Gemeenschappelijke voorzieningen de raadsleden aan een Burgemeester geeft voorlopig antwoord slachtoffer regeringspolitiek Ver koersontwikkeling in Waddinxveen vraagt om een ruime blik I AFGEGRAASD i i M j J. H. Mol - VVD Agenda Beginnend* [cultureel leven i tv heeft steun^nodig I 1 P. Lips - PvdA Commissie voor het verkeer - JJ Dure woningen Bedrijfsschade Onrechtvaardig Onvoldoende vrije speelruimte voor Waddinxveense jeugd spyt Utopie Weekblad voor Waddinxveen - 3 december 1964 Cultuur Ai iet serieus 1i Principieel Slaapstad Bezorgdheid Werkwijze raad Openbare werken te duur -r J. H. Mol (WD): verkeer” „jeugd en P. Lips (PvdA): „geen slaapstad” Zoeven hadden wij het over het stellen en beantwoorden van vra gen. Mijnheer de voorzitter, dat het schriftelijk stellen en beantwoorden van vragen niet zonder meer als hét medium kan worden beschouwd heeft onze fractie in de afgelopen zittingsperiode pijnlijk ervaren bij de verhuur van een gemeentewo- ning. De overwegingen, welke uit eindelijk hebben geleid om te han delen zoals is gedaan kan alleen worden toegeschreven aan het feit, dat de bedoeling van onze corres pondentie met B. en W. niet is on derkend. Door deze gang van zaken is er echter wel een principiële beslissing gevallen waardoor mijn fractie zich ook in de toekomst zal laten leiden. Mijnheer de voorzitter, wij nemen aan dat het College de gemeentebe groting 1965 ziet als een „minimum- begroting”; een begroting met een uiterst reële opzet, waarvan het te kort niet in de loop van het jaar met grote bedragen kan worden verminderd, anders dan door het nalaten van zeer noodzakelijke wer ken. de toon vallen in het totale begro- tingsbeeld. Na de informaties, welke de Raad kort geleden van u ontving hebben wij vertrouwen in het beleid dat terzake zal worden gevoerd. Wij constateren, dat de hoofdstuk ken „algemeen beheer” en „open bare werken”, als dominerende pos ten op de begroting, enigszins uit ÏÏTet speet de voorzitter in de £1 gezamenlijke beschouwing van de Hervormde Groepering en de SGP te hebben moeten horen spreken over dure koop huizen in Waddinxveen. Dat had hij toch zeker niet verwacht. „Het moet u allen toch bekend zijn, dat wij in Waddinxveen heel goedkoop hebben gebouwd”. De voorzitter maakte vervolgens ernstige verwijten aan het adres van die Waddinxveners, die in dertijd in staat waren de toen zeer goedkoop gebouwde huizen te kopen, maar hun kans niet Woensdag 16 december: Raadsvergadering, gemeentehuis, aanvang 20.00 uur. Donderdag 17 december: Kerstzangavond m.m.v. „Vox Jubi- lans” en „De Zangvogels” in de Herv. Kerk, aanvang 19.30 uur. Zaterdag 19 december: Kindermiddag Personeelsvereniging Verheul, in Thaliatheater te Gouda, aan vang 14.30 urn'. Dinsdag 22 december: Kerstconcert door het Vrouwenkoor en ’Concordia’ in het Geref. Vereni gingsgebouw, Stationsstraat. Woensdag 23 december: Kerstwijding Ned. Chr. Vrouwen bond, in Hervormd Wijkgebouw, Esdoornlaan, aanvang 19.30 uur. degelijk een zuinig beleid wordt ge voerd. Hoe zullen we deze kosten dek ken? Aan de inkomstenkant heeft onze gemeente het afgelopen jaar welhaast op elk gebied, waar belas tingverhoging of tariefsverhoging mogelijk was, deze verhoging tot de uiterste grens doorgevoerd. Het pla fond is voorlopig meer dan bereikt. Minister Toxopeus geeft ons ech ter de oplossing. Hij zegt: de ge meente is autonoom en de gemeente heeft zelf de bevoegdheid te bezui nigen waar zij wil. Zo kunnen wij de begroting in theorie sluitend maken. Graag, mijnheer de Voorzitter, zou ik van de politieke geestverwanten van de regering, in deze Raad zit tende, willen vernemen of zij moge lijkheden zien om drastische be snoeiingen in deze begroting aan te brengen. En zo wij hier of daar nog een klei nigheid kunnen schrappen, bedenk dan dat deze verlagingen in het niet verzinken