1 SBC Polder Schieland gaat de dijken verhogen o Omslag moest voor 1965 worden verhoogd da ©F KERKEN NODIGEN BRIL MONTUREN in diverse uitvoeringen BRILLEN DIE TEVENS VOORDELIG ZIJN JAC. SATON de zaak met de buitenklok (leverancier van alle ziekenfondsen) h iii WALDER en WULCO Al Riskante zaak voor Risico Vogelvrienden BURGERLIJKE ST1O exposeren Ds. J. R. Cuperus op reis naar de V.S. Oud-Zendeling in Waddinxveen Wil Lage waterdruk nog tot 1966 Sint bedankt Olie-voorlichting aan ambtenaren V y Kinder-crèchebij Geref. Kerk Gereformeerde Kerk B ej aardenmiddag Hoogheemraadschap Rijnland Pagina 4 r <7 'W W2 f aft Keglement A. Kroes herkozen ,.W Sloten schoonhouden Pachtnormen Tuinbouwgids 1965 Vier miljoen Land- Tuinbouw Veeteelt te thuis B. R. de ge- ris 2.) kon niet helpen w» 7 t Op donderdag 17, vrijdag 18 I De Verenigde vergadering van het Hoogneemraadscnap Rijnland meid dezer dagen in Leiden haar o eg r o iiugs Dijeennomst. 'xoegeiaien. werden de onlangs ners.uzen nooidingeianden D. J.van bcme ie Haariemmeruede c.a. en J. O. Groenewegen te Zoetermeer alsmede de onlangs heraozen hooïd- mgeianuen-piaatsvervangers F. W. M. uaxon van lioveil tot W esterllier te naiiweg, M. D. D. L. van Leeu wen te Waddinxveen, C. J. van bwieien te btompwijK en mr. J. VV. maimert te Gouda. steeds getracht een zo goedkoop mogelijke verantwoorde aanpak te realiseren. Een dringend beroep op financiële steun van hoger gezag zal echter, gezien de zeer hoge las ten waarover verschillende polders in deze komen te staan, niet uit kunnen blijven. De ZONDAGSDIENST zal worden waargenomen door dokter P. v. d. Linde, Kerkweg 214, telefoon 2250. dering besloot hiertoe en de voor zitter wenste de benoemden harte lijk geluk. De Algemene Keur van het Hoog heemraadschap werd op enkele punten gewijzigd, o.a. ten aanzien van het tracé van de Landscheiding. Daartoe aangezocht door de In terkerkelijke Commissie voor Gees telijke verzorging op passagiers schepen is dinsdag de plaatselijke Hervormde predikant, ds. J. R. Cu perus, vanuit Rotterdam vertrok ken voor een 6-weekse reis aan boord van de „Maasdam”. Het schip dat emigranten vervoerd naar Ame rika en Canada wordt op 12 januari in Nederland terugverwacht. Door middel van de kerkbode zal ds. Cu perus zijn Waddinxveense gemeen te over het verloop van de reis en ervaringen op de hoogte houden. 1 Met instemming werd kennis ge nomen van een adres, dat uyngraaf en Jtioogneemraden aan de blaten van zuid-Moiiand hadden gericht naar aanleiding van de toezending van een ontwerp-besiuit tot wijzi ging van Rjjmands reglement, strekkende tot toevoeging aan Rijn lands omsiagpucntig gemed van de reeds van ouds waterstaatkundig met Rijnland verbonden, Amstei- landse nuitendijKscne Buitenvel- dersche polder, net adres richtte zien met tegen dit voornémen, doch tegen het niet mede m de grens verlegging betrekken van de Am- steiiandse B uiten-Westerpolder, die eveneens reeds zeer lang wat zijn waternuishouding betreit op Rijn land is aangewezen. Aan Gedeputeerde Staten zal worden verzoent een wijziging van het reglement voor Rijnland uit te lokken, strekkende tot verhoging van de mimmum-aanslag van 1,50 tot 3,—. Besloten werd tot herziening van de .algemene overeenkomst Rijn- land-Woerden (1900), en wel in dier voege, dat de door het grootwater- schap voor het genot van uitlozing op Rijnlands boezem jaarlijks te betalen vergoeding van 60.000,- op 75.000,- wordt gebracht; zulks overeenkomstig een door de beide Colleges van Dijkgraaf en Hoog heemraden ter zake bereikt ak koord. Vrijdagavond