Gemeente is haar huis ontrgroeid UrtÜDAMPO DE KERKEN NODIGEN Weg g'ijs 1 verdw: z Crème MZRCHAL kelijk en vo maakt i delijk. Gratis tolde HULP voor één ochtend p< Eventueel gehuw voorkeur vrijdago< MEVR. Willem de Zwijger FUNK MEISJ1 voor de huishoui Donderdagmidda zaterdagmiddag MEVROUW DE Prinses Beatrix!: telefoon 2676 Prima aardappe te koop Eigenheimers 11.50 voor kamer BURGERLIJKE STAND electir git< met bijbeh. net kosthi (Joovectorha ramen en deun Grote voorraad b FA. GEBR. DE W Ambachtstraat - telefoon 256: Bej aardenmiddag grote taf Wie heeft voor ee van 12 peisonen ei over? Autibiedinge opgaaf vani prijs oi 1012 aan heft bur. v. Onvoldoende speelruimte vervolg van pagina 3 jeugd Kinderen op de spoorbaan Winterm 0.25 per ki C. H. van F Nieuwe scholen zijn besiist nodig of Ibsthu Vin j'Nor model Henk v.d. Gi maal gebrokt; maa Mevr. Van der Laar J. R. van den Roovaart - AR en CHU verliet gemeente Pagina 4 Veilige wegen voor de jeugd Onoplosbaar Speelruimten met meer fantasie Scholenbouw Bedreiging voor volksgezondheid Voorzichtig bij winkelbouw Compensatie Onbillijkheden bij straat belasting Touwtrekkerij Meer ruimte in de woningen uuumxveen- iz november I T CUMJIUT 2x3 dms - 3x4 dm ider nr. J. van den Roovaart nieuwe en wat Casimir O o GEZOCHT (AR en CHU): „gemeente ontgroeit haar huis” NOORDEINDE TELEFOON 2 TE KOOP: hoes. (Na 8 uur): Ernst A. VA HEIDEN, Zliidkade (Nu ook verkrin in diip zwart Grijs haar sneeuw vo r de Te koop: een par RODE kruispam Fa GEBR. DE W. Ambachtstraat - Telefoon 256 Bedrijven Gelukkig drie begrotingen die een batig saldo opleveren is de eer ste gedachte. De winstuitkeringen aan de gemeente beraamt op totaal plm. 21.000,acht ik zeer veilig gesteld, behoudens dan in zoverre dit het bedrag van het Gasbedrijf betreft. De komende aardgasaansluiting zal ook voor Waddinxveen nog vele onbekende moeilijkheden kunnen geven. De totale winst van ongeveer 1,60 per Waddinxveense inwoner is zeker niet van dusdanige grootte, dat men zou kunnen zeggen, dat de gemeente zich hierdoor zal verrij ken. Voor het waterleidingbedrijf acht ten wij een voortgang en voltooiing in het samengaan met de andere gemeenten die water uit Boskoop betrekken een noodzakelijkheid. Water is een te belangrijk iets, zo dat wij voor wat de voorziening hiervan betreft geen enkel risico mogen lopen. AANGEBO )EN: (met pension Juliana v. Stolberg Te koop aahgeb.: i Jaarsr Vaste p u by Drogisterij In het Hervormd Wijkgebouw aan de Esdoornlaan wordt dinsdagmid dag 8 december weer een bejaar denbijeenkomst gehouden. Aanvang half drie ’s middags. GEZOCHT: NETTE WfDN. lee jaar, met grote zoo om samen te wc nette vroi leeftijd 50-55 j< Brieven o: aan het bir. v. d dat in dit geval het spreekwoord van het servet en het tafellaken van toepassing is, waardoor soms juist economisch weinig gelukkige op lossingen moeten worden gekozen. Niettemin willen wij uw college vragen de personeelssituatie ernstig te bezien en na te gaan, of er niet enige vermindering in de bezetting tot stand kan komen. Hierbij den ken we niet aan gedwongen ontslag, maar meer in de sfeer van het niet vervangen van werknemers, die op eigen verzoek het bedrijf willen verlaten. gen zal met die ontwikkeling re kening moeten worden gehouden. Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat in feite nog vele van onze wegen te smal zijn. Uw college is niet zo’n groot voorstander van zebra-paden. Naar onze mening moeten er echter meer komen. In de winkelcentra en bij de scholen. De veiligheid van de voetgangers en van onze jeugd stelt deze eis. Sprekende over de jeugd in het verkeer wil ik met name de aan dacht vragen voor de bijzonder gro te groep jeugdige verkeersdeelne mers in onze gemeente. De verant woordelijkheid voor de gedragingen van onze kinderen ligt in eerste in stantie bij de ouders. Anderzijds dragen we als gemeentebestuur ook een verantwoordelijkheid voor de gemeenschap. Het heeft ons bevreemd, dat bij de situering van nieuwe scholen lang niet altijd met de verkeers omstandigheden rekening wordt ge houden. De plaats van de school kan mede bepalend zijn voor de veilig heid van onze kinderen in het groei ende verkeer. Zet geen scholen en zeker geen kleuterscholen vlak aan drukke verkeerswegen. In de Wad dinxveense plannen is dat juist wel zo. Bij de scholenbouw en straten plannen moeten we, waar mogelijk, rekening houden met de routes naar de scholen, met zoveel mogelijk trottoirs. Gecombineerd met de ver- keerslessen op de scholen gaan we zo al een stap in de goede richting. Daarnaast zou ik willen pleiten, dat op ouderavonden van de scholen o.a. eens uitvoerige voorlichting aan de ouders wordt gegeven over de wijze waarop zij hun taak ook als verkeersopvoeders nog beter kun nen gaan verrichten. Preventieve verkeersvoorzieningen, speciaal ook voor onze jeugd, zullen ons hoeden voor ernstige ongevallen in de toe komst. Al eerder hebben wij in deze raad gesproken over een mogelijke ver- keerscommissie uit de raad. Ik meen daarvoor bij collega-raadsleden al instemming beluisterd te hebben. Gaarne zou ik zulk een commissie in het leven geroepen willen zien. tijdens de H. Mis van 11.15 uur) Jehovah’s Getuigen, Kerkweg 66 donderdag 19.30 uur Bedieningsschool 20.30 uur Dienstvergadering zondag 18.30 uur Wachttorenstudie Er is vrijwel niets zo gewoon - en tegelijk zó belangrijk - als een overhemd. Scherp gesneden. Smetteloos wit. Gedistingeerd. Onmisbaar voor iedere man bij vrijwel iedere gelegenheid. En zo gemakkelijk gekocht. Omdat bij een overhemd slechts twee dingen van belang zijn: de maat van Uw boord en de naam van Uw mode-adviseur Kleiweg 2-6, Gouda, Telefoon 2350 Openbare werken Deze dienst zal in de toekomst steeds zwaarder belast worden. Wij achten het aanbevelenswaardig dat gezien de begrijpelijk hoge uurlo nen er nauwlettend op wordt gelet, dat ieder uur produktief is. Het na delig saldo per inwoner ad 49,86 is in vergelijking met andere ge meenten te hoog. Het is jammer dat ook in Wad dinxveen de schoonheid duur be taald moet worden. Een bedrag van 175.000,voor wandelplaatsen en plantsoenen of wel ongeveer 14,per inwoner is zeer hoog. Daar de grootste kosten factor hier de post arbeidsloon be treft zal een zo groot mogelijke me chanisering een vereenvoudiging wat betreft het plantmateriaal drin gend noodzakelijk zijn. Wij hopen dat hieraan door uw college de no dige aandacht zal worden besteed. De begroting van het gemeente lijk Grondbedrijf is eveneens een miljoenennota. Een zo vlug moge lijke doorstroming van de gekochte gronden naar verkochte gronden is aan te bevelen. Het Grondbedrijf brengt grote risico’s met zich mee. Gaarne hadden wij meerdere malen per jaap een overzicht van de stand De oplossing is natuurlijk, het bouwen van een nieuw gemeente huis, waar alles centraal geregeld kan worden. Voor ons ligt echter een gemeen tebegroting 1965 met een tekort van 438.000,—. Vooral in een tijd van welvaart valt dit te meer op en zou men zich moeten verbazen dat de financiële positie van deze gemeente zo zorge lijk is. Wanneer de oorzaak lag in het feit van een zeker wanbeheer, het doen van onnutte uitgaven, het niet juist en voldoende vaststellen van de belastingen, dan zou de cri- tiek u en ons zeker niet bespaard worden. Wij zien echter het tegen overgestelde. Belastingen aan top Belastingen aan top Belastingen, die vrijwel in de ge hele linie aan de top staan, kritische beschouwingen in vrijwel iedere raadsvergadering bij iedere nieuwe uitgave, met de altijd