Weinig sport in afgelopen weekend >3 Bel bij Brand 2222 Zegens in de wezM Be Fair Volleybal ■Zoud weer IWsior J. DEN HAAG horloges op de seconde Openbare Christelijke Uitleenbibliotheek W’veen Schoolgeld voor kleuteronderwijs Waddinxveens Zwemcl. De Gouwe Ned. Bond van Plattelandsvrouwen primeur Goveka-prijzen Pagina 2 Horloger - Juwelier De zaak met de buitenklok v.h. Saton Sint Wicolaas op bezoek bij WIK BE FAIR-nieuws Afdeling Waddinxveen bestaat 30 jaar t ccmjiu "■•■■■■■uaainxveen - VöÖ? VVaddinxveén - IU aecernber I964 Clubkampioenschap De activiteiten van clubs die hun sport binnen bedrijven zijn wel doorgegaan en U vindt de verslagen - voor zover in ons bezit - op deze pagina. Door de bijzonder slechte weersomstandigheden van het afgelopen weekend is er in het geheel geen buitensport te melden. Alles werd afgelast. nauwkeurig 12 een door Gitta Haandriks Hoofdstuk 15 - nr, 20 dat Na 5 december wordt de junioren competitie tot een nader te bepalen datum stop gezet. 7.15 uur Brandenburg I - Gouwe I (dames) Dinsdag 15 december: 9.20 uur Gouwe 5 - Z.P.S. 1 (heren) 9.35 uur Gouwe 1 - Donk 1 (heren) Zaterdag 19 december: 8.50 uur D.W.R. 1 - Gouwe 1 (heren) 6.00 uur Gouwe 1 - Wilskracht 1 (dames) I 1— i 2— 0 1—1 2—0 2—0 0—2 Overwinning op D.O.S. Dinsdag 24 november j.l. speelde Be Fair tegen D.O.S. en in de eer ste set bleek al dat Be Fair sterker was. De opstelling was goed, waar door het samenspel ook goed ver liep. De eerste set werd gewonnen met 159. In de tweede set wist D.O.S. eerst een voorsprong te krij gen. Met een ’time-out’ kon Be Fair zich herstellen en ook deze set ver liep vlot en het werd 188 voor Be Fair. Vol enthousiasme begon Be Fair de derde set. Be Fair wilde graag wat punten behalen. D.O.S. gaf goed partij maar met 1510 was de winst voor Be Fair. Stand Dames 1ste klasse: MVC 2, 5—10; MVC 3, 5—8; Vires I, - - - - - d.o.s. I, 5—2; Vorige week woensdag vierde de wandelsportvereniging WIK Sint Nicolaas. Omstreeks half acht arri veerde de Sint en zijn zwarte knecht bij het clubgebouw, waar ze door een zingende schare junioren werden ingehaald. Voor de jeugdi ge leden duurde het feest tot negen uur. Daarna kwamen de senioren aan de beurt. Van de geschenken, die bij de ouderen werden uitge wisseld, was deze maal bijzonder veel werk gemaakt. Het was al bij zonder laat, toen St. Nicolaas en Piet vertrokken met de belofte vol gend jaar weer terug te zullen ko men. De volgende clubavond van WIK wordt gehouden op woensdag 16 december. Vrijdag 18 december grote kerst- kienavond in clubgebouw Be Fair aanvang 7.30 uur. Wie wint dit jaar de kalkoen Vrijdagavond weer gewoon club avond. Aanvang 8 uur. Zaterdag 9 januari neemt Be Fair deel aan een groot Zaalvoetbal- tournooi in Maasland. zijn handen pakte en die tegen haar borst legde. „Lieg ik wel eens tegen jou „Neem me niet kwalijk, Gerda, dat was niet netjes van me. Goed, ik zal het in orde maken, zodat we zaterdag kunnen vertrekken. Wat wil je? Met de auto?” „Dat is zo vermoeiend. Laten we de trein maar nemen. Als het moet, kunnen we ginds wel een auto huren. Dank je, Fred, dat je dit voor me wilt doen.” Ze bracht zijn handen naar haar mond en kustte die. ’s Zaterdagavonds vertrokken ze met de D-trein naar München, waar ze ’s zondagmorgens laat arri veerden. Om half één reisden ze verder met een snel trein en een drie kwartier later stonden ze op het stationsplein van het stadje. Aan een taxi-chauffeur gaven ze het adres op. Door smalle winkelstraten en langs door