Subsidies gemeente van aan voor en RADIO VAN EYK en van Ontspanning, studie kennis verrijking Lördson organisaties Ruim f 54.000 voor locale landelijke doelen Opheffing veilplicht zal veiling geen schade doen De opheffing van de veilplicht voor kwekers van groenten en fruit per per 1 januari 1966 zal de veilingen in het algemeen geen schade doen. Dat is de mening van het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen. De direc tie van de Coöperatieve tuiniersvereniging „Gouda en Omstreken” heeft medegedeeld, dat het bestuur van de Goudse veiling zich op hetzelfde standpunt stelt. f79,- Kerkweg 171 Telefoon 2301 camera Showroom voor zelfbouwmeubelen Grote export van verf Canonet is unieke Kerstzangavond Uniek orgelconcert in St. Janskerk Pachtkamer nam afscheid van A. Kroes Autotechnische voorlichting door ANWB PLAATSELIJK ACHTTIEN LEERKRACHTEN het enige met DIAGONALE snede! Filmavond Chr. Pensioenfonds voor aardewerkindustrie In Rotterdam: Studiotocht VARA Ruilbeurs van De Paddestoel Sjaak Noteboom: Ook in Waddinxveen keus uit groot aantal buitenlandse bladen Waddinxveen krijgt 34 ha groen Reisvereniging Openbare scholen vveeKüiGT Weekblad voor Waddinxveen - 26 november 1964 Pagina 4 4 Dit is het geheim van de superieure kwali teit van Lordson: de diagonale sneden in de scheerkop, waar door de haartjes diep, tot op de wortel wor- \den afgesneden. Kruis verenigingen Voor het instandhouden van de ontsmettingsdienst van de Provin ciale ver. „Het Groene Kruis” wordt 66 beschikbaar gesteld. De afde lingen te Reeuwijk van het Groene Kruis en het Wit-Gele-Kruis ont vangen samen 240. Voor het Rode Kruis, afdeling Gouda, wordt de subsidie geraamd op 134 (1 cent per inwoner). De subsidie voor het consultatiebureau voor alcoholisme is 35 (vijf gulden per behandelde inwoner). Ieder 134 krijgen het Kon. Wilhelminafonds voor de kan kerbestrijding, de Stichting Goutu- do en de Nederlandse Astma-stich- ting. De Goudse stichting voor reu mabestrijding staat voor 268 op de lijst (twee cent per inwoner). Aan de Federatie van Verpleeginrichtin gen en Langdurige Zieken wordt per inwoner een tiende cent of to taal 13.40 uitgekeerd. Bibliotheek en school melk Maatschappelijke en gezinszorg uqqinxveen- iz november 1964. (INGEZONDEN MEDEDELING) met 3 jaar volledige garantiel Het Herv. Gem. Zangkoor „Vox Jubilans” en het jeugdkoor „De Zangvogels” verzorgen op donder dagavond 1 december een kerstzang avond in de Hervormde Kerk. Het geheel staat onder leiding van Mar. Egberts. Feike Asma verzorgt de orgelbegeleiding. de aristocraat onder de droogscheerapparaten Al deze en nog tientallen binnen- en buitenlandse tijdschriften zijn verkrijgbaar bij Boekhandel Veld wijk in de Passage. Wanneer de Waddinxveense gemeenteraad zich akkoord verklaart met de gemeentebegroting 1965 betekent dit, dat niet minder dan 66 organisa ties, instellingen en verenigingen van locale, regionale of landelijke aard volgend jaar op een gemeentelijke subsidie kunnen rekenen tot een totaal bedrag van 54.505,15. Bij de subsidie aan landelijke of regionale organi saties wordt er steeds van uitgegaan, dat Waddinxveen op een of andere wijze direct belang heeft bij de betrokken organisaties of dat inwoners uit deze gemeente direct of indirect profijt trekken van de subsidies. IJssel en Wit-Gele-Kruis is een sub sidie geraamd van 2600, zijnde 1.50 per verzorgingsdag. Duizend gulden is uitgetrokken voor de uit zending van kinderen naar gezond- heidskolonies. de aangevoerde produkten. Sinds