Vox Jubilans van T.V. van I Drie of een Kerstzangavond had geen concurrentie VAN EEUWEN en van Grote toeloop bij ruilbeurs Wijk ver warming officieel in gebruik Agenda Ophaaldienst huisvuil Kerstfeest van De Paddestoel llnieke manifestatie resultaat oefening en leiding I I, 11 Jebruari N ieu wj aarsreceptie Tentoonstelling van 250 postduiven 11 Weekblad voor Waddinxveen - 23 december 1964 Jeugd prestaties kaas SPECIALITEITEN DELICATESSEN Zuidkade 3, telefoon 2105 ft- w l’l öSiF Kernhemse „Sanctus” van Fr. Schubert, gezon- Camembert Brie Rocquefort i i Zonder ook maar iets op de an dere zangnummers af te dingen kan toch het „Te Deum Laudamus” (be werking van Mar. Egberts) wel een hoogtepunt worden genoemd. Even min mag onvermeld blijven het Kerstavond Ned. Bond van Platte landsvrouwen, Geref. Verenigings gebouw, aanvang 20.00 uur. Vrijdag 1 januari: Nieuwjaarsreceptie op het Raadhuis van 16.00 tot 17.30 uur. Woensdag 20 januari: Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, lunchroom van de Water, aanvang 19.30 uur. Uitslag prijswinnaars attractiemarkt om 15.30 uur. Donderdag 24 december: Interkerkelijke nachtdienst in de Herv. Immanuëlkerk, aanv. 23.00 u. Op donderdagmiddag 11 februari omstreeks half vijf wordt de cen trale wijkverwarming in de Von- delwijk officieel in gebruik gesteld. De beide ketelhuizen, die voor de verwarming van de woningen zorg dragen, zijn dan voltooid. Met de gedachten aan zijn vader nog in zijn hoofd maakte Rafe zich klaar om alle risico’s te nemen. Woensdag 23 december: Kerstwijding Ned. Chr. Vrouwen bond, in Hervormd Wijkgebouw, Esdoornlaan, aanvang 19.30 uur. Op Nieuwjaarsdag, vrijdag 1 ja nuari, zullen burgemeester en mevr. Van der Hooft ’s middags van vier uur tot half zes in de raadzaal van het gemeentehuis de traditionele nieuwjaarsreceptie houden. Een verhaal voor uit de wouden In de Oranjewijk en Vondelwijk wordt morgen het huisvuil opge haald, dat anders op vrijdag wordt opgehaald. De bewoners van de Noordkade, Henegouwerweg, Brugweg, Kromme Esse, Trompstraat, Piet Heinstraat en De Ruijterstraat kunnen de vuil ophaaldienst op maandagochtend 28 december verwachten. Het openingslied „In den Kerst nacht”, door allen gezongen en be geleid door de bekende organist Feike Asma uit Den Haag, klonk enthousiast en overtuigend. Donderdag 14 januari: Ned. Chr. Vrouwenbond, spreker: ds. G. Meijnen, Geref. Verenigings gebouw, aanvang 19.30 uur. Geen plaats was onbezet in de Hervormde Kerk bij de brug, toen de Ned. Hervormde zangvereniging „Vox Jubilans” haar traditionele kerstzangavond „Komt allen teza men” uitvoerde. Opnieuw was de aantrekkingskracht van dit koor groter dan die van de televisie. jongeren van Canada door Jan Mol QTEEDS vlugger schoot de machine voort, een spoor 0 achter zich latend in de verse sneeuw. Dokter Slaid wees hem, hoe hij de staart van het toestel om hoog kon brengen. Ook dat lukte. Hun snelheid was zó groot, dat zij af en toe zelfs even van het ijs loskwamen. Tegen vieren begon het te schemeren en om vijf uur was het ai donker. Rafe moest snelheid minderen. Vanaf dat ogenblik leek de toch zonder eind. Maar dan ineenszonder waar schuwing doken er voor hen lichtjes op. Het was de post. Rafe voerde de snelheid weer op en wilde recht op het licht afgaan. Net bijtijds corrigeerde dokter Slaid hem. Wanneer hij rechtuit was gegaan, zou het vliegtuig een halve minuut later over de kop zijn geslagen op een zandbank, die een grote