onkruid overwoekerde puinhopen reden ze naar één der buitenwijken, waar ze voor een kleine arbeiderswoning stopten. Kurt Söhnen was thuis en herkende Fred nog van zijn Nederlands bezoek. Fred stelde Gerda voor als de weduwe van Joop Overdinkel en gastvrij werden ze in huis ontvangen. Kurt’s vrouw kwam dadelijk met koffie, stuurde de kinderen naar buiten en liet het drietal toen alleen. I vÈk en handen PUROL Bij banketbakkerij Van den Berg in de Passage kunnen geen proble men meer ontstaan over het „wie is er aan de beurt”. Als eerste in Wad- dinxveen is daar vorige week een zogenaamd ”turn-o-matic” in ge bruik gesteld, die er in feite voor zorgt, dat iedere klant op zijn beurt wordt geholpen en het wachten niet door onnodige discussies daarover wordt verlengd. Bij binnenkomst trekt de klant een nummertje uit een links van de deur opgestelde automaat. Goed zichtbaar hangt tegen één der wan den een soort klok, waarop staat aangegeven, welk nummer op dat ogenblik aan de beurt is. Zodra een klant is afgeholpen, drukt de bedie nende juffrouw achter de toonbank op een knopje en het volgende nummer springt op de klok tevoor schijn, terwijl er tegelijkertijd een zoemtoon klinkt. Dit nummersysteem geeft de klan ten in de winkel wat meer bewe gingsvrijheid, omdat men minder angstvallig op zijn beurt behoeft te letten. Ook voor kinderen is het uit Zweden afkomstige systeem een verbetering, omdat zij nu zeker zijn van hun beurt. Juist kinderen ko men in veel winkels op drukke uren wat in het gedrang, temeer omdat ze voor het bedienend perso- neal niet altijd goed zichtbaar zijn achter de hoge toonbanken. Woensdag 25 november j.l. hield de afdeling Waddinxveen van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen haar maandelijkse bijeen komst in lunchroom Van de Water. Daar het deze maand dertig jaar geleden was, dat de afdeling Wad dinxveen werd opgericht, waren voor deze gelegenheid tevens uitge nodigd de leden van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en de Landbouw Jongeren groep. De presidente van de afdeling, mevr. S. A. Ripping- v. d. Breggen, opende deze bijeenkomst en sprak er haar vreugde over uit, dat zove- len waren gekomen om deze avond mee te maken. Een bijzonder woord van welkom richtte zij tot mevrouw Van der Hooft-Lourens en mevrouw Harteveld-van Driel, lid van het Provinciaal bestuur. „U moet deze avond niet beschou wen als een echt jubileum, maar meer als een verjaardag. Evenals iemand die jarig is, zijn wij ver heugd over zoveel belangstelling,” aldus de presidente. De avond werd verder verzorgd door de voordrachtskunstenares Miep de Leeuw uit Amsterdam, die een stuk voordroeg van de 18e eeuwse Italiaanse toneelschrijver Carlo Goldani, getiteld: „De Her bergierster”. Zij deed dit op een manier, die alleszins bewondering afdwong. De verschilende personen wist zij raak te treffen, zodat de aanwezigen zich kostelijk amuseerden. Vervolgens gaf zij nog enkele korte schetsjes, die eveneens zeer in de smaak vie len. Aan het slot van de avond voer den nog enkele aanwezigen het woord. Als eerste sprak mevrouw Harteveld- van Driel, die de afde ling geluk wenste met het bereiken van deze mijlpaal en namens het Provinciaal Bestuur een doos choco lade aanbood. De heer M. N. Boer bood geluk wensen aan namens de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Hij liet zijn woorden vergezeld gaan van een geschenk onder couvert. Wij delen u mee, dat iedereen die zich in december in laat schrijven als lezer bij de