uitholling van de veilplicht door di verse maatregelen, drukte op de veilingen de last van het verbod om zelf te handelen, zwaarder. Van de zijde van de handel is men weinig gelukkig met de jong ste maatregel van de minister. Een zeer uniek concert zal plaats vinden in de Grote of Sint Jans kerk te Gouda op dinsdagavond 1 december a.s. De bekende organist Feike Asma bespeelt dan het prach tige orgel in deze kerk, waarvoor hij een zeer aantrekkelijk program ma heeft samengesteld. Als een bij zondere attractie zal de zeer jeug dige violist n.l. de 14-jarige Chris tian Bor uit Amsterdam, met orgel begeleiding van Feike Asma enige werken uitvoeren, waarbij men zal kunnen constateren dat deze knaap over een uitzonderlijk talent be schikt. Christian Bor is de jongste uit een gezin van vijf kinderen die allen viool spelen. Met zijn oudste broer Dick - thans 20 jaar en reeds in het bezit van zijn solistendiploma - is hij de meestbegaafde uit het gezin. Beide broers speelden reeds op 5- jarige leeftijd en traden meerdere malen op voor radio en televisie o.a. enige keren in Duitsland. Enige jaren geleden speelden zij voor de wereldbefaamde violisten Jehudi Menuhin, David Oistrach, Arthur Grumiaux en Isac Stern, die zich allen zeer enthousiast toonden over de uitzonderlijke prestaties van de beide broers. Christian, die nog les heeft van Herman Krebbers, gaf reeds verschillende concerten met Feike Asma en Piet van Egmond o.a. in Amsterdam, Den Haag, Alk maar, Dordrecht en nog in de maan november zal hij optreden als solist in het Concertgebouw te Amster dam met orkest. se stichting voor jongeren in beroep en bedrijf en de stichting Katho lieke Levensschool. De stichting voor sociaal-psychiatrische diensten in Zuid-Holland ontvangt 3200, gebaseerd op een bedrag van 24 cent per inwoner. Een rijksdaalder gaat er naar de Vereniging voor Maatschappelijk werk in Zieken huizen. De protestants Christelijke Stich ting voor maatschappelijk werk ten behoeve van doofstommen ontvangt 42 14 per patient uit deze ge meente). Aan het Instituut voor doofstommen en aan de Stichting algemene en individuele blinden- belangen wordt ieder twintig gul den uitgekeerd. Bij deze bedragen is rekening gehouden met een bedrag van 20 per Waddinxveense pati ent. Een bedrag van 7500 is beschik baar voor het werk van de Stich ting Katholieke gezinszorg en Ge zinshulp district Gouda, de Geref. Stichting voor gezinszorg classis Gouda, de Alg. Ver. Gezinsverzor ging en omgeving en de Ned. Herv. Stichting voor maatschappelijk werk. Tien gulden subsidie wordt toe gekend aan: Prot. Chr. reclasserings ver. afd Rotterdam; Leger des Heils afd. Rotterdam; Tuchtunie, Den Haag en de Rijkspolitiekapel. De ANWB ontvangt veertig gulden. Voor de kraamcentra Gouwe-Lek- De groenvoorziening in Waddinx veen, die thans een totale opper vlakte van veertien hectaren om vat, zal met de verdere uitbreiding van Waddinxveen ,nog met twintig hectaren tot 34 hectaren groeien. Bij een toekomstige bevolking van ongeveer 25.000 zielen komt dat neer op ruim dertien vierkante me ter groen (plantsoenen, sportvelden e.d.) per inwoner. Zaterdagmiddag 28 november a.s. houdt de speeltuinvereniging „De Paddestoel” weer haar traditionele ruilbeurs in het clubhuis aan de Lijsterbesstraat. De ruilbeurs om vat oude munten, postzegels, suiker zakjes, sigarenbandjes enz. Ook verzamelaars van buiten Waddinx veen zijn welkom. De Europese beweging in Neder land en de Ned. Ver. van brand weercommandanten ontvangen