lil voor Definitieve school voor zilveren vloot? GRIT Voorzieningen bij politie gewondenverzorging „heb je wel gehoord van die Noodzaak voor eigen ziekenauto Waddinxveen nog niet aanwezig leden het volgende: kleuters Volksonderwijs l 1 A RAIFFEISENBANK 1 J -.1 nieuwsblad Onafhankelijk Commissie van raadsleden: van Weekmarkt Nimmer sprake noodtoestand Brouwer /J /el Li d 1 I op 2 3 december Verschijnt elke donderdag Gemeentelijke kas buiten gebruik V erkeerscommissie van raadsleden Na urgentieverklaring drie jaar geleden nu pas rijksgoedkeuring I I y y i I 5 9 1 Morele plicht Onrustige Zenuwen? Mljnhordt'» Zenuwtabletfen Contract met Gouda f 1 Voorzieningen Deskundig advies Doeltreffendheid Boskoop Gereed 1 september Verwacht wordt, dat de nieuwe school op 1 september 1965 in ge bruik kan worden genomen. Het twee-klassige gebouw voldoet aan alle eisen, die er aan kleuterscholen worden gesteld. Bij de plannen is er rekening mee gehouden, dat het schoolgebouw in de toekomst nog met één of twee lokalen kan wor den uitgebreid. Rad van avontuur 'l v I DONDERDAG 10 DECEMBER 1964 20e JAARGANG - Nr. 1013 I i I I J AANGESLOTEN BIJ DECOÖPERATIEVECENTRALE RA1FFEISEN-BANKTE UTRECHT I' mr.opt i ciën Advertenties: Drukkerij Veldwijk, Oranje laan 9, telefoon 2238. Inzenden van advertenties en berichten tot dinsdag 12 uur v.m. BRILLEN CONTACT LENZEN BOORTOESTELLEN Burgemeester Van der Hooft slaat de eerste paal voor de nieuwe eerste definitieve kleuterschool van Volksonderwijs. (foto Sjaak Noteboom) Natuurlijk. Daar heeft iedereen van gehoord. De kranten stonden er vol van. En de jeugdspaarbankboekjes lopen er vol van. Met extra premie. Extra geld voor alle goede dingen die het leven biedt. Voor Zilvervloot- sparen kan ieder tussen de 15 en 21 jaar bij onze Bank terecht. En al zijn uw spaarpenningen klein, uw „daden bennen groot" en uw rente zal het zeker ook zijn. Nesse 40 Als aanvulling op dit rapport schrijven B. en W. aan de raads- 1 i I Oranjelaan 42, telefoon (01828) 2265, postrekening 79138 bijkantoor: Willem de Zwijgerlaan 57, telef. (01828) 2046 Kantooruren: dagelijks van 9 -12.30 uur en van 2-4 uur, bovendien op vrijdagavond van 7-9 uur. Redaktie: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, telefoon 2238. Te Gouda gevestigd: Korte Tiendeweg 12 - telefoon 3033 7 huizen vanaf de Markt en Kleiweg 108 - telefoon 6033 - naast Kleiwegbrug Teneinde voor Waddinxveen de grootst mogelijke zekerheid te ver krijgen inzake een snel en doeltref fend ziekenvervoer geeft de com missie het college van burgemeester en wethouders in overweging in contact te treden met het gemeente bestuur van Gouda omtrent de mo gelijkheid een contract af te sluiten inzake dit vervoer. Hierbij ware te onderzoeken in hoeverre Gouda bereid is uitbrei ding te geven aan het aantal zie kenauto’s. Voorts zou verzocht kun nen worden de wagens uit te rusten met mobilofoon. Het bezwaar van r ADDINXVEEN is nog niet toe aan de aanschaf van een eigen zieken auto. Dat blijkt uit een rapport, dat dezer dagen aan de Waddinx- veense gemeenteraad is uitgebracht door een enige maanden geleden ingestelde commissie ad hoe, waarin zitting hadden de raadsleden P. Lips (PvdA), H. Mulder (SGP) een W. C. Slob (CHU), terwijl de directeur van sociale zaken, de heer J. van Steijn als secretaris aan deze commissie was toegevoegd. De commissie gaat in haar rapport uitvoerig in op de ver schillende mogelijkheden en welke maatregelen er zouden kunnen worden aangewend, om eventueel verbetering te brengen in de huidige situatie. Bij informatie naar de mogelijk heid van plaatselijk