Openbare Christelijke Bibliotheek aan de Juliana van Stolberglaan slechts de contri butie voor 1965 betaalt. Deze bedraagt voor volwassenen 5.en voor jeugdleden van 16 tot 18 jaar 3.per jaar. Voor dit be drag kunt u steeds twee romans en twee boeken met ontwikkelingslectuur, waartoe ook de onlangs aangevulde collectie buiten landse romans gerekend wordt, in huis heb ben en regelmatig ruilen. De bibliotheek is geopend: woensdagmiddag van 2.30 tot 4.30 uur; vrijdagmiddag van 2.30 tot 4.30 uur; vrijdagavond van 7.00 tot 9.00 uur en zaterdagmorgen van 10.00 tot 12.00 uur. Uiteraard is de bibliotheek met kerstmis en op nieuwjaarsdag GESLOTEN. Voor kinderen bedraagt de contributie 1.50 per jaar, waarvoor ze twee boeken per keer mogen lenen. ten en kwamen dinsdagmiddag weer in Loenen aan. Daar Fred zijn kantoor nog gesloten had, ging hij met haar mee naar haar kamers in „Regina”. Toen ze zich wat opgeknapt hadden, belde Gerda om brood en koffie en tijdens de maaltijd vroeg Fred: „Je zult wel geen plannen gemaakt hebben, voor wat jezelf betreft, maar als ik je een goede raad mag geven, zoek wat bezigheid. Dat geeft afleiding. An ders ga je toch maar zitten piekeren.” Ze lachte spottend. „Wat kan ik? Ik heb in geen jaren meer gewerkt. Mijn handen staan overal ver keerd voor.” „Je hebt je schooldiploma en een uitstekend hand schrift. Je kunt typen en steno en talen. Er is werk genoeg, ook voor jou.” Ze schudde energiek haar hoofd. „Ik kan niet meer bij vreemden een ondergeschikt baantje aanvaarden. Daarvoor ben ik al die jaren te zelfstandig geweest. Ik zou het niet kunnen verdragen, dat ze me com mandeerden.” „We praten er nog wel eens over. Misschien weet ik wel iets voor je, waar niemand je commandeert en waar je alleen maar hoeft te werken, als je zin hebt.” Ze lachte opnieuw. „Bestaat zoiets ideaals? Je zou me haast nieuwsgierig maken.” Na de maaltijd besliste hij: „Ik heb nu eenmaal vakantie, dus daar ga ik van profiteren. Vandaag rusten we uit. Morgen gaan we met de wagen weg. En blijven rustig in eigen land. Waar het mooi is, laten we ons anker vallen en als we er genoeg van hebben, gaan we weer verder. Je kunt je koffer dus wel in gepakt laten.” Ze luisterde, matig geïnteresseerd. „Ik heb niet veel zin, Fred.” „D,at komt vanzelf wel. Ik zal er voor zorgen, je in deze dagen tenminste wat afleiding krijgt.” Ze protesteerde. „Ik ben in de rouw, Fred.” „Alle respect, Gerda. En niemand leeft zo met je mee, als ik. Dat weet je. Dat dien je tenminste te weten. Maar als je hier blijft zitten treuren, ga je geestelijk kapot. Ik voel me voorlopig nog verant- In zaal Kunstmin te Gouda wer den vrijdag j.l. de wisselbekers Goveka 1964 uitgereikt. Namens het Goveka-bestuur overhandigde de heer P. Ripping uit Waddinxveen, voorzitter van de paardecommissie, de wisselbeker die was aangeboden door Ph. A. v. d. Breggen uit Wad dinxveen, aan de heer A. J. de Groot uit Gorinchem, die in de afdeling paarden en pony’s won met zijn kampioen-fokmerrie van het Gel derse type „Winia”. In de afdeling varkens kwamen twee wisselbekers naar Waddinx veen. Het waren de Goveka-beker, die beiden gingen naar de heer G. Hofman, voor zijn kampioenzeug en kampioenbeer Piétrain. Deze bekers werden uitgereikt door ir. M. M. Veldman, Rijksveeteelt-consulent te Den Haag. Tenslotte sprak nog de voorzitter van de Landbouw Jongeren groep, de heer Jac. Bos, die een fraaie voorzittershamer aan bood. De presidente dankte de sprekers voor de vriendelijke woorden en de aangeboden