bij de kosten van die noodzakelijke voorzieningen, welke wjj thans eenvoudig niet op de be groting kunnen zetten. De woningbouw is, ondanks alle activiteit, nog steeds een heet hang ijzer. Het blijft mijn fractie niet om het even, mijnheer de voorzitter, wat er in Waddinxveen gebouwd wordt; ik bedoel: welk type van huizen. In gedachten ga ik terug naar de tijd dat in deze raadzaal veel werd gesproken over de slaapstad Wils- veen. Ik ontkom niet aan de indruk, dat ook Waddinxveen al een heel eind op die weg is en nog veel ver der zal gaan. Ik ben er niet gelukkig mee, dat anno 1964 de woningwetbouw nog Zaterdag 5 december: Prij zenmiddag winkelactie voor kin deren in Hervormd Wijkgebouw, Esdoornlaan, van 14 tot 16 uur. Maandag 7 december: Derde en laatste trekkingsavond winkelactie, in Hotel „de Unie” aan de Kerkweg, aanvang 19 uur. Jeugdavond van ,De Gouwe” in het clubgebouw van „De Paddestoel”, Lijsterbesstraat. Aanvang 7.15 uur. Dinsdag 8 december: Bejaardenmiddag in het Hervormd Wijkgebouw aan de Esdoornlaan. Aanvang 2.30 uur. Vrijdag 11 december: Zendingsavond uitgaande van de Herv.-Geref. Zendingsbond, in het Hervormd Wijkgebouw aan de Es doornlaan. Aanvang 8 uur. N ZIJN gedeeltelijke beant woording van de algemene beschouwingen zeide burgemees ter C. A. van der Hooft, dat hij deze beschouwingen dit jaar op een hoog peil vond staan. Op 16 december zal hij de raadsleden uitvoerig antwoorden. Daarna ging hij in op ’t vraag stuk der gemeentelijke financiën, dat in de beschouwing van de Partij van de Arbeid aan de orde was gesteld. Hij was van mening, dat dit vraagstuk een ieder wel zou benauwen. Zelf twijfelde hij er aan, of een en ander ooit wel weer goed zuo komen. De financiële problematiek uit het standpunt der gemeentelijke verhoudingen bekijkend, zei de voorzitter, dat elke gemeente verplicht is in de eerste plaats te voorzien in eigen middelen. Daarna kan pas worden geput uit andere bronnen: het Gemeen tefonds. „Ook B. W. viel het zwaar het afgelopen jaar belas tingverhogingen voor te stellen,” aldus de voorzitter. „Maar het ging er uitsluitend om de inkom sten van de gemeente te ver hogen ten einde sterker te staan tegenover de hogere overheid en een hogere subjectieve uitkering te kunnen krijgen uit Gemeente fonds”. De voorzitter sprak het ver moeden van de heer P. Lips (PvdA), dat aanvragen voor steun bij de minister als waarde loze papiertjes opzij zouden zijn gelegd, met stelligheid tegen. „Die aanvragen liggen nog op het bureau van de minister, waar al les nog moet worden uitgere kend,” zei hij. K WIL DIT KEER beginnen met een woord van dank te richten aan het College voor de uitvoerige informaties, welke de Raad ontving bij de aanbieding van de verschillende begrotingen voor 1965. De diverse toe lichtingen, cijfer-opstellingen en dergelijke doen blijken, dat het College de noodsituatie waarin de gemeente in financieel opzicht komt te ver keren, onderkent en tracht er gegeven deze situatie van te maken wat mogelijk is. En er is daarbij niet weinig materiaal verzameld en het beleid te toetsen aan dat van verschillende andere gemeenten. Of nu het beleid als juist of minder juist moet wroden aangemerkt is toch nog niet geheel duidelijk. Geeft dit alles reden tot bezorgd heid, de situatie is in werkelijkheid nog slechter. Het Centraal Planbureau heeft in een recent gepubliceerde „Macro- economische verkenning van 1964 en 1965” de verwachting uitgespro ken, dat de prijzen voor „materiële overheidsconsumptie” in 1965 met 2 «/o zullen stijgen en de prijzen voor overheidsinvesteringen in vas te activa met 5J °/o. Dit zou beteke nen, dat de uitgaven van de ge meenten op grond van deze facto ren nog eens met circa 3J zouden stijgen. Na deze algemene aspecten van de gemeentefinanciën vraag ik uw aandacht voor de werkwijze in onze