aan maakt uw kerstdiner Goede W addinxveense leverancier importeerde vele merken Daadwerkelijke hulp vluchtelingen na actie Buitenlandse liidschrilten wijn tot een waar feestmaal A.R. moet zijn koers ernstig overwegen Grote uitbreiding bij textielmagazij n DE KERKEN NODIGEN van KERSTCONCERT FEIKE ASMA Ruilbeurs van de Paddestoel Beroep naar Hulst Scooter contra Goed overzicht besteding gelden nationale collecten aangenomen In decembermaand stijgt wijnverbruik snel FRA-VA-KO’s 35 jaar in dienst bij Verheul Inzittende gered Hun laatste kans Bestuursmutatie bij N.V. Verheul autobusje Voorlichting aardgas Mr. J. H. Prins Auto in de Gouwe In Waddinxveen 33 cent per inwoner Boekhandel „VELDWIJK” van Nederland Jaarvergadering van de Kiesvereniging en Oranje Weekblad voor Waddinxveen - 17 december 1964 TEL. 2620 PASSAGE 145 Kerstmenu WARENHUIZEN 2 plastic emmers (8 a 10 liter) voor 1 rijksdaalder Welke wijn Algemeen belang Kalkoenkuiken Griekenland Wijn bewaren Kucht ver versing Rolladerecept Waddinxveen sloeg goed figuur Huisvesting Turkije Tearoom i t p s. d n 1) Wijn is een gezellige drank. L i r De in Waddinxveen woonachtige theologisch kandidaat J. A. H. Brok heeft het beroep naar de Hervorm de gemeente van Hulst in Zeeuws- Vlaanderen aangenomen. (ingezonden mededeling) r r o n OPPASCENTRALE telefoon 2934 of 3062 b Als u toch in onze zaak bent vraagt dan tevens naar onze SPECIALE AANBIEDING 2» t 2» i i i r e k it ït Eikenlaan leplaan Telefoon 2401 b.g.g. 2184 gooien met de beginselen van gezag en vrijheid. De rechtervleugel heeft het risico, dat men poogt de princi pes van dertig tot veertig jaar gele den wil toepassen op de veranderde omstandigheden van 1964.” Tijdens de op 21 oktober 1963 gehouden nationale vluchtelingenactie heeft de spontane geldinzameling in Waddinxveen 4090,67 opgeleverd of 33 cent per inwoner. De landelijke bruto-opbrengst van deze nationale actie bedroeg toen 3.562.198,84. Na aftrek van de aan de actie verbonden kosten bleef er voor het uiteindelijke doel, een laatste afdoende hulp aan in Europa verblijvende vluchtelingen, een bedrag over van 3.375.820, Het is een goede gedachte geweest van de Stichting Nederlands Comité Vluchtelingenhulp 1963 thans een uitvoerige financiële verantwoording te publiceren. Maar al te weinig horen we wat er precies met ingezamelde gelden is gebeurd. De heer P. G. van Vliet, St. Vic- torplein 6, herdenkt zaterdag a.s. het feit, dat hij 35 jaar in dienst is bij de N.V. Auto-Industrie Verheul. Sedert 19 december 1929 heeft hij als timmerman in de onderhouds dienst zijn krachten aan het bedrijf gegeven. Voordien was de heer Van Vliet werkzaam als krullenjongen bij de firma’s Koers en De Bas, beiden in Waddinxveen. De organist Feike Asma zal op tweede kerstdag ’s ochtends om half elf in de Wilhelminakerk aan de Oranjeboomstraat te Rotterdam een concert geven. Op veler ver zoek zijn in het programma de beide kerstsuites van Jan Zwart opgeno men. Het concert wordt besloten met samenzang. Graag maken we de lijst compleet met de wijn voor het nagerecht. In dat geval vragen we uw aandacht voor de Bergerac, een aparte, half zoete likeurwijn uit de Dordonge- streek (op kamertemperatuur ser veren) of de koel te drinken Haut Sauternes, een vrij zware wijn uit de omgeving van Bordeaux. Goud geel, volzoet en fruitig. Vorige week is tijdens de avond uren op de Nieuwe Vaart nabij de zuivelfabriek een personenauto uit Waddinxveen, bestuurd door de heer F. Versluijs, in