cadeaus. Tot besluit bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. verschillende kleine bijzonderheden had ze haar man herkend. Iedere twijfel was uitgesloten. Voeg daarbij het Russische document, dan stond wel onomstotelijk vast, dat het haar Joop was, die daar in Russische aarde begraven lag. Na de middag wilde Gerda vertrekken, maar daar was geen sprake van. Mevrouw was van zo ver, hele maal uit Holland gekomen Söhnen en zijn vrouw zouden het als een eer beschouwen, als meneer en mevrouw hun gasten wilden zijn aan het avondmaal. Gerda was getroffen door zoveel hartelijkheid en stemde toe. Dit kon ze niet weigeren. Er waren toch ook wel goede mensen in Duitsland. ’s Avonds zochten ze een hotel op in München. Fred stelde maar niet voor de stad in te gaan, want Gerda had zich tijdens de reis laten ontvallen, dat ze in de loop der jaren al vele malen in München was geweest. „De ene stad is al net als de ander: overal word je nog herinnerd aan de oorlog.” Ze zaten in de hotelkamer op de derde verdieping voor het raam en Gerda wees naar de overkant. „Kijk daar maar eens twee hotels stonden daar vroeger. Nu alleen puin, geblakerde ruïnes en skeletten van muren en puien.” Maandagsmorgens reden ze terug naar Nederland, onderbraken hun reis in Keulen, waar ze overnacht- 56; Be Fair, 5 De Plas I, 50. Maandag 7 december speelde Be Fair tegen De Plas. Na zes wed strijden had De Plas iets meer spel- ervaring. De eerste set won Be Fair met 151. De tweede set won Be Fair eveneens. In de derde set ging het iets beter voor De Plas. Met enige goede serves kregen ze zelfs een voorsprong. De eindstand was 1510 met weer de winst voor Be. Fair. Trainen: dames van kwart voor 8 tot kwart over 9. Heren van kwart over 9 tot kwart voor 11, elke don derdagavond in de Jan Ligthart- school aan de Kerkweg. Voor het clubkampioenschap werd de 12de ronde gespeeld. Hiervan waren de uitslagen als volgt: J. de Heer F. van Eyk, A. Blonk T. Driessen, H. Boele B. van Eijk, F. van Eijk J. Slappendel, C. Stolker W. v. d. Heijden, 1—1 T. Driessen - A. Zwanenburg, 11 in zijn hand had. „Wanneer dacht je te gaan?” „Vandaag. In Arnhem zullen we wel kunnen uit zoeken, hoe ik er kan komen.” Hij dacht even na. „Als je twee of drie dagen ge duld hebt, ga ik met je mee.” Ze keek verrast op. „Jij? En je werk dan?” „Ik was toch van plan een paar weken vakantie te nemen. Alleen ik moet mijn klanten inlichten. Een circulaire of iets dergelijks. Kun je tot zaterdag wachten?” Ze ging zitten en scheen na te denken. „Als het moet waarom niet? Het steekt natuurlijk niet op een paar dagen.” Hij las onwil in haar gedicht. „Nu ja, misschien ga je liever alleen het was maar een voorstel. Vergeet het maar. Zal ik even naar reisgelegenheid informe ren?” Zijn hand ging al naar de telefoon, doch ze greep die hand en hield hem vast. Langzaam kwam er een glimlach op haar gezicht. .Alsjeblieft, Fred laten we samen gaan. Bij jou voel ik me altijd veel rustiger.” Hij beantwoordde haar blik. „Meen je het Ze kwam met een ruk overeind, liep om de tafel heen en ging op zijn bureaublad zitten, waarna ze Dezer dagen werd in de Tweede Kamer bezwaar gemaakt, toen de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voorstelde om het schoolgeld voor kleuterscholen te willen verhogen van één gulden tot een rijksdaalder per maand. Naar aanleiding hiervan heeft de WD-fractie in de gemeenteraad B. en W. schriftelijk gevraagd, waar om de meeste plaatselijke kleuter scholen een schoolgeld heffen