vergaderingen. Uit verschillende reacties, zowel van de kant van het college als van de zijde van de Raad is mij geble ken, dat de gang van zaken zoals die zich in de vergaderingen som tijds voor doet, niet steeds wordt ge waardeerd. Het is mijns inziens no dig ons in gemeenschappelijk over leg te beraden hoe hierin verande- dering te brengen. Ik wil wel voorop stellen, dat het bij mijn fractie generlei bezwaar ontmoet, als het reglement van orde voor de raadsvergaderingen onver kort wordt toegepast. Wat betreft de behandeling van de door de raadsleden gestelde vragen merk ik op, dat daarvoor een bepaalde ge dragslijn moet worden gevonden. Vragen kunnen mondeling dan wel schriftelijk worden gesteld en be antwoord. Het systeem van schrifte lijk vragen stellen ontmoet bij mij het bezwaar dat het te omslachtig is. Voor vragen van enige impor tantie zou daarvoor een uitzonde ring kunnen worden gemaakt. De kraktijk van het mondeling beant woorden van mondeling gestelde vragen heeft mij nog niet overtuigd van de klemmende noodzaak hier van af te stappen. Ook over de werkwijze van de commissies is niet ieder content. Volgens mijn gedachten zijn de raadscommissies bedoeld om, even tueel met ambtelijke bijstand, de Raad te informeren over de voor stellen, welke in openbare raads vergaderingen behandeld zullen worden. Het is genoegzaam bekend, dat hiermede langdurig praten over grote en kleine details van een voor stel in de raadsvergaderingen voor komt en bepaalde zaken, die zich in het geheel niet voor openbare dis cussie lenen op eenvoudige wijze worden afgewikkeld. Het is toch niet zo, mijnheer de voorzitter, dat de commissies er in de eerste plaats zijn om het College van B. en W. te laten weten hoe de opvatting van bepaalde leden of groepen van leden v.an de raad over ter behandeling liggende voorstel len is. TTet ligt niet op onze weg om £1 schadevergoedingen te ge ven in verband met de defecte hefbrug, maar op die van hen, die de lasten te dragen hebben,” zei de heer Van der Hooft naar aanleiding van een vraag in de beschouwing van de heer Huizer. „Men zal zich zelf tot het colle ge van Gedeputeerde Staten moeten wenden. Uiteraard zullen wij dat, in dien de raad dat verlangt, ook willen doen, maar dat brengt het risico van een afwijzing met zich mee. Als gemeente kunnen wij dan niet in beroep gaan, terwijl de particulier zich wel tot de rechter kan wenden”, aldus de voorzitter. had gemaakt. Wanneer de peil datum voor de algemene uitke ring van het bedrag per inwoner op 31 december van dit jaar zou worden gesteld, i.p.v. op 1 janu ari 1965, zou dit de gemeente een bedrag van 53.000,meer op leveren. Dat Waddinxveen in één keer uit de moeilijkheden zou zijn, indien de algemene uitke ring per inwoner gelijk zou wor den gesteld aan die van de grote steden in de Randstad Holland, wilde de voorzitter wel geloven. Hij had er echter niet veel hoop, op, dat dit ooit zou kunnen wor den verwezenlijkt. Binnen de eigen gemeente is de laatste tijd al het mogelijke gedaan om de gemeentelijke inkomsten tot een maximum op te voeren. Voor lopig althans is het gemeentelijke belastinggebied afgegraasd. On danks al deze verhogingen blijven ook de kosten stijgen en volgens onze huidige berekeningen zullen de tekorten ook steeds groter wor- Behalve dat de gemeente een plaats moet zijn waar men goed kan wonen en werken, waar goed on derwijs kan worden gevolgd, waar het nodige wordt gedaan ten behoe ve van de beoefening van sport en spel, moet er bovendien enig kunst genot zijnn te beleven, indien wij er een werkelijke leefgemeenschap van willen maken. En met kunst bedoelen wij hier zeer speciaal de kunst, welke door beroepsgezel schappen, hetzij toneel-, hetzij mu ziekgezelschappen, wordt gebracht. Waddinxveen heeft thans nog al lerminst een bloeiend cultureel le ven in