ie der 25. Vijftig gulden gaat ernaar de Goveka te Gouda. De bijdrage aan het Ned. Normalisatie instituut is 91. Aan de Vereniging voor Chr. buitengewoon lager onderwijs te Gouda ten behoeve van nazorg en aan de Prot. Chr. nazorgstichting te Alphen wordt f 340 uitgekeerd, ge baseerd op 85 per leerling per ver- zorgingsseizoen. Uitgaande van het feit dat drie het Doofstommeninstituut te Voor burg wordt de subsidie aan de ge- leerlingen lessen zullen volgen aan meente Voorburg voor dit doel ge raamd op 450. D. M.O.B. te Gouda ontvangt twaalfhonderd gulden, ge baseerd op vijf cent per inwoner en honderd gulden per kind. (INGEZONDEN MEDEDELING) De Nederlandse Christelijke Reis vereniging organiseert dinsdag avond 1 december in Gouda in „De Beursklok” een filmavond, getiteld: Wintergenoegens en zomertips”. Op het programma staan films over: Een vakantie in de sneeuw in Zuid- Duitsland; Skilessen aan beginners en gevorderden in Wallis (Zwitser land); Een wandeling door Zürich op een zomerse dag; Een reis met de postauto dwars door Zwitserland en een bezoek aan Israël. ,»,-z WH De heer A. Kroes uit Waddinx veen heeft vorige week afscheid genomen als lid van de pachtkamer te Gouda in verband met het be reiken van de leeftijdsgrens. Tij dens een buitengewone terechtzit ting voor pachtzaken van het Goud se kantongerecht werd de heer A. Kroes per 1 december eervol ont slag verleend. Mr. J. A. van Bronkhorst, kanton rechter te Gouda, herinnerde eraan, dat de heer Kroes in 1946 als ver tegenwoordiger van de verpachters werd benoemd tot lid van deze pachtkamer. Spreker ging nog terug naar de vooroorlogse situatie, toen men eerst een crisispachtwet kende, die in 1938 werd vervangen door een pachtwet. Tijdens de oorlog kwam er een pachtbesluit, dat tot 1958 van kracht bleef. Mr. Van Bronkhorst zeide verheugd te zijn, dat er voor de pachtzaken nadien een duidelijke scheiding werd ge maakt tussen administratief recht en rechtspraak. Het scheidende lid van de pacht kamer noemde hij een bekwaam vertegenwoordgier van de verpach ters, die daarbij ook aandacht had voor belangen van anderen. „U zoudt een goed rechter zijn geweest, aldus mr. Van Bronkhorst. „U was vaak van twijfel vervuld, het begin van alle wijsheid en bovendien de grondslag van een goed oordeel”. Hij wees er voorts op, dat hij altijd grote waarde had gehecht aan de inzichten van de heer Kroes. Voorts voerde nog het woord de griffier, mr. J. J. A. Groeneveld, mr. A. A. J. Rijksen namens de advo caten en notaris L. van Lange na mens de notarissen. In zijn dank woord herinnerde de heer Kroes o.m. aan de prettige samenwerking in de pachtkamer. De buitengewone terechtzitting werd o.m. bijgewoond door loco- burgemeester H. Luidens van Gou da, advocaten en notarissen uit het ambtsgebied. de is het Duitse blad „Neuer Schnitt” (decembernummer - 64 pa gina’s, 2.30) geheel gewijd aan alle facetten van de mode en vol patro nen. Het aantrekkelijke van deze Duitse uitgave is het bijvoegsel in de Nederlandse taal met een knip patroon. Niet minder dan 35 pagi na’s worden in het nummer van 17 december van het eveneens Duitse blad Constanze (172 pagina’s, zeven tig cent) besteed aan de winter mode. „Revue” is een gezellig Duits fa milieblad met de roman „Silber- hochzeit” in het nummer van 22 no vember 96 pagina’s ontspanning voor negentig cent). Voor liefhebbers van architectuur en woninginrichting is de speciale uitgave van Film und Frau getiteld „Architektur und Kultiviertes Woh- nen” (244 pagina’s