oneffenheid in het gladde ijs vormde. De deur van het posthuis werd geopend en toen het toestel stilstond, verdron gen zich een dozijn trappers rond de machine om de mannen naar buiten te helpen. Onmddellijk zond dokter Slaid één van de mannen naar het huis van de Mo untie, die in dit gebied een oogje m het zeil hield. Deze had een korte-golfzender en kon dus direct met de dichtsbijzijnde stad in contact komen. Een gratis consumptie en een ver loting met mooie prijzen waren er de oorzaak van, dat er voor de za terdagmiddag in het clubhuis van „De Paddestoel” aan de Lijsterbes straat gehouden ruilbeurs extra veel belangstelling bestond. Er waren weer grote collecties speldjes, postzegels, lucifermerken, sigarenbandjes, enz. Groot en klein beijverde zich, om exemplaren, die zij nog niet in hun verzamelingen hadden, te bemachtigen. De activi teit van de ouderen op deze ruil beurzen van „De Paddestoel” heeft een gunstige weerslag op de jonge ren, die in steeds toenemende mate deze ruilbeurzen, die onder leiding staan van de heer H. Romeijn, be zoeken. yiJ gebruikten samen een stevige broodmaaltijd, Li waarna Morrow hem meer bijzonderheden over de verwondingen van zijn vader vertelde. Het zag er niet best uit. Van slapen kwam er die nacht niet veel. Rafe was druk bezig zijn tocht uit te stippelen. In zijn rugzak pakte hij enkele dingen, die hij nodig kon hebben en bij het krieken van de dag was Rafe klaar voor het vertrek. Morrow was al bezig de honden voor de slee te spannen. „Maak je maar niet te veel zorgen,” riep hij Rafe toe „met deze honden ben ik nog vóór donker op de post”. Rafe mompelde wat, wierp zijn geweer over de schouder en vertrok. Hij richtte zijn schreden naar de rivier. Na een tocht van ruim twee uur, boog de bevroren rivier zich naar het westen. Voor Rafe was dit het teken zijn tocht nu verder door de bossen Voor niet minder dan driehonderd kinderen organiseerde de speeltuin vereniging „De Paddestoel” vrijdag en zaterdagavond j.l. in het club lokaal aan de Lijsterbesstraat een kerstprogramma. In het versierde lokaal zong het speeltuinkoortje kerstliederen met orgelbegeleiding van Nico Graafland. Het kerstver haal werd verteld door mevrouw Den Hollander en letje Janmaat zong het „Gloria in Excelsis Deo”. Twee meisjes Van Eijk voerden een Kerstproza-tafereel op, gevolgd door een goed gebracht toneelstuk in drie bedrijven, getiteld „Kerstmis in het schildersatelier”. Tien kinde ren uit het Sniepkwartier vertolk ten de verschillende rollen. Na veel voorbereidend werk kon den bestuur en jeugd terugzien op twee geslaagde avonden, die geheel met eigen krachten werd verzorgd. T>AFE hield zijn adem in. Vlak tegen de oever kwam It. de machine tot stilstand. Rafe snelde erheen. Uit de geopende cockpit-deur klauterde een man naar buiten. „Alles O.K.?”, riep Rafe hem toe. De man maakte een vage handbeweging naar het toestel en zakte dan op het ijs in elkaar. Inmiddels was de rookpluim aan zienlijk dunner geworden en uit de geopende deur kwam slechts nog wat walm naar buiten. Toen Rafe bij de man kwam, was het enige, wat hij kon uitbrengen: „Binenbinnen”. Voorzichtig klauterde Rafe naar binnen. Een be nauwde stank van verbrande olie kwam hem tegemoet. Naast de stoel van de piloot lag een man op de grond. Meer naar achteren lag een man vastgebonden op een brancard. „Een ambulance-vliegtuig, dat dienst doet op de grote meren”, flitste het door Rafe heen. Hij tilde de bewusteloze piloot uit