de hiervoor bedoelde zin. De eerste schreden zijn op dit gebied echter wel gezet en ik pleit er na mens mijn fractie ten strekste voor hier als gemeentelijke overheid de financiëel helpende hand te bieden. Juist in deze beginfase is naar onze mening royale steun hard nodig. Wat de volksgezondheid betreft hoopt mijn fractie, dat naast het begrotingscijfer voor de schooltand- verzorging nu spoedig een bedrag op de rekening mag verschijnen. Deze zaak laat al lang op zich wachten. altijd achterloopt. Vele woningzoe kenden uit de eigen gemeente staan op de wachtlijst en het aantal krot- Maar wordt de situatie overigens niet uitzonderlijk, als van het totaal aantal voor onderwijs beschikbare lokalen in onze gemeente circa 1/3 deel houten lokalen zijn? Wij achten het bepaald onjuist voor lokalen ten behoeve van het lager onderwijs van particulieren afhankelijk te moeten zijn, zoals re centelijk is gebeurd en wij zien een oplossing in deze zin in de toekomst ongaarne herhaald. Vorig jaar heb ik reeds als onze mening uitgesproken, dat de stich ting van een school voor middel baar onderwijs of lager technisch onderwijs in deze gemeente niet bij voorbaat uitgesloten moet worden geacht. Ik herhaal dat graag nog eens. De veranderingen, welke er zijn in de richting van hoger ge kwalificeerd onderwijs, dat in Wad dinxveen niet kan worden genoten, bewoners is legio. Dat er op het terrein van de krotopruiming de laatste jaren toch al wel wat is ge daan ontken ik bepaald niet. Mijnheer de voorzitter, graag maak ik in deze beschouwing ook enige opmerkingen over hoofdstuk 8 van de gemeentebegroting. En dan wil ik wel beginnen er onze tevre denheid over uit te spreken, dat er nog steeds tijdig lokaliteiten be schikbaar zijn gekomen om het sterk groeiende aantal schoolgaande kinderen, óók voor zover het het Volgens onze informaties zijn alle verzoeken van Nederlandse ge meenten, de laatste jaren om aan vullende uitkeringen gedaan, door de betreffende ministeries welis waar keurig verzameld, maar er is er nog niet één met een serieus oog bekeken. Deze verzoeken worden als waardeloze papieren behandeld. U kimt zich wellicht indenken, dat wij uw vertrouwen niet delen. Ten aanzien van hoofdstuk 9 van de gemeentebegroting, mijnheer de Voorzitter, wordt door uw college gesteld, dat de verwachting gewet tigd is, dat de hogere lasten volledig zullen kunnen worden bestreden uit de verhoging van het uitkerings percentage van de algemene uitke ring uit het gemeentefonds. Ik vraag mij af: is deze verwachting reëel. Ik denk in dit verband aan het uitgangspunt van het beleid, dat de regering met betrekking tot de uit keringen aan de gemeenten de laat ste jaren heeft gehanteerd, n.l. dat de jaarlijkse stijging van de reële uitgaven van de gemeenten gelijke tred moet houden met de jaarlijkse groei van het nationale inkomen, welke circa 4% bedraagt. Dit uit gangspunt is van socialistische zijde steeds aangevochten. Gesteld is daarbij, dat bij een bepaalde stij ging van het nationaal inkomen de overheidsuitgaven sneller zullen moeten stijgen om de extra uitga ven in de collectieve sector te kun nen opvangen. Wat ziet men nu. Men ziet, dat de ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën in afwijking van het adveis van de Raad voor de Ge meentefinanciën, waarin deze een uitkeringspercentage van 149 voor stelt, mededeelt dat dit percentage is bepaald op 140. Indien men daar bij in aanmerking neemt, dat uit deze verhoging zullen moeten wor den bekostigd: le. de salarisverho gingen; 2e. de prijsstijgingen; 3e. de hogere kapitaalrente, dan is het voor welhaast iedere gemeente on mogelijk een begroting op te stellen die aan minimale eisen voldoet. den. Een deel van de kostenstijgin gen hebben we niet eens in onze macht. Denken we maar aan de loonstijgingen en de verhoogde