Nieuwjaars receptie voor de kerken NODIGEN Burgemeestersbenoeming W. Jongeneel Ook de plaatselijke verenigingen schenken kunstgenot -I C L Agenda voor Aardewerkindustrie Ruimere taak aanwezig de Culturele Kring Ds. Moll beroepen als legerpredikant Bestuurslid West Symp. Orkest Rijkspostspaarbank Nieuwjaarsrede van voorzitter K. v. K. Directiemutaties bij Nederhorst exposeert Inwonertal op 1 januari Pas op uw honden en katten '65 het Oud - burgemeester W arnaar -voor Jeugdig burgervader middeleeuws Muiden Niet meer over weggetje van „Rij ks waterstaat Weekblad voor Waddinxveen - 7 januari 1965 Kabouters werken z LINCOLN Twee maal Kabouters doen wonderen r J. DEN HAAG Onverwacht van. 9.30 uur: ds. B. Koekkoek v.m. 10.30 uur: ds. B. Koekkoek n.m. 6.30 uur: ds. B. Koekkoek 5 Pagina 3 Grootbedrijf LINCOLN - COMPRESSOR I' Samenwerking W aardemig L I (foto Sjaak Noteboom) n.m. sa- Igd) het horloge met precisie en elegance 2 jaar gratis verzekerd Ds. J. J. Moll te Driebergen, die vanaf 1950 tot 1953 Hervormd pre dikant was te Waddinxveen, is door de generale synode van de Neder lands Hervormde Kerk beroepen in de functie van legerpredikant. Ds. Mol was van 1953 tot 1955 leger predikant bij de Nederlandse troe pen in Korea. Burgemeester C. A. van der Hooft is benoemd tot bestuurslid van de Stichting „West Symphonic Orkest”. De heer van der Hooft volgt in dit bestuur prof. mr. G. E. Langemeyer op. Op 14 september 1953 tr.ad hij in Reeuwijk in dienst van de gemeente als volontair onder burgemeester Feitsma. Van Reeuwijk op 1 april 1954 naar Waddinxveen. Het op dat ogenblik ontbreken van promotie kansen deden de heer Jongeneel anderhalf jaar later verhuizen naar de gemeente Ouderamstel. Vandaar Ik heb wel eens gedacht: als men nu eens voor de zes wintermaanden een vaste avond stelde, b.v. de eer- Vrijdag 8 januari: Voetbalvereniging „Waddinxveen”: feestavond in verenigingsgebouw Burg. Trooststraat, aanvang 20 uur. Woensdag 20 januari: Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, lunchroom van de Water, aanvang 19.30 uur. Dinsdag 2 februari: Geref. Mannen vereniging; spreker: ds. J. Spoelstra. Aanvang 20.00 uur in het Geref. Verenigingsgebouw. Donderdag 28 januari: Gemeenteraadsvergadering, Raadhuis, 20 uur. OPPASCENTRALE telefoon 2934 of 3002 ies- >or- >or- ïes- id). de lats ra- len de zan lan zan nt- zondag 10 januari 1965 Nederlands Hervormde Kerk v.m. 9.30 uur: ds. Joh. Verwelius n.m. 6.30 uur: ds. A. Jonkers van Oude Tonge Hervormd Wijkgebouw,Esdoornlaan v.m. 9.30 uur: drs. W. Cuperus n.m. 6.30 uur: ds. Joh. Verwelius I 'en- irdt a.s. >uw nda itei ten de nd’ ni- eer de uld. en red der un- jes- ge- lest ken van In de maand december werd bij de Rijkspostspaarbank te Waddinx veen 80.026,27 ingelegd en werd uitbetaald 730.195,09. v/h SATON de zaak met de buitenklok Telefoon 2077 dig, nog Ins lag van ijfel jen: van een en ae en es- er- aa, er, ize ol- )UU ta- en ran □rt jn- zer ju rat sen in- ian :en is- >ch in, ele ei- jn- er, is- as- de tan ing UJJ, ige :en ae ^an ge- oe- zo hij mi. ten in er- cnt >10- dit, op ge- ro- on- er- /ist fie- .en. De heer W. Jongeneel, hoofdcommies ter gemeentesecretarie van Wad dinxveen, is met ingang van 16 januari a.s. benoemd to burgemeester van het Noordhollandse stadje Muiden onder de rook van Amsterdam. De heer Jongeneel, die op 1 juli 1959 bij de gemeente Waddinxveen in dienst trad, is de Christelijk Historische beginselen toegedaan. In de gemeente die de thans 34-jarige heer Jongeneel krijgt te besturen, is de bevolking overwegend protestants. Bij de N.V. tot Aann. van Werken v/h H. J. Nederhorst te Gouda, von den enige directie-mutaties plaats. Tot president-directeur werd be noemd per 1 januari de heer A. M. Schreuders, voorheen directeur. Hij werd opgevolgd door ir. A. F. van Weele, tot voor kort adjunct-direc- teur. Tot