de cockpit en legde hem op het ijs neer. Dan probeerde hij de man op de brancard naar buiten te krijgen, maar’dat was een werkje voor meer mensen. Ook de patiënt was bewusteloos. Dan plotseling riep de man, die het eerst uit de cockpit was geklauterd, hem toe: „Vriend, breng de piloot snel terug in de cockpit. Hij heeft ernstige brand wonden en daar is de koude lucht niet goed voor.” „Maar ik verder kwam Rafe niet. „Geen tegenspraak. Ik ben dokter Slaid. Breng hem binnen. De lucht zal daar wel weer wat draaglijker zijn geworden. Later kunnen wij praten. Rafe was niet gewend orders van een ander aan te nemen, maar de uitdrukking op het gezicht van de dokter deed hem het bevel direct opvolgen. Daarna hielp hij de dokter, wiens handen ernstig waren verbrand, naar binnen. Hij sloot de cockpit- deur achter hen. „Wel”, zei dokter Slaid, dit wordt een gevecht op leven en dood. De man op de brancard moet uiterlijk morgen worden geopereerd, anders zal hij sterven. Ook de piloot moet direct naar het ziekenhuis, want TJAFE voelde zich plotseling erg moe en hij liep IX langzaam met de mannen mee, die de bewuste loze piloot en de andere patiënt droegen. Rafe had dorst en honger. Dan herinnerde hij zich Morrow. Hij vroeg naar hem. „Morrow?” vroeg de assistent van de pelzenhan delaar. „Een grote kerel, breedgeschouderd en don ker uiterlijk?” Rafe knikte. Oh, die is in het kantoor. Wij waren juist bezig zijn pelzen te tellen. Hij heeft haast. Hij wil zo snel moge lijk weer weg. Zijn vrouw is ziek. „Pelzen?” vroeg Rafe verbaasd. En zei hij niets over mijn vader? Nu was het de beurt van de assistent om verbaasd te kijken. Hij heeft je vader helemaal niet genoemd. Waarvoor? Wat is er aan de hand? Rafe antwoordde hem niet, maar snelde naar het kantoor, waar de pelzen werden verhandeld en op geslagen. Toen hij de deur openzwaaide, zag hij Ted Morrow met zijn rug naar zich toe zitten, vlak voor het open vuur. „Wat was.begon deze. Hij keek glimlachend om, maar toen hij Rate zag, verstrakte zijn gezicht. Rafe behoefde maar één blik op de pelzen te wer pen, die overal in het rond lagen, om te zien, dat dit de pelzen waren, waarvoor zijn vader en hij maanden hadden gewerkt om deze te verzamelen. Ted Morrow was een grote kerel, maar desondanks geen partij voor Rafe. Op het moment dat de andere mannen binnenkwamen en de vechtenden scheidde, zag Morrow er behoorlijk verfromfaaid uit. Toen hij zich een beetje had opgeknapt, grinnikte hij en haalde zijn schouders op. „Ach ja, het leek mij wel een goed idee,” zei hij, ik was volkomen aan lager wal geraakt en greep mijn kans. Als ik jou naar je vader kon zenden, had ik tijd genoeg om er met de pelzen vandoor te gaan. Het is alleen niet zo uitgekomen, als ik had gedacht. Inderdaad heb ik je vader ontmoet en heeft hij ook een gevecht met een grizzly gehad, maar toen ik bij hem was, lag de huid van de grizzly op tafel en je vader had geen schrammetje”. Rafe antwoordde niet, maar toen hij, na aan de Mountie alle bijzonderheden te hebben verstrekt, de inwendige mens versterkte, drong het tot hem door, dat hij bijna alles, wat hij bezat, kwijt had kunnen zijn. Als hij had geweigerd dokter Slaid verder te hel pen, zou het inderdaad zover zijn gekomen. Ik ben toch wel een gelukkige kerel”, fluisterde hij. „We gaan een fijne kerst tegemoet” jjUaXlbUUO VCU.A J. A kJVllUMVXU, gen door het Mannenkoor. Machtig klonk het „Heilig ist der Herr!” uit deze geoefende kelen, waarin zui