risico van voor WALDER en WITLCO Nieuw gemaal gaat ruim vier miljoen kosten I ÖOWpO bevrijd neus, keel,borst van vastzittend slijm Geen, pressie op publiek oplossing van de aardgasproblemen i Nieuwkoop verzekert minder dan ombouw I zaad J. W. Rood: van Wegverbetering Goudse kerstboom Attractiemarkt Agenda m omgeving Dienstverlening brand op 22 dec. naar aardgas Samenwerking tussen de polders l Tijdelijk benoemd (I Melkbezorging in de zeeheldenbuurt Dodelijk ongeval op Henegouwerweg Prins Alexander en Zuidplas Weekblad voor Waddinxveen - 17 december 1964 3 dgma f i i i i 9 'I Capaciteit Enorme bedragen Omboaw mogelijkheden 85 pCt nieuwkoop Objectief Veiligheid ih Attractiemarkt op de weekmarkt. Uitslag prijswinnaars attractiemarkt 1 i 1 I (foto Sjaak Noteboom) Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Rehobotschool is benoemd mevrouw De Mos-van Wijngaarden uit Stol wijk. Door deze benoeming wil men voorlopig voorzien in de per 1 janu ari ontstane vacature door het ver trek van de heer K. van Dijk. Kerstavond voor de jeugd, De Pad destoel, in clubhuis Lijsterbesstraat, aanvang 18.30 uur. Zaterdag 19 december: Ruilbeurs ’De Paddestoel’, clubhuis Lijsterbesstraat, aanvang 14.00 uur. Kerstavond voor de jeugd, De Pad destoel, in clubhuis Lijsterbesstraat, aanvang 18.30 uur. Woensdag 20 januari: Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, lunchroom van de Water, aanvang 19.30 uur. Dinsdag 22 december: Kerstconcert door het Vrouwenkoor en ’Concordia’ in het Geref. Vereni gingsgebouw, Stationsstraat. Woensdag 23 december: Kerstwijding Ned. Chr. Vrouwen bond, in Hervormd Wijkgebouw, Esdoornlaan, aanvang 19.30 uur. Kerstavond Ned. Bond van Platte landsvrouwen, Geref. Verenigings gebouw, aanvang 20.00 uur. Overal waar de zware gasbuizen van de Gasunie naderen, zal ook de heer Rood opduiken om nuchter en zakelijk redenerend de belangen te behartigen van de consument en van de gasbedrijven. „Naar mijn eerlijke overtuiging, een mes dat, naar twee kanten snijdt,” aldus de heer Rood. Morgen worden op de markt voor de tweede maal aan alle kopers bonnen verstrekt. Op woensdag 23 december zullen tijdens de dan te houden markt de prijswinnende nummers, ook van de vorige week uitgereikte bonnen, worden bekend gemaakt. De gelukkige prijswin naars dienen hun prijzen diezelfde dag af te halen. „Het publiek zélf bepaalt, of een gastoestel wordt omgebouwd voor aardgas of niet,” dat zegt de heer J. W. Rood uit Den Haag, directeur van de Nederlandse Dienstverlenings Organisatie voor Gasbedrijven, N.D.O.G., die op het ogenblik in een tijdelijk gebouwtje aan de Jan Willem Frisoweg in opdracht van het gemeentelijk gasbedrijf van Waddinxveen de aardgas voorlichting aan de inwoners verzorgt. Donderdag 17 december: Expositie „Vogelvrienden” in het Geref. Verenigingsgebouw aan de Stationsstraat. Geopend 's avonds van 8 tot 10 uur. Zaterdag 19 december: Expositie „Vogelvrienden” in het Geref. Verenigingsgebouw aan de Stationsstraat. Geopend van ’s mor gens 9 uur tot ’s avonds 9 uur. Kindermiddag Personeelsvereniging Verheul, in Thaliatheater te Gouda, aanvang 14.30 uur. Als alle werkzaamheden zijn vol tooid, kunnen de uit 1874 daterende gemalen aan Kortenoord worden gesloopt. Het zal in de toekomst dan niet meer nodig zijn enkele malen per jaar in verband met de hoge waterstand in de IJssel de boven bemaling te staken. De huidige be- malingscapaciteit van 280 kubieke meter per minuut zal in de toe komst worden verhoogd tot 420 ku bieke meter per minuut. Het nieuwe gemaal komt in be heer bij een commissie, waarin zit ting zullen hebben vertegenwoor- Vrijdagochtend in alle vroegte geraakten op de Henegouwerweg twee bromfietsers elkaar met de sturen. De 18-jarige