van twee kwartjes per week. B. en W. delen in antwoord op deze vragen mede, dat het mini- mum-schoolgeld voor het kleuter onderwijs 0,25 per week per kleu ter bedraagt. Het is de besturen van de scholen echter toegestaan per week een hoger bedrag te vragen. Verder hebben B. en W. hiermede geen bemoeiingen, aangezien het kleuteronderwijs tot het zgn. bijzon der onderwijs behoort. Gerda begon de man te danken voor zijn bereid willigheid om een verklaring te willen geven, maar, zo zei ze, misschien wilde meneer Söhnen nog wat vertellen over haar man? Waar hij hem het eerst ontmoet had en hoe lang hij hem gekend had? Wat Joop voor werk deed en of hij ook wist, voor hoe lang Joop veroordeeld was? Of was hij helemaal niet veroordeeld? En sprak hij nog wel eens over haar, Gerda, zijn vrouw? En wat er met hem gebeurd was, nadat hij gearresteerd was geworden?” Kurt Söhnen was een en al vriendelijkheid en in zijn Beiers dialekt vertelde hij alles wat hij van Joop Overdinkel wist, wat hij verteld had over zijn leven in Holland, zijn partisanenwerk, zoals Kurt dat noem de, zijn weg van Holland via verschillende gevange nissen en werkkampen naar het Russische kamp in Glasow. Van zijn eigenaardigheden, zijn humor op zijn tijd, zijn niet kapot te krijgen optimisme: Eens kom ik toch weer vrij En Gerda luisterde met open mond, knikte af en toe bevestigend, stelde tussentijds nog een enkele vraag en toen Kurt Söhnen na een uur uitgesproken was, begreep Gerda: hier was geen vergissing moge lijk. Die man had over haar Joop verteld, want aan Gouwe I - G.Z.C. II (dames) 31 De Gouwe dames wonnen ver diend van G.Z.C. II, alhoewel er nog grote fouten werden gemaakt. Marry van Ringelenstein zorgde voor de openingstreffer en tevens voor de tweede goal. G.Z.C. kwam terug door een fout in de verdedi ging, 2-1, maar Adrie de Goei had het laatste woord door er 31 van te maken. Heren IV zorgde ook voor een overwinning door G.Z.C. V met een 42 nederlaag naar huis te sturen. Henk van Erk nam de eerste goal voor zijn rekening, 1-0, en Ton Sol zorgde voor nummer twee, dus 2-0. Vlak hierop zag Kees v.d. Linde een gaatje en het was 3-0. De spanning kwam terug toen G.Z.C. tweemaal doelman De Jong liet vissen, maar Henk van Erk stelde de zege veilig door er 4-2 van te maken. Bij elkaar was het een heel aardige wedstrijd. A.Z.C. I - Gouwe II (heren) 41 Heren II moest met een neder laag genoegen nemen. Een beter samen spelend A.Z.C. nam al gauw de leiding, 10, en door verkeerd overnemen in de achterhoede was het direct hierop 20. De Gouwe kwam hierop terug, en door Wech werd het 2-1. Hierna werden twee A.Z.C.ers en een Gouwe speler naar de kant verwezen maar de Gouwe kon met deze meerderheid nog geen doelpunt maken. Tot ver in de tweede helft A.Z.C. er 41 van maakte en toen was het verkeken. De resterende minuten kwam er geen verandering meer in de stand; en zo verloor Gouwe II zijn eerste wedstrijd. Maandagavond j.l. werd de twee de jeugdavond gehouden. Het was deze keep ook weer heel leuk, al leen jammer dat er iets minder le den waren dan de eerste keer. PROGRAMMA: Zaterdag 12 december: 6.00 uur Gouwe I - De Zijl I (heren) Opnieuw leed „Excelsior” nederlaag. Damvereniging „Excelsior” moest het thuis opnemen tegen Damlust II. Na een spannende strijd verloor „Excelsior” met 128. De uitslag was als volgt: Excelsior Damlust II F.M.P.Jacobi - G. P.v.d.Wouden 02 C. H. Kramp-J. Nieuwenhuyzen 20 A. Blonk H. van Eijk, 11 T. Baan T. Jansma, 11 D. Zwanenburg - A. G. v. Zeijst 