vere baritons doortrilden. In zijn slotwoord kon ds. Verwe- lius dan ook terecht gewagen van een avond vol kunstgenot en een zangvereniging waarop Waddinx veen trots kan zijn. Hij betrok ook de bekwame koordirigent Mar. Eg berts in deze hulde en de orgelvir- tuoos Feike Asma voor zijn bege leiding en solo’s. Staande werd door alle aanwezi gen nog gezongen Psalm 150 vers 1 „Looft God, looft Zijn naam alom”. Onder de aanwezigen bij deze 18e Kerstzangavond bevonden zich o.m. de wethouders ir. J. P. H. Venema en S. Pille met hun dames. voor hem ziet ’t er evenmin rooskleurig uit”. „Met u lijkt het mij ook niet best”, merkte Rafe op. „Oh, dat valt wel mee”, antwoordde de dokter. „Pak die verbanddoos en doe precies wat ik je zeg.” Na een uur hard werken waren de ergste wonden van de piloot behandeld. Toen hij klaar was, zei dok ter Slaid: „De motor zal nu wel koud genoeg zjjn om er eens naar te kijken. Er is een olie-leiding gebroken die de brand veroorzaakte. Wanneer wij het kunnen repareren, kunnen wij al taxiënd verder komen.” „Wacht een ogenblik,” zei Rafe, „ik heb nu alles gedaan, wat ik kon, maar nu moet ik gaan, dokter. Mijn vader ligt zwaar gewond in een hut. Hij is aan gevallen door een grizzly. Ik heb al het mogelijke ge daan, maar nu roept mijn plicht mij naar de oude man”. Zonder het programma op de voet te volgen willen we toch in het bij zonder vermelden de prestaties van het jeugdkoor „De Zangvogels” dat zo heerlijk zuiver en gevoelvol haar zang ten gehore bracht. Daarbij viel op hoe in het Nederlands en in het Duits de uitspraak helder en eerlijk klonk. voort te zetten. Hij was net onder de bomen, toen hij het gebrom van vliegtuigmotoren in zijn oren opving. Het kwam snel naderbij. De dicht op elkaar staande dennen en sparren beletten Rafe het uitzicht. „Ja, een vliegtuig zou de oplossing zijn. Binnen een uur zou vader dan in goede handen zijnPlotse ling verstomde het geluid van de motor. Nog enkele nijdige knallen en dan was het geheel stil. Zo snel mogelijk rende Rafe terug naar de rivier. Vol ont zetting staarde hij naar wat hij daar zag. In glijvlucht kwam het toestel naar beneden. Maar dat was het niet alles. Een dunne, zwarte rookpluim kwam uit de zijkant van het vliegtuig. Het was in moeilijkheden, dat was duidelijk. Als aan de grond genageld, keek Rafe het toestel na, dat nu een bocht maakte en weer terugkeerde. Veronderstel, dat het neerstortte! De on geschreven wet van de bossen is streng. Deze zegt o.a., dat men moet helpen, wanneer een medemens in moeilijkheden verkeert. Langzaam kwam het vlieg tuig weer dichterbij, nog steeds met die zwarte rook pluim achter zich aan. Dan zakte het lager tot vlak boven de bevroren rivier. Nog even, dan raakte de ski’s het ijs. Even sprong het toestel omhoog en dan gleed het verder over de sneeuw, die aan weerszijden van de ski’s omhoog spoot. Het Bedevaartslied (Psalm 122) in een bewerking van de dirigent, de heer Mar. Egberts, was een tref fende ouverture van een rijk geva- riëerd programma. Ontroerend klonk het oude Kerstlied „Stille nacht, Heilige nacht” van Fr. Gru ber, en bracht tevens de zo ge wenste sfeer voor een Kerstzang avond. Ook de prachtige orgelsolo’s van Jan Zwart’s fantasieën over het „Ere zij God” en „Stille Nacht” boeiden uitermate. Kerstfeest voor het gehele gezin. Ook voor uw trouwe kame raad, de hond. Alleen voor hem of haar geen Kerstverhaal en bezinning. De hond denkt alleen maar materieel. „Welke lekkere