aanwezige mogelijkheid van het votum van Gedeputeerde Staten, „Neen”. Wij kunnen dan veilig aannemen dat de financiële moeilijkheden niet van louter interne aard zijn, maar lig gen in een absoluut foute financiële regeling tussen Rijk en gemeente. Ware het niet dat inflatoire ten- denzen de regering tegenhouden, dan hadden wij op zeer korte ter mijn belastingverlagingen tegemoet kunnen zien. Tegen deze belasting verlaging, die toch zeker alleen doorgevoerd kan worden bij een overschot aan middelen, staat bij vele gemeenten, speciaal bij die ge meenten die op zich hebben geno men hun aandeel in het bestrijden van de grote woningnood te geven, een tekort. Ook in Waddinxveen worden we van dag tot dag geconfronteerd met drukker wordend verkeer en er be ginnen zelfs hier op bepaalde dagen en avonden parkeerprobleempjes te ontstaan. Nu zijn het nog probleem pjes, maar weldra zijn het bijna on oplosbare problemen geworden. Het is ons bekend dat B. W. rekening houden met aanleg van parkeer terreinen in het centrum. Die ruim ten zullen echter royaal moeten worden en daarbij wijzen we nog maals met nadruk ook op de andere vervoermiddelen dan alleen auto’s. Bij de winkelcentra vormen de vele fietsen, waarvoor onvoldoende par keerruimte is, vaak hinderlijke op- stakels. Daarnaast denken we ech ter ook aan de parkeervoorzienin gen in woongebieden met eenge- zinshuizen en flatgebouwen. We moeten er thans van uit gaan, dat in een niet te ver verwijderde toe komst één auto per gezin werkelijk heid is geworden. Bij de vestiging van nieuwe bedrijven zullen eisen moeten worden gesteld ten aanzien van het voorzien in eigen parkeer ruimte. Het college van B. en W. zal de Nederlandse Spoorwegen verzoeken maatregelen te willen treffen, waar door de spoorlijn nabij het viaduct over de Sniepweg beter wordt afge rasterd. B. en W. hebben deze brief geschreven op verzoek van de VVD- raadsfractie, die er in schriftelijke vragen op had gewezen, dat ter plaatse geregeld kinderen op de spoorbaan spelen, aangezien die al daar gemakkelijk is te betreden. Inmiddels heeft vorige week een treinbestuurder zijn trein maar op het nippertje kunnen stopzetten voor twee jongens, die op het langs de Oranjewijk lopende deel van de spoorbaan speelden. Het bleek dat zij via een over een sloot liggende plank op de spoordijk waren ge komen. GEVRAAGD: GEVRAAG^: (per 1 januari) ia - Clo ijs 2! C. M Justus van Effen onvoldoende gegevens ter beschik king, maar wel lijkt het ons nood zakelijk van deze plaats met na druk te wijzen op een teveel aan winkels. Een gezonde concurrentie moet er zijn. Daar heeft zeker de consument recht op. Daarom is er in Waddinxveen beslist nog plaats voor bepaalde winkels. Anderzijds is echter de gehele gemeenschap gebaat met een middenstand die „goede zaken” doet. Bij een teveel aan winkels dreigt de situatie van de zgn. „zwakkere bedrijven”, die het uiteindelijk niet kunnen bol werken en toch zijn gedoemd te verdwijnen. Met het Centrale Orgaan ter Be vordering van de bouw- en Midden- standsbedrijfspanden is reeds over leg en er zijn reeds bepaalde ad viezen. Daarnaast menen wij, dat de plaatselijke middenstand nauw bij de nieuwe plannen moeten wor den betrokken, een standpunt, dat ook uw college deelt. Wij vragen ons af, of er ook niet een bepaald nut kan zitten in een enquete on der de bevolking van Waddinxveen. Gaarne willen we deze algemene beschouwing afsluiten met het uiten van onze waardering voor de sa menstelling van de gemeentebegro ting 1965 en voor hen in gemeente dienst, die in het nu bijna eindigen de begrotingsjaar al hun krachten inzetten voor het goede doel. Gereformeerde Kerk V.m. 9.00 en 10.30 uur: ds. J. Snoey Nm. 6.30 uur: ds. J. Snoey Remonstrantse Kerk V.m. 10 uur: ds. J. G. Paardekoper Christ. Afgescheiden Gemeente V.m, 9.30 en nam. 5 uur: ds. A. P. Verloop Woensdag, nam. 7 uur: ds. A. P. Verloop KERKDIENSTEN R.K. KERK Pastoor: B. A. Emmelkamp Kapelaan: G. L. U. Paardekooper Zuidkade 176, telefoon 2452 Parochiekerk St. Victor, Zuidkade Zondag 7.15, 9.45 en 11.15 uur: EL Mis In de week 7.00 en 8.00 uur: H. Mis St. Petruskapel, J. Willem Frisoweg Zondag 8.30 en 11.15 uur: EL Mis dinsdag 8.00, donderdag 20.00 en zaterdag 9.00 uur: EL Mis. (Kindercrèche in de kleuterschool aan het Koningin Wilhelminaplein Graag keer ik nu weer terug naar de jeugd. Behalve in het verkeer vraagt de jeugd ook op andere wij ze onze aandacht. Gelukkig hebben we in deze gemeente tal van ver enigingen en organisaties die op velerlei gebied uitstekend werk doen ten behoeve van onze jeugd. Ook zijn de kinderen hier bevoor deeld boven de stadsjeugd, die zich langzamerhand alleen nog maar kan vermaken in de betonnen trappen huizen en op de galerijen van de enorme flatgebouwen. Niettemin zijn wij van mening, dat er voor de jeugd in Waddinx veen in onze nieuwe wijken te weinig speelruimte anders dan op de straten is geprojecteerd. Speel plaatsen zijn er weliswaar, maar die zijn deels netjes ingericht of te ver verwijderd. Weer kom ik terug op iets, wat men misschien een stokpaardje zou kunnen noemen, maar ik wil met nadruk blijven vragen om de zoge naamde rommelspeelplaatsen. Ruim ten die wat avontuurlijker zijn, waar de kinderen met oude boom stronken, oude auto’s of in hopen zand hun fantasie vrij kunnen uit leven. Kinderpsychologen hebben het verband geconstateerd tussen leer moeilijkheden en het gebrek aan speel- en leefruimte in hun omge ving. Het staat vast, dat het wel of niet aanwezig zijn van recreatie ruimte de leercapaciteit beïnvloed. De onderzoekingen en gedachten in deze richting zijn nog jong. Maar juist in onze vooruitstrevende ge meente zouden we opnieuw vooraan staan, wanneer we ook op dit punt onze verantwoordelijkheid voelen. Naar onze mening kan op dit ge bied ook uit particuliere kring wel iets gebeuren, maar dan zal de ge meente toch ook op zijn minst in de nieuwe wijken hiervoor gronden moeten reserveren. Lelijk, zulke rommelspeelplaatsen, zou men kun nen opmerken. Een verantwoorde begroeiing er omheen zal veel van die problemen oplossen. Gebrek aan goede speelruimte leidt tot balda digheid, voetballen door ruiten e.d. Ook voor de ouderen zou ik wil len pleiten voor wat meer zoge naamd „vrij groen”. Vooral bij een groeiende bebouwing is het ple zierig ook eens wat plaatsen te heb ben, waar men zich vrij op het gras De ZONDAGSDIENST zal worden waargenomen door dokter E. M. L. Hemminga, Dorpstraat 66, tel. 2078 r week van 24 t/m 30 november 1964 Geboren: Ronald, z.v. P. Verlooij en M. G. Klijn; Diana Marrie, d.v. A. D. Piris en C. M. Lekahena. Ondertrouwd: M. Hazenberg en J. A Buitelaar. Gehuwd: C. J. N. Nulkes en M. A. Schoonackers; P. L. Grootendorst en A. A. Tol. Overleden: geen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: gele sjaal; babywantje; een sleutel; rode kinderhandschoen; bruine damesportemonnaie met inh; een rood-bruine plastic handschoen; een parelketting; doos hobby-sets; vulpen-etui. Verloren: bruine herenportemonnaie met inhoud; blauwe autoped; grijze kinderhandschoen; achterzadel van bromfiets; bruine glacé handschoe nen. Dezer dagen heeft mevrouw C. van der Laar-de Vlieger, die gedu rende acht jaren bij de gemeente werkzaam is geweest, afscheid ge nomen. Tijdens een bijeenkomst in de raadzaal sprak burgemeester C. A van der Hooft waarderende woor den ten afscheid, waarbij hij na mens het gemeentelijk personeel een verwarmingslamp voor de douchecel aanbood. Voorts werd nog het woord ge voerd door de