a.s. belegt de plaat selijke Hervormde Zendingscom- missie in het wijkgebouw aan de Esdoprnlaan een Zendingsavond, Spreker is dan de Hervormde pre dikant te Eemnes-Binnen, ds. J. van Dijk, welke voorheen twintig jaar als zendeling heeft gewerkt onder de Toradja’s in Midden-Celebes. Ds Van Dijk bracht samen met zijn vrouw dit jaar nog eens een bezoek aan zijn oude werkterrein en zal aan de hand van dia’s het een en ander vertellen over zijn bevindin gen. Het moet voor de oud-zende- ling een verrassing zijn geweest toen bleek dat de jonge kerk daar is uitgegroeid tot bloeiende gemeen ten; temeer daar de Toradja’s nu bijna geheel op zelfbestuur van hun kerk zijn aangewezen. De avond begint om 7.30 uur. In de najaarszitting te Rotterdam van de Verenigde Vergadering van Schieland, heeft de voorzitter, de wnd. Dijkgraaf J. F. Hijkoop, het over lijden herdacht van de heer G. Ch. van Sillevoldt, die gedurende vijf jaren Hoogheeemraad van Schieland is geweest, alsmede vele jaren Hoofd ingeland. Voorts memoreerde de voorzitter de overdracht van de lichtkronen aan de St. Laurenskerk te Rotter dam op 13 november j.L Betreffende de werken aan Schie- lands Hoge Zeedijk deelde de voor zitter mede dat er werken waren uitgevoerd tussen het Waterleiding bedrijf en de in aanbouw zijnde van Brienenoordbrug en dat de af braak van de huizen aan het Kra- lingse Veer thans goed op gang be gint te komen, zodat dit gedeelte van de dyk het volgend jaar zal kunnen worden aangevat. Tevens, zal dan worden begonnen met de ontruiming van de dijkwoningen tussen de IJsselmondselaan en de grens met de gemeente Capelle en Rotterdam. Ook in Capelle verwacht men met de dijkophogingswerken te kunnen beginnen. In de begroting van het algemeen dijksbeheer, is een bedrag ad 2J miljoen vermeld voor onteigenin gen, schadeloosstellingen en werken aan de dijk. Deze begroting werd zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd, aangevende een omslag van 12,- per hectare of 12,- per 1000,- belastbare opbrengst voor het gebouwd, welke van de ingelan den zal worden geheven ter dek king van de uitgaven. Ook de be groting voor het boezembeheer, om vattende de zorg voor de Rotte en het gemaal aan de Admiraliteits- kade, werd zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd met een omslag van 7,- per hectare. De heer A. Kroes werd wederom tot wnd. Hoogheemraad gekozen, welke functie hij nog tot 1 juni a.s. zal kunnen uitoefenen en alsdan zal moeten neerleggen wegens het bereiken van de daarvoor gestelde leeftijd. Door de Commissie tot het nazien van de geloofsbrieven werd geadvi seerd tot toelating van de nieuwbe noemde hoofd-ingelanden J. van den Berg, F. Dijkstra en ir. K. J. J. Dominicus en de hoofdingelanden plaatsvervangers W. Slappendel en ir. W. H. van den Toorn. De verga- A- Maandagochtend is een deel van de bermbeveiliging langs de Gouwe-oever beschadigd door een op een dekschuit lig gende betonnen paal. De dek schuit werd getrokken door het motorschip „Risico” uit Zwijndrecht. Kapitein Staat, die uit de richting Boskoop kwam, moest vaart inhouden nabij het pontveer voor een van de andere zijde naderend schip. Daarbij liep de ’Risico’ uit het roer en kwam de grote betonnen paal dwars op de dekschuit te liggen. De paal raakte de bermafscheiding, waarbij de ondersteuningen afbraken en de afscheiding verbogen werd. De lage waterdruk in deze meente zal eerst kunnen worden verholpen, indien de waterlevering in groter verband gaat plaats heb ben. Daarom betreuren wij het ten zeerste, dat de in uitzicht gestelde gemeenschappelijke