C.V. kwam hierbij zo ongelukkig te vallen, dat hij met zware verwondingen in be wusteloze toestand naar het Van Itersonziekenhuis in Gouda moest worden overgebracht. In de nacht van vrijdag op zater dag is hij aan zijn verwondingen overleden. De andere bromfietser, afkomstig uit Gouda, liep een ge kneusde hand op. Het ongeluk ge beurde ter hoogte van de kwekerij van de heep T. van Gils aan de He negouwerweg 117. Vrijdag 18 december: Expositie „Vogelvrienden” in het Geref. Verenigingsgebouw aan de Stationsstraat. Geopend ’s avonds van 8 tot 10 uur. Aan het slot van die vergadering merkte dijkgraaf A. Kroes uit Wad dinxveen op, dat hij verheugd was met het aannemen van deze plan nen, waaraan het bestuur reeds zo vele jaren had gewerkt. In Gouda verzorgde de N.D.O.G. de voorlichting aan veertienduizend aangeslotenen op het gasnet. In Waddinxveen worden het er onge veer 3400 en na Waddinxveen zal de heer Rood met zijn staf, ver deeld in diverse ploegen, verder uitzwerven over Nederland om zijn voorlichtende taak uit te voeren. In andere gemeenten in Zuid-Holland en in de zuidelijke provincies heeft hij al verscheidene afspraken lopen met de plaatselijke gasbedrijven. Donderdag 14 januari: Ned. Chr. Vrouwenbond, spreker: ds. G. Meijnen, Geref. Verenigings gebouw, aanvang 19.30 uur. Dan vertelt de heer Rood, dat hij, komende uit de wereld van de zaad- handel, via een handelsagentschap in contact kwam met het aardgas en de daaraan verbonden proble men, o.a. van de ombouw. Hij con stateerde, dat met die ombouw voor de gemeenten enorme bedragen waren gemoeid, terwijl desondanks de problemen zich opstapelden. Hij becijferde, dat er veel minder pro blemen zouden zijn, wanneer een andere oplossing werd gekozen. Die oplossing was het aanbieden van nieuwe gastoestellen aan het publiek, gecombineerd met een be hoorlijke inruilprijs voor de oude apparaten. „Voor nieuwgekochte ap paraten behoefde geen ombouwkos ten meer door de gemeenten wor den betaald,” zo redeneerde de heer Rood. „Dat bedrag kon in ieder ge val ,al worden bestemd als inruilbe- drag. Daarnaast konden de gasbe drijven profiteren van de winst marge van de fabrieken, en ook hiervan een zeer groot deel ten goede laten komen voor de inruil prijs. werd verkocht. Inderdaad had men de indruk kunnen krijgen, dat we van die verkoop voordeel hadden. Het w>as echter niet onze schuld, dat de fabriek van het bewuste merk een dusdanig solide en aantrekke lijk gasfornuis leverde, dat het ex tra de aandacht trok en er waren zelfs kopers op het „eerste gezicht”. „Wanneer die mogelijkheden er echter niet door de fabriek in zijn aangebracht wordt de zaak wat an ders. Dan moeten de ombouwers echt aan de fornuizen e.d. gaan sleutelen. Of dat sleutelen altijd slaagt zal de toekomst ons pas le ren. Wel is al zeker, dat bij wat oudere apparaten dit sleutelen niet bevorderlijk is voor de regelbaar heid van de gasvlam en daardoor een zuinig gebruik evenmin ten goede komt.” Blijkens een wegenverslag over 1964 van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is een gedeelte van het onteigeningsplan voor de aanleg van de zuidelijke parallelweg De Hamweg in Boskoop aan de minis ter gezonden. Dit houdt verband met de verbetering van de weg Gouda-Boskoop-Gouwsluis oostzij de van het Aarkanaal. Ook de plannen voor de provinciale weg over de Winterdij k ten oosten van Waddinx- veen worden verder uitgewerkt. Plannen voor verbetering van de Bodegraafsestraatweg, o.a. voor het deel dat vroeger in de gemeente Waddinxveen lag, zijn in vergevor derde staat van voorbereiding. De heer Rood, een nog jeugdige Hagenaar, resideert met zijn vakbe kwame en enthousiaste medewer kers temidden van een groot aantal luxe en minder