f 5,50). Schoner Wohnen is een in Neder land langzamerhand al zeer popu lair geworden Duits blad met een bijvoegsel in het Nederlands. Het novembernummer telt 220 pagina’s. Prijs 1.80. met gratis prachtige wandhouder I Voor de aardewerk- en porcelein- industrie in Gouda en omgeving is door de vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorgani saties een bedrijfspensioenfonds op gericht. Dit fonds wordt per 1 janu ari a.s. verplicht gesteld voor alle mannelijke werknemers van 21 tot en met 64 jaar in de bedrijven, die zijn gevestigd in Gouda, Waddinx veen, Bodegraven, Boskoop, Goude- rak, Bergambacht, Haastrecht, Stol wijk, Moordrecht en Schoonhoven. De oprichters van het fonds stel len zich tot doel de werkingssfeer van het pensioenfonds uit te brei den tot de gehele porselein- en aar dewerkindustrie. De plaatselijke afdeling van de VARA heeft zaterdag j.l. een be zoek gebracht aan de VARA-studio te Hilversum. Na bezichtiging van het bijzonder fraaie nieuwe studio complex en het nuttigen van een kopje koffie konden de deelnemers, die met twee bussen naar Hilver sum waren gereisd, de opnamen bij - wonen van een tweetal radio-pro- gramma’s. Het betrof hier een amu sementsprogramma en het Ether- forum. Voldaan over deze nuttige en ge zellig bestede dag keerden de deel nemers aan het eind van de middag uit de Radiostad terug naar Wad dinxveen. De ANWB zal met ingang van 1 december a.s. op het bijkantoor Ka rei Doormanstraat 300 in Rotterdam beginnen met het geven van per soonlijke autotechnische voorlich ting. In Rotterdam en omgeving be staat een groeiende behoefte aan persoonlijke onpartijdige voorlich ting over de aankoop van personen auto’s en de exploitatie-methoden. Leden kunnen terecht van maandag dag t/m vrijdag van 9.00 uur tot 12.00 uur en van 13.00 uur tot 17.00 uur. Aan de Jan Dorrekenskade heeft de fa. W. de Bas sedert kort een bescheiden showroom ingericht voor zelfbouwmeubelen. Het betreft hier wandcombinaties, bureaus voor dames en heren, bedden, linnenkas ten, inbouwmeubels, commodes, kinderbedden, plantenbakken, sa lontafels, e.d. Alle meubelen, ver vaardigd door een meubelfabriek in Amerongen, worden geleverd in bouwpakketten en zijn op eenvou dige wijze in elkaar te zetten. In de meeste gevallen kan men een keuze maken tussen teak en limba. In dezelfde showroom heeft de fa. De Bas tevens andere materialen bestemd voor de doe-het-zelvers uitgestald. De vier speeltuinverenigingen, te weten Oranjewijk, Zonnige Zuid, De Paddestoel en de Overkant, kun nen ieder weer rekenen op drie honderd gulden. De gymnastiekver eniging T.O.O.S. ontvangt een be drag van 3575. Voor de gemengde zangvereniging „Onvermoeid Voor uit” is een bedrag van honderd gul den uitgetrokken. Driehonderd gul den staan er op de begroting voor de Kunststichting Waddinxveen. Voor de wandelsportvereniging WIK is honderd gulden gereserveerd. De plaatselijke afdeling van de EHBO ontvangt f 250. De grootste subsidie, nl. vijftien duizend gulden gaat naar de plaat selijke afdeling van het Groene Kruis. De beide muziekkorpsen Concordia en Voorwaarts ontvangen ieder 750, waarin begrepen 150 per vereniging voor het jeugdkorps. De Stichting Chr. openbare uit- leenbibliotheek krijgt een subsidie van 8300. Voor het lager land- en tuinbouwonderwijs wordt de sub sidie geraamd op 300. Deze sub sidie is gebaseerd op het tekort per leerling op de exploitatierekening. Aan het plaatselijk schoolmelkco- mité wil de gemeente de helft ver goeden tussen kosten