regeling waar schijnlijk pas op 1 januari 1966 in werking zal kunnen treden. Dit deelt het college van B. en W. mede in antwoord op schriftelijke vragen van de VVD-raadsfractie, die con stateerde dat de waterdruk in deze gemeente nog steeds te wensen overlaat en die wilde weten, wan neer dit euvel eindelijk zal worden verholpen. De gemeenschappelijke regeling voor de drinkwatervoorziening in de Rijn-Gouwe-streek omvat de ge meenten Alkemade, Boskoop, Ha- zerswoude, Koudekerk, Leiderdorp, Leimuiden, Rijnsaterwoude, Zoeter- woude en Waddinxveen. Aanvan kelijk was gehoopt, dat deze ge meenschappelijke regeling in de loop van 1965 zou kunnen worden gerealiseerd. Alle dames van de Vrouwenver enigingen die Sint Nicolaas hebben geholpen met het samenstellen van de prachtige pakjes, worden bij deze heel hartelijk bedankt. Het was fantastisch. Het comité van „De Zonnebloem”. Donderdag 17 december wordt in het Herv. Wijkgebouw Esdoornlaan weer een bejaardenmiddag gehou den. Aanvang 3.00 uur. is een klasse ’zeer goed’ ingevoegd, zodat ook hier een grotere spreiding in de normen is verkregen. In de nieuwe normen voor land zonder woningen en andere opstal len is een grotere spreiding tussen de hoogste en laagste kwaliteits klassen aangebracht. Uit de praktijk met de tot dusver geldende normen is namelijk gebleken, dat de kwali teitsverschillen van de onvoldoende in de normen tot uitdrukking zijn gekomen. De toeslag en aftrek voor externe produktieomstandigheden zijn ver hoogd met maximaal 20,Het economische belang van deze exter ne factoren wordt steeds groter. Bovendien worden hiermede verbe- teringswerken in ruilverkavelings- verband of door de eigenaar indivi dueel bevorderd. Voor bouw- en grasland bedragen de verhogingen voor de hoogste kwaliteitsklasse wegens een betere spreiding en wegens stijging van de publiekrechtelijke lasten, maximaal 30,per hectare. Voor tuinland is over het geheel een verhoging van 10% toegepast. De pachtprijsnormen voor de tot een agrarische onderneming beho rende woningen (of woongedeelte) zijn met 12 J% verhoogd. Deze ver hoging is gelijk aan de jongste toe- gestane huurverhoging van platte- landswoningen in de niet-agrarische sector. In de nieuwe pachtprijsnormen voor bedrijfsgebouwen is het onder scheid naar akkerbouw, veeteelt en gemengde bedrijven - zoals tot dus verre het geval is geweest - komen te vervallen. Het is gewenst, dat de verpachter meer belang krijgt bij een doelma tige inrichting van de bedrijfsge bouwen. Dit wordt ook van de zijde van het landbouwschap onderschre ven. Te dien einde is de nieuwe doelmatigheidsklasse ’zeer goed’ in gevoerd. In deze nieuwe klasse lig gen de hoogst toelaatbare pachtprij zen ongeveer 35«/o boven die van de klasse ’goed’. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: bruine portemonnaie m. inhoud; grijze herenhandschoen; rekenboekje; sleutel; boodschappen mand; blauwe nylon kinderwant; bruine handschoen; gele kinder- handschoenen; bruine portemonnaie met inh.; grijs wantje; wit wantje; rode handschoen; bruine portemon naie met inh.; blauwe sjaal; zijklep van vrachtauto. Verloren: damesbeursje met inh.; regenbroek; boodschappentas; een groene kinderwant; grijze kinder want; blauwe kinderwant; witte portemonnaie met inhoud; Noorse handschoenen; bruin wantje; beige ceintuur; bruine tas met inhoud; sleutelbos; portemonnaie met inh.; blauwe meisjeswant. 