luxe uitziende gas fornuizen, gaskachels, geysers, e.d. Op het eerste ogenblik krijgt men de indruk, dat het zijn taak is al die glanzende apparaten zo snel moge lijk aan de man te brengen. „Niets is minder waar,” werpt de heer Rood tegen. „Onze organisatie staat tijdelijk in dienst van hetWaddinx- veense gasbedrijf. Het is onze taak dit gasbedrijf de nodige assistentie te verlenen bij de overgang van stadsgas op aardgas. De ombouw van de gasapparaten heeft in enkele plaatsen tot enorme problemen aanleiding gegeven. De ombouw ging daar enerzijds door het grote aantal apparaten en an derzijds doop een tekort aan onder delen, vaak veel te lang duren. Bo vendien is ombouw in lang niet alle gevallen de ideale oplossing geble ken.” De heer Grootendorst heeft de resultaten van zijn privé-enquête ter kennis gebracht van de voorzit ter van de melksaneringscommissie en van het college van B. en W. „In principe kan nagenoeg ieder gastoestel worden omgebouwd,” zo vertelt de heer Rood, „alleen de heel oude apparaten komen meestal niet meer in aanmerking. De fabrie ken bijvoorbeeld van verscheidene bekende merken leveren al enkele jaren toestellen af, die met een een voudige ingreep geschikt gemaakt kunnen worden voor aardgas, ter- ijl de fabrieken tevens zgn. om- bouwsets leveren, o.a. voor de bran ders. In die gevallen adviseren wij rustig „ombouwen”, aldus de heer Rood. In Gouda is de heer Rood voor het eerst met zijn organisatie aan het werk geweest. In de Pijpenstad, waar men als een berg tegen de enorme ombouwproblemen had op gezien, bleek in de praktijk slechts vijftien procent van de gasappara ten behoeven te worden omge bouwd. Voor de andere 85 «Zo beslo ten de gebruikers tot nieuwkoop. Hoe dat in Waddinxveen zal gaan, durft de heer Rood nog niet te voorspellen. Er zijn hier nogal wat nieuwe bewoners, die vaak over nog vrij nieuwe apparaten beschikken, waarvoor ombouw geen problemen vormt. „Onze taak is niet anders, dan de mensen namens het gasbedrijf al die voor- en nadelen objectief te vertellen. Het maakt ons niet uit, of we al of niet gasapparaten ver kopen. Wij staan in dienst van de gemeente. Het is ook de beslissing van het Waddinxveense gasbedrijf geweest, welke merken gastoestel len hier worden geëxposeerd. In een andere gemeente,” ver trouwt de heer Rood ons toe, „werd ons door het gasbedrijf verweten, dat we een bepaald merk vast extra aanpraatten, omdat er zoveel van maanden uitvoerig over de nieuwe plannen gediscussieerd. Aan de on langs in Gouda gehouden vergade ring van de Zuidplaspolder, waar de stemgerechtigde ingelanden het plan met tweederde meerderheid aannamen, waren verscheidene voorlichtingsbij eenkomsten vooraf gegaan, o.a. in Moordrecht, Zeven huizen en Nieuwerkerk a. d. IJssel. De voordelen wegen volgens de heer Rood ruimschoots op tegen de eventuele nadelen. „Indien een aangeslotene op het gasnet besluit inderdaad tot de aan koop van een nieuw, op aardgas be rekend gastoestel over te gaan, be tekent dat dat hij tegen aanzienlijk minder geld dan noramal dit appa raat aanschaft door middel van de inruil met het oude gastoestel. Daarnaast is hij ervan verzekerd, het voor het aardgas geschikte ap paraat tijdig in huis te hebben. Bo vendien is hij er zeker van, dat er geen problemen achteraf zullen op treden, zoals bijvoorbeeld minder goede regelbaarheid van het appa raat of lekkage aan de leidingen doop de aanzienlijk hogere gasdruk. Voor het gemeentelijke gasbedrijf betekent deze gang van zaken veel minder organisatorische en prakti sche problemen ten aanzien van de ombouw en minder risico’s. Boven dien is het gasbedrijf er in ruime mate zeker van, dat er overal veili ge gastoestellen staan, zodat verras singen tot een