de Gouwe ge reden. De bestuurder, alsmede twee inzittenden, de heren A. A. Verweij eveneens uit Waddinxveen en de heer L. Marchand uit Boskoop wis ten uit de auto te komen en de kant te bereiken. Het ongeluk gebeurde, doordat de auto slipte op een op de weg lig gende zandlaag. De auto botste eerst tegen een lichtmast en schoot toen in de Gouwe. Het zand op de weg was afkomstig van de zandoverslag- plaats langs de Gouwe, waar per schip zand wordt aangevoerd voor het in het Goudse uitbreidingsplan Noord-West te bouwen ziekenhuis. Tegen de vervoerder van het zand is procesverbaal opgemaakt. „Hun laatste kans,” was de slag zin voor de actie, die na eerdere voorbereiding door de pers, radio en televisie op de avond van 21 ok tober haar hoogte bereikte na radio- en televisieuitzendingen, toen door het gehele Land tachtigduizend vrij willigers op stap gingen om huis- aan-huis de gelden op te halen. De ze huis-aan-huis actie vond plaats in 96 procent van de 978 Neder landse gemeenten. Deze huis-aan- huis actie alleen al bracht 2,7 mil joen op, de rest kwam binnen via giro, banken, e.d. Reeds op 11 no vember 1963 nam het bestuur van de stichting een beslissing over de bestemming van de gelden. De heer W. Smit, directeur van Leyland Triumph (Holland) N.V. te Aalsmeer, die zitting heeft in de raad van commissarissen van de N.V. Auto-Industrie Verheul, is tij dens een vergadering van deze raad benoemd tot gedelegeerd commis saris, in welke functie hij deel zal uitmaken van de directie. De dage lijkse leiding van het bedrijf blijft in handen van mr. G. W. Dwars. steun behoeft. Tevens worden nog ieder jaar nieuwe vluchtelingen in ons land toegelaten, van wie de verzorging in de eerste jaren na aankomst in Nederland tegenover de overheid dient te worden gega randeerd. De actie „Hun Laatste Kans” maakte het mogelijk ook voor deze in Nederland verblijven de vluchtelingen de fondsen verder aan te vullen. De ZONDAGSDIENST zal worden waargenomen door dokter Th. G. Blom, Kon. Wilhelminasingel 83, telefoon 2112. Om volledig uw wijn te beleven, geven wij u graag enkele tips. Alle hierna vermelde wijnen zijn in voorraad bij uw Spar-winkelier in de Passage aan de Kerkweg. Voor de maaltijd als aperitief denken we aan een rode of witte port, de volzoete wijn uit de Portu gese Douro-vallei. Deze port altijd serveren op kamertemperatuur. Dan zijn er de diverse sherry-soorten, zoals de lichtgele Amontillado met een amandelachtige smaak en de sherry dry pale met een volle en zgn. droge smaak. Ook sherry ser^ veert u op kamertemperatuur. Koel drinken we Valente Vermouth, een Italiaanse kruidenwijn met een muskaatachtige smaak of de zoete Spaanse wijnen, zoals o.a. de Mis- tella. „Het bestaat eenvoudig niet, dat men de taak van de Overheid ten aanzien van de gronduitgifte en wo ningbouw, en niet te vergeten de recreatie, even beperkt wil houden als toen. De snelle ontwikkeling vraagt een ernstig overwegen van de koers, waarin thans moet worden gevaren. Anti Revolutionair is zich richten naar de orde in de Schepping en getuigen van Gods Koninkrijk ook in de politiek; in de wirwar van belangen de juiste koers te zoeken en de belangen af te wegen tot het algemeen belang. De overheid heeft zich te stellen in dienst van de ge rechtigheid,” aldus mr. Prins. „Een milder oordeel krijgt men, als men alle overwegingen ziet in het licht van de vele facetten van onze tijd en als partij wil zijn een afstraling van de heerlijkheid