20. HET RITSELEN in het lage hout werd duidelijk hoor baar. Nog steeds stonden Walder en Wulco onbeweeglijk, de ogen strak op het bos gericht. Wie of wat kroop daar door de struiken? Plotseling bogen de takken vaneen en de jon gens deinsden verschrikt achteruit. Langzaam schommelend met zijn kolossale lichaam kwam een logge bruine beer naderbij. Het dier was op weg naar zijn drinkplaats, een wild stromend bergbeekje aan de andere kant van het pla teau. De jongens waren zo geschrokken, dat zij zich niet dorsten te bewegen en zij hielden elkaar krampachtig vast. Het deir kwam steeds nader en hield zijn ogen strak op de jongens gericht. Het leek wel of het dier die onbeweeglijk heid niet vertrouwde. Natuurlijk durfden de vrienden niet te blijven staan en voorzichtig weken zij voetje voor voetje achteruit. Dit prikkelde de beer en met een woest gegrom richtte het enorme beest zich op zijn achterpoten. Walder wist, dat dit de aanvalshouding van een beer is en hij begreep dat het tot strijd zou komen. Hij gooide zijn ba gage van zich af en trok zijn zwaard. Ook Wulco greep zijn wapen en gespannen wachten de beide jongens af wat er verder zou gebeuren. De beer liet nu niet lang op zich Door Caltex Nederland N.V. werd in het Geref. Verenigingsgebouw een filmavond gehouden voor de personeelsvereniging van de ge meentelijke ambtenaren. Behalve een kleurenfilm over de aanleg van olie-pijpleidingen op Sumatra wa ren er ook films over Griekenland en een Robeneiland. Een toelich tend woord over de aardolie-indus- trie werd gesproken door de heer A. Schuwer, hoofd public relations voor de landbouwbedrijfsgebouwen van de Caltex te ’s-Gravenhage. ves. Deze gedragslijn werd geboden geacht in het licht van de hangen de, vorig jaar aan Gedeputeerde Staten voorgedragen reglements wijziging op het stuk van de om- slagverhouding gebouwd/onge- bouwd, alsmede in verband met het bij de regering aanhangige advies van de Unie van Waterschapsbon- den inzake een rjjksbjjdrage van 30% in de waterschapslasten. De normale omslag voor 1965 voor het ongebouwd eigendom werd aldus vastgesteld op 18,- per hectare, terwijl de omslag voor het gebouwd eigendom werd gebracht van 1,40 op 1,75 per 100,- belastbare op brengst. Van de verscheidene punten van meer formele en huishoudelijke aard, die verder aan de orde kwa men, zij nog gememoreerd een na dere gedachtenwisseling over de voortgaande financiële en materiële steun aan de ingelegen polders, op het punt van de verbetering der boezemwaterkerende kaden. Uit gaande van de onontkoombare eis van deze voorzieningen, wordt zondag 13 december 1964 Nederlands Hervormde Kerk V.m. 9.30 uur: ds. L. Vroegindewey van Delft N.m. 6.30 uur: ds. C. Vos van Gouda Hervormd Wijkgebouw, Esdoornlaan V.m. 9.30 uur: ds. Boezer N.m. 6.30 uur: cand. D. Cuperus Hervormd Wijkcentrum Oranjewijk (Jan Willem Frisoweg) V.m. 10.00 uur: ds. A. Jorissen N.m. 5.00 uur: ds. Joh. Verwelius Hervormde Immanuëlkerk V.m. 9.30 uur: E. H. Kalkman van Maassluis N.m. 7.00 uur: ds. H. M. Cnossen jeugddienst van Amsterdam Gereformeerde Kerk V.m. 9.00 uur: ds. B. Koekkoek V.m. 10.30 uur: ds. B. Koekkoek N.m. 6.30 uur: ds. B. Koekkoek Remonstrantse Kerk Geen dienst. Christ. Afgescheiden Gemeente V.m. 9.30 en nam. 5 uur: ds. A. P. Verloop Woensdag, nam. 7 uur: ds. A. P. Verloop KERKDIENSTEN R.K. KERK Pastoor: B. A. Emmelkamp Kapelaan: G. L. U. Paardekooper Zuidkade 176, telefoon 2452 Parochiekerk St. Victor, Zuidkade Zondag 7.15, 9.45 en 11.15 uur: H. Mis In de week 7.00 en 8.00 uur: H. Mis St. Petruskapel, J. Willem Frisoweg Zondag 8.30 en 11.15 uur: H. Mis dinsdag 8.00, donderdag 20.00 en zaterdag 9.00 uur: H. Mis. (Kindercrèche in de kleuterschool aan het Koningin Wilhelminaplein