en ouderbij dragen nl. 4300. Voor de militaire tehuizen is 105 uitgetrokken, waarvan vijftig gul den voor de Kon. Ned. Militaire Bond „Pro Rege”, eenzelfde bedrag voor de centrale van Kath. militaire tehuizen en vijf gulden voor de stichting militaire tehuizen van het Humanistisch Thuisfront. Aan het Instituut Stad en Land- schap van Zuid-Holland wordt een subsidie verleend van 5,25 per honderd inwoners; voor 1965 38.25. Vijftien gulden gaat er naar de lan delijke contactraad voor de licha melijke opvoeding en sport. De bond tegen het schenden door het vloe ken van Gods Heilige Naam ont vangt tien gulden. De Stichting het Zuid-Hollandse Landschap 13 (één gulden per honderd inwoners). Het Nederlandse Emigratiefonds en de Stichting voor Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland, ontvangen ieder honderd gulden. Duizend gulden is er beschikbaar voor de stichtingen Zonnebloem, Mater Amabilisscholen en de Haag- Een unieke automatische camera, de Canonet Junior, is thans ook ver krijgbaar bij Sjaak Noteboom in de Passage. Met de Canonet, een Ja panse camera van uitstekende kwa liteit, kunnen zelfs diegenen, die nog nimmer tevoren een camera in de hand hebben gehad, nu een voor treffelijke foto maken. Het foto toestel werkt met zgn. symboolin- stelling. Men behoeft alleen maar te letten op figuurtjes in de zoeker, voordat de opname wordt gemaakt. Zodra men de camera op een doel richt, wordt het diafragma automa tisch ingesteld en tegelijk wordt ook de sluitertijd aangegeven. Men behoeft dan alleen nog maar de ont spanknop in te drukken. Deze vol automatische regeling is een gevolg van de koppeling met de belich- tingsmeter. Lastige berekeningen worden op deze wijze voorkomen. De diafragma-instelling van de Canonet kan variëren van f 2.8 tot 22 en de sluitertijden van 1/30 tot l/250ste seconde. De Canonet is geschikt voor land- schapsfotografie, groepsfoto’s, por tretopnamen en flitsen. De semi- groothoeklens met grote diepte scherpte is speciaal geschikt voor kleurenfotografie. Deze ruim zes honderd gram wegende kleinbeeld- camera is uitgerust met een blok- keerinrichting tegen dubbele op namen. Men kan de ontspanknop niet indrukken, wanneer de film niet goed is ingelegd. Een uniek ge schenk voor beginneling en door gewinterde amateur. De prijs voor deze veelzijdige camera bedraagt slechts 195, Bovendien: 5-voudige scheerkop (eigenlijk dus 5 scheer- apparaten, die tegelijk werken) micro-kogellager (dus uiterst stabiel en solide) prettig in de hand, fraai uitgevoerd In 1963 produceerde de Neder landse verfindustrie ruim 120 mil joen kilo verven en lakken, vernis sen, stopverf en plamuur. Hiervan werd een vijfde of wel 22 miljoen kilogram ter waarde van 57 mil joen geëxporteerd naar ruim hon derd landen. De grootste Nederland se verfafnemer is Duitsland, ge volgd door België en Frankrijk. De verfindustrie levert aan de verfverwerkende industrieën, aan de schilderbedrijven en aan de scheepvaart. De particulieren, die via de winkel verf betrekken, gaan van steeds groter betekenis worden. Deze groep nam in 1962 twaalf pro cent af van het totale binnenlandse verfverbruik. In 1962 waren er in Nederland 9300 schildersbedrijven met in totaal 32.000 personeelsleden. Juist rond de thans op Waddinx- veens grondgebied in aanbouw zijn de nieuwe veiling groeit het aantal tuinbouwbedrijven snel. Volgens de privaatrechtelijke veilplicht moeten kwekers, zolang zij bij een veiling zijn aangesloten, hun produkten via deze veiling verkopen