gemeenteontvanger, de heer G. van der Krans, de heer A. Th. Zoethoutmaar, mej. F. H. J. van Drimmelen en de heer A. M. Zwambom, adjunct-directeur van Openbare Werken. Meerlamlers 12.50 Ferrora 12.50 der zaken. Het tijdvak van één jaar is voor het uitbrengen van een ver slag zeer lang gezien de grote ver anderingen die zich voltrekken in het algemeen grondprijspeil. Over het scholenprobleem en dan wel speciaal met de schoolgebouwen worden wij vrijwel iedere raadsver gadering geconfronteerd. Wij heb ben een aantal nieuwe schoolgebou wen absoluut nodig. Zolang men wel in Den Haag bouwvergunnin gen afgeeft zonder erbij te denken dat deze aangevuld moeten worden door Rijksgoedkeuringen voor scho lenbouw, zullen wij een noodscho- lengemeente blijven. Wjj achten dit volkomen fout en bovendien uiterst kostbaar. Ook de bouw van nood schoten vergt materiaal en arbeids krachten. Welllichtzou het mogelijk zijn om in overleg met andere ge meenten gezamenlijk via de Veren, van Nederl. Gemeenten stappen bij de betreffende departementen te ondernemen. Ook de bouw van het nieuwe raadhuis zal zeker in het komende jaar nog niet gerealiseerd worden. Het zou zeer kortzichtig zijn dit als winstpunt te beschouwen uit het oogpunt van bezuiniging. Als Wad dinxveen over 4 a 5 jaar een bevol king zal hebben dicht tegen de 20.000, zullen er als het nieuwe raadhuis er nog niet is, allerlei noodvoorzieningen getroffen moe ten worden. Wat dat zal gaan kos ten is nu nog niet te becijferen, maar meestal meer dan men denkt. Jeugdwerk Al deze problemen in dit betoog aangehaald betreffen min of meer stoffelijke belangen van onze ge meente. Het verontrust ons echter, dat aan alle stoffelijke belangen veel, ja soms te veel aandacht wordt gegeven. Zeker, door Kerken van allerlei richting wordt geestelijke zorg betracht met daarnaast de no dige activiteit voor het jeugdwerk enz. Vooral dit laatste echter vrij wel uitsluitend voor de kerkelijk gerichte jeugd. Zonder ook maar iets te kort te doen aan onze prin cipes achten wij het juist als zoveel mogelijk het jeugdwerk in al zijn geledingen onze stëun kan krijgen. Mochten er dan ook van jeugd verenigingen verzoeken om steun komen, dan zullen wij hier zeer welwillend tegenover staan. Uiter aard prefereren wij het kerkelijk gerichte jeugdwerk, dat zichzelf fi- nanciëel gesteund door kerkelijke instanties wel redt. Het bezwaard ons echter zeer, dat van neutrale zijde zo weinig ondernomen wordt om ook hierin een taak te zien. TTOEWEL ER tussen de A.R. en de C.H.U. nog wel enkele principiële verschillen zijn, is het verheugend, dat deze een technische samen werking in het geheel niet in de weg staan. Ik doe het woord dus namens en voor alle vier de fractieleden. Wanneer men in Waddinxveen de nieuwe wijken ziet, modern gebouwd met veel licht en groen met daaromheen de vele goed geoutilleerde be drijven en dan ons gemeentehuis, dan vraagt men zich wel eens af, of deze gemeente haar huis nog niet ontgr oeid is. En hiermede bedoelen wij dan speciaal de huisvesting van vele takken van de gemeente diensten, die daardoor moeilijk rationeel kunnen werken. Wel bouwen Iedere gemeente, en het zijn eestal de kleinere die dit heeft ge- kan bewegen, en waar moeders met kinderen rustig eens een uurtje kunnen toeven. Maar dan ook op een steenworp afstands van de woonconcentraties. Meer wandel- stroken langs de sloten en tochten zijn ook te overwegen. Van de recreatie naar een heel ander probleem, dat toch weer er gens nauw verband houdt met de recreatie. Ik bedoel hier de lucht en waterverontreiniging. De water verontreiniging zal binnenkort door een dezer dagen nieuwe wet kracht dadig worden aangepakt. Niettemin vinden er vervuilingen plaats, die mede een gevolg zijn van gemeen telijk