11 H. Troost W. Heuvelman, H. Boele N. M. Vos, T. Driessen - G. Hendriksman 02 B. van Eijk A. Blok, 02 W. v.d. Heijden - L. Vermeulen 02 totaal 8-12 woordelijk voor je. En nou niet meer tegenspreken, anders krijg je een pak slaag van me. Dat zou trou wens de eerste keer niet wezen.” Ze schoot van de weeromstuit in een lach. „Ja, zeg, weet je het nog? Hoe oud waren we toen eigenlijk? Een jaar of tien, denk ik, niet? En had ik toen je visnet je niet verstopt? Hemeltje, wat was jij toen nijdig ik was compleet bang voor je „En nu?” Ze strekte over tafel haar hand uit. „Mijn enige vriend kan me niet meer bang maken (wordt vervolgd) Met een levende Joop zou iedere dag een feestdag zijn geworden en ieder samenzijn een periode van liefde en geluk. Zoals zovele jonge mensen nu had den. Zoals Arie en zijn vrouw in Epe. En wat had zij nu? Alleen maar herinneringen, die steeds meer gin gen vervagen. Alleen maar één foto van hun trouw dag en twaalf uur huwelijkservaring. Daarna jaren van hoop en wanhoop, van vruchteloze naspeuring tot ze eindelijk deze zekerheid kreeg: Hij is al vier jaar dood. Enkele dagen later gingen ze samen naar het ge meentehuis met het Russische document. Fred had de weduwe er eindelijk van kunnen overtuigen, dat het beter was dit door te geven aan de gemeentelijke autoriteiten. Met toonloze stem vertelde ze de .ambtenaar, die haar te woord stond, dat ze nu zekerheid had over haar man. Ze haalde het document uit haar tasje en overhandigde dit. Gelijktijdig liet ze de verklaring zien van Joop’s medegevangene. Het resultaat was, dat de ambtenaar de burgemeester inlichtte en deze haar ontbood, haar zijn hartelijke deelneming be tuigde en warme woorden van waardering sprak over Joop’s aandeel in het verzet. Doch het deed haar alle maal zo weinig. Automatisch hoorde ze hem aan, drukte zijn hand en sprak woorden van dank. Onder de officiële overlijdensakte plaatste ze haar handteke ning en daarmede was ze nu voor de wet weduwe. De publiciteit rond het geval Overdinkel was weer afgelopen en Gerda kon tenminste opnieuw rustig door Loenen wandelen: een vrouw in het zwart. Ie dereen in het dorp leefde met haar mee, groette haar vriendelijk en beleefd en langzamerhand begon Ger da weer wat belangstelling te tonen. Na tien dagen bij Fred vertoefd te hebben, verklaarde ze op een morgen, dat ze terug ging naar ’’Regina”. „Ik ben er nu wat overheen en ik moet ook een beetje aan jouw naam denken. De mensen zijn in de regel altijd gauw klaar om het kwade te denken.” „Niet hier in Loenen, Gerda.” „De mensen zijn overal hetzelfde. Ik ga vandaag weer naar huis. Je bent in deze dagen in schat voor me geweest, dit zal ik niet vergeten.” Hij haalde zijn schouders op. „Je moet het zelf we ten; mij zit je niet in de weg.” Ze legde haar handen op zijn schouders en keek hem vriendelijk aan. „Dat weet ik, mijn vriend. Ik heb veel aan jou te danken. Jij hebt me in mijn moei- lijkste uren geholpen.” Ze sloeg haar armen om zijn hals en drukte een kus op zijn wang. „Hartelijk dank voor alles, lieve jongen.” Doch drie dagen later stond ze plotseling weer in zijn kantoor. Gekleed in het zwarte mantelpakje, dat ze sinds enkele dagen droeg. „Ik ga naar Friesing, Fred. Ik wil die Kurt Söhnen zelf wel eens spreken. Over Joop. Ik moet nu wel aanvaarden dat Joop ge storven is, maar tochik wil meer zekerheid. Mis schien kan hij me die verschaffen.” Hij keek haar aan en speelde met de pen, die hij s. AA,

Weekblad voor Waddinxveen | 1964 | | pagina 2