of direct aan een afnemer. De door de minister van land bouw genomen beslissing maakte het bijvoorbeeld mogelijk, dat na 1 januari 1966 een exporteur voor een spoedbestelling ook buiten vei- lingtijd zijn aankopen bij de tuin ders direct kan doen. De Neder landse veilingen hadden allang op de afschaffing van de veilplicht aan gedrongen. Het produktschap voor groenten en fruit, dat de veilplicht gehandhaafd wilde zien, heeft zijn zin dus niet gekregen. In een brief aan het produktschap deelt de minister mede, dat er bij de land- en tuinbouw thans een si tuatie is ontstaan, die ver afstaat van crisis- en oorlogsomstandighe den. In die situatie had een veil plicht betekenis. Thans is er echter een vrijere ontwikkeling nodig om een zo groot mogelijke doelmatig heid te bereiken. De minister meent dat het ook in het belang is van de consument, dat het distributiepro ces in de tuinbouw zich in vrijheid voltrekt. Volgens de veilingen was de veil plicht door allerhande maatregelen, allang uitgehold. Hiervan onder vonden de veilingen hinder. Door de wettelijke veilplicht hadden de veilingen in feite een aanbodmono- polie. Ter bescherming echter van de handel, was het de veilingen verboden zelfstandig te handelen in De belangstelling voor buitenlandse tijdschriften is ook in Waddinxveen aanzienlijk toegenomen. De vakanties in vreemde landen, televisiecursus- sen en de vele andere mogelijkheden om meer kennis op te doen van de vreemde talen, hebben tal van mensen de schuchterheid doen overwinnen om ook buitenlandse lectuur in hun leespakket op te nemen. En zo komt de wereld nu ook nog op een andere wijze in de Waddinxveense huis kamers. Kranten, radio en televisie hou- tuele wereldnieuws. Maar het zijn den ons op de hoogte van het ac- informaties van een dag, veel zelfs van een ogenblik. Een groot deel van al het nieuws is na enkele uren al vergeten. Binnen- en buitenlandse tijd schriften geven eigenlijk een wel kome aanvulling op dat vluchtige nieuws uit de kranten en van de televisie. In de tijdschriften heeft men de gelegenheid het nieuws in al zijn verscheidenheid uit te spin nen in gezellig geschreven artikelen geïllustreerd met grote aantallen foto’s, voor een deel zelfs in kleur. De buitenlandse tijdschriften zijn vaak extra attractief. In ieder land dragen ze hun eigen karakter. Juist die verschillende manieren van re dactie en vormgeving maken het lezen van buitenlandse bladen zo gezellig afwisselend. Zo brengt Paris Match (180 pagi na’s 1.10) in haar nummer van 21 november een uitvoerige reportage met unieke foto’s over het leven van president Kennedy. Life van 30 no vember (124 pagina’s, één gulden), vertelt de lezer van het gevaarlijke werk van de vliegers, die in het on herbergzame deel van Alaska de moeilijke verbindingen onderhou den. Kleurenfoto’s geven een beeld van de traditionele parade op het Rode Plein in Moskou ter herden king van oktoberrevolutie. Bijzonder interessant voor vrouw Aan de drie openbare lagere scho len en de openbare Ulo in Wad dinxveen z.n op dit ogenblik acht tien onderwijskrachten verbonden, onder wie drie onderwijzeressen. De Theo Thijssenschool heeft zes leerkrachten, de Jan Ligthartschool vijf, terwijl de onlangs begonnen Klaas de Vriesschool op dit ogen blik drie onderwijskrachten telt. Vier onderwijzers zijn verbonden aan de Prof. Kohnstamm Ulo-school. De gemiddelde leeftijd van het on derwijzend personeel bij de open bare scholen is bijna 39 jaar.

Weekblad voor Waddinxveen | 1964 | | pagina 4