van Gods Koninkrijk.” Tijdens het huishoudelijke ge deelte van de vergadering werd in de bestaande bestuursvacatures voorzien door de benoeming van mevrouw Venema en de heren C. Verbeek en J. Meuleman. Uit het financieel overzicht van de penningmeester bleek, dat het jaar 1964 met een saldo van 144,81 kon worden afgesloten. En na het aperitief met wat har tige hapjes, zoals aangeklede toast jes, hamrolletjes en augurken en dergelijke gezellige zaken, denken we aan het voorgerecht. Hetzij een bouillon, een pasteitje of iets der gelijks. De daarbij passende wijnen importeerde de Spar voor u uit Duitsland en Frankrijk. De bleek- goude Graves Supérieur met een half zoete smaak of de eveneens Franse Caransac, een licht zoete wijn, die ook in Frankrijk bijzonder populair is. Daarnaast komen de befaamde Moezel- en Rijnwijnen, zoals de Moselkatz met een fris zure smaak of de frisse Liebfrau- milch met een milde en enigszins zurige smaak. Al de hiervoor ge noemde wijnen koel serveren. Dank zij de door het Nederlandse volk ingezamelde gelden kon in Griekenland de volgende hulp wor den verleend: De bouw van 171 ap partementen voor de huisvesting van evenzovele gezinnen, in totaal omvattend 550 personen voorname lijk Armenen in de plaats Kareas; vakopleiding aan 110 vluchtelingen; integratie van twintig vluchtelin gengezinnen (ongeveer tachtig per sonen) op het platteland; lijfrente voor 76 bejaarde vluchtelingen; de bouw van tien appartementen voor Armeense gezinnen (dertig perso nen); verbetering van de huisves ting in Saloniki van Witrussische vluchtelingen; huisvesting van vluchtelingen uit Noord-Epirus op het eiland Corfu; verbetering van de huisevsting en verzorging van vluchtelingen in negen tehuizen; hulp aan 44 Noordepirotische gezin nen; extra voorzieningen in het kindertehuis te Pammakaristos, als mede medische hulp aan vluchte lingen. De Speeltuinvereniging „De Pad destoel” houdt zaterdagmiddag a.s. in haar clubhuis aan de Lijsterbes straat weer een ruillbeurs. Deze staat geheel in het teken van de komende kerstdagen. Er wordt een gratis consumptie verstrekt en de entree-biljetten geven nog kans op een fraaie prijs. Op het Koningin Wilhelminaplein kwam vorige week vrijdagmiddag omstreeks vijf uur een scooter uit Rotterdam in botsing met een uit Bussum afkomstig busje. De scoo- terberijder had geen voorrang ver leend. Zijn scooter werd zwaar be schadigd. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De directeur van de Kuiperstich- ting te ’s-Gravenhage, mr. J. H. Prins heeft vrijdagavond in het Geref. Verenigingsgebouw aan de Stationsstraat een voordracht ge houden voor de Anti Revolutionaire Kiesvereniging Nederland en Oran je, over het onderwerp „De koers van de A.R. Partij”. Na een welkomstwoord door voor zitter R. J. Zuidema begon mr. Prins met te constateren, dat onze tijd een tijd is van heroriëntatie op allerlei gebied. Even stond hij stil bij de onlangs verschenen boeken: „Parade der Mannenbroeders” en „Het Boek der Vaderen”. Hierin is gepoogd een beeld te geven van de A.R. Partij in de jaren 19201930. Maar het is een vertekend beeld geworden, door het ridicule en be lachelijke bijzonder te accentueren en de heroieke geloofsmoed van die dagen dood te zwijgen. Het uitzon derlijke komt te veel naar voren en geeft geen objectief beeld van de tijd van dr. A. Kuijper en dr. H. Colijn. „In deze tijd,” aldus mr. Prins, „zien we twee stromingen in de partij. De ene is erop uit te behou den