minimum worden be perkt. „Aardgas is gelukkig niet gif tig,” zegt de heer Rood, „maar bij dit gas schuilt het gev.aar in het grotere explosierisico door de veel hogere druk. Vanzelfsprekend ont staat dat gevaar vooral wanneer er lekkende leidingen zijn.” Waddinxveen, 15 december 1964. Inderdaad, in het Waddinxveen van vandaag kan men een bord als hierboven afgebeeld, tegen komen. Weliswaar vormde dit bord niet meer dan een bedreiging want de politie moest bij onderzoek constateren, dat er geen vergif was gestrooid, maar wat weten de omwonenden hiervan. Vooral moeders met kinderen zullen een dergelijk bord met schrik in het hart aanschouwen. Stel dat er gifkorrels of dergelijke in de tuin van deze ’hondenliefhebber’ liggenstel dat spelende kinderen het gif op een of andere manier in handen krijgen. Walmeer iedereen maar zo’n bord in z’n tuin ging zetten, on geacht of er wel of geen vergif was gestrooid, dan zou de veilig heid, niet alleen van de verschillende huisdieren, maar in nog veel grotere mate van onze kinderen, ernstig in ’t gedrang komen. Ook al kunnen we begrip opbrengen voor het zoeken naar maatregelen tegen overlast, die inderdaad soms door sommige honden wordt aangericht, toch kunnen we voor deze handelwijze weinig waardering opbrengen. Bovendien kunnen we moeilijk aannemen, dat de betrokken Oranjewijkbewoner werkelijk ge looft in de leeskunst van honden en katten. Het buiten gebruik geraken vap de hefbrug betekende voor de be woners van de Trompstraat, De Ruijterstraat, Piet Heinstraat, Kromme Esse en van een deel van de Henegouwerweg, dat de melk bezorging in die periode niet werd verzorgd door een van de overzijde komende melkhandelaar, die dat ge deelte van de wijk krachtens de melksanering had toegewezen ge kregen. Zijn taak werd overgeno- nen door een in die omgeving wo nende melkhandelaar. Nu het herstel van de brug bijna is voltooid kwam bij een aantal be woners van genoemde straten de vraag op, of terugkeer van de vroe gere melkbezorger op prijs werd ge steld. Gezien de vele opmerkingen hield een der bewoners, de heer P. Grootendorst, een privé-enquête. Het resultaat hiervan was, dat vol gens de heer Grootendorst slechts vijf bewoners de oude melkbezor ger terug willen, 36 hadden er geen mening over en 91 zouden het op prijs stellen, indien de tijdelijke be zorger, overigens woonachtig in hun buurt, voortaan zal blijven komen. De traditionele ontsteking van de verlichting in de grote kerstboom, die de stad Kongsberg in Noorwe gen jaarlijks aan Gouda schenkt, zal dit jaar gebeuren op dinsdag avond 22 december a.s. Deze grote kerstboom wordt opgesteld op de markt, vóór de trappen van het raadhuis. De straatverlichting op de markt zal die avond worden gedoofd en worden vervangen door de verlich ting van de achter de vensters van de huizen geplaatste kaarsen. Die avond zijn de winkels in Gouda tot negen uur geopend. Kerstzangavond m.m.v. „Vox Jubi laris” en „De Zangvogels” in de Herv. Kerk, aanvang 19.30 uur. snel geholpen moest worden, want anders kon het te laat zijn. Van een hemd scheurde hij repen en zo goed als het ging, verbond hij de wonden van de dappere Walder. De jongen was echter niet in staat om te lopen en was steeds buiten bewustzijn. Moedig hees Wulco zijn vriend op zijn schouders en hoe wel het bijna een ondragelijke last was, torste hij hem voort. Voetje voor voetje waggelde hij het smalle bergpad af. Het was een ontzettende tocht, die van de tengere knaap het bovenmenselijke vergde. Maar het ging om het leven van zijn vriend en Wulco was vastbesloten zo lang mogelijk voort te gaan als maar mogelijk was. Zo nu en dan dacht hij het niet meer te kunnen volhouden, maar toch overwon hij zichzelf steeds en struikelde