ren telasten op onze hoogstnoodzakelij ke investeringen. De huidige regeringspolitiek in zake de financiering van de gemeen ten geeft ons weinig verwachtingen ten aanzien van de dekking van onze toekomstige tekorten. Natuur lijk is het wel een gezond uitgangs punt, dat de gemeenten zich zoveel mogelijk zelf bedruipen. Maar dan moeten er ook mogelijkheden tegen over staan om voldoende inkomsten te verzekeren. De financiële nood van Waddinx veen en ook die van een steeds groeiend aantal andere gemeenten in Nederland vraagt ten spoedigste om een oplossing. Als wij onze in woners een maximum aan lasten opleggen en zij krijgen daar in ver houding maar weinig voor terug, terwijl de tekorten steeds stijgen, dan wordt de zaak langzamerhand scheef getrokken. Het wordt dan ook moeilijk de burger te doordrin gen van het feit, dat er toch wel kleuteronderwijs betreft, op te van gen. maakt, dachten wij, dat regelmatig opnieuw positiebepaling op dit ge bied nodig is. n haar beschouwing stelde de VVD-fractie, dat straatbelas- ting voor onbebouwde eigen dommen in een agrarische ge meente als Waddinxveen een grote onbillijkheid inhoudt. Hier mee kon de voorzitter zich ver enigen, maar toch moet de ge meente haar inkomsten hebben, meende hij. „Voor de boeren blijft een en ander evenwel on rechtvaardig.” Overigens was de voorzitter wel van mening, dat voor de diensten die de gemeente ver leend, zoveel mogelijk moet wor den betaald. Hij wees in dit ver band op de weekmarkt, waar tot nog toe elk jaar geld bij moest. Hij vroeg zich echter wel af, of de weekmarkt niet zo belangrijk is en de leefbaarheid van Wad dinxveen niet zodanig verhoogt, dat de gemeente er toch wel iets voor over mag hebben. TAc voorzitter zei er tenslotte U prijs op te stellen, dat er een verkeerscommissie zou worden ingesteld. Hierop was aangedron gen in de algemene beschouwing van de VVD-fractie, waarin de problematiek rond de snel toe nemende verkeer een ruime plaats had ingenomen. De voorzitter zei tenslotte, dat de heer Mol, die voor deze com missie had geijverd, het voor zitterschap van deze verkeers commissie op zich zou dienen te nemen. Voorts zou hij gaarne zien, dat van elke raadsfractie een lid in deze commissie zitting zou heb ben. Als secretaris zou een van de gemeenteambtenaren kunnen optreden. De commissie zou zich tevens bezig kunnen houden met de problematiek rond de straat verlichting, omdat dit nauw ver want is aan het verkeer. De door de regering gecamou fleerde bestedingsbeperking komt voor Waddinxveen wel op een zeer ongunstig moment; want afgezien van de financiële situatie, zoals die zich thans presenteert, is het voor onze gemeente toch al een moeilijke zaak de eindjes aan elkaar te kno pen. Onze kritiek richt zich daarom in de eerste plaats tegen de regering, die blijkens de miljoenen-nota 1965, na de woningbouw de hoogste prio riteit wenst te geven aan de verla ging van. de inkomstenbelasting. „Dat is een aardig gebaar,” zei een dezer dagen een woordvoerder van de Anti-Revolutionaire Jongeren Or ganisatie, ,,maar het moet niet gaan ten koste van de gemeenschappe lijke voorzieningen en het woon- en leefklimaat van het hele volk”. Met deze zienswijze zijn wij het volko men eens. Hoewel de aanbiedingsnota bij de gemeentebegroting ’65 mijns inziens van meer realisme getuigt dan die van voorafgaande jaren, worden bij mij niettemin ook nu weer weer standen opgeroepen als ik lees met welk optimisme het College het ver trouwen uitspreekt, dat het rijk de noodzaak zal inzien de inkomsten van de gemeente op bijzondere wij ze aan te vullen, waardoor Wad dinxveen in staat zal worden ge steld de gemeentelijke taken naar beohren te vervullen. J I 7ORIG JAAR keken wij reeds met zorg naar de begroting. Thans zijn V wij nog met veel groter zorg vervuld, nu het begrotingstekort