hapjes levert deze feestelijke dag mij op? Hoeveel maal extra zal de baas, nu hij thuis is, met mij op stap gaan? De hond weet niet beter. We gunnen hem een extra stukje vlees of hondekoekje en een wandelingtje meer zal ook ons goed doen. Ja, de hond denkt materieel, maar wat doen wij mensen? Wij volgen dat voorbeeld steeds meer. Ook voor ons lijkt het Kerst feest langzamerhand een materieel gebeuren. Eten, drinken en uitgaan, dat zijn in toenemende mate de programma^punten voor de Kerstdagen. Deze twintigste eeuw heeft ons veel welvaart ge geven. Een welvaart, die er niet was, toen het Kind in de stal van Bethlehem ter wereld kwam en de herders gevolg gaven aan de oproep van de Engel des Heren. Wij rijden in de auto van de kerk naar huis. We stoken de kachel op en zetten de televisie aan. Ach waaróm niet. Ook deze dingen heeft de Schepper ons gegeven. Maar niettemin, Kerstmis, ook in 1964, is meer dan alleen kalkoen, wijn, televisie en elek trische lichtjes in de kerstboom. Dat kunnen we overdenken rond die kerstboom, samen met onze materieel ingestelde maar trouwe viervoeter. 17 EN moment leek het, of dokter Slaid in woede zou Ij uitbarsten. Zijn gezicht werd eerst rood, toen paars. Hij opende zijn mond om iets te zeggen, maar er kwam niets. Eindelijk zei hij met geforceerd kalme stem: „Ik begrijp het. Hartelijk dank voor je hulp en als je soms wat verband nodig mocht hebben, neem het dan maar mee”. Wanneer dokter Slaid kwaad was geworden, was Rafe zeker weggegaan, maar nu voelde hij zich on zeker. „Hoe zult u zich nu redden?” vroeg hij dokter Slaid. Deze schudde langzaam het hoofd. „Wil je de waarheid weten?” „Natuurlijk”. Rafe voelde, dat het niet prettig zou worden. „Als je ons verlaat, vriend, zal ik hier kerstmis doorbrengen met twee doden. Kijk eens naar mijn handen. Kan ik hiermede een olieleiding repareren? Kan ik hiermee de motor starten en de machine be sturen?” Hij hield zijn handen omhoog. Rafe behoefde echter niet te kijken. Hij had die handen immers zelf verbonden. Onder dat verband zaten ernstige brand wonden. „Maar het is mijn vader”, stamelde Rafe. „Ik weet het en ik maak je geen verwijt. Ik zal maar afwachten. Misschien zijn mijn handen over een paar uur Rafe viel hem in de rede. „Zeg mij, wat ik kan doen.” Ondertussen sloot hij de deur, die hij reeds had geopend om het vliegtuig te verlaten. „Ik kan niet drie mensen achterlaten om er één te gaan helpen. Vertel mij, wat ik doen moet.” Een motor was niets nieuws voor Rafe. Vaak re pareerde hij de motor van zijn boot, wanneer hij daar mee ’s zomers de meren optrok. Betrekkelijk snel had hij dan ook de leiding provisorisch hersteld. Om twee uur draaide Rafe aan de propeller. De motor was echter koud en het viel niet mee hem op gang te krijgen. Langzaam begonnen er zuchten uit de motor te komen. Eindelijk werd de stilte op de rivier en in de bossen in de omgeving verbroken door het daverende gebrul van de motor. Behoedzaam zet te Rafe zich op de stoel van de piloot. Het dashbord was helemaal zwart geblakerd. „Open het gas maar”, wees dokter Slaid hem. „Ik wou, dat je piloot was, maar enfin, het is beter zo naar de post te taxiën dan te moeten lopen”. Ds. Joh. Verwelius opende dit Kerstconcert met gebed en het le zen van Kerstprofetieën. Later sprak hij een korte meditatie over het woord van Zacharias: „Hij heeft Zijn volk bezocht.” „Dat is de kern van het Kerstevangelie, dat God zijn volk heeft bezocht door de komst