beleid. De vestiging van wa- tervervuilende varkensmesterijen en kippenfokkerijen in een der pol ders, waar juist voor de tuinbouw schoon water een levensvoorwaarde is, kunnen we niet toejuichen. Minder gerust zijn we inzake de luchtverontreiniging. Weliswaar lig gen we ver van grote bevolkings concentraties en de raffinaderijen van Pernis. Het zal uw college ech ter bekend zijn, dat bijvoorbeeld een groot deel van de luchtveront reiniging in Den Haag mede wordt veroorzaakt door de rokende schoor I stenen van het Westland. Nu zich in deze omgeving ook een westland gaat ontwikkelen, vragen we ons af voor welke problemen we hier straks komen te staan. Ook de uit laatgassen van auto’s zijn belang rijke vervuilers. Hier ligt een taak voor de verkeersplanning om deze zodanig te maken, dat het stilstaan met draaiende motoren zoveel mo gelijk wordt beperkt. Recreatie is alleen maar mogelijk in gebieden met een gezonde lucht. Het is geen probleem, dat plaatselijk kan wor den opgelost. Maar hoe meer ge meenten aan de bel trekken, des te meer gehoor zal men te bestemder plaatse krijgen. Ons laatste grote punt vormt de middenstandsontwikkeling. Zeer re cent hebt u ons nader geïnformeerd ten aanzien van de winkelpanden in Waddinxveen. We hebben daar uit geleerd, dat er in de aanvanke lijke plannen wat moet worden ge kort. Op dit ogenblik staan ons nog gemeente-belastingen dan geen gro tere verzwaring dan thans reeds het geval is zal gaan betekenen. Al deze min of meer sombere fei ten moge er ons echter niet van weerhouden op de bestaande weg voort te gaan om te trachten van ons dorp een goede woonplaats te maken. zondag 6 december 1964 Nederlands Hervormde Kerk V.m. 9.30 uur: ds. J. Vroegindeweij van Maarsen N.m. 6.30 uur: ds. Joh. Verwelius Hervormd Wijkgebouw, Esdoornlaan V.m. 9.30 uur: ds. Joh. Verwelius N.m. 6.30 uur: ds. J. R. Cuperus Hervormd Wijkcentrum Oranjewijk (Jan Willem Frisoweg) V.m. 10.00 uur: ds. J. EL Cuperus N.m. 5.00 uur: ds. Boertje van Moerkapelle Hervormde Immanuëlkerk V.m. 9.30 uur: ds. J. A. Peters van Den Haag N.m. 7.00 uur: ds. H. van de Akker van Gouda Wij wijzen nog in het bijzonder op de grote teleurstelling, dat Wad dinxveen geen enkele geldelijke compensatie heeft gekregen voor het afstaan aan Gouda van haar grondgebied en een flink aantal in woners. Dit verlies is in de eerste jaren zeker op een kleine 100.000 te stellen en wij hadden het recht vaardig gevonden als de regering hiervoor maatregelen had getroffen. De eventuele verruiming van het plaatselijk belastinggebied, reeds op 14 mei 1963 als wetsontwerp aan de Tweede Kamer der Staten Generaal aangeboden zal als het eenmaal tot wet is geworden alleen de moge lijkheid en wellicht ook de noodza kelijkheid inhouden dat wij middels deze belastingverruiming onze eigen tekorten moeten opvangen. Wij ho- gekomen. De centrale overheid heeft van deze gemeenten dankbaar ge bruik gemaakt door een groot ge deelte van het totale bouwvolume aan deze gemeenten beschikbaar te stellen, zonder ook maar een mo ment er aan te denken, dat hieraan verdere financiële gevolgen zaten. Het Waddinxveen van thans met ruim 13.000 inwoners maakt nu al kosten, die in feite moeten drukken op een bevolking van omstreeks 20.000 zielen. Het cijfer waarover men in Wad dinxveen al enkele weken spreekt is het tekort op deze begroting van ruim 438.000,op onze gewone dienst. Als men dit ziet in verhou ding tot een bevolking van ruim 13.000 zielen is dit een bedrag van plm. 35,per inwoner. Wanneer verhouding van het aantal inwoners iedere gemeente in Nederland in een dergelijk te kort had, zou dit betekenen een totaal van 400 mil joen, wat veel is, maar van het totale nationale inkomen slechts enkele procenten. Zonder een groot profeet