en sleepte zich voort. Na een tocht, die hem een eeuwiheid toescheen, bereikte hij volkomen uitgeput een klein dorp, dat aan de voet van de bergen lag, vlak bij de grote weg naar Virgulië. Vriendelijke mensen vonden de jongen met zijn bewus teloze vriend uitgeput langs de kant van de weg. Zij namen hem mee naar de enige herberg en daar werden zij goed verzorgd en kwamen weer wat op krachten. Maar het zou wel enige dagen duren, voordat Walder zover genezen was, dat hij weer op reis kon gaan. (wordt vervolgd) De Zuidplaspolder zal in samenwerking met de Prins Alexanderpolder bij de Snellesluis te Moordrecht een nieuw gemaal bouwen voor de ge zamenlijke bovenbemaling. De totaalkosten voor dit gemaal worden ge raamd op 4,2 miljoen, waarvan een deel zal worden betaald door het Rijk, de gemeente Rotterdam en het Hoogheemraadschap Schieland. Voor de Zuidplaspolder betekent het nieuwe gemaal met de daarmede tege lijkertijd uit te voeren waterbeheersingswerken een lastenverhoging van dertig gulden per hectare gedurende een periode van dertig jaar. In verband met dijkverhogingen moet het bestaande bovengemaal van de Polder Prins Alexander wor den vervangen. Ook de bemaling van de Zuidplaspolder was, mede o.a. in verband met de vestiging van de tuinbouwbedrijven, aan ver nieuwing toe. In dit verband rees de gedachte het nieuwe gemaal voor de Prins Alexanderpolder te combineren met een nieuw Zuid- plaspolder-gemaal. Door het ingenieursbureau J. v. d. Bogaard te Aalsmeer is inmiddels een ontwerp voor het nieuwe ge maal gemaakt, waarin de boven bemaling, zowel voor Prins Alex ander als Zuidplaspolder zijn onder gebracht, alsmede een groot deel van de benedenbemaling van de Zuidplaspolder. Dit laatste slaat op het gebied van de Zuidplaspolder te zuiden van de spoorlijn Den Haag- Gouda. Het ten noorden van de spoorlijn gelegen gebied wordt be malen door het gemaal Van der Breggen, waaraan ook de nodige voorzieningen zullen moeten wor den getroffen. digers van beide polders. Tegelijkertijd zal de Kon. Ned. Heidemaatschappij zorg dragen voor de uitvoering van een ontwaterings en watertoevoerplan. Hierin is te vens opgenomen een landschaps plan. Dit landschapsplan, dat door I aanbrengen van boom- en struik- beplanting de polder een fraaier aanzicht moet gaan geven, wordt uitgevoerd in overleg met Staats bosbeheer. In polderkringen is de afgelopen 21. ONBEWEEGLIJK en doodsbang stond Wulco te kijken hoe zijn vriend Walder op de rand van de kloof vocht met de gewonde beer. In het gevecht kon hij niet bij springen, want Walder trachtte zich door razendsnelle bewegingen aan de verschrikkelijke klauwen van het dier te onttrekken en de kans bestond, dat Wulco dan zijn vriend zou raken. Hij moest een geschikt ogenblik afwachten, als dat ten minste kwam. Walder voelde zijn krachten wegzakken, maar in een laatste verwoede poging gelukte het hem zich van de beer los te maken. Hij stond nu met zijn rug naar de agrond, vlak bij de rand van de kloof. Het woendende dier richtte zich weer op en wierp zich naar voren voor de laatste be slissende aanval. Wanneer de beer zich op Walder zou werpen, zouden zij beiden in de afgrond storten. Wulco stond achter de beer en begreep dat dit zijn kans was. Met het zwaard in de hand snelde hij vooruit, maar het was al niet meer nodig, want op het juiste moment sprong Walder opzij en gaf de beer een duw. Een klauw scheurde over zijn arm, maar toen stortte het dier naar beneden. De prins wankelde en Wulco greep hem nog juist bijtijds om te voorkomen, dat hij achter de beer in de kloof tuimelde. Machteloos zakte Walder neer. Zijn ver wondingen waren ernstig en Wulco begreep dat zijn vriend •Sr*

Weekblad voor Waddinxveen | 1964 | | pagina 5