van Zijn Zoon.” TJET PLOTSELING blaffen van de honden, die de Ll hele tijd erg rustig waren geweest, was voor Rafe Tolliman de eerste waarschuwing, dat er mensen in aantocht waren. Hij trok zijn benen van de stoel, die vlak voor het vuur stond en ging naar de deur. Vóór dat hij deze echter had bereikt, werd al hard op de houten deur geklopt. Rafe schoof de grendel weg. Zonder iets te vragen stapte een lange man binnen. Vlug sloot Rafe de deur achter hem. Het was bijna kerstmis en de winter had de wouden stevig in zijn greep. Al urenlang was er sneeuw gevallen en het kwik was weer tot ver onder het vriespunt gedaald. „Bent u Rafe Tolliman?” vroeg de vreemdeling aan hem, terwijl hij zijn grote met bont gevoerde handschoenen uittrok. Onmiddellijk had iets Rafe ge waarschuwd om op zijn hoede te zijn. „Ja. Ga zitten, vreemdeling. Het ziet er naar uit, dat je een zware tocht achter de rug hebt”. Zijn blik rustte op ’s mans sneeuwschoenen, waarvan er één behoorlijk was beschadigd. „Ik ben Ted Morrow”, stelde de vreemdeling zich voor, „ik ben bij je vader geweest”. „Mijn vader?” Weer had Rafe datzelfde gevoel, als of er iets niet in orde was„ „Alles alles is toch wel in orde met hem?” Morrow schudde zijn hoofd. „Nee, hij is niet in orde, jongen. Hij is door een beer aangevallen en het is zijn behoud geweest, dat ik in de buurt was. Ik zag kans de beer neer te schieten en je vader naar zijn hut te brengen. Ik heb alles gedaan, wat ik kon”. Morrow schudde zijn hoofd en vervolgde toen vlug: „Nee, nee, hij is niet dood. De trappers, die hier in de wouden werken, sterven niet zo gauw. Maar hij is zo ernstig gewond, dat er eerst een dokter bij moet komen, voordat hij kan worden vervoerd”. Rafe was ontdaan door het slechte bericht, dat Mar row hem bracht. „Ik vertelde je vader, dat ik direct bij hem terug zou komen, terwijl jij naar de post zou gaan om een dokter te halen. Alleenhet is vervelend, dat ik een spier heb beschadigd. Ook mijn sneeuwschoen is er niet best afgekomen. Op de weg hierheen had ik een ongelukje en het zal niet meevallen om terug te komen”. „Och, dat lossen we wel op,” meende Rafe. „Ei genlijk verwachtte ik mijn vader met kerstmis hier. Dat hadden wij tenminste afgesproken. Wij hebben de pelzen binnen. Ik ben juist terug van de handels post. Ik heb daar honden en een slee gehaald”. „Aha,” Morrow toonde ineens belangstelling, „als je hier een slee hebt, kan ik daarmee misschien naar de post gaan om. de dokter te halen, terwijl jij recht streeks naar je vader gaat. Dat lopen op die sneeuw schoenen is toch niets gedaan voor mij”. „Natuurlijk, dat is O.K maar Rafe was met zijn gedachten ver weg. Nu kon hij niet weggaan. Het was een tocht van twee dagen en bij nacht was het zeker niet te doen. Hij zou misschien het beste over de ri vier kunnen gaan, tenminste, als het ijs sterk genoeg was. Niet minder dan 250 postduiven had de Postduivenvereniging „De Sperwer” vrijdagavond j.l. bijeen gebracht in de zaal van lunchroom van de Water. Het was een unieke verzameling postduiven, afkomstig uit Boskoop, Hazerswoude, Reeuwjjk, Zevenhui zen en Waddinxveen, waaraan de liefhebber zijn hart kon ophalen. Maar ook de niet direct bij de post duivensport betrokken bezoekers waren vol bewondering voor de fraaie vogels, die men, als in een showroom, rustig kon bekijken. Ter versterking van de vereni gingskas werd een loterij met mooie prijzen georganiseerd.

Weekblad voor Waddinxveen | 1964 | | pagina 3