wat historisch is verkregen. Dat lijdt tot verstarring. De andere vleugel wil aanpassen aan de eisen van de tijd en het achterna hollen wat op politiek en maatschappelijk terrein als nieuw wordt gepropa geerd. Wij hebben ons voor beide uitersten te wachten,” meende spre ker. „De linkervleugel houdt het ge vaar in van het op een akkoordje Sherry, Port, Vermouth en zoete wijnen zijn vele maanden houdbaar. Bezinksel op de bodem doet geen kwaad. Alleen er op letten, dat het niet in de glazen komt. Uw Spar-leverancier uit de Pas sage aan de Kerkweg geeft u graag meer advies over de goud-gele of diep rode dranken, die de sfeer bij de maaltijden tijdens de komende feestdagen nog verder kunnen ver hogen. Lichte, halfzoete of rinzige wijnen zijn na opening van de fles,wat minder lang houdbaar dan de vol zoete wijn. De diverse Bordeaux- wijnen kan men eigenlijk het beste meteen opdrinken. Over het alge meen verzuren deze wijnen in ge opende toestand al na enkele dagen. De Rijn- Moezelwijnen zijn in een koelkast ongeveer vier dagen goed te houden in geopende toestand. Alle aangeslotenen op het gasnet ontvangen een per soonlijke uitnodiging tot een bezoek aan de toonkamer. Om organisatorische redenen wordt het bijzonder op prijs gesteld, indien de genodigden gedurende de in de brief ver melde periode hun bezoek af leggen. Zieken of bejaarden, die onmogelijk in staat zijn zelf naar het aardgasvoorlich tingscentrum toe te gaan, kunnen te zijner tijd op een huisbezoek rekenen, teneinde de aardgasproblemen toch te kunnen bespreken. Door de voortdurende uitbreiding van het assortiment ontstond er in het bedrijf ruimtegebrek. Door de jongste uitbreidingen hoopt men zo wel op de eerste als tweede etage een veel ruimer overzicht te kun nen krijgen. Op de eerste etage krijgt de dames, heren- en kinder - confectie meer ruimte, terwijl op de tweede etage de meubelafdeling een uitbreiding zal ondergaan. Zowel op de eerste als tweede etage zal in het reeds bestaande deel en het nieuw te bouwen ge deelte een luchtverversingsinstalla- tie worden aangebracht, waardoor de atmosfeer op deze beide etages aanzienlijk zal worden verbeterd. In 1960 voltrok zich bij de firma Verbakel de eerste grote verbou wing, toen het oude pand plaats maakte voor de huidige winkel. In 1962 volgde op de parterre reeds een uitbreiding. Het is deze laatste uitbreiding, die nu eigenlijk verder wordt doorgetrokken naar de bo vengelegen etages. Men verwacht, dat de uitbreiding ook het aantrekken van nieuw per soneel noodzakelijk zal maken. Op het ogenblik zijn er in dit winkel bedrijf dertig mensen werkzaam. De kaarsen liggen al klaar. Straks zullen de goudgele vlammetjes flak keren op heel wat feestelijk aangeklede tafels in de Waddinxveense woningen. De kaarsvlammetjes zullen weerkaatsen in de glanzende, fraai gevormde wijnglazen, gevuld met het edele vocht van Franse of Duitse bodem. Steeds meer is de laatste jaren bij het Nederlandse gezin de belangstelling voor de wijn gegroeid. Ook al komt de wijnfles in de meeste gezinnen nog maar sporadisch op tafel, in december is dat anders en wordt er in Nederland bijna net zoveel wijn verkocht als verder in het gehele jaar. De keuze is groot, maar voor ve len vaak moeilijk. Wijn kopen is iets, dat we met overleg moeten doen. Om volledig van een feest maal te kunnen genieten speelt de keuze van de juiste wijn een voor name rol. En voordat u de flessen uit de rekken pakt, graag even ons advies. Behandel uw