het half miljoen gulden dicht begint te naderen. Met enerzijds deze cijfers voor ogen en anderzijds de wetenschap, dat er nog jarenlang veel geld nodig zal zijn om de taak van Waddinxveen, die van verdere strekking is dan alleen maar plaatselijk, te voltooien, wordt het naar de mening van de VVD-fractie wel steeds moeilijker om de verantwoordelijkheid voor een verantwoord beleid in dé komende jaren te kunnen dragen. Velen van u denken dat ik de vergadering met het grootste ge mak leidt, er maar ,op in hak’ en dan naar huis ga met de gedach te: ziezo, dat heb ik hem maar weer even gelapt. Maar ik heb het er zelf ook moeilijk mee. Voor zover ik beledigende uit vallen heb gebezigd, betreur ik dat.” De voorzitter was de mening toegedaan, dat de raadsleden de kans dienen te hebben, te zeggen wat ze willen. „Maar laat ze dan ook beslagen ten ijs komen en de stukken goed bestuderen,” zei hij. Hiermee doelde hij op het incident tijdens de vorige raadsvergadering, waarbij hij minder prettige woorden had gebezigd jegens een raadslid. Mr. H. T. van Schaik merkte later op, te menen dat hetgeen de burgemeester had gezegd, voor hem bedoeld was geweest. Ook hij bood zijn excuses aan voor het feit dat hij opmerkingen had gemaakt, die de burgemees ter als beledigend had kunnen opvatten. Qprekend over de werkwijze in 0 de gemeenteraad zei de voor zitter: „U kent mij als voorzitter. hebben gegrepen. „Zij klagen nu hoewel zij nadien nog verschil lende keren de kans hebben ge had een betrekkelijk goedkope woning te kopen.” Wat betreft de woningwetwo ningen, zei de voorzitter, dat Waddinxveen er in dit opzicht ook niet slecht is afgekomen. „Er zijn maar weinig gemeenten, die 158 van die woningen in aan bouw hebben. Bovendien zullen er voor 1 januari 1965 nog eens 94 woningwetwoningen in aan bouw worden genomen.” Naar aanleiding van het plei dooi in de beschouwing van de VVD-fractie in de nieuwbouw rekening te houden met de ver hoogde eisen ten aanzien van het comfort (o.a. meer ruimte voor gezinsrecreatie en voor koelkas ten, wasmachines, enz.), zei de voorzitter dit niet mogelijk te achten. „Door allerlei bijkomen de kosten, als gemeenschappelijk tuinonderhoud, etc. zijn onze huurwoningen toch al duur ge noeg geworden. Daarom is het nu niet mogelijk ze nog luxer te maken.” Hij was overigens van mening, dat Waddinxveen wat betreft de woningbouw beslist vooraan komt. „Vele andere gemeenten zijn in dit opzicht jaloers op ons. Als er over zuinig beleid wordt gesproken, dan is daar de gemeen tebegroting voor 1965 naar onze me ning toch wel een voorbeeld van. We hebben nauwelijks één post kunnen vinden, die zou kunnen worden afgevoerd. De grootste zorgen baart ons het hoofdstuk Openbare Werken. Wij zijn blij reeds eerder te hebben ver nomen, dat naar wegen wordt ge zocht, om dit onderdeel nog eens te bezien. Het zal waarschijnlijk moei lijk zijn hier voor 1965 directe be zuinigingen in aan te brengen. Maar we zouden ons kunnen voorstellen, dat op langere termijn toch wel een oplossing mogelijk zou zijn. Ook vorig jaar hebben wij reeds in deze richting opmerkingen ge maakt. Wij vragen ons nog steeds af of er niet een hogere productie mogelijk zou zijn door een nog be tere arbeidsplanning. Het kan zijn, vervolg op pagina 4 Tke nieuwe financiële verhou- U dingswet, waarbij elke ge meente een vaste uitkering krijgt en verder in eigen middelen moet voorzien, was volgens de voor zitter voor Waddinxveen zeer ongunstig. „Bepaalde statische gemeenten in onze omgeving, waar niets wordt gedaan, houden op die manier veel geld over, terwijl andere gemeenten, waar onder Waddinxveen, grote be dragen te kort komen.” De voorzitter was het eens met de berekening, die de heer J. P. van Oosten in de politieke be schouwing van de KVP-fractie

Weekblad voor Waddinxveen | 1964 | | pagina 3