algemeen procuratiehou der tevens afdelingshoofd zijn be noemd per 1 januari de heren ir. L. C. Schoewert en ir. J. Veltkamp. Beide heren waren bedrijfsleider. en ander is dat het aanhoren waard is, zou men daar dan voor een vol gend seizoen geen rekening mee kunnen houden? Naschrift van de redactie: Gaarne leggen wij de suggestie van de heer Warnaar ter discussie voor aan de betrokkenen. Wij me nen, dat hier een reële gedachte is uitgesproken en dat het zeker aan beveling verdient deze suggestie aan een nadere beschouwing te onder werpen. Donderdag 14 januari: Ned. Chr. Vrouwenbond, spreker: ds. G. Meijnen, Geref. Verenigings gebouw, aanvang 19.30 uur. Het nieuwe burgemeesters- gezin bijeen. Op de foto v.Lnj. mevr. G. Jongeneel - Slokker, Jorad (5 jaar), Arjan (8 mnd) en burgemeester W. Jongeneel met op schoot de 2|-jarige Wijnand. ttfcteks - (foto Sjaak Noteboom) Burgemeester C. A. van der Hooft tijdens de Nieuwjaars receptie ten gemeentehuize in gesprek met de in Waddinx- veen woonachtige majoor W. H. Verbeek van de Koninklijke Landmacht, op dit ogenblik waarnemend garnizoenscom mandant te Haarlem. Dinsdag 19 januari: Jaarvergadering Tennisvereniging „Waddinxveen”, Ger. ver. gebouw, 20 uur. Verscheidene honderden Waddinxveners hebben vrijdagmiddag 1 janu ari de traditionele nieuwjaarsreceptie van burgemeester en mevrouw Van der Hooft bezocht. Vertegenwoordigers van .alle schakeringen van het openbare leven in Waddinxveen maakten van de gelegenheid gebruik tijdens deze geanimeerde receptie de burgemeester, diens echtgenote en de wethouders met him dames de beste wensen voor 1965 aan te bieden. Zij kwamen uit kringen van handel en industrie, middenstand, sport, agrarische sector, kerkelijk leven, verenigingen en organisaties, onderwijs enz., terwijl ook nog vele particulieren aanwezig waren. Van vier uur tot half zes was het in de raadzaal meer een komen dan gaan, dit vooral vanwege de gezellige sfeer. Op sommige ogenblikken was de raadzaal in feite te klein om alle aanwezigen nog enige bewegings vrijheid te kunnen verschaffen. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. oud-burgemeester Warnaar en echtgenote, alsmede burgemeester J. Koopman en echtgenote van ’s-Gravenmoer in Brabant, oud plaatsvervangend gemeentesecretaris van Waddinxveen. Donderdag 14 januari: Jaarvergadering Chr. Boeren- en Tuindersbond, in het Geref. Vereni gingsgebouw; aanavng 20.00 uur. De DOKTERSDIENST zal worden waargenomen door dokter Th. G. Blom, Kon. Wilhelminasingel 83, telefoon 2112. Tot 15 januari a.s. organiseert de Nieuwe Goudse Vereniging van Aardewerkfabrikanten in het ge bouw van de Kamer van Koophan del aan de Westhaven 52 te Gouda een tentoonstelling van produkten van de aardewerkindustrie. De toe gang tot deze expositie is gratis. vervolg^van pagina 1 Deze binding aan het bedrijf wordt op het platteland als een steeds zwaardere last gevoeld, voor al nu men in alle andere bedrijfs takken is overgegaan tot de vijf daagse werkweek. Deze vijfdaagse werkweek is niet alleen de oorzaak dat er steeds min der personeel voor de landbouw beschikbaar komt, maar ook de boer gaat zich onbehaaglijk voelen om dat hij zeven dagen per week aan zijn bedrijf is gebonden. Men probeert wel het werk op de boerderij te verlichten door bepaal de werkzaamheden uit te besteden aan de loonbedrijven als b.v. het drogen van gras, het sloten reinigen of het hooien, maar veel van het werk is onverbrekelijk aan de boer derij verbonden. Hervormd Wijkcentrum Oranjewijk (Jan Willem Frisoweg) v.m. 10.00 uur: ds. A. Jonkers van Oude Tonge 5.00 uur: cand. Gebraat van lerseke Hervormde Immanuëlkerk v.m. 9.30 uur: ds. L. Schellevis van Gouda n.m. 7.00 uur: ds. A. J. Larunping jeugddienst van Leiden Gereformeerde Kerk Remonstrantse Kerk v.m. 10 uur: ds. J. G. Paardekoper Christ. Afgescheiden