wijn met zachtheid. Wijn vraagt rust. Koop het een paar dagen van te voren en leg de fles of flessen thuis rustig neer in een flessenrek, liefst in het donker en op een koele plaats (niet in uw koelkast). Wijnen, die op kamertemperatuur moeten worden geserveerd, plaatst u ongeveer een uur tot anderhalf uur tevoren in de betrokken kamer en serveert ze bij voorkeur van de plaats, waar u de fles neerzette. Koel te serveren wijnen uiteraard bewaren op een koele plaats en zo nodig en mogelijk van te voren ge durende korte tijd even in de koel kast. Behandel de wijn als een baby, des te meer genoegen zal zij u schenken. Tweemaal profiteren van uw rollade. Uw Spar-winke lier uit de Passage geeft u het volgende recept: Wanneer u een doorregen runderrollade van een enigs zins goedkopere vleessoort be stelt, dan zet u deze rollade, alvorens tot het braden over te gaan, op in een pan met ruim koud water. Laat dit zachtjes aan de kook komen en houdt dit ongeveer gedu rende twee uur tegen de kook aan. (Dit geldt voor een rol lade van circa 1 tot IJ kilo.) Daarna de rollade uit de bouillon halen en opbraden met boter of vet tot hij mooi bruin is geworden. Ondertus sen hebben we van de bouil lon een fijne soep klaarge maakt. Twee gerechten voor één geld. De bijdragen aan de actie in Wad dinxveen van gemiddeld 33 cent per inwoner, lagen boven het lan delijk gemiddelde van dertig cent per inwoner, maar vier cent bene den het gemiddelde in de provincie Zuid-Holland, n.l. 37 cent per inwo ner. Dit hoge gemiddelde in deze pro vincie werd echter bereikt, doordat in enkele plaatsen zeer grote giften werden gedaan. In Boskoop bedroeg het gemiddelde per inwoner 0,50; in Gouda 0,39; in Moerkapelle 0,47; in Reeuwijk 0,42; in Moordrecht 0,23; in Ze venhuizen 0,26 en in Zoetermeer 0,23. zondag 20 december 1964 Nederlands Hervormde Kerk V.m. 9.30 uur: ds. Joh. Verwelius N.m. 6.30 uur: ds. Biesbroek van Vlaardingen Hervormd Wijkgebouw.Esdoornlaan N.m. 9.30 uur: ds. C. v. d. Graaf N.m. 6.30 uur: ds. Joh. Verwelius Hervormd Wijkcentrum Oranjewijk (Jan Willem Frisoweg) V.m. 10.00 uur: cand. D. Cuperus N.m. 5.00 uur: ds. C. v. d. Graaf Hervormde Immanuëlkerk V.m. 9.30 uur: ds. H. Huting van Rotterdam N.m. 7.00 uur: prof. dr. W. C. van Unnik, van Bilthoven Adventszangdienst Gereformeerde Kerk V.m. 9.00 en 10.30 uur: ds. J. Snoey N.m. 6.30 uur: ds. J. Snoey Remonstrantse Kerk V.m. 10.00 uur: prof. dr. H. J. Hee- ring, van Leiden Christ. Afgescheiden Gemeente V.m. 9.30 en nam. 5 uur: ds. A. P. Verloop Woensdag, nam. 7 uur: ds. A. P. Verloop KERKDIENSTEN R.K. KERK Pastoor: B. A. Emmelkamp Kapelaan: G. L. U. Paardekooper Zuidkade 176, telefoon 2452 Parochiekerk St. Victor, Zuidkade Zondag 7.15, 9.45 en 11.15 uur: H. Mis In de week 7.00 en 8.00 uur: H. Mis St. Petruskapel, J. Willem Frisoweg Zondag 8.30 en 11.15 uur: H. Mis dinsdag 8.00, donderdag 20.00 en zaterdag 9.00 uur: H. Mis. (Kindercrèche in de kleuterschool aan het Koningin Wilhelminaplein tijdens de H. Mis van 11.15 uur) Jehovah’s Getuigen, Kerkweg 66 donderdag 19.30 uur Bedieningsschool 20.30 uur Dienstvergadering zondag 18.30 uur Wachttorenstudie Denkt u voor het diner aan bij voorbeeld koud vlees, zoals een heerlijke rollade, kalfsvlees of een speciaal uit het kalkoenland Cana da geïmporteerde diepvries kal koenkuiken (geen vet, veel vlees), dan komt de witte Caransac (koel serveren) in aanmerking, of Bor- deaux-wijnen zoals Chateau Rousele (uit het beroemde huis J. Calvet) of