een voor dracht zal houden over „recreatie en landschapsverzorging in Zuid- Holland”. ook de kassengebieden rekende, moeten door middel van beplanting beter worden aangepakt Óp deze manier kunnen volledig voor agra rische doeleinden gebruikte gronden toch dienstbaar worden gemaakt aan de recreatie door fraaie uitzichten. Ir. Dieleman besloot zijn voor dracht met te zeggen: „Het groene hart van Zuid-Holland moet tege moet komen aan de verschillende behoeften van de bevolking van Zuid-Holland. Een harmonisch sa mengaan van recreatiebehoeften en de agrarische produktiefactor is het doel, waarnaar voor het landschaps- en recreatieplan voor het groene hart van Zuid-Holland worden ge streefd. Nog tot uiterlijk zes uur vanavond kunnen de deelne mers aan onze jeugdkleur- wedstrijd (zie Weekblad voor Waddinxveen van 12 novem ber) hun ingekleurde teke ningen inleveren bij het Weekblad voor Waddinxveen, Oranjelaan 9, of bij Boekhan del Veldwijk, Passage. Verzuim niet te vermelden: Volledige voor- en achter naam, leeftijd, jongen of meis je, volledig adres, indien schoolgaand naam van school en welke klas. Bij de N.V. Auto-Industrie Ver heul is de in april van dit jaar ge opende opleidingswerkplaats aan zienlijk uitgebreid. De beschikbare werkruimte werd verdubbeld. Ook onderging het aantal machines een uitbreiding. De opleiding werd destijds be gonnen met vijf jeugdigen en drie ongeschoolden. Thans hebben reeds twee jeugdigen en alle ongeschool den een dagtaak in de fabriek ge vonden. In de opleidingswerkplaats wor den thans vijftien jonge werk nemers opgeleid voor diverse be roepen. Deze jongeren nemen deel aan het zgn. leerlingenstelsel van de Vakopleiding Carrossériebouw en volgens gedeeltelijk dag- en/of avondonderwijs aan de Technische school. Gedurende deze opleidings- periode ontvangen de leerlingen het normale CAO-loon met iedere drie maanden een herziening van de prestatietoeslag. Het systeem van de op de man gerichte opleiding met aan de prak tijk ontleende werkstukken voldoet bij Verheul uitstekend en leidt tot betere resultaten dan groepsoplei- ding. Bovendien heeft deze meer individuele opleiding het voordeel, dat op ieder willekeurig tijdstip jongens in opleiding kunnen worden genomen. Gisteren is met de leerlingen een excursie gemaakt naar de schok- brekerfabriek van Koni in Oud- Beijerland. de speelgoedactie niet kan worden gedekt uit de opbrengst van de al leen door de kinderen ingeleverde kaarten. Tijdens Tijdens de gehele winkelactie moeten door de winkeliers zoveel zegels worden uitgegeven (waar- Zaterdagmiddag j.l. zijn in het Hervormd Wijkgebouw de eerste stuks speelgoed uitgezocht door kinderen, die van hun moeder drie volle zegelkaarten van de St. Nico- laas-winkelactie hadden meegekre gen. Tal van kinderen waren ver gezeld van hun ouders. Deze eerste middag was het uiteraard nog niet zo druk, omdat de actie op dat ogen blik pas een week aan de gang was. Komende zaterdag en zater dag 5 december wordt een grote drukte verwacht. De reacties op het uitgestalde speelgoed waren bijzonder positief. Vooral de ouders hadden waarde ring voor de kwaliteit van het speelgoed. Slechts in een enkel ge val bleek teleurstelling, omdat men grotere verwachtingen van deze lo terij zonder nieten had gekoesterd. Daarbij bleek men geen rekening te houden met het feit, dat drie vol geplakte zegelkaarten in feite een waarde vertegenwoordigen van 1,50. Iedere zegel is namelijk twee cent waard. Deze loterijbriefjes in de vorm van zegels ontvangt men gratis van de aan de actie deelne mende winkeliers. De