te wil len zijn, is een voorspelling dat wanneer de financiële regeling tus sen Rijk en gemeenten niet spoedig verandert, een tekort van 1 mil joen op onze begroting binnen en kele jaren te verwachten is, waarbij bovendien te vrezen is, dat wanneer Waddinxveen haar uiteindelijke grootte heeft bereikt, gezien de ver gelijkende cijfers van gemeenten van diezelfde omvang, de kosten niet zullen dalen. Telef. O18jl-25O (na Te koop Jnkele gel bureau? en een gJruikte 5- hoekban KERKW TE KOOP;] z.g.a.n. ZUIDKA Onder hetzelfde hoofstuk vinden we bij de inkomsten de post straat- belasting, geraamd voor 1965 op 127.OÜO,ruim een halve ton meer dan in 1964. Wij willen voorop stellen, dat er tegen de straatbelas- ting dezerzijds geen bezwaar be staat, voor zover het de bebouwde eigendommen en de direct daarom heen liggende gronden betreft. De straatbelasting voor onbe- agrarische gemeente als Waddinx veen naar onze mening echter tal van onbillijkheden in. Vooral na de jongste verhoging der straatbelas ting waarbij ook het onbebouwd is betrokken, zouden wij toch willen vragen, of er ten aanzien van de onbebouwde eigdommen buiten de bebouwde kom niet een wijziging in onze verordening kan worden aangebracht, die de wat scheve ver houdingen corrigeert. Onder het hoofstuk Volksgezond heid vinden we de geraamde post van 3500,voor de schooltand- verzorging. De toelichting zegt, dat pogingen om tot de schooltandver- zorging te komen, al dan niet in samenwerking met andere gemeen ten, worden voortgezet. Het lijkt ons in het belang van de volksge zondheid, dat er een einde komt aan de touwtrekkerij en dat we desnoods maar zelfstandig deze schooltandverzorging ter hand gaan nemen. Het zwembad is vooralsnog een financieel probleem, maar wij menen te weten, dat het college binnen afzienbare tijd ons toch wel wat meer over de toekomst van zwemmend Waddinxveen kan ver tellen. Over het onderwijs, dat bjj voort during ons aller aandacht heeft, valt nu weinig te zeggen. We heb ben echter vertrouwen in het be leid, dat B. W. tot op heden in deze hebben gevoerd. Wel vragen wij ons af, of de tijd niet rijp is om mogelijkheden van een middelbare school in Waddinx veen wat serieuzer in studie te ne men. Bij de subsidies voor militaire te huizen willen we niet nalaten op te merken, dat de geraamde subsidie van vijf gulden voor de militaire tehuizen van het humanistisch thuisfront ons te laag voorkomt. De woningbouw is een zaak, die bij voortduren onze aandacht heeft. In een plaats, waar zoveel wordt gebouwd, is het uiteraard logisch, dat ook de eigen woningzoekenden aan bod komen. Weliswaar hebben wij met onze bouw ook een taak in de randstad, maar het wordt voor de eigen bewoners moeilijk aan vaardbaar wanneer er bij voortdu ren wordt gebouwd en men niette min lang op een huis moet wachten. Dezerzijds zou het bijzonder op prijs worden gesteld, indien B. W. een gedetailleerd overzicht zouden kunnen verstrekken van het aantal woningzoekenden in de diverse sectoren en de periode, waarbinnen deze woningzoekenden kunnen worden geholpen. Bij de nieuwbouw zouden wij er voor willen pleiten, om rekening te houden met de zich voltrekkende ontwikkelingen. Meer ruimte voor gezinsrecreatie, aanpassing aan de verhoogde eisen ten aanzien van het comfort, waarbij we denken aan plaatsruimte voor koelkasten, was machines (zelfs de vaatwasmachine begint z’n opmars) en andere huis houdelijke apparatuur van grotere omvang. Elders in het land is een proef gaande met woningen met verplaatsbare binnenwanden, waar door de toekomstige bewoner vele mogelijkheden heeft tot indeling van de woning, aangepast aan eigen behoefte. Mogelijk valt hieraan ook voor Waddinxveen te denken. i-

Weekblad voor Waddinxveen | 1964 | | pagina 4