Caveau Plessis, een betere soort land wijn, typisch af gestemd op de Nederlandse smaak. Twee wijnen óverigens, die op kamertemperatuur moeten worden geserveerd. Bij ossehaas, rosbief, biefstuk en wildgerechten adviseren wij u de wel zeer populaire Beaujolais of andere volle Bordeaux-wijnen. Het fruitige, soepele karakter heeft de Beaujolais, waarschijnlijk zo geliefd gemaakt. Ook voor deze wijnen geldt: serveren op kamertempera tuur. En dan de Rose d’Anjou, de aan trekkelijke, licht rose getinte Loire- wijn, die eigenlijk bij alle gerechten en op ieder uur van de dag kan worden gedronken (koel). Ideaal om in huis te hebben, wanneer u de voorkeur van uw gasten niet kent. Opnieuw voltrekken er zich bij een der plaatselijke middenstands- bedrijven belangrijke uitbreidingen. Thans is het de firma Verbakel aan de Zuidkade, die voor de derde maal in vier jaar tijds timmerlie den, metselaars en andere bouw vakarbeiders in huis heeft om de huidige verkoopruimte, ongeveer 850 vierkante meter, met nietmin- der dan 360 vierkante meter uit te breiden tot ruim twaalfhonderd vierkante meter. Eind februari hoopt men deze uit breiding, die zich voltrekt op de eerste en tweede etage, in gebruik te kunnen nemen. Een bedrag van 2,4 miljoen werd bestemd voor de hulpverle ning in Griekenland en een bedrag van 651.000 voor de hulpverlening in Turkije. Het restant, 334.000, werd bestemd voor de vluchtelin gen buiten die landen en kwam voornamelijk ten goede aan de in Nederland verblijvende vluchtelin gen. De in Griekenland en Turkije be stede bedragen waren voldoende om voor dertienhonderd vluchtelin gen een definitief einde te maken aan hun problemen. Hiervan woon den er elfhonderd in Griekenland en tweehonderd in Turkije. Deze hulpverlening kan als volgt worden onderverdeeld: 935 door middel van huisvesting, 120 door een lijfrente voor bejaarden, 130 door vakscho- ling voor jongeren en 115 door mid del van agrarische hulp. Het aardgasvoorlichtings- centrum aan de Jan Willem Frisoweg is dagelijks geopend van tien uur ’s ochtends tot negen uur ’s avonds met uit zondering van zondag en maandag. Op zaterdagavond is de showroom eveneens ge sloten. In Turkije werden de gelden be steed voor: tegemoetkoming bij de aankoop van grond voor bouwpro jecten voor vluchtelingen; de finan ciering van de bouw van 36 appar tementen voor vluchtelingen; een lijfrente voor 44 bejaarde vluchte lingen en vakopleiding aan twintig jonge vluchtelingen. In Nederland leven op dit ogen blik tienduizend buitenlandse vluchtelingen, waarvan nog een deel begeleiding en aanvullende Een bijzonderheid is wel, dat de firma Verbakel op de eerste etage een tea-room gaat inrictlten met een oppervlakte van ongeveer 32 vierkante meter. De eigenaars heb ben uit opmerkingen van hun klan ten, van wie er ook nog steeds een groot deel uit omliggende gemeen ten komt, moeten opmaken, dat er zeker in deze omgeving een behoef te bestaat aan een gelegenheid om even te rusten of te wachten, bij voorbeeld op de bus. Als een zuivere dienstverlening aan de klanten werd daarom in de plannen een eenvoudige, maar ge zellige tea-room opgenomen, waar de bezoekers aan het bedrijf een kopje koffie of thee kunnen gebrui ken met gebak, e.d. Voor kinderen is er limonade en in de zomertijd ijs. De tea-room komt aan de straat zijde en geeft via een zes meter breed raam een uitzicht op de Gou we met zijn drukke scheepvaart verkeer.

Weekblad voor Waddinxveen | 1964 | | pagina 3