tijdens de H. Mis van 11.15 uur) Jehovah’s Getuigen, Kerkweg 66 donderdag 19.30 uur Bedieningsschooi 20.30 uur Dienstvergadering zondag 18.30 uur Wachttorenstudie Het steeds duurder worden en de schaarste aan arbeidskrachten is aanleiding geweest dat in de prak tijk meer en meer wordt overge gaan naar het chemisch bestrijden van onkruid in sloten. Dit deelde de heer J. C. H. Hopmans van het rij kslandbouwconsulentschap Doetinchem, onlangs mede. Ook waterschappen en andere instanties die het schoonhouden van sloten verzorgen zullen deze ont wikkeling moeten volgen. Het che misch schoonhouden van sloten biedt vele voordelen. Er is een kos tenbesparing van 60% te bereiken. Tevens is het thans goed mogelijk door twee bespuitingen (bodem- en taludbespuiting) de sloten het ge hele jaar vrij te houden van hin derlijke onkruiden. Bijzonder prettig hierbij is, dat dit met stoffen kan gebeuren die geen gevaar voor mens en dier op leveren en ook de visstand niet schaden. Door het inzetten van graafma chines voor het opgraven en onder profiel brengen is een goede com binatie met het chemisch reinigen verkregen. Bij deze werkwijze is de afgelopen jaren niet gebleken, dat de taluds gevoeliger zijn geworden voor instortingen. De bespuitingen zijn ten eerste gericht op het schoonhouden en remming van de vegetatie op de taluds, waardoor duur maaiwerk wordt voorkomen. Voor een goede waterafvoer is echter een bodembehandeling nodig. Voor deze methode, waarbij de her- groei op de bodem twee jaap kan worden voorkomen, is het echter nodig, dat de sloot tijdens het spui ten droog staat. De vermelde ervaringen werden opgedaan in de zand- en kleigebie den. Voor de veenweide gebieden zijn diverse methoden nog in onder zoek. “uvMiiiAvccii - iz.nu\ Weekblad voor Waddinxveen - 10 december 1964 wachten en wierp zich op Walder, die het dichtst bij stond. Voor de jonge prins kon toestoten, wankelde hij onder het gewicht van de kolos. Achteruit stappend struikelde hij over een steen en zijn zwaard ontglipte hem. Angstig keek zijn makker, de kleine Wulco, toe. Het stond voor hem vast, dat Walder deze ongelijke strijd zou verliezen. In weerwil van de wonden, die de beer hem met zijn machtige klauwen toebracht, worstelde de jongen met de beer. De angst gaf hem bovenmenselijke kracht en tot grote verwondering van Wulco, slaagde Walder er in zich aan de dodelijke omarming van de beer te onttrekken. Ein delijk kwam Wulco uit zijn verstarrende angst en kon hij zich bewegen en iets doen. Met zijn zwaard probeerde hij de beer te steken, maar hij bracht het niet verder dan enkele verwondingen, omdat het moeilijk was het bewe gende dier goed te raken, zonder gevaar voor zijn vriend. Het maakte het er voor Walder niet beter op, want het gewonde dier streed nu met dubbele kracht. Steeds verder rolde de prins met de beer naar de rand van de kloof. Wul co kon niet helpen en (wordt vervolgd) Onlangs gingen de nieuwe pacht normen in voor bouw-, gras- en tuinland en voor de bij agrarische ondernemingen behorende wonin gen en bedrijfsgebouwen. Deze pachtnormen, welke de grondka mers bij het vaststellen van de hoogst toelaatbare pachtprijzen toe passen, zijn herzien in verband met de gestegen waterschapslasten en de wens om in de tot dusver gel dende normen de kwaliteit van de grond beter tot uitdrukking te brengen. Wat de „agrarische” wo ningen aangaat, is de jongste huur verhoging van woningen in de niet- agrarische sector in de pachtprijs normen opgenomen. Bij de normen Eveneens werd toelating verleend aan ae me uw genozen nooiamge- lanaen