particulier ver- voer, moet in de gegeven omstan digheden zowel uit idiële als finan ciële overwegingen voorshands wor den geadviseerd hierop niet in te gaan. Postgiro 47062 ten name van Drukkerij Veldwijk. Bank: Coöp. Raiffeisenbank te W addinxveen. X Van de zijde van de VVD is des tijds bij monde van mevrouw F. T. van der Torren-Veendorp reeds ernstig bezwaar gemaakt tegen de gemeentelijke exploitatie van de kweekkas, o.m. op economische gronden. Bij begrotingsbehandelin gen is door deze partij bij voortdu ren gewezen op de naar haar me ning te hoge kosten van de kweek kas. Bij het onderzoek kwam nog de wenselijkheid naar voren binnen onze gemeente voorzieningen te treffen waardoor de verzorging van een ongevalspatiënt in de buiten lucht zo doeltreffend mogelijk kan geschieden. De commissie geeft het college van B. en W. in overweging de mo gelijkheid te onderzoeken aan de politie materiaal beschikbaar te stellen voor beschutting b.v. dekens, dekzeil en windafscherming. Dit zou kunnen worden gebezigd bij de aan te schaffen politiewagen. Hier door kan ongerief voorkomen wor den bij de behandeling van een slachtoffer gedurende de wachttijd op een ziekenauto. De gemeentelijke kweekkas is buiten gebruik gesteld. Getracht wordt een redelijke oplossing te vinden voor afstoting. Onderhande- lingen ter zake zijn nog gaande. Zo luidt het antwoord van het college van B. en W. in antwoord op vra gen van de WD-fractie uit de ge meenteraad. Abonnement: f 1,40 per kwartaal bij voor uitbetaling. Advertentietarief: 0,10 per mm regel. Tarieven bij contract en voor tekst advertenties op aanvraag. de huidige situatie is n.l. dat, nu Waddinxveen geen contract heeft met Gouda, laatstgenoemde geen vervoersplicht heeft, terwijl boven dien bij eventueel „loos-alarm” Gouda nimmer aanspraak kan ma ken op vergoeding der gemaakte kosten. Dit brengt met zich mee, dat de ziekenauto alleen uitrukt na alarm van artsen of politie, hetgeen in sommige gevallen vertragend kan werken. De commissie is van oordeel dat het billijk is te achten, dat de ge meente een gedeelte van de exploi tatiekosten draagt. De beschikbaarheidsnuttigheid is n.l. een belangrijke factor en zal moeten worden gehonoreerd over de tijd dat er geen productiviteit is. De commissie heeft goede nota genomen van de opmerking in een rapport van de vereniging van hoofden van administraties van pu blieke geneeskundige- en/of gezond heidsdiensten in Nederland, terzake een ziekenauto in exploitatie bij een particuliere ondernemer. Indien n.l. een particulier de ziekenver voersdienst uitoefent is hij niet aan een „vervoersplicht” gebonden. Hij kan de wijze van vervoer „welke hem goeddunkt” om daaruit profijt te trekken zelf bepalen. Economi sche overwegingen, méér dan an dere, zullen bij diens beslissing een rol spelen. Een wettelijke regeling voor het zieken- en ongevallenver- voer ontbreekt. Zodra de overheid zelf gaat ex ploiteren zal deze zich dienen te laten leiden door de opvatting dat een zieken- en ongevallenvervoers dienst van overheidswege behoort te voorzien in een constante aan wezigheid van bedrijfszeker mate rieel en apparatuur alsmede des kundig geschoold personeel. Als mi nimumnorm doet opgang dat elke eenheid zal dienen te bestaan uit een bemanning van een tot deze taak opgeleide verpleger en chauf- feur-ziekendrager. Aangezien de regeling van het ziekenvervoer steeds als inzet heeft het redden van mensenlevens is de commissie van oordeel: 1. dat een zo doeltreffend mogelijk systeem van vervoer wordt ge kozen; 2. dat een grote mate van paraat heid .aanwezig is; 3. dat