Gemeente v.m. 9.30 en n.m. 5.00 uur: ds. A. P. Verloop woensdag, n.m. 7.00 uur: ds. A. P. Verloop KERKDIENSTEN R.K. KERK Pastoor: B. A. Emmelkamp Kapelaan: G. L. U. Paardekooper Zuidkade 176, telefoon 2452 Parochiekerk St. Victor, Zuidkade Zondag 7.15, 9.45 en 11.15 uur: H. Mis In de week 7.00 en 8.00 uur: H. Mis St. Petruskapel, J. Willem Frisoweg Zondag 8.30 en 11.15 uur: H. Mis dinsdag 8.00, donderdag 20.00 en zaterdag 9.00 uur: H. Mis. (Kindercrèche in de kleuterschool aan het Koningin Wilhelminaplein tijdens de H. Mis van 11.15 uur) Jehovah’s Getuigen, Kerkweg 66 donderdag 19.30 uur Bedieningsschool 20.30 uur Dienstvergadering zondag 18.30 uur Wachttorenstudie inj I tor- I nd- I aar I ide, I ge- wie Volgens de voorlopige tel ling had Waddinxveen op 1 januari 1965 13.250 inwoners tegen 13.253 op 1 januari 1963. Als gevolg van de grenswijzi gingen op 1 februari 1963 ver loor Waddinxveen veel inwo ners aan omliggende gemeen ten. Het totale bevolkingsver- lies bedroeg in 1963 667 waar een vrijwel gelijke aanwas van 664 tegenover stond. Zon der de grenswijzigingen zou het inwonertal dus aanzienlijk hoger zijn geweest. Wel wordt in dit jaar een belangrijke bevolkingstoename verwacht als gevolg van het grote aan tal thans in aanbouw zijnde woningen, dat in de loop van 1965 gereed moet komen. Met borden linksaf verboden zal in eerste instantie een einde aan deze toestand worden gemaakt. Ook wordt overwogen, of er een slag boom over het overpad zal worden geplaatst, die alleen door boer Van der Bas kan worden geopend. Een andere oplossing is het groot bedrijf, althans het grotere bedrijf, en wel van een dusdanige omvang, dat in hoofdzaak met personeel ge werkt moet worden. Een bedrijf met zodanige financiële draagkracht dat men ten volle profijt kan trek ken van de wetenschap en de tech niek. Langs die weg kan men door roulering van het personeel even eens de normale werktijden aan houden en voor de nodige vrije da gen zorgen. De heer Van Wijnen verwacht dat we in de toekomst een grotere samenwerking tussen groepen veehouders zullen zien, met daarnaast het opgeven van een deel van hun zelfstandigheid, maar ook een verdere ontwikkeling van het grootbedrijf of het grotere bedrijf. Een andere samenwerking is de integratie - het kontakt tussen de voederindustrie - die voer levert en vlees koopt van de boer. De landbouw zal zich bij de kon- trakten bewust moeten zijn, dat tè ver doorgevoerde integratie, waarin men alle risico’s gaat afschuiven op de industrie, de boer tot loonwerker maakt, wat het einde betekent van zijn ondernemerschap. De heer Van Wijnen geeft de voorkeur aan samenwerking, waar door men tot grotere en sterkere produktie-eenheden kan komen om dan als vrije ondernemers overeen komsten aan te gaan met de indus trie om gezamenlijk tot het hoogst mogelijk rendement te komen. 100 waterdicht 100 condensvrij „Voor ons kwam de benoeming wel erg onverwacht,” vertelde de heer Jongeneel. Pas op 23 december had hij in verband met zijn sollici tatie een gesprek met de minister van binnenlandse zaken gehad. Hoe wel de burgemeestersvacature in Muiden per 1 januari j.l. ontstond, had de heer Jongeneel niet op zulk een spoedige beslissing van de mi nister gerekend. In het gezin Jongeneel heerst grote vreugde over deze benoeming die als een bekroning kan worden gezien van vele jaren hard stude ren, nadat de heer Jongeneel in september 1953 de kaashandel vaar wel zei om zich in de bestuurlijke vraagstukken te gaan storten. De nieuwe burgemeester van Muiden werd geboren in Bodegra ven en groeide op temidden van de kaas in de familie-kaashandel. Na het vervullen van zijn militaire dienstplicht begon de heer Jonge neel in oktober 1952 met een eigen kaashandel. Dit werk schonk hem echter geen voldoening en nog geen jaar later besloot hij tot een radi cale