enige ver plichting die er uiteraard tegenover staat, is dat de inkopen ter plaatse worden gedaan. Uitgaande van de waarde van 1,50 is de waarde van ’t beschik bare kinderspeelgoed zeker aan de hoge kant. Nagenoeg geen enkel stuk komt beneden die waarde van 1,50. Tal van stukken hebben ech ter een aanzienlijk hogere waarde, waarvan de grote plastic kipauto die in de winkel wordt verkocht voor prijzen variërend van 8,95 tot 9,50 de duurste is. Vele stuks speelgoed hebben echter een win kelwaarde variërend van twee tot zes gulden. Het staat bij voorbaat vast, dat (vervolg van pagina 1) Het groene hart man Zuid-Holland heeft de aandacht van vele instanties. Dat bleek tijdens de voorlichtingsbijeenkomst gisteravond in Gouda. Wat er allemaal zou kunnen gebeuren in dit bijna 39.000 hectaren grote gebied met zijn 162.000 inwoners was het onderwerp van de diverse inleidingen. In tegenstelling tot hetgeen we op pagina 1 vermeldden kwam de causerie van de heer Van Griethuyzen te vervallen. Deze spreker die pas later op de avond zou aankomen liet op het laatste ogenblik verstek gaan. Ir. Oosterkamp van de Rijksdienst voor het Nationale Plan vroeg de aandacht voor de periode dertig jaar na heden, wanneer wij hier in de randstad volgens ramingen 4% miljoen buren zullen hebben die met elkaar dan tenminste net zoveel personenauto’s zullen bezitten als er thans in het hele land zijn. Hoe wel spreker die 4% miljoen mensen niet met een insectenplaag wilde vergelijken, pleitte hij voor tijdige maatregelen in positieve zin. Ook de regering is van oordeel dat er in dat groene hart iets moet gebeuren en spreker meende, dat de rijksover- hied hierin ook financieel zal bij dragen. Voor een brede aanpak pleitte ir. M. J. Vroom van Staatsbosbeheer. Het gaat volgens hem niet alleen om groen-problemen maar hier speelt ook de ruimtelijke ordening een rol waarbij de agrarische as pecten niet mogen worden vergeten. Hij betoonde zich voorstander van een betere landschappelijke inrich ting van de kassengebieden, waar tenslotte ook mensen werken en wonen en die bovendien economisch een belangrijke rol spelen. Ir. W. A. Dieleman van de Kon. Ned. Heidemaatschappij gaf een uit voerig overzicht van hetgeen er in Zuid-Holland zou kunnen gebeuren. Hij releveerde, dat de Heidemaat schappij sedert enkele jaren in dit gebied een drietal waterbeheer- singsprojecten in voorbereiding en uitvoering heeft. Deze werken om vatten gemalen en verbetering van tochten en watergangen. Een be paalde hoeveelheid geld is beschik baar vóór landschapsverzorging, gekoppeld aan deze objecten. Vol gens ir. Dieleman is het aankleden van het landschap en het aanbren gen van recreatieve voorzieningen in hoge mate urgent en kan men niet volstaan met het aanbrengen van bomen en heesters alleen. Een plan in groter verband zou alleen kans van slagen hebben, indien de in het gebied liggende gemeenten tot samenwerking zouden besluiten. Inmiddels heeft de Heidemij, mede na contact met diverse instanties, een ruw schetsplan ontwikkeld. Ir. van Dieleman stelde, dat voor komen moet worden, dat de rand stad Holland met bebouwing dicht vloeit. Hiervoor zijn groene buffer zones nodig met een recreatieve en agrarische bestemming. Onder het groen in de provincie verstaat ir. Dieleman de groenstro ken rond steden of dorpen, dat kan aansluiten op het stedelijk groen (sportvelden, plantsoenen, zwem baden, e.d.) In de groene randen zal een overgang moeten komen van het stedelijk groen naar het landelijk groen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1964 | | pagina 3