het noodzakelijk is dat de „bemanning” vanaf het moment der vervoersmelding tot aan de overdracht van de patiënt weten moet en in staat moet zijn de juiste maatregelen te treffen, teneinde een adequate verpleeg kundige zorg tijdens het vervoer te kunnen verlenen. De huidige toestand is dat bij het van Iterson-ziekenhuis te Gouda twee ziekenauto’s gestationeerd zijn, waarvan er één meestentijds in re serve wordt gehouden. De wagens hebben een doeltreffende beman ning. 1 -- --- T- T -• - «J.T-.FiTM» S Weekblad voor Waddinxveen De weekmarkt van vrijdag 25 de cember is in verband met de eerste Kerstdag vervroegd naar woensdag 23 december. Zodra de eerste definitieve kleu terschool van Volksonderwijs ge reed is, zal het houten noodgebouw „Pinkeltje” verhuizen naar de Von- delwijk om daar dan plaats te bie den aan de kleuters, die nu tijde lijk zijn ondergebracht in het club lokaal van de voetbalvereniging W addinxveen. In 1946 is Volksonderwijs haar activiteiten in Waddinxveen gestart als eerste organisatie, die een vol waardige kleuterschool in stand hield. Voor het onderwijs maakte men gebruik van een door de heer Haspels beschikbaar gesteld lokaal Desniettegenstaande heeft de commissie zich laten informeren of er in de particuliere sector moge lijkheden voorhanden waren voor de organisatie van genoemd ver voer. Op de eerste plaats heeft zij daar bij haar aandacht gericht op een gevestigde particuliere onderne ming te Boskoop, Hoewel van deze ondernemer niets dan lof valt te vermelden, acht de commissie met betrekking to het beschikken over een vervoermiddel op elk willekeu rig moment, dat als er toch gekozen moet worden tussen ondernemers die elders zijn gevestigd, de voor keur moet worden gegeven aan die onderneming, die het meest doel treffend is geoutilleerd. Overeenkomstig de wens, die in de laatste raadsvergadering werd geuit door de WD-fractie, is een commissie uit raadsleden samenge steld, die B. en W. zal adviseren over verkeers- en verlichtingspro- blemen. Binnenkort zal de commissie door het college van B. en W. worden geïnstalleerd en zal de taak nader worden vastgesteld. In de commissie hebben zitting de heren: J. H. Mol (voorzitter), D. Uitbeijerse, J. v. d. Roovaart, mr. H. T. van Schaik en A. H. van Gent. Aan de commissie zijn verder toe gevoegd de heer A. M. Zwambom, adjunct-directeur van Openbare Werken en als secretaris de heer W. F. Meijer, chef algemene zaken ter gemeentesecretarie. Het ziekenvervoer te Gouda wordt verzorgd door een op zich zelf staande ambulance-dienst, die de morele plicht heeft uit te rukken, indien daartoe door artsen of po litie een oproep wordt gedaan. Uit medisch oogpunt wordt het onge wenst geacht, dat anderen dan de genoemden het recht zouden heb ben een ziekenauto op te roepen. Dit werk door leken verricht, zou tot veel „loos alarm” aanleiding kunnen geven. Een contract met Gouda voor het verkrijgen van een vervoersplicht geeft blijkens bekomen inlichtingen geen soelaas, omdat: 1. de .ambulance-dienst, zoals ge zegd, een morele plicht heeft uit te rlikken; 2. het vervoer van patiënten, door deskundigen in volgorde van ur gentie wordt vastgesteld. Het feit dat het vervoer van een patiënt voor een amandelen-behan- deling op grond van een contract zou gaan vóór het ophalen van een patiënt met .acute blindedarmont steking wordt onsociaal genoemd. De exploitatie van de ambulance dienst levert een nadelig saldo op, dat gedekt wordt doof de gemeente Gouda. Indien Gouda meent, dat ook de ’buitengemeenten’ in dit na delig saldo dienen by te dragen, hetgeen niet onredelijk zou