ommezwaai en ging het in de bestuurlijke richting zoeken. De afdeling Gouda en Omstreken van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren deelt mede In verband met vele raadselach tige verdwijning van honden en katten in Gouda, maar ook in om liggende gemeenten, neemt de on gerustheid van het publiek bij de dag toe. De vele gevallen die ons ter ore komen en de afwikkeling ervan, heeft bij ons de overtuiging doen postvatten, dat het hier meestal niet om toevallige verdwijningen gaat, maar dat degelijk rekening moet worden gehouden met opzettelijke ontvreemding. Vooral bij onze oosterburen zijn onze huisdieren als laboratorium- dieren zeer gewild en de handel hierin legt de opkopers beslist geen windeieren. De Dierenbescherming adviseert daarom: Stuurt uw hond niet alleen de straat op en houd hem op uw wandeling scherp in het oog. Houdt uw katten zoveel mogelijk binnen. Vooral tijdens de scheme ring verdwijnen er velen. Wacht bij vermissingen niet te lang, maar waarschuw zo spoedig mogelijk de politie in uw woon plaats en ook het Goudse Dieren asiel, Bloemendaalseweg 41, Goudg, telefoon 01829-2678, waar men u o.a. aan adressen kan helpen waar men mogelijkerwijs zijn verloren dier kan terugvinden. In verband hiermee wijzen wij ook op het gevaar dat dieren be dreigt die per advertentie worden aangeboden of te koop gevraagd. Men raadplege in zulke gevallen ook het Goudse asiel nen te geschieden voor gezamenlij ke rekening. Dat heeft bovendien het voordeel, dat grote investerin gen die voor een individueel bedrijf problemen geven, evenals de risi co’s, een groter draagvlak krijgen. Ontveinsd kan niet worden dat een dergelijke samenwerking tussen sterk individualistische onderne mers de nodige moeilijkheden kan opleveren. Volgens de heer Van Wijnen zijn er verschillende oplossingen moge lijk voor dit probleem. Op één punt echter is er geen keuze: een veesta pel vraagt zeven dagen per week verzorging. Mogelijk is een nauwe samen werking van een klein aantal vee houders, die in eikaars omgeving wonen. Men zou op hun bedrijven een werkverdeling kunnen doorvoe ren b.v. door naast de gewone vee stapel op elk bedrijf, op bedrijf één te specialiseren op het varkensmes- ten, bedrijf twee op het kuikenmes- ten, bedrijf drie op kalveren mesten en wanneer het zelfkazers zijn, be drijf vier op kaasmaken voor alle vier bedrijven. Het melkvee zou men voorlopig op de individuele bedrijven dienen te laten om de veehouder nog het gevoel van zelfstandigheid te laten waar hij veel prijs op stelt. Van datgene waarin de bedrijven zich specialiseren, zou de exploitatie die- Maar nu vraag ik mij af, of een aparte cultuurbevordering alléén maar moet bestaan in het uitnodi gen van enkele min of meer be roemde gezelschappen, die enkele malen in een winterseizoen naar Waddinxveen komen. Wat die plaatselijke verenigingen doen, is dit geen cultuurbevorde- rend werk? De mensen liefde bij brengen voor muziek en zang. Een jaar lang ijverig studeren om een goede uitvoering te kunnen geven. En als men er dan in slaagt om werkelijk wat goeds te bieden, zo als b.v. jl. dinsdagavond, heeft men dan geen recht op wat waardering en aanmoediging van de burgerij? Ik dacht zo: Heeft onze Culturele Kring hier geen taak? Als het be stuur nu eens tot taak zou stellen gedurende het verdere gedeelte van dit winterseizoen, de uitvoeringen van onze plaatselijke verenigingen mee te maken, dan zou men zich een oordeel kunnen vormen. - En als men dan tot de conclusie zou komen dat daarbij toch wel het een na negen maanden weer terug naar Reeeuwijk, waar baron Van Kno- belsdorf inmiddels burgemeester was geworden. Toen voltrok zich hetzelfde als vijf jaar eerder. Opnieuw kwam de heer Jongeneel naar Waddinxveen, aan vankelijk als commies, later nog met terugwerkende kracht bevor derd tot commies A