C. Laieber te Gouaa, 'in. J. axis te Gouaa, aismeae aan ae meuw genezen nooxaingeland- piaaisvervanger A. F. W. öionman ie Aooenes-xiaariemmermeer. Ais piaaisvervangena noogheem- xaaa voor net jaar laua wera aan gewezen ae nooiamgeiand C. G. M. iviesners te Noorawynernout. week van 1 t/m 7 december 1964 Geboren: Jannigje, d.v. M. Scheur water en M. C. van Zwol; Gerardus Antonius Josephus, z.v. H. W. van der Linden en H. P. Kaal; Eelkje, d.v. C. J. Wolf en T. J. van der Sluijs; Margo, d. v. J. Kraijestein en M. Minnee; Nicolaas, z. v. A. Vis en Joode. Ondertrouwd: C. van der Meer en L. Sanner. Gehuwd: P. de Groot en C. de Rooij; A. Burger en M. Voshol. Overleden: Staal wv Hofman, Fijgje, oud 72 jr; Bron, Willem Adrianus, oud 64 jr; Stolker ev Pijpers, Hendrika Mar- garetha, oud 60 jaar. De 22e jaargang van dit standaard naslagwerk op het gebied van de tuinbouw is thans verschenen. De nieuwe uitgave, waaraan wederom door vele deskundigen uit de krin gen van de voorlichting, het onder zoek en de praktijk medewerking is verleend, telt ongeveer 650 pagina’s en is rijk geïllustreerd. De inhoud omvat o.m.: De nieuw ste teeltgegevens van groente-, fruit-, siergewassen en zaden; Tal rijke praktische adviezen over grondbehandeling, bemesting, be strijding van ziekten en onkruiden; Uitgebreide technische gegevens en prijzen van tuinbouwmachines en werktuigen; Waardevolle adviezen voor een doelmatige bedrijfsvoe ring; Statistische gegevens; Uitge breid naam-, adres- en telefoon- register van vele diensten, instel lingen en organisaties op land- en tuinbouwgebied. Voor de tuinbouwer die op de hoogte wil blij'ven van de nieuwste ontwikkelingen op zijn vakterrein en voor allen die op een andere wijze bij de tuinbouw zijn betrok ken, is deze 22e jaargang een on uitputtelijke bron van inlichtingen. Op donderdag 17, vrijdag 18 en zaterdag 19 december organiseert de vereniging „Vogelvrienden” in het Geref. Verenigingsgebouw een vogeltentoonstelling, waar niet min der dan 370 verschillende vogels te zien zullen zijn. Op donderdag en vrijdag is de expositie alleen ’s avonds geopend van acht tot tien uur. Op zaterdag van ’s morgens negen uur tot s a- vonds negen uur. De begroting voor 1965 werd vastgesteld overeenkomstig het voorstel daartoe van Dijkgraaf en hoogneemraden. De gewone dienst sluit met tota len aan ontvangsten en uitgaven van 3.902.500,- tegen 3.406.000,- voor het dienstjaar 1964. Vorig jaar, was reeds naar voren gekomen, dat in verband met het teruglopen van de reserves, voor 1965 vermoedelijk niet aan omslag- verhoging ontkomen zou kunnen worden. Het bleek thans inderdaad niet mogelijk de omslag, die in de jaren 1963 en 1964 voor het onge bouwd eigendom 15,- per hectare heeft bedragen, ook voor 1965 op dat bedrag te handhaven. Om de omslag-verhoging tot een minimum te beperken is scherp geraamd, met volledige aanwending van de reser- De Gereformeerde Kerk heeft thans ook een kindercrèche inge steld, waar ouders, die de kerk diensten willen bezoeken en geen oppas hebben voor hun kinde ren, deze kunnen overlaten aan de goed zorgen van twee meisjes. De kindercrèche zal voor het eerst wor den gebruikt op zondag 10 januari. Bij de Immanuëlkerk werd onlangs bij de opening reeds een kinder crèche in gebruik gesteld. De Ned. Herv. Kerk heeft een oppasdienst welke aan huis komt om op de kinderen te passen tijdens de kerkdienst. Ook de R.K. St. Petruskapel aan de J. W. Frisoweg heeft zo’n kinder- bewaarplaats in de kleuterschool aan het Kon. Wilhelminaplein.

Weekblad voor Waddinxveen | 1964 | | pagina 4