zijn, dan moet een verzoek daartoe toch wel van Gouda uitgaan. Wij menen, dat het niet op onze weg ligt deze zaak te entameren. aan de Henegouwerweg. Wat la ter kwam daar een der lokalen van de Jan Ligthartschool bij. De heer Ververs, die vanaf de op richting voorzitter is geweest van Volksonderwijs vertelde, hoe moei lijk die eerste jaren zijn geweest. Men kende toen nog geen subsidies en rijksregelingen. De kleuteronder wjjzeressen werden in die periode betaald bij de gratie van het rad van .avontuur op bazars en dank zij schenkingen. Er is toen erg veel geofferd, aldus de heer Ververs. In 1957 kwam er aan deze finan ciële problemen een einde, toen de rijksregelingen en de daarmede verband houdende subsidies een feit werden. Op dit ogenblik heeft Volkson derwijs 150 leerlingen, verdeeld over haar lokaliteiten Onderweg, Pinkeltje en het tijdelijke onderko men bij de voetbalvereniging. De voorzitter van de Stichting, de heer T. Ververs zeide in een korte toespraak, dat rond St. Nico- laas de harten kloppen, maar dat zijn hart al drie jaar lang had ge klopt, sinds de urgentieverklaring voor deze school werd afgegeven. Hij noemde het een fout in de Rijks regie, dat urgentieverklaringen en rijksgoedkeuringen voor de bouw van scholen niet in één hand wor den gehouden, om op die manier te voorkomen, dat een urgentiever klaring pas jaren later door een rijksgoedkeuring voor de bouw wordt gevolgd. „Het is dank zij de medewerking van het gemeentebestuur .aldus de heer Ververs”, dat wij tot nu toe de kinderen van de straat hebben kunnen houden. Hij hoopte voorts, dat het architectenbureau Stuur man een goed toeziend voogd zou zijn, hoewel hij dat eigenlijk niet nodig achtte omdat de naam van ’t aannemersbedrijf, nl. de fa. Rehorst voldoende borg is voor een goed produkt. Voordat burgemeester Van der Hooft de eerste klappen op de paal liet neerkomen memoreerde ook hij de lange tijd, die er heeft gelegen tussen het afgeven van de urgen tieverklaring en de bouwvergun ning. Ook de heer Ververs bedien de nog enkele malen de heimachine om de eerste paal verder de grond in te drijven. til tAe&t de. aandaM. Vrijdag heeft burgemeester C. A. van der Hooft de eerste paal geslagen voor de nieuwe kleuterschool van de Stichting Kleuteronderwijs Volks onderwijs op de hoek van de Juliana van Stolberglaan en de Mecklenburg Schwerinlaan. Voor de Stichting was dit een historische gebeurtenis, om dat hiermede een aanvang werd gemaakt met de bouw van de eerste defi nitieve kleuterschool van Volksonderwijs in Waddinxveen. De commissie heeft aansluiting gezocht op het in november 1961 uitgebrachte rapport van de toen malige ingestelde raadscommissie. De kennisneming van dat rapport kon B. en W. toen niet tot een be sluit doen leiden aan de raad een voorstel tot aanschaffing van een ziekenauto te doen. Het toen ge raamde exploitatietekort bedroeg circa 5200, De commissie heeft zich thans be raden over de vraag of na het uit brengen van het vorige rapport de situatie ter plaatse dermate is ge wijzigd, dat „ongeacht het exploi tatietekort” toch de noodzaak van een ter plaatse gestationeerde zie kenauto aanwezig zou zijn en op welke wijze hierin eventueel ware te voorzien. De groepscommandant der rijks politie heeft aan de secretaris van de commissie medegedeeld, dat er bij de in deze gemeente voorgeko men verkeersongevallen nimmer sprake geweest is van een noodtoe stand voor wat betreft het vervoer van gewonden, zulks met het oog op te lang uitblijven van vervoer. - E •l - k 7 77 - n f ^jnhcbW fïP 7*3T.

Weekblad voor Waddinxveen | 1964 | | pagina 1