en op 1 januari van het vorige jaar werd hij hoofd commies. Al die jaren bestudeerde de heer Jongeneel het ingewikkelde vak van de gemeenteadministratie. Op 3 en 4 februari zou hij zijn laatste examen afleggen en hoopte daar mede die studie te beëindigen. „Van dat examen komt nu niets meer,” 1 aldus de heer Jongeneel. Lees verder op pagina 4 ste maandag van elke maand, waar op er een avond zou worden gege ven door de Culturele Kring, en men zou daar, naast die gezelschap pen van elders, ook de eigen ver enigingen voor uitnodigen die daar voor in aanmerking kwamen, zou dat geen goede cultuurbevordering zijn? En als men dan voor deze avonden wat propaganda maakte, zou het werk van onze Waddinx- veense verenigingen ook bij de nieuwe Waddinxveners wat beter bekend worden. Dat zou ook ons gemeenschapsleven weer ten goede komen, en ook dat is een goede zaak, aldus de heer Warnaar. Tijdens de stremming van de hef- brug hebben tal van Waddinxveen- se automobilisten een nieuwe „uit valsweg” ontdekt naar de rijksweg Gouda-Rotterdam. Het „weggetje van Rijkswaterstaat’’ noemen velen ten onrechte die nieuwe verbinding. Een verbinding, die echter levens gevaarlijk is en die in strijd is met alle regels, die de politie voor de rijkswegen heeft vastgesteld. Daar om treft Rijkswaterstaat nu maat regelen om het verkeer weer in „goede banen” te leiden. Vanaf de Ringdijk loopt namelijk een weggetje langs de boerderij van de heer C. van der Bas Jzn. Aan sluitend op deze weg is er een zoge naamd overpad over de dubbelbaans rijksweg, alleen aangelegd ten be hoeve van boer Van der Bas, omdat deze anders vrijwel is geïsoleerd. Via dit overpad kon men echter ook op de Rijksweg richting Rotter dam komen en uit omgekeerde rich ting langs een korte weg naar Wad dinxveen rijden. In feite betekende dat echter keren via de midden berm, een manoevre, die op een au tosnelweg niet kan worden getole reerd. Ongevallen bleven dan ook niet uit en vooral bij slecht zicht ontstond er op dit onoverzichtelijke weggedeelte een gevaarlijke toe stand. De heer A. Warnaar Jzn., oud-burgemeester van Waddinxveen, schrijft ons het volgende: „Op vrijdag 22 december hadden mijn vrouw en ik het genoegen het Kerstconcert bij te wonen, dat gegeven werd door het Waddinxveens Dameskoor „Onvermoeid Vooruit” en het Fanfarekorps „Concordia”. Het was een mooie avond. Er werd goed gespeeld en gezongen, wat enkele nummers betreft zelfs voortreffelijk gezongen. De samenzang van het „Ere zij God” onder begeleiding van „Concordia” was verheffend. Onze burgemeester sprak een goed woord. - Kortom, het was een mooie avond. Er mankeerde slechts één ding aan. - De zaal, die te klein had moeten zijn, was slechts matig bezet. Nu zal men zeggen: Er is in die weken vóór Kerst ook zo veel te doen. En dat is ongetwijfeld juist. - Maar toch is dit antwoord niet afdoende. Als onze plaatselyke verenigingen onverschillig in welke tyd van net seizoen, een uitvoering geven, is ae belangstelling over net alge meen slechts matig en eenzijdig, vox Jubilans is ae enige plaatseiy- ke vereniging, die zich zon reputa tie heelt vervorven, dat zy zich niet meer bezorgd hoeit te maken over het vullen van de grote Her vormde Kerk. Maar onze andere plaatselijke verenigingen op het terrein van zang, muziek en toneel hebben gro te moeite om een zaal als die van het Gereformeerd Verenigingsge bouw enigszins behoorlijk bezet te krijgen. En wie de uitvoeringen van deze verenigingen bezoekt zal moeten zeggen dat hier in vele gevallen zeker programma’s worden geboden die het aanhoren ten volle waard zijn. Nu hebben we tegenwoordig in ons dorp een Culturele Kring en ik ben daar blij mee. Die kring stelt zich ongetwijfeld ten doel het cul turele leven in Waddinxveen te be vorderen en dat is een schone zaak.

Weekblad voor Waddinxveen | 1965 | | pagina 3